rebel die een bloedbad doorkwam J TERDAG 29 MAART 1980 25 5— iegin april 1950 rommelt het hevig in het oostelijk deel van le jonge republiek Indonesië. Een compagnie van het §§j ndonesische leger onder leiding van de jeugdige kapitein ^Jlzis en een aantal muitende militairen van het NTL-in-Iiquidatie bezetten Makassar. Is de bezetting de irste fase van een echte staatsgreep, tegen de regering in Jakarta, die moet leiden naar een onafhankelijke republiek ost-Indonesië? Er zijn in die contreien stellig politieke :iders die dat ideaal koesteren. Voor hen loopt het avontuur an Azis op een teleurstelling uit, maar de kapitein zelf is IBiet de afloop niet zo ontevreden. Hij had, zo verdedigt hij tich, geen politieke, maar alleen maar humane bedoelingen Bet zijn „coup". T s loor Ben van Kaam iZ^elkens wanneer Indonesië zijn Rationale onafhankelijkheids- tri jd herdenkt (en dat gebeurt pffinstens eenmaal per jaar), ont pit zich op het tv-scherm een pcumentaire, waarin Andi Adb- ui Azis verschijnt als conspira- e®pr van het eerste uur tegen de inge staat dertig jaar geleden. =n'[e volgende dag jagen plaaggees- ')n in de haven van Tandjong lse(riok hem op de kast. „Hee Azis, :n' heb je gisteravond op de televi- le gezien." Azis, thans topfunc- inaris bij een scheepvaartmaat- ihappij in Djakarta, verdraagt jn faam goedmoedig. Hij is in geweten overtuigd toen een loedbad met zijn rebellie te heb- <-•>' pn voorkomen. Een coup? ,,'t ..••'fas helemaal geen coup", roept ...-Jj al dertig jaar afwerend. ..rgwanend onderzoek naar de feiten (in- .-•'0cè"views in Indonesië, Nederlandse archie- enzovoorts) gaven me de overtuiging er wèl van een coup sprake is geweest, iar dat die ten onrechte in de Indonesi- ïe geschiedenisboekjes op naam is ge it van Azis. Als er een naam aan dient te rden verbonden, dan is het die van dr. Soumokil, jarenlang minister van stitie in de deelstaat Oost-Indonesië, een week voor de coup was benoemd procureur-generaal in Makassar. Ook naam van de Ambonees Dolf Metekohy int daarbij te worden genoemd. En ver- fr zeker de naam van de Oostindonesi- ïe president Soekawati, die zeker een afhankelijke staat Oost-Indonesië zou bben geproclameerd wanneer het in die itreien gelegerde deel van het KNIL-in- uidatie zich massaal achter Azis zou Dben geschaard. En die kans was niet ing. arentegen wordt de rol die Soumokil ;ft gespeeld bij de RMS-proclamatie, direct volgde op het mislukken van de ip in Makassar zwaar door Indonesië irdreven. Het was een vluchteling na i mislukte staatsgreep die 16 april 1950 Ambon aankwam. Als aan de RMS- tclamatie een naam moet worden ver- iden dan is het veeleer die van ir. J. A. nusama, thans in Nederland. Maar dat ten volgend verhaal. ■oedlachs: de dagen na de 5e april 1950 zijn er fscheidene Nederlanders die zich stom- Ibaasd de ogen uitwrijven als ze lezen t Andi Azis in Makassar heeft uitge lid. Wat ze ooit gezocht hebben achter (goedlachse jongen, die ze tussen 1935 11945 in Nederland hebben leren ken- j, een toekomstige pleger van een jfetsgreep hebben ze nooit in hem ge- Hoofdonderwijzer Boerenma niet j de Chr. Nationale School te Soest, ook p de leerlingen van het Baarns Lyceum, Azis in 1943 zijn diploma 3-jarige 3 haalde. Evenmin heeft boer Kooistra lEen in Drente (er wordt nog steeds jorrespondeerd tussen Djakarta en P) vermoed in welke rol de onderduiker J aardappels bij hem rooide nog eens de [eldpers zou halen. De jongeman, die ze Jden leren kennen, zoon van een Boegi- s vorst, ging wel rap op de vuist wan- r hij ergens onrecht vermoedde, maar i politiek leiderIn feite is Azis dat I nooit geweest. ten het eind van de bezettingsjaren in Ierland raakt de dan ongeveer 23-jari- betrokken bij wat avontuurlijke ile activiteiten. Daarna tekent hij nenige oud-verzetsstrijder als OV- fr. „om Indië te bevrijden van de Jap- I" Via een opleiding in Engeland raakt bij het KNIL in Indonesië, waar de |d al niet meer gaat tegen de Jappen, tegen de Indonesische nationalis- j In de aanvankelijke Nederlandse le- maakt dat niet zoveel verschil: Soe- io heulde met de Jappen) Pas veel r zal Azis een wat andere kijk op de c krijgen, zoals trouwens veel militai- \die hetzij vrijwillig, hetzij als dienst- htigen naar Indonesië werden gezon- RiA Zijn familie in Indonesië moest trou- V wens ook niet veel hebben van de revolu tie van Soekarno. Men vreesde en te recht dat die tevens een eind zou maken aan de rol van de landadel, die door het Nederlandse koloniaal bewind altijd was beschermd. Sergeant Azis brengt het tot officier in het KNIL, anderhalf jaar is hij adjudant van de Oost-Indonesische president Soekawa ti, en op 30 maart 1950 gaat hij met z'n compagnie van 125 man (meest Javanen) formeel over naar het leger van het onaf hankelijke Indonesië, de Apris. „Land en volk dienen", zo drukt hij dat in ongecom pliceerd soldaten jargon uit. Vrees voor wraak zzz: Wel kent hij nauwkeurig de vrees van de federalisten voor het onstuimige streven van de meeste Indonesische nationalisten om van Indonesië weer een eenheidsstaat te maken, zoals door Soekarno en Hatta geproclameerd op 17 augustus 1945. Hij deelt die beduchtheid. Hartgrondig is hij het ook eens met de wens van de Indonesi sche KNIL'ers (veel Menadonezen en Am bonezen) die een periode van twee jaar willen om te wennen aan de TNI'ers als toekomstige krijgsmakkers. Geen ex-TNI de eerste twee jaar naar Oost-Indonesië, zo leidt hun eis. Ze vrezen ook wraak van de Oost-Indonesische TNI'ers wanneer deze zullen terugkeren op Zuid-Celebes. Dezelfde angst leeft bij Soumokil. Een mislukte aanslag op hem van Oost-Indo nesische vrijheidsstrijders bevestigt z'n vrees dat met hem nog een rekening zal worden vereffend wanneer Nederlands mi litaire bescherming in Oost-Indonesië zal wegvallen. Samen met president Soeka wati is hij al tijdens de Ronde Tafel Confe rentie koortsachtig bezig een eigen poli- tieleger voor Oost-Indonesië op te bou wen. Zonder eigen gewapende macht geeft men geen rupiah voor de toekomst van de deelstaat, die in Indonesisch-natio- nalistische ogen nooit veel meer is ge weest dan een Nederlandse marionet. In de eerste maanden van 1950 al voelen ze zich de grond onder de voeten wegzak ken wanneer in hoog tempo andere deel staten worden opgedoekt. Ze vrezen te recht dat Oost-Indonesië eenzelfde lot wacht, zeker na de verkiezings-overwin- ning december 1949 van de Oost-Indonesi sche unitaristen. Paniekerig wordt op de ontwikkelingen gereageerd door allen, die in de voorgaande jaren hun handen heb ben vuil gemaakt in de strijd tegen Indo nesische nationalisten. Politiek leider schap treft men weinig onder de Oostin- donesische federalisten. Tal van ministers in het Oostindonesische kabinet zijn In donesische ambtenaren van het Neder landse koloniale apparaat; ook Soumokil heeft tot dusver nooit leiding gegeven aan enige politieke beweging. Nu 'Nederland vertrekt, is er bovendien weinig wat hen samenbindt. Oost-Indonesië was een bedenksel van Van Mook, niet van enige politieke stro ming onder de bevolking. En onder het deel van de gewapende macht waarop men hoopt terug te vallen, de Ambonezen en Menadozen van het KNIL leeft het Oostindonesische idee al helemaal niet. Vanuit Nederland (de rijkseenheidbewe- ging) zijn ze sinds jaar en dag juist opge stookt tegen de politiek van Van Mook.. Met het idee van een Oostindonesisch vaderland behoeft men bij hen niet aan te komen. Beroepsmilitairen: Wèl zullen ze bereid zijn in het geweer te komen voor iets anders: hun baan als beroepsmilitair. Zowel in Ambon, in Me- nado als in Makassar kan men duidelijk nervositeit bij hen waarnemen dat hun werk zal worden overgenomen door voor malige TNI-soldaten en vrijheidsstrijders zonder dat hun positie in het toekomstige Indonesische leger is geregeld. Neder lands vertegenwoordigers in Djakarta be zweren de Indonesische autoriteiten niet eerder troepen naar Oost-Indonesië te stu ren voordat dit in orde is, maar mede onder invloed van de Westerling-affaire in januari, wordt Nederland van politieke bijbedoelingen verdacht, voedsel krijgt deze achterdocht wanneer Westerling in de tweede helft van februari 1950 uit Indo nesië ontsnapt met de hulp van hoge Nederlandse militaire autoriteiten. Juist in die dagen onderhandelt een deputatie van Ambonese en Menadonese KNIL-mi- litairen uit Makassar rechtstreeks in Dja karta met de Indonesische legerleiding over overgang naar het Indonesische le ger. De gestelde voorwaarde (de eerste twee jaar geen TNI naar Oost-Indonesië om aan elkaar te wennen) krijgt nu een felle politieke kleur. Vermoed wordt een gigantisch komplot om vanuit Nieuw Gui nea en met behulp van het in Oost-Indo nesië gelegerde KNIL-in-liquidatie Neder lands invloed in de archipel te herstellen. Hatta lijkt daar niet erg in te geloven. Het lukt hem in maart tot tweemaal tot een voorgenomen verplaatsing van TNI-troe- pen naar Makassar uitgesteld te krijgen op Nederlands dringend verzoek. Maar op 1 april winnen het de haviken in Djakarta. Zijdelings speelt mee dat de minister van Defensie, de sultan van Djokja, op Java ook verlost wil worden van de Oostindo nesische TNI-ers van de voormalige Briga- de-Warouw. In die periode vreest hij voortdurend coups op Java van commu nistische zijde en van de Oostindonesi sche troepen, die september 1948 al wei gerden tegen de Madlun-rebellen op te treden, is hij niet helemaal zeker. Enkele malen wordt dit als bijkomend motief in Nederlandse rapporten genoemd. De stemming onder de Ambonese KNIL-on- derofficieren in Makassar stijgt tot kook hitte wanneer ze 4 april horen dat batal- jon-Worang naar Makassar onderweg is. De avond tevoren is er nog een bijeen komst in het Alhambra-theater in Makas sar geweest van 700 KNIL'ers, waarin aan gedrongen werd op een snelle overgang naar de APRIS (vóór 10 april) en het voorlopig uitstellen van de zending van ex-TNI-troepen naar Makassar. Ze heb ben nu het gevoel dat Indonesië hen ge woon niet lust. Ten huize van Soumokil wordt dinsdagavond 4 april opgewonden beraadslaagd wat te doen. In de loop van de avond wordt kapitein Andi Azis erbij gehaald en hem wordt gevraagd de leiding op zich te nemen van een actie de volgen de dag die moet voorkomen dat bataljon- Worang zich ontscheept. Volgens Azis raakt hij een ogenblik in tweestrijd. Hij heeft de keuze tussen minuten en het voorkomen van een bloedbad de volgende dag. Hij hoort wat de onderofficieren van plan zijn: de beide KPM-schepen waarop zich bataljon-Worang bevindt, zullen met zware mitrailleurs lek worden geschoten wanneer ze de kade naderen. Tegelijk zullen mortiergranaten paniek zaaien on der de opvarenden. Nog steeds is Azis overtuigd dat hij juist gehandeld heeft door dit drama te voorkomen ook al werd hij daarmee een rebel. Hardnekkig wordt door hem ontkend dat hij een politiek doel heeft nagestreefd met zijn actie. Politiek doel: Anders ligt dat bij Soumokil, die eveneens Metekohy en president Sukawati aan stuurt op de proclamatie van een onaf hankelijke staat Oost-Indonesië. Gehoopt wordt dat hele KNIL-in-liquidatie zich de volgende dag achter Azis zal scharen, maar dat gebeurt niet. Voor een deel is dit te danken aan Tahya, Ambonees, vroeger KNIL-officier, adjundant zelfs van Spoor, die veel beter dan Soumokil weet hoe politiek de kaarten liggen. Hij bezweert de Ambonese militairen in de kampen de volgende dag niet mee te doen. Het poli tieke spel achter de zaak wordt door hem doorzien. Zonder de verantwoordelijkheid te nemen stoken federalistische Oostindo nesische bewindslieden de KNIL'ers op om op eigen houtje een actie te onderne men. Slaagt de putsch, dan nemen ze de actie over. Mislukt deze dan laten ze Azis en zijn rebellen als bakstenen vallen. Dat laatste is ook naar het getuigenis van Soumokil precies wat er gebeurt. Wanneer Azis de volgende dag met zijn compagnie en een aantal KNIL-muiters Makassar bezet, geeft KNIL-generaal Buurman van Vreeden meteen scherpe orders aan de KNIL'ers zich buiten het conflict te houden. Nederlanders, die als ambtenaar in dienst zijn van Oost-Indo nesië krijgen van Hoge Commissaris Hirschfeld „een zeer dringend advies" zich buiten de controverse te houden. Het is duidelijk: op steun van Nederland kan Soekawati niet rekenen, zelfs niet op hei melijke. Azis voorkomt een bloedbad op 5 april als hij door middel van een koerier die de KPM-schepen tegemoet vaart bataljon- Worang weet te overtuigen dat het levens gevaarlijk is de kade van Makassar te naderen. Op veilige afstand gaan de sche pen buitengaats voor anker. Mislukking: Een Jammerlijke mislukking wordt echter de politieke vertaling van de actie. Vol gens een rapport op 10 april van de Neder landse troepencommandant in Makassar wordt het volgende draalbroek afgewerkt. In fase A keurt de Oostindonesische rege ring de coup van Azis openlijk, af. Wel wordt Djakarta luide herinnerd aan een in december 1949 gemaakte afspraak dat geen ex-TNI-troepen naar Oost-Indonesië zouden worden gezonden dan na overleg met de Oostindonesische regering. Intus sen steunt men Azis heimelijk. Inderdaad krijgt Azis 20.000 gulden om zijn soldaten te kunnen betalen. In fase B probeert men door publikatie van documenten aan de wereld te bewij zen dat het de bedoeling is van Djakarta om de deelstaat Oost-Indonesië op te doe ken. Inderdaad houdt Azis een persconfe rentie, waarin hi} dergelijke documenten publiceert. Een idee van hemzelf? Van anderen, doet Azis vaagjes. Dat Soumokil erbij betrokken was, wordt door hem niet ontkend. Dagelijks had hij in die periode contact met de Oostindonesische procu reur-generaal. De bedoeling is om verontwaardiging in de wereld te wekken over de heimelijke De rebel Andi Asls (midden) voor de krijgsraad in Djakarta. De straf is mild en na enkele Jaren laat Soekarno hem alweer vrij. De president vraagt hem selfs hoofd te worden van tijn lijfwacht. Dat is de legertop echter te gortig. Asls is nu te vinden in de haven van Tandjong Prlok waar hij een topfunctie bekleed bij een scheepvaartmaat schappij, omringd door verschillende kornuiten met wie hij dertig Jaar geleden sijn 'coup' pleegde. Als 'de coup van Andi Asis' is ingezakt ontscheept sich ver van Makassar het bataljon-Worang, bestaande uit Oostin donesische militairen die op Java tegen het KNIL hadden gevochten. wijze waarop Djakarta de ter RTC over eengekomen deelstaatconstructie zou on dermijnen. Maar hier gaat het plan de mist in. Het interesseert de wereld geen zier. De verontwaardiging blijft vrijwel beperkt tot het deel van de publieke opi nie in Nederland, dat zich verzet heeft tegen de RTC-akkoorden. Noch de Neder landse regering, noch de UNCI springt op de ketting. De twee volgende fasen van het plan zijn dan ook nooit uitgevoerd, nl. een openlijk kleur bekennen van de Oostindonesische regering door zich op te stellen achter de coup van Azis en om vervolgens een zelf standige staat Oost-Indonesië te procla meren. Twijfel wordt direct al in Neder landse rapporten uitgesproken of de Oost indonesische politici, die dit bedachten, wel het kaliber hebben om iets dergelijks te kunnen uitvoeren. Wanhopig proberen Soumokil en Meteko hy president Soekawati en andere Oostin donesische ministers te overreden om door te tasten (met terzijdeschuiving van het parlement), maar halverwege de actie laten die het afweten zonder openlijk kleur te hebben bekend. Soekawati ver wijt nu Soumokil zich onvoldoende verze kerd te hebben van de steun van de KNIL- ers. Azis wil er een punt achter zetten. Hij wil nu naar Djakarta om zich te verant woorden. Hij heeft gerebelleerd, akkoord, maar daarmee is een bloedbad voorko men, is zijn verweer. Soumokil bezweert hem niet te gaan, maar Azis doet het toch, in de mening dat een hem toegezegd vrijgeleide nog geldt. In Djakarta wordt hij meteen gearres teerd. Soumokil vliegt de volgende dag met een Nederlandse bommenwerper mee naar Menado en vandaar naar Ambon om de KNIL'ers daar in beweging te krijgen. Nog steeds hoopt hij op dat moment ken nelijk nog dat de politieke leiders in Ma kassar zullen durven door te tasten. Die indruk wekt althans een merkwaardige telegramwisseling op 16 april tussen hem en zijn advocaat-generaal in Makassar. Hij wil via de militaire radio om gaand op de hoogte worden gebracht van het stadium van uitvoering van het „plan Metekohy". Hiervan zijn de houding te Menado en Ambon afhankelijk, bericht hij. Het antwoord dat hij krijgt luidt: ..Plan Metekohy gaat niet door. Volhou den en doorzetten." Heimelijke steun: Het transport per Nederlands militair vliegtuig van Soumokil naar Ambon zal door Indonesië uitgelegd worden als een van de vele bewijzen van Nederlandse betrokkenheid bij de Azis-coup en de RMS-proclamatie. Maar net als in de af faire-Westerling is in feite alleen sprake van heimelijke steun van individuele Ne derlandse KNIL-offlcieren. Keer op keer raakt Den Haag in verlegenheid. Vroeger verweet men telkens de regering van de Republiek Indonesia de TNI niet in de hand te hebben, thans verkeert men zélf in die positie ten aanzien van het KNIL-in- liquidatie. Soekawati gaat ondertussen volledig door de knieën voor Djakarta. Op 21 april zegt hij „de volkswil zal op democratische en legale wijze beslissen over de toekomst van de deelstaat Oost-lndoneslê." Zo vlekkeloos zal het niet verlopen, maar wel eist de Ambonese politieke leider Pu- pella de volgende dag in een motie in het Oostindonesische parlement het aftreden van het federalistische kabinet-Diapari. Conform de verkiezingsuitslag behoren ook unitaristen in het kabinet te worden opgenomen, is zijn standpunt. De bedoe ling was om de hoog opgelopen spanning in het Makassar van die dagen wat weg te nemen, vertelt hij me later. Maar in feite betekende zijn motie, die op 25 april wordt aangenomen, het begin van het einde van de deelstaat Oost-Indonesië. Het is duide lijk wat de meerderheid van het parle ment wil. Op diezelfde dag maakt radlo- Ambon bekend dat daar de RMS is gepro clameerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25