Nieuw reddingsplan Spelen Gymnastiekverbond ter discussie [Thurau opnieuw gedwarsboomd Botsingen 11,76% NSF wil mr. Vilé nu toch in bestuur Jan Sikking mensen in de sport ^Katholieke turnbond eist plaats voor toptalent Minder nationalistisch vertoon moet stemming verzachten Drie turners voor Spelen Eenvoudige zege volleybalteam Semi-klassieker voor Baronchelli Overwinning voor waterpoloploeg NMB Kapitaal markt-Renterekening Nieuwe remise bij Portisch-Spasski NB 3 i VRIJDAG 2 MEI 1980 "4 TROUW/KWARTET P 21/RH 23/S 25 PARIJS Iedere vorm van natio nalisme moet uit de Olympische Spelen gehaald worden Dat voor stel krijgen de verzamelde Europe se Olympische comités komende zaterdag voorgelegd als zij in Rome besprekingen voeren over hoe de Spelen van Moskou nog gered kun nen worden. Het plan tot ontnatio- nalisering is afkomstig van de Fransman Claude CoUard. vooreit- ter van het Frans Olympisch comité. Collard wil iedere vorm van natio naal vlagvertoon uit het Olympi sche gebeuren halen. Op die manier zouden mogelijk enkele landen die nog twijfelen over deelneming aan de Spelen over de streep getrokken kunnen worden. Hoewel er maar weinig vertrouwen bestaat dat zijn voorstellen enig effect zullen sor teren. Het is bij voorbeeld maar helemaal de vraag of de organisatoren in Moskou bereid zullen zijn om de sterke nationalistische trekken in te dammen. Vitaly Smirnov. vice- president van het organiserend co mité heeft onlangs al laten weten dat er niet getornd mag worden aan de openingsceremonie Dat is zo'n vertoning met veel vlaggen en land voor land in fleurige of sombere pakken op mars naar een eigen plaats op het middenveld. Ook het Internationaal Olympisch Comité voelde tot nu toe niets voor de afkalving van protserige praal van de Spelen. Onder het motto, het IOC gaat over de regels en niemand anders, is de discussie over dit on derwerp in het vroegste stadium gestaakt Maar het kan nooit kwaad als de Olympische comités onder ling zich over die zaak beraden: helemaal zonder invloed op het IOC zijn ze nu ook weer niet. In zijn stuk geeft Collard eerst de uitgangspunten aan. waarvan de Westeuropese comité s zouden moe ten uitgaan. Daarna brengt hij eni ge voorstellen op tafel, die de West europese groep en bloc aan het IOC moet overleggen en waaraan het IOC zal dienen te voldoen, wil het de deelneming van Westeuropese landen niet in de waagschaal stellen. Als uitgangspunten voert Collard aan: De Westeuropese Olympische comité's bevestigen opnieuw, dat hun belangrijkste missie de verde diging van de Olympische beweging behelst. Een beweging, die als fun damenten humanisme, universiali- teit en broederschap heeft. De Olympische Spelen zijn het uit drukkingsmiddel van de Olympi sche beweging. Het is de plicht van de Westeuropese comité's hun atle ten toe te staan aan deze Spelen deel te nemen, vooral omdat de atleten zich lange tijd speciaal op dit evenement hebben voorbereid. Deelneming is nog meer van belang in een periode van spanning en in ternationale conflicten. Deelnemen kan in een tijd van landelijke twis ten het wederzijds begrip voor de toekomstige generaties versterken Boycot van de Spelen van 1980 zon der de actuele conflicten op te los sen zal desastreuze consequenties hebben voor de internationale sportwereld door de onvermijdelij ke reacties die erop zullen volgen. Deelneming van een atleet aan de spelen betekent niet. dat hij achter de ideologie of acties van het orga niserende land staat. Vanuit dit standpunt vraagt Col lard zijn Westeuropese collega's de volgende voorwaarden voor deelne ming aan het IOC voor te leggen Alle atleten zullen op zowel de ope nings- als de sluitingsceremonie ge kleed zijn in sportkledij en zich ach ter de Olympische vlag opstellen. Dus geen volksliederen en natio naal vlagvertoon. Sport- en uitgaanskledij van de deelnemers mogen slechts voorzien zijn van onderscheidingstekens van hun eigen nationale Olympische comité Vlaggenceremonie in het Olym pisch Dorp zal worden afgeschaft. Slechts de Olympische vlag en de vlaggen van de nationale Olympi sche comité's zijn toegestaan Het IOC zal ervoor waken dat auto riteiten uit het gastland tijdens de openingsceremonie een toespraak zullen houden. Bovendien dient het IOC toezicht te houden op de strik te naleving door de gastheren van het in het Olympisch manifest om schreven protocollair gedrag De atleten zullen naast de ope nings- en sluitingsceremonie aan geen andere manifestaties dan de wedstrijden deelnemen De uitreiking van medailles zal slechts geschieden door leden van het IOC of de internationale sport bonden Elk deelnemend land zal zich bera den over de wijze waarop de medail les aan atleten uit dat land zal wor den overhandigd (vlag. volkslied) De atleten zullen het Olympisch Dorp en het gastland onmiddellijk na beëindiging van hun wedstrijden verlaten De Westeuropese landen zullen af zien van deelneming aan het jeugd kamp. dat tegelijkertijd met de Spelen wordt gehouden. LYON (ANP) De internationale gymnastiekfederatie FIG houdt reke ning met deelneming van twee Neder landse turnsters en een turner bij de Zomerspelen van Moskou. Dit blijkt uit de loting van het programma voor de Spelen, die in Lyon is gehouden Bij de loting, die in Lyon plaats vond omdat daar de Europese jeugdkam pioenschappen zullen plaats vinden, zijn ook de ploegen van de Verenigde Staten en China ingedeeld, hoewel de Olympische comité s van die landen al hebben bekend gemaakt niet te zullen deelnemen. De voorzitter van de FIG. Joeri Titov uit de Sovjet Unie. zei dat de indeling van de indi viduele turners en van de landenploe gen. onafhankelijk van alle mogelijke bijkomstigheden, moest plaats vin den. ten einde het programma te kun nen vastleggen. ..Eventuele wijzigin gen". voegde hij er aan toe. ..zullen later nog kunnen worden aange bracht." RUSSELHEIM Het Nederlandse herenvolleybalteam heeft in de strijd om de vijfde plaats in het toernooi om de Lentebeker een makkelijke overwinning behaald op Denemar ken: 3-0. De setstanden van deze for maliteit waren 15-5. 15-7. 15-11 Voor de finale heeft zich inmiddels Griekenland geplaats. Tegen West- Duitsland wonnen de Grieken met 3- 1. (12-15.15-8. 15-13. 15-12). De andere finalist wordt de winnaar van de ont moeting tussen België en Frankrijk. door Erik Oudshoorn CASTRICUM Voor de turnwereld was 11 april 1980 een gedenkwaardige dag. De president van de arrondissements rechtbank in Utrecht prof. mr. Van Dijk bepaalde toen dat het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) on rechtmatig handelt door tumers en turnsters van andere bonden (in dit geval de katholieke NKGB) te weren op in den lande georganiseerde openkampioenschappen. Het was dan ook te voorzien dat de turnvereniging die de kat de bel aanbond, VIOS uit Castricum, en het NKGB op korte termijn nieuwe initiatieven zouden ontplooien om katholieke turners en turnsters in te schrijven voor door het KNGV georganiseer de wedstrijden. De open kampioenschappen van Nijmegen, dit weekeinde, zullen nij na de districtwedstrijden van Noord- Holland het tweede „gemengde" toernooi worden. De organiserende vereniging „De Ha- zenkamp" ontving onlangs aanmel dingen van VIOS en de A-selectie van de NKGB in de bus. Het keurkorps van bondscoach Ronald Walter heeft zich inmiddels teruggetrokken van het toernooi in Nijmegen. Hij wilde de eer aan zichzelf houden omdat Hans van Zetten (KNGV-coach) hem diverse malen met klem had verzocht om af te zien van deelname. Het KNGV heeft kans gezien om dooi organisatorische manipulaties een confrontatie tussen de Papendal-se lectie en de katholieke turnsters tc voorkomen. De meisjes van het turn internaat zijn ingeschreven voor wed strijden in de elite klasse die tevens gelden als kwalificatie voor het natio nale kampioenschap. De NKGB- tumsters zouden opgenomen worden in de Olympische klasse. Dit is sinds kort een onbeduidend onderdeel ge worden omdat het niet meer dienst doet als „zeef' voor de nationale titel strijd. F De strijdlustige vereniging VTOS kreeg het bericht over deze dubieuze I handelwijze gisteren te horen van I journalisten Officieel wist ook het I NKGB nog van niets, aangezien het KNGV niet al te veel haast heeft gemaakt met het versturen van de wedstrijdprogramma's. VlOS-voor- zitter Adri Hopman spijtig: „Het is nu helaas te laat voor een kort geding. Anders hadden we opnieuw een ge rechtelijke procedure aangespannen. Het KNGV gaat bewust een confron tatie met onze turnsters uit de weg. Op zich is dat niet zo vreemd. Op een Open Nederlands kampioenschap, waar wij naar toe willen, zouden de eerste drie plaatsen worden opgeëist door meisjes van de PapendaJ-selec- tie. Maar dan is het toch onze beurt. Met name Erna Weiten zou een wig kunnen drijven in de groep van Van Zetten. En dan komt hun subsidie van drie ton natuurlijk in gevaar. Gaat CRM en de NSF zeggen: jon gens hoe zit het. wat doen jullie eigen lijk met ons geld? Wij krijgen per jaar ongeveer een bedrag van dertig mille. Toch wel een scheve verhouding, vind ik. VIOS zal met vijf turnsters wél deel nemen aan de wedstrijden in Nijme gen van dit weekeinde. Orion en Gymlust hebben met elk twee deelne mers ingeschreven. De afmelding van de NKGB-selectie blijft echter een feit. In het verleden moesten veel turnsters van de katholieke turnbond HANS VAN ZETTEN: ver zoek om niet deel te nemen. overstappen naar een vereniging bin nen het KNGV om zodoende in aan merking te komen voor deelneming aan internationale toernooien als het wereldkampioenschap en de Olympi sche Spelen. Marianne Heeren verliet Excelsior Wilskracht om om die re den lid te worden van Pro Patria. Het talent van dit moment Bibi Vos keer de VIOS de rug toe ten gunste van Klimop Heiloo. Het KNGV heeft- als lid van de' FIG en het IOC het alleenrecht om turn sters af te vaardigen naar internatio nale evenementen. VTOS-voorzitter Adri Hopman vindt dit een stukje onrecht waar een einde aan moet komen. Het KNGV is wel bereid om over dit onderwerp van gedachten te wisselen maar verlangt van de NKGB dat zij zichzelf opheft. Want dót zou toch de consequentie zijn van een fusie. De NKGB peinst er niet over om haar eigen identiteit te verliezen. Men hoopt het KNGV ooit nog eens te strikken voor het zuilenpark van de turnwereld: de Nederlandse Fede ratie van Gymnastiek Organisaties (NFGO), waarbij ook het christelijke KNCGV en de NCSU zijn aange sloten. Onder het bewind van de aftredende voorzitter John Tielrooy heeft het KNGV altijd halsstarrig geweigerd. Hopman: „Blijkbaar zit het stoeltje van de KNGV-bestuurderen erg lek ker. Ze zijn waarschijnlijk bang voor hun positie. Ik weet het anders ook niet. Voor een fusie voelen wij inder daad niets Het is echt niet zo dat er een verschil bestaat tussen een kat holiek handstandje en een neutraal handstandje, maar bij ons is de sfeer erg leuk en dat willen we zo houden. Het blijft evenwel te gek om los te lopen dat we daardoor uitgesloten worden voor deelneming aan natio nale en internationale wedstrijden. Marianne Heeren en Joke Kos zijn enkele jaren terug in feite de enige echte Nederlandse kampioenen ge weest. In de huidige situatie wordt niet alleen ons belang maar ook het nationaal belang geschaad. Met onze turnsters er bij had Nederland tijdens het wereldkampioenschap in Fort Worth niet afgegaan. Ik hoop dat de bonden door de initiatieven van VIOS eindelijk eens een keer gaan praten, dan kunnen er volgend jaar echte Nederlandse kampioenschap pen worden georganiseerd. Tot die tijd gaan wij gewoon door met in schrijvingen op toernooien die onder auspiciën staan van het KNGV". Het bestuur van de NKGB kan zich niet geheel achter het breekijzerwerk van VIOS scharen Dit college rekent er blijkbaar op dat de deur van het KNGV binnenkort vanzelf open zwaait. Vice-voorzitter Ton te Mey: „Wij hebben wel begrip voor de in spanningen van VIOS Toch willen wij het beoogde resultaat liever aan de onderhandelingstafel bereiken. In augustus '79 is er bij ons een brief de deur uitgegaan, waarin wij op het KNGV een beroep doen om tot een overlegsituatie te komen. Op die brief BIBI VOS: voor topturnen naar KNGV. hebben wij nog steeds geen antwoord ontvangen. Voorlopig wachten we daar nog even op. In principe zijn wij ook een voorstander van open selec tiewedstrijden waar de twaalf beste turnsters van iedere bond aan deelne men. Daaruit zouden dan weer de tien of twaalf besten voor het wereld kampioenschap moeten worden ge kozen." Het KNGV steekt voorlopig nog zijn kop in het zand. Maar de laatste maanden zijn er binnen het gymnas tiekverbond steeds meer stromingen te horen die een einde willen maken aan deze struisvogelpolitiek. Rea geert Marijke Willems, waarnemend voorzitster van het afdelingsbestuur keurturnen dames: „Het zou natuur lijk veel eenvoudiger zijn als katho lieke turnsters lid worden van een vereniging die aangesloten is bij het KNGV. Maar de huidige situatie zorgt voor veel organisatorische pro blemen. Ik vind dat er maar eens gepraat moet worden, nog vóór het volgende seizoen." ANKFORT Hij was altijd een talentrijk wielrenner. Eens was hij de grote belofte van Italië. De laatste jaren schitterde hij echter slechts op enkele dagen van het lange I seizoen. Gianbattista Baronchelli, inmiddels 26 jaar, had op 1 I mei 1980 weer eens een bevlieging. Op de dag van de arbeid werd hij de eerste Italiaan op de erelijst van de Westduitse emi-)klassieker Rond om de Henninger Toren. fianbattista Baronchelli was giste ren misschien niet de beste of de sterkste coureur van de 119 deelne mers. Hij was wel de slimste. Vijftien kilometer voor het einde demarreer de hij uit het voorste deel van het peloton en werd niet teruggezien voor de eindstreep in Frankfort. Er werd nauwelijks achter hem gekoerst. Hij mocht winnen van de sterkst verte genwoordigde ploeg in het peloton: de voormalige sponsor van Didi Thu rau. De Westduitser uit Frankfort kon de zware wedstrijd in het Tau- nusgebergte rond zijn woonplaats nimmer winnen. De ene keer» faalde hij. de andere keer was er een combi ne om zijn meest begeerde overwin ning tegen te houden. >2o ook weer in de negentiende editie, rhurau smeet weer met zijn krach ten. demarreerde waar het kon, maar li zijn pogingen om alleen of met een klein groepje voorop te komen wer den gedwarsboomd. Vooral door de leden van zijn vroegere groep, zoals Daniel Willems. Rudy Pevenage en Theo de Rooy. Thurau, hij alleen, was gedwongen alle andere tegenaanval len te pareren. Andermaal was er voor Thurau geen enkele kans: „Ik heb het beste gegeven van wat ik had." zei hij Toen Baronchelli de marreerde kon hij niet meer reageren en ook de anderen deden niets, dan wel kwamen ze te laat in actie De overwinning van Gianbattista (Gibi) Baronchelli was overigens niet zo'n toevallige. Hij was de laatste twee weken in uitstekende vorm ge komen. Hij won eerst de semi-klassie ker Reggio Calabrie om vervolgens achter Saronni tweede te worden in de Ronde van Apulie. 1 Oianbattisu- Baronchelli (Ital 240 km in 6 uur. 41 min. en 36 sec 2. Francesco Moser (Ita) op 22 sec 3 Allons de Wol! (Bell z.t 4 Daniel Willems (Bel) z.t 5 Flip van den Brande (Bell z.t 6 Rudy Pevenage (Bell z.t 7 Didi Thurau fWDli z.t 8 Gody Schmutz (Zwiiz t 9 Manano Martinez (Spa) z.t 11 Joop Zoetemelk (Ned) z.t II Johan van de Velde (Nedi z.t 16 Theo de Rooy (Ned) z t. 19 Jo Maas (Ncdi z.t 20 Gerrie Knetemann (Ned) Z.t 25. Henk Lubberding (Ned) z.t 28. Wlm Maessen (Ned) z t. LAMMERTINK De Nederlander Jos Lammertink is winnaar geworden van de negende etappe van de Ronde van Spanje. Op de dag van de arbeid droeg Lammer tink zijn zege op aan koningin Bea trix. zoals hij na afloop vertelde. Lammertink en ploeggenoten had den hun zinnen gezet op de zege in deze rit. Dat lukte. Nadat Lammer- Gibi Baronchelli (links) met naast hem Francesco Moser die tweede werd. tink op zestig kilometer van de finish was ontsnapt, controleerden zijn coé- quipiers het verdere verloop van de strijd. Omdat de drang tot daden niet erg groot was. vandaag staat een moeilijke bergrit op het programma, kon Lammertink een ruime voor sprong nemen. Er veranderde overigens weinig in het klassement. De etappewinnaar had daarin een achterstand van meer dan een uur op de Spanjaard Ruperez die leider bleef Negende etappe 1 Lammertink (Ned) 3.31.58. 2 Van Peer (Ned) 3 35.40. 3 De Wilde (Belg) 3.37.20,4 De Roo (Belg) z.t.. 5. Nieuwdorp (Ned) zt. 6 Garcia (Sp> z t 7 Juarez <Sp> 3 37 26.8 Kelly (Ierl) 3 37.45. 9 Albert (Belg) z.t 10 Sobnno (Sp)Z.t.. 23 De Ruiter (Ned) Zt. 34 MoriU iNedi Z.L. 46. Zijerveld (Ned) z.t.. 62 Van der Meer (Nedi z t 67 Havik (Ned) z.t Algemeen klassement 1 Ruperez (Spi 45 uur 39 min 59 sec 2. Torres (Sp) op 2.56. 3 Vicentiiu (Iti op 3.00, 4 Kelly (Ierop 3.02. a Borguel (Brlgi op 3.07. 6. Cnquelion (Belg) op 3.23. 7. Pujol (Spi op 3.26. 8. Galdos (Sp) 2 1., 9 Var. Calster (Belg' op 3 27, 10. Viejo (Sp) op 3.32, 33 Zijerveld (Nedi op 6 51. 46. Van Peer (Ned) op 15.1S. 52 Nieuwdorp (Ned) op 36.05, 63 Van der Meer (Nedt op 45.53. 70 Havik (Ned) op 51.00. 78 Moritz (Ned) op 54 59.80 Lammertink (Ned) op 58.45, 93. De Ruiter (Ned) op 1.17.22 SOFIA Het Nederlands waterpolo- team heeft de tweede wedstrijd in de finalepoule van het toernooi om de kwalificatie voor de Olympische Spe len gewonnen Tegen Griekenland werd het 8-5 via de tussenstanden 3-1. 2-1, 1-1. 2-2. In de finalepoule in het Bulgaarse Sofia zitten zes ploegen waarvan er zich vijf voor Moskou kwalificeren. Gezien de boycotacties moet aange nomen worden dat uit de finalepoule ieder land dat wil en mag naar Mos kou gaat. Vast staat bijvoorbeeld dat Australië en Canada niet naar Mos kou gaan. Dat betekent dat men zich zelfs in het troosttoernooi nog zou kunnen plaatsen. Van onze sportredactie AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie heeft mr. Eric Vilé kandidaat gesteld voor een plaats in het bestuur. Vilé is voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Hij moet gaan voorzien in de vakature Hogewoning, Vilé's voorganger, die in 1978 aftrad en in mei vorig jaar bedankte voor de bestuursfunctie in de NSF. De overkoepelende sportorganisatie wilde toen Vilé niet in het bestuur hebben. Met 104 tegen 45 stemmen werd hij weggestemd. De belangstijkste reden voor die opstelling was het gedrag van Vilé bij zijn „shirtreclame-coup" in de voetbalbond en de daarop volgende uitspraken die het normale overleg met de overheid aanzienlijk stroever konden maken. Om die reden vond de NSF het ongewenst om Vilé in het bestuur te kiezen. De leden zagen liever een vakature dan Vilé. Het NSF-bestuur vindt nu dat er in tegenstelling tot vorig jaar wel een positief advies uitgebracht moet worden. Al was het allen maar omdat de grootste organisatie binnen de sport niet in het bestuur van de NSF kan worden gemist. Zestien jaar geleden, op een mooie vroege aprilavond. kreeg ik voor het eerst een heel klein beetje ru zie met Jan Sikking Dat was in het Amsterdamse Spiitoza-lyceum tijdens een training van DED, een basketbalclub die toen nog een zekere faam en naam had. Het was die avond een uiterst kortstondige botsing tussen een opgeschoten junior en een eigenwijze senior, maar ik herinner me de woorden die vielen nog goed. Knetterend vlogen de verwensingen in het rond en toen luwde de storm di rect. Nog twee jaar speelden we samen in een team. Vrijwel rim pelloos. Jan Sikking was toentertijd een basketbalspeler die zich opstelde op een manier die niet erg comme il faut was. Want Sikking hield niet van comme il faut. De mode grillen van het in die tijd mooi vinden van witte sokken en Ame rikaanse basketbalschoenen zag hij bepaald niet zitten. Trainings pakken moesten in de meest som bere uitvoeringen aangetrokken worden en zoals hij er in die tijd uitzag, kan ik hem nu nog steeds uittekenen. Keurig getrimd haar een ietwat scheve lach op het ge zicht. dat op de tronie van Rolling Stones drummer Charlie Watts leek. een kraakhelder wit shirtje met spelersnummer zeven, geite wollen sokken en onopvallende basketbalschoenen. En ook in zijn burgerkleding was hij onopval lend. En nog iets: hij reed op een scoorter, ook als het twintig gra den onder nul was en hij naar Emmeloord moest. Sikking was al international voor dat hij het zelf wist, maar die periode in de eerste Janbroers- dynastie duurde maar heel erg kort. Sikking maakte een paar in terlands mee en ging daarna door de zijdeur af. Mannen als Cees Smit en Ton Boot waren veel bru taler en konden beter mikken. Want het afstandsschot van Sik king. en wie herinnert zich dat niet meer, had veel weg van een soort geleid projectiel. Strak en hard werd dat afgevuurd en er waren tijden dat de ring genadeloos was en die keiharde dingen recht te rugkaatste. Sikking was spelverdeler, was be giftigd met grote snelheid en had als een der weinige basketballers ter wereld de eenhandige stuiter pass in zijn bagage. Om die pass te begrijpen diende je enige studie te genieten. Sikking had oog voor de vrijstaande man en het liefst als die man zo'n meter of twintig van hem verwijderd was. Uit zijn arm schroeide een beweging weg, de bal stuiterde één keer en kwam öf op de derde rij stalles terecht öf in handen van een medespeler (vaak de oplettende Paul Hoeksema) die dan makkelijk kon scoren. Als de bal richting tribune ging. had Sik king een prachtig manueel voor handen. Hij stokte dan even in zijn beweging, schoof de arm iets naar voren en draaide zijn hand omhoog, knikte met iets in zijn ogen van „sorry" en draaide zich vervolgens om. Zodat de rug over bleef. Eén keer. tijdens een wed strijd in Den Haag tegen Argus, dacht ik dat hij nog iets anders deed, toen ik zijn pass net niet haalde. Ik dacht toen iets meer te zien maar ach ja, wat maakt dat nu nog uit. Sikking verliet ineens Amster dam, ging als afgestudeerd sport leraar in Delft werken en werd trainer-coach van de eredivisie vereniging Punch, een gezelschap studerende of zojuist afgestudeer de heren. En dat was dat, dachten sommigen. Maar zo was het dus niet. Dat trainerschap zinde hem niet te best, hij was nog veel te actief, veel te snel, veel te hups en had nog veel te veel conditie voor een rol die alleen op de bank weg gelegd was en een jaar later was hij gewoon terug als speler. Zijn ploeg kreeg een tijdje later een Amerikaanse coach die Sheridan heette, en Sikking werd dertiger toen die zelfde Sheridan hem tot aanvoerder van de nationale ploeg maakte Ruim een decennium na zijn eerste oranje-optreden kwam de nu-Delftenaar dus terug en bleef hij bijna vier jaar achtereen international. Hij was consequent, zoals hij al tijd al geweest was. lekker eigen wijs en had een bepaald idee over het trainen van en doen spelen van basketbal dat voor hemzelf duidelijk omschreven was. maar voor anderen nog weieens wat mistig bleef. Erover van gedach ten wisselen ging wel. tot in de late uurtjes zelfs, maar eerlijk gezegd heb ik hem in die tijd nooit hele maal kunnen volgen. Hij was over tuigd van zijn eigen waarden en projecteerde die tegenover de ei genschappen van de andere inter nationals. Van de mannen met wie hij zijn plaats moest delen. Ik denk eigenlijk, maar zeker weet ik dat niet. dat Sikking zeer lange tijd geestelijk heeft opgebokst te gen het idee dat andere spelers een startende rol hadden en hij als derde spelverdeler van de bank moest komen. En dat hij dat mis schien wel omgedraaid had willen zien. Omdat hij eigenlijk vond dal zoiets niet juist was. Maar Sikking was een goede aanvoerder, ie mand die gewoon Nederlands te gen de Nederlandse-Amerikanen sprak en verder een mooi strak voorbeeld was voor een sobere en sombere sportleefwijze Geen si garetten. geen sterke drank, geen stickies op de trip. geen dames op de kamer, geen enkele vorm van extravaganza, eigenlijk alleen maar geleidelijkheid en altijd een trommel vol woorden. Wanto. wee de spelers die met hem op een kamer sliepen Die hebben verse trommelvliezen moeten kopen Uren kon en kan hij waarshijnlijk nu nog over basketbal praten. In lange, met tussenzinnen door spekte opmerkingen, die moeilijk te volgen zijn. maar wel de diepe roerselen van de spreker zelf naar voren brachten en zeker ook brengen. Sikking verdween uit de nationale ploeg toen Janbroers In zijn twee de loopbaan voor de nationale ploeg kwam te staan en toen daar na de Amerikaan Quinn de helm stok overnam had de ploeg ineens een nieuwe assistent-coach: zijn naam: Jan Sikking. In eerste in- door Mart Smeets stantie werd daar even gek tegen aan gekeken. Een eredivisiespeler als assistent van de bondscoach Sommige schudden het hoofd, maar niet voor lang. Want toen eind 1978 in Stockholm en Helsin ki de nationale ploeg het veld op draafde liep daar met nummer ze ven de eerste spelverdeler: Jan Sikking. Dus gewoon terug als speler met dat shirtje aan. hiep hoi. niets aan de hand Maar een half jaartje later, tijdens de echte toernooien zat hij weer naast de coach, weer naast Quinn als assisten-coach van de nationa le ploeg terwijl hij juist in die tijd voor zijn club Punch zeer sterke wedstrijden als speler afleverde Zoals bijvoorbeeld in een uitwed strijd tegen Leiden, toen hij van de perimeter niet kon missen en achter elkaar bleef scoren. Met iets van een boogje in zijn afstand schot dat wel. Want iedereen leert! En Sikking vocht gedurende de afgelopen jaren binnen zijn club. vocht voor Punch, speelde en trainde en gaf trainingen en bleef zijn eigen mening over de basket- balsport in Nederland behouden Ik kon hem weieens niet volgen in zijn totale zwart-wit benadering van zeer veel zaken en had eigen lijk ook nooit het idee op een of andere manier dicht bij hem te komen. We waren te verschillend, terwijl we toch al vele dagen, we ken en maanden bij elkaar waren geweest met de nationale ploeg of met ons clubteam Verleden week donderdag zat ik met vrienden op het zonnige ter ras van hotel Majorica van Alma de Mallorca We drongen een ste vige neut tot we gekuch van boven ons in het hotel hoorden. En daar. op de vierde verdieping, in vol strekt sobere kleding stond Jan Sikking. de nieuwe leider van de Nederlandse basketbalploeg. We zwaaiden en een van ons riep ..Wat kijk je op ons neer?" Sikking antwoordde direct: ..Soms is dat wel eens nodig," en stapte direct uit het gezichtsveld Twee dagen later, in de geïmprovi seerde perskamer van het fantas tisch aardige stadion, sprak ik hem nadat hij met zijn ploeg van Frankrijk een zeer bijzondere wedstrijd gewonnen had. Hij was schor van het vele praten van de afgelopen weken en leek voor de rest nog precies op de man waar ik zestien jaar geleden heel erg kort heel erg ruzie mee had gehad. On nodig. naar me nu voorkwam MEXICO STAD De Hongaarse grootmeester Lajos Portisch en oud wereldkampioen Boris Spasski heb ben hun dertiende partij in de kwart finale tweekamp, op weg naar de uit daging van wereldkampioen Karpov. weer met een remise afgesloten. Beide schakers spelen een verlenging van vier partijen van hun tweekamp die gelijk eindigde. Vandaag wordt de laatste partij gespeeld. Eindigt die ook in remise dan wordt Portisch uitgeroepen tot winnaar omdat hij een keer met zwart heeft gewonnen De partij van gisteren duurde slechts vijftien zetten. Toen Portisch remise aanbod dacht Spasski tien minuten na en accepteerde het aanbod. Renu voor de maand mei. De NMB Kapitaal markt - Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. 'Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. De NMB denkt met u mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23