Benoeming bij Unctad politieke keus "HetHei jubileert verval zelf in elkaar gezet LENTE,KOM GRASDUINEN IN DE HEMA. w Uit brieven van lezers ussisch voorstel j MBFR afgewezen ll?5 I5M8?5 24?5/2775 I'6'/m'76 1575/1875 23.75/26,75 HEMA onk, Kiinkenbergh of helemaal geen Nederlander naar Genève? lauffeur vertelt niet waar de verdwenen negen ton zijn ën vooruitgang bij Weens overleg HS DAG 4 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET p 6 RHS 11 I ing ?driji i Nico Kussendrager *1)(™ HAAG De omstreden in ïjjoeming van een nieuwe lecretaris-generaal bij Tnctad In Genève is een :lijk politieke keuze. Het >e Pjjt niet alleen om de twee trlandse kandidaten voor post, maar vooral om de ilng van de westerse lan- Urt ten aanzien van de Unc- en de derde wereld. Unctad is de VN-conferentie handel en ontwikkeling, die beschouwd als een spreekbuis de derde wereld. De Unctad is ran de weinige internationale or- ii waarbinnen de ontwikkelings- en sterk staan. Zeer tot ongenoe- van een aantal westerse landen, de Verenigde Staten voorop. Jeze landen is de wrevel over ad in de loop der jaren steeds geworden. Daarom verzetten Ich nu ook zo sterk tegen een leming van PvdA-Tweede Ka- ld en oud-minister voor ontwik- gssamenwerking drs. Jan Pronk ndersecretaris-generaal van Unc- Pronk is gevraagd door de secre- generaal van de VN-conferentie handel en ontwikkeling, de van anka afkomstige Jamanl Corea. Ificiële kandidaat van de Neder- se regering, mr. Frans Klinken- i, is voor de behoudende wester- door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldhelm. Deze heeft de afgelopen dagen de Amerikanen, Britten. Fransen en Westduitsers over de vloer gehad, om hun bezwaren tegen Pronk kenbaar te maken. Waldheim heeft weinig aandrang tegen de wil van die wester- u se landen in te gaan, terwijl Corea nOKKGfl (1 (Unctad) geen zin heeft ..zijn" kandi daat Jan Pronk te laten vallen. Corea houdt vast aan deze Johan Cruijff (of George Best?) van de ontwikkelings samenwerking op het visitekaartje van Unctad. Gesprekken met Wald heim, deze week in Wenen, leidden niet tot overeenstemming. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Jamani Corea se landen wel aanvaardbaar. Kiin kenbergh is op het ogenblik hoofd van de afdeling samenwerking met ontwikkelingslanden van het minis terie van economische zaken. HIJ draalt al Jaren mee in Unctad-onder- handelingen en kent het klappen van de zweep. Dat heeft hij gemeen met Pronk, die èn als minister en als Kamerlid vele Unctad-vergaderingen heeft meegemaakt. De nieuwe ondersecretaris-generaal bij de Unctad zal zich onder meer moeten bezighouden met het ontwik kelen van nieuwe ideeën voor het in het slop zittende overleg tussen arm en rijk, en contacten moeten onder houden met de regeringen van de leden van de Unctad. ADVERTENTIE De vereniaina 'Tol Heil Amsterdam, li De vereniging "Tot Heil des Volks" bestaat 125 jaar. Als een vrucht van het Reveil werd zij in 1855 gesticht door ds. Jan de Liefde. 125 jaar christelijke sociale arbeid in Amsterdam. Iets om even bij stil te staan. Dat gebeurt tijdens een feestelijke bijeenkomst van medewerkers, oud- medewerkersfsters) en vrienden van "Het Heil" op Zaterdag 26 april in het Concertgebouw te Amsterdam. I Gratis toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij het centraal bureau: Barndesteeg 25,1012 BV Amsterdam, telefoon (020) 2461 51. Postgiro 104944. Vereniging „Tot Heil des Volks" Jan Pronk Dat eerste ls Pronk volgens vriend en vijand toevertrouwd, maar of hij de aangewezen man is voor het overleg met de landen die deel uitmaken van de Unctad is een andere zaak. Wester se landen als de Verenigde Staten, maar ook Groot-Brittannië, Frank rijk en West-Duitsland. zien Unctad als een exponent van de derde we reld, die steeds minder als reële ge sprekspartner hoeft te worden be schouwd. Bij de laatste VN-conferen tie over handel en ontwikkeling, die in mei vorig Jaar op de Filippijnen werd gehouden, was bij westerse af gevaardigden het verwijt te horen dat de voorbereidingen van het Uiiictad- secretariaat zozeer de verlangens van de ontwikkelingslanden weerspiegel den (zoals zo vaak te vangen onder: meer hulp en meer .handel), dat on derhandelen nauwelijks meer moge lijk was. Dr. Bas de Gaay Fortman, die de conferentie als lid van de Eerste Ka mer meemaakte, stelde vast dat de Unctad zichzelf in deze vorm heeft overleefd. Naar zijn mening toonde de VN-conferentie voor handel en ontwikkeling aan dat groepsvorming (Noord tegenover Zuid) een heilloze zaak is. Drieëneenhalve week wordt besteed om tot een zo scherp mogelij ke onderhandelingspositie te komen, aldus De Gaay Fortman, om dan pas in de laatste uren te kijken of er nog wat kan worden gedaan om tot een compromis te komen. Het Unctad-secretariaat ls er mede debet aan dat op een dergelijke ma nier wordt onderhandeld over ont wikkelingssamenwerking. Het secre tariaat stelt zich te nadrukkelijk op het standpunt van de ontwikkelings landen. Pronk krijgt het daardoor, mocht hij naar Genève gaan, niet makkelijk. Frans Kiinkenbergh De makkelijkste uitweg kan dan wor den, maar iemand anders, een niet- Nederlander te benoemen. En er ls belangstelling genoeg. Hij zal eerder worden gezien als een De Nederlandse regering staat achter vertegenwoordiger van deze pro-der- Kiinkenbergh, maar zou tegen Pronk de wereldlijn van Unctad, dan als een >geen bezwaar hebben, zo is nog bruggenbouwer tussen Noord en steeds het officiële standpunt van het Zuid. Tegenover het vertrouwen dat ministerie van buitenlandse zaken, de Nederlandse parlementariër on- mlskenbaar heelt bij de ontwlkke- Met dlt weUelachtlge houding wordt ltngalanden, staat het wantrouwen ledere dag meer geriskeerd dat de dat hij bij de behoudende westerse benoeming bl) Unctad aan Nederland landen moet overwinnen. voorbij gaat. Een woordvoerder van j het ministerie zei gisteren dat niet Nu moet gezegd dat hem dat eerder is moet worden uitgesloten dat Neder- gelukt. Tijdens de speciale zitting snei met een duidelijke keuze van de Verenigde Naties In 1970 over Voor een kandidaat komt. HIJ wilde een nieuwe economische orde, wist zich volstrekt niet uitlaten over de Pronk als voorzitter van de belang- vraag of die Pronk dan wel Klinken- rijkste onderhandellngscommissie bereh heet. duidelijk het midden te houden. Hoe dan ook, mr. Frans Kiinken bergh heeft met zijn achtergrond als topambtenaar het nadeel van een te Wie het ook wordt: de nieuwe onder- duidelijk profiel niet. Hij zal als mo- secretaris-generaal komt op een mo gelijk onder-secretaris-generaal van ment bij Unctad binnen dat het Unc- Naar mijn gevoel heeft het artikel van de heer Klei over de brochure ds. Lindeboom een onaangename smaak. In zijn artikelen doet de heer Klei zich kennen, als een kenner van het verleden, en met veel waardering voor het heden. Artikelen met een progressieve Inslag. Daar is niets te gen. Progressief is goed. Althans als het gaat om zaken die in het verleden fout waren. En dat waren er nogal wat. Maar laten wij toch de moed hebben om conservatlef-bewarend te blijven ten opzichte van datgene wat in het verleden beter was dan nu. En dat is ook nogal wat. In de eerste plaats toch wel de opvatting over en de waardering van het huwelijk. Bij de protestanten niet als bij Rome een sacrament, maar toch wel een heilige zaak. Dat is het in de bijbel ook. Daar is het huwelijk beeld van de verhou ding tussen Christus en zijn gemeen te. Dat ls iets anders, dan dat nu het huwelijk wordt gedegradeerd, en smalend omschreven met de scham pere opmerking van het halen van een boterbriefje. Zeist H. Porte agenten in CDA?". Het is niet te hopen, al zou Je het wel uit de stukjes in de krant kunnen opmaken. Waar zijn onze voormannen van vroeger? Epe G. E. Kasteel Romero (2) Ik was nog een kind, toen Martin Luther King werd vermoord. Ouder ben ik, nu kogels uit fascistische ge weerlopen mgr. Romero de laatste eer bewijzen. Beiden markeren zij, omgeven door talloze andere „naam loos gebleven" vermoorde priesters, de ongehoorde stilte na de rouw klacht door Rome geuit. Als de kerk erop uit is, zoals Jezus, om „aan ar men de blijde boodschap te bren gen de verdrukte harten te gene zen, om te zoeken en te redden wat verloren was" (tweede Vaticaanse Concilie), hoe kan zij dan nu zwijgen over de politieke dimensie van het woord des levens, gesproken door een van haar dienaren? Moge het licht van die andere stem over Rome schijnen! Utrecht Marianne Lubrecht Pikant Hokken (2) Romero (3) DEN (ANP) De chauffeur en bijrijder van de geldauto, waaruit op 6 maart in Lelden in ton werd geroofd, hebben bekend de overval zelf ln scène te hebben gezet. Beiden zijn in fkerde bewaring gesteld. Van de buit is nog niets boven water gekomen. laufïeur w. A. H. (49), P. van L. beiden uit Den Haag, werden de politie geboeid in de geldauto Van Gend en Loos gevonden op doodlopend weggetje nabij de lay Inn te Leiden. Volgens hun in waren ze op de nabijgelegen nanlaan door een busje van ach- geramd. De bijrijder was uitge- doch een der overvallers uit het had hem met een wapen in de ag gesommeerd weer in te stap- De overvaller was daarop bij hen lapt en had de chauffeur ge- igen het doodlopende weggetje rijden. hadden de overvallers hun slag gen. ZIJ boeiden chauffeur en der en verdwenen in hun busje Ie buit, aldus ln eerste instantie elaas van de Hagenaars. egenstrijdige verklaringen van personeelsleden van Van Gend dos en andere kleine zaken die dopten, hebben ten slotte geleid e ontknoping van deze overval, cherche voerde tot driemaal toe econstructie van het gebeurde uit op de aangegeven plaats van het misdrijf: eenmaal met H., eenmaal met Van L. en eenmaal met beiden. Verschillende zaken bleken na de re constructie niet te kloppen. Zo was er geen spoor van een aanrijding op de plaats van het aangegeven misdrijf op de Plesmanlaarv en de plaats van de aanrijding door H. en Van L. aan gegeven was niet dezelfde. Er was een verschil van zo'n dertig meter. Ook ten aanzien van de overvaller, die in de cabine was meegereden, spraken de verklaringen elkaar tegen. De glasscherven, die op het doodlo pende weggetje werden gevonden bleken bij ondereoek in het technisch laboratorium afkomstig te zijn van een kapot geslagen achterlicht. Het overhemd van de chauffeur, dat naar zijn zeggen was vernield en ge scheurd, bleek na onderzoek te zijn verknipt. De officier van Justitie in Den Haag heeft het noodzakelijk gevonden het tweetal voorlopig in verzekerde be waring te stellen. Na nieuwe verhoren bekenden de Hagenaars, tegen hen zal medeplichtigheid aan een overval ten laste worden gelegd. Tot nu toe zwijgen ze in alle talen over de ver blijfplaats van de verdwenen negen ton en over de medeplichtigen :ln de overvalzaak. de Unctad veel minder gezicht tonen dan Pronk, maar Juist daardoor ach ter de schermen vredestichtend bezig kunnen zijn. Zeker nu de zaak zo hoog is opgelopen valt steeds minder aan te nemen dat Pronk kan rekenen op de steun van het westen. In dat licht gezien ls het op zijn zachtst gezegd opmerkelijk dat CDA- fractievoorzitter drs. Ruud Lubbers een zo duidelijk pleidooi heeft gehou den voor Pronk. Lubbers vindt dat de Nederlandse regering de kandidatuur van Pronk actief moet steunen. Hij gaat er van uit dat Pronk kennelijk het vertrouwen heeft van de Unctad, omdat hij gevraagd is. Ten onrechte. Pronk heeft als gezegd het vertrou wen van de secretaris-generaal van de Unctad, Corea, en van de derde wereld maar niet van het westen. Een andere mogelijkheid is dat Lubbers ervan uit gaat dat regeren vooruit zien is, en nu al heeft vastgesteld dat voor Pronk moeilijk een plaats te vinden zal zijn in een eventuele nieu we regering van PvdA en CDA. De huidige CDA-mlnlster voor ontwikke lingssamenwerking, drs. Jan de Ko ning, wil graag nog een rit meema ken. Het probleem Pronk te plaatsen in een nieuw kabinet zou met zijn vertrek naar Genève uit de wereld zijn. Gevaar Door het geharrewar over Kiinken bergh en Pronk wordt het gevaar steeds groter dat Nederland helemaal achter het net vist. Op de post bij de Unctad moet iemand uit een westers land worden benoemd, maar het is helemaal niet gezegd dat dat een Ne derlander moet zijn. Zulk een hoge benoeming moet worden bekrachtigd tad-grondstoffenfonds, waarvoor Ne derland zich zo sterk heeft gemaakt, eindelijk zijn beslag begint te krijgen. Het fonds moet schommelingen in de grondstoffenprijzen tegengaan, wat voor de ontwikkelingslanden zeker der exportinkomsten betekent. Pi kant detail is dat Pronk vestiging van het hoofdkantoor van het grondstof- fenfonds in Genève bepleit, terwijl Amsterdam er voor in de markt ls. Hij kan er dan in zijn eventuele nieuwe baan een oogje ophouden. Als het grondstoffenfonds naar Genè ve gaat zal dat het belang van die stad als VN-zetel weer wat verster ken. De komende tijd wordt namelijk het brandpunt van de onderhandelin gen tussen Noord en Zuid verlegd naar New York. Daar vindt later dit jaar een nieuwe speciale VN-zitting plaats, over het derde ontwikkelings decennium. Ook zal in New York het startsein worden gegeven voor een nieuwe, twee Jaar durende gespreks ronde tussen arme en rijke landen. Daarbij zal de steeds belangrijker wordende energiekwestie hoog op de agenda prijken, terwijl Unctad zich daar helemaal niet mee bezig houdt. De ontwikkelingslanden hebben die onderlinge splijtzwam altijd bulten de VN-conlerentie voor handel en ontwikkeling gehouden. Het belang van de benoeming van een Nederlander bij Unctad heeft door dat alles wat minder gewicht, dan het een paar Jaar geleden zou hebben gehad, hoewel het de hoogste Nederlander op een VN-post zou zijn. Daar staat tegenover dat Corea te eniger tijd opstapt. Nergens ls vastge legd dat zijn opvolger als hoogste baas van Unctad uit een ontwikke lingsland moet komen, zoals Jan •Pronk fijntjes vertelt. Het ls de weg van de minste weer stand om geen boterbriefje te halen. Maar o wee, als de een de ander in de steek laat. Wanneer die een zich be drogen voelt, want zijn of haar liefde werd niet beantwoord. Door een zee van ellende en verdriet moet men dan heen. En dan zijn ouders, kerkeraad of pastorale werkers er wel goed voor om hun priesterlijke ambt uit te oefe nen. De bijbel waarschuwt vele ma len voor huwelijkse ontrouw, en daar zit de moeilijkheid, want ln feite vindt hier echtscheiding plaats. Wan neer men verantwoordelijkheid voor eikaar aandurft, dan is er plaats voor een drie-voudig verbond met Hem, waar vele van onze onze Jonge men sen in deze dagen hun ja-woord aan geven. Hooghalen J. Bening Hokken (3) Laat de heer Klei eens een brochure schrijven over het „trouwen of hok ken"! Bijvoorbeeld over de tekst: „Het huwelijk ls eerbaar, een Instel ling Gods, en het bed is onbe vlekt Middelburg G. De Lugt Struisvogel Met verwondering las ik 31 maart over de Arjos-voorzitter, die voorstel de gefaseerd uit de Navo te treden, als afschaffing van kernwapens niet haalbaar ls. Men lijdt aan dezelfde kwaal als het IKV. Ik vraag me als oud-AR af, wat voor leiding we heb ben ln onze partij. Ais ik onze dissi denten zie ln de Tweede Kamer tij dens het debat over kernwapens en ik lees dit weer, dan vergelijk ik dat met struisvogelpolitiek. Zijn we Honga rije, Afghanistan, Sacharow enzo voort vergeten? Ik heb eens een stuk- Je gelezen met het opschrift: „KGB Aartsbisschop Romero, die de kant van de arme en weerloze heeft geko zen. moest ook de dood van de arme delen. Het verbijsterende is. dat de voorvechter van de mensenrechten, de christen Jimmy Carter de macht hebbers in El Salvador met wapenle veranties blijft steunen, om de eigen economische belangen veilig te stel len. Ook de houding van Rome ls zeer dubieus. Het spreekt zijn afschuw uit over de moord op Romero, maar kiest in feite niet voor de weerlozen, die al generaties lang het slachtoffer zijn. Christus heeft onder de armen wo ning gemaakt, daar zal Zijn gemeente zijn. Nlgtevecht H. Rensenbrink Gouden koets Wat Jammer dat bij de komende in huldiging de rijtoer van de nieuwe koningin ln de Gouden Koets van het programma is geschrapt. Mijn moe der van 103 Jaar merkte spijtig op: „En dan te denken dat ik daar nog een kwartje voor heb betaald!" Ja, want zo was het: de Gouden Koets, het geschenk van de hoofdstad des lands aan de jonge koningin in 1898 en iedereen van de inwoners van Am sterdam, jong en oud, hoog en laag. kon daar toen zijn kwartje of kwart jes voor bijdragen. De Gouden Koets zal dus ln Amsterdam niet rijden. Jammer, jammer. Maar Beatrix mag toch zeker wel een cadeautje hebben? Ook krakers geven elkaar toch wel een bloemetje of Iets anders gezelligs bij bijzondere gelegenheden? Is er al een comité waaraan wij als Inwoners van het huidige Amsterdam voor dit doel onze kwartjes van 1980 kunnen afdragen? Of zorgen anders onze Vroede Vaders en Moeders ervoor dat zo'n comité er gauw komt? Amsterdam J. C. Rutgers (EN, WASHINGTON (Reuter, AP) Een voorstel van de Iet-Unie om de terugtrekking van 20.000 Russische mili- in en duizend Russische tanks als element mee te laten ken bij de besprekingen over wederzijdse evenwichtige penbeperking (MBFR) in Wenen is door de landen van de 10 algewezen. vintigste onderhandelingsronde t kader van de MBFR eindigde ren in Wenen zonder dat er enige •are vooruitgang was geboekt, 'oordvoerder van de NAVO, de rlandse afgevaardigde De Vos Iteenwijk. noemde de terugtrek- van Russische troepen een een- ;e Russische beslissing, die geen rdeel uitmaakt van de onder- ellngen. Een dergelijke eenzijdi- rrugtrekking wil de NAVO niet louwen als onderdeel van een tzljds overeen te komen reduc- an de militaire sterkte. Boven wijst de verdragsorganisatie dat de 20.000 Russische militai- oaar een klein deel vormen van ivermacht van 150.000 man die Warschau Pact in Oost-Europa staan boven de sterkte van de 0-troepen. De besprekingen in ader van MBFR spitsten zich de lopen onderhandelingsrondes op een westelijk plan voor een ktijdige terugtrekking van 30.000 'Ische troepen en 13 000 Amen- «e militairen. Het vertrek van de •0 Russen heeft in dit voorstel wijziging gebracht. De woordvoerder van het Warschau Pact, de Tsjechoslowaakse afgevaar digde Emil Keblusek, noemde het Russische voorstel van grote beteke nis. Verwerping ervan door de NAVO betekent volgens hem dat een land dat uit vrije wil de omvang van zijn militaire apparaat beperkt daarvoor gestraft wordt. Hij waarschuwde dat als het Westen op deze manier door gaat dat wel eens het einde van de onderhandelingen zou kunnen bete kenen. Kruisraket De Amerikaanse luchtmacht kiest voor de kruisraket van de maat schappij General Dynamics. Dit heeft een woordvoerder van het Pen tagon. het Amerikaanse ministerie van defensie meegedeeld. De kruisra ket, een gronddoelraket voor de mid dellange afstand die zal worden ge stationeerd in de vliegtuigen van het type A-6. F-18, F-16 en F-lll, moet ln 1984 operationeel zijn. De kruisraket valt niet onder het SALT-akkoord. aangezien het wapen een reikwijdte heeft van minder dan 600 kilometer. 't Wordt weer tijd om op zoek te gaan naar zomer kleding voor uw kinderen en waar let u dan op? Op kwali teit. vrolijkheid, pasvorm en voordeel? De Hema houdt rekening met al uw wensen, kijkt u zeil maar. Links. Kleutershirts van pol/ katoen in diverse modellen en dessins. Allerlei kleuren- kombinaties. Maten 92-98-110 Denim bibshorl Met kontraststiksels en van 10096 katoen. Maten 86t/mll0. Midden. Meisjesbloes van 100% katoen. In diverse kleu ren. Maten 116 t/m 170 Gedessineerde klokrok van 100% katoea Div. kleuren en dessins. Maten 116 t/m 170. Rechts. Katoenen T-shirts met badstof mouwea Met opdruk m felle kontrasterende kleuren. In 2 modellen Maten Indigo denim jeans Western strak modeL Maten 116 t/m 176

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11