Miljonair veroorzaakt paniek op zilvermarkt Grootste zorg bij Asselbergs voorbij Teineken profiteert van iternationaal karakter Meer 'Uitbreiding in lagelonen landen is noodzakelijk' Vertrouwen in gulden kan rentedaling brengen uren koersen Metaalprijs scherp omlaag Order komt net op tijd fe d Jinkelhuur an banden hl Beursplein 5 nieuw reglement voor de effectenhandel KAPITAALCERTIFICATEN VAN SLAVENBURG' Rekenkamer uit kritiek op visserijbeleid ERDAG 29 MAART 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 29 YORK (Reuter, DPA) Het t dat één van de grootste zil- •culanten de multimiljonair Bunker Hunt uit Texas f meer aan zijn verplichtingen voldoen, heeft paniek op de in- ptionale zilvermarkten veroor* Nadat het nieuws daarover I werd, daalde de prijs op de rtermijnmarkt in New York lerdag in enkele uren van 17 r tot 10,80 dollar per ounce van (gram. •bij kan worden aangetekend, |e zilverprijs sinds het begin van rolgeLar voornamelijk door specu- •ve aankopen van de gebroeders )MIE* en Arabische oliesjeiks steeg uip .0 dollar tot ongeveer 50 dollar c »unce. De gebroeders Hunt en de )ische oliesjeiks zouden in deze meer dan tweehonderd mil- ounce zilver hebben gekocht. .1 een na grootste goederenma- «ar in de VS, Bache, gaf afgelo- [dinsdag aan Hunt opdracht om inderpand ter dekking van zijn iie honderd miljoen dollar (ruim tweehonderd miljoen gulden) bij te storten. Daaraan bleek Hunt niet te kunnen voldoen. De makelaar ver kocht daarop grote pakketten eigen aandelen, die Hunt ter dekking van zijn verplichtingen had gedepo neerd. Hierdoor raakte dc effecten beurs van Wall Street donderdag ook even in paniek. Aanvankelijk daalde de Dow Jones-index met 27 punten, maar uiteindelijk bleef het verlies beperkt tot twee punten. Nelson Bunker Hunt zit ook in Nieuw-Zeeland in de zorgen. Hij zal voorlopig niet kunnen beschikken over zijn bezittingen aldaar. Het hooggerechtshof wees een verzoek om zijn bezit vrij te geven, af. In oktober vorig jaar werd beslag ge legd op het bezit van Hunt wegens een proces in verband met de natio nalisatie van de vestiging van Wes tern Oil in Libië, zeven jaar gelden. Op de edelmetaalmarkt in Londen zat gisteren ook de klad in het zilver. De gebeurtenissen met Hunt hadden tot gevolg, dat de prijs kelderde tot 13,25 dollar per ounce, nadat donder dagmiddag nog 14,50 was genoteerd. Sedert maandag j.l. betekende dat een verlies van tien dollar per ounce. De teruggang van de zilvernotering werd toegeschreven aan zilververko pen op grote schaal door goederen makelaar Bache. In Amsterdam ging de zilverprijs vrijdag omlaag tot 785-1038 voor één kilo, nadat don derdag nog een prijs' van 914-1167 had gegolden. De goudprijs gaf een lichte verbete ring te zien gisteren. In Londen werd in de loop van de morgen de prijs officieel vastgesteld op 490 dollar voor één ounce, tegen een slot van donderdag van 485,25 dollar. De slot- prijs van vrijdagmiddag was even eens 490 dollar. Ook in Amsterdam herstelde de goudprijs iets en wel van 32.600-33.300 tot 32.850-33.550 per kilo. De dollar toonde overwegend een wat gemengd beeld in u at handela ren een „pro-dollar" markt noemden. De valutamarkten leken zich niet veel aan te trekken van het tekort op de handelsbalans van de VS dat de vorige maand is gestegen tot 5,57 miljard dollar, tegen 4,70 miljard dollar in januari. Het was het groot ste tekort dat ooit is voorgekomen. In Amsterdam bedroeg de dollar voor handelsdoeleinden ƒ2,11, ter wijl dollars in bankpapier uitkwfa- men op 2,06-2,16. Van onze redactie economie BERGEN OP ZOOM Dank zij een order van zes miljoen uit Koeweit, is de ijzergieterij Asselbergs Holland in Bergen op Zoom uit de grootste zorgen. Want het bedrijf moest vóór 1 april het bewijs leveren op eigen benen te kunnen staan, om de overheid te kunnen houden aan de toezegging een deel van de schulden kwijt te schelden. onze redactie economie RDAM De sterke spreiding van produktie en verkoop heeft ook in he 15 maanden 'de boekjaar 1978/79 de resultaten positief beïvloed. Ook in de toekomst zullen door het lationale karakter negatieve invloeden door positieve factoren kunnen worden opeevan- aldus het jaarverslag. z>i I len. nternationaal gericht Heineken foor J|kt onder meer duidelijk uit de ip van bier dat door Heineken onder een Heineken-licentie iwen is. Van de in totaal ver- 24,6 miljoen hectoliters bier in 1979 slechts 6,88 miljoen een kwart)-in Nederland afge iverig Europa was goed voor 7,2 tgravjn hectoliter, het westelijk half- voor 3,05 miljoen, Afrika voor Ujoen en Azië voor 2,15 miljoen liter. irverkopen vertegenwoordigen kalenderjaar 1979 met 2,1 tl driekwart van de totale om an ƒ2.82 miljard. Frisdranken >op vrijwel alleen in Nederland) 1 (en tot ƒ241 miljoen, wijn en iilleerd (hoofdzakelijk in Neder- jtot 336 miljoen. ienlandse groei it bier drinken in Nederland a jarenlange spectaculaire groei ïwelijks nog in populariteit toe- t, kon ook Heineken de bieraf- oefer Nederland maar tenauwernood og krijgen. Dat is anders op het lijk halfrond, waar Heineken 'een kwart meer aan bier ver- dan in 1978. Heineken kon zijn i in de Verenigde Staten op- verbeteren en verkocht daar 1 or. lot cholél H« MAVjhet Zl ït prp en 'eppfr HAAO (ANP) De voor rd. keiiers soms verontrustend "ce stijging van de winkelhu is met ingang van gisteren banden gelegd. Bij geschil- ussen huurder en verhuur - moet de kantonrechter ian uitgaan van de gemid- huurprijsontwikkeling 'in itste vijf jaar bij vergelijk- panden. iu toe richtte de rechter zich hoge huurprijzen van 'e huurovereenkomsten die afgesloten bij het op- vrijkomen van winkel- Me. veranderde voorschriften f de kantonrechters zijn het Mg van een wetswijziging, is destijds voorgesteld door iter De Ruijter van justitie staatssecretaris Hazekamp •nstand) om onverant- huurstljgingen tegen te De gewijzigde wet gaat op voor nog lopende zaken k voor zaken waarin de r de afgelopen twee jaar uurprijs al onherroepelijk vastgesteld. resultaten in 1980 sullen vermoede lijk niet lager zijn dan de 125,7 miljoen in 1979 maar erg veel kan het bestuur er nog niet over zeggen. De verkopen in de eerste maanden van het Jaar zijn wat beter geweest. CONVERTO, een beleggingsfonds dat beheerd wordt door de Holland- sche Belegging en Beheer Maat schappij. gaat uiterlijk in januari 1981 liquideren. De beheerder vindt dat het aantal aantrekkelijke conver teerbare obligaties te gering is gewor den om er een perspectief biedende beleggingsportefeuille mee te vullen. Eind mei zal over het op 30 april eindigende boekjaar een onveran derd dividend van 30.25 worden uit gekeerd. De inkomsten die ontstaan in de resterende maanden van het bestaan van Converto. komen bij de liquidatie-uitkering. Deze komt uiter lijk eind januari 1981. NUTRICIA verloor vorig jaar net to 3,26 miljoen na een winst van ƒ4,51 miljoen in 1978. Het dividend wordt gepasseerd. Het verlies weer spiegelt volgens het bestuur de moei lijke situatie waarin sommige pro- duktgroepen verkeren. Deze produkt- groepen zijn, zoals al eerder werd aangekondigd, onderworpen aan structurele reorganisatiemaatrege len, die pas op termijn een positieve invloed op het resultaat zullen hebben. Mede onder invloed van het afstoten van Remia BV per 1 oktober 1979 daalde de concernomzet om 0,6 pet van 546,6 min tot 543.3 min. Deze opdracht is dus op een gunstig tijdstip gekomen. Daarbij komt, al dus president-directeur H. Baas, dat er nog wel meer in het vat zit door de lopende orderstroom uit het Midden- Oosten. Intussen is de orderportefeuille van het bedrijf zo dik, dat de gieterij tot eiiW september vol zit en de machine fabriek tot eind oktober. Hierbij kan worden opgemerkt, dat de orderpor tefeuille onder „normale omstandig heden" maar voor enkele maanden werk bevat Het is nu zo, dat het bedrijf meer werknemers zou kunnen gebruiken. Momenteel werken er 575 man, maar er is behoefte aan 600. bedrag is door het bijtellen van niet- betaalde rente, inmiddels gestegen tot om en nabij de 40 miljoen. In het gesprek met de overheid moet een akkoord worden bereikt over het punt, welke last daarvan door het bedrijf kan worden gedragen en welk bedrag zal worden kwijtgescholden. De verliezen hebben betrekking op vorig jaar en begin dit Jaar. Die wer den eind vorig jaar begroot op in totaal 14 miljoen. Voor l'/i miljoen (het verwachte verlies voor de eerste maanden van dit jaar) werd van de overheid bedrijfssteun ontvangen, terwijl voor de rest (de 12'/, miljoen van vorig Jaar) een regeling met de schuldeisers werd getroffen. Sanering Positief Staatssecretaris Smit-Kroes en het Kamerlid De Beer hebben in Den Haag de eerste openbare telex in gebruik gesteld. De telex staat opgesteld op het hoofdpostkantoor van de residentie in de Prinse straat. Binnenkort zal het bedrijf een ge sprek met de overheid hebben over de nodige balanssanering. Het bedrijf zit door uitgaven voor Investeringen die zijn gedaan en door verliezen die werden geleden zwaar in de schulden. Die investeringen betroffen de giete rij, waarvoor de overheid achterge stelde leningen verstrekte tot een be drag van ongeveer 35 miljoen. Dit Tot dusverre dit Jaar is de produktie boven de verwachtingen geweest. Het bedrijf draait thans kostendekkend, hetgeen iets anders is dan winstge vend. De toekomst wordt positief beoor deeld. De heer Baas verwacht al thans, dat Asselbergs in de tweede helft van dit Jaar weer op winstgeven de basis zal komen. ADVERTENTIE 'Jaar 2,2 miljoen hectoliter. Wat •ekend betekent, dat iedere Jkaan per Jaar nu één liter Hei- R bier drinkt. lekenland werd de grens van 1 'nt>rin hectoliter gepasseerd, zodat ^jelc momenteel jaarlijks onge- 12 liter Heineken consumeert, lelijk echter nemen toeris- aanzienlljk deel van de con- rwijsljie voor hun rekening, red.). ten heeft ln verschillende lan de derde wereld haar financië- igen in plaatselijke brouwerij- inderd. Het aandeel ln de brouwerij daalde van 43 procent, de deelneming in lonk van 48 naar 30 procent en ^Jigeria van 20 naar 13,4 pro- »it gebeurde gedeeltelijk als .1 van overheidvoorschriften in OrOireffende landen. j9- uwe produkten ictie van een aantal nieuwe tten is in voorbereiding, die federland betreft betrekking n op bier en verder slaan op inken en gedistilleerd. Heine- marktaandeel in Nederland op jfsadnkengebied bedraagt op het lik 19 pet, gedistilleerd komt pet terwijl wijn op 4,5 pet blijft te Mf1 Over de investeringen in peef het bestuur aanvankelijk Jheimzinnig. Pas na lang aan- K 0Tin werd gezegd dat deze in de rdqfijvan 200 min zullen liggen. Heineken door een herkapita- het aandelenkapitaal met 25 zal vergroten, streeft het be- emaar de dividendbasis op aandeel te handhaven. De HU an a bij het inwerkingtreden van het nieuwe handelsreglement op 1 april as. Heeft u de folder nog niet ontvangen? Verzendt dan een briefkaart zonder postzegel aan Vereniging voorde Effectenhandel Antwoordnummer 24 1000 RA Amsterdam en schrijf links naam, adres en 'folder'. Minder verlichting bij Albert Heijn Van onze redactie economie ZAANDAM In het kader van de energiebesparing is Albert Heijn bezig de winkelverlich ting met 15 procent te beperken. Tot nu toe zijn de proefnemin gen geslaagd. De reacties van de klanten zijn gunstig, aldus het personeelsblad „Fitsen". Half april zullen alle Albert Heijnfi- lialen op een lager verlichtings niveau zitten. Per filiaal wordt nauwkeurig bekeken waar bet liebt kan wor den verminderd en waar niet. Bij verse waren als vlees stelt de klant hogere eisen aan de verlichting dan bij voorverpak te meeneemartikelen. De bedie ningsafdelingen (als de slagerij) staan dan ook nauwelijks een beperktere verlichting toe. Rente-op-rente op dit speciale toonderpapier met telkens uitbetaling in coupures van 1.000.--. 5.000.-- ot t 10.000," op de einddatum per 15 december, na hel vooraf door u te kiezen aantal jaren (1984 t/m 1989). Rente 12 9o 12V* Storting tussen 1 /4 en 16/4 '80 I 5.901.26 t 3.277,34 Deze certificaten maken deel uit van achtergestelde leningen. N.V. Slavenburg's Bank, 100 vestigingen, Hoofdkantoor Rotterdam Uitbetaling I 10 000." op 15/12 '84 f 10.000.-op 15/12'89 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Algemene Reken kamer is slecht te spreken over het visserijbeleid, dat de afgelopen jaren ln ons land gevoerd is. Terwijl de „overbevissing" van de Noordzee vele jaren geleden al als probleem werd onderkend, bleef de overheid de uit breiding van de vloot financieel steu nen. Bovendien liet de controle op de vangsten ernstig te wensen over. Er werd meer vis aan wal gebracht dan toegestaan was. De officiële statistie ken waren echter „niet betrouw baar", aldus de Rekenkamer. De Rekenkamer, onafhankelijk con trole-instituut. oppert de mogelijk heid om de visserij niet langer te laten delen ln de Wet Investering- Rekening (WIR). De WIR heeft over- heidspremies in petto voor investere- den bedrijven. De Rekenkamer vraagt zich af of premies voor nieuwe schepen te rijmen zijn met „de be perktheid van de visstand". Nu de WIR weer volop in discussie is in het parlement moet die vraag onder ogen gezien worden, aldus de Reken kamer. AMSTERDAM Recente reorganisatieplannen bij Philips hebben nogal wat stof doen opwaaien. In het weekblad „Economisch Statistische Berichten.,, doet de heer N. Rodenburg, president-directeur van de raad van bestuur, uit de doek wat de achtergrond is van deze plannen. De kern van zijn betoog komt erop neer, dat Philips eerst met recht iets te verwijten zou zijn, als de raad van bestuur zolang zou wachten met het nemen van maatregelen, dat de wal het schip keert. Dót de wal het schip binnen niet te lange tijd zal keren, staat voor Philips vast. De grondslag voor deze opvatting wordt onder andere gevonden in rap porten van het Centraal Planbureau, door de jaren heen, waarin het „ziek tebeeld" van de Internationale econo mie wordt omschreven: een haperend ritme van de economische groei, een niet aflatende inflatie, een wankel internationaal monetair stelsel, een te geringe winstgevendheid van hét bedrijfsleven, hardnekkig hoge werk loosheid. grote financieringsproble men in de collectieve sector en on evenwichtigheid op de internationale balansen. De symptomen van het ziektebeeld worden door alle economische specia listen onderkend, maar de medicij nen ertegen worden nergens geslikt." aldus Rodenburg, die het tijd vindt om dat langzamerhand toch eens te gaan doen. in ieder geval vóór dat de gasvoorraad is uitgeput, want dan wordt ook de beleidsruimte kleiner, zo voorspelt hij. Verzadiging Toegepast op Philips, betekenen deze slechte economische omstandig heden het volgende: door een sterke groei van de markt voor de elektroni sche en elektrotechnische sector, (in Zelfmoord volume toenemend met zo n Uen pro- ,IIUUI u cent per jaar tussen 1953 en 1973). kon de werkgelegenheid fors uitge breid worden. Die snelle groei kon onder andere verklaard worden uit snelle technologische ontwikkelin gen. waardoor Introductie van ver nieuwde en nieuwe produkten moge lijk was. groei dan in het verleden, ook al door een zekere verzadiging van de markt voor bepaalde elektronische produk ten, die in deze tijd optrad Tegelij kertijd werd door technologische ont wikkelingen de arbeidsproduktlvlteit sterk verhoogd, waardoor er minder personeel nodig was. Dit werd opge vangen door het natuurlijk verloop niet geheel aan te vullen In 1976 echter, ried het Planbureau Philips aan. zich toe te leggen op verdere specialisatie en concentratie van de produktielljnen. om op die manier de concurrentie de baas te bli|ven. Hiermee was het moment aangebro ken waarop rekening moest worden gehouden met een geringere markt- Van onze redactie economie AMSTERDAM De rente in Nederland is een ieder zal het moeten beamen vandaag de dag hoog. Zeker, indien de hoogte wordt afgemeten aan de inflatie (ln 1979 globaal 4procent) en aan de inflatieverwachtingen. Om nog maar niet te spreken van de reële rente (de marktrente minus het inflatiepercentage), die zelfs hoger is dan ooit eerder voorkwam. Toch is het niet 20. dat ons land internationaal behoort tot de landen met de hoogste (nominale) rente. Be halve in West-Duitsland en Zwitser land vooral in het laatste land is de rente laag is het rentepeil in alle andere landen hoger dan bij ons. waarbij dient te worden opgemerkt dat de rente ln Duitsland de neiging heeft wat op te lopen. Gezien het huidige hoge rentepeil en de minder gunstige gevolgen daarvan behoeft het geen verwondering te wekken, dat bij velen de vraag op komt: hoe lang zal deze situatie nog aanhouden? Zal de rente nog verder stijgen, of zit er een kansje in op een daling? Vooropgesteld moet daarbij worden dat de monetaire autoriteiten van mening zijn. dat het wel zeer gewenst is dat de rentestand in ons land naar beneden gaat. We hoeven alleen maar te denken aan de woning markt en aan de gevolgen van de hoge hypotheekrente om hiermee te kunnen instemmen. Het is al vaker gezegd, de hoge nomi nale rentestand in de VS is vooral de boosdoener. Het is deze hoge rente die vla de dollar de nominale rente stand in andere landen en dus ook bij ons beïnvloedt. Anders gezegd, het internationale rentepeil staat sterk onder invloed van de rente in de VS; het wordt mee omhoog getrok ken. Het is echter niet zo, dat deze situatie tot ln lengte van dagen be hoeft voort te duren. Zoals bekend, heeft president Carter dezer dagen een groots programma aangekondigd ter bestrijding van de inflatie. Het is overigens niet voor het eerst dat hij dit doet. Uit het nieuwe programma blijkt echter wel. dat de VS tot het Inzicht zijn gekomen, dat voor het terugdringen van de inflatie meer nodig is dan alleen maar het krediet duurder maken. Ook langs monetaire weg willen de VS de inflatie nu krachtig aanpak ken. Eén van de problemen die daar bij om de hoek komen kijken is even wel dat de sterke dollar van dit mo ment. die merkwaardigerwijze met een hoge graad van inflatie samen valt, Juist een spaak in het wiel dreigt te steken. Wat is namelijk het geval. Door deze sterke dollar en de hoge rente vloeit een stroom van buiten lands kapitaal naar de VS Een kapi taalstroom. die het beleid van de Fe deral Reserve Board de Ameri kaanse centrale bank dreiigt te doorkruisen Reden, waarom de Ame rikanen andere landen hebben ver zocht eraan te willen meewerken nu men in eigen huis voor alles de binnenlandse geldhoeveelheid wil be perken dat er niet te veel middelen uit het buitenland naar de VS stromen. Dat is overigens makkelijker gezegd dan gedaan. Afgezien van de vraag, of een land afdoende in staat is om het afvloeien van gelden naar het buiten land. in dit geval naar de VS. tegen te gaan, zullen ook de V8 zelf stappen moeten nemen, met name aan de grens. Zoals Nederland Ingezetenen verbiedt in het buitenland gelden op te nemen, zo zullen ook de VS maat regelen moeten nemen wil het gevoer de anti-tnflatlebeleid succes hebben. Ex Is echter wel een aantal betrekke lijk onbegrijpbare zaken, dat toch ook een rol meespeelt. Dat zijn: het bestaan van de zogenaamde Eurodol- larmarkt <de dollars, die buiten de VS in omloop zijn) en het bestaan van zogenaamde off shore banken. Ban ken. die zich bevindeii in alle mogelij ke belastingparadijzen en wier doen en laten vanuit Nederland en andere landen niet aan banden is te leggen, ook al gaat bet hier om dochters van banken ln Nederland, Duitsland en andere landen. Door overleg met het bankwezen in ons land trachten de monetaire autoriteiten weliswaar een wat remmende invloed uit te oefenen om zo te voorkomen dat als het dan niet uit Nederland zelf is toch geld uit die landen, waar deze off shore banken gevestigd zijn. naar de VS afvloeit Het wettelijke instru ment om effectief in te grijpen is er echter niet Het doen van een verzoek ls makkelijk, maar hoe is de praktijk? Wegen Kortom, zo simpel ligt het allemaal niet. Toch geloven monetaire autori teiten. die elkaar regelmatig ln Bazel treffen onder de paraplu van de Bank voor Internationale Betalingen, dat er een weg zal kunnen worden gevon den. Aan het einde daarvan zien zij de hoop gloren op een terugdringen van de hoge inflatie in de V8. En als dat eenmaal zal gelukken dan kan. zo gelooft men. het heel snel gaan. met alle gunstige effecten daarvan voor de hoge rente in de VS en uiteindelijk ook voor de rente bij ons. Trouwens niet alleen een lagere rente in de VS kan een gunstige uitwerking hebben op het hoge Nederlandse ren tepeil. Een toenemend vertrouwen in onze gulden kan daartoe eveneens een belangrijke bijdrage leveren, als gevolg van de stijgende rente was de gulden in het najaar 1979 overwegend zwak gestemd. Door het geldmarkt beleid van De Nederlandsche Bank trad ook hier een rentestijging op en trok de koers van de gulden ln de laatste maand van het jaar aan. In de eerste maanden van dit Jaar verbeterde de positie van de gulden opnieuw. Naarmate het vertrouwen in de gulden verder toeneemt zal men zo verwachten deskundigen ge noegen nemen met een lagere rente, wat uiteindelijk weer een gunstige invloed zal hebben op de kosten van levensonderhoud, huren van wonln gen e.d. Dit vertrouwen in de gulden zal kunnen groeien naarmate Neder land erin slaagt een verbetering op zijn betalingsbalans te bewerkstelli gen en orde op zaken te stellen in zijn binnenlandse economie waarbij met name ook kan worden gedacht aan het financieringstekort van de over heid. Het Planbureau adviseerde Philips vervolgens, uitbreiding te zoeken in lage lonen landen. Het CBT planbu reau kwam tevens tot de conclusie, dat de werkgelegenheid bij Philips in Nederland niet verder kón uitbrei den, omdat de stijging van de ar- beidsproduktiviteit met 8 8 /7 pro cent per jaar even groot zal zijn als de afzet, met name door verdere auto matisering van de produktie Rodenburg zegt hierover: „Technolo gische vooruitgang gaat gepaard met verlies van arbeidsplaatsen Er zullen echter weinig mensen zijn die ln ernst menen dat bij de huidige internatio nale concunTentleverhoudlngen, in zo'n geïnternationaliseerde bedrijfs tak als de onze, het mogelijk is. om technologische vooruitang af te remmen. Afremming van technologische voor uitgang betekent zelfmoord. Juist voor de instandhouding van de werk gelegenheid moet ons bedrijf trach ten voorop te lopen ln die ontwikke ling. om de concurrentie de baas te blijven. Belangrijk voor het afnemen van de werkgelegenheid Ls de afne mende arbeidsinhoud in deze sector, die vooral te danken is aan de ra zendsnelle ontwikkeling in de mlcro- elektronica. De arbeidsinhoud van een kleurentelevisie bij voorbeeld is tegenwoordig nog geen kwart van die ln 1967, toen de kleuren-tv ln Neder land werd geïntroduceerd. Dit voor beeld zou ook voor andere produkten gelden, en niet alleen in Nederland. Lage-lonen-land Op de beschuldiging uit Philips een van die bedrijven is. die werkgelegen heid uit Europa overhevelt naar an dere <lage-lonen-) landen, heeft de heer Rodenburg weinig in te brengen Wel trekt hij de conclusie dat Philips, door de versterking van de produktie in lage-lonen-landen en in de Verenig de Staten, het totale werkgelegen heidsniveau op een hoger peil heeft gebracht, dan zonder die activiteiten het geval zou zijn geweest Waren die activiteiten niet ontwik keld, dan zou de continuïteit van het hele bedrijf in gevaar zijn gekomen, aldus de heer Rodenburg Werkgele genheid van mensen handhaven tot elke prijs, is een misvatting, die tot catastrofale gevolgen kan lelden, en waardoor uiteindelijk de werkgele genheid in de waagschaal wordt gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 29