Gevangenen eisen vereniging CNV. Emigreren nog steeds in trek Tekening van een lezer Trouw V JA een test zonder puntentelling Commentaar dieptepunt (1) *h' fieptepunt (2) rinamers niet rreden met beleid meente Eindhoven Kort geding tegen directie huis van bewaring in Rotterdam en de staat ekc Overval op 12-jarige jongen vrienden S.O.S.-vraag grapje alpinisten IONDERDAG 10 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET PU^ ristelJ Wlui g sies o Utn ei B (I ars. 1rjVi I idei rlatie 's %>u mr de allen ijk [et dieptepunt van de handel in iizen heeft vooralsnog een aantal jinig bemoedigende reacties op- tleverd. In de wereld van make aannemers en projectont- jkkelaars beklaagde men zich [joral over de hoge rentestand in k|>mbinatie met de zoveel lagere achting van het particuliere ;omen. Alsof deze collectieve :ht de oplossing van het vraag- uk ook maar een stap dichterbij kunnen brengen. Diezelfde igslieden maakten het beeld er et vrolijker op toen zij in een v lem ook nog eens een paar stok- lardjes ten tonele voerden die chts zijdelings met het probleem maken hebben. J o zou de verminderde belangstel- V 'S van koopwoningen te maken ibben met de angst van het pu- iek voor het rapport Hofstra, aarin de fiscale aftrekbaarheid in hypotheekrente ter discussie ordt gesteld. Die angst is echter igegrond en het is daarom fout te >en alsof er wèl reden voor be- n zing ,at. Zoiets werkt averechts. is er in politiek Den Haag de itste mogelijke overeenstem- pijnlijkste is echter nog wel het dieptepunt in de huizen- idel ook een dieptepunt dreigt _gaan worden voor de bouw van E(*kope huurwoningen. Teke- wie id is dat het niet de eerder wilde loemde zegslieden zijn die op 72 aan aSpect hebben gewezen, maar s eenl gemeentebesturen van een aan- psoj groeigemeenten. Helaas is het ter niet uitgesloten dat zij in een nbere verwachting in het gelijk len worden gesteld. list va i Haa mers. gemeentelijke uitbrei- dit ru gspiannen zien er uit als een iiKe°m met een vaste samenhang woningwet-, premiekoop- ran eer vnje-sectorwoningen. ïkoesti le eeuv P>at'e in <le ene soort betelcent eer/njwel automatisch ook stagnatie leiden b de andere. Die stagnatie van de iwvan goedkope woningen zou samenvallen in een periode irin de woningnood herontdekt "'arenlang hebben we gedacht 'oormalige volksvijand num- de baas te zijn. De afgelopen blijkt echter het tegendeel geval te zijn. ;ameng«eerste reactie van de gemeente- sie zoal stenkri iSrt 0,126 correspondent 3HOVEN Drie Surinaamse or- l «aties hebben gistermorgen het en iets Puw van de stichting sociaal cul- van de d werk voor Surinamers in Eind ende ps^n bezet. Ze protesteren daarmee antisch n het slechte functioneren van de i geloojiting en tegen het gemeentebe- re betelQ Volgens de Surinaamse instellin- ?ezonge bestaat er grote nood onder de zetting (namers in Eindhoven. De stich sociaal cultureel werk voor Suri- lers (SSKS) doet daar niets aan. kantoor staat al geruime tijd ming, dat die aftrekbaarheid alleen maar in het geding zou worden gebracht voor hypotheekbedragen die de drie tot vier ton te boven gaan. Gegeven de grote belasting voordelen die de eigenaren van zulke dure woningen doorgaans genieten, zou zo'n beperking al leen maar een daad van rechtvaar digheid zijn en waar het om kleine aantallen gaat zullen de effecten op de markt voor koopwoningen gering blijken te zijn; tenzij men hardnekkig blijft suggereren dat uiteindelijk iedere eigenaar-koper „gepakt" gaat worden Een tweede stokpaardje vormt de leegstand wet. Deze wet geeft ge meentebesturen straks de be voegdheid de leegstand van wonin gen effectiever te bestrijden. Te gen de achtergrond van de kraak acties is dat zeker geen overbodige luxe. Dat sommige projectontwikke laars de komst van deze wet nu aangrijpen als een excuus en zelfs een dreigement om geen woningen meer te bouwen riekt bedenkelijk naar chantage. bestuurders was meer geld be schikbaar te stellen. Het is een mogelijkheid, ook al zou dit in een periode van schaarste niet meeval len daarvoor de benodigde gelden vrij te maken. Bovendien blijft op die manier een al even oud probleem als de wo ningnood zelve liggen, namelijk de onvoldoende doorstroming van mensen met behoorlijke inkomens naar duurdere woningen. Bij deze terugval in de oude pro blemen is het daarom misschien zo gek nog niet oplossingen van wel eer andermaal onder ogen te zien. Eén daarvan was de invoering van een huurbelasting. Dit wetsont werp van oud-minister Schut is destijds door de Eerste Kamer ver worpen. De Tweede Kamer heeft het erbij laten zitten en tenslotte leek die oplossing ook niet meer zo nodig. Nu de bordjes echter weer zijn verhangen, is het op zijn minst de moeite waard het voorstel nog eens in heroverweging te nemen. Het zou aanzienlijke perspectieven bieden voor zowel de koop- als de huursector. door Leo Kleyn „In de praktijk valt te constateren dat de uitoefening van grondrechten in de detentiesituatie meer dan strikt noodza kelijk wordt beperkt", schreef mr C. Kelk in zijn proefschrift „Recht vooc gedetineerden" (1978). In een kort geding, dat morgen dient voor de president van de rechtbank in Rotter dam, zal de vraag aan de orde worden gesteld of gevangenen ook beknot kunnen worden in het voor iedereen geldende grondwettelijke recht op vereniging en vergadering. Het geding is aangespannen door een onlangs in het Rotterdamse huis van bewaring opgerichte vereniging van gedetineerden. De directie van de in richting en de staat der Nederlanden weigeren de vereniging te erkennen, waardoor het haar onmogelijk wordt gemaakt om te functioneren. De „ge detineerdencommissie". zoals het be stuur zich noemt, meent dat daarmee een inbreuk wordt gemaakt op arti kel 9 van de grondwet. De weigering, zo wordt gesteld, is bovendien in strijd met het Verdrag van Rome, het Verdrag van New York en de door de Verenigde Naties in een resolutie vastgelegde „Standard minimum ru les for the treatment of prisoners". De tot machteloosheid gedoemde vereniging in Rotterdam is opgericht op initiatief van de Belangengroepe ring wetsovertreders (BWO), die al zo'n jaar of tien probeert verbetering te brengen in de rechtspositie van gedetineerden. Ook in een aantal an dere strafinrichtingen heeft de BWO gevangenen weten te organiseren. In Alkmaar, Haarlem, Scheveningen en Veenhuizen bestaan sinds kort even eens verenigingen van gedetineerden. De BWO is tot oprichting van die verenigingen overgegaan, omdat de belangenbehartiging tot nu toe nogal wat te wensen heeft overgelaten. In een persbericht, dat ruchtbaarheid gaf aan het'initiatief, werd gesproken van „tegenwerking van het machtige, gesloten justitie-apparaat". De groe pering wordt door het ministerie van justitie niet als belangenbeharti- gingsorganisatie erkend, en contact met de gedetineerde leden wordt haar, naar eigen zeggen, „zo goed als onmogelijk" gemaakt De bestuursleden van de BWO kun nen uitsluitend tijdens de bezoek uren met de gedetineerden spreken. Het uit drie man (voorzitter, secreta ris en penningmeester) bestaande be stuur van een vereniging, zelf ook gedetineerd, zou veelvuldiger contact met de leden kunnen hebben. In de brief, die de betrokken directies van de oprichting van een vereniging op ds hoogte stelde, werd gevraagd „de gedetineerdencommissie toe te staan om regelmatig enquêtes te houden onder de leden van de vereniging" en „de leden van de gedetineerdencom missie toe te staan gedetineerden die daarom vragen op hun cel te be zoeken". Strafoverplaatsing Op die brief is. zoals ook wel werd verwacht, zuinig gereageerd. Volgens BWO-bestuurslld Roelf Havinga heeft eigenlijk alleen de directie van het huis van bewaring in Alkmaar van enig enthousiasme blijk gegeven. „Er is vergaderruimte beschikbaar gesteld, en er is bereidheid om met de commissie te praten. Het is dan ook een kleine inrichting, met zo'n man of dertig. Die kan zich wel aan zo'n experiment wagen." In de eveneens in Alkmaar gevestig de gevangenis Schutterswel werd aanzienlijk meer reserve in acht ge nomen. Havinga: „De directie wilde de vereniging wel erkennen, maar de gedetineerdencommissie. oevallig drie Belgen, zou uitsluitend als recre atiecommissie mogen fungeren. Dat betekent dat Je mag meepraten over bijvoorbeeld film- en televisiepro gramma's, maar niet over inhoudelij ke zaken" In de andere inrichtingen waarvan de directie een exemplaar van de statu ten. opgesteld door de BWO. kreeg toegestuurd, werd eenzelfde gedrags lijn gevolgd. Erkenning bleef uit, mede omdat het ministerie van Justi tie tot nu toe taal noch teken van zich heeft laten horen. Pas tijdens het kort geding zal blijken hoe het depar tement over de oprichting van de verenigingen denkt. In Rotterdam heeft de BWO volgens Havinga de slechtste ervaringen op gedaan. De directeur van het huis van bewaring, die overigens binnen kort met pensioen gaat. zou ronduit afwijzend op het initiatief van de BWO hebben gereageerd. Daarom ook is tegen hem het kort geding aangespannen. Volgens Havinga en de advocaat Steef Top, die als „toegevoegd secre taris" van de gedetineerdencommis sie optreedt, zijn twee van de drie leden van deze commissie inmiddels overgeplaatst naar andere strafin richtingen. Het derde commissielid, zo wordt verwacht, treft vandaag of morgen eenzelfde lot. „Een school voorbeeld van strafoverplaatsing". vindt Top. Zijn eveneens aan het Advocatencol- lectief Rotterdam verbonden collega Gerard de Jonge, die morgen als raadsman van de eisende partij op treedt. werd de toegang tot het Rot terdamse huis van bewaring ontzegd, toen hij daar ten behoeve van de vereniging zijn opwachting maakte. Dezer dagen kreeg hij te horen dat het ministerie van Justitie een onge bruikelijke stap heeft gedaan door een klacht tegen hem in te dienen bij de plaatselijke deken van de Neder landse orde van advocaten. Ook tegen Top heeft het ministerie een klacht ingediend. Tegen de regels in had de advocaat in de cel van een cliënt een geluidsopname gemaakt ten behoeve van het druk door gevan genen beluisterde radioprogramma „Oorkussen" Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. e opvi lang", werken de Ha niet zo S] tend enkoi ui ef srgroep 13 api De Bol nouwbi vod het Int nNancjJ BIJ def hoedmai geïnspii ie Belgr René 1 lum Al» ntoonst^ de Au1 4 i ;ort zal de stichting toch weer eren om de hulpverlening in oven van de grond te krijgen, de drie Surinaamse organisa- hebben daarin geen enkel ver in. Ze willen nu zelf de hulpver- aan de Surinamers ter hand in het bezette gebouw. De llingen noemen het gemeentebe- eenzijdig en ondemocratisch, s de Surinaamse organisatie over dat beleid geen enkel g gevoerd met de Surinamers n ho' :v!r d Jhe' '1* ra 'ri ens li t ENSCHEDE (ANP) Een onbeken de man heeft dinsdagavond een over val gepleegd op de flatwoning van een Chinese familie in Enschede. Deze familie drijft elders in de stad een Chinees restaurant. Op het mo ment van de overval was de 12-jarige zoon des huizes alleen thuis. Toen hij zich aan het douchen was hoorde hij dat de ruit naast de voor deur werd gebroken. Toen hij de dou che uit kwam, werd hij vastgegrepen door een man die hem dwong op de grond te gaan liggen. Met een schroe- vedraaier werd de Jongen in bedwang gehouden en vervolgens met leren riemen geboeid. De overvaller doorzocht de hele wo ning en heeft uit een bureaula een tot nu toe onbekend bedrag meegeno men. Volgens de politie gaat het om vele duizenden guldens. De Jongen heeft zich na enige tijd kunnen be vrijden en bij de buren de politie kunnen waarschuwen. Onruststokers ,Jk begrijp Justitie wel", zegt Top ,,Ze zijn ontzettend bang voor onrust onder de gedetineerden. Die vereni gingen worden gezien als een initia tief van onruststokers. Bij justitie zal wel de angst leven dat de gesprekken die de vereniging wil voeren ten slotte zullen uitdraaien op de conclusie dat de gevangenis maar moet worden af gebroken. Maar ik vind dat we het Juist heel open en heel netjes ge speeld hebben. Er zijn maar heel be scheiden voorwaarden gesteld. Maar zelfs een gesprek met de gedetineer dencommissie wordt kennelijk als een vorm van erkenning gezien." De „angst van de autoriteiten", waar van Top spreekt, werd ook door Kelk gesignaleerd. „Dat gedetineerden hun rechtspositie zouden kunnen misbruiken", schreef hij twee jaar geleden, „getuigt van een wantrou wen, dat bijdraagt tot het instand houden van een vicieuze cirkel, waar in wantrouwen met wantrouwen wordt beantwoord. Hierin ligt het grote dilemma besloten tussen gede tineerde en gevangenisautoriteiten."' ADVERTENTIE IN DE WAO ZIT JE NIET VOOR DE LOL. Niet kunnen werken doet soms al pijn genoeg. Dan moeten ie niet ook nog, eens aan je uitkering gaan knabbelen. Het CNV is daar vierkant tegen. Geef hen die onontbeerlijke steun in de rug, laat ze niet alleen staan. Maar dan moet u natuurlijk wel lid worden. Doen. Vandaag nog. Ik word CNV-lid Q Stuur mi) otder* infornub* Beroep: SAMEN OP DE GOEDE WEG Christelijk Nationaal Vakverbond Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het emigreren zelf en de belangstelling ervoor zijn de laatste tijd aanmerkelijk geste gen. Dit blijkt uit cijfers van de directie voor de emigratie van het ministerie van sociale zaken. Het aantal aanmeldingen voor emigratie steeg het eerste kwar taal van dit Jaar ln vergelijking met dezelfde periode vorig jaar met zestig procent tot 2791 en het aantal vertrekkers met 55 procent tot 1017, aldus directeur J L Westhof Canada is nog steeds het meest ln trek, gevolgd door Australië en Nieuw-Zeeland. terwijl de Vere nigde Staten op de vierde plaats komen. In geen enkel land is ech ter de emigratie volledig vrij en is de situatie op de arbeidsmarkt bepalend voor het worden toege laten. Volgens directeur Westhof maken vaklieden ln de metaal een goede kans, evenals ongeschoolden, die dan wel bereid moet zijn om van alles aan te pakken. De laatste UJd wordt er ook een geringe stij ging geconstateerd van mensen met een hogere beroepsopleiding, waarbij het dan vooral gaat om mensen met computerkennis. Hoewel de emlgratiecijfers nog steeds stijgen, staan die cijfers toch onder een zekere druk Met name de mindere verkoopbaar heid van onroerend goed (huizen en grond) doet emigranten vragen om uitstel of verlenging van het visum Men heeft bij de dlrectle emigratie nog geen inzicht in de oorzaken van de stijging, maar ln Juni van dit Jaar zullen de resulta ten van een onderzoek hiernaar worden bekendgemaakt. »cepten j Bussur sch: i-ln-strtp] éi Het aardige van zo'n test die je met grote regelmaat in weekbla den vindt, is dat Je meteen na invulling kunt zien hoe je er zelf voorstaat. Nemen we een onder werp als: „bent u verdraag zaam?" Een van de vragen kan bijvoorbeeld zijn: als iemand u een klap in uw gezicht geeft, a. slaat u dan direct terug; b. keert u ook uw andere wang toe? c. vraagt u beleefd waarom die an der u slaat? Doorbladeren naar pagina zoveel, waar u kunt afle zen dat u het hoogste aantal pun ten behaald heeft door b aan te strepen. Leveren alle antwoorden samen tussen de we noemen maar wat vijftien en twintig punten op, dan zou de uitslag kunnen luiden: „U bent verre van verdraagzaam; op dit gebied moet u nog heel wat leren". Geen aangename uitslag, maar toch: een kant en klaar resultaat Interlektuur, het Internationaal Evangelisch Boekencentrum, heeft een „lees- en kijkboek voor ouders" uitgegeven, dat in feite van begin tot eind een test is. maar dan zonder uitslag. De titel „Wanneer was het voor het laatst datkom Je iedere keer als je een blad omslaat, tegen. Het is het steeds weerkerende begin van vijftig testvragen voor ou ders Een paar van die vragen, steeds één per twee pagina's: Wanneer was het voor het laatst dat we. in aanwezigheid van de kinderen, trots over hen vertel den aan anderen? Dat we regels gaven voor tv-kijken? Dat we toegaven aan onze kinderen dat we fout waren? Dat we elkaar in aanwezigheid van de kinderen knuffelden en zoenden? Deze en veel meer van zulke vra gen zijn met paginagrote foto's verduidelijkt, althans geïllu streerd, want zo'n duidelijke taal spreken de foto's niet altijd. Het fietsende gezinnetje bij de vraag: wanneer was het voor het laatst dat we samen een eind fietsten? laat geen twijfel open, maar de illustratie bijdat we wisten waar onze kinderen 's avonds zijn" roept vragen op: vader en moeder, in hun luie stoel voor de tv hangend. Weten ze nou waar die kinderen zijn of merken ze door die tv niet eens of de kinde ren thuis zijn of niet? En wat te denken van de vader die bij de vraagdat we onze kinderen bewust en liefdevol straften" met een kind op schoot zit, ene hand om het kind, en in de andere hand een latje? Misschien is het geen latje, maar zo duidelijk is die foto dus niet. Het zijn allemaal vragen, waar van de Amerikaanse psycholoog dr. Michael A. Campion, de schrijver, vindt dat ouders er bij stil horen te staan, al hoeven die zich naar ons idee geen schuld complex op de hals te halen als ze nooit zijn toegekomen aan (in het boek genoemd) kinderen meene men naar kantoor, de gezamenlij ke barbecue of aan vliegeren. Ze zullen ook nooit weten of ze het goed gedaan hebben, in elk geval niet aan de hand van de uitslag van de test. Achterin het boek kunnen ze bij de vijftig vragen een van de cijfers 0 tot en met 4 omcirkelen, het aantal malen dat ze zich de afgelopen twaalf maan den met het onderwerp van de vraag hebben bezig gehouden. Bereiken ze het maximum (200 punten) dan staat er nergens dat ze uitstekende ouders zijn ge weest. zelfs geen bemoedigend schouderklopje van ga-zo-door. Het enige wat ze kunnen (en moe ten) doen Is de uitslag met elkaar vergelijken of anders met andere ouders. Het gaat om het gesprek, zegt de schrijver We kunnen er nog bij vertellen dat de foto's in het boek gemaakt zijn door Wll- mer Zeher en Rebecca Vos. maar niet hoe duur het boek is. Dat heeft de uitgever (Interlektuur. postbus 355, 6800 AJ Arnhem) ons niet gemeld. Boswachter G. Zaeharow beeft willen bewijzen dat heel ver schillende dieren even vriend schappelijk met elkaar om kun nen gaan als met soortgenoten. In de bossen waar hij zijn werk terrein heeft, niet so ver van Moskou, heeft hij een hond, een wolf en een wild zwijn bij elkaar gebracht. De dieren leven nu sa men en zijn de beste vrienden, ook met Zaeharow en zijn vrouw trouwens; de laatste geeft hier het wilde twijn Waslliaa zijn maaltje. Het huis in Bloemendaal, van waaruit ds. Toornvliet het werk voor zijn radiogemeente leidt, moet hoognodig van buiten ge schilderd worden, schrijft de- predikant in zijn maandblad Contact. Maar dat gaat niet De duiven zitten hem dwars. Zolang het gedierte, hoog in de hanebal- ken genesteld, het huis op een verschrikkelijke manier blijft be vuilen, heeft schilderen geen en kele zin. Daar moet dus wat aan gedaan worden. Maar wat? „Wij hebben overal ge"nformeerd: hoe krijgen wij die duiven weg? Nie mand die tot nu toe de duiven kon verdrijven. Er is geopperd: strooi vergif. Maar die kant mo gen en willen wij niet uit". Van daar dat ds. Toornvliet deze op roep aan zijn lezers doet die hij een „8.0.S.-vraag" noemt: „wie verlost ons op korte termijn van deze duiven?". We hebben alvast een tip voor de dominee: in Keulen, waar de Dom aan hetzelfde duiveneuvel ten onder dreigde te gaan, heb ben ze valken afgericht. Daar zijn duiven doodsbang voor, en te recht: valken zijn dol op duif en nemen er graag nog eentje. Maar hoe komt een dominee zo gauw aan valken? Te moeilijk en te duur waarschijnlijk, en daarom is dit misschien haalbaarder enge beesten aan de hanebalken vastmaken Dat hebben ze in Oklahoma, hoofdstad van de ge lijknamige Amerikaanse staat, gedaan. Ze maakten van plastic en meer van die rommel natuur getrouwe slangen en andere mon sterachtige beesten die daar op de loer gelegd en gehangen wer den. Resultaat: de duiven kregen er de kriebels van en kwamen niet terug. Maar misschien pias sen zulke griezels niet bij kerke- werk. Al een week krijgen ze bij de BBC bossen brieven van boze luiste raars die zich opwinden over de ingrijpende verandering die de beroemde Big Ben zou moeten ondergaan. De klok, hadden de presents tors aan hun buiten landse luisteraars verteld, zou vervangen worden door een uur werk met (digitale) cijfers, en het bronzen geluid zou er helemaal niet meer bij zijn. De meeste luis teraars die er in trapten, waren Japanners die overigens verzot zijn op digitaal-uurwerkjes. Maar dat er met 's werelds beroemdste klok geknoeid zou worden, daar konden ze niet over uit. Nu was het niet meer dan een één-april- grap van de BBC, maar wel een tje die met allerlei waren verha len geïllustreerd was Londena ren kwamen voor de microfoon vertellen hoe ze zich herinnerden dat de Big Ben had stilgestaan. en hoe de klok op een dag dertien in plaats van twaalf keer had geslagen. „We hebben toen zelfs de wijzers aangeboden aan de luisteraars die zich het eerst als geïnteresseerden bij ons zouden melden. Binnen een paar uur kre gen we al een telegram van een Japanse zeeman die zlelsgraag een van de wijzers wikte hebben Intussen zitten ze er bij de BBC een beetje mee. „We zullen nog eens duidelijk voor de radio uit leggen, dat het maar een grapje was, maar we zijn bang dat de brievenstroom voorlopig niet op houdt" In de Franse Alpen heeft bergbe klimmer Pierre Vigne een val van driehonderd meter overleefd Toen hij de 2500 meter hoge Plc de la Mine bij Orenoble beklom, stortte hij neer. waarbij hij enke le keren tegen de rotsen sloeg. Een helikopter bracht hem naar een ziekenhuis, waar tot Ieders verbazing geen nocmenswaardl ge verwondingen werden gevon den. Onder de vele anderen die met de paasdagen de bergen ln gingen, waren ook drie kinderen, van negen tot twaalf Jaar oud. De kinderen probeerden op hun ma nier een berg te beklimmen, waarbij ze van een ongeveer hon derd meter hoge rotswand stort ten en alle drie omkwamen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5