Itop uitkering ziektegeld oor zwangere vrouwen Gesprek bestuur Omstreden film HET ABC VAN BURDA hartchirurg met de Klokkenberg JA CNV, Kies een Kleine KLMrvakantie. Theater: experimenteel toneel zien in het Laterna Magica in Praag. Pt Werknemers in SER en kabinet: KLM )nderscheid gymnasium n mammoetwet blijft Oostgroningers: Onze streek eenzijdig belicht ok Frans in voortgezet onderwijs Stakingsrecht niet wettelijk geregeld dïuUoe^^Mmodeme°Semd" SER verdeeld over premie WAO Specialist zou te veel honorarium gevraagd hebben Ambassadeur wilde uitstel van tv-film Veel goeds 'ondergesneeuwd' ET IDERDAG 17 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET an onze soeiaal- :onomische redactie EN HAAG De Sociaal- jonomische Raad is het niet ns over handhaving van de tkering ziekengeld voor rangere vrouwen, die vrij- illig eerder dan tien weken lor de vermoedelijke beval- ïg stoppen met werken. De erkgevers delen het stand- ïnt van de regering, dat deze tkering kan verdwijnen. De ikbeweging wil dit uitke- ngsrecht nog handhaven itdat zeker is dat geen onbe- >elde gevallen erdoor wor- :n getroffen. r f -zz - Morgen vergadert de voltallige SER over het verdeelde ontwerpadvies aan de regering. Een werknemer die ziek wordt, krijgt ziekengeld (uitke ring ziektewet). De ziektewet is een verplichte verzekering voor werkne mers. Er is echter ook een vrijwillige verzekering voor werknemers die tij delijk stoppen met werken, bij voor beeld doordat ze voor korte tijd naar het buitenland gaan. Hun ziektewet verzekering loopt dan door. Van deze regeling wordt ook gebruik gemaakt door zwangere vrouwen. Dat was vooral nuttig, omdat tot vier jaar geleden een vrouw die zwanger werd, mocht worden ontslagen. Zo'n vrouw kreeg dan later toch de zwan- gerschaps- en bevallingsuitkering van de ziektewet. Volgens de regering wordt er nu echter oneigenlijk ge schikt raakt, eveneens het normale ziekengeld. Evenals de vakbeweging wil ook de Emancipatie Kommissie de bestaan de regeling vooralsnog gehandhaafd zien. Er moeten eerst betere voor schriften komen om vrouwen in staat te stellen hun arbeid ook tijdens zwangerschap zo lang mogelijk te kunnen voortzetten, vindt de com missie. lijk ziek is of tijdelijk arbeidsonge- ADVERTENTIE bruik gemaakt van deze regeling door vrouwen die vrijwillig ontslag nemen vanwege zwangerschap, en in feite helemaal niet meer van plan zijn na de bevalling weer te gaan werken. Zij voldoen dan niet aan de norm dat zij tijdelijk geen werknemer zijn. Daar om zouden zij dan ook definitief uit de werknemersverzekeringen moeten stappen. Steun De werkgevers steunen deze redene- w«r i ring van de regering. Zij wijzen erop Waarschuwing van dat de vrouw immers kan blijven werken en dan normaal voor de uitke- NPflPrljinn ringen uit hoofde van de verplichte ilCUCl ja/IU verzekering in aanmerking kan ko- |lp VpilioTlpiffcrZlftH men. Bovendien ontvangt een vrouw CIHglldUOl aan die vanwege de zwangerschap feite- NEW YORK (ANP) Als de aanval- len op de vredesmacht van de Vere nigde Naties in Zuid-Libanon (Unifil) doorgaan, komt de aanwezigheid van de vredesmacht in dat gebied in het geding. Vier Europese landen die troepen leveren aan Unifil, hebben deze waarschuwing dinsdag aan de Veiligheidsraad van de VN laten ho ren. De landen zijn: Nederland, Ier land, Noorwegen en Italië. De Nederlandse gevolmachtigd mi nister bij de Verenigde Naties, P. A. van Buuren zei dat Nederland deel neemt aan Unifil uit zorg voor het doen eerbiedigen van de internatio nale orde. Hij sprak daarbij zijn „af grijzen" uit over „terroristische acties tegen onschuldige burgers". De Ier Aldan Mulloy zei dat zijn land zeer ongerust is te zien dat het leven van VN-soldaten gevaar loopt. Hij betreurde het dat VN-soldaten wer den lastig gevallen door de strijd macht van majoor Haddad die wordt gesteund door Israël. Ole Algard uit Noorwegen veroor deelde de beschietingen op het hoofd kwartier van Unifil en de aanwezig heid van het Israëlische leger in Zuid- Libanon. De Italiaan Umberto la Rocca voegde daaraan toe dat Israël moet ophouden met het rechtstreek se tussenbeide komen in Zuid-Liba non. Het Amsterdamse Leidseplein bood gisteren weer het ver trouwde beeld met warm weer: terrasliefhebbers, die volop van de zon en de verteringen konden morgen aanzienlijk kouder zal genieten. Vandaag zal dat ook worden. De zomer duurt nog nog wel kunnen, maar de weer- lang. deskundigen verwachten dat het Van een onzer verslaggevers BREDA Bestuur en direc tie van de Klokkenberg heb ben een eerste gesprek ge voerd met de hartchirurg dr P. J. van der Schaar, bijge staan door zijn raadsman mr. R. C. M. Rijk om te praten over de moeilijkheden die zijn gerezen in dit hartchirurgisch centrum. Zoals gemeld hangt hartchirurg Van der Schaar een formele schorsing bo ls theater uw grote liefde? Vlieg er dan dit voorjaar eens uit Naar Praag bijvoorbeeld. Of naar een van de andere Europese steden waar het theaterleven volop bloeit 'n Speciaal voor u door de KLM samengestelde 'theater' folder vertelt u wat er waar te genieten valt Ga 'm halen bij uw reisbureau. Reizen naar de in de folder m m genoemde steden vindt u ook in de programma's ^Tl**] nn£* bm /fJ Ba van o.a Parool, Neckermann, ANWB en Astrea. I IIUI9 III Illvl I La ©GO© an onze parlementsredactie EN HAAG Het bestaande iderscheid tussen gymna- um, atheneum en lyceum in mammoetwet zal niet wor- ;n opgeheven. Staatssecre- iris De Jong (onderwijs) is ruggekomen op zijn besluit n deze drie schooltypen om zetten in één vorm van lorbereidend wetenschap- !lijk onderwijs (vwo). ij liet dinsdag aan de Eerste Kamer ften dat hij van plan is zijn vorig ingediende voorontwerp van wet tigedeeld vwo" op dit punt aan te ssen. Dit op basis van adviezen en mmentaren die hij op zijn wets- orstel heeft gekregen. het ogenblik bestaan er zes ver- hillende soorten vwo. namelijk ge- eld (alfa en bèta), en ongedeeld Tnnasium, gedeeld en ongedeeld heneum, en gedeeld en ongedeeld ceum. De Jong wil nu van deze zes orten drie soorten ongedeeld vwo iken. praktijk leert dat het voorberei- nd wetenschappelijk onderwijs nder specifieke a - en b-richting in ede kring aanslaat. Er is zonder eer een grotere variatie mogelijk in keuze voor een bepaald vakken- ':et. Vandaar dat De Jong in de ioetwet definitief wil afrekenen het gedeelde vwo. 'er zijn voorontwerp was grote ver- itrusting ontstaan, ondermeer bij landelijke ouderraad zelfstandige mnasia Deze vreesde dat de latssecretaris het zelfstandige mnastium en de klassieke vorming flnitief om zeep wilde helpen. ,.ll i Jong ging dinsdag in het begro- lesriphat. nver nnriprwiis in rip ra- DEN HAAG (ANP) Minister Albe- da van sociale zaken heeft de Tweede Kamer laten weten, dat de regering niet zal streven naar een wettelijke regeling met betrekking tot het sta kingsrecht. Ook de gang van zaken bij de stakingen in het afgelopen half jaar heeft in dit regeringsstandpunt geen verandering gebracht. Vervolg van pagina 1 Koning Khaled van Saoedi-Arabië heeft dinsdagavond nog via de Indo nesische president Soeharto een ver zoek aan premier Van Agt gericht om de tv-uitzending van de film te voor komen. Deze heeft tegen Soeharto gezegd, dat hij, binnen de beperkin gen van zijn functie, het uiterste had gedaan. Soeharto heeft deze bood schap weer aan de Arabische vorst overgebracht. 'Niet misleidend' Vice-premier Wiegel heeft gisteren verklaard, dat staatssecretaris Smit- DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad (SER) wil met terugwer kende kracht tot 1 januari een VUT- In antwoord op vragen zegt de be- regeling (vervroegde uittreding) ln- windsman dat de Sociaal-Economl- voeren voor het eigen personeel. Het sche raad (SER) advies wordt ge- is echter de vraag of dit mag vanwege vraagd over de mogelijke invoering de loomnaatregel. Een woordvoerder van een gedragscode bij stakingen. van het ministerie van sociale zaken Een concept-adviesaanvraag zal bin- deelde desgevraagd mee, dat er met nenkort bij de ministerraad worden de SER Keen contact is geweest over ingediend. de voorgenomen VUT-regeling. mavo, havo en vwö het frans niet langer als verplicht vak aan te bie den. Hij zei dinsdag dat dit voorlopig alleen nog betrekking heeft op de projecten met een ongedeelde brug- periode. De regeling voor het algehele voortgezet onderwijs zal pas na 1983 van kracht worden op basis van wat de projecten dan hebben opgeleverd. De staatssecretaris kondigde in dit verband aan dat hij nog voor de zo mer met een reactie zal komen op een. onderzoek van het Nijmeegse insti- talen. Pais en De Jong gingen niet zo uit voerig in op de kritiek die vorige week vanuit de senaat was geleverd op het ontwikkelingsplan voortgezet onder wijs. De Tweede Kamer moet het plan nog beoordelen en ook de weten schappelijke raad voor het regerings beleid moet er nog adviezen over uit brengen. Wel herinnerde de minister aan de discussies die zijn gevoerd over de contourennota's van de vorige mnis- ter van Kemenade. „Daaruit bleek geen humaniteit," aldus Pais. „En het is de zorg van de overheid om in een verdeelde situatie richtig te geven." Hij zei dat daarom is gekozen voor een procedure waarbij het parlement zich kansuitspreken over „duidelijke zaken". Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De vakbeweging in de SER (Sociaal-Economische Raad) is tegen het plan van de regering om werknemers meer dan de helft van de premie WAO (wet arbeidsongeschikt heid werknemers) te laten betalen. De werkgevers zijn het wel met dit plan eens. Morgen vergadert de SER erover. De AAW geeft iedere arbeidsonge schikte recht op een minimum uitke ring. De WAO geeft werknemers een aanvulling tot 80 procent van hun laatste loon bij arbeidsongeschikt heid. Geleidelijk is de WAO-premie over het laagste stuk van het loon verdwenen, en wordt alleen nog die premie geheven over het loondeel dat ligt boven thans 14.560 gulden bruto jaarloon. De WAO-premie is verdeeld over werknemers (inhouding op het bruto loon) en werkgevers. De premie AAW wordt uitsluitend door de werkgevers opgebracht. Het oplopen van de pre- mievrije voet voor de WAO beteken de dus dat de werknemer /steeds min der premie voor zijn WAO-venzèke- ring hoefde te betalen. Tenzij men de werknemer een steeds groter deel van de totale premie zou laten bijdragen. Dat laatste is gebeurd. In de wet staat dat de premie voor de werknemers niet méér mag zijn dan de helft van de totale premie WAO. Die grens is dit jaar bereikt. Het kabinet wil nu deze bepaling uit de wet schrappen, zodat volgens de vroeger afgesproken verdeling de WAO-premie straks voor meer dan de helft werknemerspremie wordt. ADVERTENTIE gsdebat over onderwijs in de se- it ook vrij uitvoerig in op de toe- anstige positie van het frans in het örtgezet onderwijs. Hij zei dat uit ontwikkelingsplan voor het ortgezet onderwijs onmogelijk de Jclusie kan worden getrokken dat en minister Pais tegenstanders van het frans of het zelfs willen schaffen. „Ook geluiden dat Neder- ta binnenkort geen frans meer zal eken zijn ongefundeerd. Afgezien n het feit dat ook in het verleden 't alle. maar slechts sommige Ne- rlanders het frans machtig waren. I ook in de toekomst het frans op talen voortgezet onderwijs worden doceerd." Jong reageerde hiermee op acties zijn ontketend tegen zijn plan om de toekomstige brugklas voor v§< e/h ven het hoofd in afwachting van een nader ontslag, maar het bestuur heeft laten weten bereid te zijn dit ontslag besluit zo mogelijk te hereien. Van de kant van de Klokkenberg wilde men verder geen mededelingen doen over het verloop van het onder houd. dat een kleine twee uur heeft geduurd. Afgesproken is dat beide partijen zich verder zullen beraden over het besprokene en dat aan de hand daarvan zal worden bekeken of verder praten nog zinvol is. Niet concreet Kroes van verkeer en waterstaat met haar uitlatingen dit weekeinde in Sa oedi-Arabië niet buiten het boekje is gegaan. Volgens hem heeft de staats secretaris geen misleidend beeld op geroepen van de bevoegdeheden die de Nederlandse regering op het ge bied van de omroep ter beschikking staan. De staatssecretaris had in Riaad, de Saoedi-Arabische hoofdstad gezegd, dat de regering alles zou doen om uitzending van de film te voorkomen. In antwoord op vragen van het PvdA- Kamerlid Roethof hierover, zegt Wie gel dat uit deze opmerking van mevr. Smit slechts kan worden afgeleid, dat uitsluitend langs de weg van de over tuiging afgelasting van de film zou kunnen worden bereikt. Volgens de vice-premier heeft de staatssecretaris er in gesprekken met leden van de Saoedlsche regering geen twijfel over laten bestaan dat de NOS de wettelijke vrijheid heeft zelf de inhoud van haar uitzendingen te bepalen. Hij vindt het daarom niet nodig afstand te nemen van de uitla tingen van de bewindsvrouw. Dr. Van der Schaar had eerder via zijn raadsman verklaard, dat hij niet bereid is een gesprek aan te gaan over schorsing of ontslag. Hij is van me ning dat directie en bestuur van de hartkliniek tot nog toe geen enkel concreet feit hebben aangevoerd, dat een dergelijke maatregel zou kunnen rechtvaardigen. Het is overigens nog te vroeg om nu al te kunnen vaststel len dat de impasse rond de hartopera ties in Breda, die sinds pasen stil liggen, kan worden doorbroken. Er is immers nog steeds de weigering van anesthesist Van der Starre om nog langer met hartchirurg Van der Schaar samen te werken. De opera tiestop acute patiënten worden momenteel elders geholpen zou naar verluidt de Klokkenberg zo'n 50.000 gulden per dag kosten en dit betekent dat de hartkliniek de huidi ge situatie niet al te lang financieel kan volhouden. Bovendien is ook het patiëntenbelang alleen maar gediend met een snelle oplossing van het con flict. Van de kant van het ministerie van volksgezondheid is meegedeeld dat men de moeilijkheden ln de Bredase hartkliniek nauwlettend volgt, maar dat het hier een intern conflict betreft dat in eerste instantie directie en bestuur aangaat. Er is op dit moment dan ook geen enkele aanleiding dat er op welke manier dan ook van buiten af zal worden Ingegrepen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De keel-, neus- en oorspecialist dr. G. B. mag geen be handelingen meer uitvoeren in de Haagse Rudolf Steinerkllniek omdat hij ziekenfondspatiënten extra beta lingen voor zijn diensten heeft ge vraagd. De ziekenhuis-directie heeft hiertoe besloten nadat zij van de Haagse ziekenfondsen daarvan de be wijzen had gekregen. Voorlopig zijn er nog maar een paar klachten binnen, maar bij de Haagse Ziekenfondsraad verwacht men dat er meer boven water zal komen. Op het ogenblik wordt daar een onder zoek ingesteld. Hangende dit onder zoek wordt de arts, die ook een eigen praktijk heeft, niet als ziekenfonds medewerker geschorst, maar volgens voorzitter M. Groen van de raad zal dit waarschijnlijk wel gebeuren. De arts, die sinds 1976 in de Haagse kliniek werkte, was een Jaar daarvoor op grond van dezelfde beschuldigin gen ook al ontslagen bij de Amster damse Deijsselhofkliniek Hij heeft de ziekenfondsen inmiddels aangeboden het teveel gevraagde ho norarium terug te storten. Van onze verslaggevers DEN HAAG De ambassadeur van Saoedi-Arabië in ons land. sjeik Al Sjawaf, heeft gisteren tevergeefs ge probeerd de NOS te bewegen de uit zending van de veelbesproken film „De dood van een prinses" uit te stellen. De raadsman van de ambas sadeur had hierom gevraagd om de regering van zijn land de gelegenheid te geven de kwestie voor te leggen aan de Nederlandse rechter. De voorzitter van de NOS, mr E. Jurgens, had de raadsman dinsdag al laten weten dat deze geen been had om op te staan in het geval van een kort geding. Toen de advocaat van de ambassadeur, mr. L. F. Pels Rijcken, gisteren toch om uitstel vroeg tenein de naar de rechter te kunnen stap pen, weigerde de NOS „omdat anders een repressief toezicht op de omroep dreigt te ontstaan", aldus Jurgens. Volgens mr. Pels Rijcken zou de rech ter een oordeel moeten geven over de vraag of de film beledigend is voor de Islamitische bevolkingsgroepen, zo wel in als buiten Nederland. Uitstel van de film had bovendien de Juridi sche adviseurs van de Saoedlsche ambassadeurs in de gelegenheid ge steld de film te zien. Dan was het wellicht ook mogelijk geweest de 8a- oedische autoriteiten ervan te over tuigen dat de Nederlandse regering geen uitzending kan verbieden, aldus mr. Pels Rijcken. Na het besluit van de NOS hebben de samenwerkende islamitische organi saties er hun vrees over uitgesproken dat de verontwaardiging over de uit zending „extreme vormen" zou kun nen aannemen. Zij verklaarden dat de pers ln haar berichtgeving volledig voorbij gegaan Is aan het standpunt van de islamitische minderheid in Nederland. De organisaties deelden mee ook zelf acties te zullen organi seren. Van een onzer verslaggevers BOURTANGE Oost-Groningen is een probleemgebied. Dat is het wat naargeestige beeld dat de rest van Nederland heelt over deze regio. Volgens de Oostgroningers wordt hun streek echter te eenzijdig belicht. Daarom is er een brochure ge maakt onder het motto: „Eerst Oost-Groningen zien dan pas oordelen". De acties voor werkgelegenheid en allerlei andere zaken eisen zoveel aandacht op dat diverse positieve kanten worden onderbelicht, zo werd gisteren bij de aanbieding gezegd. Het eerste exemplaar werd gisteren middag overhandigd aan prinses Margriet. Zij bezocht de gerestaureer de vesting Bourtange, die vierhon derd jaar bestaat. OostrGronlngen ADVERTENTIE ELKAAR EEN HANDJE HELPEN. Het leven van alle dag is soms al moei lijk genoeg. Dan is het fijn te weten dat er een vakbeweging is die voor je op komt. Die strijdt voor het belang van individu en groep. Die helpt waar het kan en moet Wij bij het CNV staan met z'n allen voor u klaar. U ook voor ons? Prima, dan wordt u dus lid. Doen. Vandaag nog. d»i spraak! m* san Ik woid CNVJid Stuur mij nadert informatie Postcode: Beroep: SAMEN OP DE GOEDE WEG Christelijk Nationaal Vakverbond vreest door de negatieve beeldvor ming steeds meer verstrikt te raken ln een vicieuze cirkel. Doordat verve lende dingen de overhand krijgen worden wellicht ondernemers weer houden om zich er te vestigen. Daar door worden de problemen minder gemakkelijk opgelost en dat roept dan weer nieuwe acties op. Met de brochure willen diverse Gro ningse instanties proberen recht te doen aan veel fraais dat door het negatieve nieuws wordt „onderge sneeuwd". Overigens worden de pro blemen wel genoemd. Ze worden ech ter Ingekaderd in positieve zaken als de aantrekkelijke woonomgeving, fraaie natuur en recreatieve moge lijkheden. Bovendien wordt gewezen op de inventiviteit, waarmee wordt geprobeerd de problemen op te lossen. Een Oostgronlngse werknemer zegt ln de brochure dat er ln feite geen „arbeidsonrustig volkje" woont. „Als je dan meemaakt dat Je tot drie keer toe je baan kwijt raakt omdat de zaak op de fles gaat. dan kweekt dat onzekerheid en wantrouwen." Een uit Amsterdam afkomstige meubelfabri kant die naar Oost^Oronlngen kwam omdat hij geen personeel kon krijgen ln de hoofdstad, zegt: „Ik heb er nooit spijt van gehad." Hoe vaak Oost- Groningen ook ln het nieuws is. in feite is het gebied toch onbekend. „En onbekend maakt onbemind," al dus voorzitter A. Post van de streek- raad Oost-Groningen gisteren bij de aanbieding. Door middel van de bro chure die ln eerste Instantie ln een oplaag van 15.000 wordt verspreid, hoopt men een veelzijdlger beeld van de streek te gevea

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9