weekblad EXTRA einig bijval voor Wiegel als censor JEROEN BROUWERS 32 pagina's overboeken En verder Getuigen-deskundigen mijden proces van dienstweigeraars De hoopvolle visie van de nieuwe Vara-voorzitter DE WEEKBLADEN e. ister ontkent uptie met rikkelingsgeld Overal te koop: f3,- BON Valium ongeschikt voor vrouwen die in verwachting zijn I Geen medewerking om 'procesfout' te herstellen Opnieuw kort geding tegen krakers )ERDAG 17 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 ADVERTENTIE Rimmer Mulder liet een we we !l over de tv-film „De van een prinses" raakt i isvrijheid en daar beho- i urnalisten uitgesproken igen over te hebben, t .'eekbladen, met uitzon- van Haagse Post. doen zegje daarom over de de meeste niet in lange len of beschouwingen in korte commentaren. 0 is weinig bijval te vin oor de regering die pro- e de uitzending te voor- i. Voor de weekbladen een uitgemaakte zaak: it je door een ander land aten voorschrijven wat - it uitzenden. wsnet t afwijkend geluid komt van v lofstede in Nieuwsnet. Niet de houding van de regering wil aten. Zo merkt hij over staats- is Smit-Kroes op: „Zij had in sluier voor haar gelaat kun- ïgen met daaronder een prop kwekkebekje." Nee, Hofstede zich af of de film zelf nu wel noeite waard is. „De film van sensatie beluste Engelsman y Thomas draagt alle kenmer- 1 een sappige, eigentijdse kas- schrijft Hofstede en i met de vraag of dit nu wel 't is waar de journalistie- (hankelijkheid en de democra- ijheid van meningsuiting i en vallen." Nieuwsnet ei- nentaar gaat over écht amu- betaald voetbal, een „be- 'i die voor dertig miljoen gul- het rood staat, zonder enig op verbetering." Het blad 'n verhaal over de schermutse len de overheid en de voet- over subsidie en trekt in nentaar de conclusie: „Als lenschap bereid is geld uit te or het voortbestaan van het |t voetbal, is de controle op de van het geld het minste kan eisen. En ze kan zich liet laten dwarsbomen door tuurders, gewend aan absolu- eid in wat zij als hun privé- n zijn gaan beschouwen." federland Nederland een antwoord op de aarom het WD'ers waren die, dst probeerden „De dood van ïses" van het scherm te hou- liberalen staan sinds de in- van de televisie in Nederland >al voor de censuur. VN windt r op over de opmerking dat optreden wel gevaarlijk was och binnen de perken van het cht" bleef. „Door de knieën or chantage met olie, censuur ren, partij genoten-kamerle- izetten tot muiterij, maar hoe- het staatsrecht zit het goed", ert VN. voorpagina heeft VN een sprek met de Argentijnse bal- :tor Villaion die wordt voorge- i de man die in het gijzelings- bemiddelt tussen de Ameri kaanse en de Iraanse regering. Vllla- lon legt een verrassende getuigenis af over de Amerikaanse president: „Ik ben er van overtuigd dat de ploeg van Carter een unieke plaats inneemt in de geschiedenis van de Verenigde Staten. Ik verwacht ook dat wanneer Carter wordt herkozen zijn beleid in zake de mensenrechten zal worden doorgevoerd en er een eind zal komen aan de dictaturen in Zuid-Amerika". Over de andere partij in de VS zegt de Argentijn: „We hebben enorm gele den onder het beleid van Nixon, van Kissinger, van Rockefeller, dezelfde mensen die verantwoordelijk zijn voor wat er nu in Iran gebeurt." De Tijd Aan de principiële opvattingen over de persvrijheid danken we niet alleen de uitzending van gisteravond, maar ook een zeer ruim aanbod van porno grafische bladen. De Tijd geeft een analyse van deze bedrijfstak. Velen willen aan het begrip „porno-baas" nog wel eens het adjectief „gewetens loos" koppelen maar dat is een mis vatting. De in De Tijd ondervraagde uitgever van seksbladen laat tenmin ste trots weten: „ik ben erkend gewe- tensbezwarende militaire dienst. Ik heb twee jaar in het kamp Vledder gezeten, voor vervangende dienst. Ik kan een hoop hebben en over veel dingen mijn schouders ophalen, maar op een gegeven moment moet je toch kunnen zeggen: hier is de grens, nou doe ik niet meer mee." Jet Kunkeler gaat in een volgend artikel in op de protesten van radicale vrouwengroe pen tegen porno. Daarin voert zij deskundige (op het gebied van seksu aliteit) Cees Straver ten tonele, die met klem tegenspreekt dat er een verband zou bestaan tussen porno en verkrachting. Het leggen van dat ver band is volgens Straver gebasseerd op „de ouderwetse theorie dat men sen slecht worden van het kijken naar seksuitbeeldingen." Hervormd Nederland Albert van den Heuvel, de kakelverse voorzitter van de VARA, krijgt in Hervormd Nederland twee pagina's om zijn opvattingen nog eens uit te dragen. Hij maakt daarin opmerkin gen die waarschijnlijk niet onweer sproken zullen blijven. Deze over christelijke scholen bijvoorbeeld. „Dat is een milieuzaak. Het is goed dat ouders in Nederland hun kinde ren in hun eigen milieu onderwijs kunnen laten geven. Ik ben er zelf geen voorstander van, wel van het bestaan van de mogelijkheid van christelijk onderwijs. Ik zie liever moediger ouders die hun kinderen van begin af aan laten wennen aan het omgaan met de rest van de Neder landse bevolking." Hoofdredacteur Bert van Duijn van HN heeft vorige week de Spaanprijs in ontvangst mo gen nemen en heeft bij die gelegen heid behartigenswaardige dingen ge zegd over de christelijke pers. Een christelijke krant is volgens hem per definitie een verzetskrant. Verder vindt hij dat zo'n krant volstrekt on afhankelijk moet zijn: „Een krant die zich verre houdt van vereenzelviging met welke kerk, welke storming of welk partijsysteem ook. Onafhanke lijk vooral van commerciële beïnvloe ding, deze kanker in de perswereld die verwoestend voortwoekert." Mooie woorden, al moesten we bij „welke stroming ook" wel even den ken aan het IKV Elsevier Ze is prinses, komt ook uit een olie rijk land en staat op de voorpagina van Elseviers Magazine, maar met onze nationale rel heeft ze niets uit staande. Ze is de zustervan de ontsla gen sjah en wat ze te vertellen had heeft ze in een boek gezet, waaruit EM nu vóórpubliceert. Over de uiterst gecompliceerde na sleep van het sjah-tijdperk schrijft Van Rosmalen in EM een commen taar. Hij hoopt dat West-Europa nu eens iets zal doen voor de Amerika nen. Van de opinie-weekbladen staat Elseviers Weekblad het dichtst bij het bedrijfsleven, dat zulke grote be langen heeft in Saoedi-Arabië en daarom is het aardig te lezen wat EW nu wel vindt van de tv-film. Het blad pakt stevig uit tegen de regering. „De Arabische wereld heeft het westen in een wurggreep." stelt het vast om daarna te waarschuwen: „Het stof dat ,De dood van een prinses' heeft doen opwaaien is niets vergeleken bij de veel hardere economische en poli tieke pressie die ons nog staat te wachten. Hopelijk is het gedrag van de Nederlandse regering nu geen maatstaf voor de houding dan." Haagse Post Het wachten op de dood van Tito duurde Jos Schneider van Haagse Post te lang en hij ging daarom zelf naar Joegoslavië. Hij merkte dat spreken over Tito's dood taboe is in Belgrado. Het marktsocialisme van Joegoslavië heeft het materialisme in de mens overigens niet overwonnen: „Het bezit van auto's, stereo-appara- tuur en het maken van buitenlandse reizen staat hoog op het verlanglijstje van de Joegoslaven. Het bezoek aan het voetbalstadion wordt hoger ge waardeerd dan het bezoek aan de ondernemingsraad waar het arbei derszelfbestuur wordt beleden. Poli tiek is geen populair onderwerp van gesprek." Iemand die ook heel veel weet van buitenlandse toestanden is oud-mi nister Van der Stoel en hij wordt in HP ondervraagd over de internatio nale crisis, dat wil zeggen de spannin gen tussen de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Europa. Hij kan zich de wrevel van de Amerikanen over de Westeuropeanen wel voorstellen maar voelt er aan de andere kant weinig voor, zoals president Carter wil, de Europese ambassades in Tehe ran nu ook maar te sluiten. „Ik vind juist wel dat die westelijke ambassa des moeten open blijven. Een ambas sade is een uitkijkpost, een mogelijk heid tot contact." De Groene Voor de liefhebbers van die buiten landse politiek biedt De Groene weer heel wat huiswerk. Alan Wolfe legt uit dat noch de Iraanse noch de Ameri kaanse president werkelijke ruimte heeft om te onderhandelen over de gijzelaars. Beiden zijn ze overgele verd aan de extremisten in hun land. Voor een deel is dat Carters eigen schuld meent Wolfe: „Carter besloot inname ADVERTENTIE :e parlementsredactie aag Volgens minister De ontwikkelingssamen wer- het ondenkbaar dat er met ndse ontwikkelingsgelden in ie corruptie is gepleegd. Hij rde dat gisteren in de Tweede- ommissie voor ontwikke- nenwerking iter reageerde hiermee op het ide corruptieschandaal dat in Suriname aan het licht is door de arrestatie van twee ise leden van de commissie ingssamenwerking Neder- iname, Essed en Karamat ïationale Militaire Raad in e verdenkt deze twee com- van corruptie-activitei- leeft in verband hiermee de gedaan dat het wel eens Du kunnen zijn ook naar de idse leden van de commissie irzoek in te stellen. ng sprak gisteren echter uit- ik zijn vertrouwen uit in zijn ren die in de commissie zit- ben. Ook zei hij dat de beste de Nederlandse ontwikke- flen tot nu toe vijfhonderd gulden met zodanige pro zijn omgeven, dat er geen e mee kan worden gepleegd, binnenkort aan de Tweede duidelijk maken hoe deze - eldspal" in elkaar zit. «ercommissie vroeg de be an stelling te nemen in deze tidat de suggestie zou kunnen gewekt dat ook Nederlandse iren bij het vermeende cor- iiandaal zijn betrokken. De zei alleen kennis te hebben n van berichten in de publici- lia over de corruptie. Hij tventuele verzoeken van de mse regering om nadere in- en af tivoerder van het ministerie vikkelingszaken ontkende i dat de militaire raad van t reeds een missie naar Ne- heeft gestuurd om hier de onderzoeken Surinaamse maakten vorige week mei een dergelijk onderzoek, >r een speciaal team naar Den 'i zijn gereisd. deTijd Ik wil niet hebben bestaan zonder dat er later nog iets van mij is terug te vinden. Dat is mijn zin van het leven: al voortgaande laat ik sporen achter op mijn weg. Daarom schrijf ik. Voor de eeuwigheid'. Een onzekere schrijver aan de vooravond van zijn veertigste verjaardag in een uitvoerig interview van Corine Spoor: in de Boekenweek-bijlage van de Tijd. In die ruim 40 pagina's Boeken-Extra ook: de jeugd van H. H. ter Balkt, Thomas Manns zelfportret in 'Buddenbrooks', een geïrriteerde A. L. Boom over Herzberg, de weinig fatsoenlijke oer-padvinder Baden Powell, Cornelis Verhoeven over verveling, Willem Brakmans lezersdagboek, hoop en wanhoop in de Westindische literatuur en nog veel ander boekennieuws. Verder: 'Niet meer praten over Van Gelder': verbittering in Wormer Antiracist terug naar Zimbabwe: gesprek met bisschop Donal Lamont 'Gewoon een creatief vak' inventarisatie van de Nederlandse pornohandel - en van de protesten 'Anonieme Families": ouders van drugverslaafden helpen elkaar Van Aardenne als onrechtvaardige rentmeester: de kerncentrale van Dodewaard en het milieu proefabonnement 6 «w«k*n d* Tijd voor 7% guidon Naam Adres Plaats Tel Zonder postzegel zenden aan de T«jd Antwoordnummer 6. 1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst acceptgiro ei zijn herverkiezingscampagne te base ren op het programma van zijn poli tieke tegenstanders, de rechtse Repu blikeinen." Johan Galtung schrijft over de godsdienst in de wereldpoli tiek. Hij signaleert angst en onzeker heid aan de kant van het westen. Aan ijver en deskundigheid ontbreekt het niet, maar: er is één ding dat ontbreekt: geloof. Als men vandaag aan de vele bezige deskundigen die de nationale en internationale machts- en geldpyramides bevolken, niet alleen zou vragen wat ze doen. maar ook of ze geloven in wat ze doen, dan is het antwoord een gege neerde glimlach, een licht blozen, een mompeling „laten we hopen dat De Nieuwe Linie Gerard van den Boomen waarschuwt in DNL tegen de dreigende uitholling van het departement van Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. „Het departement van CRM staat op de tocht. Bij reeds lang bestaande departementen liggen de verplichtin gen, de uitgaven voor het grootste deel wettelijk vast. Die zijn hard. Bij een jong, zacht, vlottend departe ment als CRM waar veel op subsidies is gebaseerd, is dat niet het geval. Geen wonder dat in een tijd van bezuinigingen zo'n departement structureel niet sterk staat." Van den Boomen schrijft ook over de tv-rel en is natuurlijk tegen censuur en chan tage. Langs geheel andere wijze komt een andere rubriekschrijver in DNL. Marianne van Ophuijsen op ongeveer hetzelfde thema terecht. Zij verde digt de houding van de organisatrices van een vrouwentribunaal die alleen bepaalde journalisten uitnodigen en die ook vroegen vantevoren even te mogen lezen wat ze schreven. Van Ophuijsen vindt dat zoiets niet met censuur mag worden verward en voert als verdediging aan dat de uit nodiging voor de opening van de Sta- ten-Generaal ook niet naar de sport redactie, maar naar de parlementsre dactie wordt gestuurd. Jawel me vrouw, maar dat is niet de casus. De kwestie is dat het de krant volstrekt vrij moet staan om toch de sportre dactie te sturen en dat lag bij dat vrouwentribunaal even anders. NIJMEGEN (ANP) Zwangere en barende vrouwen kunnen beter geen valium of andere kalmeringsmidde len gebruiken, vanwege de nadelige werking op het nog ongeboren kind. Dat concludeert de nijmeegse vrou wenarts drs H. van Geijn in een proef schrift over de moderne methode (het meten van het hartritme-patroon), waarmee de toestand van het onge boren kind kan worden nagegaan. Van Geijn promoveert morgen op deze studie aan de katholieke univer siteit in Nijmegen. Valium wordt momenteel nog regel matig voorgeschreven aan zwangere vrouwen. Van Geijn ontdekte dat na toedienen van dit middel het hartrit me van het kind in de baarmoeder binnen enkele minuten afnam. De invloed van valium kan zelfs nog meerdere dagen na de bevalling bij de baby merkbaar zijn. Een betrouw bare meting van de conditie van het kind na de geboorte wordt daardoor bemoeilijkt. Valium blijkt zich ook op te hopen in het lichaamsvet van de pasgeborene. Omdat de uitschei dingsmechanismen bij een baby nog onvoldoende ontwikkeld zijn, heeft een pasgeborene grote problemen om valium en zijn afbraakprodukten kwijt te raken, aldus drs Van Geijn. NEUWSNET met de nieuwste, niet eerder gepubliceerde novelle van W.F. Hermans: 'HOEST' lan Wolkers: "Alles wat ik heb geschreven, heb ik voor mezelf geschreven" Hugo Claus: "Schrijven is stoeien, knutselen, in de zandbak spelen' Graham Greene:'Leg een potlood naast je bed' Barbara Tuchman: "Lezen is even elementair als voedsel of liefde" De bal is ziek..De bedrijfstak betaald voetbal doorgelicht. Energie: Niet besparen, maar investeren. Interview Manual Azcarate, chef-ideologie Spaanse communisten: 'Eurocommunisme belangrijker dan ooit' 3 -w Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Drie getuigen-deskundigen, die van het Hoog militair gerechtshof de gelegenheid hadden gekregen een verklaring af te leggen in de zaak tegen drie dienstweige- raars, zijn gisteren niet komen opdagen. Tijdens de op 12 maart gehouden zitting vond het hof het niet nodig hen te horen, maar twee weken later kwam het op die beslissing terug. Abonnementen (dag en nacht, ook in het weekend): 020-462062 MAASTRICHT (ANP) Via een kort geding, dat gisteren diende bij de rechtbank in Maastricht, wil Brouwer beheer Geleen twee panden aan de Hondsstraat in Maastricht snel laten ontruimen. De panden, die op de mo numentenlijst staan, werden in de loop van 1977 gekraakt. Bij een eer der kort geding in dezelfde affaire, enige weken geleden, werd Brouwer beheer niet ontvankelijk verklaard. Volgens de Maastrichtse rechtbank president mr. P. Paulussen bestond de gedaagde (de groep krakers) niet als rechtspersoon. De raadsman van Brouwer beheer, mr. J. Schattenberg, verdedigde nu het spoedeisende ka rakter van de zaak, door de rechter voor te houden, dat de bewoners on herstelbare schade aan het monu mentale deel van het pand toebren gen. Ook wordt volgens hem de conti nuïteit van het bouwbedrijf in gevaar gebracht, omdat men niet met de werkzaamheden kan beginnen. Mr. Taru-Spronken, de advocate van de krakers, voerde aan, dat met de bouw nog niet kan worden begonnen, omdat de gemeente nog steeds geen bouwvergunning heeft afgegeven. Volgens de door haar geciteerde mo numentenwet kan de eigenaar van de panden in dit geval niet voor de ont stane schade aansprakelijk worden gesteld. Omdat de bouwplannen van Brouwer al dateren van 1977, en de krakers nooit officieel zijn gesom meerd het pand te verlaten, stelde mr. Spronken dat het voeren van een kort geding niet noodzakelijk is Vol gens haar had Brouwer een civiel rechtelijke procedure bij de kanton rechter moeten voeren. De uitspraak is op 23 april. Volgens een van de dienstweigeraars, Willem de Haan (23), wensten de ge tuigen-deskundigen er niet aan mee te werken dat een 'procesfout' zou worden hersteld. Naar de mening van De Haan had het hof zijn beslissing slechts herzien om cassatie door de Hoge Raad (die sinds kort ook over militaire zaken kan oordelen) te voor komen. De geweerde getuigen, de histori cus Rudolf de Jong. de publicist Bou- dewijn Chorus, en de Franse diens tweigeraar Jean Fabre, hebben overi gens al op 12 maart bij monde van de verdedigers van de dienstweigeraars hun visie op de zaak gegeven. De raadslieden mr. H. F. Doeleman uit Amsterdam en mr. E. J. Rotshuizen uit Leeuwarden, breidden toen hun pleidooi uit met de voorlezing van de op schrift gestelde verklaringen. Totaal weigeraars Tegen De Haan en zijn mede-be klaagden Flip de Kroon (22) en Theo Wolswljk (21) eiste de openbare aan klager, mr. R. J. C. graaf van Rand- wijck, vorige maand achttien maan den gevangenisstraf. Daartoe waren zij in eerste instantie, door de krijgs raad in Arnhem, veroordeeld. De Haag. De Kroon en Wolswijk zijn zogeheten totaalweigeraars, die geen beroep wensen te doen op de wet gewetensbezwaren militaire dienst Zij maken deel uit van de anti-milita ristische actiegroep Onkruit. Op de gisteren gehouden zitting was ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland: Interview met Albert van den Heuvel: 'Ik heb een dodelijke angst voor binnensluipend geweld'. Verder: Okke Jager: Relativering van het werk is begin van humanisering van de arbeid 'Gezond voedsel' onder de loep Een fraai etiket, een fantasienaam en dan: kassa Prof. Boeker: 'Fysici moeten militair onderzoek onfatsoenlijk vinden' Interview met Dom Helder Camara: 'Met samen dromen begint de werkelijkheid' Het werk van Franz Rosenzwelg: Leven is je eigen geheim vertellen Gesprek met Dore Smit Bert van Duijn ontving de Spaanprijs Hervormd Nederland moet de gevaarlijkste krant van Nederland blijven En De dood van een prinses Wel naar Moskou O Ik neem een proefabonnemcnl van twee maanden voor 6.- O Ik weel al voldoende van HN Ik abonneer me 36,50 per half jaar Naam Adres Codc/plaais Bon sturen naar Anlwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag in open envelop, geen postzegel Of bel: 070-512111 mamtmmmmtmtm Overal in de losse verkoop 1,85 nog slechts het woord aan De Haag en Wolswijk, die hun misnoegen uit-j2 spraken over de justitiële bejegening van dienstweigeraars en over de wa- penwedloop in de wereld. De Kroon weigerde nog tets te zeggen. Het hof zal op 23 april uitspraak doen. De zitting begon gisteren ongeveer X een uur later dan was aangekondigd. J doordat de president van het hof. jhr mr. Th. W. van den Bosch, het paleis 2 van justitie in Den Haag niet tijdig had kunnen bereiken. Bij vertrék uit 2 zijn woonplaats Gorssel kon Van den Bosch zijn garage niet openkrijgen, waardoor hij zijn toevlucht moest ne- men tot taxi en trein. Een aantal leden van Onkruit bleek de garagedeur te hebben vergrendeld 2 met lijm. De rijkspolitie in Gorssel zei j gisteravond nog niet op de hoogte te 12 zijn van de identiteit van de daders, naar wie al een dag lang was gezocht. I Ook In Groningen kwam Onkruit gis- teren in actie. Ongeveer twintig leden hielden het bureau van de Indellngs- raad een paar uur bezet. Toen de marechaussee arriveerde, waren de 2 bezetters al vertrokken. Bij het paleis van Justitie in Den 2 Haag deden zich geen incidenten voor. Evenals bij de vorige zittingen waren daar veiligheidsmaatregelen getroffen. Meerderheid achter politie-optreden bij krakersonlusten DEN HAAG (ANP) - Uit een onder zoek dat het NIPO heeft gedaan on der 1171 personen vanaf achttien Jaar in het hele land is gebleken, dat 54 procent van de ondervraagden het optreden van politie en marechaus see tijdens de krakersonlusten in Am sterdam goed vindt. „Te zachtzinnig" is de mening van 22 procent van de ondervraagden; zeventien procent vond het optreden te krachtdadig. Op de vraag „stond u aan de kant van de krakers" antwoordde 36 procent van de ondervraagden met 'Ja' en 56 procent met 'nee'. Van degenen die achter de krakers stonden vindt 47 procent het optreden van de politie goed. tier» procent te zachtzinnig en 39 procent te krachtdadig BIJ de nlet-krakersgezinden lagen deze per- cehtages respectievelijk op 60, 33 en

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11