De Klokkenberg in dreigt te verdwijnen Burgemeester afhankelijk van 'chef DE BOEKEN VAN Unifilsoldaat mogelijk overgelopen naar Haddad Noodwet rintig christelijke pedagogische opleidingen blijven over M Ook academie in Doetinchem komt niet in plan voor Bedrijfsleven vrij op 5 ^plukkers herdenken 30 jaar RMS mei sta een ogenblik stil TWINTIG GULDEN VOORDEEL DIJ OMGAANDE DESTELLING 55,- Als een mus in een gouden kooi En wat gebeurt er dan met mij? Leegstandwet Geen leugens over Auschwitz God vóór zijn Kinderen ja of nee? Helden op sokkels Het vegetarisch alternatief Het plezier van de tuinier Een nieuwe kijk op liefde bij iedere oprechte boekverkoper Wiegel aanvaardt lijsttrekkerschap Rita Uitblinken niet nodig om snel carrière te maken Indruk van commissaris beslissend IRDAG 26 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 m: EN onze onderwijsredactie EGEN De oudste christelijke pedagogische academie ins land, „De Klokkenberg" te Nijmegen, dreigt te verdwij- teiij* °ok cie christelijke pedagogische academie „Groen van !egd.V^rer Doetinchem komt niet meer voor in het sprei- iu is «plan dat een landelijke adviescommissie voor het chris- 3®nafk onderwijs heeft aangekondigd. ch Pais heeft aangekondigd dat ineOjj-peks 1983 een ingrijpende her- en v(1ing van de opleidingsscholen zal zoongn doorgevoerd. De negentig pe en vagjSChe academies en vijftig op- En jgsscholen voor kleuterleidsters .h dan moeten opgaan in onge- nieuwe instituten, die leraren hemden voor ^e nieuwe basis- JtbreCn. dtmeje 55 nieuwe opleidingen zullen j.schitintig van protestants-christelij- .Ignatuur zijn. Een landelijke totfussie van het protestants-chris- onderwijs heeft begin maart totjerste voorstel gedaan om het li instituten terug te brengen Zo|3 tot 20. In dat plan werden de n;Zeljmies in Nijmegen en Doetin- In het gisteren verschenen definitieve advies hebben de academies in deze plaatsen echter het veld moeten rui- men voor nieuwe vestigingen in Eind hoven en Arnhem. In Eindhoven be staat wel al een protestantse oplei dingsschool voor kleuterleidsters, in Arnhem is nog geen protestants- christelijke instelling aanwezig. Vooral bij „De Klokkenberg" is deze beslissing hard aangekomen. De Nij meegse academie werd in 1846 ge sticht door mr. J.J.L. van der Brugg- hen (die later twee jaar ministerpresi dent was). Vanouds heeft deze acade mie ook open gestaan voor anders denkenden en vooral de laatste tijd streeft „De Klokkenberg" naar een open onderwijsvorm, waarin de con- frontatie van verschillende levensbe schouwingen een belangrijke rol speelt. Meer dan de helft van de stu denten is niet van protestants-chris telijke huize Ook op het terrein van de onderwijsvernieuwing heeft „De Klokkenberg" een zekere vermaard heid. Directeur C. den Duik vreest dat bij de uiteindelijke vaststelling van het advies toch de traditionele indeling in zuilen de doorslag heeft gegeven. Men wil nu zowel in Arnhem als in Eindhoven drie opleidingen naast el kaar zetten: een protestantse, een katholieke en een openbare. Dat een pluriforme instelling als „De Klok kenberg" het loodje moest leggen, vindt hij uiterst bedenkelijk. „De Klokkenberg" is een van de wei nige opleidingen dia nauwelijks iets te lijden heeft gehad van de terug loop van het aantal studenten, zegt Den Duik. Het is een bloeiende aca demie die nauwe relaties heeft met de universiteit en scholen in de omge ving. Van een nieuwe vestiging in het rooms-katholieke zuiden moet nog maar worden afgewacht of deze le vensvatbaar is. Ook in Doetinchem heeft het advies van de landelijke commissie grote onrust veroorzaakt. Directeur P. An- dela wijst erop dat „De Groene", zoals zijn academie wordt genoemd, sinds 1878 een begrip is in heel Oost- Gelderland. Prins Willem-Alexander, de oudste zoon van prinses Beatrix en prins Claus, viert morgen zijn dertien de verjaardag. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) De marechaus see, gaat na, waarom een 23-jarige korporaal, die tot vorige maand deel uitmaakte van het Nederlandse Uni- fildetachement in Libanon, zich be gin deze week niet heeft gemeld bij zijn onderdeel in Garderen, maar zon der toestemming van de legerleiding naar Tel Aviv is afgereisd. Of er een samenhang bestaat tussen het vertrek van de korporaal en een bericht voor de KRO-radio gister morgen, dat een Nederlandse, even eens 23-jarige ex-Unlfil-milltair zich als vrijwilliger heeft aangemeld bij de christelijke militie van majoor Had dad, kon bevestigd noch ontkend worden door de Legervoorlichtings- dienst in Den Haag. In het programma was een van de Israëlische radio overgenomen frag ment te horen, waarin een Nederland se jongeman vertelde zich voor een a twee jaar bij de militie van Haddad te willen aansluiten, omdat hij diens strijd tegen de Palestijnen steunt. Z< legerp erk te Ci HAAG Naar schatting 1200 toolukkers hebben gistermor- 'aa Den Haag een demonstratieve door de binnenstad gehouden 1 meirband met het feit dal het dertig was dat de Vrije Repu- der Zuid-Molukken (RMS) uitgeroepen. Het was voor het G. Kfcinds vijf jaar dat een dergelij- ;oging weer was toegestaan na- C»t in 1974 bij het Vredespaleis gjum.|geregeldheden was gekomen. Biels De tocht, die van het Malieveld naar de Houtrusthallen voerde, verliep zonder incidenten. Tijdens een her denkingsbijeenkomst verwierp ir. J. A. Manusama, president In ballings chap van de RMS, recente uitlatin gen van premier Van Agt in Indone sië als zou het RMS-ideaal bij de Molukse jeugd in Nederland niet meer zo sterk leven. Op het ministe rie van algemene zaken bood een delegatie een petitie aan waarin de Nederlandse regering wordt ge vraagd elke vorm van hulpverlening aan Indonesië stop te zetten, die bij draagt aan de onderdrukking van de volken van Atjeh, Papoea, Oost-Ti- mor en de Zuid-Molukken. Verder wordt het verzoek herhaald de pro blematiek van de Molukkers onder de aandacht te brengen van daartoe geschikte internationale forums. DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse bedrijven moeten hun werknemers op maandag 5 mei van dit jaar vrij geven met behoud van loon. Dat zegt de Stichting van de Arbeid naar aanleiding van reacties uit het bedrijfsleven, waaruit blijkt dat er nog onduidelijkheid blijkt te bestaan over de vraag of 5 mei voor het bedrijfsleven nu wel of geen vrije dag is De Stichting wijst erop dat het Ne derlandse bedrijfsleven sinds 1955 in lustrumjaren steeds medewerking heeft verleend aan de viering van de nationale bevrijdingsdag. Nljhi er Ap- ADVERTENTIE 5: J.M Foto's: BEN VAN BOHEMEN Tekst: WIM RAMAKER Veertig jaar na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog verschijnt dit Monumentenboek, dat een overzicht biedt van vrijwel alle ver- zets- oorlogs- en bevrijdingsmonumenten in Nederland. En elk monument heeft zijn eigen verhaal Het verhaal van „mensen met namen en mensen die naamloos zijn zoekgeraakt in die verschrikkelijke jaren", aldus Wim Ramaker. In dit boek passeren we 763 monumenten in vierkleurenafbeeldingen een stille rond gang Zonder zich tot heldenverering te laten verlei den schreef Wim Ramaker (bij elk monument een sobere en ingehouden tekst. Soms vertelt hij een naam. soms wordt een verhaal verteld. Maar altijd en op iedere monumenten plaats gaat het om een moment van stilte Een volledig register van alle monumenten in Nederland completeert het boek Groot formaat (22x30 cm) 260 blz. prachtig uitgevoerd met 240 blz. in vierkleuren en gebonden met vierkleuren omslag 1 E PRIJS BEDRAAGT NU NOG rip )rdt over enkele weken verhoogd tot 75,-) istel nu dit indrukwekkende en unieke Monumentenboek tijdgenoot en nageslacht. |d vandaag nog uw bestelling op onderstaande bon {in open envelop, zonder 9 (tzegel) aan Sop-. DEKHANDEL T. WEVER B.V. rWOORDNUMMER 5 8800 VB FRANEKER {lel OS170/3147 BESTELBON VerzoeVe te zenden ïrgen. ex §ta een 0genbi,k sl,i Jaam Straat 'ostcode en plaats Siro- of bankrekening gebonden 55. - gdwet£, ■T I I I I I I Vervolg van pagina 1 Vanmiddag krijgen de bewoners van Lekkerkerk-west drinkwater in fles sen, zodat ze niet meer met jerrycans hoeven te sjouwen naar de tappunten die her en der in de wijk zijn ge plaatst. Bij elke woning in de wijk zal gemeentewerken twee kratten met elk twaalf flessen drinkwater neerzet ten. Zodra een krat leeg is kunnen de bewoners dat buiten zetten. Dage lijks zullen de lege kratten worden omgeruild voor volle. De tappunten blijven overigens wel gehandhaafd, zodat de bevolking ook daar terecht kan voor drinkwater. Ook dit weekeinde zal in Lekkerkerk gepraat worden over het evacuatie plan. Met de uitvoering daarvan moet in de loop van volgende week een begin worden gemaakt. Hoeveel be woners geëvacueerd zullen moeten worden is nog niet bekend. Burge meester Ouwerkerk kon gisteravond nog niet zeggen waar de bewoners tijdelijk ondergebracht zullen wor den. Eerder is geopperd hiervoor sta caravans te gebruiken. Een aantal bewoners is zelf al met een oplossiing gekomen door tijdelijk in te trekken bij familieleden of kennissen. Andere bewoners zijn druk doende vervan gende woonruimte te zoeken. De bewonersvereniging Schiedam- Zuid, die al vijf jaar actie voert om het tankerschoonmaakbedrijf Tan ker Cleaning verplaatst te krijgen, heeft van minister Ginjaar de toezeg ging gekregen hiervoor op zijn steun te kunnen rekenen. Het bedrijf ligt op een afstand van tweehonderd meter van een woonwijk. Er worden voorna melijk chemicaliëntankers waar onder ook benzeentankers schoon gemaakt. De 23-jarige M. K. uit Den Haag, naar wie de marechaussee nu op zoek is. keerde 19 maart terug, waar hij als technisch specialist acht en een halve maand bij de verzorgingscompagnie in Haris had gediend. Na zijn terug keer kreeg hij de voor Libanongan- gers gebruikelijke maand verlof, waarna hij zich afgelopen maandag had moeten melden in Garderen. Vol gens de Legervoorlichtingdienst meldde hij zich echter ziek en kreeg hij dinsdag bezoek van een legerarts die hem aanzegde naar zijn onderdeel te gaan. Daags daarna is de man per KLM-vliegtuig naar Tel Aviv vertrok ken, aldus de legervoorlichtingdienst. Hi 1de Bruch Een internationaal erkend des kundige op het gebied van ano rexia nervosa belicht de achter gronden van deze 'vermagerings ziekte' die voornamelijk voor komt bij meisjes in de puberteit. (Anthos, 21,50) Elisabeth Lockhorn Kinderen vertel len hoe het is als ouders gaan scheiden. (Anthos, 16,50) Vervolg van pagina 1 Als aange toond kan worden dat een pand begin dit Jaar, toen deze wet werd inge diend, al was gekraakt en sindsdien onafgebroken is bewoond, zullen de strafbepalingen tegen de krakers niet gelden. Het naamloos dagvaarden is inge voerd omdat nu krakers niet kunnen worden aangepakt. Het is ondoenlijk aan de namen van betrokkenen te komen, zoals ls voorgeschreven. Definitief De indieners van het regeringsvoor stel ter bestrijding van de leegstand verwachten dat het overleg met de PvdA over het ineenschuiven van de twee wetsontwerpen niet definitief ls mislukt. Men rekent erop dat onder meer bij de behandeling in de Tweede Kamer mogelijkheden zullen ont staan voor nieuw overleg. Minister De Ruiter liet gisteren weten dat er be halve inhoudelijke, ook andere be zwaren kleven aan samenwerking met de PvdA. De Ruiter: „Er zit ook nog een praktisch element in. De re gering heeft een eigen voorstel en dan is het onaantrekkelijk, om het onder werp over te laten aan twee parle mentsleden. De PvdA voelde er an derzijds ook niet veel voor de zaak aan ons over te laten." Het grote verschil in beide wetsont werpen werd gisteren door Brokx „nogal academisch" genoemd. De PvdA acht bestrijding van de leeg stand niet goed mogelijk, als niet alle woningen aan een woonvergunning worden gebonden. Duurdere wonin gen vallen nu in de vrije vestiging, wat vordering volgens de PvdA be moeilijkt. Distributie Brokx daarover: „De distributie van de woningvoorraad heeft er wel mee te maken, maar het is een geheel andere zaak. Daarvoor is wijziging van de woonruimte nodig en wij zijn in overleg met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten om daar wat aan te doen. Het CDA heeft gisteren al laten weten de aanpak van de PvdA „nogal prematuur" te vinden. Ebbo Demant De werkelijkheid van Auschwitz uit de mond van drie voormalige S.S.-bewakers. (Anthos, 16,50) Hanna Krall Indringend gesprek met hartchi rurg Marek Edelman, in 1943 lid van het comma,ndo van de op stand in het getto van Warschau. 'Ook toen haalde ik enkelingen uit de rijen van ter dood veroordeel den.' (Anthos, 18,50) Ingrid Kluvers/Ruut Veenhoven Vrouwen en mannen vertellen waarom ze wel of niet kinderen (willen) hebben. (Anthos, 22,50) Drs. C. J. Kuik Unieke inventari satie van stand beelden van schrijvers en ro manfiguren in Nederland. Be schrijvingen en afbeeldingen van 200 standbeelden. (Bosch Keu- ning, 19,50) Een gids naar een gezond en hu maan dieet. (Bosch Keuning, 32,50) John Seymour Bevattend de beschrijving, plaats, tijd, namen, aard. ge schiedenis en deugden van aller hande vruchten der aarde, om ze te kweken en te eten. (Bosch Keuning, 15,-) Elaine Walster/G. William Walster Verslag van een fascinerend on derzoek naar het verschijnsel liefde. (Bosch Keuning, 27,50) Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vice-premier Wiegel heeft gisteren laten weten dat hij het lijsttrekkerschap voor zijn partij, de WD. zal aanvaarden nu WD-fractie- leider Rietkerk zich heeft terugge trokken Trouw-Reis Het vliegtuig van Martin-Air uit Genua met passagiers van de speciale Trouw-Reis komt door een technische storing iets later op Schiphol aan. Het wordt nu vanavond, 26 april omstreeks 17.45 uur in plaats van 15 uur. „Ga eens even in de kelder kijken, wat Rita uitvoert Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De burgemeester die snel carrière wil maken hoeft geen uitblinker te zijn. Het belangrijkste is dat hij in een goed blaadje komt bij zijn „chef", dat is de commissaris van de koningin in de provincie van zijn gemeente. De centrale rol van de com missarissen bij burgemees tersbenoemingen is éên van de interessantste conclusies uit het proefschrift waarop W. Derksen volgende week tot doctor in de sociale weten schappen aan de Rijksuniver siteit in Groningen zal promo veren. Het onderwerp van het proefschrift is „de burgemees ters en hun carrières". Drs. Derksen heeft daarvoor gegevens over alle burgemees tersbenoemingen in Neder land tussen 1948 en 1978 gea nalyseerd en gesprekken ge voerd met 64 burgemeesters, alle huidige commissarissen der koninging. de huidige mi nister van binnenlandse za ken en enkele van diens voor gangers. plus nog wat Kamer leden Een hoop werk dus. waar per saldo toch niet veel verrassends is uitgekomen. Er bestaat in Nederland een behoorlijke belangstelling voor het ambt van burge meester Het aantal sollicitan ten loopt bij een gemiddelde gemeente al gauw in de tien tallen en benoemingen en wat daaraan vooraf gaat aan ge ruchten vormen nieuws. Veel al zit er tussen die sollicitan ten een aantal burgemeesters dat promotie wil maken. Een overstap naar een grotere ge-' meente is niet voor allen weg gelegd alleen al doordat het aantal gemeenten ln de hoge re klassen beperkter ls dan het aantal kleinere. Drs. Derk sen ontdekte dan ook dat er verscheidene burgemeesters zijn die zich wat meer hadden voorgesteld van hun eigen carrière en ontevreden zijn met de plaats die ze hebben bereikt Voor de hand ligt te veronder stellen dat van die beperkte promotiemogelijkheden die er zijn de beste burgemeesters het meest zullen profiteren. Maar hoe en door wie wordt bepaald wat een goeie is? Drs Derksen meent dat van een systematische beoordeling van de burgemeesters nauwe lijks sprake is. Doorslagge vend is de indruk die de man (of vrouw) maakt op zijn (haar) commissaris van de ko ningin. Solliciteert hij (of zij) binnen de eigen provincie dan zal die commissaris immers de voordracht aan de minister doen en de statistiek toont aan dat ln de meeste gevallen (zeventig a tachtig procent» die voordracht wordt gevolgd Betreft hei een sollicitatie bulten de eigen provincie dan zal de eigen commissaris toch altijd door zijn collega om in lichtingen worden benaderd zodat ook dan zijn oordeel zeer belangrijk is Om er bij de hoogste provinciale bestuur der redelijk op te staan hoeft een burgemeester niet zo vre selijk veel te presteren. Eigenlijk hoeft hij rr alleen maar voor te zorgen dat er niet echte negatieve punten zijn aan te wijzen, concludeert Derksen voorzichtig. Verder komt het er op aan goede con tacten te hebben met de com missaris, collega's en Kamer leden. Die contacten spelen bij benoemingen waarschijn lijk een belangrijker rol dan de vraag hoe de betreffende man het nu echt doet in zijn huidige gemeente Indirect draagt Derksen hier materiaal aan voor de vraag wie er in Nederland nu echt de dienst uitmaken Het lijkt er op dat de positie van de bur gemeester wordt overschat. De grote belangstelllnv voor dit ambt is heel goed te begrij pen. Als voorzitter van de ge meenteraad èn het college van B. en W.. als de functiona ris die op allerlei niveaus de gemeente vertegenwoordigt en als de man die bovendien bij tal van gelegenheden fblj het uitreiken van lintjes bij voorbeeld) zijn waardigheid publiekelijk kan demonstre ren. lijkt hij inderdaad een centrale, machtige figuur. Daar staat tegenover dat die macht behoorlijk is ingebed Op gemeentelijk niveau zijn ze aan de controle van de raad (formeel het hoogste orgaan van de gemeente) onderwor pen. Verder moeten ze opere ren onder het voortdurende toezicht van het provinciaal bestuur, dat bij voorbeeld alle geldzaken moet goedkeuren. Van Derksen weten we nu dat de burgemeester voor zijn per soonlijke loopbaan direct af hankelijk is van de commissa ris. wat ook al een beperking van de eigen macht ls Dwars daardoor heen loopt de factor van de openbaarheid Elke burgemeester moet er toch re kening mee houden dat hij regelmatig in de pers staat en dat negatieve publiciteit lang doorwerkt Op deze punten is een burgemeester duidelijk minder goed al dan de men sen die ln het bedrijfsleven aan de touwtjes trekken. Een directeur van een (middelgro te onderneming bij voorbeeld kan zijn macht praktisch in anonimiteit uitoefenen Bin nen het bedrijf heeft hij te maken met een onderne mingsraad die zeer beperkte bevoegdheden heeft. En te genover zijn toezichthouders, de raad van commissarissen, is hij veel minder afhankelijk dan de burgemeester tegen over de provincie. Of zo'n di recteur nu meer of minder macht heeft dan bijvoorbeeld de burgemeester van de ge meente van zo'n tienduizend inwoners is een vraag waar aan ook maar eens een proef schrift moet worden gewijd Dat za! waarschijnlijk wat moeilijker zijn op te zetten dan een onderzoek naar de promotiekansen van burge meesters, maar het gaat wel over. maatschappelijk gezien. wezenlijker problemen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3