Zeilvloot op weg van oost naar west WELKE PRUS MOET U VOOR ZUINIGHEID BETALEN? Jachten proberen negentiende eeuws record te breken Extra opbrengsten aardgas voor hulp aan noorden Universiteit van Utrecht wil van gekraakte villa af V erkeersslachtof f er UW NIEUWE HORIZON: MÉÉR DAN ZUINIG. ALv.a.13.990," DE WARE LIEFDEVOOR A U T O 'S VRIJDAG 4 APRIL 1980 TROUW/KWARTET P 16 RHS I door Jan Brugman Acht uitgekiende zeiljachten doorklieven op het ogenblik de Indische Oceaan en nemen ongeveer dezelfde route waarlangs in de vorige eeuw befaamde klipperschepen als de Cutty Sark en de Kelso hun lading zo snel mogelijk naar Europa brach ten. De kleine vloot is op 12 maart bij Anjer (Java) gestart voor de Spice Race. De finish is in het Nauw van Calais. De bemanningen van drie grote sche pen door een serieuze poging om het waarschijnlijk nog nooit door een zeilschip overtroffen record te breken van de Kelso. die (ln I860) 63 dagen over het traject deed. Schippers Phi lippe Facque met zijn Franse sloep- Jacht, de Nederlander Gerard Dijk stra met zijn Nederlandse kits en de naar Australië geëmigreerde Neder lander Jos Maasakkers eveneens met een kits. hebben deze uitdaging aan genomen. Deze drie slaan de rustpau ze in Kaapstad over en stevenen zon der onderbreking naar de eindlijn. Of de recordpogingen zullen slagen, is nog maar de vraag. De Kelso is indertijd natuurlijk mede tot zijn prestatie gekomen dank zij zeer gun stige winden. De eerste tijd na de start van deze wedstrijd was het daar maar matig mee gesteld. Op 18 maart meldden de organisatoren weliswaar dat de schepen van Dijkstra en Fac que driekwart dag vóór lagen op de Cutty Sark. die (in 1870) 71 dagen over het hele traject deed. maar dat is nog altijd acht dagen langer dan de Kelso Het is bekend dat de Cutty Sark indertijd bij Kaap de Ooede Hoop (Zuid-Afrika) al drie dagen ach ter lag bij de Kelso. laatst aankomende Jacht hebben in gesteld. Het grootste Nederlandse Jacht dat aan de race meedoet is dat onder commando staat van Dijkstra, het is op een decimeter na twintig meter lang. De eigenaar, Conny van Riet schoten, behaalde er mooie overwin ningen mee in de Transatlantic Race van 1977 en de Round the World Race in 1977-'78. Dijkstra heeft een beman ning van elf koppen aan boord. De 48-Jange Adrlaan van Stolk heeft speciaal voor deze race een kotter- Jacht van 15.20 meter lang laten bou wen. Van Stolk is pas een paar Jaar' geleden begonnen met wedstrijdzei len op het grote water en heeft kenne lijk de smaak te pakken gekregen. HIJ heeft voor deze reis vijf beman ningsleden meegenomen. Dan is er nog een Nederlands sloep- Jacht van twaalf en een halve meter, dat onder leiding staat van Dirk Nau- ta (30), die al twee maal in wedstrij den rond de wereld Kaap Hoorn heeft gerond. Een even traditionele als waardevolle onderscheiding. Zijn sloepjacht doet het heel goed ln de race. Geregeld wordt gemeld dat hij volgens de gecorrigeerde tijd de vloot aanvoert. Geregeld kom Je ln de berichten over de race de Cutty Sark tegen en dat is KlGIIIStG niet zo vreemd. Deze beroemde klip per bestaat nog steeds en is als mu seumstuk te bezichtigen ln een dok bij Greenwich. De belangrijkste prijs bestaat uit een zilveren model van dit schip: 42 centimeter lang. dertig cen timeter hoog. De prijs wordt uitge reikt voor het Jacht dat het hele tra ject volgens een gecorrigeerde UJd het snelst heeft afgelegd. Handicap Elk schip heeft zijn „handicap" naar gelang het langzamer wordt geacht dan het snelste schip, ln dit geval dat van Maasakkers. Na metingen van onder zeiloppervlakte, lengte en ge wicht wordt aan de hand van inge wikkelde berekeningen het aantal uren vastgesteld dat bij de finish wordt afgetrokken van de werkelijk gezeilde tijd. Op die manier probeert men elk schip een gelijke kans te geven. Maasakkers' schip heeft een correctietljd van nul. Het kleinste Jacht, uit Nederland, en onder com mando van schipper Ewald Neljen- hoff, mag het grootste aantal uren van de gezeilde tijd aftrekken: 502. Dit soort regelingen heeft tot gevolg dat er voor Jachtontwerpers veel werk aan de winkel is. Steeds weer wordt er aan de hand van de handi capvoorschriften geprobeerd een Jacht te maken dat ..goed in de ra ting" ligt. Oudere Jachten, hoewel daar vaak zeer goede zeilers bij zijn. maken daarom geen kans in dit soort wedstrijden. Daarom is het verklaar baar dat het oudste Jacht dat aan de Clipper Race deelneemt, de Gipsy Moth V is dat ln het Jaar 1970 te water werd gelaten Het schip werd ge bouwd voor wijlen Sir Francis Chi chester. nadat deze zijn historische race rond de wereld met zijn Gipsy Moth IV had voltooid. De ontwikkelingen hebben er toe ge leld dat (bijna) geen particulier het zich meer financieel kan veroorloven aan een dergelijke race deel te ne men. Een beetje modem oceaan-wed- strijdjacht gaat al gauw in getallen met zes nullen lopen. Dus. sponsoren, en dat kun Je aan de namen van de Jachten zien. Gelukkig wordt de har de zakelijke kant van de 8plce Race een beetje getemperd, doordat de or ganisatoren ook een prijs voor het Van een onzer verslaggevers ORONINOEN Door extra aardgas baten als financieringsbron voor maatregelen ten behoeve van het noorden aan te wenden, stelt minister Van Aardenne Fré Meis en andere actievoerders en pleitbezorgers in het gelijk. Dit schrijft het Nederlands Christelijke Werkgeversverbond ln het orgaan „De Werkgever". „Na veel stampij in het Groningse is deze erkenning een succes De regio heeft de onderwaardering lange tijd als schrijnend onrecht gevoeld." zo wordt vastgesteld door de NCW, die overigens geen oordeel uitspreekt over deze gang van zaken maar wel vaststelt dat de Groninger Staten dit resultaat hebben bereikt na einde loos gekrakeel en vervolgens op merkt „maar de rest van het noorden kan er mee aan het werk Men vindt echter dat het bedrijfsleven er tot nu toe onvoldoende bij is betrokken. Verder wordt opgemerkt dat de „In strument valley" de tien fabriekjes die Enraf-Nonlus in Oost-Gronlngen wil stichten nog aan belang zou winnen als de verkoopafdeling niet ln het westen blijft, zoals nu de bedoe ling is. Juist dit soort activiteiten zou hoger personeel naar het noorden brengen en de structuur van dit ge bied versterken Dit soort argumen ten wordt tenslotte ook aangevoerd om de PTT-top naar het noorden te halen. dat bij het naderen van Kaapstad de wind zal aanwakkeren en naar het westen draaien. Dat betekent wind tegen, schip op één oor en tegen de golven in varen. Het leven wordt er niet comfortabeler op. Volgens een van de laatste berichten lag Dijkstra 474 zeemijl achter op de Kelso. Hij voert de vloot nog steeds aan. Het jacht van Neijenhoff heeft Intussen gemeld moeilijkheden met de tuigage te hebben. Ook zit er een scheur in de boeg. Verder zijn er moeilijkheden met de radio en de motor. Volgens de organisatoren is het nog niet zeker of het Jacht het eiland Mauritius zal aandoen, fo zal doorvaren naar Kaapstad. Intussen heeft ook een zeiljacht uit Het vierde Nederlandse schip is dat van Neijenhoff en is 10.60 meter lang. Het is behalve het kleinste, ook het experimenteelste Jacht van de hele vloot en dat is ook door een leek duidelijk te zien. Het Jacht voert twee houten masten die niet zijn gestaagd, dus niet overeind worden gehouden door staalkabels. In elke mast wordt een grootzeil gehezen dat sterk doet denken aan het Chinese Jonkzeü. Een fok, het driehoekige voorzeil dat alge meen wordt geacht veel stuwkracht te leveren, ontbreekt. De handicap- formule is hier misschien niet vreemd aan. maar het ziet er niet naar uit dat dit buitenbeentje succes zal hebben. Tot nu toe stond Nijenhoffs schip volgens de gecorrigeeerde tijd bijna altijd onderaan op de lijst. Behalve de schipper zijn er nog vijf beman ningsleden aan boord en dat wordt dringen. Er zijn maar vier kooien aan boord, wat betekent dat bij het wisse len van de wacht de bemanningsle den in het warme bed van een ander moeten kruipen. Wat betreft het mo raal staat de bemanning van dit klei ne jachtje echt wel onder de grootste druk. Maar ook op grotere Jachten worden hoge eisen aan de bemanning gesteld. Wie aan zo'n avontuur meedoet, moet uit het goede hout zijn gesneden. Maandenlang op eikaars lip in een kleine schommelende ruimte, het wa ter gerantsoeneerd, gedroogde groen ten eten in warm water, zeeziekte bij sommigen. Nu speculeren over het verloop van de wedstrijd heeft weinig zin. Er zijn Jachten die met zwaar weer ln het voordeel zijn, andere moeten het Juist van de lichte briesjes hebben om de beste wedstrijd resultaten te boeken. Daar komt nog bij dat het weer plaat selijk heel verschillend kan zijn. Het strijdperk strekt zich over honderden kilometers uit en de zeilers krijgen maar zelden andere deelnemende jachten te zien. Het kan best zijn dat een Jacht een dag met windstilte ligt te tobben, terwijl de concurrentie honderd kilometer verderop met een bakstagwindje voortstuift. Dat maakt dit soort wedstrijden zo onbe rekenbaar en ook zo spannend. De vloot nadert nu zijn „tussenha ven". De bemanningen rekenen er op Het experimenteelste schip dat deelneemt aan de race, dat onder commando staat van de Neder lander Neijenhoff. Je zou het een schoener kunnen noemen. Singapore gemeld in moeilijkheden te zijn. De voorstag is gebroken en het Jacht zal naar Mauritius varen om de zaak te herstellen. UTRECHT (ANP) Het College van Bestuur van de Rijksuniversiteit in Utecht wil de gekraakte villa Sand- wijck ln Bilthoven via de dienst do meinen verkopen. Studenten kraak ten de villa die reeds zeventien Jaar leegstond, vorige maand. De universi teit zegt geen geld te hebben om de villa een universitaire bestemming te geven. Ook de stichting studenten huisvesting ziet financieel geen mo gelijkheden om het zwaar vervallen pand weer bewoonbaar te maken. Aan de krakers wordt derhalve geen wooncontract aangeboden. Volgens het college zou dat alleen maar ver plichtingen scheppen die de universi teit niet na kan komen. De krakers daarentegen zeggen dat de universi teit als eigenaresse verplicht is de villa, die op de monumentenlijst staat, ln goede staat te houden. De Rijksuniversiteit heeft destijds het hele landgoed 8andwljck aangekocht met het doel er botanische tuinen aan te leggen. Het is nooit gelukt voor de villa een gepaste bestemming te vinden. HEEMSTEDE (ANP) De 45-Jarige mevrouw M. W. Melrmans uit Haar lem is gisteren bij een verkeersonge val in Heemstede om het leven geko men. Tijdens het wegfietsen bij een stoplicht kwam zij ten val en raakte daarbij onder de achterwielen van een naast haar optrekkende vracht wagen. De vrouw was op slag dood. ■-'"F*"-**' L Nieuwe auto's worden steeds zuiniger. Dat is goed, het móet zelfs. Moet u daarom ook genoegen nemen met minder pres taties, degelijkheid of comfort? De Horizon denkt anders over zuinigheid. De Horizon is zeer voordelig in aanschaf: de LS bijvoorbeeld al vanaf f. 13.990,-. Zuinig in 't rijden: 116,1 (GLS) bij een constante snelheid van 90 km/u. En doorz'n grote onderhoudsbeurten om de 15.000 km ook nog economisch in onderhoud. Maar voorde Horizon is dat niet genoeg. De Horizon bezuinigt niet op prestaties. De Horizon heeft pit: nodig om veilig in te halen en snel te reageren in moeilijke situaties. Voorwielaandrijving. En een voortreffelijke wegligging. De Horizon bezuinigt niet op degelijkheid. Perfect beschermd tegen roest, onder meer door een afdoende kata- foresebehandeling. Daarom geeft Talbot als eerste Franse automerk liefst 6 jaar garantie op de carrosserie: gel dig voor doorroesten van binnenuit. De Horizon bezuinigt niet op comfort. Standaard niet drie maar vijf deuren. Volop ruimte voor het hele gezin. Onafhankelijk geveerde wielen, het beste veersysteem om com - fortabel te rijden. Lekker royale, verstelbare stoelen, en controlelampjes voor handrem, olie- en remvloeistofpeil. De Horizon van Talbot geeft u weer plezier in het autorijden èn de prettige luxe u volkomen veilig te voelen. incl. BTW. Afleveringskosten I. 285.-. Wijzigingen voor behouden. 6 Uitvoenngen. Een vol jaar garantie, ongeacht het aantal gereden kilometers. TALBOT lar f 75) p

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 18