3ekerwedstrijd kan speen moment boeien ijax dicht bij 'double' Volendam stap verder Duitsers zullen Spelen mijden -I F Badmintonteam blijft in hoogste groep Ceolat mSi== Sparta winnaar tegenFeyenoord: 1-0 8 Periodetitel in armoedige wedstrijd Na overwinning op Rusland Olympisch comité en regering weinig optimistisch over Moskou Rob Clerc weer achterhaald Gasophoping en opgeblazen gevoel )NDERDAG 17 APRIL 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 15/RH 19/S 17 Lcoior Richard Matthijsse 1968 OTTERDAM Geheel tegen alle verwachting in heeft Sparta dat toch sterk is betrokken I de degradatiestrijd gisteravond een 1-0 overwinning behaald op Feyenoord. De enige sderii effer was ook het spaarzame hoogtepunt van een in alle opzichten bedroevend slechte b v edstrijd. De 17.000 toeschouwers die het Kasteel bevolkten moeten zich in elk geval ihoorlijk bekocht hebben gevoeld. Kwalitatief was het optreden van beide ploegen uiterst rails Jager en omdat de broederstrijd bovendien gespeend was van elk spectaculair element viel 23 k| !t hele gebeuren op Spangen onder te brengen in de categorie van trieste bekerwedstrijden it name Feyenoord dat op de rang- st van de eredivisie toch heel wat "[ter staat geklasseerd dan zijn 'dgenoot stelde teleur. Trainer Je- 0,die zijn hoop heeft gevestigd op f" viii &e spelers als Bouwens en De euw zal niet anders hebben kunnen nstatren dat het hen aan voldoen- ervaring ontbreekt om hun stem- op dit soort confrontaties te ikken. van de meer geroutineerde Feye- trders konden, met uitzondering Van Deinsen, de ploeg niet dra- Doelman Doesburg die in de !ase zijn zinnen verloor, wat hem een gele kaart kwam te staan heeft welijks enig werk van betekenis ten verrichten. Ook Sparta heeft ig reden om zich over de zege op borst te slaan. De defensie heeft nimmer moeilijk gehad. Uitblin- en die zijn er dan al gauw bij zo'n Ichte wedstrijd waren middenvel- r Calderwood, matchwinnaar Van pgelen en Van der Lem. I niet ingecalculeerde nederlaag die arta zaterdagavond tegen FC Den ag leed was voor trainer Joop bnd aanleiding het bekerduel te- n Feyenoord minder belangrijk te hten dan hij aanvankelijk had ge el. Het verblijf in de eredivisie at voorop. En wat is de waarde van k winnen van de beker en een kort- ndig avontuur in het Europa Cup- krnooi tegenover degradatie naar de eerste divisie met trips naar Veen- dam of Sportclub Amersfoort, aldus de redenatie van Brand. Een gedachtengang die koren op de molen is van het Sparta-bstuur dat er niet aan denken moet dat het seizoen op een fiasco uit draait. Vandaar dat Brand zijn hoofdmacht het consigne had gegeven Feyenoord frank en vrij tegemoet te treden zonder het op bikkelen (met het risico van kwetsu- res en gele kaarten) te laten aanko men. Want de schrik voor blessures zit er flink in bij Sparta dat nu in de beslissende fase van de competitie op Verbeek na weer een fitte selectie heeft Een selectie waarin de als een grote belofte afgeschilderde René van der Gijp na zijn wanprestatie tegen FC Den Haag weer naar de reservebank is verhuisd. Zijn plaats werd ingeno men door de zwak spelende Stevens. Is voor Sparta een aardige recette, die overigens na de return moet wor den gedeeld met de club uit zuid het enige belang, voor Feyenoord liggen de zaken anders. De ploeg van Jezek is weliswaar verzekerd van Europa Cup-voetbal maar zou toch graag be slag op de nationale beker leggen. De kassa slaat voor Feyenoord in het buitenland bij vriendschappelijke toernooien dubbel aan als het een titel met zich mee draagt. En aange zien de Kuipformatie naar verwacht flink met de buldel zal moeten ram melen om Van de Korput en Wijnste kers in Rotterdam te houden, is elke halve ton voor het spelen van een vriendschappelijk duel over onze grenzen meegenomen. Zie daar wat achtergrondinformatie over de halve finalisten die op een uitstekend bezet Kasteel voor het eerst in dit verband tegenover elkaar stonden. Feyenoord zonder de gebles seerde Wijnstekers, wiens plaats door Troost werd ingenomen, was in een uiterst magere eerste helft een fractie sterker dan zijn tegenstander die al evenmin het vermogen had het duel met attractieve acties te omkransen. Feyenoord dat zondag tegen AZ'67 nogal flitsend uit de startblokken was geschoten, acteerde nu zo door zichtig dat de Sparta-defensie waarin Van Gaal zich opnieuw te buiten ging aan veel franjewerk overeind kon blijven. De Kasteelploeg bofte overigens dat een inzet van de weer goed op dreef zijnde Van Deinsen de paal schamp te. De Feyenoorder was in zijn ploeg één van de weinige spelers die zich boven de grauwe middelmaat wist uit te tillen. Eén minuut voor rust kwam er dan eindelijk wat leven in de brou werij. Na wat inleidend geschermut- sel van Van der Lem die door Brard herhaaldelijk met grove middelen werd afgestopt, joeg verdediger van Tiggelen uit een afgeslagen aanval op magnifieke wijze de bal achter Hiele: 1-0. 41. or Matty Verkamman i. it d< DHOVEN In nationaal verband houdt het succes van maar niet op. Na de 1-2 overwinning in het eerste duel de halve bekerfinale tegen PSV, lacht een „double"- bces de Amsterdammers andermaal toe. Dat kan de pijn ti een tegen Nottingham Forest vermoedelijk verspeelde iropa-Cup-finale verzachten. Door het resultaat van gister- »nd dreigt de return op 29 april overigens niet zo'n succes te •den voor Ajax, want het kritische Amsterdamse publiek nt doorgaans slechts kijken wanneer er iets op het spel at. Dat lijkt na de thuisnederlaag van PSV nauwelijks nog geval. struikelde over de bal, Posthuma pas- ste direct op de sprintende Van der Kuijlen, waarna er voor Schrijvers geen houden meer aan was: 1-0. Kansloos was Van Beveren ook twee minuten later bij de gelijkmaker van klasse. Het was een succes van de nieuwelingen want Wijnberg soleerde knap tot in het strafschopgebied, ter wijl Van Geel het afrondend werk met een zeer overtuigend schot voor zijn rekening nam: 1-1. jBrabantse club resteert niet veel Er dan een scheve blik naar het in phoven bepaald niet populaire pc. Drie keer hebben beide clubs aar dit seizoen nu ontmoet. Voor kompetitie won Ajax al met 4-1 en fcrdag werd het in Eindhoven 1-1. I van Beveren mocht zich de ne- aag ditmaal persoonlijk ten zeer- iaantrekken. Negen minuten voor dook hij royaal over een houd- |r schot van Frank Amesen dat de (luitslag op 1-2 bepaalde. PSV zag b kans om net als in de tweede t van zaterdagavond veel druk op Ajaxdoel uit te oefenen. De gas ten speelden veelal onsamenhan- d, waarbij de prestatie van links- i Wildschut er in negatieve zin uit ig. De gewezen international gde bal slechts bij hoge uitzonde in de richting van een clubge- t gespeeld. c beperkte zich meestentijds tot ounter. Een tactiek die maar zei tot een aantrekkelijke wedstrijd maar helaas wel regelmatig ef- efis, althans binnen de Neder- se verhoudingen, ierste helft verliep voor het groot- ieel even geruisloos als zaterdag ïns het competitieduel tussen e ploegen. Buiten een afzwaaier Pen en een door Zwamborn van ting veranderd schot van Van der len, kon de eerste opwinding pas Ie laatste tien minuten worden gistreerd. PSV's hardste man, b Stevens dus, zorgde voor de te vlammetjes, hoewel zijn ma- van doen brandhout was. Binnen seconden bestookte hij met be- elijke trappen de lichamen van en Meutstege. Scheidsrechter1 er onderstreepte daarna zijn ge- aan kwaliteit door zijn kaarten te houden, afkeurenswaardige charges van ens brachten echter meteen wel leven in de tot dan dode wed- d. PSV draaide duimschroeven bij de tegenstander en bewees ende dat het toch wel belangstel- s heeft voor de nationale beker. .Aaf leek die cup voornamelijk in- isant voor Sparta, daar deelname het UEFA-Cup-toernooi voor en Feyenoord nu eenmaal inte- inter is dan het toegangsbewijs het doorgaans wat saaie Europa Il-toemooi. De vermoedelijke pioen Ajax is er natuurlijk wel aan gelegen om de beker te ver- J sn. De kans op de „doublé" is J ers aanwezig; sinds de invoering I het betaalde voetbal in 1954 is )og geen enkele club gelukt om jaar op een rij zowel het lands- Jioenschap als de beker binnen den. eslissende fout bij het openings- >Unt van PSV werd ook heel di- >P het middenveld gemaakt. Pen Dat was dus een leuk begin van een tweede helft die de grauwe eerste periode in het vervolg echter slechts ten dele uit de herinnering dreef. Er was geen sprake van sprankelend voetbal, want daar was de individuele inbreng in belde kampen te gering Frank Arnesen voor. Krol speelde maar zelden voor len) La Ling en Jensen aan de kant zijn eigen verdediging en met Taha- was de pure voetbalkunst bij Ajax mata (de laatste 25 minuten ingeval- bovendien aan banden gelegd; artis- door Mike Mulder Feyenoord doelman Joop Hiele maakt een aanval van Sparta onschadelijk. Die voorsprong, hoe bescheiden ook. gaf Sparta na rust zoveel zelfvertrou wen, dat het wat meer initiatieven durfde te nemen. Met name als de zwoegende Van der Lem in het spel werd betrokken, raakte de defensie van Feyenoord van de kook. Scheids rechter Van Ettekoven, die veel te veel door de vingers zag, moest van de Korput met de gele kaart bestraf fen, nadat de voorstopper de doorge broken Van der Lem genadeloos te gen de grasmat had gewerkt. De Spartaan hield er een blessure aan over, waardoor hij zich moest laten vervangen door Lengkeek. Maar hoe actief Sparta ook was, veel rendement leverden die inspannin gen niet op. Dat had ook te maken met het feit, dat Meijer geen enkele maal kans zag, zich van zijn bewaker Troost te ontdoen. Om hem een ver dere afgang te besparen, verving Brand zijn falende spits door Schware. Inmiddels had ook Jezek een fikse ingreep gepleegd. Notten en De Leeuw waren verwisseld voor Van Til en Peters. Maar die ingreep had geen enkel effect. SPARTA-FEYENOORD 1-0(1-0)44 Van Tiggelen 1-0. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschou wers: 17.000. SPARTA: Doesburg, Jansen. Van Gaal, Balke- stein. Van Tiggelen: Weerdenburg, Stevens, Cal derwood; Van der Lem (lengkeek). Geels, Meijer (Schwarz). FEYENOORD: Hiele; Troost, Nielsen. Van de Korput. Stafleu; Notten (Van Til). Van Deinsen; Bouwens, Petursson. De Leeuw (Peters). LEEUWARDEN Volendam heeft beslag gelegd op de der de periodetitel, maar daar is dan ook alles mee gezegd. In een wedstrijd die absoluut niet om aan te zien was, won nen de Volendammers met 0-1 van Cambuur, maar het ge juich van de spelers na afloop was na de slechte vertoning eigenlijk niet op zijn plaats Toch waren er uiteindelijk twee van de vier ploegen bezig die straks aan het einde van de competitie gaan strijden om een plaats in de eredivi sie. Een angstige gedachte. Het doelpunt van Volendam, dat na een half uur spelen in de eerste helft gescoord werd door Kwakman, ont stond op een manier die karakteris tiek was voor de hele wedstrijd. Een lukrake voorzet van Tol werd afschu welijk gemist door Cambuurs laatste man Schouwenaar. Daarna was het voor Kwakman een koud kunstje om te scoren. Maar eigenlijk wilde Volendam hele maal niet scoren. Tenminste naar het vertoonde spel te oordelen. Inder daad zou een gelijk spel ook bijna zeker het periodekampioenschap be tekenen. Ee overwinning zou echter de kans op promotie ineens, middels het algehele kampioenschap, vergro ten. De nacompetitie is slechts een grote gok, dat heeft de geschiedenis zo langzamerhand wel geleerd. Daar bij komt nog dat Groningen de laat ste tijd wat minder op dreef is. Dit moest alles bij elkaar toch voldoende zijn geweest om een uiterst gemoti veerd en aanvallend Volgendam in Leeuwarden aan te treffen tegen een Cambuur dat geen schim meer is van het elftal dat ae eerste helft van de competitie de velden van de eerste divisieclub teisterde. In die periode leek de produktiviteit van de Cambuurvoorhoede sensatio nele vormen te gaan aannemen. Daar is in de cijfers al lang niets meer van terug te vinden, laat staan op het veld. Het vertrouwen in eigen kunnen is wel zo ver geslonken, dat zelfs tijdens thuiswedstrijden de aanval niet als voornaamste wapen meer wordt gehanteerd. Zonder uitzonde ring was het werkelijk bedroevend wat de Friezen lieten zien. Aanvoer der Hoekema, eens aangeduid als de dirigent van het elftal, dirigeerde een orkest dat uitermate vals speelde Geen instrument was op het andere ingespeeld. Naast een flink portie er gernis bij het toch nog talrijke pu bliek leverde het een en ander zelfs lachsalvo's op vanaf de tribunes, om dat het gestuntel soms zelfs komi sche vormen aannam. En Volendam kon, of was in ieder geval niet van plan daar iets positiefs tegenover te stellen. Het doelpunt dat de dorpelingen ca deau werd gedaan was dienaangaan de dan ook geenszins een stimulans Zo liet bijvoorbeeld laatste man Braam al in een vroeg stadium zien wat de bedoeling was van Volendam door een makkelijk bespeelbare val het stadion uit te sturen. Even later vond hi.i het nodig om het shirt van KWAKMAN; doelpunt voor periodetitel. André Roosenburg stuk te trekken, eveneens in een situatie die niet „vroeg" om een laatste redmiddel. De enige twee spelers die zich niet schuldig gemaakt hebben aan dit „misdadige" gedrag tegenover het publiek, waren de beide keepers. Maar het geschutter over en weer leidde nauwelijks tot situaties waar bij een keeper in actie moest komen Voor het zover was. was er al lang Iets mis gegaan en kon de tegenstander weer de trucendoos open doen Met zijn vertrek naar Wageningen volgend seizoen lijkt het er op alsof Cambuur-trainer Nol de Ruiter het zinkend schip gaat verlaten. Een schip dat nota bene pas aan het begin van dit seizoen gerenoveerd en min of meer zeewaardig gemaakt was. Het bleek echter een rubberboot, en is nu bezig leeg te lopen. Volendam had het kleine gaatje ech ter moeten vergroten. Het pleit niet in het voordeel van de ploeg van trainer Ellens dat het daar niet in geslaagd is. Tot nu toe Is gebleken dat Volendam het surplus aan tech niek maar zelden in glanzende wed strijden kan omzetten. En dat het liefst tegen duidelijk mindere tegen standers. Voor een eventueel seizoen in de eredivisie geen prettig vooruit zicht. Cambuur: Tukker, Erkelens, Schouwenaar, Groo te. Van Wensveen, Ferwerda. Hoekema, K. Roo senburg (Kipt, De Groot; A Roosenburg (Metai Booy Volendam: Hoek, Molenaar, Ouyt, Braan. De Boer. Helling, Jonk, Tuljp (Sul); Kwakman. Müli ren (BIJvank). Tol FC GRONINGEN 'Het duel tussen Groningen en Hel mond Sport, dat in een overwinning van 3-2 voor de thuisclub eindigde.' liep volledig uit de hand. Nadat Hel mond Sport, tot twee keer toe de leiding had genomen, maakte Peter Houtman uit een strafschop in de 86e minuut pas gelijk (2-2). De zwak lei dende scheidsrechter Klinkèrs moest in de tumultueuze slotfase twee gele kaarten trekken. Van Berloo en Van der Ven, beiden van Helmond Sport, werden ermee bestraft voor grove overtredingen. Coolen (Helmond Sport) moest met een gebroken rech- terenkel het speelveld vroegtijdig verlaten. In de blessuretijd haalde Eddie Bakker voor Groningen alsnog de volle winst binnen: 3-2 Waccoingrn-Vccndam l-l (1-1) 36: Van VIJIelJ ken 10. I) Koolhof 1-1 (strafschop) Scheldsrech U?r- Boss Toeschouwers: 5000 Oele kaart voor Brinkman (Vecndom) Groninccn-lirlraood Sport 3-2 (0-1) 32: Burhcn nc 0-1. 53 Keukens. 81 Van der Ven 1-2, 80 Houtman 2-2 (strafschop), 90: Bakker 3-2 Scheids rechter: Klinkers. Toeschouwers 9500 tieke kwaliteiten die overigens ook niet alles zeggen, want Jensen en Tahamata waren de laatste tijd be hoorlijk van slag. Bij PSV liep het andermaal niet ge smeerd tussen de spelbepalers Van der Kuijlen en Valke. Maakte Valke zaterdag plaats voor de opportunist Landsbergen, nu week Van der Kuij len voor deze lange onruststoker, die trouwens nog een bijna barbaarse poging in het werk stelde om Schoe naker uit de wedstrij te trappen. Het typeerde andermaal het PSV van dit seizoen dat tot de hardste clubs in de eredivisie behoort. De beste Brabander was opnieuw li bero Willy van de Kerkhof. In een even superieure als rustige stijl leidde hij zijn verdediging. Snelheid van handelen en het vermogen om voor ingewikkelde situaties intelligente oplossingen te vinden, zijn op die plaats zijn sterkste punten. Met een overvloed aan spelleiders in de ande re linies, hoeft Van de Kerkhof niet regelmatig op te schrijven. Waar in relatie tot het Nederands elftal al publiekelijk wordt gedacht aan Arie Haan als opvolger van Krol, heeft bondscoach Zwartkruis misschien wel in eigen land de oplossing voor handen. PSV-Ajax 1-2 (0-0) - 50: Van der Kuylen 1-0, 52 Van Geel 1-1, 81. Amesen 1-2. Toeschouwers 27 000 (uitverkocht). Scheidsrechter: Keizer. PSV: Van Beveren; Stevens, Van Kraay, Willy van de Kerkhof. Wildschut; Poortvliet, Smits (Smol ders). Valke; Postuma. Lubse. Van der Kuylen (Landsbergen). Ajax: Schrijvers; Wijnberg, Krol, Zwamborn, Meutstege; Amesen, Pen, Lerby; Schoenaker. Bonsink (Tahamata). Van Oeel, KNVB-beker PSV-Ajax Sparta-Feyenoord 1—2 1—0 Eerste divisie SC Cambuur-Volendam 0—1 SC Amersfoort-SVV 1—0 Wagen ingen-V eendam 1—1 FC Groningen-Helmond Sport 3—2 Groningen 31 20 7 4 47 63-16 Volendam 29 19 4 6 42 63-24 Den Bosch 30 18 6 6 42 51-27 Wageningen 29 15 11 3 41 53-30 Graafschap 31 15 5 11 25 31-26 DS '79 31 12 10 9 34 55-40 Cambuur 29 15 2 12 32 54-37 Amsterdam 30 12 8 10 32 46-39 Heracles 30 12 7 11 31 38-35 Heerenveen 30 11 9 10 31 35-37 VV 30 12 7 11 31 40-52 Fortuna/S 28 11 8 9 30 43-32 Eindhoven 30 9 7 14 25 30-45 Telstar 28 7 10 11 24 35-41 Vlaardingen 30 6 8 16 20 31- 52 Veendam 30 6 8 16 20 36-59 SVV 30 6 7 17 19 43-68 Helmond Sport 30 7 5 18 19 31-66 Amersfoort 30 3 5 22 11 25-77 GRONINGEN Nederland heeft de Sowjet-Unie in de pro motie-degradatiewedstrijd van groep 1 verslagen en zich daardoor kunnen handhaven in de hoogste Europese groep Deze handhaving was gezien de verrichtingen tegen kampi oen Denemarken en Zweden in de voorgaande dagen zonder meer verdiend, maar wat werden er in de belangrijke ontmoeting tegen de Sowjets opnieuw grove fouten gemaakt Vooral in het herendubbel, dat uiterst belangrijk was gewor den als vierde partij. Amateurvoetbal ZATERDAGAMATEURS Van onze sportredactie BONN Ook West-Duitsland zal zich waarschijnlijk aansluiten bij de boycot van de Olympische Spelen van Moskou. Na een bij eenkomst van anderhalf uur met kanselier Helmut Schmidt zei Willi Weyer, voorzitter van de Duitse sportfederatie, gisteren: „Niets wijst erop dat de Sowjets een gebaar zullen maken en ik acht het onmogelijk dat het natio naal Olympisch comité op 15 mei een besluit zal nemen dat gaat in de richting van deelneming aan de Spelen van Moskou". Behalve voorzitter van de overkoepelende sportfederatie is Willi Weyer ook lid van het Duits Olympisch Comité. Helmut Schmidt staat in ieder geval inmiddels ook op de lijn van de Amerikaanse president Carter die afgelopen weekeinde steun kreeg van het Amerikaans Olympisch comité, USOC. Kanse lier Schmidt riep op de bijeen komst in Bonn gisteren op tot solidariteit met de Amerikaanse atleten. De bijeenkomst was be doeld als receptie voor de deelne mers aan de Winterspelen van Lake Placid, maar die kwamen nauwelijks aan bod. Schmidt zei dat de Spelen alleen „in vrede gehouden kunnen worden. Het woord is nu aan de Sowjet Unie om deze condities te scheppen zo dat alle atleten kunnen deel nemen". Schmidt zei erg bedroefd te zijn dat vier weken voor West-Duits- lands Olympisch Comité een be sluit moet nemen van Russische zijde nog geen signaal is geko men. De Duitse regering zal op korte termijn het standpunt over een boycot officieel openbaar ma ken. Het Olympisch comité kan dat besluit dat in overweging ne men als de eindbeslissing voor de atleten moet vallen. Aangenomen mag worden dan de Duitse rege ring een boycot van de Spelen een juist gebaar vindt. Schmidt heeft eerder al gezegd dat de Duitse atleten niet moeten deelnemen in. Moskou zolang de Russische troe pen in Afghanistan nog aanwezig zijn. Lord Killanin staat als voor zitter van het Internationaal Olympisch Comité, in het begin van de volgende week voor een aantal zware vergaderingen. Maandag heeft het dagelijks be stuur van het IOC een vergade ring met vertegenwoordigers van Europese nationale Olympische comité's en de toestand na het besluit van de Verenigde Staten niet deel te nemen, zal zonder twijfel het punt van gesprek zijn. Na deze eerste vergadering volgt vrijwel onmiddellijk een gesprek met het Olympische comité van Kenia, dat zich ook heeft uitge sproken tegen deelneming en de volgende dagen zal het bestuur van het IOC gesprekken hebben met vertegenwoordigers van de internationale sportbonden, het Moskouse organisatiecomité en een afvaardiging van het Olympi sche comité van de Verenigde Staten. Lord Killanin en zijn medebe stuurders zullen zich vermoede lijk voelen als brandweerlieden, die moeten proberen een aantal branden te blussen voor het echte vuur in Moskou uitbreekt. Hun probleem is echter dat op dit mo ment, ruim dertien weken voor de openingsplechtigheid van Mos kou, nauwelijks te bepalen is waar de volgende brandhaarden zich zullen bevinden. Vitali Smirnov, de vice-voorzit- ter van het Moskouse organisatie comité, heeft in recente uitspra ken olie op het vuur gegooid door te zeggen dat individuele sport mensen uit landen die hebben be sloten of zullen besluiten niet deel te nemen, in de hoofdstad van de Sowjet Unie welkom zijn, als deelnemer. Met die uitspraak plaatst hij het IOC in wezen voor het blok, want het Olympisch reg lement kent geen individuele deelnemers. Om zoiets mogelijk te maken zullen twee regels moe ten worden veranderd en dat lijkt een praktische onmogelijkheid. Tot 24 mei namelijk heeft het IOC de tijd, dan sluit de mogelijkheid tot inschrijving. Smirnov heeft laten weten dat Moskou geen enkele beperking zal opleggen aan individuele deelnemers, wanneer het IOC voor hen een weg kan vinden naar Moskou. Tijdens een persconferentie in Moskou liet Smirnov duidelijk blijken dat ook Amerikanen har telijk welkom zijn. Harder stelde hij zich op tegenover de Verenig de Staten. „Dat land heeft zich feitelijk buiten de Olympische beweging geplaatst en misschien zal de toewijzing van de Spelen aan Los Angeles voor 1984 op nieuw moeten worden bezien." Volgens Smirnov hebben tot nu toe 106 landen meegedeeld in Moskou vertegenwoordigd te zul len zijn, terwijl het pas zeker is dat zeven nationale Olympische comité's niet zullen zijn vertegen woordigd. Hij noemde de Vere nigde Staten, Saoedi-Arabië, Al banië, Honduras. Kenia, Para guay en Malawi. Egypte en China werden door hem niet genoemd. Rob Ridder liet zich in het herenen kel als een beginneling door Anatolij Skripko inpakken. De 7-1 voorsprong die de Haarlemmer in de eerste game nam, bracht, hem blijkbaar in de waan dat hij veruit superieur was. Zijn concentratie verdween en Skrip ko greep de kans op de zege. Ridder demonstreerde daarbij een mentali teit die onbegrijpelijk is voor iemand die zegt topstport te bedrijven. Een instelling die tijdens het landentoer- nooi steeds tot uitdrukking is gekomen. Skripko had zijn land echter een be langrijke ruggeteun verstrekt cn op nieuw stond Joke van Beusekom voor de zware taak het moreel van de Nederlandse ploeg op te vijzelen. Zij deed dat met veel verve en liet Svet- lana Peshekhova weinig illusie: 11-2 en 11-0. De nationale kampioene is in deze vier wedstrijden voor het natio nale team acht maal aangetreden en verliet zeven maal als winnares het centre-court. Haar kracht voor de ploeg kan niet beter worden gety peerd. Ook het damesdubbel Van Beuse kom en Marjan Ridder kwam niet in gevaar, waardoor Nederland een 2-1 voorsprong had genomen. Twee dub belspelen het heren- en gemengd- dubbel moesten de beslissing bren gen over degradatie. Met het oog op de resultaten van het echtpaar Rid der tegen Denemarken en Zweden voelden Herman Leidelmeyer en Guus van der Vlugt de druk die op hen rustte extra zwaar. Er leek echter BEDUM Met nog drie ronden te spelen hebben Rob Clerc en Jannes van der Wal de leiding in de strijd om het Nederlands kampioenschap dam men. In de partijen die voor de acht ste ronde in Bedum werden gespeeld, maakte Van der Wal de beste indruk De jonge damprof ging tegen Johan Bastiaannet gecompliceerde stellin gen niet uit. de weg. Met veel enthou siasme speelde Van der Wal zijn te genstander van het bord. Clerc bleek niet in staat een dergelijke inzet op te brengen. Onbegrijpelijk, gezien zijn leidende positie in het klassement Weinig geïnspireerd bereikte hij te gen Peter van Harten niet meer dan een saaie remise Achtale ronde Wierttma-Hooljberc 2-0 SUikKei- Bifrepoot 2-0, Bifs-Boulnolü l 1. Van der Wal- Bastiuannet 2-0, Van Hartcn-Clerr 11. Jansen- Bronstring afg Stand 1 Clerc cn Van der Wal 11 I Wlcrsma 10. 4 Bronslnng 9 1,5 Bqulnols 9.6 Bles en Stokkel 8. 8 Jonden 7 1,9. Bastiaannet en Van HnrtogC. II Hooljberg 5. 12 Beerepoot 4 geen vuiltje aan de lucht na de eerste game, die een moeiteloze zege van 15- 6 opleverde. Maar de Sowjet-combi natie Vavilov/Peshekhonov sloeg in de tweede game keihard terug: 4-15 Opnieuw een extra game waarin het oranjeduo herhaaldelijk blunderde en een groot gebrek aan beheersing demonstreerde op de beslissende mo menten. Bij een stand van 13-9, waar bij een 0-6 achterstand in eerste in stantie was weggewerkt ieek de zege binnen bereik Niets was echter minder waar. Het werd gelijk: 13-13 en een verlenging was aan de orde. Daarin namen de Sowjets een zo op het oog dodelijke voorsprong van twee punten (1-3) Waarna vooral Leidelmeyer voor de nodige opluchting zorg droeg doof twee punten te scoren. Tot tweemaal toe werd daarna de opslag onnodig weggegeven Maar ook de Russen hadden het erg moeilijk. Hoezeer bleek in de slotfase toen tweemaal achtereen de sterkste man. Vavilov de shuttle in het net sloeg, waardoor Nederland toch nog met 18-16 won en in de hoogste divisie bleef. Het gr mengd dubbelspel was toen van geen enkele waarde meer. maar toch had het echtpaar Ridder weer een extra game nodig om eindelijk eens tol winst te komen. ADVERTENTIE verdwijnen snel en betrouwbaar met Goedsmakende kauwtabletten Verpakkingen 20 en 50 stuks in doordrukstrips Lees vooraf de gebruiks voorschriften Uitsluitend bij apothekers en drogisten

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19