bedrijf in Rotterdam loost Vervuild afvalwater illegaal Fractie CDA verspeelt kans voor illegalen msterdam verbijsterd er uitlating Van Agt HET ABC VAN BUR DA Huisartsen nu achter vestigingsbeleid Twee wetsontwerpen leegstand V erknemers bij weigering met ontslag bedreigd Plafond gewit... SPIERPIJN! lm %ücje' V Dubbelportret op guldens en rijksdaalders nonteren V1's begonnen meente moet opera bij Japans hotel bouwen' Nadere uitwerking van regels wordt erg belangrijk Dijkman b.v. Gasbel groter dan verwacht LANCERS Rita bERDAG 24 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De rivierpolitie in Rotterdam is een uitge breid onderzoek begonnen naar het opzettelijk vervuilen van water door een onderhouds- en classificeerbedrijf in Rotter dam. Volgens de politie zijn in de afgelopen twee jaar vele honderden tonnen sterk verontreinigd afvalwater geloosd. De werknemers van het bewuste bedrijf van wie de politie de naam niet wil noemen werden bedreigd met ontslag als ze weigerden mee te werken aan de vervuilingspraktijken. De zaak is aan het rollen gebracht door klachten van werknemers van het bedrijf: ze vertelden de politie dat er in de Jaren 1978 en 1979 honderden tonnen slobs (was- en spoelwater van olie- en chemlcallëntankers) in het water zijn geloosd. De rivierpolitie heeft proces-verbaal opgemaakt te gen negen werknemers van het schoonmaakbedrijf alsmede tegen het bedrijf zelf. Tot nu toe zijn nog maar drie geval len onderzocht, waarbij spoelwater niet naar de wal werd gebracht maar direct overboord werd gepompt op het tankscheepje dat deze slobs kwam ophalen. De politie moet de komende weken nog een groot aantal gevallen hoeveel is niet bekend van dergelijke illegale lozingen on derzoeken. te zijn van het onderzoek van de rivierpolitie In het Waterweggebied werken tien bedrijven die al dan niet met steun van een vaste walinstallatie spoelwa ter ophalen bij tankers Deze bedrij ven hebben samen tweeëntwintig schepen in de vaart Vier bedrijven zijn gespecialiseerd in het schoonma ken en spoelen van chemicaliëntan- kers. Toestemming Dit is het ontwerp voor het dubbelportret van de aan staande koningin Beatrix en haar moeder en voorgangster koningin Juliana, dat aange bracht zal worden op dertig miljoen guldens en dertig mil joen rijksdaalders. De speciale munten worden geslagen ter gelegenheid van de troonswis seling en de inhuldiging. Het ontwerp is van de beeldhou wer mevrouw C.E. Bruyn-Van Rood. De munten zullen in de maand juli via de post- en de bankkantoren in omloop ge bracht worden. Rondom het dubbelportret komt de tekst „Beatrix koningin der Nedr- rlanden 30 april 1980". Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-fractie heeft gisteravond in de Twee de Kamer tot verbijstering van vriend en vijand elke over gangsmaatregel voor illegale gastarbeiders afgewezen. Dit gebeurde op een moment, dat de regering bereid leek zo'n maatregel voor een beperkte groep illegalen te treffen Minister De Ruiter van justitie maak te in de eerste rond van het debat een opening. Hij zei, dat een overgangs maatregel voor een beperkte groep illegalen technisch uitvoerbaar zou zijn. Het zou hierbij gaan om illega len. die gedurende een bepaalde pe riode belasting en sociale premies hebben betaald en voor wie de werk gever een verzoek tot regularisatie indient. Tot dusverre wees de regering elke vorm van regularisatie van de hand met als belangrijkste argument, dat ADVERTENTIE Extraatje H. J. 5- plosieven Opruimingsdienst heeft gisteren in het Gelderse |1 een in 1945 in een bouwland neergekomen VI gedemonteerd, uurde ruim vijf uur, van elf uur 's morgens tot vier uur igs, totdat de vliegende bom onschadelijk was gemaakt. Het (vijfendertig jaar bekend dat de VI er lag, maar onlangs werd ?ld dat er nog ontploffingsgevaar bestond. Er zijn nog er vijftien meldingen over in de grond zittende Vl's binnen de nte Gorssel binnengekomen. Ook deze Vl's zullen worden anteerd. Volgens de werknemers kregen ze in sommige gevallen een extraatje als ze op die manier meewerkten. Ze moch ten met de slobs doen wat ze wilden, als ze er maar voor zorgden dat het tankscheepje waarmee de slobs wer den opgehaald, steeds weer vaarklaar voor de wal kwam om "direct te kun nen worden Ingezet voor een volgend karwei. Werknemers die hieraan niet wilden meewerken, zeggen meerma- - len bedreigd te zijn met ontslag. Een onderzoek in de boeken van het bedrijf heeft volgens de politie ook valsheid in geschrifte en oplichting aan het licht gebracht. Deze knoeie rijen waren nodig om te bewerkstelli gen dat niet geheel uitgevoerde op drachten voor het afvoeren en ver werken van slobs toch uitbetaald konden worden. Op die manier zijn honderden tonnen zwaar verontrei nigd water geloosd. Enkele Jaren geleden is er sprake geweest van een soortgelijke affaire. Het ging toen om het schoonmaakbe drijf Booy Clean, het grootste tanker schoonmaakbedrijf in Rotterdam. Booy Clean ontkent iets te maken te hebben met dit geval of op de hoogte Wanneer er sprake is van gevaarlijke stoffen, moet een schoonmaakbedrijf overigens eerst toestemming vragen aan het bureau gevaarlijke stoffen van het gemeentelijk havenbedrijf, alvorens aan de slag te gaan. Volgens dit bureau wordt steekproefsgewijs gecontroleerd of het schoonmaakbe drijf in kwestie het spoelwater op de Juiste manier verwerkt. De schoon maakbedrijven die geen installatie aan de wal hebben voor de verwer king van het spoelwater, verwerken de slobs aan boord, waar in dat geval separatoren aanwezig moeten zijn om water en vuil te schelden. Er zijn allerlei manieren om spierpijn op te lopen. Dat is zó gebeurd. Gelukkig is er ook een voortreffelijke manier om er snel weer vanaf te komen. Inwrijven met Algesal maakt de spieren los en soepel Algesal brandt niet op de huid. geeft geen vlekken en heeft gelukkig een heel aange naam parfum. Zorg dat u altijd een tube in huis hebt Algesal is uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiks voorschriften Algesal als bewegen pijn doet. dit een nieuwe stroom illegalen naar ons land zou lokken Dc bewindsman maakte de opening om tegemoet te komen aan de wensen van een deel van de CDA-fractie Vlak voor de paasvakantie stemden zes christen democraten vóór een motie van PvdA en D'66. waarin voor een overgangs maatregel werd gepleit voor illegalen die al enige jaren in ons land werken De regering besloot echter, de motie niet uit te voeren De CDA-fractie heeft de afgelopen dagen druk overleg gevoerd over deze kwestie, zowel intern als met de ver antwoordelljke ministers Albeda van Sociale Zaken en De Ruiter van Jus titie Hierbij was een beperkte overgangs maatregel als mogelijk compromis over tafel gegaan Na de opmerkin gen van minister De Ruiter gister avond trok de CDA-fractie zich terug voor beraad, waarin de conclusie werd getrokken, dat een beperkte re geling te mager was. Men vond. dat er dan beter niets kon gebeuren Met deze boodschap keerde CDA-woord voerder Van Dam terug in het debat Verbijstering Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer zal zich binnenkort waar schijnlijk opnieuw over twee ontwerpen van een leegstands- wet moeten buigen. De kans dat de indieners van beide ontwerpen, de PvdA en het kabinet met elkaar tot overeen stemming komen om er één wetsontwerp van te maken is zeer klein. Beide bestrijden elkaar om als eerste te antwoorden op de reacties die hun wetsontwerp in de Tweede Kamer heeft opgeleverd, (memorie van antwoord) eno< Het ontwerp van wet van de PvdA dat de leegstand moet bestrijden da teert van begin 1978, dat van het kabinet van begin 1979. De Tweede Kamer heeft vorig jaar zomer schrif telijke reacties geleverd op de ont werpen. Nadien werd niets meer van de Indieners vernomen De laatste weken werd overleg gevoerd tussen minister De Ruiter van Justitie en staatssecretaris Brokx van volks huisvesting enerzijds, en de PvdA- Kamerleden Salomons en Patijn an derzijds over de mogelijkheden om de beide wetsontwerpen ineen te schuiven tot één ontwerp Eind maart verklaarden de twee (De Ruiter en Salomons) in het VARA-prgramma de Rooie Haan daartoe goede moge lijkheden te zien. Een gesprek daarna op het ministerie van volkshuisvesting leverde niets op, omdat, zo zei Salomons „Brokx zijn huiswerk nog niet af had." De staatssecretaris van volkshuisvesting verklaarde zelf in de Eerste Kamer dat de wet „nog veel vragen oproept." Vanmorgen zal er opnieuw worden overlegd tussen beide indieners, maar er wordt nauwelijks verwacht dat dat iets oplevert. Verschil van mening bestaat er nog over het toe voegen aan de leegstandwet van re gels voor de woningdistributie. De PvdA verwacht weinig nuttig effect van een leegstandswet als er geen strakke normen voor woonruimtever deling aan worden gekoppeld Op het ministerie van volkshuisvesting voelt men mets voor een dergelijke aan pak. Wel is overeenstemming bereikt over het intrekken van de antl-kraak- wet en het opnemen van bepalingen tegen het kraken in de leegstandswet Ontstem Bij de PvdA is men danig ontstemd geraakt toen gisteren op het Binnen hof bekend werd. dat staatssecretaris Brokx vrijdag na afloop van de minis terraad zijn memorie van antwoord bekend wilde maken. De PvdA kwam daarop met een verklaring vandaag nog een persconferentie te zullen ge ven, waarin de PvdA haar memorie van antwoord zal openbaren Voor de goede orde houdt men nog een slag om de arm en voegt er aan toe „af hankelijk van het nog te houden overleg met het kabinet' Zowel op het ministerie als in de PvdA dicht men elkaar kwade trouw toe, inzake de bereidheid om de beide ontwerpen in elkaar te schuiven. Sa lomons ontkent dat: „Wat de PvdA betreft: „Als ik niet geloofde dat ge sprekken met de regering zin hadden, dan had ik niet zolang mijn eigen memorie van antwoord opgehouden ADVERTENTIE ;en onzer verslaggevers TERDAM Premier Van Agt heeft gisteren een dringend beroep gedaan op Amsterdam nche!et muziektheater toch naast het Japanse Okurahotel aan de Ferdinand Bolstraat te B. Luen- gezien het belang van Japanse investeringen in Nederland. Op het Amsterdamse ersun uis reageerde men met verbijstering en ongeloof op de uitlatingen van Van Agt, die oerdetn gemeld door het Algemeen Nederlands Persbureau vanuit Tokio. >ersufl nll>ber vorig jaar bereikte de te Amserdam een akkoord t kabinet over de bouw van Ijj. Ihuis annex muziektheater op terlooplein Amsterdam was combinatieplan gekomen om v nen voor beide gebouwen uit Hai van voortslepende onderhan- me het Rijk te halen. Dat het kabinet stelde 230 mil- lden beschikbaar. Het kabinet BUrfciooit bezwaar tegen gemaakt Ferdinand Bolstraat als vesti- rledej Bats voor het muziektheater ant s. Val gezworen. Blijkens het ANP- is Van Agt in Tokio van me- ef£!uhnd"d ge dl Laat. rers lis v ■ker he h 0 le kei ormei bouw van het theater op het oplein zou Van Agt gezegd „Dit treft pijnlijk het Japan- Hij herinnerde eraan dat het hotel zich aan de Ferdinand it gevestigd heeft met het oog omst van een opera naast de gewijzigde plannen van Am- noemde Van Agt „van het irieuze karakter, en dat is ach tig in het verkeerde keel- ihoten" e gen „IJ: oemd dewfl in de e gen Hij Ui O] i is. ziektheater te combineren op het Waterlooplein is niet uit de lucht ko men vallen. De gemeenteraad heeft het besluit genomen na uitvoerig overleg met de regering over allerlei aspecten van het plan Het kabinet heeft bij monde van staatssecretaris Koning zijn instemming betuigt. Overigens heeft Okura zelf nooit van ons gevraagd van het besluit terug te komen", aldus burgemeester Polak. Hij heeft kort geleden nog met minis ter Van Aardenne (economische za ken) en staatssecretaris Koning (bin nenlandse zaken) gesproken over de stand van zaken en de manier waarop Amsterdam het vrijgekomen terrein rondom het Okura-hotel zal invullen. Volgens Polak wordt er rekening ge houden met de belangen van Okura. Zowel het hotel als de gemeente heb ben als uitgangspunt dat zij een even tuele schadeclaim van Okura willen voorkomen, aldus Polak. Curieus „Het wordt overigens wel curieus", voegde Polak eraan toe. „dat als staatssecretaris Smit-Kroes naar Saoedi-Arabië gaat de NOS onder druk wordt gezet en dat als premier naar Japan gaat. Amsterdam onder druk wordt gezet. We zullen wel van de minister-president zelf horen wat hij nu eigenlijk bedoeld heeft". Van Agt keert het komende weekeinde naar Nederland terug. Ons commentaar staat op pag. 5 t vervolgde: „Dit kan aanmer- gevolgen hebben voor de be- van het Japanse bedrijfsle- waar dan ook in Nederland te en Ik betwijfel of de Amster- )estuurders inzien wat er op staat Als Amsterdam Okura sten zal Nederland de reputa- i krijgen van een land waar- behoorlijke afspraken kun- rden gemaakt 'P Tl Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) streeft er naar nog eind van dit jaar met een aantal regelingen te komen voor een niet- vrijblijvend vestigingsbeleid, dat een wettelijk kader moet krijgen om nale ving in ieder geval te bereiken. Hoewel de principes „vrije artsenkeuze" en „vrije patiëntenkeuze" bij het opstellen van vestigingsregels gehandhaafd dienen te blijven, zal dit in de praktijk toch een zekere beperking inhouden van het ongelimiteerde vrije ondernemerschap van de arts. ■jstering 'aadsleden en ambtenaren [Amsterdamse stadhuis rea gisteren met verbijstering op i van de premier Eén van de term „tropenkolder" in Burgemeester Polak rea- plomatieker ..Dit moet een md zijn Het is onvoorstel- Ni de minister president be- met Amsterdam vanuit i willen voeren en dat hij Ideze zin zou hebben uitgela at besluit om stadhuis en mu- De ledenvergadering van de LHV is met grote meerderheid akkoord gegaan met zo'n 23 uitgangspunten van het be stuur, die die uitgangspunten als „een onverbrekelijk ge heel" beschouwt Dagtaak Centraal staan de dagtaak van de hulsarts en de kwali teit van zijn werk, de grootte van de praktijk, de afkoopre geling en de overdracht van het patiëntenbestand. Zo moet er gestreefd worden naar praktijkverklelnlng, om dat bij de huidige gemiddelde praktijkgrootte (nu ruim 2500 zielen) de arts niet meer ln staat is zijn patiënten zo goed mogelijk te behandelen bin nen een aanvaardbare dag taak. Gesteld wordt dat de kwaliteit van het huisartsen- werk in het gedrang komt bij een te grote en een te kleine dagtaak en dat een van zijn hoofdtaken is naast samen werken het bijhouden van zijn vakgebied Het moet mogelijk blijven om op verschillende manieren de huisartsengeneeskunde uit te oefenen, hetzij als „solist" hetzij in een groepspraktijk of een gezondheidscentrum Van het meer samenwerken ook met andere hulverleners verwacht men een betere zorg Ten aanzien van de patiënten wordt opgemerkt, dat waarne mingsregelingen duidelijk moeten zijn en dat de kwali teit van de zorg voortdurend gewaarborgd blijft Het overdragen van onroe rend goed van de ene naar de andere arts houdt niet auto matisch in. dat ook het pa tiëntenbestand wordt overge dragen. Bij de keuze van de opvolger dienen ook andere plaatselijke huisartsen en de betrokken patiënten te wor den geraadpleegd. Gewenst Het LHV-bestuur noemt het opheffen van de goodwill-sys teem via een afkoopregeling „gewenst, maar niet noodza kelljk Voor het berekenen van de hoogte van de goodwill zullen dan echter wel nadere bindende richtlijnen worden opgesteld" Hoewel er wel geprobeerd zal worden de praktijken te ver kleinen. houdt de LHV vast aan een redelijk honorarium voor de huisarts Uitgang spunt is en blijft de vergelij kingsfiguur: rijksambtenaar, schaal 151 maximaal. De initi atiefgroep „praktijkstartende huisartsen' liet gisteren in een persbericht weten nogal wat kritiek te hebben op de nu aanvaarde uitgangspunten voor het vestigingsbeleid. Zij noemt die zo algemeen ge steld. dat de uitwerking ervan wel zeer belangrijk wordt voor een waardeoordeel van dit beleid De initiatiefgroep vindt het verder gewenst dat ook andere belanghebbenden, zoals patiënten, overige hulp verleners in de eerste lijn en nog niet gevestigde huisart sen. daadwerkelijk bij die uit werking worden betrokken. Dat de huisartsen nu akkoord zijn gegaan met deze uit gangspunten voor een vesti gingsbeleid. hoe ruim ook in feite geformuleerd, werd ove- De verbijstering was groot, vooral bij de PvdA die de opening bij de rege^ ring gretig had binnengehaald De socialisten konden ermee akkoord gaan. op voorwaarde dat het initiatief voor het indienen van een regularisa tieverzoek niet alleen bij de werkge ver zou liggen. Ook de werknemer moest erbij betrokken worden ADVERTENTIE Piano's 18 stuks lakschade van 4.295,- nu 2.495,- Muziekhandei Rozengracht 115, 139. 146-148 Amsterdam. 020-265611 Gratis parkeren Euro perking - Marm* straal DEN HAAG (ANP) De gasbel in Groningen blijkt ruim 80 miljard kubieke meter groter te zijn op grond van schattingen werd aange nomen. Nadat bleek dat de druk in het reser voir minder daalde dan de met be hulp van een rekenmodel voorspelde drukdaling. is afgelopen jaar beslo ten de gasreserve opnieuw te schat ten. Per 1 januari 1980 wordt de gasreserve in Groningen nu geschat op 1730 miljard kubieke meter, ter wijl de raming per 1 januari vorig jaar 1648 miljard kubieke meter be droeg. Dit wordt meegedeeld door de Rijks Geologische Dienst in Den Haag. De gasreserves in het Nederlandse deel van de Noordzee vallen echter tegen. Die worden nu geschat op 304,2 miljard kubieke meter. ADVERTENTIE iMcoimn geïmporteerd door KOOPMANS4 PRUINIERBV AMSTERDAM rigens hoog tijd Er zijn mo menteel nog zo'n vierhonderd huisartsen onvrijwillig werk loos en oudere collega's zijn vaak niet geneigd uit vrije wil hun praktijk te verkleinen Daarnaast is er de druk van de overheid, zowel plaatselijk, regionaal, als landelijk Zo zijn er gemeenten die zelf be zig zijn met een vestigtngsve rordening of deze gerealiseerd hebben, zoals Lelystad (mo menteel overigens op voor dracht van de staatssecretaris door de Kroon geschorst voor een half jaar), terwijl ook mr vrouw Veder-Smit 1 volksge zondheid) van mening is dut er nu maar een* ren vesti gingsbeleid moei ko:r.« i Al met al reden genoeg \«*>r «le huisartsen om dan maar zelf een vestigingsbeleid te ont werpen, dat ze tenminste zelf kunnen invullen „Hebt u even een paar vitaminepil len vaor me. voaréat ék weer na huiten ga

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3