EG onthoudt zich van kritiek op Washington Kiesuwkado Ajax op dieptepunt i k Iadverrnties ezetting olombia fgelopen erslaggever in cel a aktie Onkruit VVD: kabinetsbeleid inzet verkiezingen I I I I I I I Standpunt over 'Iran' ongewijzigd Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw T Bewolking HET WEER Bel 020-936^68 Een dagje tv uit Amerika jnera's in metrostation vernield Wiegel voert liberalen opnieuw aan Bezorglroaw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW Trouw PRHS 38STE JAARGANG NR 10926 MAANDAG 28 APRIL 1980 Veel bewolking en nu en dan regen. Eerst nog enkele mistbanken Matige wmd tussen noordwest en noordoost, kracht drie. langs de kust kracht vier. Middagtemperatuur ongeveer tien graden Morgen en overmorgen: af en toe zon. overwegend droog. Middagtempera tuur ongeveer dertien graden. Morgen zon op: 06.11 zon onder: 21.01. maan op: 20.02 maan onder: 06.23. L' bereikt nicer met ccn MINI. LOSSE NUMMERS 65 CENT Pagina 2: De laatste schans tegen de barbarij Pagina 3: D'66 voor boycot Spelen en tegen kerncentrales Nutsbedrijven zeer voorzichtig in Lekkerkerk Pagina 4: Pagina 7: Van Agt terug Pagina 9: Beatrix dacht nog aan de visnetten Pagina 5: Winst Kennedy is minimaal ITA (AP. AFP, Reuter) Na 61 is een einde gekomen aan de ing van de ambassade van de licaanse Republiek in de Co- lanse hoofdstad Bogota. De chatting vijftien bezetters ver gisteren met een onbekend gijzelaars het gebouw en ver- In met een Cubaans vliegtuig ïavana. Een deel van de gijze- verd in vrijheid gesteld, urige onderhandelingen tussen Ibiaanse regeringsmedewerkers guerrilla's die het gebouw be ëindigden zaterdag in een inkomst om de bezetting te in. Bij het begin van de gijze- erden 58 mensen vastgehouden imbassade, nadat op 27 februa- ens een receptie het gebouw estormd. De bezetters vroegen (lating van 311 gevangenen die Ie Colombiaanse overheid wer- istgehouden. Bovendien wilden miljoen gulden losgeld. Later p werden 42 gijzelaars vrijgela- •e Colombiaanse regering ging de eisen van de bezetters in. 'erluidt hebben vijf diplomaten petters vergezeld naar Cuba. is de Cubaanse ambassadeur gota vlogen de ambassadeur VS, van Mexico, van Venezue- i Brazilië en bovendien de pau- gezant mee naar Havana. door Ferry Mingelen LUXEMBURG Kritiek op de mislukte Amerikaanse actie in Iran werd gisteren op de Europese top in Luxemburg zorgvuldig achter gesloten deuren gehouden. De regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken van de Europese gemeenschap hielden zich overal op de vlakte ofwel benadrukten officieel dat Amerika nu de Europese steun om de vijftig gijzelaars In Teheran vrij te krijgen, extra nodig heeft. een onzer verslaggevers TERDAM De 27-Jarige free-lance journalist F. B. uit ïrdam, die zaterdagochtend vroeg werd gearresteerd, icht van vernieling van een aantal video-camera's in een ierdams metrostation, zal op z'n vroegst aan het eind van iddag worden vrijgelaten. De kans zit er ook in, dat hij anger wordt vastgehouden en pas dinsdag of nog later omt. De Nederlandss Vereniging van Jour nalisten (NVJ) heeft inmiddels gepro testeerd tegen de arrestatie van de journalist. De vereniging zegt ervan uit te gaan dat journalisten bij ge beurtenissen als die van vrijdag aan wezig zijn om die te verslaan. Arresta tie van journalisten acht de vereni ging een grove intimidatie en een ernstige inbreuk op de persvrijheid. De journalistenvereniging kan verder niet inzien dat de journalist in het belang van het onderzoek nog langer moet worden vastgehouden. In Middelburg demonstreerden zaterdag duizenden tegen de op-- wekking van elektriciteit door middel van kernenergie en tegen het blijven bestaan van de kern centrale in Borssele. Het was een massale uiting van verontrus ting. Een van de borden voor spelde zelfs geen „luctor et emer- go" meer voor Zeeland. Ons verslag staat op pagina 7. De Europese regeringsleiders en hun ministers hebben gisteravond in een besloten gezamenlijk beraad de situ atie rond Iran besproken. Verwacht werd dat zij vast zullen houden aan het vorige week genomen besluit Iran economisch te gaan boycotten als er op 17 mei geen „beslissende vooruit gang" is ontstaan In de situatie van de gijzelaars. Aangenomen werd dat Europa de Verenigde Staten echter langs diplo matieke weg duidelijk zal maken dat er beter overleg ten aanzien van Iran moet komen en dat Europa geen tweede keer op zo een manier door Amerikaanse initiatieven wil worden verrast. Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zei dit weekein de. „Gebrek aan overleg over derge lijke maatregelen tussen de Verenig de Staten en Europa is een punt dat al dikwijls met de Amerikanen is be sproken." Op de Eurotop in Luxemburg wees hij er voorts op dat afzien van de eerdere boycotbeslulten door Europa in de huidige omstandigheden vol strekt verkeerd zou uitvallen. „Het is van belang onze solidariteit met de Verenigde Staten Juist nu te laten blijken," aldus Van der Klaauw. Pre mier Van Agt zei in Amsterdam: „Kri tiek op de militaire actie van de Ame rikanen past ons niet. Ik vind dat het ons eerder p?.?t de Amerikanen meer tot vriend en bondgenoot te zijn dan we tot dusver hebben gedaan." De premier vond het verwijt onte recht dat de Amerikanen Europa met deze specifieke reddingsactie voor een voldongen feit hebben gesteld. „Raadpleging vooraf over zo een ac tie staat gelijk met publicatie daar van In de pers." Ook de Britse en Westduitae regerin gen hebben president Carter na de mislukte actie een riem onder het hart willen steken. De Westduitse bondskanselier Schmidt zond Carter speciaal een telegTam waarin hij hem verdere steun verzekert. „In dit moei lijke uur wil ik u van mijn diepste sympathie verzekeren." De Britse re gering deelde mee: „Londen is hier niet in Luxemburg om Carter te kriti seren. We hebben grote bewonderin gen voor zijn poging de gijzelaars vrij te krijgen." Gereserveerd De Franse president Giscard d'Es- taing gaf echter een heel wat gereser veerdere verklaring uit: „Frankrijk is vastbesloten de pogingen voort te zetten om de bevrijding van de gijze laars te bereiken, evenals de hele Eu ropese gemeenschap trouwens." Warme woorden aan het adres van de tn moeilijkheden verkerende Ameri kaanse president waren echter uit Franse hoek niet te horen. Vooral Parijs onder de Europese hoofdste den voelde zich onaangenaam getrof fen door de onverwachte militaire ac tie, zo kort nadat Europa vorige week tot steun aan de Amerikaanse boycot tegen Iran had besloten. Hoofdargu ment van de Europese landen toen was nu Juist een militaire actie te voorkomen. Ondanks de interne frustraties over de mislukte Amerikaanse Ingreep leek gisteren ook Frankrijk aan de genomen Europese boycotbeslulten te zullen vasthouden. In Luxemburg bestond overeenstemming dat afzien van die besluiten een totale Ameri kaanse afgang zou betekenen en daardoor nieuwe Amerikaanse acties dichterbij zou kunnen brengen. De Britse minister van buitenlandse za ken Carrington sprak ln Londen de hoop uit dat de Verenigde Staten daartoe niet hun toevlucht zullen ne men. HIJ noemde de toestand zeer ernstig, maar geloofde overigens niet dat de wereld „zich op een hellend vlak bevindt dat tot oorlog leidt". Ook minister Van der Klaauw zei niet te geloven dat de mislukte actie een internationale crisis zou aanzwen gelen. De familieleden van enkele Ameri kaanse gijzelaars (twee moeders en twee echtgenotes) deden gisteren ln Luxemburg een dringend beroep op de Euro-top om alle mogelijke steun teneinde de gijzelaars vrij te krijgen. De familieleden hebben eerder deze week al gesprekken gehad met de Franse president Giscard d'Estaing en de Britse premier Thatcher. Nieuws op pag. 5 Dit bleef over van de Amerikaanse toestellen die verongelukten bij de mislukte bevrijdingsactie. 8 vrijdag ln opdracht van de en het weekblad De Nieuwe bezig met het filmen van een Idle leden van de actiegroep it hielden in het Amsterdamse ftation Weesperplein. B. had p gekregen dat de Onkruit-le- èr een aantal televisie-camera's i vernielen als protest tegen de k op de privacy van het pu loor dergelijke camera's. en van Onkruit zijn tot nu toe larresteerd, maar B. werd zater- itend om zeven uur van zijn fehaald door de Rotterdamse Pas 's middags om vier uur lij afgeleverd aan het Amster- politlebureau IJtunnel voor rste verhoor. Zijn raadsvrouw Pinkster had die dag geen ig meer tot haar cliënt, zij kon kterochtend naar hem toe. tlaart niets van doen te hebben I actie, hij was slechts als Jour- fer plaatse om de actie te regis- Hij wordt door de officier van I ln Amsterdam, mr. Van den I verdacht van het uitlokken Penlijke geweldpleging of het ftien aan vernielingen. rschot van witte shoorns naar Afrika Het bestuur van de VARA is veront rust door de arrestatie. Volgens de VARA kan deze worden uitgelegd als een belemmering van de pers in zijn vrije beroepsuitoefening. De omroep vereniging wil van justitie de garan tie dat de pers zijn werk ongestoord kan doen. vooral met het oog op „de te verwachten gebeurtenissen rond de inhuldiging op 30 april". Ook de hoofdredacteur van de Nieu we Revu. Hans Wilbrink heeft gepro testeerd tegen de arrestatie van B. Van onze parlementsredactle GRONINGEN De WD maakt het beleid van het kabinet- Van Agt tot inzet van de verkiezingen. Vice-premier Wiegel, die zijn partij voor de derde keer in de stembusstrijd zal aanvoeren, heeft dit zaterdag aangekondigd op het jaarcon gres van de WD in Groningen. De liberalen namen op deze twee daagse bijeenkomst geen belangrijke politieke besluiten. Het congres stond bij het naderen van de verkie zingen vooral ln het teken van het oppeppen van het aangevreten zelf vertrouwen en het sluiten van de rijen. Wiegel toonde zich optimistisch over Minister Wiegel kreeg tijdens het verkiezingsresultaat voor de het VVD-congres een omhelzing WD. „We maken een zeer behoorlij- van partijgenote Haya van ke kans", zei hij herinnerend aan de Someren. stemmenwinst die de PvdA drie Jaar geleden boekte door ook het kabi netsbeleid tot verkiezingsinzet te maken. „Dat moeten wij ook doen" aldus Wiegel, „ln de campagne staan voor het gevoerde beleid". Hij zei de uit spraak van premier Van Agt in gelij ke zin op zich niet verrassend te vin den. Vervolg op pagina 3 Boetseerset (A) Schroevedraaierset (B) BoetseerkJei met verf in 3 kleuren en Grote, kleine en kruiskopschrocve- penseeltje. Wordt zonder oven ovenhard draaier in één. Handgreepje met omslagmechaniek. fu voor extra gemak 4 Houten (D) Wk -""I - je nog eens aan je op- ir denken, Cobie? Vreugde bij FC Twente dat AZ'67 ruim achter zich liet. AMSTERDAM Zo Ajax voet balkampioen van Nederland wordt, dan wordt het wel het schamelste kampioenschap sinds lang. De Amsterdamse ploeg kan de competitie afsluiten met een maximum van 51 punten. Dan moeten de laatste twee wedstrij den gewonnen worden. Sinds de eredivisie werd uitge breid tot achttien ploegen, in het seizoen 1966/67, is -r nooit een elftal kampioen geworden met zo weinig punten. Zoals Ajax in de boeken ook kan terugvinden dat de club sinds datzelfde seizoen nooit zoveel tegendoelpunten heeft moeten incasseren als dit jaar. Maar die ontluisterende cijfers voor een elftal dat enige miljoe nen guldens waard is op de spe- lersmarkt, kunnen de Amster dammers waarschijnlijk niot van de titel afhouden. AZ'67, de enige ploeg die Ajax al twoe koer kon bijhalen en dankzij oen beter doelsaldo ook passeren, liet het evenvele keren afweten. Dit weekeinde verloor Ajax door een blunder van doelman Piet Schrijvers met 1-6 bij FC Den Haag. AZ'67 profiteerde daar niet van. Ongeïnspireerd door zo'n herkansing liet de Alkmaarse club zich door FC Twente ruim schoots opzij zetten: 4-1. Zo blijft de competitie in de ere divisie tegen wil en dank span nend tot de laatste dag. Zoals altijd geldt dat ook voor de bezet ting van de degradatieplaatsen. Er is nog niet definitief afscheid genomen van Haarlem (nu verlies bij PEC: 3-0) maar dat lijkt meer •en vriendelijk gebaar tegenover de luidruchtige coach Hughes dan een waardering voor het on interessante spel van zijn ploeg. Meer over deze en andere gebeur tenissen staat op de sportpa gina's. eierdopjes op sierlijk blank houten Hij hangplankje plus een zandlopertje Authentiek Slavisch kleedje (C) als garantie met fraai diermoticf. voor zacht Als onder legger of voor de sier gekookte eieren Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Uw naam: Uw adres: -Giro Postcode en plaats: _TeL_ Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalpenode een welkomstkorting van f7.50 Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Touw, Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend vooropgaven) Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 1