Delftenaren getergd door Gist-Brocades Haagse Stichting voor Surinamers in diskrediet Leiden van de andere kant SPAAR- DEPOSÏTO'S 91% Strenge selectie in nieuw provinciaal monumentenbeleid Belangrijke mededeling van de Haagse Reinigingsdienst voor bedrijven Na explosie opnieuw rampenplan geëist Accountantsonderzoek Armoede in sloppen en stegen 4 /O NUTSSPAARBANK an oi DEN ■rnati ildwij >or d> sn pi 80S, 1 /iodja i.Jranes ivtgerin itssen •nd Bnctic Kamd limpe REGIO DEN HAAG DONDERDAG 17 APRIL 1980 TROUW/KWARTET door Harmen Smink DELFT Een bedrijf waar calamiteiten zich voordoen met de regelmaat van de klok is geen veilige buurman in een dichtbevolkte woonwijk. Dit stelt de werkgroep „De Gist kan beter" naar aanleiding van de ontploffing die zich eerder deze week voordeed op het terrein van de Delftse Gistfabriek. De werkgroep eist van de bevoegde instanties dat er haast gemaakt wordt met het opstellen van veiligheidseisen en dat er tevens binnen onafzienbare tijd een rampenplan voor de bevolking komt. De verklaring van de Olst dat de explosie van maandag de ontploffing van een vat salpeterzuur betreft, acht de werkgroep ..de Gist kan beter" onbevredigend Salpeterzuur kan niet zo maar ontploffen. Daarvoor is contact met brandbare dampen of vloeistoffen nodig. Dat is bij chemici algemeen bekend, aldus de werk groep Dit betekent volgens de werk groep dat er met de veiligheidseisen de hand is gelicht. Het incident van deze week is daarom voor de werk groep een illustratie van de noodzaak dat er wat gedaan wordt aan de on veilige situatie waarin de omwonen den van de Gistfabriek zich bevin den Sinds haar vestiging in Delft in het eind van de vorige eeuw is de Oistfabrlek sterk van karakter veran derd Tot voor enkele tientallen jaren produceerde de fabriek voornamelijk' bakkersgist en alcohol. Sindsdien ontwikkelde het bedrijf zich steeds meer in de richting van een farmaceu tische industrie met penicilline als één van de belangrijkste prod uk ten Gevaarlijke stoffen in huis haalde hebben onder meer de opslag van gevaarlijke stoffen als ge volg. Anderhalf jaar geleden ontsnap te een wolk fosfortrichloride uit de fabriek. Hoe gevaarlijk deze situatie was blijkt uit ervaringen in de V.8.. waar onlangs In Boston enkele hon derden mensen opgenomen moesten worden en zevenduizend mensen moesten worden geëvacueerd bij het vTijkomen van hetzelfde PC13. Voorts worden er allerlei stoffen uit gestoten door de fabriek waarvan de samenstelling niet bekend is en daar mee de gevolgen van de omwonenden evenmin Een longarts constateerde dat in Delft meer longaandoeningen en allergieën voorkomen dan elders in het land. Bart-Jan van den Brink is één van de leden van de werkgroep De Gist kan beter. Hij vertelt hoe moeilijk het was om een aangrij pingspunt te vinden om bezwaar te maken tegen de uitstoten van de Gistfabriek. De voor alle Delftenaren welbekende stank kon niet geanaly seerd worden, maar bracht wel de nodige hinder teweeg. De chemische technieken die de Gist vlak na het vrijkomen van fosfor- DEN HAAG Een accountant van het ministerie van CRM is op verzoek van de Stichting voor Surinamers in Den Haag vervroegd begonnen aan zijn jaarlijkse controle van de boe ken van de stichting. Dit naar aanleiding van beschuldigingen vanuit de Surinaamse gemeenschap in Den Haag, als zouden medewerkers van de stichting subsidiegeld in eigen zak gestoken hebben en extreem hoge onkostendeclaraties heb ben geïnd. countant van CRM alles op tafel brengen. Ramlal betreurt het dat de zaak op deze manier in de publiciteit is gebracht. Hij vindt dat de Suri naamse gemeenschap in Den Haag en in het bijzonder de Stichting door deze aantijgingen worden bezoedeld. Geld in eigen zak steken is volgens Ramlal niet mogelijk. De medewer kers krijgen wel voorschotten, maar elke drie maanden zouden er afreke ningen aan de gemeente worden ge stuurd. Ramlal heeft geen mening over het vraagstuk of de declaraties hoog zijn. ..Wat is hoog? De bedragen worden in de Jaarverslagen naar de gemeente gestuurd. Wij hebben nog nooit kritiek gehoord." De directeur wijdt de hele affaire aan de grote verscheidenheid onder de ongeveer 54 Surinaamse organisaties in Den Haag. Een aantal van die clubs herkent zich niet in het beleid van de Stichting voor Surinamers. Hij acht een gesprek met de Stchting Surinaamse Belangen i.o. zeker mo gelijk De Stichting voor Surinamers wordt gesubsidieerd door het ministerie, na dat de gemeente Den Haag een acti viteitenplan van de stichting heeft goedgekeurd. Naderhand controleert de gemeente aan de hand van de jaarrekening of de activiteiten ook zijn uitgevoerd. Bij de gemeente is nooit iets gebleken van malversaties. De laatste controle ging over 1978 De beschuldigingen, die al eerder in een anonieme brief bij de stichting werden kenbaar gemaakt, zijn nu door de Stichting Surinaamse Belan gen i.o., doorgespeeld naar de ge meenteraad. In deze stichting zijn een aantal Surinaamse groeperingen in Den Haag verenigd. Zij noemen een reeks van punten op. die corrup tie. vriendjespolitiek en intimidatie door het bestuur vtm de Stichting voor Surinamers aannemelijk maken. Zo zou de Haagse Suriname-opbouw- werker Frans Kiekens persoonlijk kaarten hebben gezien waarop on- kostennota's van 200 tot 500 gulden per maand voor de stichtingmede werkers worden genoteerd. Verder zouden er bewijzen zijn voor onttrek king van geld uit de subsidiepot van CRM, ten eigen bate van de medewer kers. Personeelsleden van de Stich ting voor Surinamers zou momenteel een spreekverbod zijn opgelegd, ter wijl zij tevens bedreigd zouden zijn door bestuursleden. De Stichting Surinaame Belangen i.o vraagt eveneens om een accoun tantsonderzoek en tevens naar een onderzoek of alle dan getoonde kas bewijzen wel deugdelijk zijn. Bezoedeld Volgens directeur Ramlal van de Stichting voor Surinamers zal de ac- ADVERTENTlE De vuilverbrandingsinstallatie in Den haag Kan in verband met het bereiken van de maximum verwerkingscapaciteit geen bedrijfs afval accepteren uit andere gemeenten. Bedrijfsafval wordt alleen aan genomen als het afkomstig is uit Den haag of uit een gemeente waarmee een gemeenschappelijke regeling is voor de vuilverwerking: Rijswijk, Monster. 's-Gravenzande. Naaldwijk en Wateringen. Ook als de herkomst van het afval niet duidelijk kan worden aangetoond wordt de vracht geweigerd. Dienst derGemeentereiniging Newtonstraat 2.2501 CR 's-Gravenhage Telefoon 070-654812 De nu volledig verdwenen Weverstraat in de jaren dertig. De Weverstraat lag in de Waardgrachtbuurt, beter bekend als de doorbraak. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Aan de andere kant van de statige gevelrijen van het Rapenburg en de Herengracht in Leiden, waar in vroeger eeuwen de professoren en de textielfabrikanten woonden, zijn veel smalle stegen en straatjes. Armoedige stukjes stad, waar in de tijd dat Leiden nog van haar vele industrieën leefde, dicht opeen gepakt de arbeiders gehuisvest waren. Dit Leiden, dat in elk toeristisch fotoboek stelselmatig genegeerd wordt, toont het boek ..Leiden ver leden tijd". De samenstellers, Henk Nagtegaal. Cor Smit. Sjaak van der Velden en Maarten Versteegh. wil len laten zien hoe tot voor de twee de wereldoorlog „de mensen, die wel de lasten maar niet de lusten van de industrie droegen, leefden, woonden en werkten" De teksten bij de nog nooit eer der gepubliceerde foto's in het boek zijn gebaseerd op de vele in terviews. die de schrijvers de afgelo pen jaren met oude Leidenaars hadden. De textielfabrieken zijn altijd de belangrijkste industrie in Leiden geweest. Perioden van vooruitgang en tijden van crisis in deze industrie drukten hun stempel op groei en verval in Leiden. De vele buurten met ..wevershuis jes". waar het thuiswerk voor de textielindustrie werd gedaan, herin neren aan de 17e eeuw, toen de laken- en katoenfabrieken goed draaiden. Toen het na 1700 snel bergafwaarts ging met de textielin dustrie. daalde ook het inwonertal van Leiden met sprongen. Velen vertrokken om hun geluk el ders te beproeven. De achtergeble ven arbeiders leefden in zulke be roerde omstandigheden dat een dreiging met hard wapengeweld hen er niet van weerhield tot twee keer toe in opstand te komen (1817 en 1847» Conserven Thuiswerk werd. behalve in de tex tielindustrie. ook in de conservenin- dustrie gedaan. De conservenfa- brieken (de bekendste is nog altijd Tieleman en Dros aan de Middelste gracht. waar de hele buurt Pancras- Oost werkte) hadden hun bloeitijd in de vorige eeuw. Getrouwde vrou wen combineerde hun huishouden, met het doppen van bonen en het schoonmaken van groenten; een werk dat voornamelijk op straat plaatsvond. Met dit werk, waar de vrouwen zeker 8 uur per dag mee bezig waren en waarvoor alle kinde ren werden ingeschakeld, werd de huishoudpot met 3 gulden per week gespekt. Niet eens genoeg om de zelf bewerkte groenten te kunnen kopen. Meer dan elke tekst zou kunnen doen, laten de foto's in „Leiden ver leden tijd" zien hoe de arbeidsom standigheden in de fabrieken wa ren. De arbeiders brachten het grootste deel van hun leven ze werkten soms 16 uur per dag door in grauwe, vieze en gevaarlijke fa brieken. Wonen Alle aandacht voor architectoni sche schoonheid is in Leiden in de herenhuizen langs de grachten ge stopt Achter deze monumentenver zameling is de huizenbouw voor de arbeiders lukraak neergekwakt. De kleine huisjes zijn nu leuk voor de huisvesting van kleine huishou dens. maar vroeger moesten er bij zonder kinderrijke gezinnen leven. Het bezit van een kraan in huis was een benijdenswaardige luxe. zo blijkt uit het boek. Ook vroeger vlotte de bouw van nieuwe huizen in Leiden niet erg. Een voorbeeld daarvan is de toe stand rond de Bouwelouwensteeg en de Paradijssteeg, de sloppen van Leiden in de huidige wijk Maredorp. Al in 1900 was er sprake van sloop en vernieuwing. Het duurde tot 1934. voordat hieraan begonnen werd. De huizen waren toen al zo slecht geworden, dat ze uit zichzelf in elkaar storten. Op de plaats van de twee stegen werden de Drucker- en G re venstraat gebouwd. Het waren ook de Drucker- en Gre- venstraat. die in de binnenstad het voorbeeld waren van te dure hui zenbouw. De huren waren, net als in de begin 20e eeuwse uitbreidings wijken De Kooi en Tuinstadswijk, te hoog. Veel mensen waren daar door gedwongen in hun slechte oude stadshuisjes te blijven wonen. Er waren zelfs huiseigenaren, die met een nieuw behangetje en een maand gratis wonen huurders trachten te trekken. Grachten Het boek laat ook wat zien van de demping van grachten. Behalve de Pieterskerkgracht, de Volmolen gracht en de Langegracht. waarvan de naam het al duidelijk maakt, zijn bijvoorbeeld ook de Kaisserstraat, de Doezastraat en het Levendaal grachten geweest Ze werden ge dempt om de ondraaglijke stank, die ze verspreidden. Verder toont het boek de planting van de eerste boom in het Leidse Hout. het schoolleven in vroeger tijden en de huishouding en de uitgaansgewoon- ten van voor de oorlog. minimum voor 2 jaar vast inleg 0o /O f 1.000,- 8 «3 A/ voor 3 jaar vast voor 4 jaar vast voor 5 jaar vast trichloride moest de Gistfabriek een aanvraag indienen voor de verlening van de hinderwetvergunning. Voor veel mensen uit de omgeving bood de hoorzitting die hiermee gepaard gaat. de gelegenheid om hun klachten over stank- en geluidsoverlast te uiten. In totaal werden niet minder dan 217 bezwaarschriften ingediend. Tot op heden is evenwel door Provinciale Staten geen uitspraak hierover ge daan. De zaak is nog steeds in behan deling. Naar aanleiding van de hoorzitting werd de werkgroep De Gist kan beter opgericht. In de werkgroep werken bewoners samen met als doel de over last door de Gistfabriek voor omwo nenden zoveel mogelijk terug te dringen. „De Gist kan beter" heeft' inmiddels enige resultaten geboekt. Bart-Jan van den Brink; „Bij de eerste hoorzit ting werden de bewoners bezwaren door de Gist simpelweg weggewuifd. Toen er onlangs een nieuwe vergun ning door de Gist werd aangevraagd voor de opslag van enkele gevaarlijke stoffen en de bouw van een nieuwe fabriek, bleek dat men nu de mogelij ke nadelige gevolgen voor de omwo nenden serieus nam. Overigens wa ren er bij deze aanvragen nog meer bezwaren dan de vorige keer, name lijk ruim driehonderd. Hieruit blijkt wel hoezeer het probleem van de overlast van de fabriek de omwonen den in beslag neemt, aldus Bart-Jan van den Brink. Ook blijkt eruit dat de werkgroep niet op zich staat, maar se! Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollanl dagelijks bestuur van de provincie, willen een streng beleid gaan voeren in het verstrekken van provinciale dies en restauraties. Dit blijkt uit het ontwerp voor een provinciaal monumentenbeleid, dat de enige maanden den te duur gebleken subsidieregeling moet gaan verva Het gaat in het GS-voorstel voor een nieuw monumentenbeleid, evenals in het oude. om een bescheiden finan ciële bijdrage in de restauratie van allerlei monumenten. Het leeuwedeel van de subsidiepot wordt opgeslokt door restauraties van woonhuizen, kerken en boerderijen in Zuidhol landse steden en dorpen. zaak- noede di ter De provinciale staten van Zuid-Hol land trokken februari Jongstleden in derhaast de oude subsidieregeling voor restauraties in. De oude regeling bleek te duur, doordat geen rekening was gehouden met de doorwerking van de verbeterde opzet voor rijksbij dragen in restauratiewerken, waar aan het provinciale fonds gekoppeld was. In de recente restauratiegolf werd op de rijksbijdragen, en dus op de provinciale subsidies, een steeds groter beroep gedaan. Strenge selectie In de nieuwe subsidieregeling, die GS voorstellen, wordt een strenge selec tie gehanteerd van personen en in stellingen. die voor een provinciale bijdrage in restauratiewerken in aan merking komen. De subsidie moet volgens GS alleen worden verstrekt, wanneer de restauratie niet om spe culatieve overwegingen wordt ge daan en alleen aanstichtingen en an dere instellingen zonder winstoog merk. De nieuwe regeling zou niet gekoppeld moeten zijn aan bijdrageregelingen. In de rest van kerkelijke, kasteel- en lai monumenten gaat de provin procent van de restauratie en. subsidiëren (tot een maximu 100.000), in de restauratie van huismonumenten en boerde) 15.000 gulden en in restaurat overige monumenten tot gulden. De nieuwe regeling zou volt voorlopig (met terugwerkend* tot februari) alleen voor resta van woonhuismonumenten I gaan gelden. Dit om het „stui van aanvragen, die nog volg oude regeling zijn gedaan (terfe' van 14 miljoen gulden), af te werken. ADVERTENTIE 1000 m2 ANTIEK en exclusieve MANAU MEUBELEN HEIN CHRISPIJN Hoge Riindijk 260. Leidt Tel 071-410608. Openingsti|den ma t/m vr van 10 tot 18 uur s Zaterdags van 10 lot 17 uur en do van 19-21 uur. 1 dep r na lg vei Le P( van i. Din cht wi de c( Natio t Pc t^itieke lemer taat t ri irsi ge hei niatou itel aan itastir nmuni hem lid tken iden o i duiste pri h ivens tevoi ordkoi le zal iv de liatow en c 2.5 r evaarc links gaden ard. z vaarc 000 g ft ver ADVERTENTIE len van bij de Hogeschool aanwezige know-how aan belangengroeperin gen. zoals hier „De Gist kan beter". Bart-Jan van den Brink: wij proberen bij alles de Gist te overtuigen dat het anders en beter moet. Met opzet heb ben wij ons niet opgesteld als de aktiegroep „de gist moet weg". Ten slotte is ongeveer de helft van de omwonenden voor zijn inkomen af hankelijk van de Gistfabriek. Mopperen Ook is het niet zo dat wij uitsluitend mopperen op de Gistfabriek. Uitein delijk zijn het de overheden die be voegd zijn om eisen te stellen voor het verlenen van de benodigde ver gunningen. Ook zijn het de overhe- Jist-Brocades. een vertegenwoordiging is van de om- «'onpnden. Een probleem waarmee de werkgroep te kampen heeft gehad is het gebrek aan deskundigheid. Hoewel er ook artsen meedoen aan de werkgroep blijkt het toch moeilijk om de Gist te wijzen op de schadelijke gevolgen op de gezondheid van de uitstoot van bepaalde chemische stoffen, indien je niet geheel op de hoogte bent van de scheikundige technologie. Het is al meermalen gebeurd, dat door de werkgroep aangedragen alternatieve produktieprocessen door de Gist als niet haalbaar van de hand werden gewezen. In dit probleem is inmiddels voorzien door het inschakelen van de wetenschapswinkel van de Techni sche Hogeschool. Deze instelling be- middelt bij het ter beschikking stel- ,den die moeten voorzien in het be strijden van mogelijke rampen voor 'de bevolking ten gevolge van calami teiten in de fabriek. De Gistfabriek heeft een eigen noodplan. Er zijn re gelmatig oefeningen. Voor de omwo nenden behoeft de fabriek echter niet te zorgen. Daarom heeft de werk groep al in een vroeg stadium bij de gemeente gepleit voor het opstellen van een „rampenplan", hetgeen ons een jaar geleden ook is toegezegd. Onze verbazing was dan ook zeer groot toen het laatst met veel tam tam gepresenteerde „rampenplan" niets anders bleek te zijn dan een van de Provincie overgenomen lijst van adressen vanaf ambulances tot aan de vereniging van vrouwelijke vrijwil ligers. De recente explosie wees wi uit hoe slecht de bevolking reid op een mogelijk ramp. Ii van het sluiten van ramen en na het horen van de klap ren een de deur uit in de richtng' fabriek om te kijken wat er is, aldus Bart-Jan van den Bi De werkgroep De Gist kan daarom van mening dat aan strekken van de aangevraagd' derwetvergunning aan de Gist op zijn minst de voorwaard worden verbonden dat er aans aan het noodplan van de Gisl een gemeentelijk rampenplaii zijn ontwikkeld. De werkgrex wacht dat B. en w. van Delt tot actie overgaan. lüRIJ linen! edie che i rbani 76. MM.'"? I l

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6