Aanvullende looneis FNV naast de prijscompensatie Gratis ^PorjrPTEN 'We moeten af van specifieke mannen- en vrouwenbanen' Te weiinig politie in kleinere gemeenten BOA verliest geding over ideële reclame Nieuwe werkgroep £DA voor nota kernwapens 1= ORANJE GALA BIJ GALA THEE Minister Albeda in Utrecht Man krijgt celstraf wegens oplichting Huisartsen tegen meer apothekers op het platteland Door inzet in Amsterdam Spoedig nota van Wiegel over rellen in hoofdstad ii Periodiek overleg commissarissen en Wiegel blijft geheim Verkeersdode Net klapstoeltjes I Man krijgt celstraf voor verkrachting Vrouw verongelukt Onderzoek naar gif in Vechtbocht Strijd laait op in Tsjaad VRIJDAG 2 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze sociaal-ecnomische redactie UTRECHT De Dienstenbonden FNV zullen bij de komende CAO-onderhandelingen per 1 januari 1981 een aanvullende looneis stellen, naast de gebruikelijke prijscompensatie. De dienstenbonden willen op deze manier het koopkrachtverlies door de loonmaatregel in 1980 goedmaken. De aanvullende looneis zal twee procent bedragen. Wat de zaken als werkgelegenheid en arbeidstijdverkorting betreft blijven de dienstenbonden in de sterkere be drijfstakken bovenop koopkracht nog eens extra loonruimte claimen. De juiste omvang van die loonruimte is afhankelijk van de winstpositie in de betreffende onderneming of be drijfstak. Dit Jaar* willen de dienstenbonden hun werkgelegenheidseisen verwe- ADVERTENTIE Deze royale poster ontvangt voor f 7,50. u tegen bijbetaling van f 2,95. Alle informatie op 't pak Gala theezakjes. U ontvangt 3 nummers van 'Vorsten'van f 12,75 voor f 7,50. UTRECHT (ANP) De verdeling van beroepsarbeid over mannen en vrouwen is nog te veel een weerspiegeling van het oude rollenpatroon. We moeten af van de specifieke „mannen banen" en „vrouwenbanen". Met name het groeiend arbeids aanbod van vrouwen maakt het noodzakelijk meer mannen beroepen voor vrouwen open te stellen. Onderwijs, werkge vers en arbeidsbemiddelaars zullen zich op doorbreking van de geijkte „rolverdeling" moeten instellen. zenlijken door zo veel mogelijk ge bruik te maken van de dispensatie mogelijkheden die de loonmaatregel biedt. Voor zover dat niet lukt. zullen in 1981 op het punt van de werkgele genheid alsnog aanvullende eisen worden gesteld om de achterstand in te lopen. De Dienstenbonden FNV voelen niets, in tegenstelling tot an dere FNV-bonden, voor CAO's die twee jaar lopen. FNV-voorzltter Kok zei al eerder deze week het niet uit te sluiten dat een aantal bonden het koopkrachtverlies van 1980 zal gaan inhalen via aanvul lende looneisen. Volgens voorzitter Brouwer van de dienstenbonden FNV gaat het de meeste bedrijven in de dienstensector (900.000 werknemers) zo voor de wind dat ze aanvullende looneisen best kunnen betalen. Ban ken, verzekeringsbedrijven en het grootwinkelbedrijf maken, aldus Brouwer forse winsten. Bij zeer zwak ke branches zouden de dienstenbon den de aanvullende looneis eventueel wel in een andere vorm willen gieten, bijvoorbeeld in werkgelegenheidsaf- spraken. aldus voorzitter Brouwer. GRONINGEN (ANP) De 51-Jarlge P.S. uit Groningen is gisteren door de Groningse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maan den, waarvan zes voorwaardelijk, we gens een aantal gevallen van oplich ting in 1978. In 1978 riep S. mensen op om deel te nemen aan een door hem op te zetten fllmproduktle. Werknemers kregen een bruto maandsalaris van 2.500 gul den In het vooruitzicht gesteld. Ze moesten wel 236 gulden vooruit beta len. Twintig mensen deden dat- 8. vertelde, dat hij over een bedrag van tweehonderdduizend gulden van par ticulieren kon beschikken, terwijl een subsidie van anderhalve ton in aan tocht was. Met dit verhaal wist hij ook vijf mensen zover te krijgen, dat ze voor 3.600 gulden elk gingen deel nemen in zijn bedrijf. UTRECHT (ANP) De tussen de regels door te lezen plannen om art sen met een apotheekvergunning voor onbepaalde tijd hun apotheek af te nemen als zich in hun gebied een apotheker vestigt, zijn volstrekt on aanvaardbaar. Het centraal bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereni ging zegt dit in een officieel commen taar op de notitie van staatssecreta ris Veder-Smit over de geneesmidde lenvoorziening. Het spreekt daarin over een „onzorgvuldige afweging van de belangen van alle terzake be trokkenen". Het eigen vestigingsbeleid van de apothekersorganisaties, de Konin klijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP), is volgens de LHV gericht op het geheel verdwijnen van de apotheek Van een onzer vera Iaggevers NIEUW-BELIERmro Kleinere gemeenten hebben ten gevolge van de ongeregeldheden tn Amsterdam een ernstig tekort aan poUtie|aersoneeL Het tekort Is zo groot dat in plaatsen als Nieuw- Beijerland. Piershil en Goudswaard alleen nog maar zeer dringende zaken door de politie worden aange pakt. Burgemeester B. Kolbadh van Nieuw- Beijerland heeft gis tere u. melding ge maakt van het tekort aan politieper soneel in zijn gemeentes en in andere kleine plaatsen. Voor Nieuw-Beijerland heeft het in Amsterdam inzetten vasa politieper soneel onder meer tot gevolg dat het onderzoek naar mogelijtae stortplaat sen van giftig afval voorlopig is stop gezet. Zoals bekend zljli in Nieuw- Beijerland begin deze (week vaten met zuurteer opgegraven in een wei land. Een voorlopig onckvzoek heeft uitgewezen dat er waarschijnlijk geen sprake is van een. gevaarlijke situatie, maar verdere onderzoeken moeten een definitief antwoord ge ven op de vraag of het chemisch afval inderdaad geen kwaad kan voor het milieu. Verantwoord Volgens burgemeester Kolbach wordt het de hoogste tijd dat eens nagegaan wordt of het nog wel ver antwoord is politiepersoneel bloot te stellen aan de gevaren die de rellen in de hoofdstad met zich brengen. Een adjudant van het Nieuwbeijerlandse politiekorps ligt momenteel zwaar ge wond in een ziekenhuis. Hij is één van de honderd politiemannen die getrof fen is bij de onlusten tijdens de Inhul diging van koningin Beatrix in Am sterdam. BOA-coördinator Esau du Plessis met een afbeelding van de advertentie die de inzet vormde van een door de BOA verloren kort geding. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Recla me code commissie heeft naar het oordeel van de president van de Amsterdamse recht bank het recht om niet-com- merclële advertenties uit dag en weekbladen te weren. De. advertenties van de BOA eveneens geweerd zouden worden. Verontwaardigd Woordvoerders van de BOA deelden na de uitspraak mee in hoger beroep te zullen gaan. Zij toonden zich ver ontwaardigd over het naar hun me ning gebrek aan motivering in het president, mr. W. J. Borger- vonnis. Manuel Kneepkens, lid van hoff Mulder, stelde gisteren het stichtingsbestuur, zei „buitenge- de Stichting Boycot OUtspan woon "ontevreden" te zijn, omdat de nrptlnpnf nn coon van np orcnimpntpn aktie (BOA), die de commissie in een kort geding dat recht ontzegde, in het ongelijk. Inzet van het kort geding was een advertentie van de BOA. waarin wordt uitgebeeld hoe een zwart hoofd door een blanke hand op een sinaas appelpers wordt leeggeknepen. Het doel van die advertentie is de ver koop van Zuldafrikaanse sinaasappe len tegen te gaan. De codecommissie achtte die tekening in 1975 ln strijd met het fatsoen en de goede smaak, wat ln de praktijk betekende dat de advertentie-afdelingen van dag- en weekbladen een publikatleverbod kregen opgelegd. president op geen van de argumenten van de eisende partij was ingegaan. Raadsman Van Manen, die zich al even teleurgesteld toonde, meende dat het hoog tijd wordt dat „het zich progressief noemende Konsumenten kontakt" uit de codecommissie stapt, omdat de commissie inbreuk maakt op de vrijheid van meningsuiting, waarover vooral progressieven zich druk zouden moeten maken. Van een onzer versbtggevers DEN HAAG Mlniister Wie gel van binnenlandse zaken komt op korte termijn met een nota voor de Tweede Ka mer over de rellen in Amster dam tijdens de inhuldiging van koningin BeatrixHij ant woordt dit op vragen van de PSP-er Van der Spelc, die om opheldering gevraagd had over de grote inzet vim politie en para-militaire eenheden. Bij dit onderzoek moet volgens Wie gel ook de rol van het stadsbestuur van Amsterdam bekeken worden. Volgens hem heerst er in iVmsterdam een sfeer van „alles kaïn en alles mag". Hij zei gisteravond, dat in Am sterdam allerlei acties die net op of zelfs over de rand zijn vara wat onge oorloofd is. getolereerd «orden. Burgemeester Polak van^Amsterdam zei het niet met Wiegel eens te zijn. Wel wilde hij, dat de politieke partij en in Amsterdam zich eens duidelij ker afkeurend zouden uitlaten wan neer er dergelijke acties in de stad zijn. Hoofdbestuur en Kamerfractie van de WD willen een diepgaand onder zoek naar de motieven, die de grond slag hebben gevormd vaar de wanor de. die woensdag ini Amsterdam heerste. De partij wil 'weten of er sprake was van een georganiseerde actie en zo Ja, in hoeverre de uitzen ding van VARA en radio Stad heeft bijgedragen aan de ongeregeldheden. De Centrale Verbondsraad van het GPV is verontwaardigd over de ge welddaden. die groepen jongeren ln Amsterdam hebben gepleegd. „Kra kers kunnen zich niet verschuilen achter hun anders gerichte bedoelin gen. Wie het recht in eigen hand neemt lokt anderen uit om dit op hun manier te doen. Dat geldt ook voor overheden, die berusten in het voort duren van onrechtmatige situaties, waarvan Juist in Amsterdam de voor beelden zo talrijk zijn," aldus het GPV Ook fractieleider Jan Terlouw van D'66 heeft gisteren verklaard dat de rellen in Amsterdam met kracht moe ten worden afgekeurd. Hij noemde de gebeurtenissen gewelddadig en onde- mocratish. Deze ordeverstoringen moeten, volgens Terlouw. worden be oordeeld als criminele zaken, die waar mogelijk moeten worden ver volgd en gestraft. DEN HAAG (ANP) Minister Wiegel van binnenlandse zaken voelt er niets voor in het openbaar verslag te doen van zijn maandelijkse besprekingen met de commissarissen der koningin. Hij heeft de Eerste Kamer laten we ten dat zijn belangrijkste bezwaar tegen het openbaar maken van de verslagen gelegen is in het feit dat dan persoonlijke beleidsopvattingen aan de openbaarheid zouden worden prijsgegeven. Volgens Wiegel bieden de periodieke bijeenkomsten hemzelf en de commissarissen de mogelijk heid in vertrouwelijke sfeer met el kaar van gedachten te wisselen over onderwerpen die beiden gezamenlijk ,.T_. Bij de behandeling van het kort ge- houdende huisarts. De LHV voegt £^8 voerde de raadsman van de y onze Haaese redactie daaraan toe, dat de „penetratie" van BOA, de Amsterdamse advocaat mr. apothekers op het platteland leidt tot w c- van Manen, aan dat de commis- DEN HAAG De Groningse hoogleraar in hetf staatsrecht kostenverhoging en zeker niet tot 9e bevoegdheid mist om te oorde- prof mr M. Donner zal de nieuwe CDA-werkgroep kernwa- wetreSfVv0^SSefeidnm« he" £do^lrSiThA.St Pens voorzitten. De werkgroep moet op korte termijn een doei, arbeidsplaatsen voor apothe- de grondwettelijke vrijheid van me- discussienota op tafel leggen waarover de partij zich kan gaan kers te scheppen, momenteel niet ningsulting zou worden aangetast. buigen. Dat pleidooi hield minister Albeda van sociale zaken gisteren in Utrecht bij het begin van de eerste beroepen- verkenningsdag voor vrouwen. De be- roepenverkenningsdag, een soort ba- nenmarkt voor vrouwen, werd in het gewestelijk arbeidsbureau officieel geopend door mevrouw Albeda. In het GAB-gebouw zitten ongeveer veertig werkgevers met vacatures ln typische mannenberoepen als bank werker. automonteur, heftruckchauf feur, schilder en programmeur Voorts krijgen de vrouwen er voor lichting over scholingsmogelijkhe den De vrouwelijke beroepsbevol king is de afgelopen vijf jaar met circa 17 procent gestegen, ongeveer zéven keer zo veel als de mannelijke beroepsbevolking. Bij het vinden van een baan stuiten vrouwen niet alleen op traditionele hinderpalen, zoals on voldoende en verkeerde beroepsop leiding. maar ook op het feit dat de werkgevers nog te veel full-time ba nen bieden, aldus minister Albeda. Albeda bepleitte dat er voor vrouwen, en mannen meer deeltijdbanen ko men. „Ook zullen ongelijkheden in de rechtspositie tussen fulltimers en parttimers moeten worden weggeno men. Verwezenlijking van die uit- gar.gspunten zal bijdragen tot een betere arbeidsverdeling tussen man nen en vrouwen", aldus de minister. Volgens de actiegroep hield Albeda prachtige praatjes over rolpatronen. Maar in feite gaat het niet om gelijke behandeling van de vrouw. Dat komt alleen maar aardig van pas als een soort progressieve dekmantel voor het feit dat er momenteel in de tech nische beroepen geen mannen meer te krijgen zijn. Dan maar vrouwen. acuut noodzakelijk, omdat er geen werkloosheid is onder apothekers. VEENENDAAL (ANP) De 63-jarige G. Schulders uit Apeldoorn is gister middag door een verkeersongeval in de gemeente Veenendaal. vermoede lijk als gevolg van een hartaanval, om het leven gekomen. De auto van het slachtoffer kwam volgens de politie ln botsing met een overstekende voetgangster, die enige meters op de motorkap werd meegesleurd. De vrouw is ernstig gewond in het zie kenhuis opgenomen. Bij de opening van de beroepenver- kenningsdag spuide de actiegroep „viouw en werk" forse kritiek aan het adres van Albeda en de arbeidsbe middelaars. Vrouwen zijn pas interes sant voor mannenbanen als het be drijfsleven met de handen in het haar zit omdat er voor die banen geen mannen meer te krijgen zijn. „Vrou wen zijn net klapstoeltjes: als er ge- brok aan plaatsen is zet je ze er heel makkelijk even bij. maar als ze niet imer nodig zijn zet. je ze ook weer snel aan de kant", aldus de actiegroep In het vonnis wordt gesteld dat de Het dagelijks bestuur van het CDA commissie wel bevoegd is om over vindt hernieuwde discussie noodza- niet-commerclële reclame-uitingen te kelijk in verband met de diepgaande oordelen. Dag- en weekbladen, aldus meningsverschillen binnen het CDA de president, hebben de commissie over de noodzaak en principiële aan- toegestaan bindende uitspraken te vaardbaarheid van kernwapens. Deze doen over reclame die mede betrek- meningsverschillen bleken in decem- king kan hebben op „het propageren ber bij de beslissing over de modemi- van denkbeelden sering van de NAVO-kernwapens. Tien CDA-Kamerleden, waarvan 9 Volgens de president levert de han- ARP. keerden zich toen tegen het delwijze van de codecommissie geen beleid van het kabinet Van Agt, maar onrechtmatige daad op. omdat de slikten hun bezwaren in onder politie- BOA slechts de mogelijkheid wordt ke druk van de premier. In de werk- ontnomen van de afgekeurde prent groep zitten ondermeer het vroegere gebruik te maken. Niet aan te nemen CDA-Kamerlid Kleisterlee en de valt. aldus het vonnis, dat andere vroegere staatssecretaris van buiten landse zaken Kooijmans. Mevrouw Albeda, echtgenote van de minister van sociale zaken, heeft gisteren in Utrecht een speciale banenmarkt voor vrouwen geopend. Demonstranten gaven aan het niet eens te zijn met het beleid van haar man. GRONINGEN (ANP) De recht bank in Groningen heeft de 39-jarige Just C. uit Groningen gisteren ver oordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en negen maanden wegens verkrachting. De officier van Justitie had twee Jaar tegen de man geëist. C. bood op 29 september van het vorig jaar een 's nachts door de stad fietsend meisje een lift aan. Hij ver telde haar het niet vertrouwd te vin den, dat ze nog zo laat alleen door de stad fietste. Nadat zij bij hem was ingestapt reed C. naar een afgelegen terrein, waar hij haar verkrachtte. Een toevallig passerende politiepa trouille hield de man enkele minuten na het gebeuren aan C. bleef op de zitting volhouden, dat het meisje met een en ander had ingestemd. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Bij een ongeluk in Arn hem is gistermorgen de 42-jarige me vrouw Theodora Meyer uit *s Heeren- berg om het leven gekomen. Zij zat in een personenbusje dat bestuurd werd door een militair, die geen voorrang aan een andere auto verleende De militair en nog vijf andere inzitten den werden gewond. Het gezelschap kwam terug van een verlovingsfees tje. De bestuurder van de andere auto werd zwaar gewond De werkgroep, formeel niet direct door het CDA-be stuur benoemd, maar door de drie wetenschappelijke instituten van de partij. In eerste instantie bestond bij de instituten enige aarzeling om het verzoek van het CDA-bestuur (fehoor te geven, omdat zij al een eerder kernwapen- rapport van de coinmissie-Neuman had uitgegeven. Dat rapport wees de invoering van nieuwe autoomwapens niet af. De wetenscJaappeliJke Institu ten vonden het bezwaarlijk met een nieuw rapport te moeten komen „als het vorige politiek kennelijk niet goed uitkomt", zo werd binnen de instituten opgemerkt. Naar verwach ting zal de nieuwe werkgroep niet een duidelijke keus voor of tegen de kern wapens doen, maar de argumenten voor verschillende standpunten uit gebreid op een rijtje zetten. UTRECHT (ANP) In een lang niet meer gebruikte vuilstortplaats in een bocht van de Vecht tussen Maarssen en Oud-Zuilen kan chemisch afval zitten. Dat staat ln een studie van de GrontmiJ over een mogelijke inrich ting van een Jachthaven of een lig plaats voor woonschepen. De GrontmiJ noemt als mogelijke stoffen zoutzuur, zwavel, benzeen, xy leen. chloroform en tri. De provincie neemt de zaak bijzonder ernstig op. De milieudienst van provinciale wa terstaat zal zo spoedig mogelijk mon sters van het bodemwater nemen om de aanwezigheid van zoutzuur en zwavel te onderzoeken. TNO krijgt een opdracht om met spoed na te gaan of de andere stoffen in de oude vuilstortplaats aanwezig zijn. HARDENBERG (ANP) De fletser J. Profijt (43) uit Hollandscheveld is gisternacht in Hardenberg door een auto aangereden en daarbij zo ernstig gewond, dat hij kort daarop in het ziekenhuis in Hoogeveen is over leden. Telefoonnummer op raambiljet blijkt van wethouder te l zijn Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De wethouder van herhuisvesting van Amsterdam, G. J. Wolffensperger overweegt de moge lijkheid tot aangifte bij de Justitie van misbruik van zijn (geheim) tele foonnummer op een schendblad, waarin werd opgeroepen tot actie op 30 april. Op dit raambiljet staat een portret afgedrukt van Koningin Beatrix, ln het vizier van een geweer, met als titel: „Prijsschieten". In de tekst wordt verder opgeroepen tot „een wedstrijd afschieten van leden van het Oranjehuls" an tot het op 30 april „zo ver mogelijk opdringen door het cordon". „Wie saboteert het meest?" wordt gevraagd, terwijl tevens de tekst wordt besloten met de uitroep: „Laten wij zorg dragen voor een on vergetelijk afscheid." Onder het kop je „inlichtingen" wordt het telefoon nummer van de wethouder vermeld, die gisteren herhaaldelijk is opge beld. De heer Wolffensperger zal van daag over deze zaak overleg plegen met zijn collega's in het college van B en W J. N'DJAMENA (AFP) Na een week van betrekkelijke rust is de burger oorlog ln Tsjaad weer opgelaaid met een nieuwe golf van gevechten in de hoofdstad N'Djamena. De vlak voor de onafhankelijkheid in 1960 voltooide katholieke kathedraal van N'Djamena ging in vlammen op. waarschijnlijk na een voltreffer van een fosfor-granaat De voornaamste partijen ln de burgeroorlog, die van president Goukouni Oueddei ener zijds en die van minister van defensie Hissen Habre anderzijds, zijn aan zienlijk versterkt. Belden hebben on geveer de helft van de hoofdstad ln handen. Het vliegtuig waarmee Goukouni van de economische conferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid uit Lagos terugkeerde kon niet veilig landen. De twee partijen bestookten elkaar onder meer met mortieren en andere zware wapens. Naar verluidt hebben enkele honder den volgelingen van de pro-Libische minister van buitenlandse zaken Ah mat Acyl zich bij de troepen van de president aangesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9