Tuinders werken zelf tekort aan arbeidskrachten in de hand S X, Muziek, gehoord en ongehoord Afdelings secretaresse V\felstandscommissi( l CNV in nota over werkomstandigheden in Westland E< Fietser overreden door vrachtwagen Belangrijke weg in Leiden dicht Onder vrachtauto Holland Haag N.V. te 's-Gravenhage rijwielen brom fietsen Van Zijl .VRIJDAG 2 MEI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers NAALDWIJK Het gebrek aan animo om in de glastuin bouw in het Westland te gaan werken is veroorzaakt door het slechte sociale beleid dat de tuinders voeren. Dit staat in een nota van de voedings bond van het CNV over het werkklimaat in dit gebied. In tegenstelling tot de progressieve opvattingen van de tuinders op het gebied van de bedrijfsvoering vrij wel constant wordt gezocht naar be tere methoden en nieuwe gewassen is het sociale beleid conservatief en verouderd te noemen. Het achterlo pen bij andere bedrijfstakken op het terrein van arbeidsvoorwaarden, is volgens het CNV niet onbekend ge bleven buiten de grenzen van het Westland. met als gevolg dat er maar weinig mensen trek hebben in een baan in de glastuinbouw. Ook de tuinders maken zich ongerust over het steeds meer nijpende tekort aan arbeidskrachten. Dit leidde er begin dit jaar toe dat de „Stichting Personeelsbeleid en voorziening voor de glastuinbouw in het Westland", de werknemersorganisaties vroeg weer zitting te nemen in de stichting. Jaar De FNV en het CNV waren nu juist enige jaren geleden uit de stichting gestapt, omdat zij er geen enkele vooruitgang zagen op sociaal gebied. Wijsgeworden door eerdere ervarin gen reageerden de bonden niet gretig. Afgesproken werd dat na een Jaar nog eens bekeken zal worden of de bonden weer zitting nemen in de stichting. In dit proefjaar zullen de werknemersorganisaties kritisch be schouwen of het de werkgevers dit keer werkelijk ernst is met de verbe tering van de werkomstandigheden. Om nu de werkgevers niet helemaal te laten „zwemmen" heeft het CNV de nota opgesteld, waarin naast een schets van de situatie op het ogen blik, een groot aantal aanbevelingen wordt gedaan. Uit de nota blijkt dat het CNV vindt dat de stichting zich moet bemoeien met de cao-onderhandelingen, omdat dit te maken heeft met een van de Het werken in de glastuinbouw in het Westland betekent vaak lange dagen maken tegen een verhoudingsgewijs laag loon. Er is dan ook niet veel animo voor. doelstellingen van de stichting, na melijk het verbeteren van de beeld vorming van de Westlandse glastuin bouw. Het CNV waarschuwt ervoor dat wan neer er niets wordt gedaan aan verbe tering van de arbeidsvoorwaarden de concurrentepositie van de glastuin bouw op de arbeidsmarkt nog hache lijker wordt dan die al is. Wat men nu te bieden heeft is volgens het CNV beneden alle peil. Men moet lange werkdagen maken, met veel overwer ken waarbij het weekéinde niet wordt geschuwd. Daarbij komt dat promotiemogelijk heden gering zijn omdat er weinig toekomst-perspectief in de tuinbouw zit. Van het beloningssysteem deugt ook niet veel volgens het CNV. Zo kent men in de glastuinbouw nog altijd geen beloning naar jaren. Als klap op de vuurpijl weet de nota nog te melden, dat de beloning voor de over het algemeen zware arbeid fors achter blijft bij andere bedrijfs takken. Eigen houtje Het werven van personeel door de tuinders verloopt uiterst willekeurig en chaotisch. Ongecoördineerd is ie dereen bezig op eigen houtje werkne mers aan te trekken, wat veelal een ontmoedigend resultaat oplevert. Deze „wild-west-aanpak" zou moeten verdwijnen, en daarvoor in de plaats zou een centraal orgaan gecreëerd moeten worden, waarin deskundigen van het landbouwschap en de stich ting een fikse vinger in de pap zouden moeten hebben. Het CNV zegt zich in de nota te realiseren dat de tuinders weinig hap pig zullen zijn dat anderen beslissen wie er in hun kas komt werken. Het centraal orgaan zal dan ook bij de tuinders aan de man gebracht moe ten worden. Gedacht wordt aan de mogelijkheid tuinders die meewer ken een voorkeursbehandeling te ge ven bij de werving en bemiddeling van personeel. Een ander lokkertje zou dan moeten zijn dat het centraal orgaan de loonadministratie doet voor de tuinder. Met het selecteren en aannemen vtin personeel zouden de taken van het centraal orgaan niet ophouden. Bege leiding van werknemers in hun begin periode, bemiddeling bij arbeidscon flicten en adviezen over promoties en beoordelingen zouden daar nog bij moeten komen. Bescheiden voegt het Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Op de Burgemees ter de Raadtsingel is de 47-jarige fiet ser A. Hamers door een Duitse vrachtauto gesneden waardoor hij kwam te vallen en onder een achter wiel terecht kwam. Hij was op slag dood. Volgens getuigen reed de chauffeur van de wagen eerst door. Een eindje verder stopte hij en kwam hij naar de plaats van het ongeval lopen. Nadat hij gezien had wat hij had aangericht, liep hij doodrustig weer naar zijn wagen om verder te rijden. De vrachtwagen werd later aange troffen in de binnenstad. De politie zette er een agent bij die na anderhalf uur kon aanhouden de 29-jarige R. W S.. afkomstig uit Bergneustadt fW.Duitsland). De man ontkende de vrachtauto te hebben bestuurd, maar wilde verder geen inlichtingen geven. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Recht op salaris voor leerkrachten pas na de vakantie Van onze parlementsredactie DEN HAAG Onderwijskrachten die voor het eerst een baan aanvaar den in het onderwijs, zullen met in gang van het komend schooljaar niet per 1 augustus, maar pas op de eerste dag na de zomervakantie recht heb ben op salaris. Minister Pais heeft hiertoe besloten ondanks protesten van de onderwijsorganisaties. De maatregel levert een bezuiniging op van 27 miljoen gulden in 1980, en in 1981 en in de jaren daarop 37 miljoen. Volgens Pais begonnen nieuw be noemde leerkrachten in de oude rege ling vaak met één of meer weken betaalde vakantie, omdat ze al van 1 augustus af bezoldigd waren. De on derwijsorganisaties menen echter dat leerkrachten in de zomervakantie vaak veel voorbereidend werk moe ten doen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Hooigracht, één van de belangrijkste doorgaande wegen langs de binnenstad van Leiden, is voor ongeveer drie weken voor elk verkeer afgesloten. Dit is nodig om enige ingrijpende verkeersmaatrege len te kunnen nemen. De Hooigracht, onderdeel van de Ci ty-ring. staat bekend als één van de gevaarlijkste wegen van Leiden. Met name fietsers en voetgangers onder vinden veel hinder van het bijzonder drukke autoverkeer, dat zich door de niet al te brede straat perst. De ver keersmaatregelen zijn er dan ook op gericht voor de meest kwetsbare ver keersdeelnemers een veiliger situatie te scheppen. Voor de fietsers worden fietspaden aangelegd, van de rijbaan gescheiden door een parkeerstrook voor auto's. De extra ruimte voor de fietsers gaat ten koste van verkeersruimte voor auto's. Gemeentewerken grijpen de reconstructie van het wegdek aan om de straat te verfraaien met boomaan- plant. Voor de bouwvakvakantie dient het karwei geklaard te zijn Over een week of drie wordt alvast één rijbaan voor het verkeer openge steld. De afsluiting heeft tijdelijk extra druk verkeer in de omringende straatjes tot gevolg. Gisterochtend, toen de afsluiting van kracht werd, stonden hier en daar files op parallel le routes. NIJVERDAL De 25-jarige C H. M Reinders uit Raalte is gisterochtend in Nijverdal met zijn fiets gevallen en onder een vrachtauto geraakt. De man overleed ter plaatse Reinders kwam te vallen doordat zijn voorwiel een bromfiets voor hem raakte door Adr. Hager DEN HAAG U kunt 't Uw klein kinderen nog vertellen: „ik heb voor Koningin Beatrix gezongen kort na Haar kroning." Dat kan, als U zich als koorlid opgeeft voor het jubi leumconcert van de Arbeitsgemein- schaft Europ&ischer Chorverbande (A.G.E.C.) op zaterdag 31 mei in de Nieuwe Kerk. Koningin Beatrix en prins Claus zullen dit feest bijwo nen. In het kader hiervan zal een ad hoe jongerenkoor worden gefor meerd, dat een week zal repeteren onder leiding van internationale di rigenten. Op het programma staan a cappella werken, waarbij een nieuw werk van Henk Badings. De studieweek vindt plaats van 26 mei tot en met 1 juni, in aanmerking komen koorleden van 18 tot 30 jaar. Indien U interesse heeft kunt U zich in verbinding stellen met Kees Veerkamp, tel. 609271 of even langs gaan bij de Raamstraat 28. De bui tenlandse deelname is al rond, dus U kunt verzekerd zijn van interna tionale contacten met mede-zan gers en zangeressen. Aanmelding op korte termijn is noodzakelijk. Hoewel ik reeds eerder deze week in deze kolommen verslag deed van de uitvoering van „Die Schöpfung" on der leiding van Nikolaus Hamon- court, mag 't toch zeker nog wel even gememoreerd worden hoe ver kwikkend deze weergave was. Niet sensationeel, zelfs niet altijd vol maakt. doch wel boeiend, kleurrijk en welsprekend. De zangkoren „Deo Sacrum" en met name de bas Robert Holl hadden een uitstekend aandeel in dit door het Residentie Orkest georganiseerde evenement Een Residentie Orkest dat (bijna) zeker is van een eigen concertzaal! Residentie Orkest De leden van het Haagse ensemble zijn aan het einde van het seizoen nog bijzonder actief. Het behoeft geen betoog, dat het traditionele Houtrustconcert een kronings concert! mede dankzij het Beet- hovenprogramma en pianist Daniel Wayenberg een overweldigend suc ces werd. Ferdinand Leitner, onder scheiden met het Commandeurs schap, leidt ook het concert op za terdag 3 mei, het laatste concert in de serie Promenadeconcerten. Edith Peineman speelt Bruch's le vioolconcert, verder op het pro gramma ondermeer Tsjaikowski's Notenkrakersuite. Het concert van 8 mei staat o.l.v. Hans Vonk, de avond daardoor het laatste kamer muziekconcert in diligentia met werken van Beethoven, Mendels sohn. Taktakischwili en Janacek. En zo langzamerhand komt het hoogepunt van het seizoen in het zicht: het concert op 4 juni in Hout- rust. Het Residentie Orkest, l'Or- chestre Philharmonique de Stras bourg, het Groot Omroepkoor en de radiokoren van Straatsburg en Karlsruhe brengen onder aanvoe ring van Alain Lombard het Re quiem (Grande Messe des morts) van Berlioz. Een majestueus en overweldigend werk, dat vanwege de enorme omvang zelden wordt uitgevoerd. De kwaliteiten van Lombard kennende valt 't niet moeilijk te voorspellen, dat hier sprake zal zijn van een evenement, een overweldigend muzikaal ge beuren! Zoals reeds aangekondigd speelt vanavond, vrijdag 2 mei, in de Loos- du inse Abdijkerk André Isoir, een organist van grote internationale klasse. Hij is beladen met prijzen en een specialist in Franse muziek. Op het moment dat ik deze rubriek schrijf is 't nog niet bekend of het recital van het 15-jarige wonder kind Karin Lechner doorgang kan vinden. Zij werd vorige week in een Londens ziekenhuis opgenomen en haar optreden op zondag 4 mei in Diligentia werd daardoor onzeker. Op Bevrijdingsdag, maandag 5 mei, zingt het Chr. Residentie Mannen koor in het Congresgebouw en tra ditiegetrouw zal de P.W.A.-zaal weer tot de laatste plaats bezet zijn. Dirigent Anne Posthumus brengt een populair programma met de tenor Leo Moerman, de bas Bob van Mourik, de organist Jan van Weel den en het orkest José Marcello. Herman Emmink zal het program ma presenteren. Ook de Zingende Zolder is toegeko men aan het laatste seizoenconcert en organisator Peter Hansen kan dan terugzien op een goed geslaag de concertenserie en dat mag met recht en reden een prestatie ge noemd worden. Dit laatste concert wordt op woensdag 7 mei gegeven in het gebouw van de Haagse Kunstkring, Denneweg 64, door het Haagse Trio Kontrasten. Claire Huydts, Pierre Woudenberg en Jan Sprij brengen werken van onder meer Mozart, Bartok, Keuris en Milhaud. Tenslotte nog de vermelding van twee koorconcerten en het eerste orgelpromenadeconcert. Vrijdag 2 mei zingt het Residentie Vrouwen koor in de H. Pauluskerk aan de Mgr. Nolenslaan, het Zuid-Hollands Operakoor van John Verheijen geeft op donderdag 8 mei een jubi leumconcert in het Circustheater en Gerard en Lla Bal geven zaterdag middag (aanvang 16 uur) een con cert in de Nieuwe Kerk. CNV aan het lijstje toe dat de bereid heid van de tuinders wel voorwaarde is bij de uitvoering van die taken. Meepraten „De arbeidsverhoudingen moeten uit de gezapigheid van het vanoudsge- groeide patroon getrokken worden. Vooral als in de toekomst meer ge werkt moet worden met personeel dat niet geboren en getogen is in de Zuid-Hollandse tuinbouwgebieden zelf", zo staat te lezen in een rapport van de Gewestelijke Raad Zuid Hol land van het landbouwschap van be gin 1979. Verholen wordt hier gewe zen op het ontbreken van inspraak en medezeggenschap bij de meeste glas tuinbouwbedrijven. Althans structu reel is er daaromtrent nog vrijwel niets tot stand gebracht. „Werkgevers en werknemers in de glastuinbouw zijn sterk afhankelijk van elkaar. In onze christelijke maat schappijvisie ook verantwoordelijk voor elkaar. Die afhankelijkheid en verantwoordelijkheid zal praktische betekenis moeten krijgen", zo stelt het CNV in de nota. Daarmee niet onder stoelen en banken stekend dat een duidelijke overlegstructuur on ontbeerlijk is voor goede sociale ver houdingen in de glastuinbouw. Zeker, zo stelt het CNV, als het gaat om verstrekkende beslissingen als re organisatie en bedrijfssluiting, zullen de bedrijfsgenoten erbij betrokken moeten worden. Maar al te vaak be slist de tuinder in z'n eentje over de toekomst van het bedrijf, hetgeen volgens het CNV niet meer past in de verhoudingen van vandaag. Mentaliteitsverandering Een flinke lans breekt het CNV in de nota voor een mentallteitsverande- N ring onder de tuinders. De sticht zou zich moeten werpen op onj kwikkelijke praktijken van een der tuinders. De nota noemt er le: Onderbetaling van (illegale)] beidskrachten, het in gevaar brei van de sociale zekerheid door uitbetalen van zwart loon en heti waarlozen van de zorg voor goed gezonde arbeidsomstandighedei Een geheel andere kwestie waarbl mentaliteit beïnvloed zal mo? worden is het scheppen van mogellrk heden om in de „stille periode" ,a scholing en vorming mee te doen. angst dat zij de niet-produkti werkkracht zelf moeten doorbeti moet bij de tuinders weggenoi D worden. de Het CNV ziet ook hier een taak t de stichting, zij het dat het minist van sociale zaken dan ook een han en moet helpen. Jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders op dinsdag 20 mei 1980, des middags te 16.00 uur in het Bel Air Hotel te 's-Gravenhage, Johan de Wittlaan 30. Overeenkomstig artikel 18 der statuten, liggen de agenda van deze vergadering en de jaarstukken vanaf 2 mei 1980 ter inzage ten kantore der vennoot schap te Gouda, Kampenringweg 44. Ingevolge artikel 20 der statuten, dienen de aandeel houders die de vergadering willen bijwonen, hun aandelen of een door een bankinstelling afgegeven depotbewijs voor of op 16 mei 1980 te deponeren ten kantore van de vennootschap te Gouda. De Direktie 's-Gravenhage, 2 mei 1980. Het is elke dag MINI-dag voor 1.200.000 lezers Bel 020-936868 AWKTDmBj De Welstandscommissie vergadert op donderdag 8 mei 1980 om 13.30 uur, kamer 102 in het gebouw van Bouw- en Woningtoezicht, Mauritskade 9, (be- reikbaar met de tramlijnen 7 en 8 en buslijnen 4, 5 en 22). De agenda vermeldt: Gelegenheid tot gebruik maken van spreekrecht Notuelen vergadering d.d. 1 mei 1980. Het bouwen van een woongebouw aan de Zee- kant tp.v. 111 - Gevers Deynootweg tp.v. 198. Het bouwen van een kantoorgebouw aan het Sta tionsplein hoek Stationsweg, en verdere plannen voor de percelen Saturnusstraat behorend bij nr. 26, Weesperstraat behorend bij nr. 85. Boomaweg 11Bezuidenhout- seweg 2. Mamix straat 4 t/m 16 - Dibbetsstraat 125 t/m 129, Van der Heimstraat 48. Elandstraat 194, Gentsestraat 117. Van der Woertstraat 29. De ontwerpen liggen ten inzage bij de secretaris (Mauritskade 9, kamer 109) van maandag t/m woensdag van 10.00 tot 12.00 uur. Spreekrecht De behandeling van de bouwplannen geschiedt niet in het openbaar. Wanneer U echter iets wilt zeggen naar aanleiding van een van de onderwer pen bestaat hiervoor gelegenheid in het openbare gedeelte van de vergadering, tussen 13.30 en 14.00 uur. U kunt zich daarvoor opgeven tot uiter lijk donderdag 8 mei 1980,10.30 uur, bij de secre taris, tel. 469590, toestel 217, b.g.g. toestel 145, onder vermelding van Uw naam en instelling na mens welke U spreekt. Uw adres en het agenda punt. Het aantal personen dat hiervan gebruik kan maken bedraagt maximaal 6. De spreektijd be draagt maximaal 5 minuten. Het verslag ligt vanaf dinsdag 27 mei 1980 ter in- zagge bij het Gemeentelijk Informatiecentrum. Gevr. HUISH. HULP eenmaal wekel. voorm. C. Laseurlaan. Tel. 070-242555. ALLE MERKEN NIEUWE EN OOK ONDERDELEN KIKKERSTRAAT 14A DEN HAAG TEL 07C-890784 Nieuwe en gebruikte buitenboordmotoren Inruil en reparatie 3 maanden Bovag-garantie 1 maand omruilgarantie Hoofddealer van Mercury en Suzuki minnee boten en motoren USSERDIJK 580, 2165 AL USSERBROEK. Tel. 02521-14017 Surf- en kanoshop Inruil en reparatie mogelijk Minnee boten en motoren LISSERDIJK 580, 2165 AL Llsserbroek Tel. 02521-14017 Bezoek vrijblijvend onze show room waar de nieuwste collectie CHATEAU CARAVANS VOCA TOUR VOUWWAGENS te bezichtigen zijn. BERGMAN CARAVANS LEIDSEVAART 189, NOORD- WUKERHOUT, TEL. 02523-2649 Bij Hotel Piet Gi|S, 500 m langs water richting Noordwijk. Antiek boerderij DE NOOTEDOP Dr. van Noortstraat 19 Stompwijk Tel. 01715-2303 heeft grote keuze eiken, ma honie en grenen meubelen. Nu ook Perzische tapijten te gen scherpe prijzen. Oranje-Nassau Groep is de bundeling van een aantal in binnen- en buitenland gevestigde ondernemingen, werkzaam op het gebied van industrie, handel, onroerend goed, financiering en belegging. Omas Beheer B.V., de houdstermaat schappij van de groep, zoekt voor haar afdeling trustzaken een Voor het verrichten van administratieve werkzaamheden van uiteenlopende aard, zoals - het typen van brieven, contracten, notities e.d. vanaf concept of dictafoon- band en het verzenden van telex berichten; - het venverken van afdelings- documentatie; - het bijhouden van dossiers en van de agenda's. Afhankelijk van kwaliteiten en initiatief zal haar de gelegenheid worden geboden diverse werkzaamheden zelfstandig te verrichten. Voor deze functie zoeken wij kandidaten met: - opleiding op HAVD-niveau; - goede typevaardigheid - ook in de moderne talen; -leeftijd tot 25 jaar. Sollicitaties onder vermelding van de letters TRZ gaarne aan ons adres afd. Personeelszaken, Nassauplein 25, postbus 85578, 2508 CG 's-Gravenhage. O "^4(4 SSt^

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6