De inhuldiging eenplezante chaos'? dieren san Salvador lijden mee Troüw Commentaar Overheid laat niets aan het toeval over iropese boycot jjit moeilijke Japans' Hdinder doden in verkeer vergeten popvrouw DERDAG 24 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 beslissing van de Europese Ge nschap om pas na 17 mei eco- ische boycotmaatregelen te- Iran te nemen, als de gijzelaars Amerikaanse ambassade dan I niet zijn vrijgelaten, is weer I fraai staaltje van de manier |rop het niet zo verenigde Eu- in netelige kwesties politiek [ijft. De onderlinge eenheid Europa is overeind gebleven een beslissing op termijn te [en. Het feit dat de ministers de Negen desondanks voor dit jit een halve dag meer nodig >en gehad dan aanvankelijk voorzien, onderstreept nog i de moeizame manier waarop lopa tot beslissingen komt. perste reacties uit de Verenigde en op de Europese beslissing lerh^ul'cn nauwelijks de enorme jurstelling die hierover aan de (ere kant van de Atlantische uitgaan bestaat. De Europese be- JJ* Ming is nu niet direct een blijk et Al onverdeelde steun aan de hou- Tkesg die de Amerikaanse president «riön dusver in de gijzelingszaak JBCft ingenomen. 'is het geen wet van Meden en De j^en dat West-Europa iedere zeeriissing van de Amerikaanse MJejident zonder kritiek volgt. In kolommen is al eerder be id dat West-Europa en dan iet bijzonder de Westduitse Iskanselier Helmut Schmidt matigende en bemiddelende Xan spelen in de sedert Afgha- ^^*n steeds heviger wordende Ie oorlog tussen de Sowjet- en de Verenigde Staten. In ;westie Iran gaat het echter om schending van fundamentele itsregels in het internationale matieke verkeer. In dat per- ief moet de Luxemburgse be ng dan ook als uiterst mager alificeerd worden. 1 Europese beslissing om Iran 1 ultimatum op termijn te stel- biedt dat land nu de mogelijk- om in de tussentijd maatrege- t de f len te nemen om de gevolgen van de Europese boycot op te vangen. De eerste berichten wijzen erop dat de regering in Teheran haar heil zoekt bij de Sowjet-Unie en haar Oosteuropese bondgenoten. Zo zou Iran al een principe-ak koord met de Sowjet-Unie geslo ten hebben en zouden verscheide ne Oosteuropese landen Iraanse olie gaan afnemen. Daarmee doet de merkwaardige ontwikkeling zich voor dat twee conflicten van een wereldwijde schaal elkaar nu gaan versterken. Hielden de ontwikkelingen in Af ghanistan en Iran elkaar aanvanke lijk redelijk in evenwicht door ge lijkelijk verdeelde woede jegens Moskou en Washington, nu begint het ernaar uit te zien dat de Sow jet-Unie van de gevolgen van de gijzeling gebruik maakt om het Westen een hak te zetten voor de houding die het heeft aangenomen na de Russische inval in Afghanis tan. Het is aan te nemen dat deze ontwikkeling zich echter eveneens zou hebben voorbedaan als de Eu ropese landen tot een onmiddellij ke boycot zouden hebben be sloten. Een bijkomend gevolg van de Luxemburgse beslissing is dat de leiding in het Kremlin nu zal trach ten er achter te komen hoe hecht de verhouding tussen West-Euro pa en de Verenigde STaten nog is. Nu West-Europa zowel in de kwer tie Afghanistan als in de kwestie Iran slechts schoorvoetend en te genstribbelend achter de Ameri kaanse opstelling is gaan staan, moet Moskou de indruk krijgen dat het in staat is het Atlantische bondgenootschap uit elkaar te spe len. Het bezoek van de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko aan Prijs duidt op een poging in die richting. De enige duidelijke conclusie kan dan ook zijn dat de Luxemburgse beslissing de relaties tussen de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en West-Eu ropa nog diffuser maken dan ze al zijn. ie bewindslieden in het buiten- I blijven een punt van aanhou- ède zorg van de bevolking, om rtekst van de grondwet even te iëren. i Agt, die op dit punt al enkele fende wapenfeiten op zijn m heeft, weet zich opnieuw in publiciteit te brengen nu lit Tokio. is beter, zo laat hij ons weten, het gemeentebestuur van Ara- ipjdam toch maar bij de oor- mkelijke plannen blijft en het iwe operagebouw laat verrijzen de Ferdinand Bolstraat, naast Japanse Okurahotel. Dat zul- de Japanners erg waarderen en •Jjschien willen ze dan ook nog situ Ier investeren in ons land. „Als sterdam Okura laat barsten, I HAAG (ANP) In het algelo- jaar zijn minder voetgangers ver rukt: in totaal kwamen er 1985 n om het leven bij verkeerson- heH< kken, 309 minder dan in 1978. Dit t uit een overzicht van het CBS. Ellen In git eveer driekwart van deze daling len r Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Inhuldiging van prinses Beatrix op 30 april ln Amsterdam moet aan twee voorwaarden voldoen: er mogen zich geen ongeregeldheden voordoen en het moet voor iedereen een feestdag zijn. Een schier onmogelijke opgave voor de organisatoren. De zorg om de veiligheid weegt zo zwaar dat er ln ieder geval op de Dam nauwelijks van spontaan feestvieren sprake kan zijn. „We willen er geen gepantserde stad van maken", verklaarde een van de organisatoren, de Amsterdamse ge meentesecretaris W. Lemstra, ln een interview. „En al zal er een rookbom- metje worden gegooid, of een span doek ontrold, wat dan nog. We maken ons daar niet zo'n zorg over. Het zal een plezante chaos worden. Typisch Amsterdams." En burgemeester W Polak zei bij een andere gelegenheid: Als er mensen zijn die de zaak willen gaan versjteren, dan vind ik dat wij ons daar niet zó op moeten gaan voorbereiden, dat Amsterdam een soort politiestaat wordt." Maar het is de vraag hoe zwaar de stem van het gemeentebestuur telt. De verantwoordelijkheid voor de vei ligheid ligt vooral bij de regering en die schijnt niet veel te voelen voor een „plezante chaos". Er worden vei ligheidsmaatregelen getroffen die voor Nederlandse begrippen onge kend zijn. Niettemin moet het, zoals minister Wiegel bij herhaling heeft verordenneerd, een feestdag worden. De Oranjeverenigingen hebben dan ook het volk opgeroepen zich mas saal naar de Dam te begeven om afscheid te nemen van Juliana als koningin en haar opvolgster toe te Juichen. Of dat ook werkelijk kan, is een tweede. Wie niet tot de selecte groep van genodigden behoort en toch iets van het gebeuren in levende lijve wil meemaken, dient te rekenen op ontberingen. Autovrij Allereerst is de binnenstad van Am sterdam op 30 april autovrij een droom van vele actievoerders wordt voor één etmaal werkelijkheid. Het gebied dat grofweg begrensd wordt door Herengracht. Munt, Kloveniers burgwal en Prins Hendrikkade, wordt afgesloten voor elk doorgaand rijver- keer. In een iets kleiner gebied (Sin gel. Spui, Oude ZIJds Voorburgwal, Prins Hendrikkade) mag zelfs geen auto geparkeerd staan. De politie sleept elk voertuig dat op 29 april na acht uur 's avonds zich nog binnen die grenzen bevindt, weg. Aan de rand van de stad worden haastig par keerterreinen voor 7.000 auto's ln ge reedheid gebracht Vandaar rijden op 30 april pendelbussen naar het centrum. De bewegingsvrijheid voor voetgan gers rondom de Nieuwe Kerk en het palels op de Dam is ook beperkt. Vrijwel alle stegen, straten en grach ten die naar de inhuldigingsplek lei den worden afgesloten. Mensen te voet kunnen de Dam alleen bereiken vla het Damrak. Rokln en Dam straat. Het gebied ten westen daar van is taboe. Wie binnen deze gordel woont kan, volgens de politie, op ver toon van een deugdelijk legitimatie bewijs vrijelijk rondlopen. Mensen met „strikt noodzakelijke bezighe den" ln het gebied op 30 april moeten bij het politiebureau Warmoesstraat een pasje halen. Volgens de adjudant die zich daarmee bezig houdt is het opgeven van naam. adres en geboor tedatum voldoende Ook krakers die in het gebied wonen kunnen een pas- Je krijgen. „Het interesseert me hele maal niets of het krakers zijn, als ze maar een legitimatiebewijs hebben." Het probleem is alleen dat krakers om Juridische redenen hun identiteit en adres niet prijs willen geven. Er wordt nog onderhandeld over het ver strekken van pasjes aan deze Amster dammers waar alleen maar nummers op staan. Schoolkinderen Wie er in slaagt op tijd de Dam te bereiken is aangewezen op het ach terste gedeelte van het plein. De voor ste helft, afgeschermd met dranghek ken. is bestemd voor achthonderd Amsterdamse schoolkinderen en zes honderd mensen uit het gehele land. Elke gemeente mocht twee mensen naar de hoofdstad afvaardigen Hun identiteit is bekend bij de organisato ren. „Het voorste gedeelte van de Dam is eigenlijk gereserveerd voor het 'verplicht toejuichen," zegt een woordvoerder van de politie ironisch. „Er blijft een klein gedeelte over voor het 'spontaan' toejuichen." „De binnenstad zal niet vergeven zijn van de politie," verzekerde burge meester W. Polak gisteren nog. De politiemensen die er zijn zullen ln feestelijk tenu verschijnen, wist een woordvoerder van de politie te mel den. Maar terwijl agenten met witte handschoenen en stropdas bij de af zettingen staan, zijn leden van Mo biele Eenheden ln overall en met helm en schild elders wel paraat. Hoe veel veiligheidspersoneel die dag in Amsterdam ln touw is. wil de politie „om begrijpelijke redenen" niet kwijt. Het zullen er duizenden zijn. De twee ziekenhuizen van de univer siteit van Amsterdam, het Wilhelmi- naGasthuis en het Binnen Gasthuis, zijn aangewezen voor de opvang van eventuele gewonden. Het eerste voor hooggeplaatste bezoekers en het tweede voor anderen, bevestigde een woordvoerder van de universiteit. Een deel ls al dagenlang actief in Amsterdam. De Koninklijke Mare chaussee bewaakt dag en nacht het palels en de Nieuwe Kerk. Regelma tig cirkelen er helikopters boven de stad, en de politie heeft een uitge breid buurtonderzoek gehouden. Vol gens bewoners zijn strategische plaatsen vooral op daken van be drijfsgebouwen gereserveerd voor po litiemensen. „Scherpschutters" ver duidelijken ze, maar ook daar geeft de politie geen commentaar op. Het luchtruim is op 30 april voor elk luchtverkeer, behalve dat van de poli tie, gesloten. Het zijn verregaande maatregelen die maar gedeeltelijk ontlokt lijken door de krakersleus „Geen woning, geen kroning". Er circuleren pamfletten en oproepen ln krakerskringen, maar hun eventuele acties lijken er niet op gericht de Inhuldiging direct te ver storen. Buitenlandse terroristische groeperingen baren meer zorgen. Burgemeester Polak: „Er komen veel buitenlandse gasten. Ik heb wel eens ironisch gezegd: elke buitenlander neemt zijn eigen vijanden met zich mee. Daarom moet er rekening wor den gehouden met terroristische ac ties." formeerden drie functionarissen naar hun plannen voor 30 april. „Toen we zelden dat we niets van plan waren geloofden ze ons niet. Ze hadden ge hoord dat er verfbommen ln het huis waren." Het enige voornemen van de circa 90 bewoners van het pand was op eigen wijze bij te dragen aan de feestvreug de. „Wij wilden binnen de grenzen van het toelaatbare laten zien wat een poppenkast zo'n inhuldiging ia en dat dat geld beter aan woningbouw besteed kan worden." Er zijn al wachthuisjes beschilderd en panelen vervaardigd met leuzen. Volgens Lau ra ls er op het hoofdbureau nog een hele discussie gevoerd over de tek sten. „Trix is een rotwijf, mocht bij voorbeeld niet. Maar „geen woning, geen kroning" nog wel Kraakpand Eén kraakpand biedt de politie ech ter wel zorgen: het voormalige Han delsbladgebouw dat schuin tegen over de achterkant van het paleis staat. Bewoners werden vorige week ontboden op het hoofdbureau van politie. Volgens kraakster Laura in zat Nederland de reputatie krijgen van een land waarmee geen be hoorlijke afspraken kunnen wor den gemaakt." Een gaaf voorbeeld van wat de Amsterdammers een gotspe noe men. Heeft het gemeentebestuur van Amsterdam eerst op advies en later met de nadrukkelijke ze gen van de regering de plannen voor het stadhuis zodanig gewij zigd dat er een goedkope en ener gie-besparende combinatie van stadhuis en opera op het Water- looplein tot stand kwam, en dan opeens fietst daar de (naar wij hopen) best ingelichte man van Nederland tussendoor. Wie zal ons deze raadselen verkla ren? We houden het er maar op dat Japans een heel moeilijke taal Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. trad op in het eerste kwartaal toen er als gevolg van het strenge winterweer minder en voorzichtiger werd gere den dan gewoonlijk. Ook in het twee de en vierde kwartaal deed zich een daling voor van het aantal verkeers doden. In het derde kwartaal was het aantal overleden verkeersslachtof fers vrijwel gelijk aan dat van 1978. De politie wilde ook op 30 april toe gang tot het gekraakte pand hebben omdat „het de laatste schakel in de veiligheids ring was". Maar de bewo ners weigerden. „De politie heeft nog nooit iets voor ons gedaan. Ze treedt altijd tegen krakers op. behalve als ze Je nodig heeft." Voor de krakers geldt, zeggen ze zelf op 30 april maar één parool: kraken net als op elke andere dag De Am sterdamse woningbouwverenigingen gaan als voorzorgsmaatregel zo snel mogelijk al hun leegstaande wonin gen bulten de gemeente om toewijzen aan leden. Bij menig complex van leegstaande koopwoningen staat per soneel van particuliere bewakings diensten. Zo bereidt ledereen zich op zijn eigen wijze voor op 30 april. VOETGANGERSSITUATIE BINNENSTAD 30 oprit von 730-18 00 uur n "-O, vult voöiD Af «lult ingen voor voet - gongere Het daverend geluid van ontplof fende bommen en zwaar geweer vuur weerklinkt in 8an Salvador, de hoofdstad van El Salvador. In de dierentuin timmert olifant An gela bonkend met haar slurf op de grond, steekt de slurf vervol gens in de lucht en trompettert alles bij elkaar. Boy, de baviaan, stampt wild door zijn kool. hyste risch krijsend en woest aan de tralies rukkend. De meeste ande re van de vijfhonderd dieren ln San Salvadors dertig Jaar oude dierentuin houden zich rustig. „Ze zijn aan het schieten gewend geraakt, net als de meeste men sen in de stad," zegt directeur Carlos Hidalgo. „Alleen Angela en Boy niet; die zijn erg gevoelig. Het lawaai gaat zo'n beetje de hele dag door, want hier vlakbij ligt een militair oefenterrein." Net als de mensen gewend aan het lawaai dus, maar ook aan de ontberingen. Oorlog brengt dat met zich mee, zoals ook de Neder landers van boven de veertig de zer dagen weer duidelijk voor de geest zal staan. De dieren van San Salvador doen noodgedwon gen mee: onder de Salvadorenen zijn (dit Jaar al meer dan duizend) slachtoffers gevallen, onder de dieren ook. Veel mensen hebben niet genoeg te eten, de dieren evenmin. Twee Jaar geleden huis vestte de dierentuin nog acht honderd dieren. 81nds die tijd zijn driehonderd van hen het slachtoffer van de omstandighe den geworden, meestal afge maakt. „We moesten de oudere vaak wel opofferen om de Jongere meer kans op overleven te ge ven," zegt Hidalgo. Onder die „of ferdieren" veertien leeuwen; de enige zebra stierf van ouderdom en werd niet vervangen. Apen en vogels zijn nu de meest voorko mende bewoners van de tuin. De overgebleven dieren maken moeilijke tijden door en de direc tie van de dierentuin heeft het minstens even zwaar. Die moet met een subsidie van 5500 per maand zien rond te komen; vol gens kenners zou er zeker tien duizend gulden bij moeten om de vijfhonderd dieren plus het park te onderhouden en bovendien het personeel te kunnen betalen. In komsten uit het bezoek zijn er niet. Het dierenpark is altijd vrij toegankelijk geweest, en nu een toegangsprijs heffen zou het park van de regen ln de drup brengen: dat bezoek ls de laatste twee jaar toch al teruggelopen van een mil joen tot krap honderdduizend. Het gevolg van het veel te lage maandgeld is, dat de dieren on voldoende te eten krijgen. „We kunnen ze maar half zoveel geven als ze gewend waren," zegt direc teur Hidalgo. „We hebben ge woon geen geld voor meer. De leeuwen zitten geregeld een hele week zonder vlees, en als er weer gevochten wordt in de stad krij gen andere dieren soms een hele dag helemaal niets, omdat onze mensen niet naar de markt kun nen om in te kopen." Olifant An gela heeft de gedwongen honger- kuur tot nog toe alleen maar goed gedaan, vindt hij. „Ze was een echte vetzak, veel te dik ei genlijk, en nu ze nog maar een kleine zeventig kilo fruit per dag krijgt is ze een stuk afgeslankt, wat in feite al veel eerder had moeten gebeuren." Directeur Hidalgo heeft toch nog de stille hoop meer geld voor zijn dieren los te krijgen. Misschien van de nieuwe minister v*n on derwijs, die het ook over de die rentuin voor het zeggen heeft. Weliswaar ls dat alweer de derde minister binnen een half Jaar op die post, maar zolang hij niet opstapt hoopt Hidalgo iets voor zijn dieren te kunnen verbeteren. Geheel in de stijl van deze tijd heeft een stel koolmezen in Am stelveen een onderkomen 'ge kraakt': voor het tiende Jaar al bexetten te de brievenbus van de familie Van de Brink, die nu noodgedwongen de post uit een aan de deur opgehangen plastic aak moet halen. Een 'lustrum- bordje' met 'verhuurd', een vo geltje en '10 x' er op verwijst alle brieven- en drukwerkbexorgers naar de aak. Ergens in Haarlem heeft een duif ook een comforta bele plaats voor haar nest gevon den in een grote neonletter: lek ker warm, stevig en nog gratis licht ook. verdal, die sinds 1973 de bijbeho rende oorkonde tijdens het (al tijd gratis toegankelijke) jaarlijk se popfestival ln NiJ verdal aan de uitverkorene uitreikt, heeft 'me vrouw Dolman' als popvrouw aangewezen „omdat zij met hu mor en openhartigheid de gren zen tussen man en vrouw weet te overschrijden en te relativeren", om iet* uit het Juryrapport te citeren. De popvrouw zal worden uitgenodigd om tijdens het festi val, eind juli, de oorkonde op de popvrouwzetel in ontvangst te komen nemen. In vorige Jaren zaten daar onder meer Oermaine Oroenler, oud-minister en oud wethouder Irene Vorrink en actri ce Mimi Kok, prinses Irene, een paar Jaar geleden tot popvrouw uitgeroepen, kon niet komen en liet zich in NIJverdal vertegen woordigen door een vrouwelijke Spaanse tolk die in Nederland werkt. De allereerste die deze 'pop-eer' te beurt viel, was konin gin Juliana. Zij liet na het festival iets van zich horen, omdat zij dat Jaar haar handen vol had aan haar 25-Jarig regeringsjubileum pen gevonden die Je er een paar Jaar geleden nog niet zag. zakre- kenmachlentjes. diplomatenkof fertjes, tennisrackets, betaalche ques en ook paspoorten bij de vleet In voorbije Jaren vonden beambten van het openbaar ver voer haast uitsluitend herenpara plu's. waarvan elke echte gentle man er minstens twee schijnt te bezitten. Maar vorig Jaar waren er onder de 150.000 gevonden voorwerpen maar 26 000 para plu's. een absoluut diepterecord volgens het Londense vervoerbe drijf. Vermoedelijk is de verkla ring dat de meeste heren ln deze dagen een opvouwbare paraplu in hun tassen en koffertjes stop pen. Maar als ze die koffertjes dan in hun geheel achterlaten, moeten er toch ook weer even veel paraplu's gevonden worden, zou Je zeggen. Ze zoeken het maar uit Voor het eerst sinds de Instelling van de (Jaarlijkse) onderschei ding is een man tot 'popvrouw van het Jaar' uitgeroepen. Het. is Paul Haenen, voor radio (Stad AmsterdamMulsteraars en t.v. (Sonja's Ooed Nieuws Show)-klJ- kers beter bekend als mevrouw Margreet Dolman. De Stichting Sociaal Jongerencentrum ln N1J- Mlsschien komt het doordat ze te gehaast leven, ln elk geval wor den ook de Engelsen met de dag slordiger en vergeetachtiger. In de Londense metro treinen en dubbeldeks bussen worden te genwoordig tenminste voorwer-

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5