ustitie op spoor van Protest tegen Belgisch autovignet Vrouwelijke soldaten klagen bij bond Yr Krakers 'olitie neemt pamfletten jegen Beatrix in beslag rroningse groep publiceert namen 30 April actiedag' aad MHP: onmaatregel ^èidt tot chaos Weer olievondsten op Nederlands deel in Noordzee ,ommissie lijft betere munitie Gevechtsfuncties weer ingetrokken door Den Haag 'Geslachts- indifferente' vacatures Vier kinderen van Marokkaan moeten Nederland verlaten Ministers blijven bij afwijzing regularisatie Rita 3IJDAG 4 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET kn een onzer verslaggevers .ïet*ISTERDAM De Amsterdamse officier van justitie jhr. mr. L. A. R. J. de Beaufort heeft *nen<$teren laten weten dat hij sinds een paar maanden onderzoekt of het mogelijk en wenselijk j«u«itwee oorlogsmisdadigers in West-Duitsland te laten berechten. De Beaufort, belast met de ijdenis^°"n^ en verv°lging van oud-nazi's, zei dit nadat de zogenoemde Groningse groep de a Imen van het tweetal via het ANP bekend had gemaakt. keer.Jt onde ruiaeèlze h. tr ftien ji denkpld we| ADVERTENTIE keer. Jt onderzoek heeft betrekking op 168). in 1949 in Arnhem tot jaar gevangenisstraf veroor- wegens doodslag, en op Adolf Ite M. (64). in 1950 bij verstek tot men. lenslange gevangenisstraf veroor- ellchjeld, eveneens in Arnhem. Iwel d is E Jke M.. geboren in het Duitse Metz- EkXs: hejusen, heeft zich in de oorlog in Ierland schuldig gemaakt aan de Silbertanne-moorden. irnietlarmee aanslagen op Duitsers en kruispB'ers werden gewroken. Hij woont cruis. I in Hegge. H.. geboren in het Friese isum. heeft zich in Hamburg geves- Omdat beiden de Duitse nationaliteit hebben, kunnen zij niet aan Neder land worden uitgeleverd. In overleg met de Westduitse justitie wordt na gegaan of het opportuun is hen in West-Duitsland te berechten. Vol gens De Beaufort is het zinvol daar toe over te gaan, als er een reële kans op een veroordeling bestaat. Dat wordt op het ogenblik onderzocht. De Groningse groep heeft ook rucht baarheid gegeven aan de namen van twee andere oorlogsmisdadigers. Klaas E. (63) en Gerardus W. (57). E.. geboren in Amsterdam, is in 1950 in Utrecht tot twintig jaar gevangenis straf veroordeeld. Bij de invasie in Nederland is hij de Duitsers behulp zaam geweest. w geboren in Den Haag. is in 1957 in Assen bij verstek tot de doodstraf veroordeeld. Hij heeft ettelijke Nederlanders in han den van de Duitsers gesteld, en hen ook mishandeld. Hij werkt nu als portier in een casino in Hamburg. E. woont in Düsseldorf. Hulpverlening rus. - Iden dé n metjan een onzer verslaggevers le ^"^OOSENDAAL— De politie in Roosendaal heeft gisteren bij n inval in het gebouw van de werkende jongerenbeweging 'VJ in Roosendaal een aantal pamfletten in beslag genomen arm werd opgeroepen tot actie tegen de inhuldiging van ningin Beatrix op 30 april in Amsterdam. verdenking van opruiing tot een rfflgkafbaar feit of tot gewelddadig op- beurenpden tegen het openbaar gezag wer- til mai 1 twee mannen ujit Roosendaal en ft. ïsel aangehouden. Ze zullen vol- ide week worden voorgeleid voor officier van justitie in Breda. Twee jieren. die de aanhouding tracht- te verhinderen, werden ook gear- (jtl( eerd. In Zwolle zijn woensdag al eele pamfletten in beslag gtomen. Hen. nii zoals 1 mee schreeuwt om actie. Laat deze bela chelijke miljoenendans niet onge stoord doorgaan. Kom naar Amster dam. Maar denk eraan: helm hoofd zaak". Volgens De Beaufort is het niet moge lijk deze twee oorlogsmisdadigers in West-Duitsland voor de rechter te brengen of hen uitgeleverd te krijgen, omdat zij destijds zijn veroordeeld wegens» hulpverlening aan de vijand Dit delict is in de Bondsrepubliek niet strafbaar. Tegen E. en W.'zou alleen bij overschrijding van de grens kunnen worden opgetreden. Een paar maanden geleden zei De Beaufort dat de Groningse groep met de publikatie van namen van gezoch te oorlogsmisdadigers zijn activitei ten doorkruist. Gisteren zei hij er niets voor te voelen nu opnieuw via kranten met de Groningers in discus sie te treden. De Beaufort heeft onlangs wel met een of meer leden van de Groningse groep gesproken om te trachten de door hem onwenselijk geachte publi citeit te vermijden, maar dat overleg heeft kennelijk geen resultaat opgele verd. De Amsterdamse officier vol stond gisteren met de constatering: „Ze taxeren de zaak anders dan ik." Woningbouw ïaoemde pamfletten circuleren op 'jé moment op veschillende plaatsen J 1st land. De justitie vermoedt dat ii i niet 0ndertekende affiches afkom- Lpellclg Zijn Uit kringen van krakers, zo J- Qpft een woordvoerder van het mi- en: G.fcterie van justitie gisteren meege- de pamfletten staat onder meer te „30 april-actiedag. Dit i-en Biecht (ANP) De Raad van Ant%rieg voor Middelbaar en Hoger n Lekfrsoneel (MHP) voorspelt dat de E). bodmaatregel tot een chaotische n Medfoom van ontheffingsverzoeken zal e Lely%jen „De bevriezingsbepalingen Weg). n zo'stringent. dat voor vrijwel elke te sluiten CAO een afzonderlijk tzoek om dispensatie nodig is", al- Groeijs de raad in een eerste reactie op de ^atregel. it ontheffingsbeleid is volgens ae lad MHP vaag en niet ingevuld rer, be^wiji de loonmaatregel zelf een „on- antwoord strak regime" oplegt, halvering van periodieken is naar 'ning van de raad volstrekt ondoor- ,ht. Ze leidt tot grove discrimina- tussen de werknemers onderling ze zet bovendien de bestaande haalsystemen op zijn kop. aldus de (ad die in 1981 een inhaaleffect ver- Icht om de dit jaar geleden schade herstellen. Ook wórdt een aantal zaken ge noemd, waarvan het geld volgens de makers van de oranjekleurige pam fletten beter voor woningbouw zou kunnen worden besteed, zoals de me tro, de Amsterdamse opera en de verbouwing van Huis ten Bosch. Prinses Beatrix staat afgebeeld als een ontploffende bom. Een woordvoerder van de KWJ in Roosendaal heeft meegedeeld dat te gen het optreden van de politie een klacht zal worden ingediend. Een agent zou één van de aanwezigen in het gebouw hebben geslagen. Het da gelijks bestuur van de KWJ in Utrecht heeft zich nadrukkelijk ge distantieerd van de affiches. Volgens de KWJ gaat het hier om een particu lier initiatief dat op geen enkele wijze iets met de werkende jongerenbewe ging te maken heeft. DEN HAAG (ANP) Op drie plaat sen in het Nederlandse deel van het continentaal plat is kort geleden olie aangetroffen. Minister Van Aardenne heeft dit gisteren meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen uit de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. De vondsten komen voor in drie blok ken: Ql, K10 en K18. Het in blok Q1 ontdekte veld is erg klein met een geschatte winbare reserve van onge veer twee miljoen kubieke meter. Van de twee andere vondsten is op het ogenblik nog geen raming te geven omdat er nog te weinig gegevens be schikbaar zijn. Nadere boringen zul len uitsluitsel moeten geven. Van gigantische olievoorkomens, zoals in perspublicaties vermeld, is echter geen sprake, aldus de minister van economische zaken. Van de eer der gedane ontdekkingen lijkt alleen het F3 veld een economisch winbare reserve te bevatten, namelijk van on geveer zes miljoen kubieke meter. De krakers en hun sympathisanten werden na de bezetting van de Amsterdamse dienst Herhuisvesting door leden van de mobiele eenheid verwijderd. Vervolg van pagina 1 Het werk van maan den is door de actie van de krakers ongedaan gemaakt. Op deze wijze wordt het door de gemeente en de krakers nagestreefde doel. een door zichtiger distributiebeleid, duidelijk belemmerd," aldus Wolffensperger. De dienst Herhuisvesting zal op 8 en 9 april gesloten zijn omdat het perso neel die twee dagen nodig heeft om de schade aan de administratie vast te stellen, aldus de directie van de dienst. Na de bezettingsactie trokken enkele honderden krakers en sympathisan ten in een spontane optocht door de binnenstad. Bij het paleis op de Dam en de Nieuwe Kerk werden enkele rookbommen gegooid. Toen de me nigte zich naar het stadhuis wilde begeven werd zij door eenheden van de Mobiele Eenheid tegengehouden. Daarbij vielen enkele rake klappen. Ook elders werd de optocht, aldus de krakers, door de politie geïntimi deerd Bij de krakers bestond op dat mo ment de vrees dat de eergisteren ge kraakte luxe-appartementen aan de Prins Hendrikkade door de Mobiele Eenheid ontruimd zouden worden. Dat bleek echter loos alarm. Van onze parlementsredactie De Belgische ambassadeur in Nederland is gisteren op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden in verband met het autovignet dat de Belgische regering wil invoeren d. Ptx larinch bTSd zoek naar ln Berr x>r eeu an den t het nén een onzer verslaggevers J. KCN HAAG De commissie-Valken, J» 16,- heeft geadviseerd voor het politie- ken, mttool de zogenoemde stopkogel te o.aan gebruiken, blijft naar andere is van initie zoeken, nu het advies niet door Hutb Goudnaan Buitenlanders moeten daarvoor dan 35 gulden betalen, voor het gebruik van de Belgische autosnelwegen. Dat vignet is veertien dagen geldig. Staassecretaris Van der Mei overhan digde de ambassadeur een „aide me- moire" over het vignet, waarin wordt» gesproken over „ernstige verontrus ting" over het voornemen van de Bel gische regering. De Nederlandse regering zal de Belgi sche regering er tevens op wijzen dat deze heffing in strijd is met de Bene- luxverdragen over het vrije grensver keer en met een al in 1938 afgesloten belastingverdrag Minister Tuijnman (verkeer en water staat) hoopt dat de Nederlandse pro testen gevoegd bij de eerdere bezwa ren van Duitse zijde, ertoe zullen lei den dat de Belgische regering alsnog van dit plan afziet. „Ik kan niet zeg gen wat we gaan doen als de Belgi sche regering niet op onze protesten ingaat. Ik voel niet veel voor gelijk soortige Nederlandse maatregelen te gen de Belgen, dan ga je echt de verkeerde weg op", zei minister Tuijnman gisteren Hij vindt dat de Belgische heffing niet te vergelijken is met tolgeld dat voor bepaalde wegen of bruggen, ook in Nederland betaald moet worden. „Het gaat dan niet om door de rijkso verheid aangelegde wegen en het zijn vaak snellere verbindingen naast an dere hoofdwegen", aldus Tuijnman. In een protestbrief aan de Belgische minister Voor het verkeerswezen wijst de Nederlandse autoreizenorga- nisatie „Vrij uit" er voorts op dat bij tolwegen voor het gebruik per keer wordt betaald. De Belgische heffing betekent dat Nederlandse automobi listen voor een gebruik van veertien dagen moeten betalen terwijl ze daar maar twee dagen doorgaans echt van gebruiken, aldus Vrij uit. De organi satie meent dat de heffing ook in het nadeel van de Belgen zelf is, omdat veel automobilisten naar omwegen zullen gaan zoeken en daardoor de landelijke rust zullen verstoren er gellrdt opgevolgd. Evenals de politie- Kahden zijn de voor de politie verant- lordelijke ministers Wiegel en De iter van mening dat de nu nog bruikte volmantelmunitie vervan- h moet worden. [j^eflgens een woordvoerder van het I uitgè\^lsterie van binnenlandse zaken is ir4reCh geen sprake van dat het zoeken •atle" alternatieve gestaakt is. nu het alvijn )ruik van de stopkogel op grote i's tellrfwaren 's Bestuit. De commissie- handelfken- die na het uitbrengen van alvijn de kortdurend contact staan met de istduitse fabrikanten die aan de wikkeling van een aanvaardbare ;el voor het politiepistool werken. amp) GRAVE Lilian Polman (17) en Gera Gruteke (18), de eerste twee technische specialisten van de krijgsmacht, die hun opleiding algemene militaire vor ming voltooiden, liggen overhoop met defensie in Den Haag. Aanleiding van het conflict is de inhoud van hun contract. De meisjes, die nu in Grave hun algemene rijopleiding (ARO) volgen, kregen vorig jaar de toezegging dat zij zouden worden opgeleid voor chauffeur op een pantserwielvoertuig (Lilian) en op een pantserrupsvoertuig (Gera) voor gewondentransport. Vorige week kregen zij in Den Haag te horen dat dit gevechtsfuncties zijn, die als zodanig nog niet zijn opengesteld voor vrouwen. r advies niet ontbonden is. zou in ministerie spreekt daarmee de gering van de Nederlandse politie- f- 80 id tegen dat de ministers hebben üamse |0ten de volmantelkogel te blijven T^rHaü ,ruiken De commissie-Valken, zo Drie^ dt gezegd, blijft zich op de hoogte tormul) lden van de vorderingen bij de )m en .i/jkiceling van munitie met grote- ïf st°PPende werking, maar zonder nadelen die aan de stopkogel zijn tderd i bonden Inmiddels zijn de meisjes al vijf maanden in militaire dienst en hebben zij zich men taal ingesteld op het gewenste specialisme, dat de mogelijk heid opent later in de burger maatschappij op een ambu lance te gaan werken. „Ze hebben ons warmgemaakt voor deze functie en nu probe ren ze ons over te halen ande re functies te aanvaarden, zoals die van rij-instructrice of bestuurder van een zwaar wielvoertuig zoals een tank auto." aldus de duidelijk te leurgestelde Gera Gruteke. „Een ander tegenvoorstel van Den Haag was ons contract als technisch specialist (een contract, om dienst te doen als reservemilitair voor vijf jaar) op te geven en te teke nen voor kort-verband-vrijwil- liger. Maar een KW'er krijgt geen civiele vakopleiding, waarmee je zoals deze oplei ding in de burgermaatschap pij veel kunt doen Als KW'er zouden wij dan als chauffeur op een vrachtauto of personenauto kunnen worden geplaatst," zeggen Lilian en Gera De twee meisjes hebben in Den Haag zelf ook een tegen voorstel gedaan. Dit houdt in dat zij hun huidige opleiding afmaken in de verwachting dat de mogelijkheden voor het plaatsen van vrouwen in gevechtsfuncties er toch wel zullen komen. „Ik wil niet van mijn idee een pantserrups- voertuig te besturen, afstap pen". zegt Gera. „Ze hebben ons wat aangepraat en nu kan het ineens niet. Het is eer stomme fout van ze geweest De meisjes hebben zich giste- Maar gevechtsfuncties staan ren over de handelwijze van de afdeling personeel van de Koninklijke Landmacht be klaagd bij hun vakbond, de FACOM (Federatie van Alge meen Christelijke Organisatie van Militairen). Secretaris A. Visser van de FACOM zegt: „Wij hebben de zaak inder daad in onderzoek genomen en zullen eerst een gesprek hebben met de directeur per soneel van de Koninklijke Landmacht Zodra een toe zegging wordt gedaan die te leurstelling oproept bij onze leden, ligt het op onze weg een voor beide partijen bevredi gende oplossing te vinden maar we moeten eerst bekij ken hoe dat contract luidt en onder wiens verantwoorde lijkheid het is afgesloten. Als blijkt dat de meisjes toezeg gingen zijn gedaan, zullen die moeten worden nagekomen" Alle functies open toch open voor vrouwen in de krijgsmacht? Minister Schol ten van defensie schreef in zijn memorie van toelichting op de defensiebegroting van 1979 immers: „Het beleid is erop gericht in beginsel alle functies binnen de krijgs macht voor vrouwen open te stellen De staatssecretaris en ik zien geen aanleiding ten principale een uitzondering te maken voor de zogenoemde gevechtsfuncties." Onderzoek FACOM-secretaris Visser rea geert hierop: „De landmacht onderzoekt op het ogenblik hoe de vrouwen kunnen wor den ingeschakeld. Weliswaar heeft de politieke leiding ge zegd dat in principe alle func ties voor vrouwen openstaan, maar de bedrijfsleiding tast nog af hoe hieraan gestalte kan worden gegeven Op het ministerie van defen sie in Den Haag blijkt de zaak van de twee meisjes al in be handeling te zijn op de afde ling rechtspositie personeel. Desgevraagd geeft een woord voerder van de legervoorlich- tingsdienst als commentaar „Bij het tekenen van een con tract en in dit geval een contract voor reserveperso- neel ga je akkoord met elke beslissing, die de minister neemt ten aanzien van Je functie De functie maakt geen deel uit van het contract en staat ook niet in het con tract omschreven maar in een beschikking, die aan het con tract is toegevoegd Ik weet niet wie deze vergissing heeft gemaakt want inderdaad staan gevechtsfuncties nog niet open voor vrouwen Dit is nog in onderzoek bij een pro jectgroep van de Koninklijke Landmacht", aldus de leger- voorlichtingsdienst Van onze sociaal- economische redactie DEN HAAG Verreweg het grootste deel van de vacatures in de kaartenbakken op de ar beidsbureaus heet binnenkort „geslachtsindifferent". De ar beidsbureau's werken in de meeste gevallen nu nog met slechts twee bakken, een met vacatures voor mannen, en een met vacatures voor vrouwen. Dat mag echter niet meer op grond van de „wet gelijke be handeling van mannen en vrouwen", die op 15 maart van kracht is geworden. In de provincie Utrecht was al een aparte bak met „geslachts- indifferente" vacatures inge voerd Het PSP-Kamerlid Van der Spek wilde toen van minis ter Albeda (sociale zaken) we ten hoe dat zit op de andere arbeidsbureau's. Daar blijken nog slechts twee bakken te worden gebruikt, voor mannen en vrouwen. Dat gebeurt op grond van de voorkeur die een werkgever opgeeft wanneer hij een vacature aanmeldt. De ar beidsbureau's wijzen, volgens de minister al wel de werkge vers steeds meer op de zin van roldoorbreking in de beroepen- wereld. Door de nieuwe wet is het ech ter voortaan verboden bij het werven van personeel onder scheid te maken tussen man nen en vrouwen. Uitzonderin gen mogen alleen worden ge maakt wanneer het geslacht strikt bepalend is voor het be treffende beroep. De minister werkt aan een wet die werkgevers voortaan ver plicht hun vacatures op te ge ven bij de arbeidsbureau's. Bij die gelegenheid, of misschien al eerder, zullen alle arbeidsbu reau s overgaan op de nieuwe indeling van de vacatures. Werkgevers die dan vacatures aanmelden voor uitsluitend mannen of vrouwen, zal dan worden gewezen op de strijdig heid met de wet DEN HAAG (ANP) - De president van de rechtbank in Den Haag. mr. J H. Blaauw. heeft gisteren in vonnis in kort geding bepaald, dat de drie dochters en een zoon van een in Lei den wonende 37-jarlge Marokkaan te rug naar hun vaderland moeten Vol gens de rechtbankpresident heeft staatssecretaris Haars van justitie juist gehandeld door geen schorsende werking te verbinden aan een verzoek tot herziening van het eerder geno men besluit dat de kinderen het land uit moeten. De Marokkaan woont sinds 1966 in Nederland. In 1972 kreeg hij een ver blijfsvergunning. DEN HAAG (ANP) Minister Albe da van sociale zaken heeft in een brief aan de voorzitter van de Tweede Ka mer uiteengezet waarom de regering de „illegalen-motie" niet uitvoert Deze motie die door de Kamerleden Buurmeijer (PvdA) en Wessel-Tuin- stra (D'66) is ingediend en vorige week met een krappe meerderheid is aangenomen bepleitte versoepeling van het illegalenbeleid. Minister Albeda wijst in zijn brief op de „fundamentele bezwaren" tegen regularisatie van illegale vreemdelin gen. „Daar komt nog bij dat aan de uitvoering van de in de motie vervat te voorstellen talrijke praktische be zwaren kleven", aldus de minister. De bewindsman zegt in de brief, die hij mede namens de minister van justitie schreef, dat de regering elke vorm van regularisatie onjuist en onge wenst vindt „Regularisatie is in strijd met de grondslag van het vreemdelingenbeleid en werkt de komst van nieuwe illegalen in de hand. Ook werkt regularisatie discri minerend ten opzichte van diegenen die de afgelopen jaren tevergeefs heb ben geprobeerd via legale weg naar Nederland te komen", aldus de brief In een eerste reactie zei het Kamerlid Buurmeijer dat de brief van de be windslieden „niets nieuws" bevatte „Aan elke oplossing zijn praktische bezwaren verbonden. Dat kan nooit de reden zijn om het niet te doen Als er een wil is bestaat de mogelijkheid om aan die bezwaren iets te doen. Ik blijf van mening dat de motie moet worden uitgevoerd en zal blijven aan dringen op een Kamerdebat", aldus het Kamerlid „Mam. kunt u de hoed van deze me vrouw even repareren?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3