kleine krant 14? Trouw de Goed voor Wilde Beer en Snelle Hinde. 42r 53.- •m 40.- r Eet geen mosselen uit Borssele! De tijger brult n Schaak o Dam Elftal te koop Kroning Rotte kiezen Zo'n solide sleutelhaak zit aan elke jeans van Palomino. Wilde Beer hangt er zijn strijdbijl aan. Snelle Hinde een vredespijp. Oók reuze handig voor de huissleutel. Cé?A brengt het hele jaar een absoluut kwaliteitsmerk kinderspijkerbroeken. Palomino jeans zijn stuk voor stuk loeisterk.de pas vorm is perfekt. En alle maten royaal voorradig. DINSDAG 29 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Brieven en reacties naar De Kleine Krant, Trouw Postbus 859, 1000 AW Amsterdam De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wi|gh Johanneke Leestemaker J C Brak Gilles Stoop 29 APRIL 1980 Red de neushoorn! Neushoorns hebben hun naam te danken aan de hoorn van hun neus. In oos terse landen denkt men wel, dat je door het inne men van gemalen neus hoornpoeder extra manne lijk wordt. Je zou ook geen koorts krijgen, als je wat van dat poeder slikt. En heel kostbaar is een dolk met een handvat dat van neushoorn is gemaakt Vandaar dat in gebieden waar neushoorns voorko men stropers goed geld ver dienen met de door hen buit gemaakte dieren. Het Wereld Natuur Fonds probeert de neushoorn nu van de ondergang te red den. In Azië en Afrika le ven nog ongeveer veertien- duizend neushoorns in het wild. Maar dat aantal loopt snel terug. In Kenia bij voorbeeld zijn er nog maar 1500 over van de 10.000 die er tien jaar geleden waren. Als er niets gedaan wordt, zal de neushoorn snel uit sterven. De koning is hetelangrijkst in het schaakspesamen met de koningin, ükr zonder raadsheren, paaien en to rens zijn ze nerget. De pion nen zijn er om teoorkomen dat één van c stukken wordt aangevalk Stel je voor dat de koninn morgen wordt geschaakt! ..Kinderen tegen kernenergie!" staat er op een oud laken geschilderd. De kinderen die het spandoek dragen, lopen mee in een demonstratie tegen kernenergie ..We wonen dichtbij de kerncentrale in Borssele," zeggen de kinderen, „als we later groot zijn. willen we ook nog gezonde lucht kun nen inademen, dus geen giftige stoffen in Zee land!" Er liepen afgelopen zaterdag veel kinderen mee in de de monstratieve tocht door Mid delburg Ze protesteerden te gen de kerncentrale in Bors sele. waar steeds meer staven radioactieve stoffen opgesla gen worden Deze staven moeten eigenlijk naar de „op werkingsfabriek" In de Fran se plaats Le Havre worden gestuurd. Maar de fabriek in Le Havre is gesloten, omdat er te veel machines kapot zijn gegaan. „Ja, eet geen mosselen, uit de buurt van Borssele! Daar krijg je kanker van, dus doe er gauw wat aan!" zongen de kinderen in Middelburg. Of we echt kanker krijgen van de kerncentrales in ons land. kan niemand met zeker- Is Amerika het sterkste land ter wereld? Misschien wel. maar dat betekent nog niet dat Amerika altijd en overal zijn zin krijgt. Dat is wel ge bleken. toen Amerikaanse soldaten vorige week in het zand van de Iraanse woestijn beten. Ze moesten terugke ren zonder de vijftig gijze laars in Teheran, om wie de hele actie begonnen was. Acht doden en veel spot van de Iraniërs, dat was het enige resultaat van deze mislukte reddingsoperatie. Een van de medewerkers van president Carter. Zbigniew Brzezinski, kan het maar moeilijk verkroppen dat het zo slecht is afgelopen. „Spot niet met de Amerikaanse macht." heeft hij gezegd. Dat is bedoeld als waarschuwing aan allen in de wereld die denken dat Amerika voor taan over zich heen zal laten lopen. De lucht in Het probleem is niet dat Amerika niet sterk genoeg zou zijn om Iran een lesje te lezen, maar veel meer dat Je in zo'n kwestie met groot ge weld niet bereikt wat Je wilt. Een militaire actie in Tehe ran kan honderden doden kosten, en als de studenten die de gijzelaars vast houden het gebouw de lucht in bla zen. ben Je nog verder van huis dan nu. Bovendien kan door zo'n actie de oorlogs dreiging in het Midden-Oos ten toenemen, en dat is iets wat niemand wil, ook Ameri ka niet. Het is niet de eerste keer dat Amerika bespot wordt. In de Vietnamese oorlog (die tot 1975 duurde) noemden de communisten Amerika een „papieren tijger". Ondanks alle militaire overmacht, kon het machtige Amerika de communisten niet op de knie ën krijgen. Je kunt dus wel sterk zijn, maar als Je Je macht niet wilt of kunt gebruiken, kan zelfs een klein groep je studenten in Teheran Je maandenlang treiteren. heid zeggen. De gevolgen zul len over tientallen Jaren mis schien aan het licht komen. Wel is er nu op de markt van Middelburg het hoogste ge halte radioactieve gassen in ons land gemeten. Het is niet zo gek dat er Juist veel kinderen bij demonstra ties tegen kernenergie aanwe zig zijn. Zij horen van hun ongeruste ouders wat mis schien de gevolgen van kern energie zijn in de toekomst. En de kinderen zullen later met die gevolgen moeten leven. Te koop aangeboden: Neder land elftal in prima conditie, inclusief trainer met assis tent, voor elk aannemelijk bod: Wim Suurbier (tijdelijk adres: Los Angeles Aztecs, V.S.). Arie Haan (tijdelijk: Anderlecht, België). Wim Rijsbergen (tijdelijk: New York Cosmos, V.S.). Ruud Krol (binnenkort: Vancou ver Whitecaps, Canada). Wim Jansen (tijdelijk: Wash ington Diplomats, V.S.). Wim van Hanegem (voor heen: Chicago Sting, V.S.). Johan Neeskens (tijdelijk: New York Cosmos, V.S.). Johnny Rep (tijdelijk: St. Etienne, Frankrijk). Jo han Cruyff (tijdelijk) Wash ington Diplomats, V.S.). Rob Rensenbrink (tijdelijk: Portland Timbers, V.S.). Jan Jongbloed (tijdelijk: Limburg, bijna in België). Als trainer kan op zicht ge stuurd worden: Rinus Mi- chels (tijdelijk: Los Angeles Aztecs, V.S.) met assistent Cor van der Hart (tijdelijk: Fort Lauerdale Strikers, V.S.). O Niemand is dol op de tand arts. Kinderen, maar ook vol wassenen zijn bang voor hem. Zij griezelen voor het boren, het trekken of het prikje voor de verdoving. Toch hebben kinderen en volwassenen het aan zichzelf te danken dat zij gaatjes krijgen in hun tanden en kiezen. Tjeerd Tijmstra, een meneer die heel lang heeft gestudeerd op het pro bleem van de gaatjes, zegt dat gaatjes vooral ontstaan, omdat mensen verkeerd eten en slecht hun tanden poet sen. Als zij beter zouden eten (minder suiker) en beter hun gebit verzorgen, zou de tan darts brodeloos worden. Me neer Tijmstra ziet als oplos sing dat schoolkinderen elke drie maanden in de mond wordt gekeken door een mondhygiëniste, die de tan den schoonmaakt en vervol- I gens met fluoride behandelt. Tegen deze zorg kan geen gaatje op. „Geen woning, geen kroning" staat er op een paar Amsterdamse gebouwen. Kra kers hebben deze spreuk op de muren gekalkt, omdat ze vinden dat de vele miljoenen voor de troonswisseling beter gebruikt kunnen worden voor het bou wen van hulzen. Hoe origineel de spreuk wellicht is. toch klopt die niet. Prinses Beatrix wordt helemaal niet gekroond. Er ligt wel een kroon op de tafel in de Nieuwe Kerk. maar die blijft daar mooi liggen. Konin gin Beatrix krijgt geen moment de kroon op het hoofd. De kroon is slechts een symbool. De kroon duidt aan dat Nederland een ko ninkrijk is. Op de tafel ligt ook een scepter, dat is de koningsstaf, en de rijksappel. De scepter en de rijksappel zijn ook symbolen. De scepter staat voor het koninklijk gezag en de rijksappel, in de vorm van een wereldbol, geeft het gebied aan. waarover de koning gezag uitoefent. Evenals de kroon, blijven de scepter en de rijksappel op de tafel lig gen tijdens de plechtigheid. Op een andere tafel ligt morgen de grondwet Koningin Beatrix spreekt morgen de eed uit op de grondwet. Zij zegt dat zij zich aan de beperkingen van 29 april 180 de grondwet zal onderwerpen. Wantok al is iemand koning of koningin, at betekent nog niet dat hij of zij alles rag doen. In de praktijk mag een konirin maar heel weinig zeggen of doen. lij belooft door de eed dat zij zich aanle voorwaarden uit de grondwet al houden. Als koningin Beatrix haar eed heeft in gesproken, spreken de vertegenwoori- gers van het volk, dat zijn de leden va de Eerste en Tweede Kamer, op hn beurt de eed van trouw uit. Zij zeggem feite dat zij Beatrix als koningin acce- teren. Dit gedeelte van de plechtightf heet de inhuldiging. Een paar Kameit- den zijn er morgen niet bij. Zij zijn teei het koningschap als staatsvorm vor Nederland en hebben liever een reu- bliek met een gekozen president. PALOMINO JEANS Kleine squaws maken een vreugde dansje in dit moderne Palomino T-shirt. 100% katoen. 122( 15,-)-152( 16,-) Een Palomino T* shirt, sterk als een buffel. Rood-wrt- blauw gestreept, echt iets voor hollandse krijgers. 100% katoen. 66(14,-)-116( 15,-) Beregoeio katoenen jeans van Palomino. Lood rechte pijpen en pijlsnelle biezen langs de zijnaad. 92(42,-)-116(45,-) 152(57,-) Een Indiaanse in cowboy jeans? Waarom niet Zuiver katoen, ruim rondde bovenbeen en smal toelopende pijpen met ritsen aan de enkel. 122(53,-)- CjJLUtodi\faAcl££jjfeA - «war»i Dit stoere embleem met drie vurige paarden prykt op de achterkant van iedere Palo- rrnaa, mino spijkerbroek. Hiernaast zo'n prachtige standaard Palomino spijkerbroek van puur katoen, op ware grootte te bekijken en te bewon deren, alleen op de kinderafdeling van C&A. 104(40,-)-182(54,-) A A

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8