Juliana ontroerd bij tekenen akte i Van Agt: 'Vreugde en vertrouwen' deTijd Gelukstelegrammen voor nieuwe koningin Scène op balkon was soberder dan in '48 DE ENIGE TANDPASTADIE HET SPEEKSEL HELPT. Pen leverde moeilijkheden op Staatscourant vol 'Oranje' Almere krijgt Koningin Beatrixplein Beperkte geestdrift op Dam Bejaarde vrouw beroofd van zesduizend gulden weekblad Jan Ruijter Verder: Overal te koop: f3,- DONDERDAG 1 MEI 1980 TROUW/KWARTET P15 RS19 H 2 ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) Precies om zes minuten over tien gistermorgen werd prinses Beatrix koningin der Nederlanden Op dat tijdstip zette koningin Juliana, haar handtekening onder de aKte van abdicatie en trad prinses Beatrix volgens de grondwet in de rechten van haar moeder. Koningin Juliana tekent de acte van troonsafstand. Prins Bernhard houdt het grote stuk perkament, dat niet gemakkelijk te hanteren is, vast. De korte plechtigheid vond plaats in de Mozeszaal van het koninklijk pa leis op de Dam te Amsterdam en werd rechtstreeks door radio en tele visie uitgezonden. Koningin Juliana was in deze bijeen komst duidelijk ontroerd. Na het te kenen van de akte keek Juliana haar dochter recht in de ogen greep haar hand en arm en hield die stevig vast. Beiden bogen hun hoofden naar el kaar toe en schenen elkaar zonder woorden volledig te begrijpen Aan de tafel waaraan de abdicatie getekend werd hadden plaatsgeno men de beide Kamervoorzitters de ministers M. Ruppert van de Raad van State, gouverneur Leito van de Nederlandse Antillen, Antilliaans statenvoorzitter Betico Croes, Antilli aans minister-president Martina, de gevolmachtigd minister van de Ne- .derlandse Antillen R. A. Casseres, commissaris van de koningin in Noord-Holland drs. R. J. de Wit, bur gemeester W. Polak van Amsterdam en de directeur van het kabinet van de Koningin mevrouw mr. F. M. de Graaff. Ook leden van de koninklijke familie waren in de Mozeszaal aanwezig. Naast (uiteraard) Beatrix en Claus waren er de prinsessen Irene, Mar griet en Christina met hun echtgeno ten. De drie kinderen van koningin Beatrix en prins Claus woonden evenals enkele kinderen van andere prinsessen de cremonie, die ongeveer twintig minuten duurde, bij. Bij de plechtigheid waren er wat voorvalletjes die niet waren vooralen. Zo werd het duidelijk dat velen niet meer gewend zijn een pen te gebrui ken die in inkt moet worden gedoopt. Vooral Amsterdams burgemeester Polak had er, voor de tv kijkers dui delijk zichtbaar, moeite mee. De akte zelf was door zijn vorm, wijze van opvouwen en omvang niet gemakke lijk te hanteren. Nadat allen het document hadden getekend bekeken prinses Juliana en koningin Beatrix de handtekeningen met aandacht. Onmiddellijk na afloop van de abdi catieplechtigheid luidden in heel Am sterdam gedurende een kwartier de kerkklokken, met uitzondering van die van de Nieuwe Kerk. De feestelijkheden in Amsterdam wa ren 's morgens vroeg begonnen met het afvuren van 101 saluutschoten van de kruiser „De Ruyter", die ach ter het Centraal Station in het IJ ligt. De schoten werden om de vijf secon den gelost. DEN HAAG (ANP) Ter gele genheid van de troonswisseling heeft de staatsdrukkerij woensdag een bijzondere staatscourant uitgegeven, ge heel in het teken van de Oran je-gebeurtenissen. De uitgaaf bevat de volledige teksten van de inhuldigingsredevoeringen, in dit nummer bijeengebracht als „een referentie aan een be langrijke traditie van het Ko ninkrijk der Nederlanden." Het betreft de redevoeringen van achtereenvolgens de ko ningen Willen I (1814), Willen n (1840), Willen Hl (1849) en van de koninginnen Wilhelmina (1898), Juliana (1948) en Bea trix (1980). Verder bevat de staatscourant de levensbe schrijvingen van koningin Bea trix en van prinses Juliana, uit eenzettingen over de erfopvol ging en over de inhuldigingsce remonie, een beschrijving van de nieuwe kerk in Amsterdam en van de regalia. AMSTERDAM (ANP) Minister-president Van Agt heeft gisteren zijn „vreugde en vertrou wen" uitgesproken in koningin Beatrix. De premier zei dat we in koningin Beatrix weer een vorstin hebben gekregen die niet alleen in staatszaken is geïnteresseerd, maar ook belang stelt in mensen en met hen begaan is. ..Het stemt tot vertrouwen dat ook onze nieuwe Koningin goed op haar taak is voorbereid. Ook door persoon lijke ontmoetingen heeft zij zich ver diept in maatschappelijke kwesties van allerlei aard", aldus Van Agt. Met de eigen gaven van haar persoonlijk heid zal koningin Beatrix het consti tutionele koningschap, het democra tisch koningschap, gestalte geven. Zij zal dit doen in een samenleving die zich nog meer naar openheid en de mocratisering ontwikkelt, zei de pre mier. Hij wees er in dit verband op dat donderdag de wet openbaarheid van bestuur van kracht wordt. 'Een rots' „Zelf heeft de nieuwe koningin nog onlangs in het openbaar ervan blijk gegeven dat zij zich bewust is van de beperkingen en begrenzingen die in een democratie als de onze aan haar optreden zijn gesteld. En dat zij deze begrenzingen ook aanvaardt", aldus Van Agt. De minister-president nam „met ont roering en dankbaarheid afscheid van koningin Juliana". „Voor Neder land was koningin Juliana in al die jaren, evenals haar moeder koningin Wilhelmina, maar op heel eigen wijze, wat ze destijds in haar inhuldigings rede weergaf het wezen van het Ne derlandse koningschap te zijn: een rots temidden van woelige baren". Koningin Juliana was omringd door een volk, waarmee de verbondenheid steeds inniger werd, zei Van Agt. „Een volk dat altijd schouder aan schouder met haar gegaan is, vooral in tijden van tegenspoed en verdriet" Premier Van Agt merkte op dat ko ningin Juliana heeft geregeerd met een fijn gevoel voor wat er in de maatschappij leefde. „Bewogen, maar tegelijk op een behoedzame wij ze, daarmee het koningschap in onze moderne democratie perspectieven gevend". Koningin Juliana werd tot de troon geroepen, kort nadat brand en ver woesting over Europa en de wereld getrokken waren. „Zij symboliseert de wederopbouw van ons land, die. in de jaren daarna wérd gevolgd door een voortgaande toeneming van de welvaart" De minister-president zei té hopen dat prinses Juliana zich nog menig maal dienstbaar zal kunnen maken aan ons land. Hij besloot met de bede dat zij en „haar dochter die thans de kroon draagt, Godsnabijheid er varen". Dagorders AMSTERDAM (ANP) Uit alle delen van de wereld zijn felicitatietelegrammen gestuurd aan de nieuwe koningin, Beatrix. Meteen na de inhuldiging ontving de koningin van de Westduitse bondspresident Karl Carstens „hartelijke geluk wensen namens het Duitse volk". „Het is de oprechte wens van de Bondsrepubliek", vervolgt het tele gram, „de vriendschap en samenwer king. die zich in de afgelopen dertig jaar hebben ontwikkeld, ook onder de regering van de nieuwe koningin voort te zetten". De bondspresident wenst koningin Beatrix en prins Claus „van harte geluk, goede ge zondheid, en een gezegend werk voor hun land" Uit Canada kwamen gelukwensen voor de koningin namens het parle ment. Ook prinses Juliana werd veel geluk gewenst. Een motie van deze strekking werd dinsdag door het Ca nadese parlement met eenstemmig heid aangenomen. De motie spreekt voor koningin Beatrix de hoop uit dat zij gedurende haar regering „door Gods zegen wordt geleid". Veel Cana dezen dragen de moeder van Beatrix een warm hart toe; zij verbleef gedu rende de oorlogsjaren in Ottawa. Prinses Juliana heeft de hoofdstad tulpen geschonken, en er is een school naar haar genoemd. Ook van de voorzitter van het Chine se volkscongres, maarschalk Ye Jian Ying, is een gelukstelegram binnen gekomen. De maarschalk wenst uit naam van het Chinese volk en ook namens zichzelf de nieuwe koningin allerhartelijkst geluk. China wenst Nederland en zijn bevolking welvaart en welzijn toe, en „dat de vriend schappelijke betrekkingen tussen China en Nederland zich gestaag mo gen blijven ontwikkelen" Twee telegrammen kwamen van de president van Zuid-Afrika, Marais Viljoen, één voor koningin Beatrix, en één voor prinses Juliana In een dagorder woensdag aan de Nederlandse krijgsmacht heeft de af tredende kóningin Juliana gezegd dat de krijgsmacht thans goed voor haar taak berekend is én ook inter nationaal waardering geniet voor de waardevolle bijdrage aan de bondgenootschappelijke verdedi ging. De vrede en veiligheid zijn vol gens koningin Juliana nog steeds mede te danken aan de toewijding, plichtsbetrachting en offerbereidheid van de Nederlandse krijgsmacht. Zij, die daarbij het leven lieten zullen wij blijven gedenken, aldus de aftreden de koningin Juliana. Daarnaast heeft dë krijgsmacht zich uitstekend van anderé taken gekwe ten. Koningin Juliana wees daarbij met name óp de inzet van de krijgs macht ten behoeve van de Verenigde Naties. Koningin Beatrix wees in een dagor der aan de krijgsmacht op de voor treffelijke wijze waarop de krijgs macht de burgerij in moeilijke tijden en bijzondere omstandigheden de helpende hand heeft geboden. Verder wees koningin Beatrix op het proces van maatschappelijke ver anderingen dat ook de krijgsmacht, als deel van de samenleving, niet on beroerd heeft gelaten. De krijgs macht is in die veranderingen meege gaan en heeft zich ontwikkeld tot een modern apparaat, waarin militairen en burgers, mannen en vrouwen, vrij willig dienenden en dienstplichtigen samenwerken, zo stelde koningin Beatrix. Tenslotte wees de niéuwe kóningin erop dat Nederland en de bondgeno ten kunnen rekenen op de krijgs macht. Na de troonswisseling verscheen de nieuwe koningin met haar gezin op het balkon van het pa leis op de Dam. Van links naar rechts: koningin Beatrix, prins Constantijn, prins Claus, prins Willem-Alexander en prins -Johan-Friso. ALMERE (ANP) Bewoners van de Kerkgracht in Almere hebben gisteren ter gelegen heid van de inhuldiging van koningin Beatrix op een plein in de nabijheid van de Kerk gracht een koninginneboom geplant. De bewoners zullen het adviescollege Zuidelijke IJsselmeerpolders voorstellen het plein voortaan Koningin Beatrixplein te noemen. Vol gens een woordvoerder is het in Nederland het eerste plein, straat of weg die de naam ko ningin Beatrix draagt. door Jan Roelfs AMSTERDAM Belangrijk minder uitbundig was de Dam gistermorgen tussen elf uur en acht minuten over elf tijdens de mededeling van de troonwisseling dan in 1948. Toen was er nog geen televisie, toen bood het nationale plein het beeld van één golvende mensenmassa. Het was nu ook in ander opzicht anders. Er heerste een zekere spanning: zou alles geslaagd verlopen? DELFT(ANP) Tijdens het optre- den van de politiekapel in Delft is gisteren een van de muzikanten, de 27-jarige A. Aamen uit Dordrecht, onwel geworden en kort daarna over leden. De heer Aamen was met enkele leden van de Dordtse politiekapel naar Delft gekomen ter versterking van het Delftse politiemuziekkorps. Er waren zonlicht, feestelijke entou rages, een oranje-confettiregen uit het gebouw van Peek en Cloppen- burg, maar ook de walm van twee rookbommetjes, die tussen de Bijen korf en het monument tot ontploffing waren gebracht. Rookwolken, die zich echter zeer snel oplosten. Het was het enige incident dat zich gedu rende de korte, helaas voor de aanwe zigen slecht te verstane, toespraken van moeder en dochter voordeed. Beide vrouwen waren zichtbaar geë motioneerd. De moeder kuste de dochter, gekleed in een blauwe robe. Er was de bewogenheid van de terug getreden vorstin, die met haar man het was symbolisch terugtrad, na dat Beatrix haar slotwoord: „Leve OOSTRUM (ANP) Drie vrouwen en een man hebben gistermiddag een alleenwonende 78-jarige vrouw in haar woning in het Limburgse Oost rum (gemeente Venray) overvallen en beroofd van zesduizend gulden. Het geld had de vrouw verstopt in een sok, die zij onder haar jurk droeg. De vier overvallers verdwenen in een ge reedstaande auto ADVERTENTIE Hebt u nog uw eigen tanden en kiezen? Dan is deze advertentie uiterst belangrijk voor u De afgebeelde tandpasta - Zendium bevat namelijk behalve fluoride ook enzymen De enzymen in Zendium verhogen de bacterieremmende werking vgn het speeksel En leveren daardoor een bijdrage tot het natuurlijk evenwicht in de mond Door deze aktivering is uw speeksel beter gewapend in de strijd tegen de bacteriën en dus tegen aantasting van uw gebit Misschien niet onverstandig om binnenkort ook met Zendium te gaan poetsen 7A:n'cln.i)ri is ontwikkeld door Akzo Dental Research, postbus 3. VcvncnJa.il. Nederland" had geroepen. Niet „Leve het vaderland" waarmee haar groot moeder destijds haar toespraak had besloten. De dominerende persoon lijkheid van Wilhelmina. haar forse stemgeluid, waren er niet. De drie prinsjes namen de plaats in van hun grootouders, wuifden mee met hun ouders, met uitzondering van de jongste. De sfeer was minder suggestief dan in 1948. Het „Oranje boven" en het „Lang zal zij leven in de gloria" joegen in verwaaide flar den over de Dam, waar de provincies in drie rijen achter elkaar ingedeeld, hun bloemengroet brachten: rode en witte tulpen, blauwe irissen, samen de kleuren van de vaderlandse vlag. Naast de fotografentribune en het persvak, met journalisten uit vijf we relddelen, stonden schoolkinderen. Scholieren van de Japanse school trachtten een glimp van dit sprookje te zien, de achtjarige Hiroyaki stond er met een vlaggetje. Er waren ook de kinderen van het instituut Schreuder uit Amsterdam, die een huldespreek- koortje aanhieven, onder leiding van hun juf. Beatrix, prins Claus en de prinsen keerden niet terug op het balkon, terweerszijden waarvan hoogwaar digheidsbekleders zich voor de ramen verdrongen. De balkonscène verliep bijzonder rus tig. Velen hadden zich daarvan meer voorgesteld. De drievoudige controle, die de genodigden voor „de kleine steentjes op de Dam" hadden moeten ondergaan, had mede de stemming bepaald. Formeel heeft de geschiedenis zich herhaald, maar de tijdsomstandighe den gaven aan dit onderdeel van de inhuldigingsdag een beperking, een sober karakter Draagbare radio's namen de plaats in van honderden fototoestellen van de amateurfotografen op de Dam. Er was terstond ónder nieuws in weer barstig Amsterdam Koninklijke Begeer heeft de hand weten te leggen op een beperkt aantal originele zilveren Juliana-guldens. In eigen atelier worden deze guldens in een sierlijke muntrand gevat en aan een bijpassend 50 cm. collier gehangen. Het geheel leverbaar in 2 uitvoeringen: 23 krt goud op zilver f 189,50 geheel zilver f 129,50 (1 kunt de hanger(s) bestellen door overmaking van resp. f 189,50 off 129,50 op postgiro nr. 4459556 t.n.v. Koninklijke Begeerte Voorschoten, ontvangt de hanger(s) franko ongeveer 3 weken na ontvangst van uw betaling, verpakt in een fraai geschenkdoosje. Inlichtingen tel. 01717-2975. isulsewezjiv- iMit ADVERTENTIE ging van de Kritische Gemeente IJmond naar 'de Mozes' aan het Waterlooplein. Hij kon er onmiddellijk aan de slag als pleitbezorger voor Marokkaanse asielzoekers 'Eens basis, altijd basis' Ton Oostveen sprak langdurig met een zachtaardig activist over bezinning en actie, over links en toch gelukkig zijn Bodemvergiftiging: waar ligt het tweede Lekkerkerk? Bouwen en breken: de pijnlijke verjongingskuur van de Haagse Schilderswijk Arie Kuiper: Carter in de woestijn «Ton Crijnen: Sovjet-kat in het nauw? 'Driewerf neen': Rob Vermaas over lijsttrekker Van Agt Literatuur: de schrijver en zijn engagement, een zwarte paus en het heimwee van Nabokov «Visuele schurft na de hausse in verzetsmonumenten voor proefabonnement 6 weken de Tijd voor 7Vï gulden Naarr Adres Plaats Tei TR-18 Zonder postzegel zenden aan de Ti|d Antwoordnummer 6 1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst acceptgiro Abonnementen (dag en nacht, ook in het weekend): 020-462062

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 21