Contacten met PLO steeds beter Tekening van een lezer rouw Commentaar toch spelen? dan geen zegels! irom een overleg-boycot? (1) Van der Klaauw vindt handvest tegen Israël geen bezwaar ik aarom een overleg-boycot? (2) Lctievoerder ^«pirk de Vroome emigreren Baan luchthaven Zestienhoven moet langer Amnestie voor plegers van staatsgreep ondergronds zwart correct UDERDAG 3 APRIL 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS „incidentele loonsverhogin- worden dit jaar niet gebon- I aan een maximum percentage 1 de totale loonsom. Minister bda van sociale zaken is op het |te moment van zijn voorne- teruggekomen. Aan de ene I is dat jammer. Aan de andere kunnen er ook voordelen zijn onden aan hetgeen de minister ian plan is. is jammer, omdat aan beper- van de incidentele loonstij- tot nu toe veel woorden wer- gewijd, maar geen enkele Een gunstige bijkomstigheid de op zich ongelukkige loon- regel was, dat nu ook een rking van het incidentele loon lijk werd. Het zou een wat ide zaak zijn wanneer een imaatrege! was uitgevaardigd looneisen van een of twee nt tegen te houden, en een pelbare incidentele loonstij- «n Ro«i van twee, drie procent onge- id zou worden gelaten. Waar je dan mee bezig, zo vroeg ster Albeda zich in de Kamer cht af. Daar komt nog bij dat de inciden tele loonstijging, in de vorm van periodieken voor leeftijd of dienst jaren, onevenwichtig is gespreid over de werknemers. In het „blau- we-boorden"-werk staan werkne mers vaak al rond hun dertigste op het maximumloon in hun CAO. In het „witte-boorden"-werk is ech ter een veel langere uitloop gebrui kelijk. De geforceerde matiging die door de loonmaatregel wordt opgelegd, is dan ook nogal betrek kelijk voor degenen die normale „periodieken" zouden blijven ont vangen. Vooral daar zo'n perio diek drie tot vijf procent loonsver hoging pleegt in te houden. Daarom is het een zinnige zaak dat de minister vasthoudt aan halve ring van periodieken gedurende een jaar. Van zijn voornemen om een maximum van driekwart pro cent te stellen aan de incidentele loonstijging in bedrijven, is de mi nister echter teruggekomen. Wel licht was die norm ook te star, en was het beter geweest een soepeler norm te hanteren, bij voorbeeld maximaal de helft van wat het incidentele loon vorig jaar was. door Ferry Mingelen DEN HAAG „Is Sartawi hier op het departement geweest? Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) lijkt lichtelijk verrast naar zijn medewerkers. Ze knikken bevestigend. „Ja," zegt Van der Klaauw dan, „ik wist wel van het gesprek met Sartawi, maar niet dat het hier in huis heeft plaatsgevonden." verho r Tchen aats van een maximum voor te voor a jven* vraagt de minister nu Ches ïs over de zaak van beheersing tove het incidentele loon aan de sax*1* van Arbeid. ^en voor- daarvan kan worden, dat er een beheersing komt op vrij- wo-su »e basis. Een door een loon- tregel afgedwongen beheer- had ertoe kunnen leiden dat in iziek n harten van werknemers en iaspel gevers het idee van beheer- van incidenteel loon blijvend verbonden geraakt aan loonin- ;n van de regering. Dat ge lopen we nu dus niet. lee blijft het intussen, wel er of de advisering in de g van de arbeid nu meer ilieen schone woorden gaat vren. Het is bedroevend dat flJV gisteren al liet weten lijnlijk aan deze advisering iet geheel niet te zullen mee- omdat het onderwerp te veel nd zou houden met de loon- gepuljtregel. Je vraagt je af welk ong vjng er Voor de vakbondsleden is nd met een dergelijke k Nei guldi overleg-boycot. Het is trouwens toch vreemd dat de vakbeweging steeds zo lauw heeft gereageerd op pogingen te komen tot beheersing van de inci dentele loonstijging. Vanuit de po litiek wordt door PvdA en CDA nu al enkele jaren geijverd om tot beheersing te komen, bijvoorbeeld door meer elementen van het inci dentele loon te maken tot onder werp van cao-onderhandelingen. Maar zowel kabinet als sociale partners hebben het erbij laten zitten. Het kan toch onmogelijk aantrekkelijk zijn voor vakbonden om op het scherp van de snede te moeten onderhandelen over enke le tienden van procenten meer of minder loon, om als het jaar is afgelopen te mogen vernemen dat het incidentele loon weer met hele procenten tegelijk is uitgelopen. De vakbeweging zou er naar onze mening verstandig aan doen posi tief te reageren op Albeda's ver zoek om advies over beheersing van het incidentele loon. De minister zit er kennelijk een beet je mee. Buitenlandse Zaken had het bezoek op 26 maart van dr Issam Sartawi, top-onderhandelaar van de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO, niet bekend gemaakt. Over de inhoud wordt ook nu nog weinig mee gedeeld. „De contacten met de PLO hebben hetzelfde karakter als andere contacten, wij luisteren naar hun ar gumenten en geven onze zienswijze. De erkenning van Israël is een be langrijk discussiepunt," aldus dr. Van der Klaauw. Het gesprek van Sartawi met de Midden-Oosten-advi- seur van de minister mr. N. van Dijk, kan als voorlopig hoogtepunt worden beschouwd in de zeer snelle normali sering van de betrekkingen tussen Nederland en de PLO. De aanwezigheid van de Nederlandse troepenmacht in Libanon heeft daar veel toe bijgedragen. Daaruit vloei den aanvankelijk zeer voorzichtige en niet politiek incidentele contacten met de PLO uit voort. De sfeer tussen Nederlandse diplomaten en PLO-ver- tegenwoordigers werd minder ge spannen. Nederlandse ambassadele den op Arabische recepties hoefden niet meer ineens hun handen te gaan wassen als er een PLO-man in de buurt kwam. Echte politieke contac ten waren begin 1979 nog uit den boze. Nog op 4 maart van dat jaar zei dr. Van der Klaauw: „Het grote pro bleem van de PLO is dat de PLO als één van haar doelstellingen de vernie tiging van de staat Israël kent. Dat is iets, wat voor mij volledig onaccepta bel is. Als je dus om feitelijke actieve contacten vraagt met zo'n organisa tie, dan vind ik dat je verder gaat, dan je gezien deze doelstelling kan gaan." Aandrang In november 1979 wil de minister zulke feitelijke contacten mede op aandrang van de Tweede Kamer al lang niet meer uitsluiten, integen deel. De minister legt nog wel een beperking aan: „feitelijke contacten kunnen voorkomen op de ad-hoc-ba- sis. Onder de huidige omstandighe den waarin de PLO niet het bestaans recht van Israël heeft erkend, en zo lang Israël zelf niet in contact treedt met de PLO, meen ik dat het niet op onze weg ligt om formele contacten te onderhouden," zegt de minister op 14 november 1979 in de Tweede KAmer. Het lijkt er inmiddels sterk op dat het tijdperk van de formele contacten met de PLO nu ook is aangebroken. Op 22 februari brengt mr. Van Dijk officieel een bezoek aan de PLO in Damascus, en nog geen maand later zit Sartawi ontspannen op Van Dijls kamer aan het plein in Den Haag. Het zijn ontwikkelingen waarover nog maar enkele jaren terug op het Bin nenhof grote politieke opwinding zou zijn ontstaan. Nu wordt er zonder veel problemen over gepraat, de PLO is ook voor Nederland een bevrij dingsbeweging geworden als vele andere. „De Nederlandse positie ten aanzien van de PLO is inderdaad veranderd," geeft minister Van der Klaauw zon der veel omwegen toe. „De opvattin gen van de PLO zelf zijn gewijzigd, en daardoor konden wij onze houding ook wijzigen. Het is niet Juist dat wij aan de PLO concessies doen zonder er wat voor terug te krijgen. Het gaat erom de PLO van een strijdorganisa tie naar een politieke organisatie te ontwikkelen, en dat is nu gaande." Handvest Vraag: in het PLO-handvest staat nog steeds de vernietiging van de staat Israël. Vroeger stelde uzelf wij ziging van dat handvest als voor waarde vooraf voor geregelde con tacten met de PLO. Hecht u daar nu minder waarde aan? Van der Klaauw: „Ja, ieder stuk moet je bekijken tegen de achtergrond van de tijd waarin het tot stand kwam. Het is waar dat de PLO zich vroeger van terreur als wapen bediende, dat is nu duidelijk veranderd. Het Is voor de PLO moeilijk wijziging van het handvest als voorwaarde vooraf bij besprekingen te accepteren. Zij zien het zelf meer als sluitstuk van onder handelingen." Vraag: Het PLO-handvest wordt wel eens vergeleken met onze grondwet. Daar staan ook nog steeds dingen in die niet meer letterlijk genomen ReldtiG worden. Daar stoort niemand zich aan. Vindt u dat in die zin een goede vergelijking? Minister van der Klaauw Van der Klaauw: „Zo'n voorstel zou op dit moment op een absoluut nee stuiten. Je zou in dit soort situaties wel mogelijkheden kunnen zoeken om informele contacten tussen Israël en de PLO te leggen, maar dat ls niet onze taak. Het feit dat wij een aantal opvattingen van de PLO in Jeruza lem doorgeven, en ook bereid zijn het omgekeerde te doen, kan daar wel toe bijdragen." Van der Klaauw: „Ja, dat kan je zo wel zeggen." Vraag: vindt u dat Israël zelf ook wijziging van het handvest als voor waarde vooraf moet laten vallen? Minister Van der Klaauw gaat ervan uit dat Nederland nog steeds een bij zondere en invloedrijke relatie met Israël heeft, ondanks de opwaarde ring van de Nederlandse contacten met de Arabische wereld en de PLO. Na het bezoek van Van Dijk aan Damascus en de besprekingen van de Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon rlt R'IaASTRICHT (anp) Het zal 11 worden in Limburg. Aan de lees tal luidruchtige acties van vd, de Vroome, ofwel „De rooie nd vcfeus" komt een eind vanwege bultén vertrek uit Nederland. Dins- che adg emigreert hij naar Ierland rsuss^dat, volgens hem het klimaat 1512 j eigen land niet meer leefbaar S1 ..Mijn gezinsleden worden op erkboie mogelijke manieren tegen - l doorjwerkt omdat zij familie van ij zijn", aldus Dirk de Vroome. nd, zi£ 54-jarige monteur kan geen door hplooi vinden en zal nu probe- >or drri voor hem en zijn gezin een ;n K#staan in Ierland op te bouwen. èrst zal hij echter op z'n eentje to Hafr busje door Ierland trekken, i aanMs vestigingsvergun- !9 blz^g beb laat mijn familieled itwacf" overkomen". 75 blz toor, Jrk de Vroome zei te verwach- 6 blzp dat niet name de katholieke oos> frkende jongeren zijn acties, 19.5f8en 3116 mogelijke vormen van tirecht. zullen voortzetten. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De baan van de luchthaven Zestienhoven moet wor den verlengd, zo vindt de Kamer van Koophandel in Rotterdam. De huidi ge baanlengte remt de ontwikkelin gen van het vrachtvervoer via Rotter dam op de intercontinentale routes, op de Europese bestemmingen en op het Midden-Oosten. De Kamer schrijft dit in een commentaar op het structuurschema burgerluchtvaart terreinen. Ze is het er verder mee eens, dat de luchthaven Schiphol op timaal moet worden benut, maar wijst de Markerwaard als plaats voor een tweede nationale luchthaven af. Als om welke reden dan ook Zestien hoven niet kan worden uitgebreid, vindt de Rotterdamse Kamer van Koophandel de vestiging van een su- pra-reglonale luchthaven in de in vloedssfeer van de Rotterdamse regio wenselijk. Een dergelijke luchthaven zal dan wel een grotere en zelfstandi ger functie moeten krijgen dan een tweede nationale luchthaven. Over vestiging van een supra-regionale luchthaven in Brabant zal overleg moeten worden gevoerd met België, aldus de Rotterdamse Kamer van Koophandel. ministers zelf In Cairo begin maart, zijn Van Dijl en de directeur-generaal politieke zaken van het departement mr. M. H. J. C. Rutten spoorslags naar Jeruzalem afgereisd. Van der Klaauw: „We willen de Israë li's niet de indruk geven dat we alleen aan de Arabische kant werken. We merken wel dat die Arabische landen veel belang hechten aan onze goede contacten met Israël. Ze hopen dat we daardoor druk kunnen uitoefenen. Dat doen we officieel natuurlijk niet, maar we zeggen wel in Jeruzalem Jullie moeten opschieten." Een snel le oplossing van het Midden-Oosten conflict is echt noodzakelijk, gezien de onrust in de Islamitische wereld. Europa probeert in het Midden-Oos tenconflict een middenpositie in te nemen, maar ten aanzien van de 8ow Jet-penetratie in dat gebied staan we volledig aan de kant van de Islam landen. Die twee verschillende posi ties kunnen spanning opleveren." Vraag: deelt u de opvatting dat Is raël haast moet maken met een vre desregeling, omdat ze het militair niet zo lang meer tegen de Arabische landen kan opnemen? Van der Klaauw: „Nee. de wil van Israël om te overleven ls zo sterk dat ze het nog jaren kunnen volhouden Israël zelf gelooft ook dat zijn positie ten aanzien van de Arabische wereld momenteel weer sterker wordt. Ik ge loof dus niet dat Israël militair voor een catastrofe staat Wel loopt Israël het gevaar politiek geïsoleerd te ra ken. Ik ben niet erg optimistisch dat de besprekingen tussen Israël, Egyp te en de Verenigde Staten over de Palestijnse autonomie op de westelij ke Jordaan-oever voor de afgespro ken datum van 26 mei aanstaande veel resultaat zullen opleveren. Je moet concessies op het laatste ogen blik nooit uitsluiten, maar de veilig heidsproblematiek ligt zo zwaar in Jeruzalem, dat het me moeilijk lijkt eruit te komen." „Lukt dat inderdaad niet, dan zal er door de Arabische landen grote druk op Europa worden uitgeoefend om wat te doen. Er wordt veel gepraat over een Europees voorstel tot wijzi ging van resolutie 242 van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties, maar dat is nog helemaal niet zeker Het is ook niet eepvoudig. Europa zou dan met een voorstel voor een nieuwe resolutie moeten komen waarin de legitieme rechten van de Palestijnen worden erkend (en niet meer als vluchtelingenprobleem wor den afgedaan, zoals in 242- red.) te genover erkenning van het bestaans recht van Israël." „Voor zo'n voorstel hebben we toch de steun van de Amerikanen nodig. Zijn die het er niet mee eens dan kunnen ze een veto in de Veiligheids raad uitspreken. Als er toch in de Veiligheidsraad over onderhandeld moet worden, ligt het meer voor de hand dat Engeland en Frankrijk (de vaste West-Europese leden van de V- raad) dat doen in plaats van de Euro pese Gemeenschap als geheel. Levert dat allemaal niets op. dan is een afzonderlijke Europese verklaring niet uitgesloten, maar Ja, weer zo'n verklaring, dat zet ook niet zoveel zoden aan de dijk." Geduld Vraag: een aantal Europese landen schijnt het geduld met Israël te ver liezen en Jeruzalem nu eens hard te willen gaan aanpakken, als premier Begin zijn houding niet versoepelt. Dreigt dan niet het gevaar dat Ne derland zich ofwel binnen Europa moet isoleren om Israël te blijven steunen, ofwel mee gaat met een veel te pro-Palestijnse Europese verkla ring? Van der Klaauw: „Die problematiek speelt wel, alhoewel er machtige bondgenoten aan onze kant staan. Op zich is het onjuist Nederland af te schilderen als het land dat het binnen de Europese Gemeenschap altijd voor Israël opneemt. Soms nemen wij het ook wel voor de Arabische landen op, maar het is waar, het gebeurt vaker dat we aan de Israëlische kant van de zaak moeten herinneren. We weten vaak ook beter wat er in Jeru zalem speelt. We hebben echt diep gaande gesprekken met de Israëli's, ik geloof niet dat andere Europese landen die ook zo hebben." Vraag: leveren die gesprekken echt wat op? Van der Klaauw: „ach, het is een dialoog zonder conlusies. Je probeert te bereiken dat de Israëlis's over jouw argumenten gaan nadenken. Premier Begin houdt altijd monologen, maar de laatste keer luisterde hij echt naar ons. Maar je kan natuurlijk niet ver wachten dat Begin tegen ons zegt: nu zie ik het licht, daar heb ik nog nooit aan gedacht." PARAMARIBO (SNA) Het parle ment van Suriname heeft gisteren met algemene stemmen een wet aan genomen. die de strafrechterlijke ge volgen kwijtscheldt voor personen die op 25 februari 1980 deelnamen aan de militaire staatsgreep Dat meldt het Surinaams nieuwsagent schap, dat onder controle van de mili tairen staat. Op de bijeenkomst sprak parle mentsvoorzitter Emile Wijntuin na mens het parlement het vertrouwen uit. „dat de regering Suriname tot een woonoord zal maken, waarin het wonen alleszins waard is. Kunstenaars mogen voorlopig blijven in gekraakte fabriek EINDHOVEN (ANP) - De gekraakte leegstaande fabriek aan de Baars- straat in Eindhoven zal voorlopig ter beschikking van de krakende kunste naars worden gesteld. Dat heeft het college van B en W van Eindhoven gisteren besloten. Verder wil het col lege een projectgroep in het leven roepen die zich zal moeten gaan be zighouden met het inrichten van het gebouw. Het fabriekspand werd afgelopen maandag gekraakt door ongeveer 40 kunstenaars uit Eindhoven en omge ving. Aanleiding tot de actie was het ontbreken van voldoende werkruim ten voor kunstenaars en het naar de mening van de bezetters slechte kunstbeleid van de gemeente De kunstenaars zijn het onder andere niet eens met het beleid van de ge meentelijke kunststichting en de uit voering van de beeldende-kunste- naarsregeling. Ook het aankoopbe leid van de gemeente zou te wensen overlaten. Niet naar de Olympische Spelen in Moskou? Dan ook geen olym pische postzegels. Wellicht zijn er mensen met héél rekbare opvat tingen die dat een consequente maatregel vinden. Maar zelfs in landen, waar het nog helemaal niet zeker is dat er geen sport mensen naar Moskou gaan, is al besloten in elk geval de uitgifte van olympische zegels niet te la ten doorgaan, ook niet als ze al kant en klaar waren. In Amerika bij voorbeeld, initia tiefnemer van de boycot van de Spelen in de Sowjetrussische hoofdstad, liep de verkoop van olympische zegels al een paar maanden. De mensen die de plakkertjes nog te pakken heb ben gekregen, hebben nu een mooie belegging achter de hand. want inmiddels ls de verkoop ge staakt en wie ze toch heeft, heeft dus iets heel bijzonders, zo'n stukje papier van een paar kwartjes wordt straks een kapi taaltje waard. Een paar dagen voordat de nieu we Belgische zegel ter herden king van de eind 1976 omgeko men Vlaamse atleet Ivo van Damme te koop zou.zijn kwam het bericht dat de grap voorlopig niet doorging. De zegel was tege lijk bedoeld als olympische zegel, maar in verband met de gerezen moeilijkheden rondom de ko mende Spelen kon dat natuurlijk niet. beslisten de Belgen en lieten meteen alles wat aan Moskou herinnert van de zegel verwijde ren. Natuurlijk niet, maar intus sen gaan de Belgische topspor ters wel degelijk naar Moskou. Volgende maand komt dezelfde zegel nu uit, een stuk kaler, en alleen ter nagedachtenis aan Ivo van Damme die in 1976 in Montr real twee zilveren medailles won (op de 800 en 1500 meter) en een paar maanden later in Frankrijk bij een auto-ongeluk omkwam. In West-Duitsland zou volgende week een olympische serie bij de loketten van de postkantoren moeten liggen, maar dat gaat dus ook niet door. In plaats daarvan komt er nu over een maand een olympia-achtige serie uit die deze naam beslist niet mag dragen, maar wel versierd is met motie ven over paardendressuur, voet bal. skilopen, speerwerpen, ge wichtheffen en waterpolo, de laatste drie overigens alleen in West-Berlijn. Ook in ons land zullen geen ze gels verschijnen die ook maar iets met de Olympische Spelen in Moskou van doen hebben. Het al of niet uitgeven van zulke zegels is hier in het geheel geen pro bleem geweest volgens de PTT, omdat met de Paralympics in het vooruitzicht de Olympische Spelen voor gehandicatpen in Arnhem al lang besloten was daar een serie aan te wijden. Wij hadden onze eigen Olympische Spelen al en dus kunnen we die andere vergeten. Vanzelf. Bijna hadden we Australië verge ten, ook een van die landen die op het laatste nippertje de olym pische zegels hebben ingetrok ken. Daar was het helemaal mooi, want de posterijen daar hebben steeds beweerd dat ze zeker niet van plan waren de ze gels terug te trekken zolang de topsporters dat niet zouden doen. De sportmensen hebben in tussen nog niets besloten, de pos terijen wel. Nu de boycot van de Spelen zelf niet lijkt te slagen, doen verschillende landen dus nog een zwakke poging om ten minste iets te boycotten. Alleen Jammer voor de postzegelverza melaars. Want wie tref Je er an ders mee? Toen dit vlekkerige papiertje in 1856 werd uitgegeven, kostte het bijna niks. Maar intussen is het wel de duurste postzegel ter we reld geworden, deze „1 cent ma genta" uit Brits Guyana. Deze maand wordt de zegel in New York geveild en mogelijk zal ie, zeggen kenners, wel meer dan vier miljoen gulden opbrengen. Dat kan nog even duren voor Herbert O'Dell Smith weer boven de grond komt. De 64-jarige Ame rikaan heeft zich in zijn woon plaats Chattanooga (Tennessee» zo'n twee meter diep laten begra ven. en wil pas weer uitgegraven worden als Iran de gijzelaars uit de ambassade in Teheran laat gaan. HIJ is een „beroeps", die al wel 160 keer begraven ls. meestal om geld te verdienen, en soms voor liefdadige doelen, zijn lang ste ondergrondse verblijf duurde 79 dagen. Veel moeite zal het deze geroutineerde ondergronder dus niet kosten, vooral niet door dat zijn „graf" van vele gemak ken is voorzien, letterlijk zelfs, want hij heeft er een chemisch toilet staan. Verder heeft hij er een klein t.v.-toestel en twee tele foonlijnen, één voor contacten met het publiek en één om de pers te woord te staan. Eten en drinken krijgt hij via een buis. die ook voor toevoer van frisse lucht zorgt. Hij heeft bovendien de beschikking over een inter com, waarmee hij dag en nacht de permanente bewakers van zijn tombe kan bereiken. En waarom voelt hij zich geroepen om wken- lang in z'n eentje, koud en in het pikkedonker te zitten? „Omdat iedereen mag weten dat een Amerikaan bereid is 24 uur per dag zijn leven in te zetten, omdat hij trots is een Amerikaan te zijn", zegt hij. Hoeveel Nederlanders bezitten een t.v.-en/of radiotoestel? Vier- a viereneenhalf miljoen zijn er ge registreerd, dus er zullen er nog wel meer zijn. Ergens tussen de vier en zeven procent moeten naar officiële schatting zwartkij kers zijn, en aangezien officiële schattingen meestal aan de voor zichtige kant zijn, kunnen we het rustig op 7 procent van 4,5 mil joen 315.000 „zwarte" Neder landers houden. Die zouden dus samen 315 000 maal honderd gul den moeten betalen (kijk- en luis tergeld samen is 130. maar van wege de bezitters van alleen maar een radio rekenen we veilig heidshalve maar gemiddeld 100), dat ls 31,5 miljoen gulden die niet betaald wordt. Een hoop geld, maar de Dienst Omroepbij dragen vindt dat zelf nogal mee vallen. schrijft de heer E W Way- enberg (tot voor kort directeur van de dienst) in Televizier. Zwartkijkers, zegt hij, hoef Je echt niet In een bepaalde hoek te zoeken. Je vindt ze in alle lagen van de bevolking, onder acade mici, middenstanders, mensen met een sociale uitkering en zelfs onder topambtenaren die toch beter zouden moeten weten. Be halve al die moeilijk te achterha len zwartkijkers zijn er elk jaar ook nog eens tegen de honderd duizend wanbetalers die bezoek aan huis moeten hebben Vaak zijn dat „recidivisten" op kijk- geldgebied, dus in feite ook een soort zwartkijkers. Maar het valt allemaal best mee. vindt de heer Wayenberg. Hoewel hoogst ongebruikelijk en nog niet eerder vertoond, js de terugkeer per parachute van een gevangene naar de gevangenis van Bathurst 150 kilometer ten westen van de Australische stad Sydney toch correct en geheel volgens de regels van het huis gebeurd. De man had een kort verlof, en zou op de normale ma nier te laat binnen zijn gekomen Volgens de reglementen moest zijn begeleidster, verantwoorde lijk voor zijn tijdige terugkeer, hem persoonlijk aan de gevange nispoort afleveren Nu was zij z'n vriendin, dus dat laatste deed ze maar al te graag Toen de tijd begon te dringen, huurden ze een vliegtuigje, hesen zich in een pa rachute en sprongen er op een sportveld bij de gevangenis uit. Ze waren mooi op tijd, én samen Belden zijn ervaren parachute- springers

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5