root bouwplan in elystad stilgelegd Sparen tegen hoge rente. 71% 81% Veel kinderarbeid in derde wereld koopwoningen vorden huurhuizen FNV: Van Gelder te optimistisch Dikkers Hengelo wil zes miljoen steun (En toch niet vastzetten.) De Amro Spaar-Plus rentes zijn het vergelijken waard. Vojectontwikkelaar in problemen Wijziging door slechte markt Werk van ruim 1000 man op de tocht Open dag glastuinbouw Bedrijf in financiële problemen DeSpaar-Plus- Rekening. Rechtstreeks erzekeren goedkoper DeSpaar-Plus-Extra- Rekening. De Amro-Giro-Extra^1^ Rekening. ok in Canada nte omhoog Verlies van Vmf /Stork is gehalveerd Europese betaalpas voor houders van girorekeningen Geld uit centrum bejaarden gestolen liJDAG 4 APRIL 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 17 R 21 HS 19 m onze redactie economie SLYRTAD In Lelystad is een groot bouwproject, dat in opdracht van de projectontwikke- ir F. J. van der Meyden in Amsterdam door Eba in Amsterdam (een dochterbedrijf van sem) werd gebouwd, stilgelegd. oorzaak hiervan ligt in de finan- le problemen waarin deze project- twikkelaar terecht zou zijn geko- Bij Van der Meyden was glste- niemand voor commentaar be- kbaar. Door een woordvoerder van werd desgevraagd medegedeeld, tde bouw werd geschorst omdat de telingen niet meer verzekerd wa- l Intussen was de vordering van op Van der Meyden al opgelopen „enkele miljoenen" guldens. liddels wordt, zo werd door Eba r medegedeeld, getracht door idel van onderhandelingen tot de of andere oplossing voor de pro oien te komen. Inmiddels wordt, werd door Eba verder medege deeld. getracht door middel van on derhandelingen tot de een of andere oplossing voor de problemen te ko men. Intussen lijdt (ook) Eba schade en het is de bedoeling hiervoor een schadeclaim bij Van der Meyden in te dienen. Woningen Het nu stilgelegde project omvat 256 koopwoningen (appartementen, pre miekoopwoningen en „luxere" wo ningen), alsmede winkels en kanto ren. Bij Eba bestaat de indruk (bij Van der Meyden was. zoals opge merkt, geen bevestiging daarvan te krijgen) dat de problemen zijn ont- staan door de slechte situatie op de markt voor koophuizen. Van de 256 woningen zouden er tot dusverre maar 14 zijn verkocht. De oorzaak daarvan zou niet zozeer zitten in de prijzen (de appartemen ten kosten zo'n ƒ84.000, de premie woningen rond de 150.000 en de luxere woningen rond de ƒ200.000), maar in de huidige hoge hypotheek rente en de onzekerheid of in de toe komst de betaalde hypotheekrente aftrekbaar zal blijven voor de inkom stenbelasting. Door de geschetste ontwikkeling is. de werkgelegenheid van ongeveer tachtig man in gevaar gekomen. Voor de twintig man eigen personeel van de Eba zal er wellicht binnen het Ogem-concern vervangende werkge legenheid zijn. Hoe het moet met de zestig man personeel van onderaan nemers, is momenteel nog niet duide lijk. Van onze redactie economie AMSTERDAM De Industriebond FNV vindt dat de leiding van Van Gelder veel te optimistisch is in haar verwachtingen voor de komende jaren. Op korte termijn zijn nieuwe stappen nodig om de bedreiging van het voortbestaan van Van Gelder af te wenden. Als het bestuur zijn huidige beleid doorvoert, staat de werkgelegenheid van 1000 tot 1.200 mensen op de tocht. Evenals in de afgelopen twee jaren zullen de glastuinders ook dit jaar weer een „open dag" houden en wel op zaterdag 12 april. In alle belangrijke glastuinbouwgebieden zullen de kassen open zijn voor het publiek. Van een onzer verslaggevers ASSEN De komende vijf jaar wor den in het noorden 60.000 huizen ver sneld geïsoleerd. Het project start op 28 april. Het gaat om een onderdeel van het nationaal isolatieprogramma dat in totaal 12 jaar duurt. Het noor delijke isolatieprogramma wordt be geleid door een stafbureau ISO- Noord, waarvoor minister Van Aar- denne het startsein zal geven. Behal ve het belang voor energiebezuini ging biedt het project ook nog hel voordeel van extra werk. Gedurende die vijf jaar kunnen een kleine dui zend mensen werken Dat is de strekking van een rapport dat de Industriebond FNV gisteren de leiding van het concern heeft aan geboden. De bond heeft overigens geen vertrouwen meer in de raad van bestuur en is van mening dat de leden moeten worden vervangen. De bond heeft dat ook aan de raad van com missarissen meegedeeld. Een van de hoofdpunten van kritiek van de FNV is dat het financierings arrangement. dat Van Gelder enkele maanden geleden heeft gesloten met de Nationale Investeringsbank, de ABN en enkele andere financiële In stellingen, veel te optimistisch is in gevuld. Bij de veronderstelde ontwik kelingen is de wens de vader van de gedachte geweest, aldus bondsbe- stuurder F. van der Veer. Nu al is gebleken dat geld uit het arrange- >n een onzer verslaggevers ELFT De afdeling vast- ed van Nationale Nederlan- tn in Delft, heeft alle koop- nning-projecten die de patschappij in uitvoering left, omgezet in huurwo- ng-projecten. De maatregel genomen in verband met de tchte situatie op de koop- oningenmarkt. meest spectaculair is de ver- thuivlng in de Rotterdamse wijk Ze- wütamp, waar de bouw van 81 pre- iMcoopwoningen al was gestart. Na vttleg met de verantwoordelijke «tterdamse wethouder en het mi- van Volkshuisvesting is gis- ent besloten, het plan wél uit te oera, maar dan in de premle-huur- Éer. •tionale Nederlanden heeft momen- d vier bouwprojecten in ons land >en waarbij sprake was van koop ken. In Hellevoetsluis zouden in plan Koolstee 113 kopers gevon- moeten worden en in Leiden 100. de voorbereidingsfase schrapte tionale Nederlanden deze opzet naar premie/huurwoningen over schakelen. Hetzelfde gebeurde met een plan voor 250 woningen van diverse cate gorieën in het centrum van Amers foort. Alle vrije sector en premie/ koopwoningen werden uit deze plan nen gehaald om er louter premie/ huurwoningen voor in de plaats te zetten, waardoor er bovendien meer huizen dan gepland neergezet zullen worden. Voor alle bouwprojecten geldt dat ze nog dit Jaar ter hand genomen wor den. Voor de wijk Zevenkamp bete kent het dat de huurwoningen binnen één Jaar opgeleverd zullen worden. HENGELO (ANP) De Hengelose machinefabriek G. Dik kers en Co. heeft het ministerie van economische zaken zes miljoen gulden steun gevraagd om uit de financiële proble men te komen en de noodzakelijke investeringen mogelijk te maken. Komt het in december vorig jaar al aangevraagde overheidsgeld niet in de loop van april beschikbaar, dan raakt het voortbestaan van Dikkers waar vijfhonderd mensen werken in gevaar. Op krediet van bankiers hoeft het bedrijf niet meer te rekenen. Voor hen is de limiet wat de leningen be treft bereikt. Dit heeft directeur C. S. Craig donderdag meegedeeld. De problemen bij de afsluiterfabriek van Dikkers zijn, volgens de directie, vooral een gevolg van de overschake ling van traditionele, eenvoudige en onrendabele produkten op speciaal- afsluiters van hoge kwaliteit. On danks grote inspanningen is de fa briek er niet in geslaagd de vereiste omzet te halen, onder meer door ge brek aan vakmensen, organisatori sche problemen en een bijzonder hoog defectenpercentage. Dit alles leidde ertoe dat de kwaliteit van de produkten te wensen overliet en klanten te lang op hun bestellin gen moesten wachten. Momenteel is de orderportefeuille van de afsluiter- fabriek overigens nog vrij goed gevuld. De positie van de staalgieterij (door de overcapaciteit in de gieterijensec tor al geruime tijd een zorgenkind van Dikkers) is dit jaar aanzienlijk verbeterd: het totale bedrag aan or ders was in de eerste drie maanden bijna gelijk aan de helft van de omzet in 1979. Maar het zal naar verwach ting van de directie tot de tweede helft van 1981 duren alvorens het mogelijk is quitte te spelen. Het investeringsplan, dat Dikkers met overheidshulp hoopt uit te voe ren. voorziet onder meer in de moder nisering van het machinepark. Ook wil het bedrijf geld gaan steken in een eigen opleidingsschool, om zo te kun nen voorzien in de grote behoefte aan hoog gekwalificeerde vakmensen- Momenteel heeft Dikkers 20 vacatu res in de directe produktie. In de afgelopen jaren was het vaak zo moeilijk om aan Nederlandse werk nemers te komen ADVERTENTIE onze redactie economie STERDAM Een klacht tegen advertentie van Ohra Verzekerin- In Arnhem, waarin wordt gezegd deze maatschappij geen gebruik »kt van tussenpersonen en de pre- daardoor lager is dan die van iere verzekeringsmaatschappijen, ioor de Reclame Code Commissie Amsterdam van de hand gewezen. gemerkt wordt dat het niet ontoe- tbaar is te stellen, dat het door ra beoogde systeem van „direct- illng" besparingen oplevert, nu de ra in 99 procent van de gevallen een verzekering wordt gesloten, n gebruik maakt van een tussen- loon. Voorts is gebleken, dat de ra zonder winstoogmerk verze- bezwaar had de Reclame Code nmissie tegen de zinsnede (die in- Idels uit de advertentie is ge rapt) dat „er niemand langs komt u wat aan te praten". Deze ultla- werd te absoluut geacht aange- de Ohra desgewenst zelf ook and laat komen om nadere inlich- |en te verstrekken. Bovendien d het in strijd met de eisen van oen geacht, een tussenpersoon af Khilderen als iemand die wat aan ut praten. Kiezen voor een Spaar-Plus is kiezen voor hoge rente, waarbij u kunt storten en opnemen zoals u dat wilt Momenteel 2meer rente dan de gewone spaarrekening en direct opvraag baar Alleen als u opneemt, betaalt u 1% opnamekosten over het opgenomen bedrag. Blijft uw inleg langer dan 6 maanden staan, dan is deze rekening al voordeliger dan de gewone spaarrekening. En wat op de Spaar-Plus-1 Rekening blijft staan, is goed voor de hoge rente van: sning. Dat is sparen tegen een hogere rente. Ook hierbij kunt u storten en opnemen zoals u dat wilt Momenteel liefst 314% meer rente dan een gewone spaarrekening Als u geld op neemt, betaaltu2%overhet opgenomen bedrag Deze spaarrekening is, wanneer uw inleg langer dan 10 maanden blijft staan, voordeliger dan de Spaar-Plus-Rekening Een Spaar-Plus- Extra-Rekening is het overwegen waard, zeker gezien de rente van: Sparen tegen een nog hogere rente en toch maar 2% opnamekostenmaar hier gaat alles per post. Storten, u maakt gewoon geld over van uw bank-of (OneloolijU girorekening. Vi" 1, Opnemen, via een eenvoudig q formuliertje wordt het bedrag s-<° op uw bank- of girorekening teruggestort De Amro-Giro-Extra- Rekening geeft'n i rente van: STERDAM (Reuter) Ook in Ca- öa stijgen de rentetarieven naar ekende hoogte: Canadian Imperi- lank of Commerce hanteert sinds iderdag een „prime rate" van 17,5 cent. Dit tarief voor leningen aan meest kredietwaardige onderne- :n stond op 16,5 procent. t Royal Bank of Canada rekent nu (16,5) procent, maar Bank of Dtreal houdt het nog even op 17,25 5) procent. Mercantile Bank of Ca- k heeft haar op de Amerikaanse lar gebaseerde tarief op 20,25 15) procent gebracht. GENÊVE (AFP) Hoe groot de kloof nog is tussen de hoog geïndustrialiseerde westerse landen en de ontwikkelingsgebieden, blijkt uit een rapport van de Internationale Organisatie voor Werk in Genève, dat binnenkort het daglicht zal zien. Het aantal kinderen tussen de tien en de veertien jaar dat actief deelneemt aan het arbeidsproces, bedroeg in 1975 nog 55 miljoen. Tachtig procent daarvan woont in Azië. Afrika eist 16 procent op van werk krachten in die leeftijd, Latijns-Ame- rika Iets minder dan 4 procent. In het Westen, waaronder ook Rusland wordt begrepen, komt op de 500 vrou welijke werknemers gemiddeld één meisje in die leeftijd voor. De Internationale Raad voor Werk, legt zich in haar rapport speciaal toe op de positie van de werkende vrouw Geconstateerd wordt, naar aanlei ding van analyses van de werksitua tie in 80 verschillende landen, dat van gelijke kansen en gelijke behandeling van vrouwen en mannen op arbeids gebied nog geen sprake is Wel is het aantal werkende vrouwen de afgelo- ADVERTENTIE Malei maakt en monteert deurcn.Ooh zeergrote. pen dertig jaar fors gestegen: van 344 miljoen in 1950, tot een geraamde 900 miljoen tegen het eind van deze eeuw. In 1975, zo blijkt uit het rapport, namen 576 miljoen vrouwen deel aan het arbeidsproces. Zij namen hiermee iets meer dan eenderde deel van de totale arbeidsmarkt voor hun reke ning. Het aantal werkende vrouwen vertoont echter grote verschillen per land. Een op de vier werkende vrou wen is Chinees, terwijl vrouwen in drie andere grote landen meer dan dertig procent van het totale werk aanbod voor hun rekening nemen. Dat zijn in 1975 in India 77 miljoen vrouwen, in Rusland 63 miljoen, en in Amerika 36 miljoen werkende vrouwen. In Latijns-Amerika is het aantal wer kende vrouwen met een percentage van 14 het laagst. In Rusland werkt 46 procent van de vrouwen. Agrarische sector De agrarische sector blijkt het groot ste aantal werkende vrouwen aan te trekken: meer dan de helft van de totale vrouwelijke beroepsbevolking. In de secundaire sector werkte 20 procent van de werkende vrouwen, en in de dienstensector bijna dertig pro cent. Van de 287 miljoen die in totaal in de agrarische sector werkzaam zijn, woont driekwart in Azië. In de helft van de Afrikaanse landen wer ken negen van de tien vrouwen in de landbouw. In Europa en Rusland, werkt slechts een op de tien vrouwen in deze sector. In Noord-Amerika een op de tien. De tweede grote sector waarin vrou wen werkzaam zijn is de dienstverle nende. met 147 miljoen werkneem sters. Meer dan de helft van de wer kende vrouwen in ontwikkelde lan den werkt in deze sector, tegen min der dan 20 procent in Afrika en Azië. Zeldzaam hoge percentages worden gemeten in Noord-Amerika (78 pro cent). in Latijns-Amerika (67) en in de meeste Europese landen (59). In de industriële sector werkt slechts een fractie van het aantal werkende vrou wen: 6 procent in Afrika en minder dan 5 procent in twaalf Aziatische landen In Nederland steeg het aantal werkende vrouwen tussen 1960 en 1975 van 22,6 tot 27 procent. Het merendeel daarvan werkt in de dienstverlenende sector en bij de overheid (38 procent) ment. dat bestemd was voor financie ring van Investeringen, nodig is voor het opvangen van verliezen. In totaal zal Van Gelder zijns inziens dit jaar 53 56 miljoen verliezen. In januari sprak het bestuur niet tegen, dat het totale verlies over 1980 en 1981 samen 60 miljoen zou bedragen. Van der Veer vreest dat Van Gelder over een maand of drie, vier zal mee delen. de fabrieken Velsen en Ren- kum I te moeten Inkrimpen. Daar zit een groot deel van de wankele ar beidsplaatsen naast Wormer, waar nog 400 450 mensen werken en dat volgens de raad van bestuur dicht moet. Weigering De Industriebond weigert te praten over de sluiting van Wormer, omdat men het totale beeld van het concern mist. Men wil niet aan de sluiting meewerken en straks weer geconfron teerd worden met Velsen en Renkura I. Eerst een totaal plan, aldus Van der Veer. De bond wil Wormer in aange paste vorm met 129 mensen min der voortzetten waarbij de asbest- produktie de eerste jaren de vestiging overeind moet houden Van 1981 af zou er weer meer kasgeld kunnen binnenstromen dan uitgaan (wat ove rigens nog geen winst betekent). Voor deze reddingsoperatie is 14 miljoen nodig en dat geld komt er voor de financiers beslist weer uit, meent de bond. Het plan betekent voor Wormer een kostenbesparing van 30 procent. Ook het bureau Mckinsey kwam daar ongeveer c Maar volgens Van Gelder is dat niét genoeg en wil men de plannen voort zetten. Het pesoneel van Van Gelder- Wormer heeft de moed echter nog niet opgegeven, is de ervaring van de bond. Maatregelen Een steenb 'tje in Abu Road, Noord-India. Vol* Peter DtUtrl De FNV-bond acht op korte termijn een aantal maatregelen voor het hele concern nodig. Ten eerste uitwerking van een herstructureringsplan voor de hele onderneming. Ten tweede een groter overheidsaandeel dan de hui dige 20 procent in de krantenpapier fabriek. De aanloopverliezen druk ken daardoor minder op het concern- resultaat. Ten derde medefinancie ring door de grote Amerikaanse aan deelhouder Crown Zellerbach. Ten vierde nieuw overleg over het finan cieringsarrangement. AMSTERDAM (ANP) Het verliet van de Verenigde Machinefabrieken/ Stork is vorig Jaar gedaald van 75,8 miljoen tot 37.3 miljoen. De gecon solideerde resultaten sluiten met een verlies van 18,8 miljoen tegen een verlies van 34,3 miljoen in 1978. Van het resultaat van Stork Werkspoor Diesel is 2.1 miljoen (1978: ƒ16,8 miljoen) verlies begrepen in de resul taten van het concern. Bovendien zijn voorzieningen gevormd voor poli tieke risico's van 15,5 miljoen (vorig jaar, 12,5 miljoen) en herstructure ringskosten van 3 miljoen (vorig jaar: 29 miljoen). In 1979 werd in totaal voor 1.728 miljoen opdrachten ontvangen tegen 1.738 miljoen in 1978. De orderpor tefeuille daalde iets en wel van 1.732 miljoen tot 1.721 miljoen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Houders van giroreke ningen zullen in de toekomst ook een Eurocard kunnen gebruiken. Deze van oorsprong Europese betaalpas. waaraan tot nu toe in Nederland al leen door de banken wordt deelgeno men, kan over de hele wereld ge bruikt worden. Er zijn 2,5 miljoen bedrijven zoals hotels, restaurants, winkels, lucht- baartmaatschappijen bij aangeslo ten. De Eurocard fungeert als aanvul ling en niet als vervanging van de girobetaalkaart en de Eurocheque Girorekeningen zullen toegang tot de Eurocard-organisatle geven, omdat de PTT In de Eurocard B V. mag gaan deelnemen De ministerraad heeft gisteren een wetsontwerp goedge keurd dat de PTT hiertoe machtigt Het wetsontwerp moet uiteraard eerst door het parlement worden goedgekeurd, alvorens de nieuwe si tuatie in werking treedt. ENSCHEDE (ANP) Bij een Inbraak in het bejaardencentrum „Eigen Haard" in Enschede is voor een be drag van ruim 64 000 gulden ont vreemd. Het betrof in hoofdzaak zak en kleedgeld van bejaarden. De in brekers hebben de kluis in het kan toor van het bejaardenoord met een valse sleutel geopend. De politie heeft nog geen spoor van de daders

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19