VS: verklaring >ver Palestijnen lient vrede niet Suriname pakt corruptie aan Carter gaat toch campagne voeren Gibraltar slechts open door Spaanse kniebuiging Mozambique en Tanzania sturen bij Westen ontbreekt bij meifeest in Moskou Bijna-rel in Bern Midden-Oosten vecht vetes in Londen uit EG: resolutie is voorbarig Zorg over discriminatie in Nederland Chili verbiedt mis Grote ontvoering in Guatemala Scherpe kritiek van Kennedy IIJDAG 2 MEI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 etl DAR ES SALAAM (AP) Mozambique en Tanzania hebben een aantal verande ringen aangekondigd in hun socialistisch getinte econo misch beleid. In Mozambique mogen ondernemers weer kleine bedrijfjes oprichten. Het hele bedrijfsleven wordt niet langer beheerd door de staat. NEW YORK, JERUZALEM (AP, AFP, Reuter) Een gel rklaring die het recht van de Palestijnen op een eigen jat erkent bevordert de vrede in het Midden-Oosten niet, eent de Amerikaanse VN-afgevaardigde Donald McHenry. Na de onafhankelijkheid van Portu gal. in 1975, na een bevrijdingsstrijd van tien jaar, werden vrijwel alle be drijven genationaliseerd. De meeste Portugezen verlieten Mozambique, waardoor in het land een groot tekort aan kader ontstond. President Ma- PrClïllCS chel wil weer geschoolde mensen aan trekken, liet hij gisteren weten. te krijgen om de eerste mei te vieren. Eerder gispte Machel het gebrek aan doeltreffendheid en de corruptie in zijn land. Vorige maand werden tien ministers in zijn kabinet vervangen. ira ld' nfi M die reden spraken de Verenigde laten hun veto uit over een resolutie de Veiligheidsraad die het recht op i eigen staat erkent. De resolutie v is ingediend door Tunesië. leden, waaronder de Sowjet- stemden voor de verklaring. rijk, Groot-Brittanrüë, Noorwe- n en Portugal onthielden zich. vertegenwoordiger van de Pales- bevrijdingsorganisatie (PLO) een waarnemersstatus heeft bij VN, zei dat na 't Amerikaanse Veto Algemene Vergadering een bijeen- ist moet wijden aan de Palestijn aken. De Europese Gemeenschap ielt daar echter weinig voor. wil dat in ieder geval wordt ge- icht tot na de Europese topconfe- itie, die volgende maand in Venetië irdt gehouden. De niet-gebonden len spraken tijdens hun topconfe- itie in Havana, in september al af als deze resolutie door een Ameri- inse veto zou worden getroffen, de ;emene Vergadering van de VN bij- moest komen. O-vertegenwoordiger Zehdi Terzi in het midden wanneer naar zijn ining deze vergadering gehouden worden Volgens Londen en Parijs het veel verstandiger te wachten na de vergadering in Venetië. reid PLO zou daartoe bereid zijn, re- waarom Terzi het tijdstip van het een roepen van de Algemene Ver lering in het midden liet. Waame- rs vragen zich af waarom de reso le over het Palestijnse recht op een en staat nu is ingediend, terwijl de t-gebonden landen wéten dat de is bestaat dat de EG in Venetië ar standpunt inzake het Midden- sten zal herzien. lendien loopt op 26 mei het „ulti- tum" af voor overeenstemming meer Palestijnse zeggenschap de westelijke Jordaanoever en in strook van Gaza. Volgens de af- aken van „Camp David" moeten Verenigde Staten, Israël en Egypte or die tijd een akkoord hebben •eikt over het bestuur in die bezet- gebieden. Het ziet er niet naar uit t dat lukt. ^Iferen zijn de overlegpartners aan |ra nieuwe onderhandelingsronde (egonnen in Heraliya, een aan zee igen voorstad van Tel Aviv. Opzet dat nu ononderbroken wordt door praat, eerst tien dagen in Israël, rvolgens tien dagen in Egypte Israëlische premier Menachem tgin heeft zich verzet tegen de druk n de Amerikaanse president Jim s' Carter om het hele overleg in de renigde Staten te houden. Carter eft onlangs apart overleg gevoerd et Begin en de Egyptische presi- nt Anwar Sadat. gedood door Israëlische militairen. Volgens Israël openden militairen het vuur toen zij op een school in het dorp Anabta, waar het al enige tijd onrustig was, met stenen werden be kogeld. Arabische zegslieden ver klaarden dat de jongen bewust is doodgeschoten tijdens een 1 mei-be toging. Tevens kondigde hij aan dat iedereen die zich schuldig maakt aan economi sche sabotage in het openbaar te recht moet staan. Ten overstaan van tienduizenden mensen in de hoofd stad Maputo zei Machel dat er in alle sectoren van de economie „chroni sche tekorten" bestaan. Er was geen druppel bier of frisdrank Het noordelijke buurland Tanzania beloofde gister premies aan arbeiders die hun produktie vergroten. In staatsondernemingen waar verlies wordt geleden hoeft niemand op pro motie te rekenen. Volgens de critici van het Tanzani- aanse socialistische model bestaat er weinig discipline in de bedrijven, en weinig animo om meer te produceren omdat er geen „loon naar werken' wordt gegeven. Volgens ambtelijke zegslieden in Dar es Salaam is het nieuwe beleid een antwoord op deze kritiek. Een andere maatregel is dat onder zoekers die nieuwe vindingen doen waardoor de produktie kan worden opgevoerd extra beloond zullen wor den. Verder zullen honderden artike len in Tanzania goedkoper worden. De particuliere gezondheidszorg wordt voor zover die nog bestaat afgeschaft. De regering vindt de par ticuliere artsen te duur Ze zijn alleen te betalen voor een kleine groep, maar de grote meerderheid van de bevolking heeft het geld niet om een arts te bezoeken. Alle privé-klinieken worden overgenomen door de rege ring, of door instellingen als het Rode Kruis of de gezamenlijke kerken. De artsen wijzen erop dat de huidige regeringsziekenhuizen al veel te vol zijn, en gebrek hebben aan personeel. Zij geloven er niets van dat de ge zondheidszorg door de nationalisatie beter en betaalbaarder zal worden. „Als het doorgaat maak ik van mijn kliniek een café", aldus een van de artsen. Van een correspondent PARAMARIBO Er zal in Suriname een speciale rechtbank worden ingesteld voor de opsporing en berechting van men sen die zich aan corruptie hebben schuldig gemaakt. De Surinaamse premier Chin A Sen kondigde dat gisteren, tij dens de 1 mei viering, onder luid applaus aan. anval dat deed gisteren tijdens een 1 ei-rede voor arbeiders in Al Arisj in Sinai, een felle aanval op het ne- izettingenbeleid van Israël in de zette gebieden. Wij zijn nu met aël in een strijd gewikkeld, aldus dat, ondanks het feit dat dat land n toezeggingen in het kader van t vredesverdrag (van Camp David) komt. Die strijd is nodig voor de ilestijnen en voor de Arabische ak, zo probeerde Sadat de Arabi- he tegenstanders van zijn toenade- ig tot Israël wat gunstiger te Bmmen. )ns standpunt is duidelijk: Israëli- he nederzettingen op Arabische ondgebied in de Gaza-strook en op westelijke oever van de Jordaan |n onwettig. Het westelijke deel van ruzalem hoort bij de westelijke Jor- anoever en alle maatregelen die (n genomen om daarin verandering brengen zijn onwettig", aldus de yptische president. j een schietpartij aan de westkant n de Jordaan is een jonge Palestijn De Russische leiders, met links president Breznjew, wuiven naar de deelnemers aan de parade op het Rode Plein in Moskou. MOSKOU (AFP, AP, UPI) De meeste westerse ambassa deurs waren gisteren nadrukkelijk niet aanwezig bij de 1-mei viering in Moskou. De parade op het Rode Plein werd gade geslagen door een fit uitziende president Leonid Breznjew, premier Alexei Kosyging en de ideoloog van het Kremlin Mikhail Soeslow. Voor het feest waren ongeveer 3000 mensen samen gekomen op het Onaf hankelijkheidsplein in Paramaribo, van het presidentiële paleis. De pre mier legde daar in de openlucht de regeringsverklaring van zijn interim kabinet af. Onder de aanwezigen wa ren leden van de nationale militaire raad, de Nederlandse ambassadeur en president Ferrier waren present. De twee grootste politieke partijen van Suriname de NPK en de VDP waren niet op de uitnodiging ook te komen ingegaan. Naar hun mening dient de regeringsverklaring in het parlement te worden afgelegd, en niet tijdens een massabijeenkomst. „De oude orde is voorbij", aldus de regeringsverklaring. „Zij zal nimmer weerkeren". De premier benadrukte dat zijn kabinet nauw samenwerkt met de militairen. Hij kondigde aan dat de zittingsduur van het parle ment met één Jaar wordt verlengd tot oktober 1982. Rond die tijd zullen er verkiezingen worden gehouden. De „machtigingswet" die is ingediend is nodig, aldus de premier, om de veran deringen die de regering nodig acht te kunnen doorvoeren. Hij zei dat er ook nog een wet op de vorming van poli tieke partijen zal komen, waarin on der meer zal worden aangegeven aan welke regels partijen gebonden zijn bij het krijgen van financiële steun. Ambitieus Chin A Sen kondigde ambitieuze plannen aan, waaronder de verdub beling van de AOW-uitkering, verla ging van de pensioengerechtigde leef tijd van zeventig naar vijfenzestig jaar, invoering van een ziektekosten verzekering, de oplevering van dui zend volkswoningen, de oplossing van het waterprobleem in Paramari bo, de instelling van een overlegor gaan tussen werkgevers, werknemers en overheid, overheveling van een groot aantal ambtenaren naar de pro- duktieve sector en de uitbouw van De aanwezigheid van de Russische top vereiste volgens het protocol dat de in Moskou vertegenwoordigde lan den zich op het hoogste niveau lieten vertegenwoordigen. De meeste am bassadeurs van de NAVO-landen met uitzondering van die van Tur kije, Griekenland, Frankrijk en IJs land gaven er echter de voorkeur aan niet aanwezig te zijn vanwege de Russische invasie in Afghanistan. Veel ambassadeurs verbleven de le mei buiten Moskou, wat officieel als reden werd opgegeven voor hun afwe zigheid op het Rode Plein. Woord voerders van de verschillende ambas sades lieten weten dat men niet van een openlijke boycot wilde spreken, „maar de meeste ambassadeurs von den het ongepast om te gaan". Sommigen van hen stuurden een la gere diplomaat voor de Verenigde Staten bijvoorbeeld was er een mede werker van de consulaire afdeling bij de parade, maar andere ambassades lieten helemaal verstek gaan. Aan het feest op het Rode Plein werd vanuit de ruimte deelgenomen door de kosmonauten Rjoemin en Popow, die een gesprek hadden met een om roeper van radio-Moskou. SANTIAGO (AFP) De aartsbis schop van Santiago, Raul Silva Hen- riquez, heeft een mis ter gelegenheid van de le mei afgelast. Hij zei dat hem van regeringszijde te verstaan was gegeven dat de mis anders verbo den zou worden. Het ministerie van binnenlandse zaken ontkende dit la ter. Eerder had het wel laten weten dat godsdienstige bijeenkomsten steeds meer lijken op politieke mani festaties. GUATEMALA-STAD (AFP, UPI) Gemaskerde mannen zijn het kan toor van een vakbond in Guatemala- Stad binnengedrongen en hebben twintig personen, onder wie twee kin deren, ontvoerd. In het kantoor van het „Nationale arbeiderscentrum" waren land- en fabrieksarbeiders een mars aan het voorbereiden om loons verhoging af te dwingen. De mannen vernielden ook de inboe del van het kantoor en spandoeken voor de mars die op 1 mei had zullen worden gehouden. De politie in Guatemala-Stad sprak tegen dat zij iets met de zaak te maken had BERN (Reuter) Zwitserland is gisteren ternauwernood ont snapt aan een diplomatieke reL De minister van financiën had een toespraak opgesteld voor een 1 mei-bijeenkomst in Kirchberg bij Bern. Daarin zou hij er zijn verbazing over uit spreken dat de Zwitsers zo gek zijn op royalty. „Waarom lezen ze toch die massabladen, waar in een koningin wordt beschre ven tot het ondergoed dat ze aan heeft toe" heette het. Toen de Zwitserse regering er aan dacht dat ze in de Britse Elizabeth net een koningin op het eerste staatsbezoek in het land hadden, werd de passage in allerijl geschrapt. Maar de tekst was vooruit gestuurd aan de Zwitserse kranten, die dan ook prompt de uitglijer meld den. „Dat ging maar net goed" was het commentaar van La Suisse uit Genève. L'Impartial uit La Chaux-de-Fonds nam de minister in bescherming: „Hij is niet tegen monarchen maar houdt gewoon van een lekkere toespraak. Maar de koningin zou zich niet hebben geamu seerd." LONDEN, BEIROET (AP, AFP, Reuter) De Britse hoofd stad Londen lijkt zo langzamerhand het toneel te worden van rivaliserende groeperingen uit het Midden-Oosten. Begin vori ge maand werden twee Libische ballingen om het leven gebracht, in april 1977 liet een ex-premier van Noord-Jemen het leven bij een aanslag en in december van hetzelfde jaar lieten twee Syrische diplomaten het leven, terwijl in januari 1978 PLO-vertegenwoordiger Said Hammami werd doodge schoten. het leger tot een „ontwikkelingsle- ger." De minister-president deed een emo tionele oproep aan Surinamers in Ne derland om naar Suriname terug te keren. De regering maakt zich zorgen, zo zei hij, over de situatie waarin vele Surinamers in Nederland verkeren en over de steeds in hevigheid en bruta liteit toenemende discriminatie van Surinamers in Nederland. „Keert te rug naar uw land. Uw vaderland heeft u op dit moment harder nodig dan ooit Alleen in dit land kunt u vol waardig burger zijn. Reken af met de illusie dat u in Nederland ooit geluk kig zult kunnen zijn. Verbreek de ketenen die u vasthouden aan het verleden en accepteer niet langer de vernederingen die u dagelijks moet ondergaan," aldus de regeringsver klaring. Om het remigratiebeleid te bevorderen zal een instituut voor mi gratiezaken worden opgericht. Ten aanzien van het buitenlands beleid wordt als centrale doelstelling aange kondigd het doorbreken van de eco nomische afhankelijkheid van de Ne derlandse ontwikkelingshulp. Een eenzijdige oriëntatie op Nederland vindt de regering onjuist Tegelijk echter wordt gesteld dat Suriname voorlopig niet buiten ontwikkelings hulp zal kunnen. Dat de activiteiten van verscheidene bewegingen afkomstig uit het Mid den-Oosten zich concentreren in Lon den is, gezien het verleden, niet zo verbazingwekkend. Groot-Brittannië is in het Midden-Oosten lange tijd een belangrijke koloniale mogend heid geweest en de diplomatieke mis sies in de Britse hoofdstad onderne men veel activiteiten. Dat nu de Iraanse ambassade aan de beurt is, is gezien de aanwezigheid van 100.000 Iraniërs in Groot-Brittannië, onder wie 30.000 studenten, evenmin verba zingwekkend. Onder deze Iraniërs be vinden zich, getuige de twee aan el kaar tegengestelde demonstrerende groeperingen bij de ambassade zowel aanhangers van ayatollah Khomeini als medestanders van de verdreven sjah. Zij betuigden respectievelijk hun afkeer van dan wel hun instem ming met de actie van de overvallers. Gezien de eisen kunnen de overval lers behoren tot de Arabisch spreken de minderheid in de Iraanse provin cie Khoezestan. Mogelijk zijn het ook Iraki's, die streven naar een zelfstan dige status voor het gebied dat zij liever Arabis tan noemen, waarna dit gebied op een of andere manier aan sluiting zou kunnen zoeken bij Irak. Beiroet In de Libanese hoofdstad Beiroet, de belangrijkste plaats in het Midden- Oosten van dissidente en onderling rivaliserende groeperingen van het meest uiteenlopende soort, hebben drie tot dusver onbekende groeperin gen in een gezamenlijke verklaring de verantwoordelijkheid genomen voor de bezetting van de Iraanse ambassa de in Londen. De drie organisaties presenteren zich met fraai klinkende namen: de politieke organisatie van het Arabische volk, de beweging van de Arabische massa's en de beweging van de islamitische Arabische volks strijders. Ze omschreven de actie in Londen als de „operatie martelaar Mohieddin al Nasser". De overvallers van de Iraanse ambassade in Londen hebben zichzelf ook een groep van martelaars genoemd. Arabieren-Perzen Het gemeenschappelijke in de namen van de drie bovengenoemde organi saties is het woord „Arabisch". Dat wijst erop dat met de actie in Londen de oude tegenstelling tussen de Ara bische en de Perzische wereld her leeft. De Perzen voelen zich verheven boven de Arabieren, terwijl de Arabi sche wereld snel geïrriteerd is over de Perzische pretenties. Een van de belangrijkste punten van conflict vormen drie eilandjes in de Perzische (Arabische) Golf die in 1971 door de sjah werden bezet, op het moment dat een aantal kleine olie staatjes zich verenigde in de Verenig de Arabische Emiraten. Het tweede strijdpunt is de provincie Khoeze stan, waar sedert april hevige ongere geldheden plaats vinden. Het regime van ayatollah Khomeini is niet van zins echter de Arabisch sprekende bewoners van deze provin cie enige vorm van autonomie toe te staan, omdat het vreest dat dan ook voor de andere minderheden in Iran. als Koerden en Baloechiërs. het hek van de dam is. Een afscheiding van Khoezestan kan Iran zich al helemaal niet permitteren, aangezien deze pro vincie de olievoorraden bevat waarop Iran economisch drijft. Enige toe geeflijkheid van de kant van de Iraanse leiders ten opzichte van de eisen van de overvallers valt dan ook niet te verwachten. WASHINGTON (Reuter, AP, AFP) President Jimmy Carter heeft zich de kritiek op de hals gehaald van de Amerikaanse media en zijn Democratische rivaal Edward Kennedy door te besluiten actief campagne te gaan voeren voor de Democrati sche kandidatuur voor de verkiezingen van november. Carter heeft zich tot nu toe in de voorverkiezingsstrijd niet buiten het Witte Huis gewaagd. Tijdens een persconferentie in februari gaf Carter als motief voor zijn houding dat hij niet uit het Witte Huis weg kon „voor dat de gijzelaars vrij en gezond thuis zijn." Nu zegt Carter dat de ernstige crises zo bedwongen zijn dat het weer kan. De tv heeft hierop geantwoord met het hervertonen van Carters uit spraak van februari. Senator Edward Kennedy heeft de president er onmiddellijk van be schuldigd dat hij uitsluitend om re den van taktiek heeft besloten op pad te gaan en de campagne niet over te laten aan zijn familieleden en vice- president Walter Mondale. Tijdens een verkiezingsbijeenkomst in de staat Indiana, waar volgende week dinsdag een primary plaats vindt, zei Kennedy: „Hij heeft de crises dus onder controle. We hebben op het ogenblik een mislukte actie in Iran, een kersverse minister van buiten landse zaken, onzekerheid over de verblijfplaats en de toestand van de gijzelaars en vijf van de zes laatste voorverkiezingen, die de president heeft verloren. Het is lijkt me duide lijk dat het hier om een politiek be sluit gaat." Kennedy heeft Carter nu uitgedaagd tot tweegevechten. Actie Iran Kolonel Charles Beckwith, de leider van de commando-groep, die vorige week de afgebroken actie in Iran uit voerde. heeft categorisch ontkend dat hij de operatie had willen door zetten. Berichten daarover deden al in Washington de ronde. Beckwith zei „zonder aarzelen" de afgelasting te hebben gevraagd omdat met het overgebleven aantal helikopters de actie niet kon slagen. De bezetters van de Amerikaanse ambassade in Teheran hebben „Ame rikaanse agenten" er gisteren van be schuldigd dat zij bij een aanval op het ambassadegebouw een lid van de revolutionaire garde hebben ver wond. Dezelfde „agenten" hebben ook de schuld gekregen van bom aanslagen in de Iraanse hoofdstad, aldus meldde radio-Teheran. Zo'n 40.000 Iraniërs kwam gisteren voor een 1 mei-demonstratie bijeen bij de Amerikaanse ambassade. De bezet ters hebben gisteren opnieuw een aantal gijzelaars uit de ambassade overgebracht naar steden op honder den kilometers van Teheran Irakezen Iran heeft gisteren zes bemanningsle den van een Iraakse helikopter over gedragen aan de Iraakse autoriteiten in Teheran. De zes zullen de komende dagen naar hun land terug keren. Ze waren gevangen genomen toen hun boven Khoezestan vliegende helikop ter tot landen werd gedwongen door Iraanse vliegtuigen. De Iraakse artil lerie zou in een Iraanse grenspost gisteren bij beschietingen twee kin deren hebben gedood. In de stad Sa- nandaj zijn tijdens gevechten tussen het Iraanse leger en Koerdische op standelingen twaafl Iraniërs omge komen. oor Wim Jansen [og voor het einde van deze maand zal Spanje de elf jaar oude blokkade an Gibraltar opheffen. Dan ook zullen Spanje en Groot-Brittannië pnieuw gaan praten over de toekomst van deze Britse kolonie op het berisch schiereiland. Dat Gibraltar binnen afzienbare tijd weer bij ipanje komt is echter niet waarschijnlijk. Gibraltar leven nu in redelijke welvaart, zeker vergeleken bij het aangrenzende An- dalusië, de armste provincie van Spanje. Ze kunnen genieten van de Britse sociale voor zieningen en de officiële taal is Engels, hoewel de meesten thuis nog Spaans spreken. Welvaart ieer dan 250 jaar al liggen Spanje en root-Brittannië met elkaar overhoop. In- it: een langwerpige rotspartij, die in het iterste zuiden van Spanje uit de Middel- indse Zee oprijst en waarop ruim 20.000 lensen en een onbekend aantal apen wo- len. Voor de Spanjaarden is de rots, met en oppervlak van ruim vijf vierkante kilo- Heter. een stukje vaderland dat in 1704 torechtmatig door de Britten werd afge lakt. Voor de regering in Londen is het chter een normale Britse kolonie, aange- ien Spanje in 1713 tijdens de Vrede van 'trecht er officieel afstand van deed. et geruzie tussen de twee landen over de rategische rots aan de toegang tot de ïiddellandse Zee bereikte een dieptepunt in juni 1969, toen generaal Franco alle ver bindingen over land met Gibraltar afsloot en zelfs Britse vliegtuigen niet meer toe stond over Spaans grondgebied te vliegen. Aanleiding voor deze stap was een wijziging in de Engelse grondwet, waaruit bleek dat Gibraltar altijd Brits grondgebied zou blij ven. De blokkade dreigde een zware slag toe te brengen aan de economie op de rots, die sterk afhankelijk was van de bijna tiendui zend Spanjaarden die dagelijks vanuit het aangrezende Andalusië naar hun werk op Gibraltar pendelden. Ook moest nu het grootste deel van de levensmiddelen over zee en door de lucht worden aangevoerd. De regering in Londen sprong echter bij en de Spaanse gastarbeiders werden vervan gen door Marokkanen. De bewoners van Door de blokkade van Gibraltar hebben de bewoners zich nog verder van Spanje ver- VeVTSSSinQ wijderd. Al in 1967 bleek uit een referendum dat 99 procent niets voelde voor aansluiting bij Spanje. Nadat Franco in 1969 de grenzen sloot, ontstond er een sterke stemming te gen Spanje. De Britse regering moest de bevolking dan ook beloven Gibraltar nooit aan Spanje terug te geven zonder de goed keuring van de bewoners. jaar september zelfs een gesprek over de toekomst van de rots met zijn Britse ambtsgenoot Carrington. De toen gevestig de hoop verdween kort daarop als sneeuw voor de zon. In een scherpe toespraak voor de Cortes verzekerde Oreja dat er geen sprake zou zijn van een stap terug. Eerst moeten er afspraken komen over de band van Gibraltar met Spanje, voordat de blok kade stap voor stap opgeheven zou kunnen worden, aldus Oreja toen huidige situatie zal veranderen, maar ook omdat er van oorspronkelijke bewoners op Gibraltar geen sprake meer zou zijn. Op de rots woont een mengeling van mensen uit het gehele Middellandse-Zeegebied. die daar alleen maar naar toe zijn gekomen om werk te zoeken op de Britse militaire basis, redeneren de Spanjaarden. Zonder die basis zou Gibraltar nauwelijks een bevolking hebben, dus zegt een referendum weinig. Zelfbestuur Aan de andere kant beloofde Franco dat de grenzen nooit open zouden kunnen gaan zolang er nog Britten op de rots zaten. Na de dood van Franco werd de Spaanse houding wat minder dreigend en minister van bui tenlandse zaken Marcelino Oreja had vorig De verrassing was dan ook groot toen hij en Carrington op 10 april een gezamenlijke verklaring uitgaven, waarin stond dat voor 1 juni de grens weer open gaat en zal worden begonnen met onderhandelingen over de toekomst van Gibraltar. De Britten voegden er echter aan toe dat er geen veran dering in de status van Gibraltar zal komen zonder toestemming van de bewoners. De Spanjaarden vindt dit op het eerste oog democratische criterium niet juist. Niet al leen omdat het betekent dat er niets in de Toch betekent de verklaring van 10 april dat alleen Spanje een concessie heeft ge daan, door de grens weer te openen. In het standpunt van de Britten is niets veran derd. Blijkbaar vreesde Spanje problemen bij zijn toetreding tot de Europese Gemeen schap. Italië en Frankrijk zijn hiervan geen voorstanders, omdat de Spaanse economie een sterke concurrent zal vormen. Dat bete kent dat goedkeuring van de Spaanse aan vraag voor het lidmaatschap van de EG sterk afhangt van de houding van de Brit ten. En die staan op het standpunt dat lidmaatschap pas mogelijk is als Spanje geen grote conflicten meer heeft met de overige leden Beide partijen bieden met hun starre hou ding weinig mogelijkheden voor vruchtbare onderhandelingen. Theoretisch is het moge lijk dat de bewoners van Gibraltar akkoord gaan met een verregaande vorm van zelfbe stuur, onder het centrale gezag van Madrid De Spaanse regering kan dat echter moei lijk maken tegenover Andalusië. dat door de blokkade destijds al duizenden arbeids plaatsen verloren zag gaan Andalusië kreeg vorige maand van de Spaanse rege ring een vorm van autonomie aangeboden, die met gehoon is ontvangen. Van de vele rechten die Baskenland en Catalonië had den gekregen, was weinig meer terug te vinden. En Andalusië zal het moeilijk kun nen verkroppen dat er een zuidelijke pro vincie bijkomt met veel zelfstandelijke be voegdheden. Bovendien is het nog maar de vraag of de bewoners van Gibraltar inmid dels voldoende vertrouwen hebben gekre gen in de Spaanse democratie om daarmee in te stemmen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7