Carter blijft streven laar vreedzame acties Botha houdt bij het oude Sociale crisis in Zweden Westen blij met Muskie Edmund Sixtus Muskie: man van verzoening Strategie Unifil troepen omstreden Standpunten in EG-crisis weer harder President somber over gijzeling Iran Gijzelaars in Londen met dood bedreigd Jamaica krijgt hulp van OPEC Bert Lance vrijgesproken China: minder dan miljard DONDERDAG 1 MEI 1980 BUFTENLAND TROUW/KWARTET 7 WASHINGTON, TEHERAN (Reuter, AP, UPI, AFP) De Amerikaanse president Jimmy Carter blijft streven naar een vreedzame oplossing van de gijzelingsaffaire in Teheran, maar hij is somber over de mogelijkheden daarvoor. gijzelaars zullen alleen maar vrij |komen als de ayatollah Khomeini, de revolutionaire raad en de militante Studenten het daarover eens zijn en pat lijkt bijna onmogelijk, aldus de president op een via de tv uitgezon- len persconferentie. Carter gaf dui- lelijk aan geen spijt te hebben van de (reddingsoperatie van vorige week, nie een totale mislukking werd De president was vooral bitter over de pouding van de bezetters van de terikaanse ambassade. aantal Amerikaanse kranten gisteren gemeld dat de commandant van de commando-eenheid, die de gijzelaars in Teheran moest gaan bevrijden te gen zijn zin akkoord is gegaan met de afbreking van de actie. Een medewer ker van de voorzitter van de chefs van staven zou tegenover een Senaats commissie hebben gezegd, dat er one nigheid was over het afgelasten en een hoge functionaris van het Witte Huis sloot zich hierbij aan. VS hebben hun bondgenoten la- [en weten dat ze met hen willen sa- ZandflltBrS penwerken bij het vinden van een Izame oplossing. Dit lijkt een 1 naar die bondgenoten en ook iaar Iran dat er geen grootscheepse 'litaire acties zullen worden onder omen. Rich beroepend op kringen uit de lenaat en het Witte Huis hebben een Het Pentagon, het Amerikaanse mi nisterie van defensie, heeft tegenge sproken dat er meningsverschillen waren Minister Harold Brown ont kende gisteren ook dat de actie was afgelast na dreigementen van de kant van de Sowjet Unie. De Russen heb ben de actie pas achteraf gemerkt, BEIROET, DUBLIN (AP, Reuter) De landen die mili tairen ter beschikking hebben gesteld aan de VN-vredes- macht in Libanon (Unifil) zijn verdeeld over de te volgen strategie. De Ierse minister Brian Lenihan (bui tenlandse zaken) heeft toegegeven dat er verschillen van inzicht be staan. De vraag is, aldus zegslieden in BRUSSEL (Reuter. AFP. ANP) Frankrijk en Groot-Brittannië heb ben gisteren hun standpunten in de EG-crisis verhard. In het Britse lager huis verklaarde premier Margaret Thatcher dat haar regering niet ak koord zal gaan met hogere landbouw prijzen of beleidsvoorwaarden op het gebied van visserij en energie als niet eerst de budgetkwestie is geregeld. De premier heeft zowel van haar ei- $en Conservatieve achterban als van ie Labouroppositie steun gekregen voor haar onbuigzame opstelling tij dens het topoverleg van het afgelo pen weekeinde in Luxemburg, frankrijk heeft gedreigd dat het ei gen maatregelen op het gebied van de landbouw zal treffen als er volgende veek binnen het EG-overleg geen ak koord kan worden bereikt. Minister Jean Francois-Poncet van buiten landse zaken zei in de Nationale Ver gadering dat Parijs zo de belangen van de Franse boeren wil bescher men. Hij zei te hopen dat de Britten öch zullen realiseren wat er in de gemeenschap op het spel staat, frankrijk is altijd tot een vergelijk bereid, aldus de minister. De Europese Commissie, het dage- ijks bestuur van de EG, heeft giste ren in een verklaring naar aanleiding ran het topberaad in Luxemburg ge legd „teleurgesteld en bezorgd" te lijn. De Commissie zegt vastbesloten Ie zijn haar volledige verantwoorde- Ijkheid te aanvaarden om er toe bij e dragen dat snel de nodige oplossin- En worden gevonden. „Het gevaar t Europa door gebrek aan besluit- •orming wordt verlamd moet worden mtweken." aldus de verklaring van Brussel". Dublin, of de Unifil-militairen moe ten functioneren als „bewaarders van de vrede of als versterkers van de vrede", in Zuid-Libanon. Morgen be gint een Dublin een vergadering van ministers uit de landen die deelne men aan Unifil. Behalve Nederland en Ierland zijn dat Fiji. Nepal. Gha na. Nigeria, Noorwegen, Senegal, Frankrijk en Italië. In Ierland staat Unifil ter discussie sinds drie Ierse VN-militairen zijn gesneuveld in tref- fens met de rechtse militia van ma joor Haddad. Ierse troepen hebben het verwijt te horen gekregen dat zij zich te afwach tend opstellen, minister Lenihan sprak de hoop uit de deelnemers aan de vredesmacht één lijn kunnen trek ken. Hij bestreed dat bataljons uit andere landen meer succes hebben gehad omdat zij actiever optreden. „Wij zullen onze strategie niet veran deren". aldus de bewindsman. Ierland wil dat Unifil controle krijgt over heel Zuid-Libanon, tot aan de grens met Israël. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie in die zin aangeomen. Ier land oefent daarnaast, zo zei de mi nister, druk uit op Israël geen steun meer te geven aan de troepen van Haddad. Israël is daartoe echter niet bereid, zo zei premier Menachem Be gin voor de Ierse radio. Zweden zal een medische eenheid ter beschikking stellen aan Unifil, in> plaats van de Noorse deelneming. Noorwegen heeft aangekondigd zijn hospitaalmilitairen uit Unifil terug te trekken. De gevechtseenheden blij ven gehandhaafd. aldus Brown. Toegegeven is dat de bij de actie betrokken helikopters geen zandfilters voor de motoren bij zich hadden. Maar dit zou geen nega tieve invloed hebben gehad op de actie. Iran heeft gisteren de Verenigde Na ties in kennis gesteld van de mislukte actie en om een onderzoek verzocht. De Iraanse televisie heeft bekendge maakt dat nog meer gijzelaars naar steden in de provincie zijn gebracht. De spanningen in Teheran zijn giste ren gestegen na een serie incidenten. Iraanse straaljagers vlogen over de stad na geruchten over de aanwezig heid van vreemde vliegtuigen maar het bleek een loos alarm te zijn. In Teheran heeft de Griekskatholieke aartsbisschop Capucci samen met de pauselijke nuntius een plechtigheid geleid voor de acht omgekomen Ame rikanen. Het is nog niet bekend wan neer de lichamen naar Zwitserland zullen worden overgevlogen. De Iraanse regering heeft gisteren een missie naar Koerdistan gestuurd om te proberen het wankele bestand te behouden dat er met de Koerden is overeengekomen. Ondanks dat be stand is vanuit Sanandaj gemeld dat er nog zwaar wordt gevochten. LONDEN (Reuter, AP, AFP) Drie gewapende mannen zijn gistermid dag de Iraanse ambassade binnenge drongen. Ze houden ongeveer twintig mensen in gijzeling die zullen worden gedood als het bewind in Teheran niet voor vanmiddag één uur 91 poli tieke gevangen uit Koerdistan vrij laat. Als dat niet gebeurt zal ook het ambassadegebouw worden opgebla zen. De drie mannen heten hun ulti matum via de BBC bekend worden. Teheran heeft „Iraakse agenten" er van beschuldigd de bezetting van de ambassade te hebben uitgevoerd. Het gebouw in Kensington was gis teravond door een groot aantal poli tiemensen omsingeld. In de loop van de middag hebben de drie mannen een vrouw vrijgelaten, die daarop met een ambulance is afgevoerd. Een van de gijzelhouders heeft ge meld dat er een gewonde is in de ambassade, die hulp nodig heeft. De veiligheid van een hulp biedende arts is gewaarborgd. Volgens Londen zijn er drie Britten onder de gijzelaars. Eén van hen is de politieman die voor het gebouw de wacht hield. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse eerste minis ter Botha wil geen verande ringen. Dat bleek deze week uit twee dingen. In het parlement zei hij dat zijn „twaalf puntenplan" alleen maar het opnieuw op papier zetten van de „po litiek van gescheiden ontwikkeling" is (de officiële omschrijving van de apartheidspolitiek). Daarbij komt het harde antwoord van de regering op de steeds verder om zich heen grijpende staking van bijna 100.000 scholieren (vooral kleur lingen) als protest tegen het slechte onderwijs voor niet-blanken. De rege ring heeft niets geleerd van de op stand in Soweto, in 1976, heeft niets te bieden aan de 22 miljoen zwarten en weet niet hoe zij moet leven met het bewind van Robert Mugabe in Zimbabwe. De uitlatingen van Botha in het par lement komen als een schok en een teleurstelling voor de Engelsspreken de zakenwereld, onder leiding van de multi-miljonair Harry Oppenheimer, maar ook voor de oppositionele pers en de internationale gemeenschap. Allemaal hoopten ze dat Botha seri eus van plan was veranderingen door te voeren, toen hij vorig jaar emotio neel uitriep dat Zuld-Afrika voor de door Hennie Serfontein keus stond „zich aan te passen of te sterven". Dat hij de „apartheidspolitiek" zou verlaten, heeft Botha nooit openlijk gezegd. Alleen goedgelovige lieden namen aan dat de basis van het Afri- kaner-nationalisme zou worden opge geven. ZIJ zagen in het „twaalf pun tenplan" van Botha een eerste verwij dering van de apartheidspolitiek. De premier heeft die hoop de bodem ingeslagen. Hij zei ronduit dat het „twaalfpunten" plan een herformule ring van het oude beleid was, tenein de de „marxistische aanval" op Zuid- Afrika af te weren. Hoe kan van mij worden verwacht dat ik het program ma van mijn partij vergeet?, vroeg Botha zich retorisch af. Zelfs als Botha zelf wat zou willen bijsturen, kan hij dat niet vanwege de „verkrampte" rechtervleugel binnen zijn Nasionale Partij. Oppositieleider Frederick van Zyl verklaarde dat Botha verwachtingen heeft gewekt in Zuid-Afrika. „Nu we ten we dat we hem verkeerd hebben begrepen. Er zal niets veranderen". Onthullender De daden van de Zuidafrikaanse re gering zei nog onthullender dan haar woorden. Botha waarschuwde dat de betogende scholieren naar school te rug „gedwongen" zullen worden. Via de schoolkinderen zou worden gepro beerd de regering schade te berokke nen, en Botha verklaarde dat „met alle beschikbare middelen" zal wor den opgetreden tegen „agitators" die zich tegen zijn regering keren. Premier Botha's woorden werden kracht bijgezet door het „kragdadi- ge" optreden van de politie tegen de schoolboycot. Meer dan 800 scholie ren zijn gearresteerd tijdens een beto ging bij de Westbury-school in Johan nesburg, omdat zij weigerden zich te verspreiden. De kinderen, sommigen niet ouder dan twaalf jaar. moesten voor een speciaal gerechtshof ver schijnen dat tot half vier 's ochtends zitting hield. Ironisch genoeg was de man die verantwoordelijk is voor het optreden, brigadier Theunis Swane- poel, degene die de SWAPO-terroris- ten bevocht in Namibië. Het lijkt erop alsof Zuid-Afrika op dezelfde manier met stakende scholieren om gaat als met „terroristen", „commu nisten" en „agitators". Regering en politie zijn ervan over tuigd dat er meer achter de onder- wijsboycot zit. Daarom zijn tenmin ste twaalf mensen aangehouden, die al tien dagen zonder proces vastzitr ten. De Zuidafrikaanse regering denkt dat als „agitatie" is uitgeban nen, alle verzet als sneeuw voor de zon zal verdwijnen, „en de zwarten gelukkig zullen zijn met de apart heidspolitiek". Alsof er geen opstand in Soweto is geweest, en alsof er geen Mugabe aan de macht is gekomen in Zimbabwe. Op het Rode Plein in de Russische hoofdstad Moskou werd gisteren hard gewerkt aan de voorbereidin* gen voor de vandaag te houden 1-Meiparade. STOCKHOLM (AFP, UPI) Zweden zal morgen de ernstigste sociale crisis in zijn geschiede nis beleven. Dan zullen zo'n 100.000 werknemers in de particuliere sector stiptheidsacties houden terwijl 800.000 werknemers door de werkgevers zullen worden uitgesloten. Gister mislukte een laatste poging van een speciale bemiddelingscom missie om de confederatie van vak- WASHINGTON (Reuter, AP, AFP) Zowel West-Europa als Canada en Japan hebben geestdriftig gereageerd op de benoeming van senator Edmund Muskie tot de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. De Sowjets hebben het nieuws zonder commentaar vermeld. Hongarije echter liet een lichte tevredenheid doorschemeren. De Westduitse minister van buiten landse zaken Hans Dietrich Genscher prees de „internationale bekendheid" van zijn nieuwe collega, die de plaats inneemt van Cyrus Vance. Fantas tisch, was de reactie van de Canadese minister Mark MacGuigan. Hij noem de Muskie een van de kundigste le den van de Senaat. Zijn voorgangster Flora MacDonald sprak van „een ge lukkige keus". Malcolm Fraser, de Australische premier, zei te verwach ten dat het vertrouwen in het beleid van de Amerikaanse regering aan zienlijk zal worden versterkt. Ook Ja pan blijkt meer dan tevreden. De reacties uit het Midden-Oosten waren verre van juichend, met uit zondering van de Israëlische. Muskie geldt als een aanhanger van de Israë lische zaak. Met deze benoeming heeft Amerika een team compleet gemaakt dat vijandig staat tegenover de zaak van vrede en vrijheid, aldus een Palestijnse reactie. Iran wilde geen commentaar geven op Mus kies benoeming. De Sowjet-Unie beperkte zich tot een nieuwe aanval op de Amerikaanse regering en de „geïso leerde positie" van Jimmy Carter. bonden (LO) en werkgeversorganisa tie (SAF) in het al weken slepende loonconflict dichter bij elkaar te brengen. De vakbonden, die 11,3 pro cent loonsverhoging eisen met terug werkende kracht tot 1 november van het vorig jaar wezen een commissie voorstel van 2,3 procent van de hand. De SAF wil niet verder gaan dan een verhoging van 1,3 procent. Door de stakingsacties zal al het vervoer, be halve dat van voedingsmiddelen en medicijnen, stil komen te liggen. Voorts zullen de staal- en papierin dustrie en de fabrieken van Saab en Volvo worden getroffen. Acties In de overheidssector worden al se dert vorige week vrijdag acties ge voerd. Weliswaar zijn hier slechts 25.000 van de ruim 1,2 miljoen werk nemers bij stakingen en uitsluitingen betrokken, maar desondanks zijn burgerluchtvaart, radio en televisie en voor een deel onderwijs en medi sche sector volkomen verlamd. De vakbonden eisen een loonsverhoging van twaalf procent. De sociale crisis vormt een bedreiging voor de rege ringscoalitie van premier Thorbjorn F all din. De socialistische oppositie leider, Olof Palme, heeft de regering al gevraagd af te treden. Falldin heeft tot nu toe steeds geweigerd in te grijpen in het conflict tussen werkge vers en werknemers. KINGSTON (Reuter) Jamaica krijgt een lening van twintig miljoen gulden van de OPEC. De olielanden zijn te hulp geschoten nu het interna tionale geldfonds (IMF) het heeft la ten afweten. Dat stelde zulke strenge eisen aan Jamaica wat betreft de hervorming van de economie, dat het eiland weigerde daar op in te gaan. WASHINGTON (AFP, AP, UPI) Bert Lance, die korte tijd hoofd van de begroting van president Carter is geweest in 1977, is vrijgesproken van negen van de twaalf punten inzake bankfraude die hem ten laste waren gelegd. De jury heeft geen meerder heidsbesluit kunnen nemen over de overige drie. Lance werd er met name van beschuldigd geld van twee ban ken in Georgia voor zichzelf en fami lieleden te hebben gebruikt voordat hij tot hoofd van de begroting werd benoemd. De beschuldigingen tegen Lance waren op 26 april 1978 inge bracht door een financiële commissie die het ordelijk verloop van de beurs in de VS in het oog houdt. Op 23 mei 1979 werd Lance met drie anderen in staat van beschuldiging gesteld. Hij liep de kans op 95 jaar gevangenis straf en ongeveer 115.000 dollar boe te. Het proces heeft 16 weken ge duurd. De jury, waarin niemand bankervaring had, heeft 173 getuigen gehoord en honderden documenten over financiën bestudeerd. De drie medebeklaagden van Lance zijn eveneens vrijgesproken. Door de aan klacht zag Lance zich gedwongen in september 1977 af te treden, maar president Carter, een vriend van hem, is hem steeds blijven steunen. PEKING (AFP, AP) In China wo nen minder dan een miljard mensen. Om precies te zijn: het waren er eind vorig jaar 970 miljoen. De levensver wachting is 68 jaar. Vol trots zei mi nister Qian Xinzhong (gezondheid) dat de levensverwachting in dertig Jaar meer dan verdubbeld is (van 32 naar 68 jaar). De bewindsman schreef dat toe aan de verbetering van de levensomstandigheden en van de ge zondheidszorg in China. Het is altijd moeilijk geweest achter het aantal Chinezen en achter andere demografische gegevens te komen, omdat daarover weinig bekend werd gemaakt Premier Hua Guofeng had eerder ge zegd dat er meer dan een miljard Chinezen waren. In alle cijfers zijn de 17 miljoen bewoners van Taiwan (na tionalistisch China) meegerekend. Volgens Peking hoort Taiwan bij communistisch China. LONDEN - De internationale valu- tahandel is deze week in een koorts achtige stemming begonnen. De dol-" lar stond maandag onder grote druk, wat niet alleen met de daling van de rentevoet in de VS en op de Eurodol- 1 arm ark t te maken had, maar ook met de mislukte reddingsactie van de Amerikanen in Iran. oor Bert van Panhuis Ie anekdote hij is van Amerika's belangrijkste politieke verslaggever •avid Broder wil dat Jimmy Carter in juli 1976 niet wist wie van de vee overgebleven kandidaten hij moest kiezen als „running mate", aarom was afgesproken dat dochtertje Amy zou beslissen. De twee andidaten zouden ieder in een hoek van de Newyorkse hotelkamer gaan .aan en degene, op wie de binnengebrachte Amy zou aflopen, zou het orden. Als het klopt is Walter „Fritz" Mondale de gelukkige geweest, ■e verliezer heeft bijna vier jaar moeten wachten maar behoort nu ook )t de kleine kring van de president en wel als de nieuwe minister van uitenlandse zaken: Edmund Sixtus Muskie. e benoeming juister de voordracht, laar dat Is een formaliteit van de 66- irige Democratische senator uit het noord- ttstelijke Maine als opvolger van Cyrus ance is door iedereen als een complete trrassing ervaren. Robert Byrd, de meer- trheidsleider in de Senaat, kon zich eerder Insdagavond nauwelijks bedwingen toen Ij terugkwam van het Witte-Huisbezoek, aarbij Carter zijn keus openbaar maakte lereid je maar voor op een sensatie. Het )rdt iemand die niet tot de kandidaten ihoorde," riep hij verslaggevers toe. i> dat klopte, want de naam van de boom nge Muskie was geen enkele maal geval- n. Het enige wat hem de afgelopen jaren ïeft gebonden aan het buitenlandse beleid in de Verenigde Staten is zijn lidmaat- :hap van de Senaatscommissie voor bui- miandse aangelegenheden. Maar van de tgen Democraten die daarvan deel uitma- en is hij de op een na „onbelangrijkste". (lijn partijgenoten Frank Church, de voor- ittrer van de commissie, en George McGo- ern gelden veel meer als autoriteiten. Muskie heeft zich veel meer toegelegd op binnenlandse onderwerpen. Hij is voorzitter van de in 1974 uit de grond gestampte commissie voor de begroting en als zodanig samen met zijn collega Russell Long van de senaatscommissie voor financiën waak hond van de staatskas. De senator is ook de op een na belangrijkste Democraat in de commissie voor ruimtelijke ordening en mi lieuhygiëne en zijn strijd tegen water- en luchtvervuiling heeft de afgelopen jaren vruchten afgeworpen. Gezag Wat moet zo'n man ineens op het State Departement, zal men zeggen, en we kun nen er slechts naar raden. Het meest voor de hand ligt dat Edmund Muskie voor Car ter is uitgekozen vanwege zijn gezag binnen de Senaat in het algemeen en de Democrati sche fractie in het bijzonder. Als men be denkt dat Church de dag na de mislukte actie in Iran toornde over het niet consulte ren van het Congres en het overtreden van de „War Powers Act", dan is het heel goed mogelijk dat de president de senator uit Maine gebruikt als een schild naar dat Congres en tegelijkertijd als een bemidde laar tussen Witte Huis en Capitol Hill. Daarbij komt nog dat Muskie's standpun ten ten aanzien van het buitenlands beleid van eenzelfde bedachtzame gematigdheid zijn als die van de teruggetreden Vance. Met zijn statuur is hij veel meer dan een Warren Christopher of een Sol Linowitz in staat de havik Zbigniew Brzezinski de presidentiële adviseur inzake veiligheids aangelegenheden het hoofd te bieden. Muskie's benoeming is zo ook een gebaar van geruststelling in de richting van Con gres, bondgenoten en de Sowjet-Unie. Maine Zoals gezegd, met Muskie heeft Carter een van de gezaghebbendste senatoren in de regering opgenomen. Hij verblijft al 22 jaar op Capitol Hill en daarvoor was hij vier jaar gouverneur van Maine. In die staat is zijn positie IJzersterk. Muskie geldt als onver slaanbaar voor Republikeinen die uit zijn op zijn senaatszetel. Hij heeft dan ook alles waaraan de inwoners van Maine waarde hechten. Hij is net als velen van hen goed praktiserend katholiek en het is bekend dat hij van zijn stafleden eist dat ze in welk werkschema dan ook ruimte laten voor het misbezoek in het weekeinde. Met veel Mainers deelt hij een gematigd vooruitstrevende, maar vooral ook verzoeningsgezinde politieke stelling- name en zijn Poolse afkomst. Muskie's va der was een Poolse kleermaker, die in 1903 naar de Verenigde Staten emigreerde. De familienaam was eigenlijk Marcisewski, maar dat vond de immigratiefunctionaris don B. Johnson, dat ook zijn vice-president Humphrey werd aangewreven. Muskie moest de goede wil van Humphrey vertol ken, maar de hang naar harmonie bracht Muskie verder van zijn oorspronkelijke scepsis dan radicale Democraten lief was. Karakter In 1972 besloot Muskie een gooi te doen naar de Democratische kandidatuur voor het Witte Huis. Aanvankelijk deed hij het bijzonder goed maar verscheidene factoren waren er de oorzaak van dat hij het heeft moeten afleggen tegen George McOovern, die later dat verkiezingsjaar geen enkele EiQ6fl Wil kans maakte tegen de oppermachtige Ri- 9 chard Nixon. Eén van die factoren was dat Muskie ook nu weer te veel vanuit het centrum wilde werken en een partij wilde verzoenen die intern in een verbitterde strijd was gewikkeld. zich zeer laatdunkend uit over de Mainers van Franse afkomst. Muskie, die zoals veel presidentskandidaten stimulerende midde len nodig had om zich in de slopende cam pagne te kunnen staande houden, kreeg bij het gebouw van de Manchester Union Lea der een inzinking en terwijl hij Loeb felle verwijten maakte over zijn gedrag brak hij in snikken uit. Na zich even te hebben vermand begon hij weer te snikken Vanaf dat ogenblik begon iedereen te roepen dat Lange Ed niet tegen spanningen kon en daarom niet geschikt was voor het presi dentschap. Edmund Muskie zo moeilijk dat hij er het lekker Amerikaan- 'se Muskie van maakte. De aan de Cornell-universlteit in de rechten afgestudeerde senator was in 1968 al zo belangrijk dat de Democratische kandidaat voor het presidentschap Hubert Humphrey hem tot groot genoegen van de partij con ventie tot „running mate" koos. Eén van de belangrijkste redenen was Muskie's verzet tegen het Vletnambeleid van president Lyn- Maar wat Muskie vooral de kandidatuur heeft gekost is zijn karakter. Hij geldt als een man van sterke emoties, opvliegend en als hij een slechte bui heeft tiert hij zijn medewerkers het kantoor en zijn gezin het huis uit. Dat karakter leidde in het voorjaar van 1972 in de staat New Hampshire tot het zogenoemde „tranenincident". De zeer kwaadaardige hoofdredacteur van het gro te dagblad van de staat de Manchester Union Leader, William Loeb. probeerde Muskie en zijn gezin in diskrediet te bren gen door berichten te verspreiden dat Ed ward en Jane een leven zouden lijden van drank en sex. Jane Muskie zou de hele dag niets anders doen dan schuine moppen tappen. Eerder al was vanuit het Nlxonkamp een lastercampagne begonnen. In een brief, die later gefingeerd bleek te zijn, liet Muskie Vier jaar later hield Muskie zich buiten het Democratische circus met zijn dozijn kan didaten. Hij legde zich toe op zijn senaats- werk en zijn gezinsleven. Op presidentskan didaat Carter maakte hij in die zomer voor al indruk door zijn eigen wil en zijn malen om populariteit. Dat uiteindelijk niet hij maar Mondale vice-president is geworden is waarschijnlijk te wijten aan Carters advi seurs die de senator uit Minnesota een grotere stemmentrekker achtten. Het is niet duidelijk of Muskie's minister schap slechts tot eind dit jaar zal duren of dat Carter, als hij wordt herkozen, de 66- Jarige senator een nieuwe periode in het vooruitzicht heeft gesteld. Een aardig bijef fect is dat met deze benoeming Muskie ineens een kans maakt als compromiskan didaat, mocht het op de partijconventie van de Democraten in augustus tegen de ver wachtingen in tot een patstelling komen tussen Carter en Kennedy. In die weliswaar onwaarschijnlijke situatie heeft Muskie dan één ernstige concurrent: de man die hem drie jaar geleden afhield van het vice- presidentschap: Walter Mondale.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7