Moskou woedend, Westen aarzelt L\ctie bleet diep geheim Israël leeft intens mee Iran nog sterk De 174 dagen Iran sB moet weer kiezen Operatie gijzelaar n staat op j\ *T arte lijst' BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 Hi. it KOU, BRUSSEL (AP, Reuter) De Sowjet- |T lheeft de mislukte Ameri- e poging om de gijze- in de ambassade in Te- te bevrijden in uiterst pe bewoordingen ver- jüeld. De reactie van de te Westeuropese regerin- vas nogal terughoudend e bowachtend. lof t kt ..ussische persbureau Tass om- L t de Amerikaanse actie als een tscebze daad, die gemakkelijk tot advérlog had kunn€n leiden. Mos- elt de Westeuropese bondgeno- n de Verenigde Staten, die deze ïtseniot een economische boycot te- laatan besloten, mede verantwoor- liet dvoor de Amerikaanse actie, pslag gossische minister van buiten zaken Andrej Gromiko, die fiteel in Parijs is voor bespre- i met de Franse regering over ""'"islechterde relatie tussen Oost daar st sedert de Russische inval in Jaj"®fiistan, verklaarde nauwelijks lelijKhen geloven wat er gebeurd is. le flanks het feit dat de Russische geslotjje afgelopen tijd vrijwel onon- dfcen waarschuwden voor een invekaanse militaire actie. Kemi Inv^issische persbureau hekelde in ver is feiie bewoordingen de manier jf zek, carter „zijn agressieve be tark >erd, 4 doelingen terugbrengt tot het pro bleem van de gijzelaars in Teheran". Moskou wees erop dat de gijzelaars allang vrij zouden zijn, als de Vere nigde Staten hadden toegegeven aan de eisen die Iran heeft gesteld voor hun vrijlating. De Russische media maakten er verder melding van dat de Amerikaanse president zich per soonlijk verantwoordelijk heeft ge steld voor de actie en dat de actie werd afgelast doordat militair mate rieel in het ongerede raakte halverwe ge de actie. Ook andere Oosteuropese landen be titelden de Amerikaanse militaire ac tie als een schending van de territori ale integriteit van Iran. Geen overleg Uit de reactie uit de verschillende Westeuropese hoofdsteden blijkt dat de bondgenoten van de Verenigde Staten niet van tevoren waren inge licht over de Amerikaanse plannen. Alleen Londen bleek op de hoogte te zijn van de mogelijkheid van een der gelijke actie, overigens zonder de de tails ervan te kennen Ook een woord voerder van de NAVO in Brussel meldde dat er geen vooroverleg in het kader van het bondgenootschap had plaatsgevonden. De Franse regering volstond met de mededeling dat zij niet van tevoren op de hoogte was gesteld van de militaire actie, maar weigerde er ver der commentaar op te leveren. De Italiaanse regering liet weten tegen iedere vorm van militair geweld te zijn om de gijzelaars vrij te krijgen. Bij de afgevaardigden van de Assem blee van de Raad van Europa in Straatsburg veroorzaakte de misluk te actie voornamelijk sympathie voor de Amerikanen. De Britse Conserva tief Toby Jessel deed een beroep op de vergadering om zich te onthouden van uitlatingen die zouden kunnen wijzen op kritiek op het optreden van president Carter. De Britse onder-minister van buiten landse zaken. Sir Ian Gilmour, zei in het Britse parlement dat dit niet het moment is om kritiek te leveren om de Amerikanen. Dit is het tijdstip waarop bondgenoten elkaar moeten steunen, meende hij. De woordvoer der van de linkervleugel van de La bour oppositie, Tony Benn, vroeg de regering echter een duidelijke stand puntbepaling. De regering van West- Duitsland, die ook pas via persberich ten op de hoogte kwam van de actie, liet weten verbaasd te zijn over de militaire actie. Bondskanselier Hel mut Schmidt ging onmiddellijk in beraad met zijn minister van buiten landse zaken Genscher. Alvorens commentaar te geven wilden de Westduitsers eerst nadere berichten afwachten. Nederland Onze Haagse redactie tekent hierbij aan: Binnen de Europese Gemeen schap is gisteren al intensief ambte lijk overleg gepleegd over een reactie op het beleid van president Carter. Informeel bleek in diplomatieke kring grote frustratie te bestaan dat Carter tot zo'n militaire operatie ls overgegaan zo kort nadat Europa had besloten de Amerikaanse boycot op termijn te gaan steunen. „De Nederlandse regering heeft ken nis genomen van de verklaring van de Amerikaanse president Carter, waar in staat dat hij de volle verantwoor delijkheid voor deze actie op zich neemt. De regering spreekt medele ven uit met de slachtoffers van de actie," was alles wat een woordvoer der van buitenlandse zaken kwijt wil de. Hij wilde ook niet zeggen het eens te zijn met de Deense opvatting dat er nu ,,een nieuwe situatie" is ont staan op grond waarvan Europa zich op de komende topconferentie van regeringsleiders en ministers van bui tenlandse zaken in Luxemburg, op nieuw over de zaak moet beraden De term „nieuwe situatie" kan erop wij zen. dat Denemarken het vorige week genomen boycotbesluit zou willen herzien, en zover is Nederland nog niet. Minister Van der Klaauw zal in Luxemburg in leder geval een poging doen om de islamitische landen meer te betrekken bij de Europese pogin gen de gijzelaars vrij te laten. Dit Nederlandse idee heeft tot nu toe bij de belEingrijkste Europese partners weinig gehoor gevonden. Van der Klaauw zal de Iran-problematiek vandaag ook in Brussel bespreken met de huidige voorzitter van de Eu ropese raad. de Italiaanse premier Cossiga. ,gmesï< J If P 1 HNGTON (Reuter, AP, De Amerikaanse re- l bewaarde gisteren een 5l volledig stilzwijgen tiet precieze verloop van Islukte bevrijdingsactie. 1 duidelijk geworden dat tie gisternacht om twee rnder opperste geheim- ng werd begonnen en al uur later werd afge- n. Ijk is tevens dat de actie niet is omen vanaf de in de Indische gestationeerde vloot. De Ver- Staten beschikken in het ge in Indische Oceaan en de Per- Golf over twee vliegdeksche- aet ongeveer honderdvijftig iegtuigen en over 1800 mari- ie zijn uitgerust met helikop- >e vloot beschikt echter niet danige luchttransportfacilitei- de actie vanaf deze schepen n ondernomen. Er waren ook erichten dat de Amerikaanse in het gebied in verhoogde an paraatheid was gebracht, er kort voor het bekend wor- p\ tNOTON (AFP. API De Ver- t Staten hebben Iran op een w lijst" geplaatst, waarop alle voorkjomen die het terroris- unen. Op de lijst staan verder Suid-Jemen, Libië en Irak. ïublikeinse senator Jacob Ja- le de lijst openbaar maakte "^^»or de Amerikaanse actie in ——ei dat Somalië van de „zwarte i geschrapt. Javits wees erop land heeft meegewerkt bij de tie van kapers van een West- ufthansavliegtuig in 1977. Ban de lijst toegevoegd vanwe- mgenijgijzellng in de Amerikaanse ;stelle|ade. „Deze gijzeling is direct ch, M^iiciet goedgekeurd door de regering", aldus senator K3(h°P de 111st beschreven als g-Jlangrijke steunpilaar van ver lor R<Jke Palestijnse elementen die zat^ling van het Arabisch-Israëli- Iullai5schil negeren". Deze groepe- Maranziin vol6ens Javits verant- voor een lange reeks kapingen en terroristische den van de mislukte actie een Ameri kaanse marine-eenheid met het vlieg- dekschip Constellation de haven van Singapore uit met een niet nader aan geduide bestemming. Hercules De veronderstelling is dat de actie is uitgevoerd met vanuit de Verenigde Staten overgevlogen grote transport toestellen. Drie dagen geleden land den twaalf Hercules C-130 transport vliegtuigen op de basis Lajes op de Azoren. Militaire waarnemers meen den toen dat de overtocht van deze toestellen, die geschikt zijn voor lan dingen op korte banen en die ook helikopters kunnen vervoeren, te ma ken had met NAVO-oefening „Open Gate 80". Vermoedelijk zijn deze toe stellen overgevlogen naar een basis in Egypte, waar ze gereed gemaakt zou den zijn voor de actie. De Egyptische president heeft al la ten weten dat hij faciliteiten ter be schikking zou stellen voor een moge lijke reddingspoging. Sadat herhaal de zijn bereidheid gisteren nadrukke lijk, ook als de Amerikanen opnieuw een poging zouden wagen. Een woordvoerder van het Egyptische ka binet sprak overigens betrokkenheid van zijn land bij de Amerikaanse actie tegen. De minister van buitenlandse zaken van Turkije, het enige land dat afge zien van Israel en Egypte als basis voor een actie had kunnen dienen, sprak gisteren uitdrukkelijk tegen dat zijn land betrokken was bij de actie. De veronderstelling is dan ook tot dusver dat de Herculestoestellen van Egypte naar het eiland Bahrein in de Perzische Golf zijn gevlogen en vandaar naar een klein vliegveld in de directe omgeving van Tabas, een stad driehonderd kilometer ten zuid oosten van Teheran. Iraanse passanten, die door de Ame rikanen enige tijf werden vastgehou den, zeiden dat zij twaalf helikopters hadden geteld. Ze zeiden verder dat de militairen zeer goed Perzisch spra ken. De indruk bestaat dat het ging om een hoogst geheime, voor terreur bestrijding opgeleide militaire een heid bestaande uit vrijwilligers, die is opgeleid in de Amerikaanse staat North-Carolina. Volgens een hoge Amerikaanse woordvoerder was deze anti-terreur- eenheid al sedert januari bezig met de voorbereiding van een bevrijdings actie. Ze zou daarbij in de ruimste mate van financiën en materieel zijn voorzien. De eenheid zou onder meer uitgerust zijn geweest met braakgas- sen. Slechts een gering aantal hoge militairen zou van de voorbereidin gen op de hoogte zijn geweest en dat verklaart ook de betrekkelijke rust die er vorige nacht in het Amerikaan se ministerie van defensie heerste Onduidelijkheid bestaat er nog over wat er precies bij de actie is misge gaan. De botsing van twee vliegtui gen kan geen aanleiding geweest zijn tot het stopzetten van de actie, aan gezien doze zich pas schijnt te hebben voorgedaan na heh bevel van Carter om de actie af te breken. Bij die botsing zijn de acht Amerikaanse mi litairen om het leven gekomen. Volgens het Pentagon werd de actie afgelast omdat drie van de acht heli kopters die bij de actie betrokken waren mechanische moeilijkheden hadden. Deze drie toestellen zouden gezamenlijk negentig militairen ver voeren. Het Amerikaanse ministerie van de fensie zei dat de acht militairen om het leven kwamen toen een van de helikopters in de dikke duisternis te gen een Hercules aanbotste. De heli kopter zou daarbij hebben vlam ge vat, aldus Iraanse ooggetuigen. De Amerikanen bevestigden dat zij eni ge tijd vijftig Iraniërs die voorbijkwa men in een bus hadden vastge houden. Hoe de Amerikaanse militairen zijn afgevoerd en waarheen, werd gisteren niet bekend gemaakt. Het Pentagon deelde mee dat een van de haperende helikopters naar het vliegdekschip Nimitz in de Arabische Zee was gevlo gen. Een tweede helikopter moest in de woestijn worden achtergelaten, maar de bemanning van dit toestel werd door een andere helikopter op gepikt. Een derde helikopter had pro blemen met zijn landingsgestel en moest ook worden achtergelaten. Bondgenoten Een revolutionaire gardist in Teheran luistert naar het nieuws over de mislukte Amerikaanse poging de gijzelaars in de Iraanse hoofd stad te bevrijden. "-"fW Mingelen n: 0.30 logerd. 9 30 N' UST jAAG Donderdag: Terwijl Ameri- fnilitairen hun actie voor de bevrijding 0 gijzelaars in Teheran beginnen, voert J Van der Klaauw in Den Haag met de pd-specialisten uit de Tweede Kamer g overleg over Iran. De minister is zich 1 van niets bewust. Hij heeft van zijn Medewerkers in Washington en Den i uitvoerig stuk meegekregen over de Amerikaans ingrijpen zegt de minister met zoveel V uit dat de dreigementen van rikaanse president om militair in te «iloos zijn. Hij probeert op die manier de Teheran op te voeren, maar is niet k van plan tot actie over te gaan." En r voegt er op aandrang van de Twee- trieden nog aan toe dat hijzelf ook Vüjk tegen zulk militair optreden is. "opese minister van buitenlandse za- i dan ook gisterochtend meer verrast, «schokt, zijn over de inmiddels bekend <n mislukte bevrijdingsactie dan Van Ruw. tussen falen en slagen van militaire soms erg klein, het verschil in de van mislukking of succes is echter Ch. Carter zou na een geslaagde bevrij- Dlnnen- en buitenland zijn toegejuicht moedige besluit de poging te onder- Nu de bevrijdingspoging mislukt is, ,het omgekeerde. Alle kritiek en fru- iworden nu op de Amerikaanse presi- bcht. „Hij kreeg een ei in zijn gezicht." Amerikanen zeggen. Dat ei heeft niet president besmeurd; het toch al ta- estige van de supermacht Amerika erder aangetast. De positie van de kan verslechteren, de gematigden in regering worden met de radicale i-haters op één hoop gegooid en de en deze Amerikaanse president en Gemeenschap wordt moeilijker dan ooit. Carter heeft de bondgenoten opnieuw om steun gevraagd. Die steun is na de mislukte bevrijdingsoperatie nog belangrijker voor een vreedzame oplossing van de gijzeling, zei Car ter gisteren. Het is te hopen dat Europa hem die steun nog zal willen geven. Het is waar dat Europa zich de afgelopen maanden niet heeft gehaast de VS bij te staan. Economische belangen, inter ne meningsverschillen en een gering vertrou wen van Europa in Carter wegens zijn grillige beleid en gebrek aan overleg, waren de oorza ken. Maar de Europese Gemeenschap sloot afgelopen dinsdag in Luxemburg de rijen en gaf eensgezind, zelfs inclusief Frankrijk, ge hoor aan de dringende oproepen van Carter. Amerika had natuurlijk liever een direct in gaande boycot gezien, maar reageerde toch redelijk verheugd. „De bondgenoten zijn ein delijk weer bondgenoten," commentarieerde de invloedrijke Washington Post, en de Ameri kaanse regering verwelkomde de maatregelen officieel „krachtig". De inkt van het Europese besluit was nauwe lijks droog toen Crrter de beslissing al moet hebben genomen in te grijpen. Binnen enkele dagen zagen de E' ipese ministers hun opzet falen. De belangr. :ste reden voor hun geza menlijk optreden was namelijk militair ingrij pen te voorkomen. „We moeten hem niet de indruk geven dat hij alleen staat, anders gaat hij misschien tot militaire actie over," werd in Luxemburg gezegd Carter vraagt nu opnieuw steun. Het is geen Europees belang om hem nu in de kou te laten staan, iedereen is tenslotte gebaat met een redelijke oplossing van het gijzelaarspro bleem De vraag is eens te meer hoe dat moet als de Amerikaanse regering zich zo weinig van de bondgenoten aantrekt De regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap zullen die vraag op de komende topconferentie zondag en maandag in Luxemburg moeten beantwoorden. door James Dorsey JERUZALEM Militaire kringen in Israël, waar men over veel ervaring beschikt in het bevrijden van gijzelaars, staan sceptisch tegenover de officiële Amerikaanse versie van wat zich in de nacht van donderdag op vrijdag in Iran heeft afgespeeld „Moeilijk heden met de motor zijn niet voldoende om een dergelijke actie af te gelasten." zegt het voormalige hoofd van de Is raëlische inlichtingendienst Khaim Herzog Reagerend op de verklaring van president Carter meende Herzog gisteren dat „je een actie die zo zorgvuldig ge pland werd niet voor een der gelijk technisch mankement afgelast. Er moet meer aan dit verhaal vastzitten". Car ter had laten weten dat de Amerikaanss poging wegens motormoeilijkheden gestopt was. Herzog die de Ameri kaanse actie „een goed idèe" vond omdat niemand zou ver wachten dat de Amerikanen hun basis zouden opslaan in de buurt van de grens met Afghanistan vergeleek de mislukking met het incident van de Cubaanse Varkens baai in de jaren zestig. „Je kunt een dergelijke actie niet per decreet uitvoeren Militai re besluiten dienen niet door de president maar door de mensen in het veld te worden genomen". Leden van de Israëlische een heid die de bevrijdingsactie in Entebbe uitvoerde in 1976 wijzen er op dat ook zij toen moeilijkheden met motoren hadden, maar dat daarom de actie niet werd afgelast Zij menen dat er iets veel emsti- gers moet zijn gebeurd Vol gens hen zijn er drie moge lijkheden: De actie werd afgelast om dat de Iraniërs er vroegtijdig lucht van kregen. Bij het ongeluk werd on vervangbaar materiaal ver nield. Eèn van de bevelhebbers van de actie is bij het ongeluk om het leven gekomen. Politieke waarnemers sluiten de eerste mogelijkheid uit op basis van de Iraanse reactie op de mislukte Amerikaanse actie Israëlische militairen met ervaring bij bevrijdings acties menen dat de zaken misschien iets duidelijker zullen worden zodra de na men en functies van de omge komen Amerikaanse solda ten bekendgemaakt zijn. Velen in Israël menen dat de Amerikaanse vliegtuigen in derdaad in Egypte zijn opge stegen. Al enkele dagen circu leren er hier berichten over het Amerikaanse gebruik van het vliegveld Kina in het zui den van Egypte. Israëlische militairen wijzen er op dat een tussenlanding in Bahrein op weg van Egypte naar Iran alleen nodig zou zijn geweest wanneer de Hercules trans portvliegtuigen overbelast waren en daarom met weinig brandstof moesten vertrek ken. Verder stellen zij dat de Amerikanen niet noodzake lijkerwijs van het vliegveld In Iran gebruik hebl>en ge maakt omdat de Hercules in een vlak gebied kan landen wanneer de druk in de ban den is verlaagd Het toestel kan met behulp van speciale raketten dan ook weer op stijgen. Premier Begin en minister van buitenlandse zaken Jitz- hak 8jamir hebben gisteren hun spijt tot uitdrukking ge bracht dat de Amerikaanse actie is mislukt. Als een bondgenoot van de Verenig de Staten had Israël belang bij het. welslagen van de Ame rikaanse bevrijdingspoging. Israël, waar Carters toe spraak gisteren rechtstreeks werd uitgezonden, leeft met het Amerikaanse débacle mee alsof het Israël zelf be trof. Niettemin merkten vele Israëli's op. denkend aan de Amerikaanse vrees om Israël hulp te vragen vanwege de te verwachten repercussies in de Arabische wereld .Mis schien zullen dc Amerikanen nu beseffen dat zij best nog iets van ons kunnen leren" LONDEN (Reuter) Gezamenlijke economische maatrege len van de Verenigde Staten, Japan en de Europese Gemeen schap tegen Iran zullen dit land het eerste jaar naywelijks voor grote problemen stellen. Pas na een langere periode is het waarschijnlijk dat de Iraanse economie ernstig wordt aangetast, aldus Westerse economen. Deze conclusie kan het besluit van de Verenigde Staten om militair in te grijpen hebben versneld. De wijd ver spreide twijfel over het effect van de aangekondigde economische maatre gelen werd onlangs kernachtig sa mengevat door een handelsdeskundi- ge van de Europese Gemeenschap met de woorden: „De economische sancties van de EG zijn er niet om Iran te treffen, maar om de Verenigde Staten te steunen." En, voegde hij er aan toe, een van de belangrijkste drijfveren was militaire actie te voor komen. Een Europese boycot zou de toeleve ring van belangrijke onderdelen voor de Iraanse industrie afsnijden, even als de levering van industriële instal laties die nodig zijn voor het huidige ontwikkelingsplan van het land. Maar. aldus de economen, Iran heeft voldoende financiële reserves om zich voorlopig te redden. Landen in de Derde Wereld zouden naar alle waar schijnlijkheid wel bereid zijn de be langrijkste benodigdheden te leveren of door te smokkelen Ook is het nog niet duidelijk welke vorm een dergelijke boycot precies aan zal nemen. Het is mogelijk dat bestaande korte-termijncontracten gewoon worden nageleefd. Ook ver wacht men dat handelaren in de peri ode tot 17 mei in verhoogd tempo aan Iran zullen leveren, zodat daar be hoorlijke voorraden kunnen ont staan Het effect van de boycot hangt verder voor een groot deel af van de houding van landen die nog vriend schappelijke relaties met Iran onder houden Een van de grootste knelpunten wordt natuurlijk de olie. Als Japan en Europa wegvallen zal Iran andere af nemers moeten vinden. Bij een boy cot zou van de dagelijkse produktle van 1,7 miljoen vaten olie per dag er ëën miljoen niet worden verkocht. Iran zoekt zijn heil bij Oost-Europa maar er wordt aan getwijfeld of deze landen voldoende harde valuta heb ben voor extra aankopen. De enige sector waarin Iran ook op korte termijn zeer gevoelig getroffen kan worden, is de voeding. Iran im porteert een derde van alle benodigde voedsel Maar het ls zeer waarschijn lijk dat de Europese gemeenschap voedsel en medicijnen zal uitsluiten van het handelsembargo. Vervolg van pagina 1 Leden van de commissies van buiten landse zaken van Senaat en Huis van Afgevaardigden kritiseerden Carter omdat hij niet tevoren met hen had overlegd. Senator Church zei dat Car ter onvoldoende had duidelijk ge maakt of de actie inderdaad kans van slagen had. Carter zou zich verder hebben schul dig gemaakt aan overtreding van wet die de bevoegdheid van de regering regelt bij militaire acties Senator McGovem zei dat de president nu de volledige verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de mislukking moet dragen, nu hij noch de volksvertegen woordiging noch de bondgenoten heeft geraadpleegd. PARIJS, WASHINGTON (AFP, Reuter) De vijftig Ameri kanen in de bezette ambassade in Teheran zitten daar nu al 174 dagen opgesloten. Hieronder volgt een greep uit de lange reeks gebeurtenissen, die vooraf gingen aan de mislukte poging van gisteren de Amerikanen te bevrijden: President Carter stuurde gisteravond brieven aan de westelijke bondgeno ten waarin hij een uiteenzetting geeft van de mislukte militaire actie. In de brief vraagt hij om voortgezette steun. Waarnemers menen dat er wel enkele dagen overheen zullen gaan voordat er duidelijkheid komt over de verhouding tussen Europa en de Verenigde 8taten. Een van de motie ven van Europa om in te stemmen met een ecnomische boycot was de wil om de Amerikanen juist af te houden van een militaire actie. Europese diplomaten toonden zich er gisteren nogal verbaasd over dat de Amerkaanse actie zo snel na de be sluiten van Luxemburg is gekomen. Ook in kringen van de NAVO maakte men zich gisteren nogal ongerust over de gevolgen die fle actie voor het bondgenootschap kan hebben. Waldheim Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties heeft gisteren na het bekend worden van de actie op nieuw zijn diensten aangeboden in het streven naar bevrijding van Ame rikaanse gijzelaars. Waldheim meen de dat nu meer dan ooit het tijdstip is aangebroken om verstandig op te tre den en om nieuwe pogingen te onder nemen langs vreedzame wijze de gij zelaars vrij te krijgen. Over het overleg van de nationale veiligheidsraad, die gisteren na Car ters televisietoespraak enige uren vergaderde was gisteravond nog niets bekend. Wel heeft depresident zijn voorgenomen verblijf op het buiten huis Camp David afgezegd. Mevrouw Carter en vice-president Walter Mon- dale zijn van hun verkiezingspad 'naar het Witte Huis teruggekeerd 4 november 1979: Vierhonderd islami tische studenten bestormen de Ame rikaanse ambassade in Teheran In ruil voor hun zestig gijzelaars eisen de bezetters de uitlevering van de rajjreven sjah. die in de Verenigde Staven woont De regering van presi dent Carter weigert. 12 november: Na<k.t Iran de toegang heeft geweigerd aan twee speciale Amerikaanse gezanten besluit Car ter de invoer van olie uit Iran te stoppen. De Iraanse tegoeden bij Amerikaanse banken worden be vroren. 19 november. Op bevel van ayatollah Khomeini laten de studenten eerst tien gijzelaars vrij. allen zwarten of vrouwen. 12 december: Carter geeft 183 Iraanse diplomaten opdracht de Verenigde Staten te verlaten. 15 december: Terwijl de ex-sjah naar Panama verhuist, geeft het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag Iran opdracht de gijzelaars vrij te laten. Iran boycot het proces. 13 januari: De Sowjet-Unie spreekt in de Veiligheidsraad haar veto uit over de voorgestelde sancties tegen Iran. De Verenigde Staten kondigen aan op eigen houtje economische maatre gelen tegen Iran te treffen, zo moge lijk met behulp van bondgenoten 27 januari De zojuist tot president van Iran gekozen Abolhassan Bani- Sadr waarschuwt de bezetters van de ambassade dat hij niet zal toestaan dat ze een onafhankelijke macht in Iran worden. 13 februari President Carter stemt in met de oprichting van een commissie, die zal onderzoeken welke rol de Ver enigde Staten in Iran hebben ge speeld tijdens het bewind van de sjah. Eerder ging de Iraanse Revolu tionaire Rand al akkoord met een plan van de Verenigde Naties om een onderzoek in te stellen naar de misda den van de sjah. 23 februari: De onderzoekscommissie komt in Teheran aan. Ayatollah Kho meini sluit spoedige vrijlating van de gijzelaars uit. De commissie verlaat het land op 11 maart, zonder de gijze laars te hebben gezien 23 maart: De verdreven sjah verlaat Panama en vestigt zich in Egypte. Er doden geruchten dc ronde dat Pana ma de sjah wilde uitleveren. 1 april Als Bani-Sadr bekend maakt dat de Iraanse regering binnenkort de verantwoordelijkheid voor de gij zelaars over zal nemen van de studen ten, besluit Carter aangekondigde verscherping van sancties uit te stellen. 7 aprilCarter breekt alle diplomatie ke relaties met Iran. nadat ayatollah Khomeini heeft gezegd dat er pas een beslissing kan vallen over de vrijla ting van de gijzelaars als het Iraanse parlement bijeen ls geweest. De twee de ronde in de parlementsverkiezin gen is voor onbepaalde termijn uitge steld. Alle export naar Iran wordt verboden 17 april Carter kondigt meer econo mische maatregelen af en zegt dat een militaire blokkade of ander mili tair ingrijpen „de enige volgende stap" kan zijn. 23 april Westerse bondgenoten zeg gen de V8 toe solidair te zijn in econo mische en diplomatieke maatregelen, als Iran op 17 mei nog geen uitzicht biedt op spoedige vrijlating van de gijzelaars. 25 april: President Carter geeft toe dat er acht Amerikanen zijn gedood bij een mislukte poging de Amerika nen in de ambassade te bevrijden. WASHINGTON. PARIJS (AP. AFP) De mislukte poging om de gijzelaars in Iran te bevrijden was de derde keer in tien jaar dat de Amerikanen probeerden met militair geweld landgenoten in het buitenland te ontzetten. Slechts eenmaal kon er gesproken worden van een geslaagde operatie. Andere landen hebben bij dergelijke acties meer succes gehad. De eerste actie om landgenoten te stad. Ze konden echter niet voorko- ontzetten ondernam het Amerikaan se leger in de nacht van 20 op 21 november 1970 in Vietnam. De Ame rikaanse geheime dienst beschikte over rapporten, dat mariniers in een krijgsgevangenenkamp op 37 kilome ter ten westen van de Noordvietna- mese hoofdstad Hanoi stervende wa ren. President Nlxon gaf bevel tot bevrijding van de Amerikaanse ge vangenen en liet een honderdtal pa rachutisten droppen in de buurt van het kamp Op de grond gekomen kwamen de soldaten tot de ontdek king dat het kamp drie weken eerder al door de Noordvietnamezen was ontruimd Bij deze actie raakte één soldaat gewond en stortte een Ameri kaanse helikopter neer Vijf jaar later nam de Cambodjaanse kustwacht het 10.000 ton metende Amerikaanse vrachtschip Mayaguez. in beslag De veertig bemanningsle den werden gevangen gezet op het eiland Koh Tang. President Ford. die de inbeslagneming piraterij noemde, gaf bevel tot een militaire bevrij dingsactie Bij de aanval op het ei land kwamen 41 Amerikaanse mili tairen om het leven. Zodra de aanval begon mankte Cambodja een begin met het vrijlaten van de gevangenen, die zich op een geheel andere plaats bleken te bevinden Later kwamen er berichten die er op duidden dat Ame rikaanse functionarissen op het mo ment van de aanval op de hoogte waren van het feit dat de bemanning niet op het eiland gevangen zat. In september 1964 had België meteen militaire actie meer succes gehad Vijfhonderd Belgische parachutisten, die werden vervoerd in Amerikaanse transportvliegtuigen, bezetten bij verrassing het vliegveld van het toen malige Stanleyville in Congo Zij wis ten 250 gijzelaars te bevrijden uit hotel Astoria, in het centrum van de men dat tijdens de actie dertig ande re gijzelaars door de bezetters werden gedood De volgende dag wisten ze 211 gijzelaars te bevrijden uit de stad Paulis. Bij deze actie werden twintig gijzelaars omgebracht De spectaculairste actie op dit gebied was de Israëlische aanval in 1976 op het vliegveld van Entebbe In Oegan da. Daar stond een gekaapt vliegtuig van Air France, met 258 personen aan boord. De kapers lieten een deel van de gijzelaars gaan. maar eisten in ruil voor de 106 Israëlische en joodse pas sagiers van het vliegveld de vrijlating van 52 Palestijnse gevangenen. In de nacht van drie op vier Juli slaagde een Israëlisch luchtcomman- do erin te landen op het vliegveld en de gijzelaars te ontzetten. Zeven ka pers en twintig Oegandese militairen die het vliegveld bewaakten, werden gedood Ook drie gijzelaars en een Israëlische soldaat kwamen bij dc aanval om het leven Een jaar later slaagde een militaire commando uit West Duitsland erin 86 passagiers te bevrijden uit een gekaapt Lufthansa-toestel op het vliegveld van Mogadlsjoe in Somalië. De kapers eisten de vrijlating van een aantal leden van de Bnader-Meinhof- grocp Drie kapers werden daarbij gedood. Aan de kant van de aanval lers of onder de gijzelaars vielen geen doden. Volgens bronnen in de Westduitse hoofdstad Bonn hebben militaire deskundigen, die bij de actie in Moga- disjoe betrokken waren, onlangs de Verenigde Staten geadviseerd af te n m n '.r.rtg.'lijkr ..rtu- in Tr heran Als belangrijkste argument zou zijn aangevoerd dat In Irar. de hele bevolking achter de gijzelingsac tie staat, in tegenstelling tot destijds in Oeganda en Somalië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7