utonomie-overleg gered :!wart Zuid-Afrika eist vrijlating Mandela Laos schendt rechten van de mens Yanse ex-minister daagt linksen aan VS overwegen meer sancties tegen Iran Amnesty International: Egypte, Israël en VS gaan door met onderhandelingen Opnieuw tumult om moord op prins 1 Justitie commissie wil praten over uitlevering Belg GIRO 26655 Zimbabwe onafhankelijk PLO ontkent contact met Rode Brigades Eerste Cubaanse vluchtelingen naar Costa Rica Schmidt gaat naar Moskou ONDERDAG 17 APRIL 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET an onze Haagse redactie DEN HAAG Amnesty In- irnational is gisteren een we- ildwijde actie begonnen jor de vrijlating van duizen- »n politieke gevangenen in £os, het buurland van Cam- jja en Vietnam. Volgens ïesty zitten er sinds de mngswisseling in 1975 sen tien en vijftien dui- voormalige regerings- ïctionarissen vast in zoge- ïde heropvoedings- ipen l een gisteren verschenen,1 eerste [pport over Laos snreekt Amnesty van verschillende schendingen van de mensenrechten in dit door de com munistisch gezinde Pathet Lao gere geerde land. Duizenden mensen worden, blijkens het rapport, zonder aanklacht of vorm van proces gevangen gehouden. Verder worden er arrestaties verricht op politieke gronden en ontbreken er juridische waarborgen voor de poli tieke gevangen. Ook is er een gebrek aan behoorlijke medische verzorging voor gevangenen die een specialisti sche of voortdurende behandeling nodig hebben. Het gevolg hiervan is dat hun gezondheid achteruit gaat, aldus Amnesty. Het rapport vermeldt verder de af zondering van gevangenen van hun gezinnen. Amnesty beschikt zelf over een lijst van meer dan honderd indi viduele politieke gevangenen, van wie de meeste meer dan vier jaar in de heropvoedingskampen hebben doorgebracht zonder enig familiebe zoek te hebben ontvangen. Amnesty meldt ook het verdwijnen van gevan genen. In een brief aan de premier van Laos, Kaysone Phomvihane, heeft de orga nisatie gevraagd alle gevangenen vrij te laten die wegens hun functie onder de vroegere regering, hun geloof of politieke activiteiten worden vastge houden. Laos kreeg een ander bewind (ae ra- the t Lao) kort na de regeringswisse lingen in Cambodja en Zuid-Vietnam in maart en april 1975. Sinds 1973 had Laos een coalitieregering (de voorlo pige regering van nationale eenheid) nadat er een staakt-het-vuren was bereikt tussen de regering van Vientiane en de Pathet Lao. Toen in mei '75 echter op grote schaal werd gedemonstreerd tegen de Ameri kaanse aanwezigheid en tegen de rechtse ministers in de coalitierege ring, legden deze bewindslieden hun ambt neer en nam de Pathet Lao in feite de macht over. Volgens de voormalige premier van de coalitieregering, prins Souvanne Phouma, die nu regeringsadviseur is, zijn er sindsdien tien tot vijftien dui zend ambtenaren en militairen ge vangen gezet In heropvoedings kampen. De omstandigheden in deze kampen zijn, blijkens het rapport van Amnes ty. ronduit slecht te noemen. Er wordt zwaar lichamelijk werk ver richt, voeding en hygiëne zijn onvol doende en de gevangenen worden vrijwel dagelijks onderworpen aan „politieke opvoeding" en „zelfkri tiek". SHINGTON-CAIRO leuter, AFP, AP) Egypte Israël bullen onmiddellijk besprekingen over de Pa- tijnse autonomie op de be te Westelijke Jordaan-oe- en de strook van Gaza atten om alsnog te probe- n voor 26 mei tot een over- wa nkomst te komen. Dit werd isfteren meegedeeld door de nerikaanse president Jim- Carter en de Israëlische jemier Menachem Begin, die êV°e ee dagen met Carter over- i bi :d heeft. ln J; rter zei dat de Egyptische presi- an it Anwar Sadat met de hervatting aëg i het overleg akkoord was. De Ver- 'sj gde Staten zullen „volledig deel- v nen aan de besprekingen", aldus ans >ist plat gri elt In IRIJS (AFP, Reuter) De voormalige Franse minister van nenlandse zaken Michel Poniatowski heeft een aanklacht ediend wegens laster tegen de communistische en socialis- che partij in Frankrijk. Deze partijen hebben zijn naam in rband gebracht met de moord op prins Jean de Broglie, eind 16. sel le len -Wei niet Carter. Het voorstel werd dinsdag naar voren gebracht door premier Be gin en Carter maakte gisteren de in stemming van Sadat bekend na zijn derde en laatste gesprek met Begin. Het voorstel houdt in dat van nu af aan voortdurende onderhandelingen moeten plaatsvinden over het vraag stuk van het Palestijnse zelfbestuur, die deels in Egypte en deels in Israël gehouden zullen worden. Het mara thon-gesprek heeft tot doel de oor spronkelijk in Camp David afgespro ken datum van 26 mei vast te houden. Met deze overeenkomst is een voor stel dat president Sadat vorige week tijdens gesprekken in Washington deed blijkbaar van de baan. Sadat wilde een deel van de onderhandelin gen laten plaatsvinden in Washing ton waar de Amerikanen druk zouden kunnen uitoefenen op Israël om meer concessies te doen. Zowel Carter als Begin waren na de gesprekken optimistisch. Carter had het over „zeer opbouwende en pro- duktieve" onderhandelingen en Be gin zei dat „iedereen zijn uiterste best zal doen om volledige autonomie te verlenen aan de Westelijke Jordaan- oever en de Gaza-strook". Maar deze uitspraken zijn niet nieuw, zowel Be gin en Sadat hebben zich in het verle den beroepen op de akkoorden van Camp David en elkaar verweten daarvan af te wijken. Zij houden er allebei verschillende interpretaties op na, waarbij Sadat de Palestijnen in Gaza en op de westelijke oever wetgevende en uitvoerende bevoegd heden wil geven, terwijl Begin zoiets veel te dicht in de buurt vindt komen van een onafhankelijke Palestijnse staat, waar Israël tot op heden niets van wil wéten. Gisteren werd niet duidelijk of de standpunten hierover gewijzigd waren, hoewel Carter en Begin zeiden dat er nog wel obstakels zijn op de weg naar een volledige overeenstemming, maar dat, om die op te lossen geen maanden van touw trekken meer nodig zijn. Begin hield gisteren als vanouds vast aan „de eisen die de militaire veiligheid van Israël stelt". Hij voegde daaraan toe dat Israël nooit zijn nederzettingenpolitiek op de Westelijke Jordaan-oever en de Gaza-strook zal wijzigen. „De neder zettingen zijn van levensbelang voor de veiligheid van de Hebreeuwse staat. Zij vormen een bolwerk tegen terrorisme en zijn volledig legaal en een onvervreemdbaar recht van het volk van Israël," aldus Begin. Anwar Sadat zal er anders over den ken en opnieuw rijst de vraag hoe Israël en Egypte nu voor de 26-ste mei tot overeenkomst over de Palestijnse autonomie moeten komen. DEN HAAG (ANP) De Justitie- commissie uit de Tweede Kamer wil op korte termijn overleg met staats secretaris Haars van justitie over de zaak van de Belg Noel Poledor Lee- naert. Eind vorig jaar besliste de Hoge Raad dat uitlevering van de Belg aan zijn land toelaatbaar is. Staatssecretaris Haars zal op korte termijn beslissen over de gevraagde uitlevering. ADVERTENTIE zaak-De Broglie heeft de politieke anAnoederen in Frankrijk ruim drie na de dood van de prins weer lig verhit, nadat onlangs het week- d Le Canard Enchaïné onthulde de politie van Parijs op de hoogte van de plannen hem te vermoor- Directe aanleiding voor de aan- :ht wegens laster was een voorstel de communisten en socialisten in Nationale Vergadering om ex-mi- n dijter Poniatowski voor het hoogste itieke gerechtshof te dagen: het i lai lementaire hooggerechtshof, dat >vin taat uit afgevaardigden en sena- ati( imuil van liatowski beschouwt de in dit derij irstel geformuleerde beschuldigin- urat i aan zijn adres als een lasterlijke ot itasting van zijn goede naam. De nmunisten en socialisten betich- hem ervan dat hij in zijn hoeda- olgeiheid als minister van binnenland- nde laken inlichtingen heeft achterge- esta iden over de moord in Parijs op de duistere financiële zaken verwik- stuv de prins Jean de Broglie. Ponia- eolg 'ski heeft steeds ontkend dat hij ter evens heeft verdonkeremaand of te k i tevoren heeft afgeweten van een ordkomplot tegen De Broglie. iend liatowski eist van de socialisti- en de communistische partij ie- 2,5 miljoen gulden, en van een svaardigde een half miljoen. Als linkse voorstel in de Nationale gadering ontvankelijk wordt ver- ard, zal Poniatowski van iedere evaardigde die het onderschrijft 000 gulden eisen. De ex-minister it verklaard dat hij het geld wil gebruiken voor „zijn" kandidaat in de komende presidentsverkiezingen. Dat zal waarschijnlijk het zittende staatshoofd Giscard D'Estaing zijn, een vriend van hem. Het parlementaire hooggerechtshof is tot dusverre slechts eenmaal bijeen geweest onder voorzitterschap van De Broglie. Het veroordeelde toen een minister van het Vichy-regime. Het is overigens niet waarschijnlijk dat er een beschuldiging tegen Ponia towski zal worden ingebracht, aange zien daarvoor een absolute meerder heid is vereist. Dat lijkt er niet in te zitten. De gaullisten, die toch als uit gesproken tegenstanders van Ponia towski gelden, hebben in dit geval slechts de heropening van het gerech telijk vooronderzoek voorgesteld. De socialisten en communisten hebben de steun nodig van minstens 45 gaul listen om de benodigde meerderheid van 264 stemmen te behalen voor hun voorstel. Het Franse weekblad Le Quotldien de Paris veronderstelde gisteren dat de communisten zich nu wreken voor de beschuldigingen aan het adres van hun leider Marchais, die werd verwe ten tijdens de tweede wereldoorlog te hebben gewerkt in Nazi-Duitsland. De communisten zouden nu via Poni atowski president Giscard op de kor rel willen nemen. Le Canard Enchaïné zorgde gisteren opnieuw voor opschudding. Het blad publiceerde een brief van de gaullisti sche minister van justitie Pyrefitte, waarin hij president Giscard enige tips aan de hand doet voor een strate gie tegen de leider van de gaullisten Jacques Chirac. Een belangrijke stap vooruit bij de bevrijding van Zuidelijk Afrika. Maar Uw steun blijft nodig, giro 2.66.55 t.n.v. Bevrijdingsfonds, Amsterdam. Donderdagavond 17 april, 8 uur, feestelijke bijeenkomst in Amidtia, Westeinde 16, Den Haag. Komltee Zuidelijk Afrika, Oa Costastraat 89, Amsterdam, tel. 020-183598. Vluchtelingen uit Haïti wachten in hun overvolle boot op toestem ming van de Amerikaanse autoriteiten om aan land te mogen. In het vijftien meter lange bootje waagden 135 vluchtelingen de oversteek van hun door dictator Duvalier geregeerde eiland naar het Amerikaanse vasteland. Sinds het begin van dit jaar hebben al meer dan drieduizend Haïtianen de oversteek gewaagd. WASHINGTON, MOSKOU (Reuter, AFP, AP) De Ameri kaanse president Jimmy Carter overweegt nog deze week meer economische en politieke maatregelen te treffen tegen Iran. Waarschijnlijk maakt de president deze sancties van daag bekend als hij een persconferentie geeft die door de Amerikaanse televisie over het hele land zal worden uitge zonden. Wltte-Huis-woordvoerder Jody Po well ontkende echter het bericht in een Amerikaanse krant als zou Carter de Westeuropese bondgenoten heb ben laten weten dat hij half mei een marine-blokkade rond Iran zou in stellen als tegen die tijd de impasse in de gijzelingszaak nog niet is doorbro ken. In de Amerikaanse ambassade in Teheran zitten sinds 4 november vorig jaar vijftig Amerikaanse gijze laars, vastgehouden door radicale studenten. Het bericht over de blokkade stond in de Boston Globe, die „betroubare bronnen" liet zeggen dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Cyrus Vance van plan was spoe dig naar WestrEuropa te vertrekken om er daar over te praten en mogelij ke gevolgen te beoordelen. In het Westduitse Bonn werd gisteren even eens ontkend dat Carter Bonn op de hoogte had gesteld van de komende blokkade. Powell ontkende ook dat Carter sanc ties zou overwegen tegen bondgeno ten die handel blijven drijven met Iran. Over de mogelijke nieuwe sanc ties die Carter tegen Iran zou willen treffen, werd niets meegedeeld. Car ter verbrak op 7 april de diplomatieke betrekkingen met Iran en stelde een handelsembargo in met uitzondering van de handel in voedsel en medi cijnen. Carter heeft aan de bondgenoten ge vraagd hetzelfde te doen. Tot op he- 'den met weinig succes. Wel heeft de Westduitse minister van economi sche zaken, graaf Otto Lambsdorf, gisteren door laten schemeren dat zijn land klaar stond om economi sche sancties in te stellen ook als de Europese Gemeenschap niet tot een gezamenlijke actie zou kunnen be sluiten. De EG staat onder druk van het Europese parlement, waar een meer derheid achter een resolutie staat die het verbreken van de betrekkingen met Iran beoogt. Het europarlement, heeft gisteren besloten vandaag al over de verschillende moties te stem men. De moties variëren van econo mische boycot van Iran en verbre king van de betrekkingen tot wat Amerikaanse diplomaten een „sim pel handen wringen dat niet verder gaat dan een veroordeling van het Iraanse beleid" noemden. De voorzit ter van de Europese ministerraad (de ministers van buitenlandse zaken van de negen EG-lidstaten), de Itali aanse minister van buitenlandse za ken, Emilio Colombo hield gisteren in Straatsburg een rede die bol stond van verontwaardiging over het Iraan se optreden en van solidariteit met het Amerikaanse volk, maar waarin geen concrete toezeggingen gedaan werden. Het blad van de Russische commu nistische partij de Prawda heeft gis teren tegengesproken dat Russische troepen zijn samengetrokken langs de Iraanse grens. De Prawda zegt dat de Amerikaanse veiligheidsadviseur Zbigniew Brzezinski, die eerder deze week dit bericht in de openbaarheid bracht, de informatie gewoon uit zijn duim heeft gezogen. Maar ook de Iraanse chef-staf van de strijdkrach ten, Mohammed Hadi Sjadmehr, zei gisteren dat de Russen manouevres hadden gehouden langs de Iraanse noordgrens. Maar hij verwachtte niet dat de Russen Iran zouden binnen vallen. Tot slot heeft de leider van de radica le fractie in Irans Revolutionaire Raad. ayatollah Mohammed Behesh- ti, laten weten dat het komende Iraanse parlement zeer waarschijn lijk niet voor juli zal gaan praten over de gijzelaars in de ambassade ln Teheran. ROME (DPA) De Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO heeft giste ren ln Rome ontkend wapens te heb ben geleverd aan de Italiaanse extre mistische organisatie Rode Brigades. Een voormalig lid van de Rode Briga des, Patrizio Peci, had tegenover de Italiaanse justitie verklaard dat de PLO zijn organisatie wapens had ge leverd, Peci werd in februari gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan de moord op de vroegere minis ter-president van Italië Aldo Moro Het bureau van de PLO in Rome verklaarde dat PLO-leider Jasser Arafat het terrorisme in Italië steeds ten scherpste heeft veroordeeld. Ara fat zag ln de christen-democraat Moro een vriend van het Palestijnse volk en riep destijds de ontvoerders van Moro op hun slachtoffer vrij te laten. HAVANA (AP, Reuter) Met twee vliegtuigen hebben gisteren 236 Cu baanse vluchtelingen hun land verla ten. Zij zijn overgebracht naar de Midden-Amerikaanse staat Costa Rica. Naar verwachting zullen de twee vliegtuigen in een pendeldienst vandaag en morgen nog eens 1200 vluchtelingen naar Costa Rica brengen. De vluchtelingen behoorden tot de ongeveer tienduizend Cubanen die asiel zochten in de Peruaanse ambas sade in Havana, nadat de Cubaanse regering daartoe de weg had vrijge maakt. De meeste vluchtelingen die gisteren in Costa Rica aankwamen waren Jonge mannen van tussen de twintig en dertig jaar. Op het vlieg veld Jose Marti bij Havana werden zij uitgejouwd door enige tientallen landgenoten. De Cubaanse regering heeft inmid dels ongeveer zesduizend paspoorten uitgereikt aan asielzoekers, die in af wachting van him vertrek het overbe volkte ambassadeterrein hebben ver laten. Rondom en in het gebouw zou den nog ongeveer vierduizend men sen kamperen. Verschillende landen hebben toegezegd in totaal zesdui zend mensen op te willen nemen. BONN, BRUSSEL (Reuter, AP) De Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt zal nog deze zomer naar Moskou reizen om met president Breznjew te praten over ont spanning. Dit is gisteravond bevestigd door een woord voerder van de Westduitse re gering. De beslissing van Schmidt komt na dat de Russische ambassadeur in Bonn het afgelopen weekeinde een al eerder gedane uitnodiging hernieuw de. Waarnemers noemden deze uitno diging verrassend, omdat de Duitse regering naar aanleiding van de Rus sische inval in Afghanistan van me ning is dat West-Duitsland niet naar de Olympische Spelen in Moskou moet gaan. Volgens woordvoerder Grünewald is nog niet bekend wan neer precies de reis van Schmidt zal plaatsvinden. Dat zou onder meer afhangen van de ontwikkeling van de Oost-Westverhoudingen. Diplomatie ke bronnen in Bonn voorspelden ech ter dat het begin Juni zal worden. In NAVO-kringen is gisteren veront waardigd gereageerd op het voorstel van bondskanselier Schmidt het uit bouwen van het arsenaal midden-lan ge afstandsraketten ln Europa te be vriezen. Het uitstel van een paar Jaar zou moeten worden gebruikt voor on derhandelingen tussen Oost en West over wederzijdse beperkingen in de bewapening. NAVO-diplomaten we zen op een in december genomen besluit om pas met dergelijke onder handelingen te beginnen als er eerst aan deze zijde kan worden begonnen met de ontwikkeling en plaatsing van 574 kruisraketten en Pershing-2 ra ketten. or Hennie Serfontein HANNESBURG Een man van wie al zeventien jaar geen uitspraak g worden aangehaald, wiens portret taboe is en die een levenslange angenisstraf uitzit op Robben Eiland domineert momenteel de itiek in Zuid-Afrika. Nelson Mandela, de 62-jarige leider van het ikaanse Nationale Congres (ANC), spreekt nu kennelijk meer tot de beelding dan in 1954, toen hij in Pretoria werd veroordeeld. ANC is Zuid-Afrika's oudste politieke lij van de zwarten. In 1961 werd de partij >oden en vele zwarten zitten gevangen lat ze er toch lid van waren. &ngs is een campagne op voor Zuid- ka ongekend grote schaal gestart om idela vrij te krijgen. Maar de mislukking so staat nu al vast. Minister Louis le nge van politie zei dinsdag dat de rege er niet over peinst Nelson Mandela op voeten te stellen. De indruk wordt ekt, aldus Le Grange, dat Mandela voor vrede en orde. ,,En nu kiest de tiële oppositie de zijde van die interna tte groeperingen, waarvan sommige fgewinterd communistisch zijn, die idela vrij willen hebben. Het antwoord 1 de regering is kort en simpel Nee euwe hoop ijn twee redenen waarom dit keer zoveel achtenswaardige organisaties zowel van zwarten als van blanken zich voor Man dela inspannen. Allereerst is er de overwin ning van Robert Mugabe ln Zimbabwe en de vernederende nederlaag van bisschop Abel Muzorewa. De uitslag van de verkie zingen heeft Zuid-Afrika geschokt en heeft de zwarten nieuwe hoop gegeven op politie ke veranderingen in de republiek. Ten twee de was er de raketaanval van tien ANC- guerrillastrijders op een politiebureau op slechts acht kilometer van het centrum van Johannesburg. Het was de vierde aanslag in een jaar tijd en de tweede in een blank gebied. Daarbij werden pamfletten ver spreid waarin de vrijlating van Mandela en andere leiders van het ANC werd geëist. De uitslag in Zimbabwe is ongetwijfeld de belangrijkste drijffeer voor de Mandela- campagne. Onmiddellijk na het bekend worden van Mugabe's winst wezen rege ringsgezinde kranten in Zuid-Afrika erop dat het land lering kon trekken uit de gebeurtenissen ln het buurland: de zwarte leiders die de steun van de blanke overheer sers genieten vertegenwoordigen de zwarte meerderheid niet, en Zuid-Afrika zal te zij ner tijd ook met de „echte" leiders moeten-' gaan onderhandelen. Het dagblad Beeld, nauw verwant met premier Botha, sugge reerde al dat dr. Ntato Motlana uit Soweto en de jeugdige zwarte leider Thozamile Bot ha, wiens bewegingsvrijheid onlangs sterk is beperkt, als „echte leiders" zouden moe ten worden erkend. Dertig Jaar lang heeft de regering haar eigen zwarte leiders aangewezen en de „ra dicalen". die de apartheid afwezen, gevan gen gezet of afgezonderd. Oprechte poging Inhakend op de verwarring in het blanke kamp pleitte hoofdredacteur Percy Qoboza op 9 maart in de zwarte krant Sunday Post voor de vrijlating van Mandela en het bij eenroepen van een nationale conventie. Geen samenleving is op den duur bereid leiders die haar zijn opgedrongen te blijven steunen, schreef hij. En bij een latere gele genheid voegde hij daaraan toe dat de cam pagne voor Mandela „een oprechte poging is die tevens wel eens de laatste zou kunnen blijken te zijn om de vrede veilig te stellen voor een bijeenkomst zonder het bloedvergieten dat andere landen met ver- Nelson Mandela gelijkbare omstandigheden heeft geken merkt." De actie voor Mandela geniet de steun van allerlei belangrijke zwarte leiders, zoals bis schop Desmond Tut, dominee Sam Buti, chief Gatsha Buthelezi en leiders van de zwarte bewustzijnsbewegingen zoals Azapo. Opvallend was dat ook enkele blanken en hun organisaties de campagne onderschre ven. Daarbij waren een beweging van vrou wen voor gelijke rechten. Black Sash, het behoedzame Zuidafrikaanse Instituut voor Rassenbetrekkingen en een vertegenwoor diger van de conservatieve South Africa Foundation, al werd die vervolgens op de vingers getikt. En radicale blanke studen ten op verscheidene universiteiten hielpen bij het verspreiden van petities waarin werd aangedrongen op Mandeia's vrijlating. Zoals verwacht mocht worden was de blan ke oppositiepartij PFP verdeeld. Parle mentslid Alex Boralne steunde de campag ne openlijk, maar zijn collega Japie Basson was ertegen. En PFP-leider Van Zyl Slab bert hield het er op, dat Mandela moest worden vrijgelaten om een nationale con ventie te kunnen bijwonen, op voorwaarde dat hij af zou zien van het gebruik van geweld. Bastion De hele campagne heeft de regering politiek en moreel in problemen gebracht. Want nog maar zes Jaar geleden dwong zij zelf het bewind van Ian Smith ln Salisbury om Mugabe en andere zwarte leiders vrij te laten. De laatste tijd komen de regeringsge zinde kranten terug van hun emotionele reacties op de overwinning van Mugabe. In Ingewikkelde hoofdartikelen betogen zij dat Mandela geen echte leider Is en niet vergeleken kan worden met Mugabe, aange zien Mandela erop uit is een wettige rege ring omver te werpen Een week geleden zag premier Botha zich gedwongen op de campagnes te reageren tijdens een ontmoeting met studenten ln Stellenbosch, een bastion van Afrikaans nationalisme. HIJ maakte daar Mandela uit voor een pre diker van geweld en een marxist die door buitenlandse krachten wordt gesteund. Het viel daarbij op, dat Botha kritisch werd aangepakt door enkele Afrikaanse studen ten op zichzelf al hoogst ongebruikelijk ln Zuid-Afrika om aan het woord van de eerste minister te twijfelen. Ze wezen hem op de overeenkomsten tussen Mugabe en Mandela. En de student Chris Heymans vroeg Botha waarom hij sommige feiten over Mandela uitzijn betoog had gehouden. Heymans onderstreepte dat Mandela pas voor geweld had gekozen nadat hij het ANC jarenlang een vreedzame weg had laten bewandelen. De campagne voor vrijlating van Mandela is ook op langere termijn een belangrijke ontwikkeling voor de Zuidafrikaanse poli tiek, want zij vestigt de aandacht van het gehele land op de beslissende vraag of de regering ln staat is een ontwikkeling als in Rhodeslë te voorkomen en bereid is de door haar aangewezen zwarte leiders te vervan gen door de „echte" leiders De uitlatingen van minister Le Grange laten voorlopig waf dat betreft weinig te hopen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7