Duitse invalide moet toch land uit Terugvragen belasting met T-biljetten wordt moeilijker over grimmigheid rellen Ernstige verontrusting de Bron in Blik, (Kabinet wil scherpere eisen stellen Man wil zich verzetten door opnieuw onder te duiken Verlenging van ervangingspools n het onderwijs koningin Beatrix legt krans op Dam Politiebonden willen gesprek met ministers Drink buiten natuur zuivere Spa. In sprankelende smaken: GAZEUX ORANGE CtTRON LEMON BINNENLAND Motobccane. Fietsen op z'n Frans. Ook langs dc Wadden. door Jan Sloothaak GRONINGEN De Duitse invalide Franz Christoph heelt van de vreemde lingenpolitie in Amsterdam te horen gekregen dat hij dinsdag toch de grens wordt overgezet naar Duitsland. Christoph is van plan dan maar opnieuw onder te duiken. Hij verschool zich al eerder in een dorpje in Groningen. Volgens hem is zijn voorgenomen uitzetting onrechtmatig. Nadat in februari de „last tot uitzetting" door het ministe rie van justitie werd ingetrok ken, meldde Christoph zich weer regelmatig bij de vreem delingenpolitie in Amster dam. Vorige week dinsdag deed hij dat opnieuw. Er werd hem toen te verstaan gegeven dat hij onmiddellijk op een vliegtuig naar Duitsland zou worden gezet. Volgens de poli tie was hem dat veertien da gen eerder al meegedeeld. Christoph verscheen met een televisieploeg van de West- duitse televisie bij de vreem delingenpolitie. Toen hij hoor de dat hij het land uit moest verzette hij zich. Hij ontkent dat hem van tevoren was aan gezegd dat hij het land zou worden uitgezet. Na telefo nisch contact met het minis terie van justitie en een Ka merlid, mocht hij toch eerst weer blijven. Maar volgens de politie is het niet meer dan uitstel van executie. „Chris toph weet wat er met hem gebeurt als hij zich dinsdag meldt". Christoph zegt op zijn beurt Zich pas weer te willen melden als hij eerst een schrif telijke toezegging heeft dat hij niet de grens wordt over gezet. Begin dit jaar kreeg Chris toph ook al te horen dat hij het land uit moest. Motief was toen dat hij geld zou hebben ontvangen van Nederlandse sociale, diensten. Hij kon ech ter aantonen van vrienden uit Duitsland geld te hebben ont vangen. Dat leidde ertoe dat uitzetting werd ingetrokken. „Sindsdien hebben we er ons niet meer mee bemoeid. De details worden overgelaten aan de vreemdelingenpolitie," zegt een woordvoerder van het ministerie van justitie. Hokus pokus Mr Kees van Meel, de advo caat van Christoph: „Wat mij zo irriteert dat hem maar steeds een verblijfsvergun ning wordt onthouden. De EG-landen hebben onderling een regeling vastgesteld en ie dere werkzoekende Europe aan als er geen bijzondere argumenten zijn zoals gevaar voor de volksgezondheid kan zo'n vergunning krijgen. Christoph heeft niets stouts gedaan en dan moet de vreemdelingenpolitie niet steeds hokus pokus blijven spelen met de sociale dien sten. waar hij geld van zou trekken". Volgens een woordvoerder van de vreemdelingenpolitie is ook de zogenaamde EG-sta- tus echter wel degelijk aan voorwaarden gebonden. Ie mand die geen werk heeft moet na drie maanden toch weer weg. Het ontvangen van eigen middelen van bestaan van vrienden zoals met Christoph het geval is speelt dan gesn rol meer, zo wordt gezegd. „Als hij geld van vrienden krijgt kan hij daar ook van bestaan in Duitsland. Dat hoeft niet spe ciaal in Nederland. Christoph heeft nog geen werk en hij is al ruim een half jaar in ons land". Volgens de vreemdelin genpolitie is er ook geen bij zonder argument meer voor Christoph om te blijven sinds zijn asielaanvraag is gewei gerd. Terreur' Christoph kwam herfst vorig jaar naar Nederland. Hij vroeg politiek asiel aan omdat hij in Duitsland bloot meende te staan aan „deskundigen terreur". Christoph (wiens le vensbeschrijving in Trouw van 6 februari staat) meent dat deskundigen in het invali- denwerk, gehandicapten niet toestaan eigen initiatieven te ontplooien, die ertoe kunnen leiden dat zij een greep op gehandicapten verliezen. Ge handicapten die zich verzet ten krijgen dan al gauw het brandmerk van een psy chisch defect". Het ministerie is in deze redenering echter niet meegegaan en een herzie ning van de asielaanvraag lijkt niet aannemelijk. Vol gens mr Van Meel draagt Christoph wat dit betreft zelf ook wel schuld omdat hij erg laks is met het overleggen van stukken die in het belang zijn in zijn zaak. TV-pIoeg De afgelopen tijd heeft Chris toph opgetrokken met een Westduitse televisieploeg, die onder meer in een zomerver blijf in Groningen opnamen met hem heeft gemaakt. De leider van de TV-ploeg, Wer ner Biermann, zegt: „Het gaat ons niet zozeer om wat Chris toph in Nederland heeft we dervaren, maar om zijn erva ringen in Duitsland. Voor zo ver ik zijn levensverhaal over wat hij deskundigen terreur noemt heb kunnen natrekken, klopt het." Biermann gelooft overigens niet dat Christoph in een inrichting in Duitsland zal worden opgenomen, zoals deze zelf vreest. „Wel denk ik dat het gevaar bestaat dat hij door middel van een psy chisch onderzoek toch mond dood wordt gemaakt. In zo verre is zijn verhaal wel realis tisch". Winkels De secretaris van de vereniging die de belangen van de winkeliers in de Am sterdamse binnenstad behartigd, schat de woensdag geleden schade op zeker enkele tonnen. Er zou veel glas schade zijn. Het winkelbedrijf Vroom en Dreesman in de Amsterdamse Kalverstraat zegt door plundering en beschadiging en buiten de glasscha de 20.000 gulden schade te hebben geleden, Het Verbond van verzekeraars zal on derzoeken in hoeverre de aangesloten verzekeringsmaatschappijen ver plicht zijn de bij hen ingediende scha declaims te vergoeden. In vrijwel alle verzekeringscontracten staat een clausule, dat schade door molest niet vergoed wordt. Hét verbond zal uit zoeken of hier inderdaad sprake is van de in deze clausule bedoelde mo lest. Daarna zal aan de leden een algemene richtlijn gegeven worden over het al dan niet uitbetalen van de schade. Het verbond had nog geen inzicht in het aantal en de omvang van de inge diende claims; verwacht werd dat hierover, pas na het weekeinde meer bekend zal zijn. Polak bestreed overigens de mening van commissaris De Rhoodes dat de politie naar zwaardere wapens moet kunnen grijpen. Hij zei dat hij nog lang niet aan deze conclusie toe was. Polak vindt wel dat de huidige uitrus ting van politie onvoldoende is, ge zien het groote aantal gewonden. Maar. meent Polak, eerst moet de defensieve uitrusting worden verbe terd. TROUW/KWARTET we Chinees eten, dan wil ik me daarbij aanpassen." ADVERTENTIE ran onze Haagse redactie )EN HAAG Het wordt moeilijker om teveel betaalde belasting terug te krijgen, via het ogeheten t-biljet. Het kabinet Van Agt is van plan „scherpere eisen" te stellen aan de eruggave van belastingen. De bedoeling is, dat er bij de belastingdienst meer mankracht jeschikbaar komt voor controle. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) wil voorkomen ,dat een grote groep mensen de dupe wordt van deze maatregel." lan Amelsvoort zei gisteren dat bij e presentatie van een omvangrijk ipport over belastingfraude in ons md Het,stuk, vervaardigd door de ud-topman van de belastingdienst fan Bijsterveld, bevat „zeer ernstige n Ijfers over de fraude," oordeelde mi- ister Van der Stee (financiën). Vorig aar lekten al belangrijke passages én van de conclusies van Van Bij- terveld is, dat de belastingdienst aar taak maar ten dele aankan. De ontrole zou veel scherper kunnen en loeten zijn. Staatssecretaris Van meisvoort hoopt „enkele honderden mbtenaren" extra te kunnen inzet ten voor dit doel, als het verschijnsel t-biljet wordt teruggedrongen. Het kabinet wil de t-biljetten „beper ken". en tegelijkertijd de aanslag- grens verhogen. Wetsvoorstellen hier toe zijn „zeer binnenkort te verwach ten". zei Van Amelsvoort Verslechtering fan onze parlementsredactie )EN HAAG Minister Pais (onder- Ijs) wil de zogeheten vervangings- ools in het onderwijs met nog een aar voortzetten. De bedoeling van eze reservoirs is om schoolbesturen o snel mogelijk aan vervangende «•krachten te helpen (om lesuitval s voorkomen) en ook om arbeids- ilaatsen te scheppen. Iet -vorig jaar -gestarte experiment jkLeen succes te zijn, aldus de mi- m ilstfer. Aanvankelijk werd er vanuit egaan dat in de reservoirs zo'n 150 nderwijskrachten konden worden angesteld. Maar bij nader inzien wamen daar 450 mensen voor in anmerking. .Pais wil nu met onderwijsvakorgam- laties en de besturenorganisaties om f tie tafel gaan zitten om te praten over rerlenging van het experiment. Begin lolgend jaar wil hij bekijken of de wvangingspools definitief moeten I" Worden. Het gaat om reservoirs voor ,r et kleuter-, lager- en buitengewoon nderwijs. Volgens de hoogste belastingambte naar op het ministerie, Sleddering. behoeven mensen met lagere inko mens „geen verslechtering van hun situatie te verwachten", als gevolg van de nieuwe wetgeving. Het gaat erom, aldus de topambtenaar, dat mensen met een „zwak recht op te ruggave (van belastingen)" minder 'mogelijkheden krijgen, terwijl men sen met een „sterker recht" niets te duchten hebben. Als voorbeeld van een groep met een „zwak recht" noemde Sleddering schoolverlaters, die het eerste jaar slechts een paar maanden werken. Dankzij de huidige regeling voor t- biljetten kunnen zij het jaar daarop- een „financieel meevallertje tege-, moet zien, waarvan men zich moet afvragen: is dat nu het toppunt van rechtvaardigheid?" Een sterker recht hebben, in de ogen van Sleddering, mensen die bijvoorbeeld ziektekos ten op een t-biljet vermelden. Volgens staatssecretaris Van Amels voort houden vele ambtenaren zich noodgedwongen bezig met t-biljet ten, terwijl zij zich beter kunnen rich ten op „verscherpte controle bij de 'bovenkant' van de belastingbeta lers." Uit het rapport-Van Bijsterveld blijkt, dat ondernemers inclusief mensen met vrije beroepen op gro te schaal de hand lichten met de belastingwetgeving. „Van de belas tingplichtigen, die in de gelegenheid waren te frauduleren, deed tenminste tweederde deel dat ook daadwerke lijk," concludeert Van Bijsterveld over de situatie bij de inkomstenbe lasting. In een jaar werd door de belastingdienst 900 miljoen aan frau de achterhaald Bestrijding Van Bijsterveld heeft het kabinet een aantal voorstellen aan de hand ge daan, ter bestrijding van fraude. In haar deels positieve, deels afwijzende reactie richt het kabinet zich niet alleen op ondernemers, maar ook op andere belastingplichtigen. Het kabinet ziet géén heil in een bekendmaking van fiscale fraudeurs in de Staatscourant, zoals Van Bij sterveld had geopperd. „Wij zijn niet voornemens mensen op het schavot ten toon te stellen." aldus staatsse cretaris Van Amelsvoort. 'Het faat het kabinet ook te ver om in de privé-woningen van belastingbeta lers (niet-ondememers) onderzoek te laten instellen. Om principiële (priva- ADVERTENTIE ÜfN HAAG (ANP) Koningin Bea- •trix zal samen met prins Claus de eerste krans leggen tijdens de natio nale herdenking die zondag aan- taande vier uur 's middags wordt [ehouden bij het nationale monu- nent op de Dam in Amsterdam. Na le vorstin zullen prinses Juliana en irinS Öemhard een krans leggen ter «gedachtenis aan alle gevallenen. lan de kranslegging wordt verder leelgenomen door twee nabestaan- len van gevallenen, namens alle na- lesteanden in en buiten Nederland lamens de ministerraad leggen mi- lister-Dresident Van Agt, minister fiegèr (binnenlandse zaken) en mi lls ter Scholten (defensie) een krans. )atzelfde doen het comité chefs van taven namens de krijgsmacht en ertegenwoordigers van oudverzets- itrijders en oud-militairen. De plechtigheid bij het monument wordt besloten door een défilé en bloemlegging door alle aanwezigen. Voorafgaande aan de kranslegging zal in de Nieuwe Kerk een herden kingsdienst worden gehouden waar aan meewerken rabbijn H. Rodrigues Pereira, hoofdvlootpredikant ds. F. L. van der Bom en deken J. M. E. Keet. cy) en praktische redenen (een be scheiden boekhouding kan óók meegenomen worden naar het kan toor van de belastinginspecteur) volgt het kabinet Van Bijsterveld niét. Wél ziet het kabinet heil in een „be waarplicht" van financiële stukken (giro- en bankafschriften). Zo'n wette lijke plicht voor privé-personen zou vijf jaar moeten gelden. Hij sloot gisteren een belastingverla ging „hier en daar" niet uit, maar beslissingen worden pas genomen zo dra nader onderzoek over de hoogte van de belastingtarieven afgerond is. De zwaarte van de belastingdruk wordt ook door Van Bijsterveld als één der oorzaken van fraude gezien. Het is de bedoeling dat de Tweede Kamer nog vóór het zomerreces over het rapport-Van Bijsterveld en de re actie van het kabinet debatteert. Van onze verslaggevers AMSTERDAM Bij de politie heerst ernstige verontrusting over de „grimmigheid" die bij de ordeverstoringen op 30 april in Amsterdam aan de dag is gelegd. Dat blijkt uit een reactie van de gezamenlijke politiebonden en uit opmerkingen van de Amsterdamse commissaris van politie C. de Rhoodes, die de leiding had bj de acties van de mobiele eenheid. De bewindslieden op financiën vin den het ook een goede zaak, dat be lastingplichtigen al met een boete geconfronteerd kunnen worden bij de vaststelling van de aanslag. Als die aanslag sterk afwijkt van het aangif tebiljet zou die mogelijkheid er zeker moeten zijn. menen Van der Stee en Van Amelsvoort Voorlopig Ook in het geval, dat van een belas tingplichtige nog onbekende inkom sten worden ontdekt, is „een snel reageren van de belastingdienst van veel betekenis." Er moet terstond een voorlopige aanslag worden opgelegd, opdat de belastingplichtige niet in de verleiding komt de bewuste bedragen te verzwijgen. Juist het verzwijgen van inkomsten draagt „in belangrijke mate" aan fraude bij, aldus minister Van der Stee. De glazenmakers hadden het gisteren druk in Amsterdam: her en der moesten nieuwe ramen en etalage-ruiten wofden ingezet na de rellen van de 30-ste april/Behalve met het herstellen van de gesneuvelde ruiten had men het gisteren in de hoofdstad druk met het plaatsen van nieuwe verkeersborden en het repareren van de bestratingen. was er een groot tekort aan politie mensen. Mede daaraan zou het grote aantal gewonden bij de politie te wij ten zijn. De commissaris meent dat door het tekort veel politiemensen te lange tijd onafgebroken dienst moes ten doen. De mobiele eenheid beschikte woens dag over ruim 1200 politiemensen. Volgens de Rhoodes hadden het er twee maal zoveel moeten zijn. „Het is normaal", aldus de commissaris, „dat een politieman twee uur dienst doet en daarna een uur rust heeft. Nu waren sommigen meer dan acht uur zonder rustpauze in touw." Daarbij vraagt hij zich wel af waar de extra mankracht vandaan zou moeten ko men: „Ons land is wat dat betreft natuurlijk niet onuitputtelijk." Politiebond Ook de voorzitter van de Nederlandse politiebond. Leen van der Linden, meent dat er woensdag te weinig poli tie op de been was. Hoewel hij naar zijn zeggen geen voorstander is van concentraties van politie, vindt hij dat niet van versterking mag worden afgezien als daarmee de veiligheid van de politie-ambtenaar in de waag schaal wordt gesteld Behalve om meer mankracht bij grootscheepse rellen, zal tijdens het gesprek met de ministers volgens Van der Linden ook worden gevraagd om beter materiaal. Veel politiemen sen zouden woensdag verwondingen aan het hoofd hebben opgelopen. „Ik vraag me toch wel af of dat niet voorkomen had kunnen worden", al dus Van der Linden De voorzitter van de politiebond zegt geschrokken te zijn van de „grimmig heid" waarmee de politie tegemoet werd getreden. „De politiemensen werden individueel naar het leven gestaan. Er werden echt aanslagen op het leven gepleegd. Heel wat mensen bij de politie vragen zich af hoe dat verder moet." De minister van justitie wordt vol gens Van der Linden onder meer bij het overleg betrokken om de moge lijkheid onder ogen te kunnen zien arrestanten onmiddellijk te laten be rechten. De politiebonden verwach ten dat snelrecht mede zal kunnen bijdragen aan een beteugeling van het geweld van relschoppers. Waardering In een gisteren verzonden brief aan de hoofdcommissaris van politie spreekt de burgemeester van Amster dam, W. Polak, van het „uitermate grimmig karakter" van de „onregel matigheden" in de hoofdstad. Ook hij spreekt zijn waardering uit voor „de zelfbeheersing van hen die moesten werken onder de meest moeilijke en benarde omstandigheden". Volgens Polak was er sprake van „tegenstan ders die zonder enige terughoudend heid de politie-ambtenaren tot het uiterste tergden en aanvielen". Volgens het openbaar ministerie in Amsterdam Zijn er woensdag onge veer veertig arrestaties verricht. De helft van de arrestanten is inmiddels op vrije voeten. De anderen zullen vandaag worden voorgeleid voor de officier van justitie in Amsterdam. Van. de arrestanten waren er zeven tien niet uit Amsterdam afkomstig. Het aantal gewonden bij de woens dag geleverde veldslag bedraagt on geveer 250. Daarin begrepen zijn de 101 gewonden die aan politiezijde vie len. Negen politiemensen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen; vijf van hen verblijven daar nog. Er Zijn 64 politiemensen uit dienst geno men. Van de niet tot de politie beho rende gewonden zijn er zeven in een ziekenhuis opgenomen. De meesten van hen hebben hersenletsel opge lopen. Van onze verslaggevers AMSTERDAM Bij de politie heerst ernstige verontrusting over de „grimmigheid" die bij de ordeversto ringen op 30 april in Amsterdam aan de dag is gelegd. Dat blijkt uit een reactie van de gezamenlijke politie bonden en uit opmerkingen van de Amsterdamse commissaris van poli tie C. de Rhoodes, die de leiding had bj de acties van de mobiele eenheid. De Nederlandse politiebond, de Alge meen christelijke politiefederatie en de Vereniging van hogere politie ambtenaren willen op korte termijn met de ministers van binnenlandse zaken en vanjustitie gaan praten over de gebeurtenissen in Amster dam. Zij vinden dat „voor iedereen duidelijk zichtbaar de grenzen zijn overschreden," en dat maatregelen moeten worden genomen om herha ling te voorkomen De bonden zeggen er grote waarde ring voor te hebben dat de bij de relbestrijding betrokken politiemen sen hun zelfbeheersing niet hebben verloren. Er hebben zich, menen zij, tal van stituaties voorgedaan waarbij op grond van de instructies gescho ten had mogen worden. Deze mening wordt gedeeld door commissaris De Rhoodes, die zegt er zowel „ver baasd" als „erg blij" over te zijn dat de politie geen gebruik van vuurwa pens heeft gemaakt. De Rhoodes vindt dat in een groot aantal gevallen de politie zich op noodweer had kunnen beroepen en een vuurwapen had kunnen trekken. Naar zijn mening moet de vraag aan de orde worden gesteld of de politie bij de bestrijding van rellen niet naar zwaardere wapens moet grijpen. Daarbij denkt hij aan de elektrische wapenstok. Hij vreest dat het verzet waarop de politie in de toekomst zal stuiten, er alleen maar grimmiger op zal worden. Volgens De Rhoodes, die het optre den van de ordeverstoorders op 30 april als „zeer venijnig" omschrijft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3