—Ruis* PRIMEUR! Ronnie Hawkins valt tegen lit brieven van lezers 290, arnoncourts solisten idermaats in )hannes Passie Portretjes verdwenen Gezellige Rock Roll meeting FAMILIEBERICHTEN INDAG 31 MAART 1980 ;n Franz Straatman STERDAM Nikolaus Harnoncourt bracht vrijdagavond [istermiddag een vrijwel geheel vernieuwde solistenbezet- mee naar het Concertgebouw om er voor de derde keer, 5 hij In 1975 begon met passies te dirigeren in Amsterdam, fohannes Passie uit te voeren. Wederom met een ensemble 28 musici gerecruteerd uit het Concertgebouworkest en 28 (vier meer dan voorheen) zangers van het versterkt (uit Capella Amsterdam) Nederlands Kamerkoor. keling die de Christus-figuur toch doormaakt in dit lijdensverhaal. vergelijking met voorgaande Ja- (lnclustef de Mattheus) wekte uitvoering de Indruk dat Har- lourt een beetje bedaagd aan het en is; de kalme tempi en de {houdender expressie in de kora- pezen daarop. Ook het dramati- openingskoor leed onder een ankelij ke matheid, maar de r viel in de herhaling gelukkig Voorbeeldig blijft het evenwel Harnoncourt de tekstinhoud retorisch-muzikale middelen tot betekenis laat komen; het ver- Ukt zijn van de Messias wordt zo evende waarheid. t Kamerkoor heeft zich in de te Jaren fraai ontwikkeld in de kke expressie en sluit wat betreft tkleur precies aan bij het ensem- van moderne, volklinkende stinstrumenten. Maar in klank- ice-ring blijft dat koor achter bij m die zich veel sterker op barok- lek hebben gericht zoals het Col- un vocale. Er wordt als het ware rechtlijnig gezongen; daardoor heerst de sopraangroep, dekt de üch al zwakke alten af. zodat fone koorpartijen niet tot hun komen. Uitgeput De tenor Thomas Moser deed het beter qua tekstuitspraak, maar om dat zijn stem dynamisch zo weinig potent is en niet echt klinkt, kwam de muzikale uitdrukking niet tot gel ding. In de aria Erwfige was deze solist de vocale uitputting nabij. Carolyn Watkinsons alt is wat aan de luie kant voor de loopjes in de aria Von den Strikken; zij moest het heb ben van het rustiger Es 1st vollbracht; die aria werd echter muzikaal ont kracht door het voorzichtige, temeri ge gamba-spel van Jan Sekreve; zijn collega Christian Norde die alle voor gaande keren gamba-partijen speel de, haalt veel meer uit dat typische barokinstrument. Bleef over als nieu we solist de sopraan Rachel Yakar. Feitelijk de enige (samen met de oud gediende, nooit te overtreffen tenor Kurt Equiluz als evangelist) die een echt vrije stem liet horen, rap in de kleine nootjes, vloeiend in lieflijke passages, een genot voor het oor. Uit de afdeling Nederlandse Geschiedenis van het Rijksmuseum in Amsterdam zijn drie in goudreliëf gemaakte portretjes met een totale waarde van ongeveer 25.000 gulden verdwenen. Op twee portretjes is prins Willem IV afgebeeld (zie boven voor- en achter zijde, en linksonder), op het derde zijn gemalin Anna van Engeland (rechtsonder). jbbig Harnoncourt in het verleden al weinig gelukkig in de keuze van ten, dit keer heeft hij zich wel nder verstapt, als we uitgaan tljn eigen maatstaven inzake een ;re tekstexpressie en scherpe ar- atle van het notenbeeld. De bas tael Rippon past dan totaal niet e opzet. Was hij al weinig toon- in het kleine rolletje van Pilatus, aria als Eilt maakte hij werkelijk tnsoep van de zestienden loop- de aria Lass dich fragen klonk stem per maat drabblger, was van de tekst nauwelijks iets te en zonder blik in tekstboek of Ituur. Werkelijk ondermaats bij •oncertgebouworkest. nas Thomaschke als opvolger Peter van der Bilt in de Christus- beslist een stap terug. De basba- van deze oorspronkelijk Oost- se zanger ligt niet vrij, klinkt tig en streng. Ik kon in zijn voor- ht niets merken van een ontwik- door Stan Rijven EINDHOVEN Afgelopen zaterdag mocht Eindhoven zich één dag lang het centrum noemen van rock roll minnend Europa en volgens de organisatoren (Rockhouse) zelfs van de wereld. Aanleiding daartoe vormde de veertiende „International rock roll meeting". POSITIE De kunstenaar van Heel exposeert vanaf zater- tot en met donderdag 17 april in Tie Pulchri Studio aan het Lange hout in Den Haag. De exposltie- Bte is van dinsdag tot en met rdag van 11 tot 17 uur en op dag van 13 tot 17 uur geopend. Naast een kleine delegatie uit de Ver enigde Staten waren ruim duizend onvervalste rockers vanuit Scandina vië, Engeland, Duitsland, België en natuurlijk Nederland in het Karregat samengekomen. Trekpleisters waren de platen- en informatiebeurs en de optredens van Pee Wee Sc The Speci als, Matchbox en Ronnie Hawkins. En uiteraard de gelegenheid om ge lijkgestemden te ontmoeten. De Eindhovense binnenstad leverde zodoende rond etenstijd een aanblik van vijfentwintig Jaar terug op. Na de beurs zwarmden strakke Jeans, punti ge schoenen en volvette kuiven langs menige frietkraam. In het Karregat was het beeld compleet en waande men zich in een levende Madame Tussaud-verzameling van de rock Sc roll. Petticoats, wijde rokken en to renhoge kapsels waren in de minder heid. Zo'n gebeurtenis blijkt toch vooral een mannenaangelegenheid te zijn, zodat het op de herentoiletten continu spitsuur was. De ambiance werd nog verhoogd met de muziek, die tussendoor via de dis co krakkemikkig ten gehore werd ge bracht. De Nederlandse formatie Pee Wee Sc The Specials mocht op het podium de spits afbijten en bracht met zijn Doo Wop-stijl de stemming er goed in. De Canadese rock Sc roll- legende Ronnie Hawkins verhoogde weliswaar de gezelligheid, maar maakte zijn plaats als topattractie nauwelijks waar. HIJ legde voorname lijk het accent op entertainment en liet het echte werk door zijn band opknappen. „The Hawk" heeft onder tussen zijn sporen wel verdiend als een van de voorlopers en smaakbepa- lers van de rock Sc roll. De leden van The Band begonnen htm carrière bij hem, hetgeen in de film „The last waltz" niet werd vergeten, toen Haw kins daarin een gastoptreden mocht vervullen. „Who do you love" zong hij en dat was in het Karregat ook het enige nummer waarin hij zich liet zien. Het vele materiaal van Chuck Berry en Carl Perklns kreeg weliswaar een aantrekkelijke rockabilly versie, maar werd vooral bepaald door de kwaliteiten van de gitaristen John Lewie en Cocaïne Carl. Nee, de Engel se Matchbox kreeg de zaal echt in extase. Vier gitaristen, een drummer en een uitstekende zanger maakten en stalen de show. Buddy Holly, Bill Haley en het actuele rock Sc roll- geluid van Dave Edmunds werden verbazend goed geïmiteerd maar kre gen juist dat tikkeltje eigenheid dat er geen sprake was van blind epigo nisme. Rock Sc roll is nog steeds niet dood en blijkens deze meeting nog steeds een gezellige aangelegenheid. leze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen erichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, iproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te rofden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over iel niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde er). Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 W Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver rermeld. mdschrift onder teleurstellend, dat nota e een CDA-mlnister als Van der geen aanleiding ziet het be nde randschrift „God zij met bij een nieuw uit te geven serie lts tukken te doen verdwijnen, klein beetje weet van zoiets als derde gebod zou toch verwacht en worden. Of gewoon het nor fatsoen dat Je iemands naam ongevraagd voor allerlei doelein- gebruikt. Gods Naam is er te voor om te dienen als rand ver ing van ons verchroomd nikkel, moet toch duidelijk zijn. Geld is algemeen betaalmiddel, het past daar deze „bijzonderheid" aan te m. Eén troost: als predikant hoef liet op zoek te gaan naar een iw, éven sprekend voorbeeld van )rulk van Zijn Naam; net als vroe- haal ik op catechisatie de porte gale uit de zak om daarmee tref- te demonstreren dat er nog heel te doen valt voordat wij „de m van God niet anders dan met tag en eerbied gebruiken" (Cate- mus zondag 36). iden J. S. Ridderbos mdschrift (2) doet zich een merkwaardig feit r. De regering laat het „God zij ons" op de munten staan, terwijl de bede in de troonrede blijvend t weggelaten. Dat is lnconse- it. De minister van financiën zegt het uiterlijk van de munten geen leiding mag zijn om een parle- •taire discussie over de wenselijk- Gods naam al of niet bij ons ititutioneel bestel te betrekken, kgenspreuk of bede op de munt is 'een zaak „van de buitenkant", een holle frase. Wel, dan moet zij de munten verdwijnen, te meer ir deze spreuk alleen maar „door handen" gaat (bij betalingen) en nietszeggend versiersel is op een talmiddel dat zelfs bij heel kwalij- Praktijken functioneert. Maar de tin de troonrede moest er wel uit, UI deze Juist in een traditie van dan anderhalve eeuw op een ^grijlc moment werd uitgespro- Aan het begin van een nieuw van werken ontmoeten regering «riement elkaar en spreken zij de afhankelijkheid van God uit, daarbij het volk representerend dat in grote meerderheid dit afhankelijkheidsbe sef heeft. Nogmaals, een merkwaardi ge inconsequentie. Hilversum mr. D. Schaafsma VOS-cursussen (2) In de VOS-cursussen wordt gewerkt voor drie maal kansarme groepen, dat wil zeggen voor vrouwen met wei- ,nlg opleiding, weinig geld en weinig contactmogelijkheden. De VOS-cur sussen beogen vrouwen zelfbewuster te maken in hun denken over politie ke, maatschappelijke problemen. Als leidster van zo'n groep moet ik pro testeren tegen de Insinuatie van me- vrouw Feit (Trouw 24 maart) dat het daar uitsluitend „humanistisch-socl- allstisch-feminlstisch" toegaat. Zo'n' uitdrukking getuigt van onkunde, waarmee gemakkelijk gepolariseerd, maar ook onchristelijk geëtiketteerd wordt. Bovendien getuigt een derge lijke uitspraak van minachting voor de deelnemende vrouwen, alsof die zich als makke schapen laten mani puleren. Het plaatsen van leidsters in een door mevrouw Feit kennelijk be geerde hoek vraagt om een ernstig protest. Ik acht mijzelf te behoren tot de gemeente van Christus en doe dit werk mede vanuit de opdracht soci aal te handelen. In dat sociale hande len ontmoet ik andere vrouwen die vanuit andere achtergronden werken. Ik leer ervan en het scherpt mijn geloof. Een golf van nieuwe verzuiling gaat over ons land. Een deel van de NCVB moet zelf weten wat ze doet, maar wel de handen af van de Chris ten-vrouwen die menen vanuit hun geloof deel te nemen aan vrouwen raad en VOS-werk. Meerkerk I. J. v.d. Meiden-Welslnk van vele tienduizenden in België en Nederland. De reacties op deze uit zendingen waren zeer, zeer vele. Het bleek dat velen zich zeer gesteund wisten door de uitzendingen van ds Toornvliet. Jongeren en ouderen zochten contact met ds Toornvliet vanuit hun geestelijke en/of sociale nood. Het pastorale werk hieruit voortvloeiende is zeer omvangrijk. In een tijd waarin de kerk het veelal laat afweten en niet meer een antwoord geeft op de nood in deze tijd, bleek het evangelie van de liefde, niet aan dogma's en traditie gebonden, in een blizondere behoefte te voorzien. Delft J. W. Schef fers Bijbelliederen Hervormden die de gezangenkwestie als een naar en onvruchtbaar obsta kel beschouwen op weg naar meer eenheid binnen de hervormde kerk, zullen teleurgesteld zijn over het ne gatieve geluld dat een commissie uit de gereformeerde bond heeft laten horen over de bijbelllederen uit het Liedboek. Teleurgesteld, maar niet verbaasd, of het moet verbazing zijn over de tijd en de energie die men voor deze zaak gebruikt heeft. Bijbel- liederen of gezangen zijn geen van alle volmaakt en zullen het nooit wor den, daarvan kunnen wij allen over tuigd zijn. Het verschil in opvatting gaat dus over de vraag of ook onvol maakte liederen in de kerk gezongen kunnen worden. In de gereformeerde bond zegt men nee en dat is ieders goed recht waaraan niemand hoeft te tornen. Het is echter wel een vraag waarom men dan de berijmde psal men niet even consequent afwijst. Niemand, zeker van de leidende figu ren uit de gereformeerde bond, zal toch willen beweren dat de psalmbe rijming uit 1773 rechtstreeks uit de hemel is komen vallen? Ook dat was mensenwerk en draagt er de sporen van. Ik pleit niet voor het zingen van onberijmde psalmen, maar wel voor eerlijkheid als men liederen die aan geboden worden om in de kerk te zingen theologisch en dogmatisch gaat zeven. Het zou sympathiek zijn als de leidinggevenden in de gerefor meerde bond hun achterban eens zouden vertellen hoe betrekkelijk alle .Zuiverheid" is als het gaat om berij mingen. vertalingen en dergelijke be grippen en dat we gewoon (nog) pioe- ten leven met onvolmaaktheid op elk gebied. Boskoop G. Gelderblom van Tol Caroline (2) Bij de berichtgeving van het niet meer kunnen zenden van radio Caro line vanuit het radlozendschlp Mi Amigo heb ik een mijns inziens zeer belangrijke berichtgeving gemist. Immers via radio Caroline werd dage lijks gedurende een halfuur een pro gramma verzorgd door de Stichting Radiogemeente te Bloemendaai. Elke dag werd het evangelie via deze zender onder het gehoor gebracht CDA 't grootst Ik kan het niet nalaten om even te reageren op het stukje met de kop in een krant van 25 maart namelijk „En quête: CDA en WD verliezen zeven kamerzetels." PvdA en PPR verloren samen ook zeven zetels. Juist was geweest te stellen: Flink verlies voor WD en PvdA. Grote winst voor D'66. CDA de grootste partij. Leidschendam Chr. de Ruyter-J^nsen EPV 'Het beeld dat Hans Goslinga in Trouw van 25 maart van de EPV wordt geschetst, behoeft mijns in ziens correctie. De EPV is niet alleen opgericht uit ongenoegen over het. samengaan van CDA en WD in een kabinet. Een radicale vredespolitiek was ook een motief. Zolang de EPV inzage vragen over geweldloze óf mili taire verdediging nog niet was uitge sproken, haar program nog niet had geformuleerd, kan men niet zeggen: NBBA en EPV staan dezelfde politiek voor. De EPV wil althans gedeelte lijk radicaler. Bij de opstelling van het program zou dan ook de schel ding der geesten duidelijk geworden zijn. Maar voordat het program is geformuleerd, kreeg de EPV te ma ken met problemen van interne de mocratie. Dat had men (respectieve lijk hadden we) inderdaad beter kun nen toegeven dan verhullend te ad- Verteren: het congres ging niet door wegens gebrek aan voorbereidings tijd en de grote toeloop van leden, hoe waar dit ook mocht zijn. Baarn Dies Heitmeljer Onbehagen (2) Velen met mij lezen de stukjes van A. J. Klei met genoegen en kunnen zijn kijk op de dingen echt waarderen. Wat hij echter 22 maart klaar maakte over de viering van het Heilig Avond maal, gaat mij wat ver. Wanneer ou deren eraan terugdenken (met de no dige kritiek) dat er toch zorg om elkaar was in liefde voor elkaar, dan is het niet eerlijk om zo'n tegenstel ling te maken: vrolijkheid nu, streng heid en afstandelijkheid toen. En als dan de heer Kiel de Instelling voor die vrolijkheid aldus aanduidt „als Je nog eens bij elkaar zit, denk dan aan mij, dan is dit geen Sacramentsopvatting van niks," komt dit bij mij over als de progressieve Jongen uithangen. Ik verwijs naar Jezus' eigen woorden bij de Insteling van het Heilig Avond maal, Mattheus 26: „Neemt eet, dit is Mijn lichaam. Drinkt, dit is het bloed des verbonds, dat vergoten wordt tot vergeving van zonden". Berkcl en Rodenrijs C. v.d. Kaaden Zonnig terras In het kneuterig stukje van A. J. Kiel (Trouw, 25 maart) wordt geheel ten onrechte de suggestie gewekt als zou het ons, de vrouwengroep van CvS, gaan om een aanval op de persoon Ter 8chegget. Nadrukkelijk willen we stellen dat het er ons niet om gaat Ter Schegget af te vallen. De Inzet van ons door Kiel geciteerde artikel ln Opstand komt voort uit onze betrok kenheid bij de vrouwenbeweging, en de discussie die daarmee binnen CvS op gang gebracht ls. Datgene uit het nieuwste boek van Ter Schegget «waarover wij gevallen zijn, ls uiter aard uitdrukking van het zich alge meen manifesterend probleem dat mannen hebben met de vrouwenbe weging. Zeist Jeanette van Beuzekom op de leeftijd van 94 jaar. W. C. Vos-Feij P. Vos klein- en achterkleinkinderen 's-Gravenhage, 29 jeart 1980 Huize „Swaenesteijn" Nieuwendamlaan 1 Corr.adres: Loosduinsehoofdstraat 1190 De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden woensdag 2 april om 13.00 uur in de „Ontmoetingskerk", Louis Davidsstraat. In aansluiting op de dienst is er gelegenheid om de familie te condoleren. Daarna zal de begra fenis plaatshebben op de begraafplaats „West duin" aan de Ockenburghstraat. Aankomst aldaar omstreeks 14.30 uur. Zaterdag 29 maart is onze geliefde zuster, schoonzuster en tante, Elizabeth Kromhout-Zandbergen overleden. Zij werd 81 jaar Liedboek van de kerken. Gezang 299 Rijnsburg: J. Schoneveld-Zandbergen J. Schoneveld Katwijk: N. v. d. Gugten-Zandbergen P. v. d. Gugten nichten en neven Rijnsburg, 29 maart 1980 Mijn genade is u genoeg God heeft uit ons midden weggenomen onze geliefde zuster, schoonzuster en tante Gré ten Hoor echtgenote van J. C. Slaa, op de leeftijd van 70 jaar. Henk en Gré Foppe en Nin Jan en Cor Corrie en Leendert Jannie en Wim neven en nichten Zuidlaren, 29 maart 1980 Ik ben de Opstanding en bet Leven, wie in Mij gelooft zal leven al is hij ook gestorven. In vol vertrouwen op haar Heiland Jezus Christus is rustig ontslapen onze lieve klein dochter Hendrika Christina Schraa op de leeftijd van 18 jaar. opa en oma Schraa-Wieten Dieren. 28 maart 1980 Vingerhoed 32 Spankweg 41. Veilig in Jezus armen Veilig aan Jezus hart. Op vrijdag 28 maart 1980 is Ruben overleden 3 jaar. handjes gevouwen, sluit d'oogjes nu zachtjes klinkt ons bidden Heiland tot U Lieve Heer Jezus, zo bidden wij zegen ons allen wees ons nabij. Amen Gerrit en Ria Snieder-Hoekstra Esther en Naomi Lobeliusstraat 6 Zaandam „God is mijn overwinning geworden." „Ik was gevangen en riep: God, en Hij heeft mij geantwoord, Hij heeft mij ruimte gegeven." Heden is van ons heengegaan Catharina Johanna Huiberta Aertsen-De Mos sinds 18 december 1975 weduwe van S. S. M. Aertsen op de leeftijd van 72 jaar. Abcoude: Jan en Ria Aertsen-van Sluijs Rik Judy Rio de Janeiro: Frans en Nel Aertsen-de Wilt Karin Chico Huizen N.H.: Henk en Ella Aertsen-Huisjes Ekko Lennart Elfnde Amsterdam: Hans Aertsen en Ria Gabriël Liteke Pepijn Remco Gabriëlle Amsterdam. 28 maart 1980 Correspondentie-adres: Fam. J. A. Aertsen Jan Trouwstraat 2. 1391 TT Abcoude De overledene is opgebaard in een der rouwka mers van Uitvaartcentrum Zuid, Fred. Roes- kestraat 91 (voorheen Prinses Irenestraat 91) te Amsterdam zuid, bezoek woensdagavond van 7-8 uur. De rouwdienst, welke geleid zal worden door de Weleerwaarde heer Ds. J. Borghardt. zal gehouden worden donderdag 3 april te 13.30 uur in het Kerkelijk Centrum „De Ark", Van Ollefenstraat 9. Amsterdam-Slotervaart. De teraardebestelling zal plaatshebben tegen 15.30 uur op de Nieuwe Algemene Begraaf plaats aan de Valkeveenselaan te Naarden. God riep op Zijn tijd maar voor ons te vroeg tot Zich Leendert Halff Meer dan 30 jaar heeft hij met grote trouw en liefde het- penningmeesterschap vervuld van onze A.R. Kiesvereniging Trooste Hij zijn vrouw en kinderen in dit zware verlies. Bestuur A.R. Kiesvereniging „Wormermeer" voorzitter D. v.d. Ploeg Enige en algemene kennisgeving Tot onze diepe droefheid is heden op de leef tijd van 70 jaar overleden mijn lieve man, onze vader, opa en schoonzoon Sally Noach begiftigd met het erekruis in de Huisorde van Oranje. Annie Noach kinderen en kleinkinderen Bompa 30 maart 1980 Apollolaan 25 1077 AB Amsterdam De begrafenis zal plaatsvinden maandag 31 maart te 15.00 uur op de Liberaal Joodse Begraafplaats „Gan Hasjalom" aan de Vijfhui- zerweg te Hoofddorp. Bijeenkomst in het gebouw van de Liberaal Joodse Gemeente, Jacob Soetendorpstraat, Amsterdam te 14,00 uur. Thuis liever geen bezoek In zijn Heer en Heiland ontslapen, in de ouder dom van 88 jaar, onze geliefde zwager en oom Willem Zintel echtgenoot van E. C. Zintel-van Beek Hazerswoude: J. Pels-van Beek Kollum: P. G. van Beek Hazerswoude: H. van Beek K. van Beek-Jaarsma Kollum: G. Nicolai-van Beek neven en nichten Hazerswoude, 30 maart 1980. TROUWKWARTET 9 „Tc Zal eeuwig zingen van Gods tieren- neên" In volle vrede is in Christus ontslapen onze lieve vader, groot- en overgrootvader Anthonie Johannes Feij sedert 17 maart 1974 weduwnaar van Maria Dourlein Stretch kostuum van o.a. 60% Trevira/38% viscose. Vis- graat-effekt. Zijsplitten. Beige, groen of bleu. Bqpassen- de riem 12.- Normale prijs 325- t/m a.s. zaterdag

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9