Forse aanslag op beleid van PvdA-bouwwethouders Veroordeling Du Chatinier bij benoemen opvolger 0 mus 'Gist-Brocades geen gevaar voor Delft' A n< Ki oi ICNVS samen™ op de goedeh weg s telefoniste/medewerkster directie-secretariaat Haagse raad stelt grenzen aan programma kleine woningen Haagse gemeenteraad ontstemd over handelwijze ex-wethouder Directie en ondernemingsraad: Veilige fabriek Leer natuurlijk! Gewijzigde openings- en sluitingstijden gemeentelijke instellingen As Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek" een COMMERCIEEL MEDEWERKER DINSDAG 29 APRIL 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET H DINS Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nadrukkelijk tegen de zin in van de PvdA-wethouders die verantwoordelijk zijn voor volkshuisvesting en stadsvernieuwing heeft een meerderheid in de Haagse gemeen teraad van CDA. WD en D'66 gisteravond een theoretische deksel geplaatst op de planning voor nieuwe en te renoveren woningen voor kleinere huishoudens. De drie partijen willen in het Haagse woningbouwprogramma veel aandacht schenken aan woningen voor gezinnen met kinderen. Deze forse ingreep in hun beleid heeft de twee PvdA-wethouders echter niet doen besluiten met de portefeuilles te zwaaien. In de Haagse gemeenteraad moesten gisteravond de richtlijnen worden vastgesteld voor de soorten woningen zowel naar grootte als in prijs in het Haagse nieuwbouw- en renovatie programma voor de komende Jaren. In feite een nogal theoretische zaak omdat de uitvoering bij de woning bouw er flink achterloopt bij de plan ning. CDA. WD en D'66 hebben na een lang slepende discussie nu bewerk stelligd. dat Den Haag in de binnen- stadswljken. waar de stadsvernieu wing moet worden uitgevoerd, van de nieuw te bouwen en te renoveren wo ningen ten hoogste vijftig procent geschikt maakt voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens In de stadsvernieuwingsgebieden vlak buiten het centrum mag niet meer dan 35 procent kleine woningen komen, in de overige stadsdelen niet meer dan dertig procent. Het aanne men van deze richtlijnen (vastgelegd in de nota ..woningdifferentiatie") had onmiddellijk consequenties voor het bouwprogramma dat de raad gis teravond tevens moest vaststellen voor de één- en tweepersoonshuis houdens. PvdA. PPR en PvdA-wet- houder Vink (volkshuisvesting). Har don (stadsvernieuwing) en Van Lier (onderwijs en kunstzaken) stemden tegen vaststelling van de genoemde percentages. De progressieve kant van de raad wenste meer rekening te houden met de directe woningnood onder de door steeds meer kleine huishoudens gekenmerkte Haagse bevolking. ZIJ stonden achter een aanvankelijk voorstel van b en w om zeventig procent van de nieuw te bou wen woningen zo goedkoop mogelijk te houden en voor kleinere gezinnen te bestemmen. Dat b en w-voorstel werd vorig Jaar ingetrokken. Luchtkastelen Het CDA-raadslid Halleen voerde gis teravond aan. dat de progressieven met hun percentages ..luchtkastelen" voorspiegelden, omdat de afgelopen jaren is gebleken, dat programma's voor (kleine) woningwetwoningen niet haalbaar waren. Zo zijn er tussen 1975 en 1979 slechts 2.687 woningwet woningen gebouwd, hetgeen slechts 34.3 procent is van het totaal aantal gebouwde woningen. „Waar wil de PvdA dan plotseling zeventig procent goedkope huurwoningen vandaan halen?" vroeg Halleen zich af. De CDA'er diende een motie in, waar in het college werd opgedragen, het door CDA. WD en D'66 genoemde percentage (kleine en grote) goedko pe huurwoningen daadwerkelijk te bouwen. Met het unaniem aannemen van deze motie heeft het gemeentebe stuur van Den Haag zich nu moreel verplicht tot 1982 2.285 woningwet woningen méér te bouwen dan de in het bouwprogramma voorgestelde 3.607 Wat de grootte van de woningen be treft, de voorkeur van de rechtse par tijen in de raad om vooral te bouwen voor gezinnen met kinderen, is inge geven door het feit. dat steeds meer gezinnen, die op zoek zijn naar een geschikte woning, gedwongen zijn de stad te verlaten. CDA, WD en D'66 zeiden te hopen, dat kleine huishou dens in toenemende mate terecht zul len kunnen in bestaande kleine wo- Wethouder Vink ningen, die nu nog door gezinnen met kinderen worden bewoond. Beetje zuur Wethouder Hardon zei gisteravond in zijn stemverklaring te vrezen, dat veel bewoners uit de oude stadsver nieuwingswij ken niet meer terug kunnen naar hun buurt, wanneer daar aan nieuwbouw en renovatie is gedaan volgens de nu vastgestelde percentages. Hij wees erop, dat deze wijken voor meer dan de helft (vaak zeventig procent red.) bestaan uit kleine gezinnen. Wethouder Vink had al vóór de vergadering in een com mentaar gezegd, het „wel een beetje zuur" te vinden, dat hij deze aanslag op zijn beleid moest incasseren. „Het aantal kleine gezinnen in Den Haag neemt toe, dat willen ze maar niet inzien", verzuchtte de wethouder van volkshuisvesting. Vink wilde nauwe lijks ingaan op de vraag, waarom hij niet het „onaanvaardbaar" wilde uit spreken over de voorstellen van CDA, WD en D'66. Hij achtte het mogelijk om binnen andere gemeentelijke regelingen nog voldoende voorzieningen te treffen voor de huisvesting van kleinere huis houdens. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij de benoeming van het CDA-raadslid B. H. wethouder voor maatschappelijk welzijn volksgezondheid gisteravond alsnog scherpe kritiek losgebarsten op zijn Chatinier. Roebroek tot de nieuwe Haagse en wijkaangelegenheden is er afgetreden voorganger W. du Wilden alle fracties in de gemeente raad ruim een maand geleden de dek mantel „persoonlijke redenen", waar onder Du Chatinier plotseling aftrad, nog respecteren, van dit respect was nu weinig tot niets te bespeuren. Slechts zijn eigen partij, het CDA. onthield zich van afkeuring van de handelwijze van Du Chatinier. die de derde wethouder in een half jaar was die het Haagse college verliet. Bij alle andere fracties heeft het feit dat Du Chatinier na zijn aftreden verschil lende interviews heeft weggegeven, waarin hij categorisch en luchthartig alle geopperde redenen voor zijn weg gaan van de hand wees, grote erger nis veroorzaakt. WD-leider Resse- naar vond dat een politicus, met name een lijsttrekker, zich niet zo maar aan een publieke functie kan onttrekken. „Als je leest dat er niets aan de hand was. dat hij niet overbe last was. de politiek nog steeds inte ressant vond enzovoort, dan zeg ik: dit kan absoluut niet. Het wethouder schap is geen wegwerpartikel. Je kan niet weggaan zonder een schijn van verklaring." aldus Ressenaar Weinig elegant PvdA-fracUeleider Van Otterloo heeft eveneens een „weinig elegante" indruk overgehouden aan het vertrek van Du Chatinier. ..Het zal toch wel simpel overbelas ting zijn geweest. Hij zal wel aan het uitkijken zijn naar een eenvoudiger functie," was zijn mening. Van Otter loo vond het maar een droevige zaak. Volgens D'66-woordvoerster Gelder- blom heeft Du Chatinier Den Haag een slechte dienst bewezen. Verduyn Lunel van de PPR noemde het een bijzonder vreemde affaire. Uit de pers had hij de indruk gekregen dat Du Chatinier een lichtvaardig besluit ge nomen had. Verduyn Lunel vond het overigens niet schadelijk voor het imago van b en w van Den Haag. „Daar kan toch niets meer aan ver pest worden," zei hij. CDA-leider Happel verklaarde slechts dat, omdat de motieven van Du Chatinier (waar van Happel als een van de weinigen wel op de hoogte is. red.) niet bekend zijn, er ook niet over gediscussieerd kan worden. Voor de opvolger van de omstreden afvallige had de raad in meerderheid veel vertrouwen, wat ook in de stem verhouding (41 voor tegen vier ont houdingen) tot uitdrukking kwam. Roebroek -zal in zijn nieuwe functie o m. te maken krijgen met het moei lijke beleid ten aanzien van drugvers laafden Protesten De nodige opschudding veroorzaakte ook de beëdiging van het raadslid mevrouw mr. M. H. Walhain, die de opengevallen plaats in de CDA-frac- tie heeft ingenomen. De protesten kwamen niet zozeer uit de raad, waar mevrouw Walhain reeds van 1953 tot en met 1978 deel van uitmaakt, alswel van de publieke tribune. Een aktiegroep van studenten van de Katholieke sociale academie maakte zingend hun protest duidelijk tegen het feit dat mevrouw Walhain nog steeds officieel directeur van deze academie is, maar er al 4'/j jaar geen voet meer over de drempel heeft ge zet. Een schoolbezetting in 1975 De nieuwe wethouder H. B. Roebroek maakte een eind aan haar bewind. Haar ontslag werd echter later door de commissie van beroep voor het katholieke beroepsonderwijs onge grond verklaard en sindsdien ont vangt zij nog steeds een kapitaal sa laris. Volgens de studenten maakt zij daarbij ook onmogelijk dat de andere docenten aan de academie kunnen worden aangenomen. Burgemeester Schols schorste bij het rumoer twee keer de raadsvergadering, maar ging door toen de studenten al zingend de tribune verlieten. Van der Klaauw: VS leveren geen wapens de VS aan te dringen op stopzetting van wapenleveranties aan El Salva dor. zoals de Kamerleden hadden ge vraagd. De regering keurt wel de aan val op het Nederlandse VARA-team scherp af. Van der Klaauw is het oneens met de Kamerleden dat de junta van El Sal vador een oplossing van de proble men in dat land in de weg zou staan. Wel erkent hij dat de junta geen waarborg biedt voor een oplossing. „De junta is van goede wil, maar heeft over de tragische gebeurtenis sen nauwelijks enige controle," aldus de bewindsman. aan El Salvador DEN HAAG Volgens minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) is er op het ogenblik geen sprake van wa penleveranties door de Verenigde •Staten aan El 8alvador. Wel verstrek ken de VS goederen, communicatie middelen en economische hulp aan dit land. Het laatste is voornamelijk van humanitaire aard. Dit antwoordt de minister op schrif telijke vragen van de PvdA-Kamerle- den Ter Beek en Van den Bergh. Volgens de bewindsman ziet de Ne derlandse regering geen reden om bij Van onze correspondent DELFT Directie en Ondernemingsraad van Gist-Brocades in Delft ontkennen met klem dat de recente explosie van een meetvat het resultaat is van het niet naleven van de veilig heidseisen, zoals is verklaard door de werkgroep van omwo nenden van de chemische fabriek. Het onderzoek naar df oorzaak van de ontploffing is nog niet afgerond. Naar aanleiding van de ontploffing van een vat salpeterzuur bij Gist- Brocades. waarbij een werknemer ge wond raakte, heeft het Delftse PPR- raadslid Ton Wolf vragen gesteld aan het college van b en w van Delft. Hierin verzoekt Wolf om opheldering over de oorzaak van de explosie. Ook wil het raadslid weten of het nood plan van Gist-Brocades heeft gefunc tioneerd en hoe de gemeentelijke hulpverlening hierop heeft aangeslo ten Voorts vraagt het PPR-raadslid of het college bereid is om bij Gede puteerde Staten te bepleiten dat er saneringsmaatregelen worden getrof fen om In de toekomst incidenten bij Gist-Brocades uit te sluiten. Tenslot te vraagt Wolf het college van b. en w wanneer een gemeentelijk rampen plan kan worden vastgesteld. Hiermee stelt Wolf zich achter de eis van de werkgroep ..De Gist kan be ter In deze werkgroep hebben zich de omwonenden van de gistfabriek zich verenigd Ook de dlrektle van Gist-Brocades is voorstander van het tot stand komen van een gemeente lijk rampenplan. „Wij zijn het er mee eens dat het noodplan van Gist-Bro cades moet worden afgestemd op een gemeentelijk plan aldus Ir. De Wit te. directeur veiligheid en milieu van Olst-Brocades. De heer Welbergen, voorzitter van de OR zegt het toe te juichen Indien onder druk van de progressieve partijen in de Delftse gemeenteraad de realisering van een rampenbestrijdingsplan versneld wordt. De uitspraak van de werkgroep „De Gist kan beter", waarin deze stelt dat bij de gistfabriek zich met de regel maat van de klok calamiteiten voor doen. is bij zowel dlrektle als de on dernemingsraad van Gist-Brocades in het verkeerde keelgat geschoten „In de meer dan een eeuw geschreven geschiedenis van de fabriek is slechts sprake geweest van in totaal twee gebeurtenissen die bestempeld kun nen worden als .calamiteit', aldus de voorzitter van de ondernemingsraad, de heer Welbergen Het voortdurend bijstellen van veiligheidsbepalingen en in de fabriek is één van de belang rijkste taken van de OR. aldus de voorzitter. De direktie vraag bij ver anderingen in de procestechnieken de OR om advies. Aan de hand van het uitstel van drieëneenhalf jaar bij de invoering van het DNA rekombi- nant onderzoek i genetische manipu latie). in afwachting van wettelijke voorschriften, illustreert de heer Wel bergen hoezeer de directie rekening houdt met de adviezen van de OR Voorts geeft hij aan dat vanuit de OR regelmatig initiatieven worden on dernomen. van waaruit de veiligheid van het personeel verder kan worden gewaarborgd Overigens behoort de gistfabriek ge rangschikt te worden in de categorie van veilige bedrijven, aldus ir. De Witte: ..Cijfers tonen aan dat bij Olst- Brocades het aantal ongevallen per honderd werknemers per jaar dertig procent lager ligt dan bij de gemid delde chemische industrie. De chemi sche industrie is bovendien voor haar werknemers veiliger dan de doorsnee industrie in Nederland," aldus de vei ligheidsdirecteur van Oist^Brocades „Naast de zorg voor het eigen perso neel probeert de gistfabriek een goe de buur te zijn voor de omwonende Delftenaren, onder wie er overigens de familieleden van de werknemers meegerekend circa tienduizend be trokken zijn bij de fabriek. Ook hier moeten wij de werkgroep .De Gist kan beter' tegespreken." aldus de heer De Witte. In de afgelopen jaren heeft GistrBrocades zich als buur man in de eerste plaats gericht op het bestrijden van geluidsoverlast. „In negentig procent van de behaalde gevallen zijn wij er in geslaagd de oorzaak van de klacht aan te pak ken." aldus Ir. De Witte. „Op dit mo ment wordt om één van de lawaaie rigste fabrieksdelen een geluidweren- de muur gebouwd. Dit is een maatre gel waarmee veel geld gemoeid Is. maar die niet door de overheid wordt vereist." Stankoverlast Bij recente hoorzittingen in het kader van aanvraagprocedures voor ver gunningen. bleek evenwel dat de klachten vfin omwonenden zich veel eer richtten op stankoverlast en op de aanwezigheid van gevaarlijke stoffen dan op geluidsoverlast. Dit signaaJ bereikte ook Gist-Brocades. met als gevolg dat er een opdracht werd ver strekt aan de universiteit van Gent om een eerste onderzoek te doen naar de samenstelling van de uitgestoten gassen. De universiteit van Gent be schikt als enige over de benodigde apparatuur en kennis om onderzoek op dit gebied te verrichten, aldus ir De Witte Er bestaan reeds plannen om een gedeelte van de dampen, die vrijko men bij het gistproces en die de oor zaak zijn van de stank boven een groot gedeelte van Delft, te gebrui ken als brandstof. „Vooralsnog is het de vraag of meer dan zestig procent van deze gassen verbrand kunnen worden, zoals gesteld wordt door de wetenschapswinkel van de TH. die door de werkgroep ,De Gist kan be ter' in de hand is genomen. Wellicht biedt het onderzoek van de universi teit van Gent een andere en betere oplossing." Dit zegt Ir. De Witte van Gist-Brocades. die het overigens geen enkel bezwaar vindt dat de werk groep zelf met voorstellen of aanbe velingen komt op dit gebied en op de andere terreinen waarop zij zich be zighoudt. „De werkgroep moet alleen niet overdrijven, wanneer het gaat om de aanwezigheid van bepaalde chemische stoffen. De door Gist-Bro cades te gebruiken hoeveelheden zijn dusdanig klein, dat van een gevaarlij ke situatie ons insziens geen sprake kan zijn." aldus de woordvoerder van de gistfabriek. Gist-Brocades heeft geen voorne mens om afdelingen vanuit Delft naar elders te verplaatsen. Ook de experimenteerafdeling, waar onlangs het meetvat explodeerde en waar zo'n zeshonderd mensen werkzaam zijn. blijft evenals de overige afdelin gen op zijn huidige plaats Alles voor uw tuin en een goed stuk antiek ingang voor beide Garden Centre Bloemendaal B.V. Hoogmadeseweg Tel 071-410377 (Privé Parkeerplaats) Oat leer een zo groot aantal positieve eigenschappen heeft, is natuurlijk ook de fabri kanten van vervangingsmate riaal bekend Er is dan ook getracht om deze eigenschap pen ook in dit kunstmatenaal ..in te bouwen'' In de zestiger jaren kwam de Amenkaanse maatschappij Dupont met een kunstleer op de markt, dat een hoog vochtopnemend vermo gen had en daarbij vrij soepel was. Bovendien beschadigde het veel minder snel als echt leer Corfam heette dit nieuwe materiaal, dat ruime aandacht m de pers en op de TV kreeg en ook door grote reclame campagnes werd onder steund Corfam heeft echter geen opgang gemaakt Ten eerste had het een „niet le vend1' uiterlijk. „De dood grijnst je tegen uil zo'n schoe nendoos" verzuchtte een oude Haagse schoenwinkelier. Bo vendien waren een paar schoenen van dit materiaal even duur als een paar echte leren schoenen. Het publiek koos voor het laatste en na enige jaren is Corfam uit de handel genomen. Sedertdien zijn leren schoenen nog prijzi ger geworden Een paar schoenen van goed leer ge maakt kosten al gauw hon derdvijftig gulden. Maar sterker als bij een leren jas of bankstel is bij een paar schoenen onze gezondheid gediend bij goed, natuurlijk materiaal Alleen daarom al is hel bedrag dal u voor een paar leren schoenen betaalt, een verantwoorde uitgave Op Koninginnedag. Bevrijdingsdag. Hemelvaartsdag en met Pinksteren zijn de meeste gemeentelijke instellingen gesloten. Enkele diensten en/of openings tijden zijn echter gewijzigd. Burgerlijke Stand De bureaus van de Burgerlijke Stand. Bevolkingsaangelegenheden en Mili taire Zaken zijn gesloten op 30 april en 5.15.25 en 26 mei Op de zaterdagen 3 en 24 mei is alleen het bureau van de Burgerlijke Stand (voor aangifte van geboorte en overlijden) geopend van 9.00 tot 11.00 uur. Deze regeling geldt ook voor de Hulpsecretarie Loosduinen. Gemeentemuseum/Kostuummuseum/ Museum Bredius Op 30 april zijn deze musea gesloten. Op 5 mei zijn deze musea geopend van 10 00 tot 17.00 uur en op 15, 25 en 26 mei zijn de openingstijden van 13.00 tot 17.00 uur Gemeentelijk Informatiecentrum/Museum voor Onderwijs Beide instellingen zijn op de genoemde dagen gesloten. Markten De wijkmarkt aan de Loosduinse Hoofdstraat gaat op 30 april niet door De markt in antiek en curiosa op het Lange Voorhout vindt niet plaats op 1 en 15 mei. Op 5 mei gaat de markt aan de Herman Costerstraat gewoon door Voor markten op 15 en 26 mei komt nog nader bericht. Dienst der Gemeentereiniging De huisvuildiensten van 5,15 en 26 mei vervallen. Hetzelfde geldt voor de grootvuildienst van 30 april. Gemeenteziekenhuis Leyenburg Op de genoemde dagen zijn de poliklinieken gesloten. De bezoekuren zijn op deze dagen als op een zon- en feestdag. Gemeentelijke zwembaden Op 30 april en 5 mei zijn de openluchtzwembaden Zuiderpark en Overbosch normaal geopend. Voor Zuiderpark betekent dat van 7.00 tot 19.00 uur en voor Overbosch van 8.00 tot 21.00 uur. Op 15.25 en 26 mei geldt de zondag-rege ling. Zuiderpark is dan geopend van 9.00 tot 13.00 uur en Overbosch van 8.00 tot 17.00 uur. Op alle genoemde dagen zijn de overdekte zwembaden gesloten. TEH BanJ van „bev gen i le R< date Iraai De ka Capuc al enk weest tig g( vanuil Naar i rietite aan h ren ir stituu De ee laars, iade i gisterr mallge briz, ii een va uitgev zij da uur ee der si naar Eerdei door i verkla wootd Tabriz ■naligf lande Volgei mitisc door d den, is Dverge fsphal Verdien 10 gulden Permanent (natural styling methode) geeft uw haar extra steui Dinsdag en woensdag 60 inplaats van 70 FÖHN PERMANEN (geeft volume en soepele valling in uw haar Dinsdag en woensda f 65 i.p.v. f 75. SALON KOETSIER, HOGEWOERD 21. LEIDEN, TEL. 071-120560. Van Marwijk VOOR FIETSEN. BROMFIETSEN. ONDERDELEN EN ADVIES. ZIJLSINGEL 65. LEIDEN, TEL. 071-125356 hoortoestellen Breestraat 58. Leiden, tel. 071-140475 (naast de Stadsgehoorzaal) Van PAR me h lorei die c *root i meer In zij) CCK c moet het lef rol me nadrui lensuv .Vrijhi ïeid v; tuigini Vrijhei ïeid v traft. le ove ijn m laarut lit b<e Stadhoudersplantsoen 24 Den Haag Postadres: Postbus 29701 2502 LS Dan Haag Wij vragen op korte termijn een Samen met 2 collega's zal zij de werkzaamheden op het directiesecretariaat verzorgen, o.m. bestaande uit: het typen van correspondentie en verslagen, ook in de moderne talen; postbehandeling; bediening van een kleine telefooncentrale; administratieve werkzaamheden van gevarieerd karakter Wij zoeken iemand met Havo of gelijkwaardige opleiding, die vlot kan typen en een behoorlijke kennis van de moderne talen heeft. Hebt U interesse? Uw bij voorkeur schriftelijke sollicitatie wordt gaarne tegemoet gezien VOSKAMP EN VRIJLAND KASSENBOUW B.V. Rijnvaartweg 38 2691 WK 's-GRAVENZANDE Op onze VERKOOPADMINISTRATIE, bestaande uit een klein team van jonge enthousiaste mensen, is uitbreiding noodzake lijk geworden. Wij zoeken daarom Een groot deel van de uitgaande fakturen van onze handelsak- tiviteiten zal door hem moeten worden samengesteld, terwijl hij ook een controlerende taak zal hebben over de interne bonnengang. Voor hen die geïnteresseerd zijn in het werken met een computer, ligt hier een uitstekende kans om van het begin af betrokken te worden bij de administratieve automatisering van onze afdelingen fakturering en nacalculatie Opleiding: MAVO-MTS of gelijkwaardige opleiding Bekendheid met de kassenbouw strekt tot aanbeveling Leeftijd: ca. 22 jaar. militaire dienstplicht vervuld hebbende of daarvan vrijgesteld Schriftelijke of telefonische sollicitaties te richten aan ons adres Postbus 30 2690 AA s-GRAVENZANDE Telefoon 01748-3921 ;rs Lm :n is kout,

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6