tenen steunen leid Carter teesten in Zimbabwe 'Knieval Arafat voor Khaddaffi' Alentejo mag kennelijk leeg lopen Honduras mag weer stemmen Martens staat voor onmogelijke opgaaf an: genoeg weerstand Twee doden op eerste dag onafhankelijkheid Diamantroof 'Aanslagen verstoren m Tel Aviv A rw* i 1 Marathon over Palestijns zelfbestuur start 28 april Formatie moet voor 9 mei rond S BUITENLAND TROUW/KWARTET H S 7 JUCIGALPA (AP, DPA) ^cht jaar na een militaire itsgreep heeft de Midden- fcrikaanse staat Honduras enig zicht op een demo- ie. De bevolking van het pte land in dit gebied morgen de gelegenheid larlement te kiezen. \s de bedoeling van de huidige &ire machthebbbers dat de ver kiezingen van morgen een parlement van 207 algevaardigden opleveren, die echter zeer beperkte bevoegdhe den krijgen. De afgevaardigden zul len later mogen stemmen over een nieuwe grondwet en een president moeten kiezen voor een ambtsperio de van zes jaar. Volgens linkse oppositiepartijen, die van deelname aan de verkiezingen zijn uitgesloten, hebben de conserva tieve krachten in het land hun macht reeds door middel van fraudes weten veilig te stellen. Naast de linkse par tijen mogen ook de christen-demo craten niet aan de verkiezingen mee doen. Honduras wordt omgeven door lan den als El Salvador en Guatemala, waar steeds meer verzet is tegen de dictatoriale machthebbers. Volgens progressieve politici in het land laat Honduras nu zijn kans voorbijgaan om met tijdige hervormingen het re volutionaire geweld te keren. Sommi gen zijn zelfs van mening dat de ver kiezingen van morgen de vonk vor men die het kruitvat tot ontploffing zal brengen. De leider van de chris- ten-democratischepartij noemt de verkiezingen „een stembusgang zon der hoop". Vier mannen hebben gisteren in de hoofdstad Tegucigalpa een regionaal directeur van het Amerikaanse olie concern Texaco ontvoerd. Volgens de politie, die benadrukte dat Honduras geen guerrillabewegingen kent, is nog niets bekend van de eisen van de ontvoerders. INGTON (Reuter, AP AFP) Denemarken steunt de ikaanse president Jimmy Carter in zijn handelssancties Iran en is bereid in samenwerking met de andere EG- in tot dezellde stappen. De Iraanse zaakgelastigde in sel heeft gisteren gezegd dat steun aan de VS niet in het ig is van Europa. de acties aan de universiteiten in het land te staken. Als dat niet gebeurt dan zullen de hoofdkwartieren, die de groepen in de gebouwen hebben ge maakt worden ontruimd, aldus woordvoerder Hassan Habibi. De uit spraak van de raad komt na een golf van acties van extreme islamitische groepen. Deze staan disch bij de stu denten die de Amerikaanse diploma ten in de Amerikaanse ambassade gegijzeld houden. zo ense premier Anker J0rgensen t maandag in Luxemburg tij- Ie bijeenkomst van de EG-mi- van buitenlandse zaken de lerheden van maatregelen zou- •rden besproken. De Deense liet doorschemeren dat zijn slechts samen met de andere ringen wil handelen. Maar ;en vond de oproep van Carter •t adres van de bondgenoten bij te vallen juist, al waar- Ie hij voor het geweld dat er ik uit voortvloeit. Ook in Au- lijkt de steun aan Carter aan te winnen. irikaanse president kondigde agavond laat aan dat de eco- ie druk op het bewind in Te- 'ordt vergroot. Alle invoer uit verboden en de gelden die de js bij Amerikaanse banken en doe door.de president zijn oep HKeerd, zullen na toestemming janwijet Congres worden gebruikt van de in de aai^aanse ambassade gegijzelden d ben familieleden. Er is geen finan- ^rkeer met Iran meer mogelijk uitzondering van journalisten bewfeeen enkele Amerikaan meer <hming naar Iran te gaan. Als ildenjjraniërs niet tot andere gedach- mernjngt, zullen de VS overgaan tot e winj-e actie, waarschijnlijk in de r een^an een maritieme blokkade, tiers in Iran zelf hebben op E uitlatingen gereageerd met Jng dat hun land opwassen is iarmere toenemende Amerikaanse toen int In de provincie Koerdestan zijn giste ren opnieuw hevige gevechten uitge broken tussen het Iraanse leger en opstandige Koerden. De Koerden houden een legereenheid tegen maar de leiding daarvan heeft gezegd dat zij door de versperring zal breken. Volgens de Koerden hebben de solda ten vijftig man verloren tegen zeven Koerden en zeven burgers. Onmiddellijk na het hijsen van de nieuwe vlag trokken bewoners van Salisbury de straat op om de onafhankelijkheid te vieren. erlig een vraaggesprek met het Iraanse persbureau PARS i president Abolhassan Bani t Jat zijn land zich al maanden NeFeid op de sanctles- zelfs opde ivjde. De radicale ayatollah oali zei op eenbijeenkomst Va" TeherJ,n ^t T^J*ue Vs niet te onderhandelen of iklfern «Met-Unie zijniet-Unie heeft verklaard dat de öpenlijk zijn begonnen met het (ren van Iraanse bezittingen. 5 verklaring van donderdag- getuigt van Washingtons ka- stieke cynisme enstaat bol van ltale aanvallen op het Iraanse I, aldus het Russische persbu- BSS. poging het linkse verzet tegen ianse bewind in te tomen heeft •lutionaire raad alle politieke tgen drie dagen gegeven om plu tini TEL AVTV (UPI) Een man met een granaat en een pistool met geluid demper heeft voor vijf miljoen dollar aan ruwe diamanten geroofd van een handelaar in Ramat Gan, waar de grootste diamantbeurs ter wereld is gevestigd. De politie noemt het de grootste roofoverval in de Israëlische geschiedenis. Bewakers en politie hebben het 23 verdiepingen hoog gebouw uitge kamd en alle 2.500 mensen erin stuk voor stuk gevisiteerd bij het naar huis gaan. Er is niets gevonden. Het alarm was tien tot vijftien minuten na de overval in werking gesteld. De rover was het kantoor op de 13de verdieping van de 54-jarige Yosef Herskowitz binnengedrongen. Daar was deze met de 62-jarige Menachem Herskowitz aan het onderhandelen met de ongeveer 30-jarige Haim Schwartzberg over de koop van dia manten. Schwartzberg heeft verklaard dat de juwelen 5 miljoen dollar waard zijn. De rover beval Schwartzberg de twee oudere mannen te binden en een prop in hun mond te steken en daarna zijn eigen voeten te binden. Daarop bond de bandiet Schwartzbergs handen op diens rug, schoof de diamanten van de tafel in een tas, liet de granaat achter en rende weg. Schwartzberg kon zich wat later bevrijden en alarm slaan. SALISBURY (Reuter, AFP, AP) De feestvreugde tijdens de eerste dag in het bestaan van het onafhankelijk Zimbabwe werd gisteren getemperd door vier aanslagen. Daarbij vielen minstens twee doden en twintig gewonden. Bij alle vier de aanslagen werd ge bruik gemaakt van granaten, die wer den afgeschoten op zwarte wijken rondom de hoofdstad Salisbury. De meeste slachtoffers vielen in de voor stad Mabvuku, waar een granaat te recht kwam in een groep van 150 zwarten, die voor een kerk stonden te zingen. De daders van de aanslagen Zijn niet bekend. Het vermoeden be staat echter dat het hier gaat om blanken, die hiermee hun onvrede met de nieuwe prémier, een voormali ge guerrillaleider, willen uiten. De blanke bevolking in Zimbabwe is nog zwaar bewapend en de regering heeft geen enkele controle op de wa- penvoorraden. De minderheid van 200.000 blanken, die gedurende lange tijd Rhodesië als hun persoonlijk be zit hebben beschouwd, zien de toe komst onder premier Mugabe met zorg tegemoet. Ongeveer 5200 blanke boeren hebben meer dan tachtig pro-' DEN HAAG (ANP) De Nederland se regering en de regering van Zim babwe hebben na vriendschappelijk beraad besloten diplomatieke be trekkingen aan te gaan op ambassa deursniveau. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken gisteren bekend gemaakt. De diplomatieke betrekking komen voort uit het verlangen de bestaande vriendschappelijke betrekkingen en de samenwerking tussen beide lan den te versterken. Te gelegener tijd zullen ambassadeurs worden uitge- VcrniClillffCn wisseld, aldus de woordvoerder. de Britse vlag voor de laatste maal werd gestreken en werd vervangen door de nieuwe vlag van Zimbabwe. De Britse troonopvolger prins Char les woonde de middernachtelijke plechtigheden namens koningin Eli zabeth bij. Duizenden inwoners van Salisbury dansten door de straten om de onafhankelijkheid te vieren. Het was opvallend dat sléchts weinige blanken meededen. De laatste blanke premier van Rhodesië, Ian Smith, had er de voorkeur aan gegeven het land te verlaten tijdens de feestelijk heden. cent van alle landbouwgrond in Zim babwe in bezit. De aanslagen volgden enige uren na dat in een voetbalstadium in Salisbu ry tijdens een plechtige bijeenkomst 1UALEM (Reuter, AP, Het overleg tussen erenigde Staten, Israël >p 27jypte over het Palestijn- ïonstjfbestuur zal op 28 april Vred( Israëlische stad Her bij Tel Aviv beginnen, stuuieft premier Menachim van, van israël meegedeeld. De p^n opeenvolgende onder- hetllingsdagen zal het over- atie an voor een periode van ndieijagen worden verplaatst de Egyptische stad drië. Indoi in bije< de geb< Agt. ;n de Amerikaanse president Carter zijn het volgens de tijdens hun besprekingen niet eens geworden over drie belan grijke kwesties, die de autonomie- onderhandelingen zeer bemoeilijken: de status van Jeruzalem, de veilig heid op de westelijke Jordaanoever en een zelfbestuursraad voor 1,2 mil joen Palestijnen. Begin zei een krach.- tig nee te hebben laten horen op voorstellen die zouden leiden tot de opdeling van Jeruzalem of die Ara bieren uit Jeruzalem de gelegenheid zou stellen hun stem uit te brengen •voor een zelfbestuursraad. Die raad mag zeker niet het karakter krijgen van een soort parlement als voorlo per op een Palestijnse staat en kaanse president had het zelf over „buitengewoon goed." De obstakels zijn naar zijn mening veel minder hoog dan die uit het verleden. Begin wilde bij zijn terugkeer In Jeru zalem niets zeggen over de op handen zijnde ontslagaanvrage van zijn mi nister van defensie Ezer Welzman. Deze heeft zich tegen het beleid van daarom zullen de bevoegdheden ge ring zijn. Israël zal bovendien verant woordelijk blijven voor de veiligheid in de bezette gebieden. J Het harde standpunt van IsraSl bete- l?»® kent dat de besprekingen moeizaam zullen worden en dat de kans zeer klein is dat tegen 26 mei de datum die in de akkoorden van Camp David wordt genoemd overeenstemming kan worden bereikt Begin en zijn regering houden vast aan die akkoor den. Niettemin zei de premier over zijn gesprek met Carter dat het „posi tief en belangrijk was en dat het nu werken geblazen was." De Ameri- politieke en economische problemen. „Ik zal de zaak bestuderen en daarna mijn mening geven" aldus de pre mier. Hij had er ook geen moeite mee dat oppositieleider Sjimon Peres vol gende week met Carter zal gaan pra ten „zolang Peres zich maar realiseert dat hij oppositieleider is en geen pre mier." In het centrum van de stad moest de politie optreden tegen een groep van zestig zwarten, die het standbeeld van de stichter van de kolonie, Cecil Rhodes, wilden vernielen. De jonge ren bekogelden het beeld van de blanke overheerser met stenen. Tege lijkertijd trad de politie op tegen groepjes blanke Jongeren, die par- keermeters vernielden. In de vroege ochtend zagen ongeveer 230 gevangenen kans de bewakers van een strafinrichting te overmees teren en te vluchten. Zij hielden daar na een demonstratieve mars door de buitenwijken van Salisbury om hun ongenoegen te uiten met het uitblij ven van amnestie voor alle gevange nen. Op negen na keerden ze allemaal weer terug naar de gevangenis. In zijn toespraak ter gelegenheid van de onafhankelijkheid had premier Mugabe al gewaarschuwd dat de eer ste tijd niet zonder problemen zou den verlopen. Hij voorzag teleurstel ling onder de zeven miljoen zwarten, omdat de verwachtingen te hoog ge spannen zijn. Hij drong aan op ge duld en vroeg tijd voor het uitwerken van voorstellen voor landhervormin gen. Door de oorlog van de afgelopen jaren zijn ruim een miljoen mensen van hun grond verdreven. Jasser Arafat Van een medewerker TRIPOLI Jasser Arafat is zwak en besluiteloos. Hij heeft een knieval gemaakt voor de Libische leider Khaddaffi en allerlei beledigingen aan het adres van de PLO geslikt. Door de zijde van het Frente Polisario te kiezen in de strijd tegen Marokko heeft hij alle afspraken over niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Arabische bondgeno ten geschonden. En met zijn toenadering tot Moskou heeft Arafat de onafhankelijke politiek van de PLO ondermijnd. Dat zijn de hoofdpunten uit de kri tiek die LO-leider Jasser Arafat in eigen kring heeft gekregen na afloop van de top van het radicale Afwij zingsfront in Tripoli. Aan de top na men vertegenwoordigers van Libië, Syrië, Algerije, Zuid-Jemen en de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie deel. Al bij de opening van het overleg, vorig week zaterdag, zei Khaddaffi dat slechts „de volledige bevrijding van Palestina" een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten kan brengen. En in de loop van deze week spraken de deelnemers uit dat zij geen vredesregeling zullen aanvaar den die is gebaseerd op resolutie 242 van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties of op „een interpretaUe van resolutie 242". Het één gecombineerd met het ander betekent een duidelijke veroordeling van Arafats pogingen West-Europa tot een eigen vredesinitiatief te bewe gen. Zoals bekend overwegen de lan den van de Europese Gemeenschap daartoe aangespoord door de PLO om na 26 mei, als Egypte en Israël dan geen akkoord hebben bereikt over Palestijnse autonomie in de be zette gebieden, een wijziging van re solutie 242 voor te stellen, zodat daar in meer rechten van de Palestijnen worden erkend. Critici van Arafat wijzen erop, dat Arafat bij de „afwij zingstop" van 1977 in Tripoli nog wist te voorkomen dat een vredesregeling op basis van „242" zonder meer werd verworpen. Eén lijn Khaddaffi trok in deze kwestie één lijn met de Syrische president Assad. Ook deze had van het begin af aan het Palestijnse diplomatieke offen sief in Europa met grote achterdocht gadegeslagen. Maar toen Arafats overleg van vorig zomer in Wenen met Kreisky en Brandt alom werd geprezen als een doorbraak, zat er Voor Assad niets anders op dan zich in stilzwijgen te hullen. Samen met Khaddaffi heeft hij nu dan toch Ara fat in de hoek gekregen. Voor Assad is Palestijnse matiging geen aantrekkelijk idee, omdat het een oud Syrisch verlangen in gevaar brengt, de vorming van een groot Syrië bestaande uit het huidige Syrië. Libanon, Jordanië en de westelijke Jordaanoever. Het streven naar een unie met Jordanië bestaat overigens alleen op papier. Assad mag al blij zijn als koning Hoessein ervan kan worden weerhouden mee te gaan doen aan de Egyptisch-Israëlische onderhandelingen. Vooral in kringen van Al Fatah, de grootste guerrilla-organisatie binnen de PLO, wordt het Arafat kwalijk genomen dat hij een knieval voor Khaddaffi heeft gemaakt. Enkele maanden geleden zette de Libische leider alle PLO-functionarissen zijn land uit. Arafat zou een verrader zijn, omdat hij bereid was met Israël een compromis te sluiten. Khaddaffi ging zelfs zover dat hij Europa waar schuwde voor erkenning van de PLO als enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. Voor de top in Tripoli werd dan ook niet de PLO als zodanig uitgenodigd, maar een reeks organisaties die In deze beweging zijn verenigd afzon derlijk. Arafat zou de blunder hebben begaan dat hij zich niet heeft verzet tegen de Libische erkenning van door Khaddaffi opgerichte Palestijnse co mités als vertegenwoordigers van het Palestijnse volk. En dat terwijl de Arabische top van 1974 in Rabat dat exclusieve recht had toegekend aan de PLO. Arafat zit niet alleen ln eigen huls met moeilijkheden. Marokko is w* dend dat de top ln Tripoli de Saha- raanse verzetsbeweging Polisario heeft erkend. In de Marokkaanse hoofdstad Rabat trachtte de PLO- woordvoerder de zaak te sussen door te verklaren dat de PLO zich niet bij die erkenning heeft aangesloten en ook het Palestijnse persbureau Wafa zwijgt er in alle talen over. Maar Marokko een van de weinige lan den die hun bijdrage aan de PLO altijd stipt betalen neemt er geen genoegen mee. Kwaad op Arafat ls ook Irak. Dit land heeft net de banden met de Sowjet- Unie bijna geheel verbroken en nu besluiten de afwijzers ln Tripoli tot toenadering tot het Kremlin. Sommige Palestijnse functionarissen zien de top ln Tripoli dan ook al als „het München van de Palestijnen". Zij menen dat de PLO haar „onafhan kelijke politieke programma" wel kan vergeten. binnenkort kan blijken welke lijn het wint in de PLO. Voorstanders van matiging willen de eerstvolgende bij eenkomst van de Palestijnse Natio nale Raad, het Palestijnse „parle ment in ballingschap", zo lang moge lijk uitstellen zodat zij de tijd krijgen aan te tonen dat hun matiging loont. De radicalen, gesteund uiteraard door Syrië en Libië, willen de raad zo snel mogelijk bijeen roepen om Ara fat te dwingen de besluiten van Tri poli over te nemen als leidraad voor de politiek van de PLO. Aan Arafat de keus. BRUSSEL (ANP, AFP) WUfried Martens, de door koning Boudewijn tot formateur benoemde demissionaire eerste mi nister, heeft weinig kans van slagen. Dat was gisteren vrij algemeen de mening in België nadat Martens opdracht had gekregen een regering te vormen van de Vlaamse en Waalse christendemocraten, socialisten en liberalen. etten- veertillan Halkes j te kei ia in een Wer ma i SeiL VB ON Het grootgrondbezit in het zuiden van Portugal was tot de evolutie een bron van ellende en achterlijkheid, 's Zomers was er 's winters was er honger. De landheer, vertegenwoordigd door zijn feester, was de verpersoonlijking van willekeur en onrechtvaardig- Dull egli x) in sart" In t in diens av eemeij. Or ?1 we gdurige stakingen, gewelddadig be door de republikeinse garde en de e politie, werd pas in 1962 de achturi- :dag ingevoerd voor de landbouw in de o. Voordien werkte men gewoon van ;omst tot zonsondergang, vond de opgekropte woede tegen de ondbezitters een uitweg in de landbe- :n. Tal van landerijen werden bezet en een begin gemaakt met de ontgin- n grote stukken braakliggende grond, otgrondbezitters zagen zich beroofd sittingen die. hun voorouders op hun ïalverwege de vorige eeuw hadden nen van de kerk en de adel. Net als as het argument ook nu dat niet een kleine groep van de beschikbare Jiwgronden mocht profiteren. En ook toen dreigt daarvan weinig terecht te Toen ging het land van kerk en adel nieuwe, kleine groep, de grootgrond- s. En deze keer ziet het er naar uit dat igende grond in snel tempo gewoon 'Specht komt bij de oude bezitters, een zeer klein deel van de grond zal uiteindelijk het eigendom zijn van de kleine boeren die het land ook bewerken. Balans Begin deze maand werd in Evora de vierde conferentie van de Landhervorming gehou den. Meer dan tweeduizend afgevaardigden van de landarbeiders maakten de balans op van een jaar werken op de coöperaties en de collectieve boerderijen. Deze bedrijven worden geleid door een direc tie-comité, dat gekozen en gecontroleerd wordt door een algemene vergadering van de landarbeiders. Een groot deel van de coöpe- ranten kan lezen noch schrijven en het is verwonderlijk hoe zij met zo'n organisatie en de hulp van veel te weinig landbouw- technici en boekhouders er toch in slagen elk jaar meer land in te zaaien en relatief betere produktiecijfers te behalen dan de particulie re bedrijven. Dat althans blijkt uit de enquête die de collectieve boerderijen zelf organiseer den onder 413 van de 498 zelf beheerde be drijven. „Je kunt met eigen ogen zien dat er duidelijke verbeteringen zijn," zegt Jan van Santbrink. Hij vertegenwoordigde de Portugalgroep van de landbouwhogeschool Wageningen op de conferentie in Evora. „Wat zou vandaag de dag de landhervorming zijn wanneer zij tech nische en financiële steun had gekregen in plaats van gewelddadig aangevallen te wor den," vroegen de deelnemers aan de confe rentie zich af. Rendabel De huidige minister van landbouw ln de conservatieve regering, Cardos e Cunha, is er echter van overtuigd dat collectieve boerde rijen niet produktief kunnen zijn en ziet dan ook weinig in bevordering van het zelfbeheer, zoals de grondwet voorschrijft. „Vanuit een optiek van concurrentie en particulier initia tief ia het fundamenteel dat het landbouwbe drijf rendabel ls. Vanuit een ander, socialise rend of collectivistisch standpunt stelt men het probleem andere. Welnu, lk verdedig het eerste standpunt," zegt hij, EG-deskundigen houden het erop. dat het kapitaalkrachtige middelgrote familiebedrijf Mankracht de meest rendabele bedrijfsvoering garan deert. Het ls een argument voor Portugals conservatieven om terwille van de toetreding tot de gemeenschap deze bedrijfsvorm ook tot de ruggegraat van de Portugese land bouw te maken. „In Nederland is daar al geen sprake van," zegt Jan van Santbrink. „Het krachtige mid denbedrijf dat men in de Alentejo wil opzet ten is naar mijn idee volstrekt onmogelijk." Volgens hem zijn noch de grootgrondbezit ters, noch de kleine boeren daartoe ln staat. „In de Alentejo ontbreekt in feite de klasse die dat middenbedrijf als ruggegraat van het systeem zou kunnen opzetten. In arren moe de geeft men het land dan maar aan de grootgrondbezitters terug." En het argument van de produktlviteit overtuigt Van Sant brink allerminst „De coöperaties profiteren Juist van de grotere schaal; zij kunnen zelfs produktlever zijn dan het EG-model.' duktie is heel anders gericht. Grof gezegd wil het grootgrondbezit zoveel mogelijk op brengst met zo min mogelijk arbeid. Graan ls een dankbaar produkt alleen het zaaien en oogsten eisen mankracht en ook de aan plant van eucalyptusbomen voor de papierin dustrie biedt gunstige perspectieven. Van conservatieve zijde wordt tegengewor pen dat de coöperaties in de Alentejo een uitwas zijn van het vrijheidsideaal van de revolutie: ln plaats van de traditionele groot grondbezitters zou nu de communistische partij alle eigendomsrechten willen hebben. Niet alleen in beheer verschillen grootgrond bezit en collectieve bedrijven. Ook de pro- Als het aan de Wereldbank ligt wordt de Alentejo daar geheel mee vol gezet: de streek schijnt uitstekende voorwaarden voor een snelle groei te hebben. „Zo'n advies van de Wereldbank ls asociaal," zegt Van Santbrink. „Het gaat ervan uit dat de arbeldsksrachten maar daarheen moeten gaan waar werk is. De Alentejo 'mag dan blijkbaar leeg lopen, want aan eucalyptusbomen valt natuurlijk nauwe lijks Iets te doen." Hij wijst op nog een onaangenaam bijver schijnsel: „De bomen maken de grond voor de eerste tien Jaar ongeschikt voor een ande re cultuur". De coöperaties daarentegen brengen grond in cultuur die tot nog toe braak heeft gelegen, zoals de uitgestrekte velden waar uitsluitend kurkeiken groeien. Voor de minister van landbouw is het pro bleem eenvoudig op te lossen door nieuwe Industrieën ln de Alentejo te vestigen. Zeker is dat er dan geen bedrijven in zelfbeheer zullen zijn. Als één van de grootste barrières geldt dat in de praktijk van de onder handelingen de hervorming van de staat en de sociaal-economische pro blemen weer aan elkaar gekoppeld worden. Martens heeft in een vraag gesprek toegegeven dat dit een zeer moeilijke zaak is. Hij zal ln zijn be sprekingen met de voorzitters van de zes partijen „een actieve formatiepo ging" doen en zelf met voorstellen komen. Maar ln feite is Martens te ruggekeerd naar de positie van pre cies een Jaar geleden, toen zijn eerste regering haar werk begon. De formateur zal ook snel te werk jnoeten gaan. Nadat hij van zijn in formatie-opdracht was ontslagen zei Willy Claes, vice-premier en socialis tisch minister van economische za ken In de regerlng-Martens I, dat de formateur aan een strikt tijdschema is gebonden. Martens krijgt tot 9 mei de gelegenheid een nieuwe ploeg te vormen. Lukt dat niet dan zullen op 15 Juni nieuwe algemene verkiezin gen moeten worden gehouden. Met uitzondering van de liberalen, die electoraal in de lift zitten, heeft niemand in België er zin in weer naar de stembus te gaan. te meer omdat daar doorgaans de politieke proble men niet minder van worden. Claes heeft de termijn van 15 Juni gesteld omdat daarop het zomerreces volgt en het volgens hem niet verantwoord Ls België tot in het najaar zonder echte regering te houden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7