Draaiboek van inhuldiging Tekening van een lezer K RON I NG rouw Commentaar ..Aeruinl er- maar Ae') feestversiering is niet te zien pee koninginnen ef irmindering overwerk vert 500 banen op' rJjH 4- - - Óo>^ dio ^-puepapajj ma veranderd h. 'Journalisten behoren donker kostuum met das te dragen' brug voorgevoel? koningin moet fries leren ENSDAG 30 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET is een menselijke behoefte te iceren en ook de geschiedenis ;omt niet aan onze neiging om lingen te maken. Wij verdelen gretig in hanteerbare brok- die ook al worden de zen daarvoor soms heel wille- ig getrokken ons toch de genheid geven de onachter- bare tijd wat overzichtelijker wie weet, zelfs wat minder htig te maken. idaag zijn wij getuige hoe zo'n in de geschiedenis van ons land jt getrokken. Koningin Juliana ^dt terug als staatshoofd en op ogenblik is koningin Be- t met die waardigheid bekleed, i is een gebeurtenis die het s" diéuur van ons land niet wezenlijk ^hunr' want het konin£schap is in arroajland juist bedoeld om symbool zi($jn van de continuiteit van dat een <juUr. Ministers komen en gaan, wel tt de koningin blijft. weg (dat opzicht zal de dag van 'ot l%en niet wezenlijk anders zijn OTvandaag en is er sprake van 'willekeurig getrokken en niet te beredeneren lijn. b is de grote aandacht die deze y\Qurtenis krijgt, terecht. Want alleen verdelen we de geschie- Is graag in perioden; we zijn |fT-igeneigd die perioden bij voor- inié namen te geven van mensen pe tijd gestempeld hebben of er •1 van zijn geweest. En wat dan meer voor de hand lig- die periode de namen van rders te geven? koningschap staat in ons land meer buiten de discussie, maar itaatkundig verschil tussen mo- lie en republiek is tot zulke nuances gereduceerd, dat liscussie nauwelijks van belang lij is alleen geschikt om ons er |te herinneren dat er ook ande- laten dan politiek en bestuur lijk zijn om geschiedkundige ikkelingen te meten en te be- mt rijven, t Sc\ nuances van heide staats- df1611 Per se onder woorden wilt de hflgen, dan zou je dat moeten in termen van de republiek in theorie althans een zake- »t onptarakter heeft, waar tegenover treftpionarchie zich wat zwevender. W| irrationeler Iaat gelden, versli :orger wC^cl binnen die discussie ttingen deze karakteristieken ook oonsa we| eens van partij wisselen, as het om te bewijzen hoe 1 omi ïikt ;che ECHT (ANP» Het verminde- Jvan de buitensporige hoeveelheid werk bij de PTT tot nu toe circa londerd nieuwe arbeidsplaaten feleverd. Dat zei bestuurder E. G. jotendorst van de Nederlandse olijke Bond van Overheidsper- ADVERTENTIE flauw de verschillen zijn. Zo ver dedigde de luidruchtige republi keinse hoogleraar Van Maarsse- veen uit Rotterdam ooit de monar chie met een verwijzing naar de publiciteit die Nederland interna tionaal krijgt door het koning schap; een voordeel dat met een veelvoud van de begroting van het koninklijk huis niet te koop zou zijn. ..Een publiciteitsdeskundige zou hiervan exacte berekeningen kunnen maken. Een werkelijk hard argument om zich voorstan der van de vaderlandse monarchie te verklaren, acht ik het econo misch motief." Irrationeel, maar dat betekent nog niet automatisch: buiten de werke lijkheid. Het is niet vreemd, dat bijvoorbeeld de klassieke dichters bij het zoeken naar uitdrukkings mogelijkheden voor gewone men selijke emoties het toneel bij voor keur met heersers en koningen hebben bevolkt. Op die manier was het mogelijk de menselijke ervaringen te styleren en te vergro ten, zodat ze voor iedereen her kenbaar waren en er zelfs sprake kon zijn van verwantschap. Het koningschap is uniek en verhe ven, omdat een mens zo hoog gesteld wordt. Het koningschap is tegelijk menselijk, omdat iedereen er in kan herkennen hoe grote verplichtingen aan ieder van ons gesteld worden en hoe grote ver antwoordelijkheid ieder heeft voor de algemene en bijzondere vrij heid van de Nederlanders en hoe zeer ieder van ons gehecht is aan de algemene en bijzondere wel vaart van dit land. Ondanks alle theorieën over staat en ambten kunnen wij in onze koningin ook en vooral een per soon, een mens zien één van ons, geroepen om de eerste te zijn en uitdrukking van wat ons allen tussen Dollard en Schelde, bij alle verschillen, toch samenbindt. Vandaag neemt koningin Juliana afscheid na een lange periode van bijna 32 jaar. Vanwege die mense lijke aspecten van haar ambt mo gen wij haar van mens tot mens danken voor de voortreffelijke ma nier waarop zij al die tijd zich van haar plicht gekweten heeft. Vandaag begroeten we koningin Beatrix. Vanwege diezelfde men selijke aspecten wensen wij dat haar een lange reeks van jaren gegeven zal zijn om de door haar vandaag te zweren eed werkelijk heid te doen worden. door Fred Lemmers AMSTERDAM Uitslapen is er in de Amsterdamse binnen stad vandaag niet bij. Om acht uur precies zal aan boord van Harer Majesteits Fregat De Ruyter het eerste van 101 saluut schoten worden afgevuurd, die de inhuldigingsdag van konin gin Beatrix officieel inluiden. Anderhalf uur later treden bij het paleis op de Dam de erewacht van het korps mariniers met vaandel en vaandelwacht en de marinierskapel met tamboers en pijpers aan. Op dezelfde tijd arriveren bij de paleisingang aan de N.Z. Voorburgwal, waar een erewacht staat opgesteld van de Studenten weerbaarheid en de politiekapel van Am sterdam voor de muziek zorgt, degenen die aanwezig zullen zijn bij de abdicatie van koningin Juliana. Dat zijn behalve de leden van het kabinet, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, dr. Th. L. M. Thur- lings en dr. D. Dolman; de vice-voor- zitter van de Raad van State dr. M. Ruppert; drs. B. M. Leito, gouverneur van de Nederlandse Antillen; de heer Croes, voorzitter van de Staten van de Nederlandse Antillen; ir. Martina, minister-president van de Nederland se Antillen; drs. R. J. de Wit, commis saris van de koningin in Noord-Hol land; burgemeester W. Polak van Amsterdam en mevrouw mr. F. M. de Graaff, directeur van het kabinet der koningin. Zij gaan regelrecht naar de Mozes en A&ronzaal, waar koningin Juliana en prinses Beatrix, prins Bemhard en prins Claus om dertien minuten voor tien binnenkomen Klokslag tien uur begint de abdica tieplechtigheid. De acte van abdica tie wordt getekend door koningin Ju liana. prinses Beatrix en de ministers. Vanaf dat moment is Beatrix ko ningin. Klokken Dat feit zal om twintig minuten over tien wereldkundig worden gemaakt door het luiden van alle Amsterdam se kerkklokken, met uitzondering van die van de Nieuwe Kerk. Elders in het land zal dit klokgelui worden overgenomen. Het is de bedoeling dat het klokluiden een kwartier aan houdt. Terwijl in de Mozes en A&ronzaal de verdere formaliteiten van de abdica tie worden afgehandeld komen bene den aan de Nieuwe Zijds-ingang de buitenlandse missies aan dié de in- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nieuwe Kerk zal vandaag één bloe menzee zijn. Onder leiding van de heren J. P. van Oostrom, organisator van de Floriade 1982, en E. Mos, hoofd-tuinar- chitect van de gemeente Am sterdam is tot dinsdagavond laat gewerkt om de arrange menten gereed te krijgen. De bloemen in de kerk zijn een gezamenlijk geschenk van de vereniging van de Nederland se Bloemisterij, de Bloembol- lenraad en Publiciteit Holland. Tot de duizenden bloemen die in de kerk zijn verwerkt beho ren 182 azalea's: 1600 rozen, 120 bossen tulpen; zeshonderd andjers; honderd forsythia's: 660 lelies; zestig bossen lange gele fresia's; 340 gele gerbera's en 340 crème gerbera's; 25 bos sen lange ledervaren; zeventig bossen irissen; zeventig bos sen trosanjers, zestig takken prunus en honderd rode lelies. Verder zijn in de kerk ge bruikt sneeuwballen, gips- kruid, columnea's, witte Fran se heide, sonia's en narcissen, om slechts een greep uit het geheel te doen. iWit' tZL - HR MS De Ruyter en HR MS Van Kinsbergen (achtergrond) op het IJ te Amsterdam op weg naar de De Ruyterkade, waar zij inmiddels zijn afgemeerd. Vanaf de De Ruyter zullen vanmorgen 101 saluut schoten worden afgevuurd. huidlgingsplechtigheid bijwonen Koningin Beatrix en prinses Juliana presenteren zich om elf uur op het paleisbalkon. Evenals in 1948 haar moeder deed, zal prinses Juliana dan haar dochter voorstellen aan het Ne derlandse volk. Ook prinses Beatrix houdt een korte toespraak. Prinses Juliana en prins Bemhard, die evenals prins Claus gedurende deze toespraak op het balkon zullen staan, gaan dan naar binnen om plaats te maken voor prins Willem Alexander, de nieuwe prins van Oran je. die zijn opwachting maakt in ge zelschap van zijn broers Friso en Con- stantijn Als het Wilhelmus ten geho re is gebracht gaat Nederlands nieu we koningspaaar naar de beneden verdieping, waar in de Burgerzaal de buitenlandse missies hun opwach ting maken. De eerste die koningin Beatrix zal gelukwensen is de Britse kroonprins Charles. In de Nieuwe Kerk, die om half een open gaat, begint om een uur het muzikale voorprogramma. Het Am sterdams Kamerorkest, samenge steld uit leden vah het Concertge bouworkest, en de Mastreechter Staar voeren daar onder meer Trum pet tune van Purcell, werken van HSndel, het Magnificat van J Nie- land en een bewerking van ..Nun dan ket alle Gott" uit Tekeningen. bi| voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon soneel (NCBO) op een kaderbijeen komst met PTT'ers in Utrecht Volgens de NCBO zal overigens ln het overwerk nog veel meer het mes moe ten worden gezet voor een aanvaard baar minimum is bereikt. De NCBO vindt ook dat het met de hulsvesting van het personeel van de posterijen veelal droevig gesteld is. Veel post kantoren voldoen al lang niet meer aan de eisen van vandaag de dag. In de kantoren ln Leiden, Utrecht, Hui zen en Winterswijk is er sprake van „middeleeuwse toestanden". Volgens Grootenhorst kan de PTT met de gelddiensten niet uit de voe ten omdat het kabinet erg laks om springt met de wetgeving over de nieuwe Postbank. De NCBO vindt dat de postbank er snel moet komen en dat het hoofdkantoor in Amster dam zou moeten worden gevestigd. Ook zou de Postbank onderdeel van de PTT moeten blijven. De leden van de Sta ten-Generaal, die eerder in de middag met de „Oranje- trein" op het Amstelstation zijn gear riveerd, komen om tien over een aan bij het paleis. De leden van de Raad van State, de ministers en de staatssecretarissen, die elders ln de stad hebben geluncht, stappen om vijf minuten voor twee het palels binnen. Terwijl zij bij de ingang aan de N.Z. Voorburgwal bin nenkomen. gaan de volksvertegen woordigers aan de andere kant het palels uit om via de pergola naar de Nieuwe Kerk te lopen. De ministers en leden van de Raad van State gaan om vijf over half drie ter kerke, gevolgd door de buiten landse gasten. ZIJ maken evenmin als prinses Juliana, prins Bemhard en de drie zoons van koningin Beatrix ge bruik van de pergola, maar komen aan bij de hoofdingang op de N.Z. Voorburgwal. In de Nieuwe Kerk begint de plech tigheid eerst goed om vijf voor twee, als rondom het podium, waarop het koninklijk paar plaats zal nemen, mi litaire vaandels en standaarden wor den opgesteld. Met het lulden van een koperen bel zal de verenigde zitting van de Sta ten-Generaal om één mi nuut voor half drie worden geopend. Verzetsmensen De koninklijke stoet begint om vijf vóór drie aan de korte wandeling naar de Nieuwe Kerk. Eerst twee her auten van wapenen, die tot taak heb ben als de inhuldiging een felt Is dit bulten de kerk bekend te maken Voor deze aankondiging zijn uitgeko zen oud-Engelandvaarder J. B. Ub- bink en mevrouw M. S. Wlllinge-Slig- cher. draagster van de verzetsster Zuid-Oost Azië, die zich in en kort na de oorlog in Indonesië verdienstelijk heeft gemaakt. Zij worden gevolgd door de twee koningen van wapenen (beiden dragers van de Militaire Wil- lems Orde); mr. Eric Hazelhoff Roelf- zema, oud-adjudant van koningin Wilhelmlna, en Rob Scheepstra, een van de oprichters van de Landelijke Knokploegen. Kapitein ter zee buiten dienst P W. Osieck, ceremoniemees ter van de koningin, gaat vooraf aan een groepje leden van de hofhouding, zoals de secretaris van de nieuwe koningin mr Froger; de directeur van het Koninklijk Huisarchief, de heer L. van Dorp; de intendant van de koninklijke paleizen in Amsterdam en Soeatdijk. de heer J. G C van Dijk van 't Velde; de financieel adviseur van de koningin, dr. Plerson; de eer ste stalmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck en hofmaarschalk mr R. J, E. M. van Zlnnicq Bergmann. Luchtmachtgeneraal en chef defen siestaf A. J. W. Wijting draagt het rijkszwaard omringd door enige adju danten waartoe de tweede luitenant der Koninklijke Marechaussee me vrouw M. P. Ruedlsuëli, als vertegen woordigster van de vrouw ln de krijgsmacht Oeneraal-majoor H. C de Bruyn voert de Koninkrijksstandaard mee in de stoet. Voorafgegaan door de grootmeester van het Huls van H M de Koningin mr. C. J. van Schelle volgen dan koningin Beatrix en prins Claus, Vier adjudanten dragen de sleep van de hermelijnen konings mantel. Dan begint de inhuldlgingsplechtlg- heid, die om half vijf voor wat het koninklijk paar betreft wordt afgeslo ten (de vergadering gaat nog een kwartier door) Onder het zingen van „Wat de toekomst brengen moge" vertrekken Beatrix en Claus. Op dat moment zullen alle carillons van de stad het Wilhelmus ten gehore bren gen. Als prinses Juliana, prins Ber- nhard, de ministers, leden van de Raad van State en buitenlandse mis sies zijn vertrokken wordt opnieuw de koperen bel geluid en zal professor Thurlings de vergadering sluiten. Het ls de bedoeling dat het koninklijk paar na terugkeer in het paleis op nieuw op het balkon komt Koud buffet Tussen kwart over vijf en kwart over zeven ontvangen koningin Beatrix en prins Claus de leden van de Eerste en Tweede Kamer tijdens een koud buf fet m het paleis De buitenlandse vorstelijke personen, die de Inhuldi ging hebben bijgewoond komen om acht uur naar het paleis voor een informeel samenzijn bij een hapje en een drankje. Om half tien gaan zij met de nieuwe koningin per auto naar de aanlegsteiger bij het Victoria hotel voor een rondvaart door de grachten, die eindigt op het IJ Aan boord van de „Prinses Beatrix", die anders de verbinding tussen Hoek van Holland en Harwich onderhoudt, wordt gekeken naar het vuurwerk dat om half elf wordt aangestoken Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Voor de publiciteitsvertegenwoordigcrs geldt op deze dag het dragen van een donker kostuum met das als voorgeschre ven" staat in het draaiboek, dat de Rijks Voorlichtingsdienst voor vandaag gemaakt heeft Op de vraag hoe het dan moet met vrouwelijke journalisten die de feestelijkheden voor hun kranten moeten bijwonen, antwoordt een van de voorlichters in het Amsterdamse perscentrum „Dat is typisch weer iets voor de RVD. Helemaal geen rekening gehouden met de vrouwen Erg ongeëmancipeerd Verder weet hij mee te delen dat vrouwelijke journalisten in een middagjapon of een mantelpakje dienen te komen, als het kan met een met te grote hoed op het hoofd. Die hoed is overigens niet verplicht Vorige week stond het al in deze krant; vandaag wordt de droom van veel actievoerders werkelijk heid. Niet van de krakers, maar van de groep die alle auto's het liefst zo snel mogelijk uit het centrum van Amsterdam ziet verdwijnen. Een flink deel van de binnenstad is voor dit ene dagje echt autovrij. Zo autovrij dat ook de mensen die er wonen hun auto elders moesten zien kwijt te ra ken. Ook geen voetganger mag in dit gebied komen; iedereen moet buitenom, .voorzover je daar niet over de hoofden zal moeten lopen Voor mensen die binnen dat afge zette gebied wonen, is deze dag dan ook niet één en al pret. Zij moeten zich legitimeren om van of naar huis te kunnen, en aan het officieelste identiteitsbewijs, hun paspoort, hebben ze ln dit geval niets: er moet een adres op staan, waarmee ze kunnen bewij zen dat ze binnen de tijdelijke grenzen thuishoren. Winkeliers in dit gebied hoeven vandaag niets leuks in hun etalages te zetten: geen feestganger die het kan zien. Maar sommigen hadden dat al gedaan, nog voordat ze wisten dat niemand hun bijdrage aan de feestvreugde zou kunnen bewon deren De curiosa winkel in de Molsteeg bij voorbeeld, direct naast het hoofdpostkantoor, is voor niets versierd. Drie etages vol foto's en voorwerpen, gewijd aan het Oranjehuis, oorlog en bevrijding. Een hele dag is er hard gewerkt om met deze eigen collectie (waarvan niets verkocht wordt) eindelijk eens leuk voor de dag te kunnen komen, want een echt geschikte gelegenheid was er tot nu toe nooit, zegt de eigenaar, de heer Dusarduyn. En nu het einde lijk zo ver is kan niemand er bij komen. Enthousiast somt hij op wat er alzo in de etalages te zien is: veel foto's natuurlijk, maar ook borden, tegels, bekers en glaswerk met de wapens van de prinsessen, van hun ouders, een litho van Wllhelmina in Friese klederdracht („een bekende prent die Je vaak in het buiten land ziet. maar dan weet nie mand dat het Wllhelmina is"), en achter de deur een grote gravure met de begrafenisstoet van ko ning Willem III. En dan zijn er diverse voorwerpen uit de oorlog en van vlak na de bevrijding schoenen die de mensen in de oorlog zelf gemaakt hebben van houten zolen en afvalstukjes leer. lucifersdoosjes met „Oranje bo ven". een doos sigaren in karton nen huisjes met de opschriften ..Wllhelmina" en „Herrijzend Ne derland". een asbak gemaakt van een Zweeds voedselblikje van vlak na de oorlog. Al dat fraais ligt nu midden in het afgesloten stuk Amsterdam weggestopt; er is geen enkel plek je. waar vandaan je er een glimp van kunt zien. Eén troost voor de heer Dusarduyn: hij Ls niet de enige in de buurt. Zijn Oranje etalages blijven nu tot en met bevrijdingsdag, maandag. Intact Dan zal de „bezetting" opgehe ven zijn en mag iedereen weer vrij rondlopen Of ze in Sneek op deze koningin nedag gewacht hebben daar wordt de oude Koningtnnebrug opgevolgd door een nieuwe De brug voldeed zo slecht dat ie „de brug der zuchten" genoemd werd. Het „aftreden" van de oude brug duurt wat langer dan dat van de koningin, want de slopers hebben er behoorlijk wat werk aan De nieuwe Koninginnebrug. lezen we in de Leeuwarder Cou rant, wordt een mooie, beweegba re. die bijna twee miljoen gaat kosten Een heel bedrag, maar met het gezucht is het dan ten minste afgelopen Dit is pen curieuze prentbrief kaart die in 1904 van Rockanje naar Rotterdam verstuurd Is. Op de kaart (eigendom van de heer Poll in Amsterdam) staat een afbeelding van het bezoek van koningin Emma „in amaionecos- tuum gaande naar de legerrevue op de Renkummer Heide". Die gebeurtenis viel in het eerste jaar van haar regentschap, in 1890 dus. Helemaal bovenaan staat „Kroningsvoorstelling" met het getal 1980. Op de adres- zijde zijn twee poststempels te zien, van Rotterdam en Roe kan- je. plus een postzegel van één cent. De kaart is er een uit een serie van deselfde vorm en van dezelfde afmeting, maar een nummer hebben ze geen van alle. Dat „1980" een nummer zou kun nen zijn kunnen we dus wel ver geten. Waarschijnlijk hebben we hier met een drukfout te maken: in plaats van 1890 werd het per ongeluk 1980. Of zouden ze er toen al een voorgevoel van heb ben gehad dat 19M ook een in huldigingsjaar sou worden? Dat is toch te gek een Neder landse koningin die geen Fries spreekt' Dat vinden de Friezen tenminste. Met name de voorzit ter van de AFUK. de algemene Friese onderwijscommissie die officieel Aigemiene Fryske Un- derrjocht Kommisje heet. is daar nogal verbolgen over. Op de Jaar vergadering van de commissie zei voorzitter Hiemstra dat het voor de AFUK hoogst belangrijk is dat de „tweede rijkstaal" in ko ninklijke kringen de nodige aan dacht krijgt. Bij Beatrix' bezoek onlangs aan Leeuwarden was vol gens hem weer overduidelijk ge bleken wat zij en de Friezen nu ontberen. Begrijpen we het be richt ln de Leeuwarder Courant goed. dan zit er maar één ding op de nieuwe koningin zal zo gauw mogelijk Fries moeten leren Om het haar makkelijker te maken, denkt de commissie er over haar een cursus Fries op grammofoon platen te sturen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5