Onder zware druk hulp )ij zelfmoord gegeven' Gasprijs omhoog voor glastuinders mmsAHoyi BON BIJBELS Spoorlijn Flevopolder niet door natuurgebied ;aadsman in proces tegen echtgenoot: HUIS/STUDIEBIJBEL KLEINE HANDBIJBEL SCHOOL- en HANDBIJBEL Staatssecretaris Koning wellicht naar financiën Ingaande 1 april dit jaar Nieuw wegdek voor vorstin Twee doden bij verkeersongeval Klacht van krakers Atlas toont achteruitgang plantengroei Donald Duck. Een vrolijk weekblad. Pais onthult maquette van polikliniek VU Makelaarstarief is veel te krap Rechter moet in de toekomst minderjarige horen BIJDAG 4 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET iu al :lle an een onzer verslaggevers OTTERDAM Volgens de Rotterdamse officier van Justitie mr. E. Bos is het niet juist te sronderstellen dat de artikelen in het wetboek van strafrecht die betrekking hebben op hulp U zelfmoord, zullen verdwijnen of herzien zullen worden. De minister van justitie, aldus de ificier, heeft onlangs de deur „hooguit op een klein kiertje gezet." Hij zei dit in zijn requisitoir igen een zestigjarige inwoner van Spijkenisse, die wegens hulp aan zijn echtgenote bij ilfmoord acht maanden gevangenisstraf tegen zich hoorde eisen. OF nge- onze aede 510! 3 380 t verdachte gaf gisteren bij zijn •rechting door de Rotterdamse chtbank toe dat hij in september |n vrouw behulpzaam is geweest bij et plegen van zelfmoord. Hij had een lardroogkap aangeschaft en de gas- Iding daarop aangesloten. Na een islukte poging, liet hij zijn vrouw inieuw de kap over het hoofd trek- in, wat toen tot haar dood leidde, as enkele uren nadat hij het levenlo- lichaam van de vrouw op bed had •legd, waarschuwde hij een arts. lepressies anvankelijk had de man de droog- ap en de slang in de kelder verstopt n ervoor gezorgd dat de dood van Ijn vrouw niet op het eerste gezicht ïede aan hem geweten zou kunnen orden. Later had hij besloten de te toedracht op te biechten. Bij zijn verhoor door de president, mr C. H. M. Boot, zei de verdachte, die in 1947 was getrouwd, dat de gezond heid van zijn vrouw steeds ernstiger te wensen had overgelaten. De de pressies waaraan zij leed, werden steeds erger, en noodzaakten ver schillende malen tot opneming in een psychiatrische inrichting. Zelfs met een uitgebreid assortiment genees middelen was haar ziekte niet meer te bestrijden. Volgens de verdachte begon de vrouw in de laatste vier weken van haar leven „met heel haar wezen naar de dood te verlangen." Pogingen om haar op te beuren en zelfmoordplan nen uit haar hoofd te praten, zouden niet meer hebben gebaat. Het verlan gen naar de dood was volgens de verdachte ingegeven door de vrees opnieuw in een inrichting te zullen worden opgenomen. advertentie In NBG vertaling 1951 l U. verga PA 3Ei: M,5 in NBG-vertaling 1951. De tekst is gezet in doorlopende regel en duidelijke letter. Indeling in perikopen met opschriften en tekstverwij zingen. Goed beschrijfbaar papier en ruime kantlijn. Voorzien van inleidingen op elk bijbelboek, vier kaartjes en een lijst van eigennamen. In harde band in de kleuren blauw, groen of gebroken wit. Formaat: 17 x 23 cm. Bestelnummer: 019. Prijs: 35,-. Een complete en compacte handbijbel in een praktische vouwhoes. De tekst is gezet in twee kolommen met opschriften en tekstverwijzin gen, 3 gekleurde landkaarten, een lijst van onderwerpen, een jaartallen overzicht en 2 leeslinten. In soepele band in de kleuren roodbruim of zwart. Formaat: 9.5 x 14,5. Bestelnummer 031. Prijs 34,50. Ook verkrijgbaar met handige opzoekflap. Bestelnummer 032. Prijs 37.50. In N G-vertaling 1951. De tekst is gezet in twee kolommen. De perikopen zijn voorzien van opschriften en tekstverwijzingen. Hand zaam formaat en toch goed leesbaar. Voorzien van vier gekleurde kaartjes en extra bijlagen. In soepele band in de kleuren roodbruin, blauw, groen of oranje. Formaat: 12 x 18,5. Bestelnummer: 034. Prijs: 18.75 Ook verkrijgbaar met handige opzoekflap in de kleuren roodbruin of blauw. Bestelnummer: 035. Prijs:/ 22,-. Prijzen exclusief verzendkosten. Deze en andere bijbeluitgaven zijn verkrijg baar bij de boekhandel of rechtstreeks bij NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP Postbus 620 - 2003 RP Haarlem Telefoon 023-259501. Natuurbeschermers in beroep tegen Tuijnman Van een onzer verslaggevers 's-GRAVELAND De Zuiderzeespoorlijn in de Flevopol der dient ruim één kilometer te worden verschoven ln oostelijke richting. Deze toekomstige spoorverbinding tussen Amsterdam, Lelystad en Almere komt dan paral lel te lopen aan de nog aan te leggen rijksweg 6 en de hoogspanningsleiding, waardoor het natuurgebied de Oostvaardersplassen niet behoeft te worden doorsneden. Dit stellen de stichting Natuur en Milieu en de Vogelbescherming, die bij de Kroon in beroep zijn gegaan tegen de beslissing van minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) om de spoorlijn ge deeltelijk door de Oostvaarders plassen aan te leggen. Beide na tuurbeschermingorganisaties vin den het onaanvaardbaar dat de Oostvaardersplassen door de spoorlijn worden doorsneden, te meer daar de tracés van de spoor-, weg- en waterverbinding en de hoogspanningslijn kunnen wor den gebundeld. Een verschuiving van de spoorlijn behoeft de aanleg niet te vertragen. Het Oostvaardersplassengebled is een landschap van uitgestreke meren en moerassen, dat bij de drooglegging van de Flevopolder ln 1968 niet is ontwaterd. Sinds dien heeft zich een opmerkelijk rijke levensgemeenschap in het 3600 hectare grote gebied ontwik keld, die zich ln het bijzonder ken merkt door grote aantallen ver schillende vogels. De grauwe gans, die begin deze eeuw als broedvo- gel uit Nederland verdween, broedt nu weer in de Oostvaar dersplassen. Ook de zeldzame kwak en aalscholver broeden in het gebied, dat tevens een belang rijk voedselgebied is voor de in het Naardermeer broedende lepe laars. De Oostvaardersplassen ontwik kelen zich nog steeds en vormen nu reeds een natuurgebied van internationale betekenis. Deze ontwikkeling blijkt, aldus Natuur en Milieu en Vogelbescherming, volgens recent onderzoek echter afhankelijk te zijn van een veel groter gebied dan de plassen en de aanliggende rietlanden. Als de na tuur tot het huidige plassengebied wordt teruggedrongen, zullen de aanwezige waarden aanzienlijk achteruitgaan. Bij de vaststelling van het spoorwegtracé was dit nog niet bekend. Er is alle reden als nog met de uitkomsten van dit onderzoek rekening te houden en het tracé van de spoorlijn te ver schuiven. Natuur en Milieu en Vo gelbescherming leggen er de na druk op dat dit geen vertraging behoeft te betekenen voor de aan leg van de spoorlijn, die ook zij van groot belang vinden. Op een vraag van de president of hij niet had overwogen de vrouw op haar verzoeken om hulp bij zelfmoord „een keihard nee te verkopen", ant- woordde de verdachte dat haar dan toch weer een inrichting had ge wacht. De man zei dat hij nog gepro beerd had zijn vrouw te laten opne men in de Rijkspsychiatrische inrich ting in Eindhoven, waar zij misschien wel op de juiste manier behandeld had kunnen worden, maar dat die poging door de Ziekenfondsraad was getorpedeerd. „Dat wilden ze niet be talen." 'Geen euthanasie' De officier meende dat in dit geval niet van euthanasie kan worden ge sproken, onder meer omdat de vrouw geen „milde dood" heeft gehad en omdat er geen medicus aan te pas was gekomen. Ook zei hij eraan te twijfelen of de „zwakbegaafde vrouw" werkelijk dood wilde. Hij vond dat de verdachte zijn „plicht als echtgenoot" ernstig had verwaar loosd, en suggereerde dat de man er niet zoveel bezwaar tegen had gehad zich van zijn vrouw, „lastig en depres sief', te ontdoen. Het (kinderloze) hu welijk, merkte hij op, liet te wensen over. De raadsman, mr H. van der Schoor, verweet in zijn pleidooi de officier van justitie een wel uiterst negatief beeld van zijn cliént te hebben gege ven. Hij wees erop dat de vrouw een „lijdensweg" achter de rug had, en dat de verdachte lang genoeg had geprobeerd zijn vrouw van zelfmoord te weerhouden. Overmacht Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Henk Koning van binnenlandse zaken be raadt zich over een overstap naar de post van staatssecretaris van finan ciën. Minister Van der Stee van finan ciën wil de liberaal graag naast zich hebben, omdat deze van huis uit be lastingdeskundige is. Koning zelf is volgens welingelichte kringen niet enthousiast over een dergelijke wis sel, maar hij denkt er nog over. Koning is voor de post gevraagd, na dat een aantal kandidaten van het CDA om uiteenlopende redenen be dankte. Het CDA was de eerstaange- wezene om een kandidaat te leveren, omdat de vorige staatssecretaris. Nooteboom, die tegelijk met An dries- sen aftrad, van CDA-huize is. Indien Koning zou overstappen, zou het CDA een nieuwe staatssecretaris van binnenlandse zaken moeten zoeken, dit zou niet zoveel moeite kosten, werd gisteren in CD A-kring gezegd. DEN HAAG (ANP) De glastuinders zullen meer voor het aardgas moeten gaan betalen. Per 1 april (1980) wordt het gas drie cent per kubieke meter duurder en op 1 oktober komt daar nog eens anderhalve cent bovenop. De prijs voor de glastuinbouw komt hiermee per 1 april 1980 op 20,4 cent per kubieke meter aardgas. Tot dit principe-akkoord zijn de Ne derlandse Gasunie en het Landbouw schap gisteren gekomen, na langduri ge en moeizame onderhandelingen De sterke stijging van de olieprijzen hebben het Landbouwschap ertoe ge dwongen een snellere prijsaanpas sing voor gas te accepteren, dan ln de bestaande meerjaren-afspraak als basis was voorzien. In het nieuwe contract zal worden bepaald, dat nieuwe onderhandelin gen mogelijk zijn als op 1 april vol gend Jaar wordt geconstateerd, dat zich „explosieve en niet te voorziene prijsstijgingen" op de ollemarkt heb ben voorgedaan. In de tweede helft van 1982, zullen over de aardgasprijs na 31 maart 1982 opnieuw afspraken worden gemaakt. Bezorgdheid Werkers van de gemeente Amsterdam storten asfalt voor een nieuw wegdek bij de Nieuwe Kerk, waar koningin Beatrix zal worden ingehuldigd. ARNHEM (ANP) Twee mensen zijn gistermiddag om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de krui sing Schelmseweg-Monnikensteeg in Arnhem. Zij zaten ln een personenau to, die volgens getuigen met grote snelheid de kruising opreed en geen voorrang verleende aan een vracht auto. De slachtoffers zijn de 44-jarige H. v.d. Hooven uit Oss en de 50-jarige H. Vrielink uit Doetinchem. De be stuurder van de vrachtauto raakte licht gewond. De personenauto werd geheel vernield. In een gesprek tussen het landbouw schap en minister Braks (Landbouw) zijn de zorgelijke sociale en economi sche situatie van de Nederlandse glastuinbouw aan de orde geweest. Zowel bij de organisatie als bij de minister bestaat daarover bezorgd heid, gezien de stijging van de ener giekosten. Minister Braks heeft zich intussen bereid verklaard om ten behoeve van de energiebesparingen de glastuin bouw, ln 1980 10 miljoen gulden en ln 1981 van 25 miljoen gulden ter be schikking te stellen. De besteding zal in overleg met het bedrijfleven plaatsvinden en kan met name wor den aangewend voor het stimuleren van energiebesparende investeringen op de bedrijven, het energiebespa- ringsonderzoek en de aanwending van alternatieve warmtebronnen. De overeengekomen verhoging van De verdediger vond het „volstrekt onbegrijpelijk" dat de officier had gesuggereerd dat de verdachte zich op listige wijze van zijn vrouw had ontdaan. Naar zijn mening stond de man onder zo zware psychische druk, dat een beroep op overmacht zou kunnen worden gedaan. Met dat beroep op overmacht pleitte de raadsman voor onslag van rechts vervolging. Als de rechtbank anders oordeelt, zou naar zijn mening in elk geval geen onvoorwaardelijke gevan genisstraf moeten worden opgelegd. Volstaan zou volgens hem moeten worden met een symbolische, geheel voorwaardelijke, straf. De rechtbank zal op 17 april uit spraak doen. MAASTRICHT Namens enkele krakers is gisteren bij de hoofdoffi cier van Justitie in Maastricht een klacht over het optreden van de poli tie bij kraakpanden ingediend. Het laatste geval betreft 7 maart, toen de politie volgens de klagers met een enorme macht tegen geweldloze kra kers verscheen. Bij twee eerdere gele genheden zouden krakers zonder aanleiding zijn gefouilleerd en ge- geboeid, aan de haren zijn getrokken en in het gezicht geslagen. LEIDEN De achteruitgang van de Nederlandse plantensoorten is zorgwekkend. Sinds 1950 is meer dan de helft van de Inheemse planten met meer dan vijftig tot zelfs 99 procent afgenomen. Dit betekent dat de helft van de Ne derlandse flora alleen nog maar voorkomt in beschermde en goed beheerde natuurreservaten. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) zei dit gisteren ln Lelden tijdens de uitreiking van het eer ste exemplaar van het eerste deel van de Atlas van de Nederlandse flora. Dit handelt over de uitge storven en zeer zeldzame planten ln Nederland. Het bevat kaartjes en teksten van 332 plantensoor ten, waarin de gegevens van voor en na 1950 zijn opgenomen. Uit deze kaarten kan zowel het ver- spreldingspatroon als de achter uit-gang van elke plantensoort worden vastgesteld. Volgens staatssecretaris Wallis de Vries is dit soort atlassen (onlangs verscheen ook een atlas van de Nederlandse broedvogels) van be lang voor een krachtig natuurbe- houdsbeleld. ZIJ maken duidelijk welke aanslagen op natuur en landschap zijn gepleegd en zij ge ven ook aan waar nieuwe aansla gen moeten worden voorkomen. Het verdwijnen van een planten soort of een dlerensoort kan maar een keer plaatsvinden. Het initiatief tot de Atlas van de Nederlandse flora werd tachtig Jaar geleden genomen door de toenmalige conservator van het Rijksherbarium in Leiden, dr. J. W. C. Goedhart, die besloot een aantal verspreidingskaartjes van wilde planten uit te geven. Neder land werd daartoe ln hokken ver deeld, waar veldbotanlcl onder zochten welke planten daar voor komen. Dat de atlas nu volledig kan ver schijnen, is ook te danken aan de medewerking van het Centraal Bureau voor de Statistiek en een subsidie van het ministerie van CRM, waardoor meer medewer kers konden worden aange trokken. Het is de bedoeling dat in 1981 de atlas van de vrij zeldzame planten verschijnt en ln het Jaar daarna die van de meer algemene planten. advertentie Grote en kleine piraten, opgelet! Er gaan weer machtig leuke dingen gebeuren. Binnenkort kies ik het ruime sop en blijf dan dne Donald Ducks lang op zee. Dat belooft wat! Vanaf nummer 12 zit er drie weken lang een extra bijlage in Donald Duck, Deze drie extra bijlagen vormen te zamen een superspannend PiratenspeL Koop je Donald Duck gewoonlijk los? Haal dan vooral de nummers 12.13 en 14. Het fantastische Piratenspel kun je ook compleet thuisgestuurd krijgen door nu een abonnement te nemen. Stuur dan even de bon in en je blijft voortaan iedere week op de hoogte van al mijn avonturen. Groeten vanaf Schateüand, Ik neem een abonnement op Donald Duck voor tenminste 13 nummers Naam Adres Nummer Postcode Plaats Handtekening ouder Als welkomstkado ontvang tk; (één hokje aankruisen) een Piratenspel een korting van f 3.- op het eerste te betalen abonne mentsgeld voor een kwartaal (dus f 10.65 m plaats van (13.65 Ik betaal (eén hokje aankruisen) Donald Duck per bladenman per de mij toegestuurde acceptgirokaart dn blokletters invullen) De bon in een envelop zonder postzegel sturen naar Donald Duck, antwoordnummer 368. postcode "000 VE HAARLEM Maak nog geen geld over want de rekening volgt via de post of de bladenman Knipt u liever met in dit blad' Schnjf dan de inhoud van de bon over op een vel papier dat u in een envelop zonder postzegel naar hetzelfde adres kunt sturen. U kunt de bon ook afgeven aan de gewone weekblad verkoper. Hier even op letten de nieuwe abonnee mag geen abonnee zyn of dit de afgelopen dne maanden zijn geweest Donald Duck kost voor abonnees f 1.05 per week of f 13.65 per kwanaai (13 weken) Hel duurt circa dne weken voordat u het eerste nummer ontvangt de gasprijs zal voor een aantal glas- tuinders een onoverkomelijke terug slag ln hun bedrijfsultkomsten bete kenen Teneinde deze groep zoveel mogelijk te begeleiden, zal de minis ter proberen dat ln geval van bedrijfs beëindiging. de bestaande afbraak- premie voor glas wordt verhoogd. Wanneer blijkt dat de werkgelegen heid en de algemene produktle van de glastuinbouw sterk worden aange tast, zal tussen de minister en het landbouwschap overleg plaatsvinden op welke wijze de bestaande maatre gelen ten behoeve van de sector kun nen worden gebruikt en welke nieuwe maatregelen eventueel kunnen wor den getroffen. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Minister Pais van onderwijs heeft gistermiddag een ma quette onthuld van de nieuwbouw van de polikliniek-noord van het Aca demisch Ziekenhuis van de Vrije Uni versiteit. Op de maquette staat een afbeelding van de polikliniek, zoals die er ln 1985 uit zal zien. Met de bouw van deze pollklinlek-noord ls 220 mil joen gulden gemoleld op basis van het prijspeil ln 1979. Minister Pais legde in zijn toespraak de nadruk op het belang van de goede poliklinische zorg. Uit het oogpunt van kostenbeheersing zal opname in het Academisch Zloekenhuis minder vaak gebeuren. In plaats daarvan zal meer poliklinische hulp worden geboden. De bewindsman vroeg zich af of de toekomstige artsen genoeg praktijk ervaring kunnen opdoen in een poli kliniek. HIJ meende dat extra waak zaamheid was geboden, maar aan de andere kant hoopte hij dat de toe komstige hulsartsen het normaler gaan vinden naar een polikliniek te verwijzen, waar de patiënten ambu lant worden behandeld. De polikliniek-noord moet ln 1985 250.000 patiënten opvangen. Thans worden ln de noodbarakken toch nog circa 210.000 patiënten poliklinisch behandeld Het totale aantal polikli nische patiënten zal dan ln de verre toekomst uitgroeien tot 320.000. „Situatie zorgwekkend" Van onze redactie economie BILTHOVEN De Nederlandse Bond van Makelaars NBM in Biltho- ven vindt, dat de gisteren afgekon digde prijzenbeschlkklng voor make laarswerkzaamheden onvoldoende tegemoet komt aan de zorgwekkende situatie in de makelaardij. De maximum-tarieven ln de beschik king liggen, aldus de NBM, op een peil dat deze makelaarsorganisatie enkele Jaren geleden al hanteerde, en zijn daarom te laag. Hierbij wordt er op gewezen dat met name door de daling van de huizen prijzen, de inkomsten van de make laars voortdurend teruglopen, terwijl daarentegen de kosten blijven stijgen. De vrees wordt uitgesproken dat de werkgelegenheid in de makelaardij verder zal verminderen, waaraan wordt toegevoegd dat „het gevaar dat makelaars hun kantoor moeten sluiten, met de dag toeneemt". Vandaar dat de NBM heeft aange drongen op verder overleg met minis ter Van Aardenne, die de prijzenbe schlkklng heeft uitgevaardigd. DEN HAAO (ANP) - De rechter moet voortaan minderjarigen vanaf twaalf Jaar de gelegenheid geven hun mening te geven in vrijwel alle bur gerrechtelijke zaken, die van per soonlijk belang zijn voor de minder jarige. Deze zogenoemde „hoorregel" Ls vooral van belang ln zaken die het gezag over de minderjarige betreffen en zal worden opgenomen in het wet boek van burgerlijke rechtsvorde ring. Dit staat in het wetsontwerp over het horen van minderjarigen, dat minis ter De Ruiter van Justitie bij de Twee de Kamer heeft Ingediend. Op het ogenblik ls er een „hoorplicht** bij adoptieprocedures. Bij het treffen van een gezagsvoorzienlng of een om gangsregeling ls sprake van „een zo mogelijk horen". Verder zegt de wet ln geval van een ondertoezichtstel ling, ontheffing of ontzetting uit de ouderlijke macht of voogdij, dat de rechter de minderjarige kan horen. De rechter kan volgens het nieuwe wetsontwerp ook kinderen onder de twaalf de gelegenheid geven hun me ning uit te spreken, maar hoeft dit niet te doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9