Kraakactie loopt uit de hand Grimmigste rellen sinds vele jaren in hoofdstad Feest Spontaan applaus in de Nieuwe Kerk Kïesuwkado t 'Felle botsingen na afsluiting Amsterdams kruispunt Wiegel: de politie trad beheerst op Duizenden bij alternatief krakersfeest Necrlands nieuwste kaas heet Maaslander. De Maaslander; minder zout, méér smaak! Duizenden traangasgranaten weinig effectief Reinigingsdienst vindt 100 vaten giftig afval Trouw Dagelijks geschiedenis Gespannen sfeer bij inhuldiging tweemaal doorbroken Beatrix hoopt op kracht uit geloof Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW DONDERDAG 1 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 3 ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De ongeregeldheden in Amsterdam begonnen gistermorgen op de hoek Bllderdljkstraat/Klnkerstraat waar de Mobiele Eenheid gedurende een uur enkele felle charges uitvoerde tegen een groep mensen die kort daarvoor een leegstaand kantoorpand hadden gekraakt. Ter gelegenheid daarvan wilden zij op straat feest vieren, waartoe zij de directe omgeving voor autoverkeer hadden afgesloten. De kraakactie. die omstreeks elf uur plaatsvond, was georganiseerd door buurtbewoners en de Werkgroep Straat, die toezicht houdt op de leef baarheid van de Kinkerbuurt. De ac tie had een tweeledig doel: in de eer ste plaats om de acute woningnood van een dertigtal mensen op te lossen en in de tweede plaats om „de aan dacht te vestigen op de plannen die de gemeente in samenwerking met speculanten, beleggers en pensioen fondsen met de Kinkerbuurt heeft". Blokkade In plaats van betaalbare nieuwbouw en winkels voor de kleine midden standers heeft de gemeente een ver gunning verleend voor de bouw van één grote winkelruimte met daarbo ven vier etages luxe kantoren. Vol gens de krakers had de gemeente beloofd dat het pand zou worden be stemd voor winkeliers en bewoners uit de Kinkerstraat die vanwege de stadsvernieuwing daar tijdelijk on dergebracht zouden worden. Uit protest tegen de nieuwe plannen trok een groep van enkele honderden mensen gistermorgen naar het pand aan de Bilderdijkstraat, dat door en kele tientallen krakers in bezit werd genomen. Kort daarna verschenen ruim honderd man van de Mobiele Eenheid. Het kruispunt was inmid dels geblokkeerd door de actievoer ders met onder meer informatie stands. Wel gaven zij te kennen dat het openbaar vervoer zou worden doorgelaten. De Mobiele Eenheid probeerde daarop de actievoerders met dranghekken zover terug te drin gen dat het kruispunt vrij bleef. Bij de eerste charges werd de politie be kogeld met stenen, verf- en rookbom men. Het strijdtoneel verplaatste zich daarna naar de Kinkerstraat en verder de Bilderdijkstraat in, waarbij de politie ook paarden, auto's en een waterkanon inzette. Om ongeveer twaalf uur probeerde de Mobiele Eenheid opnieuw een charge uit te voeren bij de Jacob van Len- nepkade. Daar werden met drang hekken en boomstammen barricades AMSTERDAM (ANP) Minister Wiegel zei woensdagavond voor de NOS-radio dat hij volledig achter het optreden van de Amsterdamse politie staat. Volgens hem is de politie „zeer beheerst" opgetreden. Wiegel vroeg zich af waarom „moest worden gepro beerd met geweld bepaalde afzettin gen te doorbreken, waarom moest worden geprobeerd in de Kinkerstaat tot provocaties over te gaan". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Enkele duizen den mensen hebben gisteren In het Amsterdamse Sarphatipark het zogenoemde „Braakfestijn" bijgewoond. Dat was door de kraakbeweging in de hoofdstad georganiseerd als tegenhanger voor het feest op de Dam, dat plaatsvond „temidden van woon- ellende en de daarmee samenhan gende sociale wantoestand". De bezoekers werden tijdens het festijn voorgelicht over kraken en alles wat daar mee te maken heeft Ook werden zij op de hoogte ge- houden van het verloop van de kraakacties in Amsterdam en an dere protesten. De kritiek op de overheid werd bewust op luchtige wijze gebracht. Op het program ma stonden satirische theater voorstellingen, optredens van popgroepen, films, clown en een kleine show van cabaretier Freek de Jonge. Ook vlak bij de afzetting werd op alternatieve wijze feest gevierd. Het Spui bood een circusachtige aanblik, terwijl men er tegen beta ling van vijf gulden een zoge naamd lid van de mobiele eenheid in elkaar kon slaan. Een gebeuren dat door de aanwezige fotograaf op de gevoelige plaat werd vastge legd. Tijdens een alternatief Bea- trix-feest op de Nieuwmarkt dat door de Amsterdamse Heli's An gels was georganiseerd moest de mobiele eenheid enkele malen in actie komen. De schade was hier beperkt. opgeworpen van waaraf de politie op nieuw met stenen en rookbommen werd bestookt. Op dat moment kreeg de mobiele eenheid van loco-burge meester Sinnige de opdracht zich te rug te trekken. De gemeente liet we ten geen opbrekingen en versperrin gen van straten toe te laten, maar een „ludieke" actie wel te accepteren. Na overleg met de actievoerders werd toch toestemming gegeven het kruis punt tot gisteravond acht uur voor autoverkeer afgesloten te houden. De festiviteiten bij het kraakpand wer den toen naar binnen verplaatst. Daar hebben zich inmiddels zo'n 30 krakers gevestigd. Sinnige had laten weten dat de actie van de mobiele eenheid niet ten doel had het pand te ontruimen. 'Onbegrijpelijk' Tijdens een persconferentie noemden de gezamenlijke kraakgroepen in Amsterdam de charges van de ME onbegrijpelijk. „Op het punt waar 's ochtends werd gevochten, werd 's middags met toestemming van de gemeente muziek gemaakt. Dat was precies de situatie zoals die in de ochtend was voordat de Mobiele Een heid kwam. Er is niet geïnformeerd naar onze voornemens. De politie is veel te vroeg opgetreden. De rel in de Kinkerbuurt is dan ook een duidelijk voorbeeld van geweld dat door de politie is uitgelokt", aldus een woord voerster. Elders in de Kinkerbuurt werden gis teren nog vier woningen en drie luxe appartementen gekraakt. Volgens de krakers is bij de rellen aan de zijde van de actievoerders één gewonde gevallen, die rugletsel opliep door een trap van een paard. Onder de politie mensen vielen zes gewonden. Rond de andere bekende gekraakte panden in de hoofdstad (Groote Key- ser, Vondelstraat, Singel 186 en Wete ringschans) bleef het de hele dag rus tig. Wel werden de diverse kraakpan den spandoeken opgehangen met teksten gericht tegen de festiviteiten op de Dam. vuistje! 'n Bovenste beste natuurkaas uit het land van Maas en Waal. Volgens de bes te ambach telijke tradities] van verse dasmelk bereid en 25% minder^ zout dan gebruikelijk. Een traktatie voor de liefhebbers, I zowel op/»-^sdeboterham als uit het' (In de winkels waar het goed kaas kopen is, komt u m vast wel tegen.) Van onze verslaggevers AMSTERDAM In de Amsterdamse binnenstad hebben zich gisteren de grimmigste rellen sinds tientallen jaren afgespeeld. Nadat 's morgens een kraakactie in de Kinkerbuurt uit de hand was gelopen, raakte de politie 's middags en 's avonds in gevecht op verscheidene plaatsen in de binnenstad Er vielen in totaal tegen de tweehonderd gewonden, onder wie 92 politieagenten. De Blaauwbrug bij het Waterlooplein biedt de aanblik van een slagveld. Gisteravond had de politie nog grote moeite om enkele honderden mensen op het Rokin de doorgang naar de Dam te beletten. De politie gebruikte duizenden traangasgranaten die ech ter weinig effect hadden doordat de tegenpartij de granaten zo snel moge lijk in het water gooide. Urenlang stond de politie op het Rokin in een „patstelling" tegenover een grote me nigte, die overigens voor het meren deel uit kilkers bestond Nadat winkels op het Rokin werden geplunderd, greep de politie fel in. Met sterker traangas (dat door poli tiemensen ter plekke „braakgas" werd genoemd) en heftige uitvallen werden stenengooiers teruggedron gen. De rellenschoppers hadden in middels op de Vijzelstraat, vlak bij de ambswoning van burgemeester Po lak, barricades opgeworpen. Deze werden in brand gestoken. Met een enorme hoeveelheid materieel dreef de politie de menigte uiteen en wer den barricaden geslecht. Het strijdto neel verplaatste zich daarna naar het Rembrandtsplein. Na vele langdurige vechtpartijen slaagde de politie erin ook daar de straten schoon te vegen. De rellen braken voor het eerst uit op het Waterlooplein, waar enkele dui zenden demonstranten werden tegen gehouden door de Mobiele Eenheid. De demonstratie, georganiseerd door een groep die zich de „Autonomen" noemt en niet door de kraakbeweging zoals is gesuggereerd, was begonnen op het Jonas Daniël Meijerplein bij de Dokwerker. Na amper tweehon derd meter te hebben gelopen werden de demonstranten op het Waterloop lein bij de Blaauwbrug tegengehou den. De politie wilde voorkomen dat zij naar de Dam zouden trekken. De demonstranten die onmiddellijk met stenen en rookbommen gingen gooi en werden uiteengedreven met traan gas. de lange wapenstok, twee water kanonnen en een ongeveer vijfen twintig ruiters die in galop de menig te op het Waterlooplein te lijf gingen. Twee ruiters werden van hun paard getrokken. Ook zij werden het doel wit van stenen en andere projec tielen. Even later, om ongeveer drie uur, braken op en rondom de Dam en op het Rokin onlusten uit. Terwijl ko ningin Beatrix naar de Nieuwe Kerk liep, voerde de Mobiele Eenheid char ges uit. De toespraak van Beatrix, die via luidsprekers op de Dam te horen was. werd bijna overstemd door ge joel, geschreeuw en geronk van poli- tie-helikopters. Met busjes zat de po litie de relschoppers achterna. Nog tijdens de toespraak van de koningin werd het op de Dam weer wat rus tiger. Op het Rokin, op enkele honderden meters afstand van de Dam, gingen de rellen tot gisteravond laat door Het Rokin, waar 's morgens en in de voormiddag, tientallen kraampjes met allerlei waar hadden gestaan, werd binnen enkele minuten herscha pen in een slagveld. Verscheidene marktkramen werden vernield Op een enkele uitzondering na, maakten de kooplieden zich met hun waar snel uit de voeten tussen de charges van de politie door Van drie uur tot half acht 's avonds stonden de relschoppers en de politie op vrijwel dezelfde plek op het Rokin tegenover elkaar. Bij de Munt ston den naar schatting een duizendtal mensen te kijken. De politie, die con tinu werd bekogeld met stenen en met traangasgranaten die werden terruggegooid, verdreef de menigte niet, uit vrees dat de rellen zich dan in de stad zouden verspreiden Vlak voor de eerste linies van de Mobiele Eenheid werden brandende barricades opgeworpen met verkeers borden, een aanhangwagentje en drie politiemotoren, die door gevallen agenten waren achtergelaten. De donkere rookwolken van de branden de barricade vermengde zich met de witte mist van de rookbommen waar door het Rokin af en toe geheel aan het gezicht was onttrokken. Ook in de zijstegen van de Rokin hield de politie met traangas en charges rel schopper zoveel mogelijk op een afstand. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Tijdens bagger werkzaamheden door de stadsreini ging van Amsterdam zijn honderd vaten met chemisch afval gevonden in de Volgermeerpolder bij Zunder- dorp. Onderzoek heeft inmiddels uitgewe zen dat het gaat om het giftige po- lychloorbenzeen, een stof die vrijwel niet in water oplosbaar is. Daardoor is de kans dat hij in het drinkwater terecht komt vrijwel uitgesloten, al dus de heer Cley van de afdeling hinderwet en milieuzaken van de ge meente. De stortplaats is eigendom van Am sterdam. De vaten zijn in de jaren '63. '64 en '65 door de firma Philips Dup- har aangevoerd en door de stadsreini ging op de stortplaats gedeponeerd Het gaat hier niet om illegale stortin gen, aldus de heer Cley. Aan de stortingen is tegen het einde van de jaren zestig een einde ge maakt Wat er na de opgraving met de vaten moet gebeuren is nog niet bekend. Ongeregelde toestanden dus. Het zou comfortabel zijn geweest om daarvoor de ogen te sluiten, maar dat was onze functie niet. Een kind kon het zien aankomen, het gebeurde dus ook. en wij waren er. Overal De krant van een bewogen dag. Om te bewaren Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een inhuldiging van een nieuwe Oranjevorst verloopt in grote lijnen volgens een tevoren nauwkeurig omschreven protocol. Zo ook gisteren bij koningin Beatrix. Toch waren er duidelijk twee momenten, die niet waren gepland, maar zich spontaan voordeden. Beide keren kreeg onze afgetreden koningin, nu prinses Juliana, van de aanwezigen in het kerkge bouw applaus. Dat gebe urde voor het eerst tijdens a» inhuldigingsrede van Beatri> 'oen deze zei dat de 30st<^a]; ook in de toe komst*. Kmnginnedag zal blijven „ui diepe dankbaar- .hflina" voo de wijsheid, het' medelevex«n de moederliefde van Juliaja- Wie erme-begon is moeilijk te zeggen, raar in een mum van tijd waser een daverend ap plaus. D oude koningin werd er verleen van, haar opvolg ster ginlachte dankbaar in de ricbing van haar moeder. Ook ben prinses Juliana na afloopvan de plechtigheid de Nieuw Kerk verliet gingen de handn op elkaar. Dat waren de w«nige «nontans ogenblik ken ijdei e inhuldiging. Er heerste een gespannen stee in het kerkgebouw door de gebeurtenissen eerder op de dag en ook tijdens de in- hiidiging. Terwijl Beatrix hiar rede uitsprak cirkelde e»n helikopter boven de kerk «n reden ambulances met beiende sirenes buiten rond. Het was in de kerk allemaal duidelijk hoorbaar. Op de perstribune zaten een paar van mijn collega's, die een draagbare radio met oor telefoon bij zich hadden. Zij gaven regelmatig fluisterend de laatste berichten door „Er wordt gevochten op het Rokin" en even later: „Ze ruk ken op en zijn nu in de Dam straat". Berichten over ge wonden drongen op die ma nier ook tot de kerk door. Het maakte dat ik tijdens de toe spraak van onze nieuwe ko ningin met het zweet in mijn handen zat, mijn aandacht verdelend tussen de woorden van de koningin en het lawaai buiten. Zou Beatrix haar rede kunnen uitspreken of zou hal verwege een deur worden in geduwd en zouden actievoer ders de kerk binnenstormen? Bij gebrek aan verdere infor matie leken dat toen allemaal reële mogelijkheden. Sirenes Het zal ook door koningin Beatrix zijn heengegaan. Ook zij moet de helikopter en sire nes hebben gehoord. Het was een duidelijke illustratie van haar uitspraak: „Als vandaag de dag iets zeker is, dan is het een gevoel van onzekerheid, een voorgevoel dat de toe komst niet eenvoudig ontwik keling en groei van het be staande kan zijn." Precies op tijd was de konink lijke stoet de kerk binnenge komen. De andere aanwezi gen waren al veel eerder pre sent. Velen aten eerst een hap je of namen een hartverster- kertje in Krasnapolsky, dat niet alleen perscentrum was, maar ook de plaats vanwaar tal van bekende landgenoten de overstap naar de Nieuwe Kerk waagden. Dat was geen „alledaagse" wandeling. Dat merkte ik toen rijksvoorlichtingsman Willem van den Berge om kwart voor één de binnen- en buitenlandse journalisten ver zamelde, die de inhuldiging mochten bijwonen. „Is ieder een naar het toilet gewèest? Het wordt een zit van vier uur", riep hij in de hal van Krasnapolsky. Even later stapte hij als eerste naar bui ten. „Op naar de kerk", een- uitroep die hij ten gerieve van de buitenlanders nog even in het Engels herhaalde. Langs allerlei omwegen ko men we op de Nieuwendijk terecht. Voordat het zover is zijn onze toegangskaarten al diverse keren gecontroleerd door politiemannen, mare chaussees, veiligheidsmensen of andere militairen. Sabels Bij de hoofdingang van de kerk nog eens een driedubbele' controle, voordat we de mare chaussees. die met blinkende sabels bij de deur staan voor bij zijn. De kerk is al groten deels gevuld. Op het podium staan eenzaam de twee zetels voor het koninklijk paar. De rijkskroon en rijksappel glan zen op rood-fluwelen kussens in de zon in het schip van de kerk. Terwijl de leden van het corps diplomatique in hun veelal kleurige gewaden bin nenkomen krijgt de loper nog vlug even een schoonmaak beurt. Willem van den Berge geeft de fotografen nog enige instruc ties. „Tijdens de toespraken wordt niet gefotografeerd", zegt hij vermanend. Dat recht is aan een paar andere foto grafen voorbehouden. Maar als het moment daar is zijn ze zoals te horen is. die verma ningen vergeten De leden van de Staten-Gene- raal, de dames soms in opval lende creaties zorgen ook voor de nodige afwisseling. De Kro ningsmis van Mozart weer klinkt. Daarna een afwach tende stilte. Voorzitter Thur- lings opent de verenigde ver gadering van de Staten-Gene- raal, de leden van het kabinet verschijnen in de hal, door de hoofdingang stappen de ko ninklijke gasten binnen prin ses Paola en prins Albert van België; prins Charles van En geland in fraai uniform en een paar Scandinavische prinses sen Dan de Nederlandse ko ninklijke familie, koningin Ju liana zichbaar opgewekt na de emoties eerder op de dag. In de stoet ook mevrouw Von Amsberg. de moeder van prins Claus. Zij is zichbaar ouder geworden. Nederland krijgt haar slechts zelden te zien. Prins Willem-Alexander begeleidt haar als oudste kleinzoon zorgvuldig. Dan een hoornsignaal: de bre de deuren zwaaien opnieuw open en vanuit de kerk duide lijk zichbaar verschijnt de nieuwe koningin in beeld Langzaam loopt zij, gehuld in de koningsmantel Even gaan de deuren dicht Beatrix wacht in het kerkportaal. Dan loopt zij aan de arm van prins Claus terwijl het volkslied weerklinkt, tot bij de tafel met de rijksregalia. Even wacht zij, dan neemt zij plaats op de verhoging. Soberheid, eenvoud en toewijding heb ben de regering van Juliana gekenmerkt. Koningin Bea trix wil haar opdracht vervul- len in een nieuwe tijd. „Het is niet uit eigen kracht, dat Ik de taak die mij is toegedacht be gin. In mijn geloof hoop ik die kracht te vinden. Zo liggen mijn allerdiepste wortels in ons volkslied: „Mijn schild ende betrouwen zijt Gij o God. mijn Heer" Het zijn die woorden die na klinken als koningin Beatrix om kwart over vier, voorafge gaan door minister van Staat Marga Klompé, die op een roodfluwelen kussen met gou den kwasten een bijzonder exemplaar van de grondwet meevoert, langzaam onder de pergola verdwijnt op weg naar het paleis. Boetseerset (A) Boetseerklei mei verf in 3 kleuren en penseelije Wordi zonder oven ovenhard Schroevedraaierset <B) Grote, kleine en kruiskopschroeve- draaier in een Handgreepje met omslagmechaniek, voor extra gemak. Authentiek Slavisch kleedje (C) met fraai diermonel Als ondei legger of voor de sier 4 Houten eietdopjes (Dl op sierlijk blankhouten hang- plankje plus een zandlopenie als garantie voor zacht gekookte eieren Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid onhangt u een van deze kadoos naar keuze Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats:Giro Uw naam Uw adres Postcode en plaats - Tel Voor het kwartaalabonnement geldi voor de eerste betaalperiode een welkomstkomng van 7.50 Kado naar keuze DA. OB DC OD «aankruisen a u h I Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven) Voor bezorginformalie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3