rainer tussen hoop en vrees I VV W atersportverbond draagt ploeg voor 2 Coureurs overleden i Beenhakker weet dat zijn positie bij Ajax als eerste man wankel is i Daume noet sen in sanne Ondanks matige prestaties in Hyères HSV-trainer in opspraak -fr IG 22 APRIL 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 15 RHS 17 Itty Verkamman JTERDAM Als men trainer Leo Beenhakker mag l, dan wordt het Wassenaars hotel „Duinoord", waar •r voorbereiding op de kapitale match tegen Notting- irest vanaf gistermiddag tot woensdag verblijft, min of (n congrescentrum. De welbespraakte oefenmeester is in om met de spelers die zondagmiddag bij het débScle IW waren betrokken, persoonlijke gesprekken te gaan voor iedereen, maar waar- vooral de verdedigers; voor lekkers die als dronkeman- het veld liepen en voor Krol, fin, die niet voor het eerst dit ls toegevoegd middenvelder en achter zich zag verbran- nhakker: „Het was een al ike wedstrijd. Daar moet ■aat worden met de mensen Jen nou ja. met de mensen t veld stonden." tihakker spreekt van „een wanneer hij de niet voor NE Willi Daume. de presi- het Westduitse Olympische leeft tijdens de driedaagse nst van het Internationaal h Comité in Lausanne ge- gevoerd met de voorzitter organisatiecomité van de jMoskou, Ignati Nowikov en president van het IOC, de Smirnow. Daume verklaar- ieder geval één punt van iming was namelijk dat de Olympische beweging moet worden. Meer bijzon- wilde hij echter niet losla- t Ipit onderhoud. De Sowjets echter wel de Olympische Jnder druk te zetten en hen zich tegen de Verenigde te zetten. De afgevaardig- Sowjet Unie, Eisnowikov if Popov eisten zelfs een van het Amerikaanse ie Comité. Voor een boycot jel 24 c namelijk dat ieder Olympisch Comité onaf- is en geen bevelen mag ;fan zijn regering. De Sowje- r igden menen dat deze on- kheid in de Verenigde Sta- eer aanwezig was. De Rus- en zich echter wel zeer ge- jer het besluit van Noorwe- loskou te boycotten. Vol- iue Berlioux heeft de Sow- toter nog geen voorstel om tegen de Amerikanen te tiend. tft echter tegen een verslag- tt het Franse sportdagblad - 7 verklaard dat „het IOC iouding moet aannemen te- fitionale Olympische Comi- boycot volgen, als tegen de I Staten. Ik denk daarbij in mder aan het Westduitse he Comité dat zich duizend- moeten bedenken alvorens Ising te nemen om niet deel aan de Spelen van Moskou, laaruit dan wel de conse- moeten trekken". Popov wel dat er door het IOC {etroffen zullen worden ten van de Verenigde Staten. plicht van het IOC maatre en de Verenigde Staten te fanner dat niet wordt ge- fkent dat een grote bedrei- ■XBtf het voortbestaan van de he beweging", aldus Popov lerview. luitse regering heeft gezegd kosten zal blijven betalen t Westduitse Olympisch Co- luit naar Moskou te gaan. t boycot zal worden overge- i zal het geld worden ge- p de topsport te promoten. luitse regering neigt tot een haar een woordvoerder in ift verklaard dat een bedrag miljoen gulden was uitge- Voor de Olympische ploeg. He er echter aan toe dat de Bring toch druk zal blijven ai op het Westduitse Olym- >mité om van deelneming af »nne hebben 26 nationale J !he Comités een verklaring waarin wordt gezegd dat zij Bdewerken om de Olympi an in Moskou te laten door- ivens is in deze verklaring m Bt de sport geen drukmiddel lieke problemen mag wor- m Nas geen volledige eenheid Olympische Comités over de zij homogeen kunnen gaan eventuele reglementwljzi- □ppcihet IOC waarin zal worden X 'ld dat men kan inschrijven J bestemming van het Olym- hité van een land. Men zag J Peilijkheden met de sport- Jie ploegsporten bedrijven t een reglementswijziging in h niet praktisch. De NOC's fcich wel eenstemmig tegen ^^Ode alternatieve Spelen uit. iggevers die voor de Olym- tlen in Moskou zijn geac- zullen hun werk daar zon- IJkheden kunnen verrich- een verklaring van Moni- iux. Ook de verslaggevers den die tot een boycot [zullen zonder tegenwerking |t kunnen doen. Dat lmpli- ook Amerikaanse verslagge- r de Russische hoofdstad Bizen. Tijdens de Winterspe- ^i>ke Placid heeft het IOC ^^Wde accreditatie over te ne- ^y^tdoor ook landen die boycot- JÊ |>ersmensen kunnen afvaar- ^ljrmaal gesproken selecteert «rt hpnale Olympische Comité rganlserende land. mogelijk gehouden 3-6 nederlaag nog even in herinnering roept. HIJ doelt dan ongetwijfeld op het AJax-belang dat is geschaad. Zo kort voor een halve Europa Cup-finale, waarin na de 2-0 nederlaag van de heen-wed strijd. als uitgangspunt het handha ven van de „nul" geldt, was er geen slechtere generale repetitie denk baar. Het is daarnaast echter ook best mo gelijk. dat deze klap voor Beenhak ker persoonlijk nadelig is. Na een moeizame start heeft hij gaandeweg toch enig respect afgedwongen bij de van oudsher onrustigste profclub van Nederland. Het is voor een jeugdtrai ner reken maar dat men in die hoedanigheid door de profs niet of nauwelijks wordt aangekeken een immense opgave om van de ene op de andere dag als hoofdtrainer aan de slag te gaan. Samen met zijn assis tent Bobby Haarms is Beenhakker echter toch als voorman geaccep teerd. Zijn echt wel positieve visie op het voetbalspel heeft ertoe bijgedra gen, dat hij ook bij de spelers waarde ring geniet. Het heeft er evenwel nog niet bepaald de schijn van, dat het bestuur van de Amsterdamse club eveneens van Beenhakkers capaciteiten overtuigd is. Ondanks de toch aardige resulta ten tot dusverre, houdt men de trai ner nu al lange tijd aan het lijntje. Vóór 1 mei krijgt Beenhakker van voorzitter Harmsen te horen, wat de plannen zijn. Harmsen die zich altijd heel lovend over Tomislav Ivic heeft uitgelaten (de trainer die door Harm- sens voorganger Van Praag op merk waardige wijze naar huis werd ge stuurd), schijnt nog altijd veel voor de terugkeer van deze Joegoslaaf te voelen. Na de afgang tegen MW liet de kolossale voorzitter tegenover een journalist los, dat bij de stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal wordt geïnformeerd, of Ivic al dan niet voor een werkvergunning in aanmerking komt. Een club die het goed meent met zijn huidige trainer, heeft uiter aard geen behoefte aan dit soort in formaties, dus zal Beenhakker zich gisteren niet zo lekker hebben ge voeld, toen hij over het bommetje onder zijn stoel in een ochtendblad las. De jonge trainer geeft dat ook eerlijk toe; „Ik zou liegen, als ik zei, dat ik me er niet aan stoorde. Zondagavond heb ik al met een kater thuis gezeten en dan komt er vanuit een krant nog een domper overheen. Als je in de problemen zit, heb je elkaar hard nodig, dan zou je de rijen moeten sluiten. Maar dan krijg je juist dit. soort toestanden. Ik begrijp het alle maal niet, hoor." ZANDVOORT In het Elisabethxiekenhuis in Heemstede is de 23- jarige motorcoureur Klaas Davidson overleden. Davidson, die onge huwd is, kwam saterdagmiddag tijdens de training voor de sondag te, houden wedstrijden op het circuit van Zandvoort te vallen ter hoogte van het scheivlak. Hij brak daarbij beide benen en liep tevens ernstig hoofdletsel op. Aan de gevolgen daarvan Is hij gisterenmiddag over leden. De 42-jarige Italiaanse motorcoureur Elvlo Zanini uit Milaan is omgekomen op het circuit van Nordo. Zanini was een van vier rijders, de anderen waren Roberto Picozzi, Norbert Sturm (WDI) en Freddie Collewaert (Bel), die op een 1000-cc motor een duurrecord wilden verbeteren. De bedoeling was dat de rijders elkaar om de drie uur zouden aflossen. Zanini vloog op het circuit uit de bocht nadat hij ongeveer 45 minuten had gereden. Beenhakker: „De terugkeer naar de Jeugd van Ajax vind ik sinds enkele maanden minder moeilijk dan voorheen. De gisteren wat aangeslagen overko mende trainer houdt er wellicht zelf ook al rekening mee, dat hij na dit seizoen niet meer de eerste man zal zijn in De Meer, hoewel hij wat dat betreft wel tussen hoop en vrees wordt geslingerd. „Als ik hoor, dat er intern wordt gedacht aan een nieuwe jeugdtrainer, dan denk ik toch: „Hé, ben ik toch nog in beeld als hoofdtrai ner?' Ik wacht maar af tot 1 mei, want dan heb ik een afspraak met Ajax. De terugkeer naar de jeugd van Ajax vind ik sinds enkele maanden overi gens minder moeilijk dan voorheen." Duidelijk is intussen wel, dat het puur prestatie! ingestelde en dus rel- gevoelige Ajax overloopt van span ning. Met een voorzitter aan het be wind, die van boude uitspraken een soort hobby heeft gemaakt de man is in staat om zijn beste spelers en de trainer in het openbaar te kraken is er al helemaal geen kans meer op, dat Ajax nog eens in rustig vaarwater terechtkomt. Beenhakker over die onrust: „Er leeft natuurlijk spanning in de groep, maar dan toch vooral vanwege de voortdurende eis om te presteren. Daar komt bij dat dit de periode is, waarin vaak over contrac ten wordt gesproken. Ik kan me voor stellen dat sommige jongens met zichzelf bezig zijn, maar ik geloof niet, dat dit tot een zekere desinteres se voor Ajax bij hen leidt." HAMBURG De positie van Branko Zebec als trainer van Hamburger SV is ernstig in gevaar. De 50-jarlge Joe goslaaf kwam zaterdag in opspraak door in dronken toestand op de bank plaats te nemen bij het competitiedu el tegen Borussia Dortmund. Het ge bruik van alcohol had op Zebec zo'n uitwerking, dat de clubleiding de trai ner voor het begin van de tweede helft afvoerde naar de spelersbus. Een dag eerder had Zebec al voor de nodige opschudding gezorgd door in benevelde toestand achter het stuur te kruipen en aldus zijn rijbewijs te verliezen. De beroering rond Zebec ontstond vrijdagmiddag voor het vertrek naar Dortmund. De Joegoslaaf arriveerde te laat in het Volksparkstadion in Hamburg en moest constateren dat de spelersbus reeds vertrokken was. Zebec huurde een auto en begaf zich alsnog op weg naar het Ruhrgebied. Op de autobahn werd hij aangehou den door een surveillancewagen van de politie. Een bloedproef wees uit, dat het promillegehalte aan de te hoge kant was. Intrekking van zijn rijbewijs maakte de voortzetting van Zebec's reis naar Dortmund onmoge lijk, waarop de politie de Joegoslaaf persoonlijk bij het hotel afleverde. TENNIS Het Zweedse tennlsfe- nomeen Björn Borg heeft in het eerste kwartaal van 1980 bijna 300.000 dollar, een slordige 600.000 gulden, aaé prijzen geld bij elkaar getennist. HIJ was daar mee de grootste „geldversllnder" onder de tennissers, maar hij wordt wel over troffen door twee vrouwen: het klndmels- je Tracy Austin en de gevluchte Tsjechi sche Martina Navratilova, die belden al meer dan 300.000 dollar toucheerden. VOETBAL De middenvelder van Li verpool en het Engelse elftal. Terry Mo- dermott, ls gekozen tot voetballer van het Jaar in Engeland. Olenn Hoddle ein digde als tweede en Osvaldo Ardllcs, de Argentijn van Tottenham Hotspur, werd derde. TURNEN Lenle Lents, de waarne mend voorzitster van het afdelingsbe stuur keurtumen dames van het KNGV, zal per 1 september haar taak neerleg gen. Mevrouw Lents doet dit op eigen verzoek wegens drukke werkzaamheden In verband met de Olympische Spelen voor gehandicapten, de regionale bonds- feesten en de Gymnastrada van 1982. ZIJ 8toot met onmiddellijke ingang een aantal taken in het afdelingsbestuur af maar zal tot september nog wel verant woordelijk zijn voor de coördinatie van de training van de nationale A-selectle op Papendal. De taken van Lenle Lents zullen tot september worden waargeno men door Marijke Wlllems. die tevens als. woordvoerster voor de afdeling keurtur- nen dames zal optreden. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Het bestuur van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond zal woensdagavond te za- men met chef d'équipe Ben 8taartjes een volledige zellploeg voordragen bij het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité voor afvaardiging naar de Olympische zeilwedstrijden in Tallin. Ondanks de matige verrich tingen van de Nederlandse zeilers de afgelopen week tijdens de laatste Olympische test in het Franse Hyè res. wordt de nationale top van vol doende niveau geacht om op het ge wenste Olympische niveau te kunnen strijden. De zes voor te dragen boten hebben bovendien het afgelopen jaar al tenminste één keer aan de NOC-eis (behorend tot de acht beste landen) voldaan. Hyères had de afgelopen week de laatste test moeten worden. Ben Staartjes, vier Jaar geleden in Mon treal zelf nog deelnemer in de inmid dels niet meer Olympische Tempest- klasse: „Het weer heeft ons echter tegengezeten. De laatste dagen was er juist weer te weinig wind en dan nog uit steeds andere richtingen om van een reèle test te kunnen spreken. De banen lagen te dicht onder de kust; alleen de Tornado's voeren wat verder op zee onder enigszins accep tabele omstandigheden." Met uitzondering van de tweeling Erik en SJoerd Vollebregt in de FD- klasse (een derde plaats in het eind klassement achter de Canadees McLaughlin en de Fransman Bouet) bleven alle Nederlanders ver beneden de verwachtingen. Toch zegt Staart jes: „Drie ploegen hebben zich op nieuw bewezen. De Vollebregts in de FD natuurlijk, maar ook de Tornado equipe van Willem van Waltmeyer en de FinnjoUenzeller Mark Neeleman." Naast dit drietal komt er ook voor de overige drie Olympische klassen een voordracht. In de Soling de ploeg van Oerard Bakker, in de 470-klasse Van Oent en in de 8tar-klasse Boudewijn Binkhorst. Van dat drietal was Bink horst zelfs niet in Hyères aanwezig. Hij verblijft op het ogenblik op de Bahama's, waar hij aan wedstrijden deelneemt. Staartjes: „Binkhorst is een speciaal geval. Hij is herstellende van een ongeval. De artsen verzeke ren ons dat hij binnen drie maanden geheel hersteld is en kan varen. Op het ogenblik doet hij dat alweer en we hebben geen enkele reden om te twij felen aan zijn capaciteiten." Gerard Bakker, vier Jaar geleden In Montreal Nederlands beste Olympi sche zeiler met een vijfde plaats in het eindklassement, heeft weliswaar vorig seizoen aan de Olympische kwalificatie-eis voldaan, maar eindig de nu in Hyères weer in de achterhoe de (33ste). Slechts zaterdag toonde Bakker even aan nog altijd tot de internationale top te behoren. Met zoon Steven en Dick Coster zeilde hij achter de Italiaan Milone naar de tweede plaats. Staartjes: „Bakker is een minder groot probleem dan hij lijkt. HIJ zeilt in een nieuwe boot. Tot nog toe ls hij er nog niet in geslaagd de maximale snelheid uit het schip te halen. Hij bezit zijn oude boot even wel ook nog en tuigt deze weer op. Ik ben ervan overtuigd dat hij zich daar mee weer in de Internationale top nestelt" In de 470-klasse zijn er tenslotte de nodige vraagtekens rond Van Gent, in Hyères constant in de achterhoede 'varend. Staartjes gelooft desondanks ook in deze kandidatuur. Verwijst daarbij r.aar vroegere prestaties en het feit dat ook hij tijdens de wereld kampioenschappen aan de kwalifica tie-eis heeft voldaan. „De concurren tie is in deze klasse ook bijzonder groot. Maar Je mag het gebeuren van de afgelopen week in Hyères niet als maatgevend beschouwen. In feite zijn deze wedstrijden als laatste test zonder waarde gebleken. De weers omstandigheden speelden daarvoor een te grote rol; het was vaak meer een loterij dan een zeilwedstrijd. Al leen zaterdag is er feitelijk normaal gevaren. Toen bleek ook weer dat een Bakker met de besten mee kan." KENNIS Gewoon lekker dom* schijnt een mens niet meer oud en toch geluk kig te kunnen worden. Bij iedere vaardigheid wordt tegenwoordig wel een cursus verzonnen die het leerproces van een gewone school tot een hoogst overdreven aanpak van de kennisvergaring maakt. Wie een televisietoestel bezit kan zich in alle handigheden van het leven bekwamen. Deze week bij voorbeeld, levert het apparaat les sen in een ruime sortering. Russisch voor gevorderden, Fries voor Fries taligen, Ruimtevaart, Energie. Itali aans, Kleding maken, Microproces sors en Het menselijk lichaam. Daarnaast bestaat dan nog de Schooltelevisie met intrigerende onderwerpen als: Dieren onder de grond, Gezond is lekker en Een Ur- ker visser in Tanzania (deel 2). Wat Pais ook verzint, dat leren blijft maar in de mode. Vooral als het op de televisie komt. Ook al bevindt, zo op het oog, de helft van de aange boden leerstof zich in de sfeer van:1 In twee weken de Statendam in lucifershoutjes. Of misschien is het ook juist wel daarom. De gewone omroepen hebben in ie der geval ontdekt dat cussussen goed kunnen werken voor de kijk cijfers. Geruime tijd heb ik de cursus „Do the dance" gevolgd. Daarin werden de aanbevolen bewegingen bij Rock around the clock en het Börker trio verbeeld. Niet dat ik ooit uit m'n stoel ben gekomen om het zelf te proberen. Het beviel zo al goed genoeg. Een stel dat recht uit de rekken van boutique The Great Jeans Explo sion was gehaald, ventte z'n kennis op het gebied van het een-twee-drie- schuiven uit. Steeds met een ge zicht alsof ze eigenlijk met een goochelnummertje bezig waren. Aan hun voeten bevond zich de klas die in ouderwetse drill alles nadeed. Dansen kan niet lollig zijn, dat heb ik er wel aan overgehouden. Frans wel. Dat wordt gedoceerd door Jan Brusse. AVRO's eigen Franse slag. Er schijnt op de radio nog veel meer van te horen te zijn en er is een cursuspakket. Maar dan wordt het echt studeren. Dat hoeft nou ook weer niet. Gewoon weke lijks vijf minuten Brusse met een pakje taalles in plaats van cognac. Een mevrouw spuit de bijpassende Franse zinnen. Een handig spreek woord of zoiets voor straks bij de slager in Petits Pols sur Mere. Brus se en de mevrouw staan het liefst op een winderige dag voor de Notre Dame. Vijf minuten lang die roomkaasspot van goed gedaan jochie. Maar dan voor de Fransen. Deze week begint er alweer een nieuwe cursus. Betty serveert. Geen v ij. les in champignons la crème maar tennis met Betty Stöve. Met dat doodvermoeide sukkeldrafje van d'r leert ze de nuances van de back hand drive, de forehand volley en als toetje de smash. Dansen is nog te weerstaan. Maar tennis, dat moet je thuis gaan leren. Dus de hele kamer leeggehaald, een racket gekocht en een tennisballen- kanon. Betty kan serveren. Het kost een paar centen, maar een mens wil toch niet eeuwig dom blijven. ANTROPOLOGIE Dr. Albert van den Heuvel is de nieuwe voorzitter van de VARA. De blijmoedigheid van de Paasheuvel keert terug, hoewel niet langer ge baseerd op Jo met de banjo en strijdliederen bij het vuur. In Son- Ja's Goed Nieuws Show ging Van den Heuvel alle Vare perikels te lijf met een gulle lach en een bedacht zame pijp in de aanslag. Want Je moet laten merken dat er ergens natuurlijk wel iets achter zit. Van den Heuvel was een van de sprekers op de conferentie die het comité Olympische Spelen en Men senrechten bijna twee weken gele den in Den Haag hield. Vrij Neder lands verslaggevers Barend en Van Dorp spraken Van den Heuvel daar aan over zijn rede waarin hij onder meer zijn inzichten over de sport journalistiek ten beste gaf: sport journalisten komen van een andere planeet en hebben oogkleppen op. Om enige uitleg gevraagd vertelde VARA's eerste man wat hij alle maal mist in de sportjournalistiek: „De grote lijnen; de sport in de samenleving, de sport in de politiek, de invloed van de commercie in het hele cultuurgebeuren.Ik mis in de sportjournalistiek de diepere vraag: wat is de antropologie (even opgezocht: de wetenschap van de mens en zijn natuurlijke eigen schappen) van de sportorganisaties, gaat het om het winnen of stel je culturele vragen in de traditie van Huizinga, de homo ludens! Ook aardig van die Van den Heuvel. Dat lijkt verdraaid wel op de ge bruikelijke diskwalificaties van de sporthater pur sang; schoppen te gen een bal is pret van laag allooi, schrijven daarover kan dus nooit enig niveau bezitten. Welke kranten Van den Heuvel leest? „NRC, Trouw, Volkskrant, Vrij Nederland, HP. Hervormd Ne derland en wat zoal binnenkomt." Vraag van VN; Leest u de sportpagi na's van die kranten? Van den Heuvel: „Ik moet eerlijk bekennen dat ik de sportpagina's eigenlijk automatisch oversla." Zo kan ik de problemen bij de VARA ook oplossen. MIDDELMAAT De voetbalcompetitie in Nederland nadert zijn voltooiing. In de komen de weken vallen de beslissingen. Hoe handig is het dan om op Langs de Lijn (NOS-radio) af te stemmen en te volgen wie waar en hoe de boot ingaat. Afgelopen zaterdagavond bij voor beeld benieuwd hoe AZ het eraf zou brengen. Mis dus. Er was ineens geen Langs de Lijn op de radio. Daar streed de Europese middel maat aan zangers, componisten en tekstschrijvers om de overwinning in het songfestival. Een soort kunst- rijden met de stem en jurering vol bedenkelijke verbazing achteraf. Het aardigste kon je niet horen maar alleen zien: de winnaar sprong zoals het zesde elftal dat kampioen wordt in de reserve derde klasse 427 van de AVB. Geen sport op zaterdagavond. Dat kan gebeuren. Het staat wat raar als je normaal per weekeinde zes uur uittrekt en nu ineens een dag overslaat, maar het kan gebeuren. Voor de nabije toekomst levert de radio een aardig beeld van de func tie van sportverslaggeving bij de NOS. Op 29 april worden de halve finales van het toernooi om de KNVB beker gespeeld plus wed strijden in de eerste divisie. Die wedstrijden stonden oorspronkelijk voor 30 april op het programma maar zijn een dag verschoven. Op 29 april zal er geen Langs de Lijn zijn. De AVRO moet het die dag allemaal opvangen in een uurtje. Op 30 april is er ook geen Langs de Lijn, dan wegens een nationaal pro gramma dat mogelijk wel flitsen zal bevatten van de door Wiegel aange kondigde hardloopwedstrijden rond de Dam. Op 4 mei wordt er 's middags nor maal gevoetbald. Misschien wordt Ajax dan wel kampioen. Dat zal echter niet uit Langs de Lijn blij ken. Want die dag is er weer geen sportprogramma door de NOS ge pland. Er worden nu haastig moge- lijkheden onderzocht om alsnog een gaatje van een uur te vinden, maar €het zal er waarschijnlijk wel op uit draaien dat de TROS op Hilversum III voetbalflitsen gaat brengen. Zo wordt Langs de Lijn een mooie detective waar de laatste bladzij den uit gescheurd zijn. Die zender kleuring blijft een vondst. GEEL (1) Er zal nooit een strafsysteem wor den uitgevonden waar het hele be taald voetbal het mee eens is. Dat van nu voldoet ook al niet. En het zag er nog zo simpel uit. Drie gele kaarten is straf en iedere ge strafte speler kan aan de hand van de gepleegde overtredingen nagaan voor hoeveel wedstrijden hij ge schorst wordt. Met vooruitziende blik voorspelde Ruud Krol in oktober al dat tegen het einde van de competitie bijna ieder elftal rijp was voor schorsing, omdat alle spelers dan wel op min stens twee gele kaaren zouden staan. Als Krol dat ontdekt dan kan iedere andere speler dat ook ont dekken. Het aardige van het sys teem zou zo kunnen zijn dat er steeds fatsoenlijker gevoetbald zou worden. Maar dat is dus net een stapje te ver doorgedacht. De klachten komen pas als het zo ver is. In zijn column in De Volks krant vond Hans Kraay sr. uit dat al die gele kaarten concurrentiever valsend werken. Als er een goede speler (Kraay sr. haalde ongelukki gerwijs Dick Nanninga als voor beeld aan) geschorst is dan heeft de tegenpartij daar voordeel van. In de beslissende fase van de competitie kan daardoor het normale beeld ernstig verstoord worden. Dat kan dus inderdaad maar dat kan ook aan het begin van de com petitie al. natuurlijk. Hooguit val len onlogische uitslagen tegen het einde wat meer op. Go Ahead even bulten beschouwing gelaten. Kraay heeft zich dermate gestoten aan de gele kaarten dat hij terug begint te verlangen naar scheids rechters als Horn en Derks. Als het spannend werd deelden die vader lijke vermaningen uit in plaats van straffen, zoals die Van nu. De veratnwoOrdeiljkheld van de meestal volwassen voetballer komt in Kraay's verhaal niet voor. Terwijl daar alles hoort te beginnen. Maar als het over straffen gaat dan zijn voetballers ineens allemaal dartele jonge honden die met een vriende lijk woord in het spoor te brengen zijn. En als het spannend is in de competitie dan krijgt de scheids rechter de schuld. GEEL (2) Hoe'zit het in werkelijkheid dan? Daarvoor moeten we zijn bij Leen Looyen de trainer van NEC. Op de lijst met gele kaarten scoort NEC leuk mee. Slje Visser kreeg er vijf. Koenen, Willemse en Dries Visser allemaal drie, om ons tot de gestraf ten te beperken. Willem II en Haar lem zijn de enige twee clubs in de eredivisie die nog geen speler verlo ren wegens een schorsing voor drie gele kaarten. Hoe üet Looyen NEC spelen dit weekeinde tegen Go Ahead? „Voor deze wedstrijd heb ik de ploeg dan ook de opdracht meegegeven om net tegen een gele kaart aan te spelen". Het gevolg was dat NEC tegen drie gele kaarten opliep want, om met Hans Kraay sr. te denken, het was ook nog spannend bovendien. Een geluk voor NEC was dat geen van de drie aan zijn tax zat en dus volgend weekeinde weer vrolijk mee kan schoppen. Geplaagd door een slechte nacht rust wegens zoiets als voetbaluitsla gen, of niet, Looyen verdient het natuurlijk ten volle om voor zijn opdracht onmiddellijk geschorst te worden. Dit is nu zo'n schoolvoor beeld van verdwazing die de voet ballerij zo onfatsoenlijk maakt Nog doller wordt de situatie ln de eerste divisie. Ook daar volop ge kanker op die gele kaarten. Maar daar maakt men van de nood een deugd. De strijd in de eerste divisie wordt afgesloten met een smaakmakertje: de nacompetitie tussen de periode kampioenen om één plaats in de eredivisie. Drie periodekampioenen zijn inmiddels bekend: De Graaf schap. Cambuur (met gele kaarten promotor Oekle Hoekema) en Vo- lendam. Hoe wordt daar geredeneerd? Zo, bijvoorbeeld. Laten de spelers die twee gele kaarten hebben er op do kortst mogelijke termijn voor zor gen dat ze een derde krijgen. Dat betekent weliswaar een schorsing, maar die schorsing ls voorbij tegen de tijd dat de nacompetitie begint. Over, voor de clubs variërend, van vier tot zes wedstrijden. Dat moet ook nog handig aange pakt worden. Dus niet desnoods maar eens een tegenstander onder de groene zoden schoffelen; dan wordt de schorsing wel erg groot. Nee. gewoon lekker zeuren tegen de scheidsrechter, net zo lang tot die man er genoeg van heeft en een gele kaart geeft. Met name bij De Graafschap is die tactiek toegepast. En zie, het werkt nog ook. Afgelopen zondag, ln de wedstrijd tegen Helmond Sport, liep Trentelman tegen z'n derde gele kaart aan. Schorsing volgt, maar in de nacompetitie kan hij weer meedoen. Tenslotte zijn er dan nog de spelers die moe zijn en naar vakantie ver langen. Zij verzorgen gewoon ln stil te hun derde gele kaart en sturen een blauwe vanaf de Canarische Ei landen om hun ploeggenoten in de laatste wedstrijden aan te moe digen. Dat komt allemaal door het sys teem, meent het betaalde voetbal nu in koor. Fout. Het komt door een verkeerde mentaliteit. Maar in het profvoetbal verander Je makkelijker een sys teem dan een mentaliteit. DUIDELIJK Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak: Jazeker. Maar een momentje even, want ik was even m'n voetbalpool voor zondag aan het invullen. Even zien, PSV Go Ahead. Dat ls dus een 1 Want Go Ahead speelt ln de provincie en PSV ook, maar P8V kan de punten nog goed gebruiken en Oo Ahead, ach, dat hobbelt wel mee en ze verloren trouwens ook zonder tegen te spartelen van PEC omdat dat uit de buurt kwam en van NEC. maar dan met het excuus dat het hele eerste elftal geblesseerd was ter wijl Je dus op Je klompen kon aan voelen dat het er eigenlijk om ging dat ze het wel prettig zouden vinden als NEC erin bleef. Dus. dat houden we inderdaad op een 1, P8V wint. Sparta-Excelsior. dat is ook een 1. Want die twee moeten over een Jaar of zo allebei ln hetzelfde nieuwe stadion gaan spelen en het zou erg slecht zijn voor de exploitatie als een van de twee in de eerste divisie zou spelen, plus dat we dus moeten bedenken dat Excelsior volgend Jaar om deze tijd ln degradatiege vaar verkeert, dus dan hebben ze weer hulp nodig van 8parta. Dat ls dus duidelijk ook een 1. Wacht even. JIJ wou weten of ik nog wat had Jazeker, dat Je de laatste tijd zo weinig hoort over dat omkoop schandaal in Italië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17