pleving van werk Midden-Oosten „Gajij maar evsn'n pilsje drinken, kan ikopm'ngemak winkelen." taat gaat ►gen 10,5 lenen procent Managers te passief bij maatschappij veranderingen Appelhandel breekt trieste records ds Kalis verwacht aantal opdrachten 4t te over hoogste punt heen Christelijk werkgeversverbond: Automatisme prijscompensatie bemoeilijkt herstel economie taring energie »°o. erlichting Stuwdam in Nairobi Verlaging rente in VS Hypotheekrente per 15 april Vermaan op congres van directeuren Actiegroepen gaan 20 mei vergadering Shell bezoeken Heexiijk,helderHeineken. IDERDAG 17 APRIL 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 onze redactie economie STERDAM In het Midden-Oosten onder andere in Saoedi-Arabië valt een elijke opleving van de aktiviteiten waar te nemen. Het aannemingsconcern Bos Kalis' minster verwacht zodoende, binnenkort een aantal middelgrote opdrachten te kunnen :en. n Zuid-Amerika en in (de rest Juropa is het concern met in- ven bezig. Dit bleek uit de toe- ïg van voorzitter J. Kraaijeveld emert van de raad van bestuur et concern, gisteren in Amster- lij de presentatie van het voor- laarverslag. nde zal de orderportefeuille naar het buitenland verschui- naar „niet drastisch". H dels is begonnen met de aanleg n ruim duizend kilometer lange pleiding in Argentinië, welke - inclusief de levering en bouw mpressoren, meet- en regelsta- en de exploitatie van het pro- edurende vijftien jaar onge- irie miljard gulden bedraagt. wee jaar zal dit „uiterst interes- DEN HAAG De PPR is verheugd, dat de bouw van de haven El Ajoen in de Westelijke Sahara is opge schort. De partij voegt hieraan toe, dat de vraag die overblijft is, waar om het ministerie van Buitenlandse Zaken niet heeft gewaarschuwd voor de problemen die de bouw van een haven in een omstreden gebied kan opleveren. Deze vraag zal de PPR aan de orde stellen tijdens Tweede Kamerdebatten in de twee de helft van volgende maand. sant" project, zoals de heer Kraaije veld van Hemert het noemde, zijn voltooid. De gasbuizen worden door bemidde ling van Hoogovens (die ze in Duits land moet kopen) geleverd, terwijl daarnaast ongeveer een miljard gul den in Nederland is te besteden. Uit de woorden van de heer Kraaije veld van Hemert viel op te maken, dat de Argentijnse regering in de toe komst waarschijnlijk nog enkele ke ren een dergelijk groot werk „als poli tiek gebaar" aan een buitenlandse onderneming zal uitbesteden. Droomplannen ADVERTENTIE VAN DER HOOP CO NV ommissionairs in effecten sinds 1895 Lid van de Vereniging voor de Effectenhandel bemiddelt in aan- en verkoop van uw EFFECTEN en/of SPAARBRIEVEN Prins Hendrikkade 123, 1011 AM Amsterdam telef. 020-223131 (nabij Centraal Station). ien onzer verslaggevers 'ERDAM De rente lijkt nu definitief over zijn hoogste heen te zijn. Voldoende reden voor de minister van iciën om het rentepercentage voor de nieuwe staatslening ol punt lager te bepalen dan op de lening waarop op 11 jl. de inschrijving open stond. april a.s. kan op een 10,5 pro- 20-jarige staatslening worden ireven en wel volgens het zoge- tendersysteem. Het bedrag uitgiftekoers zullen na de in- ing worden vastgesteld. De g op de lening is uiterlijk 1 e lening zal worden afgelost in larlijkse termijnen, voor het p 1 juni 1991. Vervroegde ge- ljke of algehele aflossing is egestaan. staatslening waarop dins- 9rW in9e,l de storting moest hebben 'ik ;ehad, was een 10-jarige lening 1980 n rente van 11 >5 procent. Na de ond jving werd het bedrag van ming vastgesteld op één mil- een record voor een ening en de uitgiftekoers op rocent. iik a|re symptomen symptomen van de aan de ijnde daling van de rente zijn ere afgiftekoersen voor pand- ijd va' en spaarbrieven, die de hypo- anken en handelsbanken nu n van ten. Zo heeft de Rabohypo- •erkz; ank woensdag de afgiftekoers gd be ar 11,25-procent pandbrieven meer er 1983-1988 verhoogd van 98 aadh procent, waarmee het effec- is 9 endement nu ongeveer 11,50 iderdf bedraagt lesch-Groningsche Hypotheek- chaD n de Westland-Utrecht Hypo- 1 ank hebben de afgifte van hun ents pandbrieven 1980 per 88 hervat tegen een koers van talent (effectief rendement 11,28 stigd De WUH heeft voorts de irijs van de 12-procents pand- met een ve naak an dei belai die 80 nu 11,50 procent. De Nederlandsche Middenstandsbank heeft de afgifte koers van de 9-procents spaarbrieven 1979 per 1986 gesteld op 91,50 pro cent, waarin begrepen de sinds 5 ok tober 1979 opgelopen rente van 46,87 per nominaal 1000. Effectief rendement 11,30 procent. De Amrobank heeft tenslotte de af giftekoers van de 11 procents spaar brieven 1980-1986 verhoogd tot 99,70 procent, waarin de opgelopen rente sinds 12 maart jl., groot 10,39 per nominaal 1000, is begrepen. Het ef fectief rendement wordt hierdoor ver laagd van 11,50 tot 11,25 procent. De Amerikaanse minister van finan ciën, Miller, heeft verklaard te ver wachten, dat de hoge rentetarieven in zijn land dit jaar zullen dalen. De VS, aldus Miller, zullen verder maar een bescheiden economische recessie doormaken vergeleken met de grote economische problemen van 1974/75. De kredietbehoefte van de Ameri kaanse overheid zal, zo meent hij, de komende zes maanden aanzienlijk af nemen. Hierdoor zal meer geld voor het particuliere bedrijfsleven vrij komen. Wat de mogelijkheden op de langere termijn betreft werd gewezen op Chi na. Er zijn signalen dat dit land de plannen in de ijskast heeft gezet die er dit jaar zeker niet uit zullen ko men. Intussen worden wel contacten onderhouden, waarbij het belangrijk is dat China Nederland het meest aangewezen land vindt om de werk zaamheden uit te voeren. Bij Bos Kalis Westminster bestaat de indruk, dat het „een groot project is, dat over een groot aantal jaren zal lopen, met een grote Chinese deelname". In het kader van de plannen op de langere termijn („droomplannen", zoals de heer Kraaijeveld van Hemert die noemde, „omdat ze ééns komen"), werden genoemd de bouw van de Kanaaltunnel, eilanden in de Noord zee en het winnen van mangaan- knollen. De meeste mogelijkheden op afzien bare tijd liggen, naar het zich laat aanzien, in de bouw van de Kanaal tunnel, omdat de tijd daarvoor psy chologisch rijp lijkt. Van belang hier bij is de financiering van dit gigan tisch karwei rond te krijgen. Grote fout De heer Kraaijeveld van Hemert zei dat het concern een „grote fout" had gemaakt, door bij de onderhandelin gen over de bouw van een haven in Westelijk Sahara, de (bevrijdingsbe weging) Polisario niet geraadpleegd te hebben. Dat overleg heeft overi gens naderhand nog plaats ge vonden. De bouw van deze haven is uitge steld, wegens „onaanvaardbare poli tieke ontwikkelingen". Het wachten is tot de tijd, waarop de politieke waas is verdwenen. De indruk be staat dat de partijen minder fel te genover elkaar staan, dan hier wel eens wordt aangenomen. Een misrekening was ook de Nether lands Offshore Company (NOC). Hierop werd door Bos Kalis Westmin ster 67,5 miljoen gulden verloren, waarvan 38,2 miljoen liquidatiever- lies. Herstel winst Gezien de huidige internationale po litieke situatie en de sterke interna tionale concurrentie, wordt het moei lijk geacht een voorspelling te doen. Van belang voor het resultaat is ook de ontwikkeling van de voor Bos Ka lis Westminster zo belangrijke bag- germarkt, die nu op een bijzonder laag niveau ligt. In Engeland lijkt die wat beter te worden en wat Neder land waar grote baggerwerkzaam- heden uitblijven wordt gehoopt op opdrachten voor het uitbaggeren van de Westerschelde. Intussen is het zeker, dat de winst dit jaar hoger zal liggen dan vorig jaar, waarbij ervan wordt uitgegaan dat die winst dichter bij de vijftig miljoen dan bij de tachtig miljoen zal uit komen. DEN HAAG (ANP) Een evenwichtige ontwikkeling van de 18 50 n°aareri029pro«nt (effectfe'i bestedingen bij een sterk gematigde economische groei in de ;ct vaèent 11,39 procent) en die van komende jaren valt niet goed te rijmen met het automatisme >or di rocent spaarpandbrieven 1980 van de prijscompensatie. Daarbij zijn zowel de werkgelegen- '•d^„als het peil van de collectieve voorzieningen in het flement 11,44 procent op basis nengestelde interest). lene Bank Nederland heeft van de spaarbiljetten Dat staat in het blad „De Werkgever" van het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW) van deze week. In het artikel wordt ervoor gepleit de loononderhandelingen te voeren in het licht van de effecten van de zoge naamde ruilvoetontwikkeling. Wanneer de ontwikkeling van de ex portprijzen achterblijft bij die van de de d ;m' r 1984 gesteld op 100 procent an 9 11,17 procent). De op- 1 (bot i rente is 6,88 per 100 nomi- ld, of e Nederlandsche Credietbank s afgifte hervat van haar 9,25- i dan spaarbrieven 1979 per 1985 igent en koers van 93,40 procent, begrepen de sinds 16 oktober jkheK (gelopen rente van 45,35 per invoerprijzen, treedt ruilvoetverlies al 1000. Effectief rendement op. Er moet dan meer worden geëx porteerd om de waarde van de import te kunnen betalen. Hetzelfde gebeurt als de prijzen van exportartikelen worden gedrukt om de concurrentie positie te verbeteren. Dat levert wel meer produktie en meer werkgelegen heid op, maar het nationaal inkomen stijgt er niet door. Er ontstaat minder inscttlNGEN (ANP) In een ee inkomensgroei en daardoor minder nbaa In de Nederlandse Gasunie in ,v°°r bestedingen dan voort- i en i Jen loopt momenteel een Katw °^ect' waarbij onderzocht er i hoeverre er energie kan wor- Jpaard op de verlichting. Dit zal een jaar duren en zal een tyj gulden kostenn Ruim 300,000 daarvan wordt gesubsidieerd Europese Gemeenschap. De kosten worden door de vele lers aan dit project betaald. vloeit uit de groei van de produktie. Het verlies aan inkomen komt ten goede aan het buitenland. Heel dui delijk wordt dat geïllustreerd door olieprijsstijgingen. De OPEC-landen strijken een belangrijk deel van onze verdiensten op, aldus het NCW-blad Het systeem van de automatische prijscompensatie zorgt ervoor dat werknemers van dit ruilvoetverlies Op 120 kilometer ten noordoosten van Nairobi (Kenia) wordt door Bos Kalis Westminster meegebouwd aan een stuwdam voor een landelijk irrigatiewerk. Op de foto: de vijfenzestig meter hoge inlaattoren. NEW YORK (AP) De Chase Man hattan Bank, de op twee na grootste bank van de Verenigde Staten heeft de „prime rate" verlaagd van 20 tot 197. procent. De prime rate is de rente die banken vragen van hun meest kredietwaardige klanten. De Chase Manhattan is de eerste grote bank in de VS die de prime rate verlaagt na de spectaculaire rentestijging van de laatste maanden. Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zÖAder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg. bank werke lijk Annuïteitenhypo: ABN heken 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 12.25 12.0 13.05 1277 12.25 12.25 13.05 1305 Amrobank variabel 5 jaar 1.5 1.5 12.25 12.0 12.85 12.58 12.5 12.25 13.11 12.85 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 11.5 12.43 11.5 12.43 Centrumbank 5 jaar 1 11.75 12.24 11.75 12.24 NMB 3 jaar 5 jaar 1 12.2 13.3 12.3 13.65 13.42 13.65 Postgiro/RPS 5 jaar 1 11.9 12.72 ll.Ö 12.72 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 11.5 12.31 11.5 12.31 Rabo Hyp.bank 5 jaar 1.5 12.3 13.25 12.3 13.25 Spaarbank R'dair 1 jaar 3/5 jaar 2 1 11.0 12.0 11.57 12.5 11.0 12.0 11.57 12.5 Westland/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 12.0 13.23 12.2 13.46 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 jaar 11.9 12.44 11.9 12.44 Ennia 10 Jaar 11.6 12.11 11.6 12.11 NVL 5/10 jaar - 11.6 12.11 11.6 12.11 De hypotheekrente is over het hoogtepunt heen en zal op een wat lager niveau komen te liggen. Deze verlaging zal een beperkte omvang hebben, maar wèl van blijvende aard zijn. Het algemene niveau van de hypotheekrente blijft relatief hoog. Tot nu toe hebben de volgende banken daadwerkelijke verlagingen doorgevoerd: Amrobank (0,25%), ABN (0,25/0,5%), Bouwfonds Neder landse Gemeenten (0,9%) en Bondsspaarbank Maastricht (0,25%). Wij gaan er van uit, dat dit voorbeeld op korte termijn door andere financiers zal worden gevolgd. Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis (Amersfoort). Van onze redactie economie AMERSFOORT Nederlandse ondernemers falen als ze de buitenwereld duidelijk moeten maken waar ze eigenlijk mee bezig zijn. „We moeten ons inspannen om als managers dat te verdedigen waar we voor staan. Met deze woorden kritiseerde Fokker-topman F Swarttouw de Nederlandse ondernemers die zijns inziens vaak onvoldoende inspelen op de structurele veranderingen die in de maatschappij aan de gang zijn. Swarttouw sprak op de jaarvergade ring in Amersfoort van het Neder lands Centrum van Directeuren (NCD). De Fokker-man en ook presi dent Kraaijeveld van Hemert van Bos Kalis vinden de managers te pas sief. Allerlei processen in de samenle ving staan niet op zichzelf, daar kun nen we invloed op uitoefenen, aldus Swarttouw. In dit verband noemde hij een voorbeeld uit zijn eigen onder neming. Fokker is een sterk afhanke lijk bedrijf. Niet alleen van toeleve ranciers maar ook van politieke en andere beslissingen buiten het be drijsleven zelf. Voor deze vaak com plexe vraagstukken had Fokker tot voor kort echter geen specialist in huis. een situatie waaraan Swarttouw een einde heeft gemaakt. Kraaijeveld van Hemert noemde als problemen waar de manager de laat ste tien jaar mee te maken heeft gekregen de inspraak, de overheid die zich met het bedrijf bemoeit, de scherpere opstelling van de vakbon den en de wetenschap die zich geheel naast de behoeften van de bedrijven ontwikkelt. „Bemoeit u zich met poli tiek, want de politiek bemoeit zich ook met u", zo zei Van Hemert tot zijn gehoor van directeuren. Waarop hij vervolgde: „als u deze problemen niet aankan, dan moet u aftreden. En dan niet met een gouden handdruk want dat kost vooral een middelgrote on derneming vaak veel te veel geld. Doet u liever een stapje terug." Innovatie Op een conferentie over de manager in een veranderende samenleving kon men niet om het modewoord innovatie heen. Daarover merkte LEIDEN (ANP) De Stichting Mi lieuwoningen wil dat particulieren en organisaties zonder winstoogmerk, investeringen die zij doen om energie besparende voorzieningen in huis aan te leggen, van de belasting kunnen aftrekken. voorzitter A. Maas van de raad van bestuur van Hema op dat bij innova tie te zeer de nadruk gelegd wordt op technische vernieuwing. Over handel en dienstverlening spreekt men in dit verband te weinig. En dat terwijl in novatie ook belangrijk kan zijn op een gebied als service. UTRECHT (ANP) De Werkgroep K air os, het Komitee Zuidelijk Afrika en Pax Christi zijn van plan om op de aandeelhoudersvergadering van Shell op 20 mei een resolutie in te dienen. Hierin zal de oliemaatschap pij worden gevraagd alle banden met Zuid-Afrika en Namibië te verbreken. De drie actiegroepen zijn in dit ver band een actie gestart om houders van aandelen Koninklijke Neder landse Petroleum Maatschappij er toe te bewegen de actiegroepen te machtigen namens hen te spreken op de aandeelhoudersvergadering. Vol gens een woordvoerder van Kairos hebben zich al aandeelhouders ge meld, die aan de actie willen meedoen. De komende weken zal een folder, waarin aandeelhouders worden opge roepen, in een oplage van 50.000 exemplaren verspreid worden. Ook worden belangstellenden opgeroepen zich ter gelegenheid van de vergade ring een aandeel „Koninklijke" aan te schaffen. Tijdens de aandeelhoudersvergade ring van vorig jaar hadden de drie actiegroepen tweehonderd mede standers. Het stemmenaantal bleef echter beperkt, omdat zich onder de overige 500 aanwezigen veel groot aandeelhouders bevonden, die over zeer veel stemmen beschikten. Maas stelde de vraag hoe een bedrijf de kans op eigen nieuwe ideëen kan vergroten. Daarvoor moet je een plat tere organisatiestructuur scheppen, meent Maas. Niet zeven maar bij voorbeeld twaalf mensen direct on der de directeur. Door kortere lijnen in de organisatie is het bedrijf flexi beler en komen nieuwe dingen beter tot hun recht. Daarnaast ried de He- ma-directeur aan meer vrouwen bij de innovatie in te schakelen, vooral bij consumentenprodukten. Van de vier mensen die bij de Hema het. assortiment bepalen zijn er twee vrouwen. Voor directeur Swarttouw van Fok ker moet innovatie in de eerste plaats komen van jonge mensen die nog op vrij lage posities zitten. Bij Fokker is een ploeg jonge mensen bezig met de produktstrategie. Dat dit nog te wei nig gebeurt komt, aldus Swarttouw, omdat we in het westen erg aan een hiërarchiecomplex lijden. Miljoen fietsbanden inzet kort geding ARNHEM (ANP) Fietsenfa- briek Unikap in Nieuwleusden en bandenleverancier Vredes- tein in Doetinchem hebben ruzie om één miljoen fietsbanden. Gis teren spande Unikap in Arnhem een kort geding aan tegen Vre- destein. Unikap verlangt, dat Vredestein haar verplichtingen nakomt. De uitspraak van het geding is volgende week woens dag (23 april). Vredestein en Unikap sloten vo rig jaar een contract over de le vering van 500.000 binnen- en 500.000 buitenbanden. De ban denfabriek zette de levering ech ter stop nadat Unikap zich te rugtrok uit het Centraal Bureau voor de Rijwielhandel in Am sterdam. Unikap, vatte vervolgens de le vering van fietsen aan super marktbedrijven aan, wat vol gens Vredestein in strijd is met het contract. Daarin zou name lijk de bepaling zijn opgenomen, dat Unikap geen fietsen met Vre desteinbanden mag verkopen aan zogenaamde „branche vreemde" bedrijven. Vredestein vreest door de handelwijze van Unikap, bij de wèl erkende rij wielhandelaren een flink stuk goodwill te verliezen. Unikap eiste woensdag een dwangsom van 100.000 gulden voor elke dag dat Vredestein geen banden levert. Er zouden 10.000 binnen- en buitenbanden per week worden afgezet. Vre destein eiste op haar beurt 1000 gulden per fiets. DEN HAAG (ANP) Honderdduizend ton appels zijn dit jaar nog voor één april uit de markt genomen. Vorig jaar op die datum was dat minder dan de helft, en dat was al niet best. Het Produktschap voor Groente en Fruit verwacht dan ook dat dit jaar alle trieste records van vorig Jaar zullen worden gebroken. Volgens het Produktschap is deze toestand het gevolg van een veel klei nere afzet dan vorig jaar, zowel in binnen- als buitenland. Bovendien, zo valt uit de voorlopige gegevens op te maken, was de import van appels veel groter. Op 1 april dit jaar was de appel voor niets merken. De ondernemer moet, aldus het blad, de relatief hogere kos ten van het levensonderhoud vergoe den aan de loontrekkers, maar aan de andere kant, de opbrengstkant, ont vangt hij een relatief lagere produk- tieprijs. Aangezien in de komende jaren een fors ruilvoetverlies te ver wachten is, vormt volgens „De Werk gever" het automatisme van de prijs compensatie een belemmering voor een beleid op middellange termijn, dat tot economisch herstel zou moe ten leiden. Het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond schrijft in het orgaan van het verbond dat de loonmaatre gel een regelrechte aanslag is op het functioneren van het midden- en kleinbedrijf. Vooral de beslissing van het kabinet om onderscheid te ma ken tussen loonsverhogingen van jongeren werkt volgens het verbond verwarrend en is onbegrijpelijk. Voor werknemers onder de 23 jaar kunnen periodieke loonsverhogingen voor de honderd procent doorgaan. Dit is een extra zware druk voor de kleinere ondernemers, die in verhouding veel jongeren in dienst hebben, aldus het blad van de KNOV ADVERTENTIE raad 152.000 ton, tegen 167.000 ton op 1 april vorig jaar. Eenderde van de oogst moest dit jaar nog na die da tum worden afgezet. De appelvoor- raad bestaat voor ruim tweederde deel uit Golden Delicious. Dit is even- vdeel als vorig jaar. Twee Jaar gele den bestond de voorraad voor tachtig procent uit Golden Delicious. De invoer van appels uit het buiten land heeft van juli vorig Jaar tot en met maart dit jaar 90.000 ton bedra gen. De grootste leveranciers waren de Fransen, die voornamelijk Golden Delicious stuurden. De gemiddelde veilingprijs voor alle appels bedroeg dit seizoen 44 cent, vorig seizoen 41 cent en in het seizoen 1977/78 (toen er geen interventie was) 93 cent. De laatste weken zijn de appelprljzen, volgens het produkt schap, wel iets beter geworden voor de handel.In maart was de prijs ge middeld bijna twee kwartjes per kilo, tegen 38 cent in maart vorig Jaar. Heh perenseizoen is volgens het Pro duktschap redelijk goed afgesloten. Van de handelsproduktie van 120.000 ton was op 1 april nog 12.000 ton, .tien procent, in voorraad. Toch was het aanbod te groot, want er ging nog 14.000 ton naar de interventie. De export van peren stijgt nog. Van de hele afzet ging tot nog toe eenderde deel naar het buitenland. De veiling- prijs (59 cent per kilo) is voor peren dit Jaar acht procent lager dan vorig jaar. De totale opbrengst voor de 'peretelers bleef daardoor op 64 mil joen gulden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13