oorstel Sadat: Eerst iiitonomie Gaza-strook talië heeft veer regering Burgeroorlog dreigt in noordoost India Steenkool geen houdbare oplossing EG-hulp: wie zoet is krijgt lekkers Geweld in Salvador neemt in omvang toe Neem de stofzuiger met ongeëvenaarde zuigkracht. NeemNilfisk. Johannesburg )oor medewerking van socialisten Luchtbrug van vers zaaigoed naar Cambodja Communisten bijeen zonder de Euro's fl§|flE]ll=y§f '■coHA'r^ =kTERDAG 5 APRIL 1980 BUFTENtAND H S TROUW/KWARTET n.A! ictei rs. Zi dse b. ei a zes wd" om oek JSHINGTON (AP) De «fcreld kan op een mllieu- inp afstevenen als geen we- l Oomvattende strategie prdt ontwikkeld om de hoe- elheid kooldioxide te be rken die de atmosfeer in irdt gepompt. Deze waar- luwing presenteerde een >ep wetenschapsmensen n internationale reputatie een hoorzitting van de mmissie voor energie en na- urlijke hulpbronnen van de nerikaanse Senaat. t verbranden van steeds meer enkooi. olie en aardgas is de hoofd taak van het stijgende gehalte Dldioxide. aldus dr. William Kellog n het Nationaal centrum voor at- isfeeronderzoek, maar het rooien van 's wereld bossen is ook een be langrijke factor. Binen veertig tot vijftig jaar kan de ophoping van kool dioxide merkbaar worden als het ..broeikas-effect": de aarde wordt warmer, mogelijk smelten op den duur de poolijskappen. waardoor het waterpeil van de oceanen stijgt Kuststeden lopen dan onder terwijl in het binnenland de akkers ver drogen. Beslissingen die nu genomen worden, bepalen hoe snel het kooldioxide zich zal ophopen, en dus hoe warm het gaat worden en hoe snel de verande ringen optreden. Maar politieke op- portuniteiten waaronder de Ameri kaanse beslissing om steenkool de belangrijkste brandstof voor de ko mende tientallen jaren te maken verergeren het probleem. Op de lange duur. aldus de deskundigen, zou Amerika tot de onaangename ont dekking kunnen komen, dat steen kool even gevaarlijk is als kernener gie en misschien gevaarlijker. De onderzoekers hadden kritiek op het besluit van president Carter, te beginnen met een groot programma om vloeibare brandstoffen uit steen kool te maken, en om elektriciteits centrales op steenkool te laten over schakelen. „Wij zouden geen groot programma moeten beginnen dat we niet in twintig jaar ook weer kunnen afbreken", zei dr. David Rose van het Massachusetts Institute of Technolo gy. „We kunnen ons niet veroorloven om verslaafd te raken, anders raken we in de positie van de man die van een wolkenkrabber afsprong en hal verwege opmerkte dat alles tot dus ver goed ging. De deskundigen wezen erop. dat ook het stoppen van grootscheepse ont bossing en het aanplanten van nieu we wouden, deel zou moeten uitma ken van willekeurig welke oplossing. Dat zou in de derde wereld wel een probleem zijn, omdat regeringen daar sterke motieven hebben om bos te rooien ten behoeve van de landbouw. .Als ik het wat te sterk mag vereen voudigen". zei Kellogg, „ze vinden dat ze daar veel grotere problemen hebben dan kooldioxide." Door commissievoorzitter Paul Tson- gas gesteld voor de denkbeeldige keuze tussen steenkool en kernener gie. verklaarden de deskundigen dat zij niet konden aangeven wat voor het milieu veiliger was. Kellogg noemde beide „even gevaarlijk, maar op verschillende manieren. Wel merk te hij op dat kernenergie „psychische problemen" met zich meebrengt. „U vraagt ons. u te vertellen dat het verbranden van kolen gevaarlijker is dan het bouwen van kernreactoren", zei dr. Wallace Broecker van de Co lumbia universiteit. „Ik denk dat er geen manter is waarop iemand op dit moment in alle eerlijkheid zou kun nen zeggen dat het een beter is dan het ander." door Nico Kussendrager AVTV, CAIRO (Reuter, AP, AFP) De Egyptische president Sadat heeft weer het oude van stal gehaald om de kwestie van de autonomie voor de bezette gebieden op te lossen, een interview met een Israëlische krant stelt hij voor eerst autonomie te verlenen aan de izastrook en pas in latere instantie aan de Westelijke Jordaanoever. ADVERTENTIE dat vertelt het avondblad Jedioth hronot dat hij dit idee ter sprake brengen in zijn onderhandelingen tt de Amerikaanse president Carter de hoop daarmee het vast zittende •t ge- moet aar hout >men JOUW :heef e de een at er het m ad eetje lie in weet rijgt, lurf- vredesoverleg weer op gang te hel pen. Sadat heeft dit idee om eerst over de Gazastrook te praten ook al eens voorgelegd aan de Israëlische premier Begin tijdens besprekingen OME (AP, DPA, Reuter) Italië heeft weer een regering. Zij aat opnieuw onder leiding van de christen-democraat Fran- esco Cossiga. Deze bood twee weken geleden het ontslag aan Qeen concessie an zijn vorige minderheidsregering, omdat de socialisten het trtrouwen in dit kabinet hadden opgezegd. in het Egyptische Aswan. Het verzet tegen het tussen Egypte en Israël op gang gekomen vredesproces is In de Gazastrook, die lange tijd onder Egyptisch bestuur heeft gestaan, veel geringer dan op de Westelijke Jor daanoever. Overigens zou de Egyptische presi dent ook de kwestie Jeruzalem willen betrekken bij het gesprek over een autonome status voor de Gazastrook. Tegen dat laatste staan in Israël ern stige bezwaren, aangezien men daar geen nieuwe deling van de stad wil. Sadat zei optimistisch te zijn over de besprekingen die hij de komende week in Washington zal hebben: „Ik heb een zesde zintuig dat mij vertelt dat het goed zal aflopen," maar hij voegde daaraan toe dat „Begin voor de hele wereld verantwoordelijk zal zijn" als de besprekingen mislukken. Meer zuigkracht, langere levensduur, moeiteloos bedieningsgemak. BRUSSEL Regeringen van landen in de derde wereld die zelf veel doen voor de armste bevolkingsgroepen, moeten kunnen rekenen op extra steun van de Europese Gemeen schap. Tenminste naar het Idee van Willem Vergeer, die deze week als lid van het Europese parlement (christen-demo craat) de hoorzitting over de „honger in de wereld" meemaakte. Iedereen is het er over eens. zegt Vergeer, dat veel meer aandacht moet worden be steed aan de landbouw In de derde wereld. De voedselopbrengsten kun nen bij lange na de groei van de bevolking niet bijhouden. Hervorming de stoere huishoudstofzuiger uit Denemarken. Nilfisk B Vtel no 02940 -1 52 68. toestel 17 idel- n te setje ïrop, at is r tie- goe- en." idel- issie )lan- sver- aast r de irger Het taak Heen issie ie de iden e de gaat uurt ?ruit op- En. ïgen ïrtje taat iben dat niet fc<* het eerst sinds zes Jaar zijn de «oalisten nu in een Italiaanse rege- Ing teruggekeerd, waarin verder hrüten-democraten en republikei- en fitten. Cossiga kan rekenen op n meerderheid in het Italiaanse irlement. De coalitie kan rekenen 340 afgevaardigden in het 620 ze- SAN SALVADOR (Reuter, AP, AFP) Linkse guerrillas tri j- ders hebben gisteren in de Midden-Amerikaanse staat El beginselen van de akkoorden van Salvador op drie verschillende plaatsen zeker twintig mensen Emiiio Colombo, de voormalige voor- Camp David van de hand wijzen. om het leven gebracht, die ervan verdacht werden samen te tels tellende Huls van Afgevaardig den. Voornaamste punten in het rege ringsprogramma zijn de strijd tegen het terrorisme en het bestrijden van de economische crisis. Het Egyptische dagblad Al Achram. dat als regel de standpunten van de regering in Cairo weergeeft, schreef gisteren dat Egypte bij de onderhan delingen in de Verenigde Staten in ieder geval geen concessies zal doen. Egypte zal iedere afwijking van de BANGKOK (AFP. Reuter) Internationale hulporganisa ties zijn met een luchtbrug voor zaaigoed naar Cambodja begonnen. De hoop bestaat dat daardoor het eind van dit jaar rijst kan worden geoogst. Met een eerste DC-10 is gisteren 55 ton zaad overgevlogen. Het is de bedoeling dat twee maal per dag een dergelijke vlucht zal plaats vinden. Volgens Unicef en het Rode Kruis is op zijn minst nog 2500 ton zaad nodig voor Cambodja. Aan de grens is al 2000 ton uitgereikt aan Cambodjanen die naar de dis tributiepunten reizen. In grote delen van Cambodja grijpt de honger steeds verder om zich heen. Volgens een woordvoerder van Unicef be gint de bevolking uit de meest getroffen delen weg te trekken, naar gebieden waar nog voor enige tijd eten is. De zegsman zei dat het voedsel dat op het ogenblik wordt aangevoerd bij lange na niet voldoende is om alle monden te voeden, on danks de internationale toe zeggingen die voor steun zijn gedaan. zitter van het Europese parlement is minister voor buitenlandse zaken ge worden. Het belang dat Cossiga aan Europa hecht, heeft hij verder willen onderstrepen met een aparte minis ter voor Europese zaken, de oud-mi nister van arbeid Vincenzo Scotti. In totaal maken 27 ministers deel uit van het nieuwe kabinet (vijftien christen-democraten, negen social ls- ten en drie republikeinen,. Toetre- "L«~E23£'ZSESSSEZ ding van de socialisten tot de nieuwe aldus de krant, die verder wijst op de negatieve houding van de Israëlische premier Begin. Na volgende week gaat ook de Israëli sche premier Begin naar Washington. Hij zal op zijn reis vergezeld worden door Israëls minister van buitenland se zaken, Yitzhak Sjamir. Na zijn tweedaagse besprekingen met Carter regering was mogelijk nadat zij hun els dat ook de communisten regeringsverantwoordelijkheid zou den moeten krijgen, hadden laten vallen. „Prettig pasen", was de reac tie van Cossiga nadat hij president Pertinl had laten weten een basis te hebben gevonden voor een nieuw kabinet. Over tien dagen zal Cossiga het ver trouwen van het parlement vragen voor zijn regering, waarvan waarne mers verwachten dat zij door haar parlementaire meerderheid slagvaar dig te werk zal gaan. De snelle oplos sing van de crisis betekent een op luchting voor zowel Cossiga als presi dent Pertini. Zij maakten zich onder meer zorgen, omdat Italië op het ogenblik voorzitter is van de Europe se Gemeenschap. Na de val van Cos siga moest een topconferentie van de Europese Gemeenschap worden uit gesteld. De leider van de Italiaanse commu nisten, Berlinquer, die de scepter zwaait over de op een na grootste partij in Italië, heeft de nieuwe rege- ring-Cossiga bestempeld als een voor beeld van politieke onzekerheid. Ber- llnguer liet zich niet uit over de socia listen. ben met Amerikaanse Joodse leiders. Er wordt op dit moment niet gere kend met een rechtstreekse confron tatie tussen Begin en Sadat. De Egyptische president keert, als alle plannen tenminste doorgaan, naar Cairo terug voordat Begin naar Washington gaat. werken met de regering. Een woordvoerder van de nationale garde gaf de schuld voor de moord partijen aan het Volksbevrijdingsle ger. een van de drie linkse guerrillaor- ganisaties die streven naar een om wenteling In El Salvador. De guerril lastrijders deden een overval op San- tino de Cojutepeque ten westen van de hoofdstad San Salvador en dood den daar het hoofd van de nationale garde en vier leden van de rechtse terreurorganisatie „Orden". Later op de dag pleegden veertig guerrillastrij ders een aanslag in de directe omge ving van Soyapango ten oosten van de hoofdstad, waar zij tien leden van „Orden" ontvoerden en doodschoten. Vervolg van pagina 1 Het was de vijfde aanval van zwarte guerrillastrijders op een politiebu reau In een jaar, maar nog niet eerder waren zoveel nationalisten actief, ge bruikten ze zulke zware wapens en lag het doelwit zo dicht bij een stads centrum. De eerste twee aanvallen van stads- guerrillastrijders in Zuid-Afrika von den half vorig jaar plaats op bureaus in de zwarte woonstad Soweto. Daar bij werden drie agenten gedood en zeven mensen gewond. In november werd een granaat gegooid naar het huis van een blanke politieman in Oost-Transvaal, waarbij zijn kinde ren ernstig letsel opliepen. In januari werd een actie uitgevoerd tegen een politiebureau in het noorden van Transvaal, zonder dat er slachtoffers vielen. Al na de overvallen in Soweto, het kruitvat van zwart protest in Zuid- Afrika. waarschuwde de regering voor toeneming van stadsguerrilla- overvallen. Na de gijzeling in het bankgebouw in Pretoria zei premier Pieter Botha dat met iedere vorm van terrorisme en iedere daad gericht te gen de Zuidafrikaanse wetten, de strijd zou worden aangebonden. Zuidafrikaanse politiefunctionaris sen laten weten dat zij geen genade zullen kennen voor guerrillastrijders. Half februari vond de politie In Natal, en vier weken geleden op vijftig kilo meter van Johannesburg wapenops lagplaatsen waarin volgens een zegs man van de politie voldoende tuig lag om een „kleine oorlog" te beginnen. vijf politiemensen en vijf ambte naren. In het dorp El Carmen in de provincie Cuscatlan werden vijf medewerkers van de christen-democratische partij vermoord. Het vijftal werd door ze ventig zwaar bewapende mannen hun hulzen uitgesleept, bulten het dorp gebracht en daar doodgeslagen. Ook deze mensen zouden lid zijn ge weest van „Orden". Sedert de dood van de Salvadorlaan- se aartsbisschop Romero is de strijd tussen rechtse en linkse organisaties in volle hevigheid losgebarsten, ter wijl de militaire junta die het land bestuurt sedert de val van president Carlos Humberto Romero machte loos toeziet. Het hele sociale leven is door de permanente atmosfeer van geweld stil komen te liggen. Te mid den van het politieke geweld groeit ook de gewone criminaliteit in omvang. De Europese Commissie heeft minis terraad van de gemeenschap voorge stel! meer steun te verlenen aan Nica ragua. Vorig Jaar steunde de EG het land met twintig miljoen gulden, dit jaar zou dat dertig miljoen moeten worden. De hulp betreft vooral een voedselprogramma en een alfabetise ringsproject. De regering van Nicara gua ls Inmiddels begonnen met de herbouw van de hoofdstad Managua die In 1972 met de grond gelijk werd gemaakt door een aardbeving en die ondanks de uitgebreide steun die de toenmalige president Somoza kreeg nooit werd herbouwd. Somoza wordt ervan verdacht een groot gedeelte van het geschonken geld in eigen zak te hebben gestopt. Een belangrijke voorwaarde om meer voedsel te produceren is landhervor ming. Niet grote oppervlakten grond in handen van een klein groepje eige naren. maar een herverdeling van de landbouwgrond over de kleine boe ren. Dan zal er. is talloze malen geble ken. meer worden geoogst Regerin gen van veel ontwikkelingslanden trekken zich daar echter bitter weinig van aan. omdat hun belangen en die van de grootgrondbezitters samen vallen. Dan moet je Je. zegt Vergeer, afvra gen wat voor invloed Je daarop als Europese Gemeenschap kunt uitoe fenen. Naar mijn Idee door het stellen van voorwaarden aan de hulp. Met andere woorden: wie zoet is krijgt lekkers. Zo zou Je het kunnen zeggen, geeft Vergeer toe. die tijdens de hoorzitting van het Europese par lement één van de rapporteurs was. Het Idee voorwaarden te stellen aan de ontwikkelingshulp van de EO zal me niet in dank worden afgenomen, zegt hij zef met een vooruitziende blik. Dat zit er dik in. Het gebruiken van ontwikkelingshulp ais „straf of als „beloning wordt gezien als een vorm van neo-kolonialisme. Dat wes terse landen hen hun wil opleggen, wordt door de onafhankelijke ont wikkelingslanden niet aanvaard. Toen de EG in het nieuwe verdrag met de derde wereld een bepaling opgenomen wilde hebben over de mensenrechten, protesteerde de der de wereld luid. Het ging ook niet door. Toch. aldus Vergeer, vind ik dat we de politieke moed moeten opbrengen. Als ledereen weet dat landhervormin gen nodig zijn in het belang van de bevolking, moet Je Je afvragen wat Je daar als Europeaan aan kimt doen. „Ik vind dat je dan op zijn minst sancties tegen ontwikkelingslanden in overweging moet nemen. Wat mij betreft zal dat een zwaar punt worden in het debat van het Europese parle ment over de samenwerking met de derde wereld". Dat debat volgt op de twee hoorzittingen en In Brussel, en zal ln juni of juli plaatsvinden. „Ik ben al erg tevreden als we er een discussie over krijgen." aldus Vergeer. Vergoeding Schijnbaar subtieler dan de plannen van Vergeer waren de voorstellen van de Britse hoogleraar Michael Lipton. Hij was tijdens de hoorzittingen een van de sprekers. Willem Vergeer Lipton meent dat de EG schadever goedingen moet betalen aan de groot grondbezitters. wier land wordt ontei gend. Lipton en Vergeer zijn het van harte eens dat landhervormingen onont koombaar zijn om de voedselproduk- tie te vergroten, maar Lipton ver wacht weinig hell van druk van bul ten af. Vandaar dat hij vindt dat de EG geld moet vrijmaken voor hét schadeloos stellen van de landeigena ren. en vervolgens de kleine boeren moet bijspringen bij het beginnen van een bedrijfje (bevloeiing. werk tuigen. zaaigoed). De kleine boeren, herhaalt Lipton nog eens. werken ver uit het doeltreffendst in de derde wereld en halen een verhoudingsge wijs veel hogere opbrengst dan grote landbouwbedrijven. In het rapport dat Vergeer naar aan leiding van de twee hoorzittingen op stelt. voor het komende debat zal hl) ook aandacht vragen voor het beste den van de voedselhulp. Teneur tij dens de hoorzittingen was dat voed selhulp alleen voor de derde wereld niets oplost. In tegendeel. Het ls bit ter nodig in rampsituaties (oorlogen, overstromingen. aardbevingen). Maar. aldus Vergeer, voedselhulp ls zeker geen instrument voor ontwik keling. Het neemt vaak de prikkel bij de boeren ln de derde wereld weg, omdat het gemakkelijker ls voedsel uit het buitenland te krijgen in plaats van het zelf te verbouwen. De afhan kelijkheid van het westen wordt al leen maar groter. Daarnaast vraagt Vergeer zich af hoe de verdeling van voedsel waar der gelijke steun écht nodig ls kim worden verbeterd Blijft het, vraagt hij zich af. ergens bij de handelaren ln de steden steken, of komt het voedsel Inderdaad de hongerige bevolking ten goede. Ik vind. aldus Vergeer, dat de EO er ook eens over moet naden ken of zij zich niet zelf moet belasten met het verdelen van de voedselhulp in de derde wereld. Ook dat Idee zal Vergeer niet ln dank worden afge nomen. MOSKOU (Reuter, AFP) De communistische partij van de Sowjet-Unle heeft haar fiat gegeven aan de conferentie van Europese communistische partijen die op 28 en 29 april in Parijs sal worden gehouden. Het initiatief voor deze conferentie is uitgegaan van de Franse en de Poolse communisti sche partijen. Tijdens het overleg zal gesproken worden over vraagstukken van vrede en veiligheid. Het Russische partijblad Prawda omschreef de bijeenkomst gisteren als een belangrijke fase in de strijd van Europa's vredelievende krachten voor een versterking van de vrede en de ontspan ning. Eerder lieten de Italiaanse en Spaanse communistische partijen al weten dat zij aan dit beraad niet sullen deelnemen. Gisteren liet ook de communis tische partij van Joegoslavië weten dat zij niet naar Parijs komt. Zowel de Italiaanse, Spaanse als Joegoslavische communisten staan bekend om hun van Moskou onafhankelijke opstelling, terwijl de Franse communisten zich de afgelopen tijd juist hebben losgemaakt van de Eurocommunistlsche koers. x>r Johan ten Hove iets minder dan een burgeroorlog dreigt ln de noordoostelijke Indiase relstaat Assam, waar nu al een half jaar lang rellen aan de orde van de ig zijn en waar naar schatting tegen de driehonderd mensen om het ven zijn gekomen. De autochtone bevolking van Assam verzet zich igen wat zij noemt de illegale immigranten in de deelstaat, voorname- jk Bengalen, en eist van de Indiase regering dat deze Assam worden itgezet. Dat zou een massale deportatie van tegen de vijf miljoen iwoners inhouden. t centrale regering van premier Indira andhi heeft zich tot voor kort nauwelijks et de ongeregeldheden bemoeid en dat ■acht de oppositie ln het federale parle- lent er toe haar te verdenken van een 'gal smerig politiek spelletje. De premier, Ie ln januari dit Jaar met haar Congres I irtij (de I van Indira) een overtuigende oerwinning behaalde bij de algemene ver ezingen, wil zo snel mogelijk ook de deel- aatparlementen, en dus de deelstaatrege- ngen. op haar hand krijgen. Daartoe heeft al negen deelstaatregeringen opgerold ae parlementen naar huls gestuurd. Ko- «nde deelstaatverkiezingen moeten daar tmaken of er al dan niet een Congres I gering komt en gezien de uitslagen van de ndelijke verkiezingen van januari bestaat >ar alle kans op. en andere overweging voor de premier is at zij via de deelstaatparlementen, die het idtase Hogerhuis kiezen, in dat Hogerhuis lt een tweederde meerderheid voor haar Congres partij kan komen. Aangezien zij, met de steun van enkele onafhankelijke volksvertegenwoordigers, in het Indiase La gerhuis al over een meerderheid beschikt, wordt het dan voor haar mogelijk de India se grondwet te wijzigen. En dat roept bij de Indiase oppositie angstige visioenen op over de noodtoestand van juni 1975 tot maart 1977 toen premier Gandhi vakbonds leiders en oppositieleiders massaal achter de tralies liet verdwijnen Centraal gezag Premier Gandhi zou er veel voor over heb ben de belangrijke Industriestaat West- Bengalen te „veroveren", maar daar zit een geheide marxistische regering met een ster ke achterban, die ook bij de jongste algeme ne verkiezingen duidelijk liet blijken niets op te hebben met Gandhi's Congres-partij Het verhaal over het gebrek aan vertrouwen bij de bevolking in haai eigen deelstaatre geringen, dat de premier ophing bij de ont manteling van de negen deelstaten, gaat voor West-Bengalen zeker niet op. Maar er is een ander verhaal mogelijk waar mee de centrale regering in New Delhi de macht in een deelstaat aan zich kan trek ken. Dat is het verhaal over het gebrek aan orde en gezag waardoor het noodzakelijk kan worden dat een deelstaat direct onder het centrale gezag wordt geplaatst. Boze tongen in India beweren nu dat de premier de onrust en gewelddadigheden in Assam gebruikt om tezijnertijd de marxisti sche regering in de buurstaat West-Benga len naar huis te sturen. De Assamezen rich ten hun protesten vooral tegen de Ben gaals-sprekende minderheid ln hun deel staat en dat heeft al tot de nodige reacties in de deelstaat West-Bengalen geleid. Na dat Assamezen de olieleveranties, Waar de Westbengaalse industrieën van afhankelijk zijn. stopzetten, maakten inwoners van West-Bengalen een eind aan het goederen vervoer naar Assam. Dat leidde vorige week tot heftige rellen op het vliegveld van de Westbengaalse hoofdstad Calcutta toen de monstranten probeerde te verhinderen dat de vluchten naar de Assamese hoofdstad Gauhati doorgang zouden vinden. Nationalistisch Aangezien Assam ongeveer dertig procent levert van de olie die India Jaarlijks nodig heeft en het dichtdraaien van de oliekraan India naar schatting tegen de tien miljoen gulden per dag kost, moet de Indiase rege- r— Unhhilflir- Di"jxtpwnmoot _1~~r ring nu wel Ingrijpen. Mevrouw Oandhi heeft de actievoerders In Assam voorna melijk studenten bevolen binnen 48 uur dc ollelnstallaties te verlaten zodat de olie stroom weer op gang kan komen. Zo niet dan zullen er harde maatregelen volgen. Dat houdt ongetwijfeld het zenden van fe deral e troepen naar het gebied in. „Het syndicaat van studenten ln Oauhati" heeft de bevolking opgeroepen standvastig te blijven en niet toe te geven aan de eisen van de centrale regering. Hierbij nog ln aanmerking genomen dat het verzet van de Assamezen steeds nationallstischer wordt en met name de studenten aansturen op een regelrechte afscheiding van de deel staat. lijkt een gewelddadig treffen in Noordoost-India nauwelijks meer te Ter- mijden. Zoals zoveel ellende in ontwikkelingslan den wortelt ook de onvrede in Assam ln de koloniale periode. Al aan het eind van de 19de eeuw. toen de Britten olie ontdekten ln Assam, begon vanuit het dichtbevolkte Bengalen de trek naar de Assam-vallei. Ook de door de Britten ontwikkelde thee plantages in Assam trokken veel Bengaals sprekende Indiërs aan die zich met hun gezinnen definitief in Assam gingen vesti gen. Met de opdeling van het Brits-Indische koloniale rijk ln 1947 ln India en Pakistan (verdeeld over Oost- en West-Pakistani trokken honderdduizenden hindoes uit Oost-Pakistan naar Assam en het Indiase West-Bengalen, uit angst voor de islamiti sche Oostpak is tani's. Toen al vreesden de Assamezen voor de Invloed van deze „bui tenlanders" en deden sterk nationalistische gevoelens hun Intrede, waarbij vooral de nadruk werd gelegd op de eigen Assamese taal. Na de Paklstaans-Indiase oorlog van 1965, en vooral na de oorlog van 1971, waar bij OostrPakistan zich als Bangladesj van West-Pakistan afscheidde, kwamen op nieuw miljoenen hindoeïstische Bengalen uit Bangladesj naar Assam en zij maken nu ruim een derde deel van de zestien miljoen zielen tellende bevolking van de deelstaat uit. Deportatie De Assamezen vrezen te worden overspoeld en zijn bang dat de „buitenlanders" het ooK^ in politiek opzicht ln de deelstaat voor het zeggen krijgen. Bij de Jongste algemene verkiezingen bleken volgens Assamezen veel te veel „buitenlanders" op de klesregls- ters voor te komen en dat leidde tot dusda nige rellen dat de verkiezingen in Assam zelfs niet doorgingen. De eisen van de autochtone bevolking van Assam, verwoord door uiterst radicale stu denten. houden een deportatie ln van mil joenen Bengalen Naar het Indiase Weal»? Bengalen, waar niemand op ze zit te wach ten. en naar Bangladesj. waar ze nog min der welkom zijn Assam wil dat alle „buiten landers" die na 1951 in Assam kwamen eruit gezet worden. De regering van mevrouw Gandhi stelde 1971 voor. ook al omdat met de toenmalige leider van Bangladesj. sjeik Moedjiboer Rachman. was afgesproken dat die mensen die voor maart 1971 naar India kwamen, niet teruggestuurd zullen worden. De Assamese studenten hebben „1971" zon der meer van de hand gewezen, waarna Oandhi 1967 voorstelde. Maar ook dat Is voor de Assamezen niet aanvaardbaar. In middels zijn al wel duizenden Bengalen voor de terreur van de studenten gevlucht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7