Akkoord in Britse staal Karmal wil geen neutralisering van Afghanistan Calamity Jane dreigt van 't paard te vallen Tsjaad kan grote stroom gewonden niet meer aan Landbouwbeleid EG schaadt derde wereld Gijzeling ing Overwinning voor Thatcher Relati Harrisburg en stefte baby's is niei duidelijk Actie tegen dissidenten voortgezet Amiesty wil bemddelen in logota Staking van metro: New York fietst Burgemeester Chicago heeft het zwaar H WOENSD/3 2 APRIL 1980 BUrTENLAND TROUW/KWARTET 7 LONDEN ïeuter, AP) De twee grootste staalbonden tn Groot-Britannië hebben gisteravond besloten een einde te maken aai de al drie maanden durende sta als taking In het land. Enig honderden teleurgestelde leden van de bonden wezen het «sluit echter af en raakten slaags met vakbonds leiders, to» die na een vergadering de straat op kwamen. StaMngsleldf Bill Sirs had gisteren eerder op deag In principe overeen stemming bellet met de British Steel Corpotion over de aanbeve lingen van ei onafhankelijke com missie van cderzoek. Dat betekent dat men instnt met een loonsverho ging van lö.procent, ruim een pro cent meer di het hoogste bod van British SteeDe bonden hadden tot au toe vastfhouden aan een loons verhoging v» bijna twintig procent voor de 130.0 arbeiders bij het Brit se o verheids drijf. In een drie ïr durende vergadering besloten veegenwoordigers van de bij het conflt betrokken vakbonden met 42 tege27 stemmen akkoord te gaan met donderhandelingsresulta- ten. Tij dense vergadering verzamel den zich bten het gebouw honder den boze aciders, die eisten dat het voorstel wd afgewezen en de sta king zou wden voortgezet Toen zij KARRISBRG (Reuter) De zuige- üngensterf is het eerste halfjaar na (iet verongukken van de kernreac tor bij Hacburg opvallend hoog ge weest. Bin?n een straal van 16 kilo meter ronde centrale overleden 31 tinderen v5r hun eerste verjaardag. In de oveenkomstige periode van le vorige ren waren dat er 14 res- ïctievelij 20. Of het hier om een :ht effectf om een statistische toe- gheid tat, is moeilijk te zeggen: de cijfei voor een zo klein gebied imen gegeid uitschieters voor. Volgens pi. Gordon MacLeoad van de universrit van Pittsburgh, is het [„hoogst «waarschijnlijk" dat de hoge sterft direct door straling zou zijn veroonakt. Zo veel straling is er nooit gew6t. HIJ denkt eerder aan de gevolgi van psychologische «panning 1 zwangere vrouwen, als gevolg vanet ongeluk. hoorden dat men toch akkoord was gegaan met de voorstellen, sloegen zij wachtende journalisten uit de hal van het vakbondsgebouw. Zij be schuldigden de pers ervan tijdens de acties van de afgelopen drie maanden lasterlijke berichten over de stakers te hebben verspreid. Toen de vakbondsleiders het gebouw verlieten, kwam het tot een handge meen met de teleurgestelde leden. De leiders werden tot op de straat be spuwd en geschopt. De politie ver richtte een aantal arrestaties. LONDEN. MOSKOU (Reuter, AFP) De po litie van Tsjechoslowa- kije heeft opnieuw me dewerkers van de Ille gale Jan Patocka Uni versiteit aangehouden, zo is gisteren in Londen vernomen. De indruk bestaat dat de Tsje- choslowaakse autori teiten bezig zijn de ac ties tegen dissidenten te verscherpen. Afgelopen vrijdag en zaterdag werden in de Zuidboheemse plaats Pelhrimow verscheide ne personen aangehou den die aan een college over de filosoof Martin Heidegger hadden wil len deelnemen. De bij eenkomst vond plaats ten huize van Jan Lito- misky, een ijveraar voor de burgerrechten. De toehoorders waren afkomstig uit de hoofd- stad Praag en de stad Bmo. Met uitzondering van Litomisky zijn alle aanwezigen na verhoor vrijgelaten. Veel van de mensen die betrok ken zijn bij de illegale lezingen zijn lid van of sympathisant met de VONS, de Vereniging van ten onrechte ver volgden. De dissidente Russi sche ingenieur Michail Sokolow, lid van de vrije interprofessione le bond van arbeiders, die op 19 december van het afgelopen jaar werd gearresteerd, is veroordeeld tot drie jaar kamp door een rechtbank in Moskou. Sokolow, die beschul digd was van „straat schenderij" kon maxi maal tot vijf jaar ver oordeeld worden. Al leen familie van de dis sident werd in staat ge steld het proces bij te Onlangs is een van de leiders van de vrije vakbeweging, de 36-ja rige Wladlmir Boris- sow, opgenomen in een psychiatrische inrich ting in Leningrad. Een ander vooraanstaand lid van deze beweging. Mark Morozow (50), die al een straf van vijf jaar interne verban ning uitzit, is onlangs beschuldigd van anti- Sowjet propaganda, wat hem op tien jaar strafkamp kan komen te staan. Inkrimpen BOGOTA AP. AFP) De intema- en wj tionale or&iisatle voor de mensen- ari va, rechten Apiesty International wil beidde16111J de gijzeling in de Do- minicaanse mbassade in de Colom- Isdelen blaanse hoolstad Bogota. Vertegen- 1 bOUW woordigers \n de Colombiaanse re- /ordfl) Fbng en eeidelegatle van de bezet ters hebben Isteren twee uur lang „w «derhandel zonder enige vooruit- n^boeta. k Colombiinse guerrillabeweging i die m 1-19 houdt hl vijf weken 27 gijze- lors vast in t ambassade, onder wie ordenanibassacurs. Na afloop van de gisteren gevirde onderhandelingen verklaarde et woordvoerder van de 'Colombiaansregering dat het er niet ptaniinaar uitziet tt er spoedig een einde avond (komt aan d gijzeling. Hij voegde >-geboujeraan toe date regering zonodig nog len. Zl maanden deijd heeft en dat men van Di niet van plads toe te geven aan de >ussy ejeis tot vrijlaag van een aantal poli- fieke gevanjnen. in vertegevoordlger van de bezet- s verklade eveneens het nog landen uite kunnen houden. Wel :ondigde hiian binnenkort een deel van de gijzears te laten gaan. Zon dag lieten zook twee mensen vrij. iesty Inmational heeft de Co- imbiaanse gering toegezegd te zul- n helpen t pogingen een oplossing lie zoeken i de gijzelingszaak. Een jvan die poggen is de berechting van [politieke gemgenen uit handen te nemen van s militaire tribunalen en over te diren aan de burgerlijke [rechters. De staking begon dertien weken gele den toen British Steel, dat dagelijks een verlies leed van 4,5 miljoen gul den, een loonsverhoging aanbood van niet meer dan twee procent. Daar naast had de leiding aangekondigd het bedrijf drastisch te zullen inkrim pen, waardoor er ruim dertigduizend arbeidsplaatsen verloren zouden De Britse regering van mevrouw Mar garet Thatcher heeft al die tijd hals starrig geweigerd in het conflict te bemiddelen. In GrootrBrittannlë wordt mevrouw Thatcher al „de enige winnaar" in dit conflict genoemd. De vakbeweging hoeft nu niet meer te twijfelen aan de vastbeslotenheid van de premier om onder alle omstan digheden dergelijke strijd te laten uitvechten door vakbeweging en werkgevers. De bonden hebben hun leden opge roepen morgen weer aan het werk te gaan. Bill Sirs, secretaris-generaal van de grootste staalbond ISTC, noemde het resultaat redelijk. Hij wees erop dat door andere verwor venheden, zoals betere pensioenen, de lonen in feite met 17 procent zullen worden verhoogd. LONDEN (DPA, AFP) President Babrak Karmal ziet niets ln het plan voor een neutralisering van Afghanistan, zoals dit is voorgesteld door de landen van de Europese Gemeenschap. In een interview met het Britse dagblad The Guardian zei Karmal dat het plan ln feite een camouflage is voor diverse vormen van agressie tegen zijn land. Karmal ging in zijn verwerping van het neutraliseringsplan aanzienlijk verder dan de leiders in het Kremlin die er alleen maar zeer gereserveerd over deden. De Afghaanse president zei dat de Russen zich pas uit Afgha nistan zullen terugtrekken als er een einde is gekomen aan alle vormen van interventie en agressie. De Af ghaanse opstandelingen worden vol gens Karmal bewapend door de Ver enigde Staten, Pakistan en China, terwijl ook huurlingen naar het land worden gestuurd. Op de vraag of de beweging van nlet- gebonden landen, in het bijzonder landen als Cuba, een bemiddelingsrol kunnen spelen in de kwestie Afgha nistan, antwoordde Karmal dat de Afghaanse regering ten allen tijde bereid is met andere landen en in Miljoenen inwo ners van New York moesten gis teren zelf maar zien hoe ze op hun werk kwamen. Door de staking van ongeveer 35.000 werkne mers in het open baar vervoer re den er geen bus sen of metrotrei- nen. Dat leidde tot voor New York ongebruikelijke taferelen, zoals een keurig gekle de heer die zich al rolschaatsend naar zijn werk spoedde. De Brooklyn-brug, die de belangrijk ste toevoerweg vormt naar het kantoorcentrum Manhattan, raak te zelfs verstopt met fietsers. het bijzonder de buurlanden van Af ghanistan van gedachten te wisse len over de manier waarop de proble men het best op een vreedzame wijze kunnen worden opgelost. Landen als Cuba die .strijden voor vrede en ont spanning" kunnen daarbij een rol spelen, aldus de Afghaanse president. Normaliseren Krasnala Zwezda (Rode Ster), het or gaan van het Russische ministerie van defensie, deed gisteren een be roep op de Pakistaanse president Zia Oei Haq om de betrekkingen met Afghanistan te normaliseren om de spanning in het gebied te matigen. Overigens herhaalde het blad de be schuldiging dat het Pakistaanse leger de Afghaanse opstandelingen steunt. Vervolg van pagina 1 De toespraak van Bani Sadr, die overigens herhaal delijk door boe-geroep van de verza melde menigte werd onderbroken, werd vooraf gegaan door een rede van ayatollah Khomeini, uitgesproken door diens zoon Achmed. In Khomei ni's toespraak, die nogal onverzoen lijk van toon was. werd met geen woord gerept over een mogelijke overdracht van de gijzelaars. In Washington hoopt men dat een overdracht van de gijzelaars aan de Iraanse regering hun uiteindelijke vrijlating zal vergemakkelijken, ook 'al zei president Bani Sadr gisteren nog eens dat die uitlevering alleen mogelijk is als de sjah teruggebracht wordt naar Iran. De Verenigde Staten hebben Iran de afgelopen dagen zeer nadrukkelijk duidelijk gemaakt dat een voortduring van de gijzeling zal leiden tot een krachtdadige poging van Washington om in samenwerking met de westelijke bondgenoten te ko men tot een economische en politieke isolering van Iran. Tijdens een rede tot het congres van de Amerikaanse vakbond AFL/CIO in Washington herhaalde president Carter gister middag nog eens, dat zijn geduld niet eindeloos is. Onder luide bijval zei de president dat niemand van zijn rege ring aan iemand van de Iraanse rege ring verontschuldigingen had aange boden voor de Amerikaanse politiek ten opzichte van Iran. Dat is niet gebeurd, omdat er niets te veront schuldigen viel, aldus Carter. Volgens Iraanse functionarissen heeft de Amerikaanse president dat nu Juist wel gedaan. ZAJECAR (Reuter) Een rechtbank in de Joegoslavische stad Zajecar heeft de 59-jarige Joegoslaaf Vojislav Rajkovic ter dood veroordeeld we gens het plegen van oorlogsmisda den. Rajkovic werd door de recht bank schuldig bevonden aan moord tijdens de Tweede Wereldoorlog op 49 ongewapende personen. door Bert van Panhuis CHICAGO Precies een Jaar geleden beleefde Chicago, na New York de grootste stad van de Verenigde Staten, een ware schok. Een kleine blonde vrouw van 44 Jaar wist met een enorme overwinning op haar rivalen het burgemeesterschap te veroveren, nadat zij bij de kandididaatsstelling de zittende partijgenoot, de Democratische burgemeester Michael Bilandic, al uit het zadel had geworpen. Die formidabele Jan Byrne is nu een jaar later een van de felst gehate politici van Chigaco, symbool van alles wat er maar fout kan zijn in de Windy City. Een ware Calamity Jane. Burgemeester Byrne gold vorig jaar april als een openbaring. Ze was gepokt en gemazeld in dat niets ontziende konkelende en in timiderende politieke systeem van Chicago, de Democratische machine van Kook County. Vanaf het moment dat John F. Kennedy in 1960 zijn gooi deed naar het presidentschap had zij zich inge zet voor de kandidatuur van de toenmalige senator en met haar inzet wist zij zich in het blikveld te spelen van de big boss van de stad, burgemeester Richard Da ley. ZIJ werd zijn beschermelinge en Daley leerde haar de kneepjes van de keiharde machtspolitiek. Toen de boss in 1976 het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, was zij een steunpilaar van het demo cratische bestuursapparaat maar het burgemeester Richard Daley. Zij werd zijn beschermelinge en Daly leerde haar de kneppjes van de keiharde machtspolitiek. Toen de boss in 1976 het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, was zij een steunpilaar van het demo cratische bestuursapparaat maar het burgemeesterschap ging naar Bilandic, een coryfee uit Bridge sport, de wijk van Daley. Chaos Jane zag haar kans schoon toen de burgemeester geen oplossing kon aandragen voor de enorme chaos waarin Chlgago door de strenge en zeer sneeuwrijke winter van 1979 werd gebracht. Ze wist handig in te spelen op het ongenoegen van de doorsnee burger „dat zou onder Daley nooit zijn gebeurd" en wist zo tot het stadhuis door te dringen, zonder de machine, die ze daarna overigens zo snel mogelijk te vriend maakte. Nu lijkt het, dat voor Byme en haar machine de tijd aangebroken om het onderspit te delven. Haar grote rivaal voor het burgermees terschap is de man die twee weken geleden als onafhankelijke in de strijd om de hoogste juridische post ln de staat Illinois, de post van state attorney, de kandidaat van Byme en de machine, Ed Bur ke, glansrijk wist te verslaan: Ri chard Daley Jr. De strijd was bit ter, zelfs voor Amerikaanse be grippen. Burke, een mooie, glad de, maar ijskoude figuur, hield in tv-spots de kijkers voor dat Daley jr een nietsnut was die nog nooit een vinger had uitgestoken tegen de criminaliteit van Chicago. En terwijl Byme campagne voerde Jane Byrne voor senator Edward Kennedy, dit overigens meer tot zijn schade dan zijn voordeel, liepen Daley Jr en zijn broer Eleonor met vice- president Fritz Mondale door de straten van Bridgeport, als steun betuiging aan president Carter en diens herverkiezing. Er zijn na Da ley's overwinning al tekenen van overloop uit het Byme kamp naar het zijne. Blunder Byme heeft haar impopulariteit aan veel factoren te wijten. Zij heeft een enorme politieke blun der begaan door koud enkele da gen nadat zij zich had uitgespro ken voor een tweede termijn voor Carter in de verkiezingscampagne de zijde van Edward Kennedy te kiezen. Zoals begrijpelijk kende de woede ln het Witte Huis geen grenzen en ministers dreigden zelfs de geldkraan naar Chlgago dicht te draaien, een dreigement dat overigens moest worden inge slikt. Verder onderhoudt de burge meester hechte betrekkingen met John d'Arco, een man die volgens de Chicago Tribune tot de inner circle van de Chlcagose maffia be hoort en betrokken is geweest bij zeker één moordaanslag. Binnen het ambtenarenapparaat heeft Byme veel goodwill verloren door enkele duizenden mensen te ont slaan maar daarnaast haar echtgenoot Jay McMullen en haar dochter Kathy op atmtrekkelijke banen te zetten. Onder de bevolking en bij de vak bonden heeft zij veel kwaad bloed gezet met haar harde optreden in drie stakingen, die van het open baar vervoer, het onderwijzend personeel en die van de brand weerlieden. Daley probeerde in het verleden de boel altijd te sus sen ln de hoop dat de problemen vanzelf zouden verdwijnen en vaak gebeurde dat ook. Byme doet het anders. Zij houdt de tegenpartij de keus slikken of stikken voor en dat werkt als een rode lap op een stier. „Byme treedt op alsof ze een campagne voert inplaats van de boven de partijen zetelende burgemeester te zijn", is de afgelopen maanden geklaagt. Haar optreden resulteer de in een aantal bittere geschillen die ze wel wist op te lossen maar die haar op den duur lijken op te breken. De forse scheldwoorden die ze onlangs op St. Patricksdag tijdens de parade naar haar oren kreeg logen er tenminste niet om. Deuk Chicago heeft ook lange tijd de „goedlopende stad" geheten maar ook daar is een forse deuk ln gesla gen. De financiële positie van de stad is net als die van vele grote Amerikaanse steden zorgelijk en de zaken- en bankwereld durven nog steeds niet te voorspellen of het haar zal lukken daarin ten koste van de voorzieningen van de stad verbetering te brengen. Ze zal het daar voor een deel van good will moeten hebben maar met haar autoritaire stijl heeft ze ook dat aardig weten te verknallen. De dag na de voorverkiezingen in Illi nois, met de anti-Byme uitslag in Chicago en omstreken zelf, ging ze - plotseling en stilletjes de wonden likken ln Califomië. Een maanden eerder gemaakte afspraak om die dag een lunch-bijeenkomst toe te spreken van de Economische Club, een soort Kamer van Koop handel. liet ze zonder een enkele verontschuldiging zitten. Chica go's burgemeester heeft ook in te genspoed een feilloos gevoel voor anti-publiciteit. PARIJS, NDJAMENA (Reuter, AFP) Het Internationale Rode Kruis in Genève heeft gisteren versterkingen gestuurd naar Tsjaad, waar de aanwezige artsen en verpleegsters de stroom gewonden niet meer aan kunnen. Voor het eerst sinds het begin van de burgeroorlog, elf dagen geleden, namen gisteren de gevechten in hevigheid af. In de hoofdstad Ndjamena hebben de twee grootste strijdende partijen hun legertjes de afgelopen dagen ver sterkt. Volgens waarnemers staan op dit moment ongeveer vierduizend ge wapende manschappen in twee even grote legers tegenover elkaar. Sinds het begin van de strijd hebben zij vrijwel onafgebroken granaten over en weer geschoten. Gisteren vielen er voor het eerst lange pauzes in de beschietingen, waarschijnlijk veroor zaakt door een gebrek aan munitie. ChdOS twee leiders waren voor afgelopen zondag een bestand overeengeko men, maar daarvan was weinig te merken. Ook een voor gisteren ge pland overleg tussen delegaties van beide partijen is niet door gegaan. Volgens Franse bronnen zijn ook de telefonische contacten tussen Oned- dei en Habre die tot voor kort regel matig tot stand kwamen, geëindigd. Ooggetuigen maakten melding van koortsachtige activiteiten in de aan voerlijnen van de legers van presi dent Oueddei en minister van defen sie Habre, de leiders van de twee belangrijkste strijdende partijen. De Ooggetuigen melden dat het bij het ziekenhuis in de hoofdstad een chaos is. De gangen van het gebouw liggen vol met gewonde vrouwen en kinde ren. De medische noodcentra zitten zonder elektriciteit en kampen met een gebrek aan bedden, medicijnen en verband. Het water wordt uit de zwembaden van de vrijwel geheel ver laten Europese wijk van de stad gehaald. Het IntemaUonale Rode Kruis kon digde gisteren aan dat het ziekenhuis uit het centrum van de stad zal wor den verplaatst naar een veiliger plaats. Met de evacuatie van de onge veer duizend gewonden Is inmiddels een begin gemaakt. Het Franse leger heeft drie medische teams gestuurd naar Kousseri ln Noord-Kameroen, waar de tienduizenden vluchtelingen uit Tsjaad zich verzamelen. Veel ge wonden weten met hulp van andere vluchtelingen de grensrivier Chart over te steken per motorboot of kano. door Nico ussendrager BRUSSELHet landbouwbeleid van de Europese Gemeenschap is schadelijk'oor de derde wereld. De Gemeenschap kan nog zo de mond vol hebbeiover ontwikkelingshulp, voor een groot deel wordt dat weer teniet gedan door het voedsel- en landbouwbeleid van de Gemeen- Bchap. Die teneur zagtsteren in een aantal vragen bij een tweedaoorzitting van het Europese Parlement ov „de honger in de wereld". Hoe kunnenoedseloverschotten van hier vorden omget in bitter nodige voeding laar", vroege Nederlander Van Ginnip van de hulpganisatie Cebemo, sprekend lamens de inmatlonale instelling Chari- i) zich tijdts de hoorzitting af. Tijdens ïen eerste bienkomst van de commissie «oor ontwikking en samenwerking wer- len onder aieren de voorzitter van de Voord-Zuid «mmissie, Willy Brandt ge- ïoord, en de resident van de wereldvoed- lelraad Artu Tanco. Gisteren was de ïeurt aan d directeur-generaal van de foedsel- en ndbouworganisatie van de Verenigde Nies (FAO), Edouardo Saou- ma. Vandaag komen de bekende Britse professor Lipton van de universiteit van Sussex en de VU-hoogleraar Linneman aan het woord. Fel De kritiek op het EG-landbouwbeleid werd het meest fel verwoord door het Westduitse lid van het Europese Parlement mevrouw Wieczorek-Zeul (socialist), daarin geestdrif tig bijgevallen door de Nederlander Vergeer (Christen-democraat). De Europese Ge meenschap geeft haar boeren zekere prij zen, die hoger liggen dan de prijzen voor landbouwprodukten op de wereldmarkt. Die produkten hoeven daardoor door de EG niet van elders te worden ingevoerd, zodat bijvoorbeeld de ontwikkelingslanden niet aan de bak komen bij de handel in land bouwprodukten met de Europese Gemeen schap. Daarnaast heeft de Gemeenschap van een aantal produkten overschotten (de „melk plas", de „boterberg"), ook is er veel te veel suiker. Dat werkt allemaal ten nadele van de ontwikkelingslanden, die hun suiker niet kunnen afzetten, en van de consument ln de negen EG-landen die voor een kilo suiker veel meer betaalt dan nodig is. In Nederland bepleitte al eerder de Nationa le Adviesraad voor Ontwikkelingssamen werking (NAR) het geven van garanties aan ontwikkelingslanden om meer suiker, vlees, groenten, fruit, rijst naar de EG te kunnen uitvoeren. Van de export van landbouwpro dukten moet de derde wereld het immers voor een belangrijk deel hebben. Om zover te komen moet wel het landbouw beleid van de Europese Gemeenschap op de helling. En daar wringt de schoen, „er is een tegenstelling tussen het EG-landbouwbe leid en de strijd tegen de honger in de wereld," aldus de Italiaan Ferrero (commu nist) gisteren tijdens de hoorzitting van het Europees parlement. Samenhang De directeur-generaal van de FAO, Saou- ma, werd meerdere malen met dergelijke kritiek geconfronteerd. Aanvankelijk wist hij zeer bekwaam de boot af te houden, maar in de loop van de hoorzitting werd voor de goede verstaander duidelijk waar Saouma stond. HIJ zat op een lijn met Willy Brandt, die tijdens de vorige „hearing" be nadrukte dat de tendens van de EG om de eigen markt voor landbouwprodukten van de wereldhandel af te schermen een slechte zaak is. die ln het nadeel van de derde wereld werkt. „Ik ben hier niet gekomen om het land bouwbeleid van de EG te bespreken, maar om een pleidooi te houden voor de strijd tegen honger en ondervoeding in de we reld," zei Saouma eerst. „De EO is protec tionistisch (beschermt zich tegen invoer van produkten uit andere landen; red.), maar ik mag geen beleid uitstippelen om daarin verandering te brengen." Hij hield het er aanvankelijk bij „dat ik mij niet in een bepaalde hoek laat dringen om het landbouwbeleid van de EG af te bake nen, Dat is een netelig probleem, waarop zelfs de regeringen van de negen Europese landen zouden kunnen vallen". Saouma kwam echter langzaam terug op die afwe rende houding. Het verst ging Saouma toen hij zei dat er een gebrek aan samenhang bestaat tussen het ontwikkelingsbeleid en het landbouw beleid van de EO. „Er wordt bijvoorbeeld veel boter geproduceerd, waarom niet meer graan waaraan de wereld grote behoefte heeft", vroeg de directeur-generaal van de FAO zich af. Hij gaf zelf meteen het ant woord: „Voor het verbouwen van graan Is een grote landoppervlakte nodig. Die is er niet ln de Europese Gemeenschap". Dat er naar het Idee van Saouma verande ring moet komen in de landbouwpolitiek van de Europese Gemeenschap was ln de loop van de hoorzitting gisteren duidelijk te merken. Voorzichtig wordt daar ook al wel over gepraat, bijvoorbeeld binnen de Euro pese Commissie (het dagelijks bestuur, de „ministerraad" van de Europese Gemeen schap). Maar de boeren willen er niet aan. Zoals ln Nederland blijkt uit de nota van het landbouwschap die ln feite het EG- beleid Intact laat, en zoals blijkt uit de protesten van de boeren tegen de naar hun mening te geringe verhoging van de land bouwprijzen. Je kunt dat afdoen met de dooddoener dat boeren met strandtenthouders gemeen heb ben dat ze altijd ontevreden zijn, maar dat lost niets op. Het hele EG-landbouwbeleid met zijn gegarandeerde prtjzenis van bin nenult verrot. En niet alleen omdat het 80 procent van de begroting van de Gemeen schap opslokt, maar ook vanwege de nega tieve gevolgen die het heeft voor derde wereld en een evenwichtige wereldeco nomie. Als de twee hoorzittingen van het Europees Parlement er toe lelden dat die zaak diep gaand ter discussie wordt gesteld, zijn de bijeenkomsten niet tevergeefs geweest

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7