Een lintjesregen als altijd m - RH fOENSDAG 30 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 Alle voorbereidingen voor troonswisseling g en inhuldiging hebben niet kunnen verhinderen dat de „lintjesregen" die erikaj volgens traditie bij koninginnedag op een deefgl groot aantal Nederlanders neerdaalt, dit zeiaan jaar niet achterwege blijft. Gisteren ir vanj verscheen een buitengewone editie van de Nederlandse Staatscourant met alle namen van de onderscheidenen. Wie zich voor getallen interesseert zijn er hier een paar, berekend bij een vluchtige telling: 61 mensen van de Nederlandse Spoorwegen zijn onder de onderscheidenen, 227 van de PTT, 46 van de DSM. Op deze pagina een aantal namen, die in deze bijzondere staatscourant voorkomen. Ze allemaal in deze krant afdrukken is onmogelijk. Wie ze allemaal wil lezen kan de buitengewone editie van de staatscourant bestellen bij de staatsuitgeverij in Den Haag. Daarvoor moet 1,90 worden overgemaakt op giro 425300 van staatsuitgeverij Den Haag mét vermelding: staatscourant no. 83A. teru) ando's, xaanse sullen :n aan t comi tussen irtvlleg n omgi k naar overge leeld. ïamen imatioi 5e rege kathol Tehi r boos ag van llchai nties :orgen ;nSvan Van een onzer verslagge- au T) i teren zijn n van :tles t« reag« en op genon toord [sraëlli tijden i de ra wartlei e infon allst geluk iderhe ïkend ring ls loslip »od 79-Jai is lm ge kon i van een tr r plaai taks nge- uur- 1 x>e- ogle 250. lop- heel 51. Negen Nederlanders zijn bij de „lintjesregen" ter gelegenheid van Konin ginnedag benoemd tot commandeur in de Oran je Nassau. Deze hoogste onderscheiding ging naar drie leden van de Raad van State, drs. J. M. Aarden, mr. J. van der Hoeven en mr. T. J. A. M. van Lier. Ook twee com missarissen van de ko ningin kregen het com mandeurslint: mevrouw mr. A. P. Schilthuis (Drente) en de heer J. D. van der Harten (Noord- Brabant). Verder werden commandeur de directeur-generaal hEindel, am bachten en diensten van het ministerie van economische za ken dr. W. A. van de Garde, de permanente vertegenwoordi ger van ons land bij de Verenig de Naties, mr. H. Scheltema, en de secretaris-generaal van het ministerie van financiën, mr. J. C. W. M. Huijsmans, en mgr. P. van Lierde, vicaris-generaal van Vaticaanstad. CNV-vooriitter Harm van der Meulen: officier Oranje Nassau Alle plannen tot vernieuwing en democratisering ten spijt is de „lintjesregen" ook dit jaar weer ingedeeld naar de gebrui kelijke rangen en standen: naast, of liever gezegd ónder, de negen commandeurs staat een groter maar toch nog be perkt aantal officieren en rid ders en een ware heirschare aan mensen die een medaille in goud, zilver of brons (ook wel „blikje" genoemd) kregen. Rid der Nederlandse Leeuw werden twee Eerste Kamerleden, drs. H. P. B. A. Letschert (CDA) en mr. J. F. G. Schllngemann (WD) en drs. E. Nypels (D'66). Dezelfde onderscheiding kre gen de Friese gedeputeerde J. Spiekhout, de griffier van de Friese staten mr. T. J. Tingma, en de secretaris van de Algeme ne Rekenkamer, drs. H. Mun- nikes. Burgemeester Onder degenen die officier Oranje Nassau werden bevindt zich een aantal burgemeesters: P. G. Ballings (Gilze en Rijen), J. C. Aschoff (Bameveld), mr. A F. Molleman (Heerhugo- Ds. C. Mak: officier Oranje Nassau. waard), F. Tjaberings :(Hoom), drs. P. A. Wolters (Middelburg), B. H. G. ter Haar Romeny (Hel- lendoom) en C. van Hofwegen (Gouda). Ook een aantal burge meesters werd ridder Oranje Nassau: J. H. T. M. T. Schaep- man (Bergeijk), H. C. Welling (Waspik), H. J. R. van Laar (Ca- dier en Keer en Gronsveld), A. L. G. Steeghs (Horst), drs. L. J. Hermans (Culemborg), B. G. van Hout (Zelhem), H. Bos (Dirksland), A. van Dienst (Krimpen aan de Lek), N. P. Kremer (Bodegraven), N. W. Ei sen (Laren), mr. J. H. 8trump- hler Tideman (Diemen), A. de Kam (Axel), H. H. Zwart (Wou denberg), K. Oosterhuis (Sta voren), K. Bossenbroek (Gene- muiden). Ook wethouders zijn onder de „hogere" onderschei denen: drs. A. E. M. G. van der Borg (oud-wethouder van Nij megen) officier Oranje Nassau en J. Voogd en W. J. J. van Bavel, wethouder van resp. Goedereede en Zevenaar, rid der Oranje Nassau. Dan een aantal gemeentesecretarissen: J. P. van Hezewijk (Raams- donk, ridder ON), A. P. Snij ders (Etten-Leur. ridder ON). D. Baron (Hoogblokland, Hoor naar en Noordeloos, ridder ON), P. Beemsterboer (Texel), H. de Jong (Venhuizen), B.H. Sanders (Ouder-Amstel). F. F. Verver (Meppel). Ook raadsle den kregen een „hogere" on derscheiding: A. C. M. Alden- huijsen uit üden en N. C. No- temboom uit Delft zijn ridder Oranje Nassau. Nog een paar onderscheidin gen uit de sfeer van binnen landse zaken: hoofdadminis trateur van de raad van State F. Feljen werd officier Oranje Nassau, evenals de waarne mend directeur van de steno grafische dienst van de Staten- Generaal C. A. van Beurden en de hoofdcommissaris van poli tie in Enschede J. Valken, de directeur van het Dordtse ge meentelijk energiebedrijft T. Teerlink, de oud-directeur van de gemeentelijke accountants dienst in Groningen J. Eikelen- bom en drs. C. P. van der Klooster van de Overijsselse provinciale griffie. Ridder Oranje-Nassau werden onder meer: de directeur van de ge meentelijke sociale dienst in Alphen aan den Rijn J. H. Spannenmaker en de voorzit ter van de 8 October Vereni ging Alkmaars Ontzet A. B. A. Koester. Medailles Ook veel medailles kwamen in de sfeer van binnenlandse za ken terecht. Naast veel brand weerlieden, politieambtenaren en werkers op raadhuizen en in gemeentediensten zijn daar ook een aantal wethouders en oud-wethouders bij: A. Emest (Oud- en Niuew Gastel), M. A. Vermeulen (Lieshout), J. Geer- lings (Swalmen), J. W. Oomen (Seven), A. C. van Driel (Neerij nen), A. J. de Haan (Brand wijk), J. den Haan (Leimuiden), W. Muijs (Leimuiden), B. Plai- zier (Heerjansdam). Zij kregen de gouden medaille Oranje- Nassau, evenals de raadsleden D. J. van Gelder (Neerijnen), T. den Besten (Hel- en Boeicoop en A. van Bruggen (Strijen), en de gemeentesecretarissen H. J. Savelkoul (Obbicht en Papen hoven) en J. W. de Jonge fWes- terschouwen). Zilveren medail les Oranje Nassau kwamen te recht bij een aantal (oud-) voor zitters en bestuursleden van Oranjeverenigingen: J. H. Reijntjes (Meerlo), W. Smeenk (Zelhem), F. Biesheuvel (Dirks land), H. A. van Dam (Haas- trecht/Vlist), C. de Mooy (Rijns burg), K. van Tilburg (Wad- dinxveen) en W D. C. van den Wijngaard (Leiderdorp). Onder „binnenlandse zaken" wordt ook vermeld de zilveren me daille voor de heer J Geukema, tweede voorzitter van de Ne derlandse Bond van Overheid spersoneel. vakgroep gepensio neerden, afdeling Zwolle. Predikanten Om de onderscheiden predi kanten te vinden moeten we vooral het hoofdstuk „Justitie" raadplegen. Daar vinden we de namen van dr. J. van Goudoe ver, remonstrants predikant te Amstelveen (officier ON), ds. A. B. C. Hofland, emeritus gere formeerd (officier ON), ds. C. Mak, oud-praeses gereformeer de synode officier O.N.), ds. Ph. M. Becht, emeritus hervormd te Zundert (ridder ON), ds. G. Biesbroek, hervormd predi kant te Ede (ridder ON), ds. H. W. Engelkes, emeritus gerefor meerd te Amersfoort (ridder ON), mevrouw ds. H. J. W. Mod derman, emeritus remon strants (ridder ON), drs. H. J. ter Haar Romen!J, hervormd oud-gevan ge nispredikant (rid der ON), ds. J. R. Meijer, her vormd predikant Olst (ridder ON). J. Neijenhuis, hervormd Op het hoofdkantoor van de Stichting 40-45 in Amsterdam werden gisteren drie onderscheidingen uitgereikt. De heer W. Wieringa (midden), bestuurs lid van de stichting maar ook bekend als voorzitter van het Christelijke Federatie Overheidspersoneel, werd officier Oranje Nassau. Een gouden eremedail le Oranje Nassau kreeg mej. M. W. M. Middeldorp (links), maatschappelijk werkster bij de stichting, wonende te Uithoorn; ridder Oranje Nassau werd mevrouw W. Barkmeijer-Staal (rechts) uit Haren, districtsbestuurder stichting 40-45 Groningen. De staatssecretaris van CRM mevrouw Kraaijeveld- Wouters speldde de eretekenen op. Bij de stichting kwam nóg een onderscheiding te recht: een zilveren medaille ging naar de heer P. H. E. Paes uit Geleen, oud-secretaris van de stichting in de westelijke mijnstreek. oud-hulpprediker te Werkho ven, gemeente Bunnlk (ridder ON) en ds. C. van der Wal, emeritus hervormd te Hilver sum (ridder ON). Elders staan de namen van ds. J. L. van der Velde, gereformeerd predikant te Buenos Aires (ridder ON), en ds. J. O. Norel, directeur van de C. Groenendijk, voorzitter vervoersbönd CNV; ridder Oranje Nassau stichting diaconaal maat schappelijk werk in Gelder land. In dit verband ook de namen van drs. D. Jol, voorzit ter van het landelijk centrum gereformeerd jeugdwerk in Doom (ridder ON), D. D. da Silva Solis, oud-lid van het be stuur Portugees-Israëlitische gemeente in Amsterdam (rid der ON) en H. van Cranen- burgh, president van de Neder- lanse congregatie van Benedlc- tijnnen, abt te Oosterhout (offi cier ON). Organisten Ook onder de medailles zijn de kerkelijke werkers vertegen woordigd. Een gouden medail le ging naar de volgende orga nisten. J. W. A. Addink (her vormd, Eindhoven), H. G. Braakhuis (r.k. Almelo), D. Scholtz (Diemen), M. Hoogen- hout (geref., Abcoude), A. Lub berhuizen (hervormd, Rozen- daal), Holdekamp (oud-orga nist Ned. Protest. Bond, Rijs- sen), J. Stoppels (hervormd. Koudekerke. Zilveren medail les kregen P. Luijten (her vormd organist, Bemisse), me vrouw T. Salomons (oud-orga- nlste herv. kerk Nieuw Amster dam), mevrouw M. A. Tammes- Stel (hervormd organlste, Wed de) en J. de Waal (organist ge ref. gemeente Bruinisse). Gou den medailles ook voor enige ouderlingen: A. A.RP (geref. Voorschoten), L. C. van Gange- len (praeses hervormde kerk voogdij Maastricht), J. Haak (baptistengemeente Gronin gen), J. H. Klaverstljn (vrij evangelisch, Amsterdam- Zuid). H. Muggen (oud-kerk voogd, hervormd, Bellen), A. F. Scheef (oud-president-kerk- voegd hervormd O os ter land), J. van der Spek (scriba geref. gemeente Genemuiden), J. Teljen (oud-ouderling-kerk- voegd hervormd Apeldoorn), W. van der Veen (baptist 2e Exoërmond), G. W. Vrielink (oud-president Kerkvoogd Weerselo) Medailles in zilver voor L. Jonkers (president kerkvoogd hervormd Est, gem. Neerijnen). P. J. van Leenen (geref. gemeente Oud-Beijer- land), en A. van der Meer (oud ouderling hervormd Harkema). Zondagsscholen Gouden medailles voor G. Evers (zondagsschoolwerker in buurtschap Steenenkamer, Putten), mevrouw M. Dijkstra- Westrate (zondagsschool Poor- tugaal), mevrouw N. Kooij- Scholten (zondagsschool Am- merstol). Zilveren medailles voor de zondagsschoolwerkers J. Annema (Jubbega en R. Bakker (Streefkerk) en voor Chr. Bestebreurtje, penning meester van de vrijzinnig her vormden in Rotterdam, J. Broersma. gereformeerd koster te Boksum, mevrouw E. van Dijk-Maters, werkzaam voor het Nederlands Bijbelgenoot schap, te Driel, mevrouw C M. Ellermeijer, voorzitster van de hervormde dam es krans Mar tha te Katwijk aan Zee, W. Koek, hervormd koster te Oud dorp, mevrouw IJ. Koeman, oud-katholiek kosteres te Eg- mond aan zee, 8. van der Meer, hervormd koster te Harkema, M. H. Munniks, collectant her vormd Groningen, J. Perfors, oud-koster hervormd Laren. M Schut, oud-voorzitter baptis ten-koor. Oroningen-Noord, en M. Splinters, koster gerefor meerd Genderen Oranje Nassau werden ook de directeur van het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem dr. J. H. Jager Gerlings en Hans de Roo, intendant van de Nederlandse Opera. Ridder Oranje Nassau werden de directeur van Scouting Ne derland P. H. Beke, de schaats- trainer Jeen van den Berg, Mary Belj, (bekend als de Zan geres zonder Naam), de pop penspeler Felke Boschma, de solo-cellist van het Residentie Orkest Victor Bouguenon, het hoofd van de Grond Techni sche Dienst van de Kon. Ned. Voetbalbond ing. H. A. Breme kamp, de secretaris van de Kon. vereniging De IJsclub te Leeuwarden, P. A. de Bruin, de vice-voorzitter van de sectie amateurvoetbal van de KNVB N. de Doelder, de toonkunste naar A. J. Dresden, de operatio neel manager bij het facilitair bedrijf van de NOS Joop Enke laar, de dichteres Lldy van Eijsselstein, de medewerkster bij het rijkspretenkabinet van het rijksmuseum mej. L. Chr. J. Frerichs, de wielrenster Keetie Hage te Kloetinge, de voetbal ler Jan Jongbloed, de chef de mission Nederlandse Olympi sche ploegen Bram Leeuwen hoek, het lid van het bondsbe- stuur van de KNVB Fokke Remmers (tevens oud-voorzit ter zaterdagvoetbal en hoofd van de stichting lichamelijke opvoeding in Zwolle) voorma lig VARA-medewerkster Betty van der Laan, de schrijfster Jos Muziek en zang Een gouden eremedaille in de CRM-sector kreeg onder meer de dirigent van de christelijke zangvereniging Vredekoor te Den Haag H. Smaling. Zilveren medailles gingen onder meer naar de oud-voorzitter van de christ. muziekvereniging Julia na te Oldenhove, de penning meester van de christ. zangve reniging 8ursum Corda te Aals meer, de naaister van kleder drachten mej. C. Danneberg te RIJssen, het oud-bestuurslid van de christ. zangvereniging Mr. H. Scheltema, permanent vertegenwoordiger bij de VN; commandeur Oranje Nassau Dirigent Bernard Haitink, CRM Onder de onderscheidene n ko men veel- bekende namen uit de sfeer van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk voor: behalve de naaldkunstenares Cecile Dreesmann en de tv-pre- sentator Willem Duys (belden ridder Oranje Nassau en ver meld onder buitenlandse za ken), verder komen we hier te gen de namen van dirigent Ber nard Haitink (ridder Neder landse Leeuw), de grafisch ont werper prof. W. H. Crouwel te Amsterdam, de architect A. El- zas te Amsterdam, en het oud- Tweede Kamerlid voor de KVP mevrouw A. M. C. V. Qroen- smltrVan der Kallen te Bever wijk (allen officier ON). Officier van Manen Pieters, de beel dend kunstenaar Jack Marls, musicus/componist Harry Maijer. toonkunstenaar Jan van der Meer, de zangeres Ceci le Moerdijk, de kunstschilder- tekenaar Johannes Mulders te Noordwolde, de artiest-tekst schrijver Alexander Pola, de toneelspeler Eric Schneider, de orgelbouwer Hubert Schreurs te Amsterdam, de violisten Jaap Schröder en Gregor 8er- ban, resp. te Amsterdam en Rijswijk, de acteur Henk van Ulsen, de regisseur-producer bij de NCRV Gé Verheul, de oud-directeur van de gezinsver zorging in Emmen E. Hummel, en de directeur van het cen trum maatschappelijk werk Arnhem L. E. Janssen. van de afdeling Hout- en Bouw bond CNV. J. Tuk te BrieUe, penningmeester van de afde ling Hout- en Bouwbond CNV, Z. Stolk uit Gouda, voorzitter van de afdeling Hout- en Bouw bond CNV en voorzitter van de CNV-afdeling, en I. B. de Jonge uit Woerden, voorzitter van de afdeling van de Grafische Bond CNV en voorzitter van de CNV-afdeling. Officier Oranje Nassau werd drs. E. Broekhuls te Ede. secre taris-penningmeester van de Gelderse CBTB. Zilveren ere medailles Oranje Nassau kre gen J. J. Nieboer uit Gronin gen, hoofdbestuurslid van de prot. chr. bond van melkhande laren, en T. van Rijn te Aarlan- derveen, voorzitter van de christelijke Landarbeiders- bond. Hoogleraren Hier nog een aantal hogere on derscheidingen. Ridder Oranje Nassau werd C. van Rij, refe rendaris bij de rijksvoorlich tingsdienst. ridder Nederland- Zangeres zonder naam Mary Beij; ridder Oranje Nassau Halleluja te Andljk E. Gutter, het oud-bestuurslid van de christ. gemengde zangvereni ging Amicltla te Dinxpelo, W. H. B. Janssen, het oud-be stuurslid van de christ. zangve reniging te IJzerlo (gemeente Aalten) H. Th. Kftmink, het be stuurslid van de christ. sport vereniging te Enkhuizen G. Lub, het oud-bestuurslid van de fanfare Soli Deo Gloria te Wouwse Plantage H. de Mooy, de secretaris van de gemengde zangvereniging „Zingt den Heer" te Rotterdam W. Spruit, het oud-bestuurslid van de christ. zangvereniging Hallelu ja te Andljk mevrouw W. Uit- terdijk-Van 81ooten, en de oud- voorzitter van de christ. mu ziekvereniging 8oli Deo Gloria te Nes (Fr) P. Visser. CNV Ook in de kring van de christe lijke vakbeweging werden on derscheidingen uitgereikt. CNV-voorzitter Harm van der Meulen werd officier Oranje Nassau. Ridder Oranje Nassau werd A. Berkhof, penningmees ter van de Hout- en Bouwbond CNV; dezelfde onderscheiding ging naar C. Oroenendijk. voorzitter van de Vervoers- bond CNV, en T. H. Daane uit Rotterdam, hoofdbestuurslid van de Industriebond CNV. Mevrouw J. de Bruin, secreta resse van de voorzitter en van de algemeen secretaris van het CNV, kreeg de gouden e re-me daille Oranje Nassau en die medaille ging ook naar W Pluim uit Elspeet, penning meester van de plaatselijke af deling van de Hout- en Bouw bond CNV. M. van Vuuren uit 81eeuwljk. penningmeester Henk van Ulsen: ridder Oranje Nassau se Leeuw werden de historicus professor dr. I. Schöffer te Oegstgeest, de deken van de orde van advocaten Amster dam mr. J. H. Jonker, en de hoogleraren dr. A. G. H. Bach- rach (Leiden), dr. J.Blok (VU, Amsterdam), dr. F. van der Blij (Utrecht), dr. P. M. Endt (Utrecht), dr. ir. H. G. Geerlings (oud-hoogleraar Delft), dr. L. de Klerk (Leiden), dr. B. Leijnse (Rotterdam), dr. R. A. de Moor (Tilburg), dr. C. E. Mulders (Eindhoven) en dr. W. G. Per dok (oud hoogleraar Gronin gen). Ridder Nederlandse Leeuw werden ook dr. P. G. Hoorweg, vice-voorzitter aca demisch ziekenhuis universi teit Amsterdam, en prof. dr. W. K. van Dijk, hoogleraar in de klinische psychiatrie in Gro ningen. Officier Oranje Nassau werd J. L. van Hasselt, secreta ris-penningmeester van de ver eniging Nederlands Hervormde Stichtingen zenuw- en geestes zieken; ridder Oranje Nassau werden E. Hofland, voorzitter van het Bethel Ziekenhuis te Delft, en A. Vrljlandt met Ede. medisch adviseur gezinsver vangend tehuis „De Sluuter- hof" en Ede en van de stichting christelijke tehuizen voor doven. Onderwijs Tenslotte een paar onderschei dingen uit de lange lijst ver leend aan onderwijs mensen Drs. A. O. van den Berg, rector christelijke scholengemeen- Commissaris van de Koningin in Drente mr A. P. Schilthuis: commandeur Oranje Nassau schap te Alkmaar, werd officier Oranje Nassau, evenals drs. M. Brommers ma, directeur van de christelijke pedagogische aca demie te Emmen Ridder Oran je Nassau werd het oud school hoofd J. van Beusekom te Hou ten, de directeur van Immanu elschool (christ. mavo) te Alp hen aan den Rijn A. Bikker, oud-schoolhoofd mej. C.J. de Bruin te Terneuzen, oud-direc teur van christ. mavo te Har derwijk O van Dijk. oud schoolhoofd en oud-directeur van Internaat schipperskinde ren Dordrecht J. Groen, direc teur christ. mavo Leiderdorp D. Oroeneveid. oud-school hoofd J. Ham te Schipluiden, leraar chr. technische school Willem Wegers te Huizen N. P. Harmans, oud-directrice her vormde school middelbaar so ciaal pedagogische onderwijs te Elde mej. N. Hoving, direc teur christ. mavo Vlissingen A. Jorritsma, conrector christ. scholengemeenschap Amster dam Oost. G J. Kriste, oudle raar chr huishoud- en nijver heidsschool Hoogvliet J N. Mulder, oud-conrector christ. scholengemeenschap Over- voorde te Den Haag G. F Olt- hof, leraar christ. mavo Hilver sum P. Pais, adjunct-directrice prot. christ. opleidingsschool kleuterleidsters te Amsterdam mevrouw B. Smit-Masereeuw. oud-hoofd bijzondere school Nootdorp P. Steenweg, oud- hoofd bijzondere school Dode- waard J. S. M. Tornga, oud schoolhoofd C. L. Wander Rot terdam en oud-schoolhoofd P. L. Wapenaar. te IJmulden. Alexander Pola: ridder Oranje Nassau Medailles In goud kregen de secretaris-penningmeester van de vereniging prot. christ. on derwijs te Brone, J. H. Abblnk, de oud-onderwijzer L Hellin- werf te Wijnjewoude. de oud- onderwijzeres J. Hendrikse te 8cherpenlsse, de oud-onderwij zer J. W van Huiten te Schle- dam, de oud-voorzitter van de vereniging christ. nationaal schoolonderwijs te Papen- drecht H. W. Simons, en de onderwijzers T W Wijngaar den te Leeuwarden. Een me daille in zilver ging naar de conciërge bij het christ. lyceum Dordrecht. P. van 8omeren. Twee leraren aan conservato ria werden ridder Oranje Nas sau: J J. Antoniettl (Maas tricht) en D. Visser (Amster dam en Utrecht). Om met een hoge onderscheiding te beslui ten: prof dr. A D. Leeman, vice-voorzitter afdeling letter kunde van de Kon Ned. Aka- demie van wetenschappen, te vens hoogleraar universiteit van Amsterdam werd ridder Nederlandse Leeuw Professor dr I. Schoffer rid der Ned. Leeaw

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11