legalia weer uit de kluis I asscher DeZïlvemi BeatrixHanger klaas oosterhor 80,- De kroon op vier generaties werk. Asscher wordt 'Koninklijke'. Uniek aanbod! Zilveren Julianamunten tegen zeer lage prijzen bq Klaas Oosterhof. ,uJdigingsceremonieel voert terug tot Middeleeuwen xm xexeiwu De Zilveren BeatrixHanger Zo bestelt u: Spaar Stijlvol, bekroon uw belegging. BINNENLAND TROUW/KWARTET 15 Bij I- ed Lemmers ERDAM Een Inhuldiging van een nieuwe Oranjevorst is niet alleen een zeer |lere gebeurtenis in ons nationale leven omdat zoiets hoogstens een paar keer in een orkomt. Los daarvan is het een hoogtepunt in het Nederlandse staatsbesteL Het is de lechteiijke handeling die de koning, krachtens erfrecht daartoe aangewezen, verbindt ~K Nederlandse volk advertenties \toniumpkonomie Idumplng fe X Dodewaard 'rkte herdruk HBiO GIE4 7.50 (ummers: rkoop van de tropische natuur 5,00 'itwikkelingsprojekt West-Suriname een zonne-energiemaatschappij 7,00 ienario door Barry Commoner tuur wordt steeds armoediger 5,50 inent (9-14) 29,-; nrs 1-8 36.-; post- 6900 tnv EKOLOGIE Amsterdam. tien Boon met zonne-energie 29,90 toepassingen van zonnecollector en Kimp in Nederland Bloois Leo de Haan de Wereld"... ver van je bed? 12,90 laar in de boekhandel iche Uitgeverij Saenredamstraat 4A i Amsterdam, postgiro 3245700 Exclusief van Gerritsen Zilversmeden Nu ook Kroningslepeltjes van 't zuiverste goud of zilver ter wereld Zilversmeden Gerritsen brengen ter gelegenheid van de troonswisseling ook een uitzonderlijk mooie 24 karaats gouden en 100% zuiver zilve ren herinneringstheelepel, stuk voor stuk voor zien van Rijkskeur. De gouden lepeltjes waarvan de oplage is gelimi teerd tot 1000 stuks, worden per exemplaar ge nummerd en geleverd met een Certificaat van Echtheid. Een uniek en absoluut eenmalig ver zamelobject. Hoe te bestellen? U kunt de exclusieve kroningslepeltjes van 100% zuiver zilver (999) a 115,en die van 24 karaats zuiver goud 2920,bestellen door het verschuldigde bedrag te storten op onze giro 80413, dan wel op rek.nr. 55.5118.614 van de ABN Bank, of per aangetekende brief. Nummering en toezending van de gouden exemplaren in volgorde van l binnenkomst der betaling. ftTelef. inlichtingen 03404-13677 zilversmeden Sola fabrieken M.J. Gerritsen N.V., v. Reenenweg 155, Zeist. Kroningslepeltjes in Sola Elite uitvoering 4,95 en Sola Society Pleet f 14,50 (zwaar verzilverd) zijn verkrijgbaar bij onze detaillisten. Schoolbesturen, verenigingen, clubs kunnen üch dagelijks rechtstreeks in verbinding stellen mei Sola Zeist. 0.U04 23364. Koninklijke Asscher Diamant Maatschappij B.V. Tolstraat 127, 1074 VJ Amsterdam. Telefoon 020-791311. Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd het predikaat 'Koninkli jke' te verlenen aan Asscher's Diamant Maatschappij B.V.. De basis voor de huidige ceremonie, zoals die zich ook volgende week woensdag zal afspelen, ls gelegd met de inhuldiging van koning Willem de Eerste. Nederland kent duidelijk geen kro ning, zoals in Engeland gebruikelijk is. De plechtigheid in de Nieuwe Kerk is slechts een officiële bevestiging van een feit dat al eerder heeft plaats gevonden. De Nederlandse grondwet waarborgt de continuïteit van de mo narchie. Op het moment dat de vorst of vorstin overlijdt of aftreedt wordt degene die bovenaan de lijst van troongerechtigden staat automatisch regerend vorst of vorstin. Prinses Beatrix treedt woensdag in functie op het moment dat haar moe der de acte van troonsafstand heeft getekend. Het is niet verplicht dat de inhuldiging nog dezelfde dag plaats vindt. In het verleden is dat zelfs nog nooit gebeurd. Koning Willem de Eer ste was al vier maanden soeverein vorst toen hij werd Ingehuldigd. Zijn zoon, geroepen tot de troon nadat onze eerste Oranjekoning afstand had gedaan, was zeven weken in func tie en Willem de Derde, die tot de troon werd geroepen door de dood van zijn vader, was al bijna twee maanden aan de regering toen hij de gang naar de nieuwe Kerk maakte. Bij koningin Wilhelmina lagen er zes dagen tussen het moment waarop zij de regering op zich nam en haar offi ciële Installatie. Bij koningin Juliana was de tussenliggende periode twee dagen. Engeland In Engeland geldt eenzelfde regeling. Daar is het ook: de koning is dood, leve de koning! Dit in tegenstelling tot België, waar de vorst pas in func tie treedt door het afleggen van de eed op de grondwet. Het begrip Inhuldiging gaat ver terug in onze geschiedenis. Het is ontstaan in de Middeleeuwen, toen de lands heerlijke rechten in de Nederlanden werden uitgeoefend door graven, her togen en bisschoppen. In die hoeda nigheid werden de landsheren inge huldigd in de steden die zij als nieuwe landsheer op hun rondreis aandeden. Centraal in deze inhuldiging stond de eed van trouw aan de landsheer, na dat deze de privileges van de steden erkend en bezworen had. Het onder streepte de zelfstandige positie van de Nederlanden. Onder de Habsbur- gers werden de Nederlanders onder één landsheer verenigd: Karei de Vijf de. Toen zijn zoon Philips de bezwo ren privileges aantastte kwamen de Nederlanden in opstand en zwoeren zij hun landsheer af. Het tijdperk van de stadhouders brak aan, een functie die in 1747 erfelijk werd. Dit recht ging later op onze koningen over. In vroeger tijden vonden de inhuldi gingen in de open lucht plaats. In de grondwet, die in 1815 van kracht werd. werd vastgelegd dat de vorst „in eene openbare en vereenigde ver gadering der Staten-Generaal onder den blooten hemel" moest worden ingehuldigd. Koning Willem de Twee de lapte die bepaling aan zijn laars evenals het voorschrift dat bij de inhuldiging de complete grondwet aan de vorst moest worden voorgele zen. Die dingen zijn nu niet meer verplicht en worden dus ook niet uit gevoerd. Kapje Bij de inhuldiging van de Nederland se staatshoofden komen er nauwe lijks kronen aan te pas. Koningin Wilhelmina droeg bij haar eedsafleg ging een diadeem, haar dochter een speciaal voor de gelegenheid ge maakt kapje. Er is wel een kroon aanwezig in de Nieuwe Kerk. Deze kroon, die deel uitmaakt van de „rijksregaliaï waar toe ook de rijksappel en de scepter behoren, liggen gedurende de plech tigheid op een tafeltje voor de zetels van het koninklijk paar. Willem de Tweede heeft ze laten ver vaardigen en ze bij zijn gang naar de Nieuwe Kerk in de stoet laten mee voeren. Dat is daarna nooit meer ge beurd. Wat wel wordt meegedragen is het rijkszwaard en het rijksvaandel. Bij de inhuldiging van Willem de Eer ste waren er ook regalia, maar die waren van verguld koper gemaakt. Dat vond zijn zoon beneden zijn waardigheid. De Nederlandse rijks kroon is een open kroon en bestaat uit een hoofdban en acht gebogen bandeaus, samenkomend in een gou den wereldbol met kruis. Saffieren, smaragden, parels robijnen vormen de versieringen op de kroon. De rijksscepter is een 69 centimeter lange staaf van zwaar verguld zilver, bewerkt met palmetten eindigend in een Corintisch kapiteel Daaraan be vestigd is een rijksappel met kruis. De symbolische achtergrond van de scepter is de herdersstaf, een attri buut waarin het begrip leiding geven zit. De rijksappel bestaat uit een gladde vergulde bal. die de wereld voorstelt, gevat in een antieke rand van goud en ingelegd met edelstenen. Gouden kwasten Het rijksvaandel, vervaardigd van witte moiré zijde, is beschilderd met het rijkswapen. Het is afgezet met franje en kwasten van goud en Nas sau's blauw. Het rijkszwaard, sym bool van wereldlijk gezag, bestaat uit een antiek lemmet. Het handvat is met rood fluweel bekleed en met edel stenen en goud ingelegd. De regalia liggen in de regel in de zilverkluizen van het Haagse paleis aan het Noord einde. Temidden van de regalia ligt volgens de traditie ook een fraai ge bonden exemplaar van de grondwet. Na afloop van de inhuldiging wordt dat boekje, waarin precies staat waaraan vorst en volksvertegenwoor digers zich hebben te houden, meege voerd in de stoet die van de kerk teruggaat naar het koninklijk palels. Na het afleggen van deze eed wordt de nieuwe koningin gehuldigd door de Staten-Generaal. De voorzitter van de verenigde vergadering, in dit geval professor dr. Thurlings, zal daartoe de volgende verklaring uit spreken, die door elk Kamerlid wordt beëdigd of bevestigd. „Wij ontvangen en huldigen in naam van het Neder landse volk en krachtens de grond wet, u als koning, wij zweren (belo ven) dat wij uw onschendbaarheid en de rechten uwer kroon zullen handha ven, wij zweren (beloven) alles te zul len doen wat goede en getrouwe Sta ten-Generaal schuldig zijn te doen. Zo waarlijk helpe ons God almachtig (Dat beloven wij)". Deze formules zullen niet worden voorgezegd en in gedeelten herhaald maar worden zowel door de koningin als de voorzitter in zijn geheel uitge sproken. Het zijn formuleringen die teruggaan tot de middeleeuwse hul digingseden. Na het afleggen van de eden zal de voorzitter van de vergade ring „met luider stemme vaststellen dat aan de grondwettelijke voor schriften voor de inhuldiging is vol daan." De grondwet speelt bij de inhuldiging een belangrijke rol. Daarin staat ook de eedsformule afgedrukt die konin gin Beatrix na afloop van haar inhul digingsrede zal moeten afleggen. „Ik zweer dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied van de staat met al mijn vermogen zal verdedigen en be waren; dat ik de algemene en bijzon dere vrijheid en de rechten van al mijn onderdanen zal beschermen, en tot de instandhouding en bevorde ring van de algemene en bijzondere welvaart alle middelen zal aanwen den welke de wetten te mijner be schikking stellen, zoals een goed ko ning schuldig is te doen. Zo waarlijk helpe mij God Almachtig" Abraham Kuyper 'Slechts enkele van de 225 kamerle den zullen woensdag in de Nieuwe Kerk verstek laten gaan. Nog nooit is de volksvertegenwoordiging trou wens bij een inhuldiging compleet aanwezig geweest. In 1898 bij de in huldiging van koningin Wilhelmina ontbrak bijvoorbeeld Abraham Kuy per, die toen lid was van de Tweede Kamer. Hij had een gegronde reden: zijn al lang van tevoren vastgestelde reis naar Amerika waar hij op uitno diging van de universiteit van Prince ton zijn bekende Stone-lezingen over het Calvinisme hield. Zijn wegblijven uit de Nieuwe Kerk werd hem door sommigen kwalijk genomen. Kuyper wenste, om duidelijk te maken dat hij niets tegen Wilhelmina had, haar te legrafisch geluk. De familie Kuyper was echter wel present bij de inhuldi ging. Kuyper had zoals elk kamerlid ook een „dameskaart" gekregen, waarop zijn vrouw toegang had tot de kerk. Hij wist het zo te regelen dat hij zijn kaart, inplaats van die onbenut te laten, mocht inwisselen voor een tweede „dameskaart". Daardoor kon behalve zijn vrouw ook zijn dochter, H.S.S. Kuyper, naar de plechtigheid gaan. Later noemde zij het „een van de grootste voorrechten in haar le ven" dat zij erbij had mogen zijn. De regalia, die woensdag een rol zullen spelen bij de inhuldiging. Rechts de rijksappel, links de kroon en de scepter Hanger op ongeveer ware grootte afgebeeld. Om een historische gebeurtenis te laten voortleven een erfstuk voor de toekomst Een fraai en actueelgeschenk dal zeer op prijs gesteld zal worden door degenen die u lief zijn.nu... maar ook m de jaren die voor ons liggen. Uitgevoerd in massief sterling zilver met bijpassende sterling zilveren ketting. Uitsluitend verkrijgbaar door intekening en slechts tot 15 mei 1980 met een verdere beperking van slechts één hanger per intekenaar. Stelt u zich eens voordat aan het eind van de vonge eeuw uw overgrootmoeder een sieraad had gekregen een broche, of misschien een mooie hanger in fijn-gedreven zilververvaardigd bij de troonsbestijging van Konin gin Wilhelmina. Wat zou zij trots en ontroeid zijn geweest als ze zo'n geschenk had ontvangen. En wat zouden u en uw hele gezin zo'n sieraad thans waarde ren Het zou een onvervangbaar familiestuk geworden zijn, in de loop der jaren overgedragen van moeder op dochter. Thans is, ter gelegenheid van de bestijging van de troon door haar kleindochter, een sieraad gecreëerd dat naar schoonheid en vakkundige uitvoering kan wed ijveren met de sieraden, eens vervaardigd door onze voorouders en dat in de toekomst evenveel waardering zal ondervinden. De strengste eisen zijn gesteld om dit doel te bereiken. Een dergeli|k sieraad moet namelijk niet alleen decora tief en bij de gelegenheid passend zijn, het moet boven dien een schoonheid bezitten, die zowel actueel als tijd loos is. Een zodanige schoonheid dat, als over 100 jaar onze achterkleinkinderen dit sieraad bekijken, het even veel voor hen zal betekenen als nu voor ons. Het resultaat is de Zilveren Beatnx Hangereen hanger in een klassiek ovaal ontwerp, vervaardigd van sterling zilver met daarop het aloude, poëtische symbool van onze monarchie, de oranjebloesem. Alleen door de hanger van dichtbij te bekijken kan men het ragfijn gematteerde lijnenspel tegen de spiegelende achtergrond ten volle waarderen. En alleen door nauwlettend acht te slaan op alle kleine bijzonderheden kan men zien dat de tot een sierlijke krans gevlochten bloesems worden omgeven door een smalle rand van koningskroontjes, die net geheel vervolmaken. Een perfectie, prachtig om te zienfijn om te dragen een duurzaam kunstwerk, dat voor altijd het meest wezenlijke van dit vreugdevolle gebeuren tot uitdruk king zal brengen. Dc "Ztheren Beatnx Hanger" wordt uitgebracht in een beperkte uit gifte en uitsluitend in het Koninknik der Nederlanden, om de inhul diging van H.M. Koningin Beatnx te markeren. De hanger kan uit sluitend worden besteld bi| Franklin Mint en slechts tot uitcrli|k 15 mei 1980. De Zthxrrn Beatnx Hanger" zal niet uit de eerste hand worden aangeboden door juweliers of galeries. Elke hanger wordt op persoonlijke bestelling geslagen en draagt in kleine, afzonderlijk ingeslagen letters het randschnft "Beatnx Regina april 1980". De pnjs voorde hanger te zamen met bijpassende zilveren kettingen een fraaie cassette bedraagt f 125, Er geldt een absolute limiet van één hanger per in tekenaar. Het totale aantal aan te munten hangers zal daarom voor altijd beperkt blijven tot ten hoogste het aantal geldige intekeningen dat, uiterlijk 15 mei 1980 door de posterijen afgestempeld, door ons wordt ont vangen. Intekeningen met een later poststempel zullen helaas niet geaccepteerd kunnen worden. INTEKENFORMULIER Beperkte uitgifte. Alleen geldig indien niterliik 15 ma 1990 door de posterijen afgrslempeld. UmteL één hanger per intekenaar Aan: Franklin Mint BV, Amsteldijk 166, Antwoordnummer 7816,1000SN Amsterdam (te verzenden tn een open envelop zonder postzegel) Hierbij verzoek ik u mijn bestelling te noteren voor de Zth<eren Beatrix Hanger" een sterling zilveren hanger met biipassende sterling zilveren ketting. De hanger zal mij worden toegezonden in een fraaie cassette Dc uitgifteprijs bedraagt f 125.- Ik hoef nu nog niets tc betalen maar zal, na ontvangst van een acceptgirokaart, het verschuldigde bedrag bij vooruitbetaling aan u overmaken. HandtekeningDatum Naam ïf" Postcode/Plaats2 Bestelling geldig na acceptatie door Franklin Mint BV Levertijd 6 a 8 weken na sluitingsdatum intekening. w Zilveren Juliana-gulden in gladde zilveren velgrand. aan moderne closed for ever schakelarmband. (ZJ-AG) Zilveren Juliana-gulden. als klassieke broche met zilveren zigzagrand (ZJ-BG) Door storting of overschrijving van het verschuldigde bedrag plus 10,- verzendkosten en duidelijke vermelding van de code(s) van de speciale aanbieding(en) die u wenst: per postgiro no. 3134925 of bankrekeningnr.: 43.96.19 009 bij de Amro-bank Assen t.n.v Juwelier Klaas Oosterhof b.v., Tel bestetling(en) 05920-15172 i.uci «JUWELIER, Hoofdkantoor: Assen, Gedempte Singel 44. (ZJ-HG) Zilveren Juliana-gulden, gevat rn klassieke zilveren zigzagrand, aan 50 cm zilveren gourmetketting. Zilveren Juliana-rijksdaalder, gevat in klassieke zilveren zigzagrand, aan 50 cm zilveren gounmetketting (ZJ-BR) assen - Groningen - emmen - veendam - winschoten - sneek - zwolle - hoogeveen - hardenberg. Het betreft hier o.a. komplete zilveren Juliana series, met guldens, rijksdaalders en tientjes van alle jaren. Verder is er een beperkt aantal gevat in naar wens broche, hanger of armband (closed for ever). Niemand hoeft een kiene belegger te zijn om zeker te zijn dat deze munten in de nabije toekomstenorm in waarde zullen toenemen. Zie hieronder de opbouw van dit unieke aanbod: oor ïge- per i de ete- ie is rdam Luxe cassette met 10 zilveren Juliana-guldens t de jaartallen '55 - '56 - '57. (ZJ-10B) Luxe cassette mei 1 zilveren tientje. 1 zilveren rijksdaalder en 1 zilveren gulden. (ZJ-3) U133BI1C IIICl komplete zilveren Juliana serie: 19 munten van alle bestaande jaartallen (ZJ-19)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15