Topconferentie op Nederlands modegebied s i ;cht jaar geëist I heroïne-zaak 'Voor begroting '81 weer forse bezuinigingen' Welstandscommissie "ootste tentoonstelling van chideeën komt naar Arnhem £])jfel over vooronderzoek lï ANWB wil best autovignet van België verkopen Ramp in goudmijn eist 23 levens 'De Dag' komt niet meer uit AG 28 MAART 1980 TROUWKWARTET H 11 door Edith Witzleb gebiesd, zowel bij Frans Molenaar als bij Govers. f zen spelen een grote rol. Parijs schrijft nog steeds de mode voor. Iedereen wordt geacht die mode te volgen eniedereen doet dat ook. Maar onze eigen Nederlandse mode-couturiers mogen er toch echt ook zijn. Ze steken zelfs flink erboven uit Al maakt er iemand van hen wel eens een misstap, dat geeft niet. Kan ledereen overkomen. Het overkwam Edgar Vos. Hij toonde vrij veel tierelantijntjes en frutseltjes. Dat is zijn zaak. Hij zag het dit zomerseizoen nu eenmaal zo voor ons in het verschiet liggea Als we dat niet leuk vinden is dat onze zaak. Volgende keer brengt hij waarschijnlijk iets waarover we daverend in de handen klappen. Volgens mij was het een gewone, menselijke inzinking, die iedereen, die steeds iets nieuws moet verzinnen kan overkomen. In het geheel hield hij zich wel aan de nieuwe modelijnen: rok tot even onder de knie. Rokken wijd en zwaaiend. Maar toch het was het niet helemaal. De nadruk op de taille legden alle ontwerpers. Brede ceintuurs, waar Je gewoon je maag niet meer ziet zitten. Breed en op elke japon, op elk pakje van welke stof dan ook. De ceintuur moet van leer zijn. Soms staat dat wel eens wat grof zeker op een zijdeachtige Jurk. Je moet er een middeltje voor hebben oei daar kan geen vrouw tegenop. Dat kunnen nu eenmaal alleen mannequins dragen. Nu heb ik het niet over Edgar Vos alleen, alle couturiers kwamen daarmee aan. Betaalbaar is al het spul dat Je op zo'n topshow ziet ook al niet. Maar dat is ook niet belangrijk. Ik kijk ook graag naar een schilderij van Rembrandt. Dan komt de hebzucht echt niet bij me boven. Waarom zou ik dan niet naar zo'n geweldig „schilderij van een Japon of een pakje" kunnen kijken zonder het meteen te willen hebben? Je kunt Je toch ook met plezier aan iets vergapen, of niet? De show van Frans Molenaar was druk bezocht. Er zaten allemaal lieden die dagelijks hard werken om aan hun brooa te Komen. Je kan nu wel zeggen: het is de Jet-set". Maar eigenlijk klopt dat niet Connie Stuart die avond aan avond op de planken staat, is echt een hard werkende vrouw. Ria Bremer, die o.a. een erg goed kinder-televlsleprogramma brengt, kan Je toch echt geen „Jet-set" noemen." Mies Bouwman soms? Neen ik denk dat we eigenlijk maar gewone werkneemsters zijn. Frans Molenaar bracht een vrij korte show. Niet te veel modellen. Daar heeft hij goed aan gedaan. Je kan beter enkele van Je topprestaties laten zien, die werkelijk goed zijn, dan een heleboel dat de mist in gaat. Bij Frans ging niets de mist in. Het was grandioos. Hij werkt veel met biezen. Veel zwart-wit en ook bermuda-shorts. Maar zo decent en aardig, die shorts kan je zelfs op kantoor aantrekken. Ook hier weer: roklengte tot even onder de knie. Frans houdt zich aan de strakke, wat keurige lijn. Gelijk heeft hij, want die staat elke vrouw. Beeldschone blouses waren er ook. Die staan ook elke vrouw ofschoon, 900 gulden voor een blouse kan ik echt niet betalen. Maar daar heb je weer de vergelijking met dat schilderij van Rembrandt. De meeste Jassen die Frans Molenaar toonde waren 7/8. Dus net een stukje rok eronder uit. Leuk hoor. Het spul waarvan hij zijn collectie maakte was voor het merendeel flanel, sportlef linnen en soepele double-face stoffen. Dat zijn stoffen, die aan twee kanten te dragen zijn. Voor de avond: zijden ■crêpe de chine of satijn. Nieuw voor de zomer heeft hij in zijn collectie handgeweven Italiaanse katoen, maar ook katoenen piqué, batist en whipcord. Bij Frank Govers, die nu eens voor de afwisseling een show in eigen huis hield, zat het eveneens overvol. Eigenlijk zo'n beetje dezelfde „klanten" die ook bij Frans Molenaar zaten. Die show duurde vrij lang, maar niemand die daar verdriet van had. Frank „doet" het gewoon. HIJ pakt je. Wat beeldschoon was die show. Vol allure zonder overdreven te zijn. Ook hij werkt met stiksels en biezen. Hoofdkleur zwart en wit, maar dan zo vol variatie dat je gewoon niet snapt hoe een mens op het idee komt. Ook hij had Bermudabroeken maar daarnaast een soort harembroeken. Daar moetje even aan wennen. Het zijn lange wijde broeken die om de enkel vastgebonden worden of om de knie. Leuk en geinig. Maar behalve zwart-wit bracht hij ook kleuren. Wie het staat is er blij mee: knalgeel, paars, veel rood en ook bedrukte stoffen. Hij bracht o.a. matrozenhesjes. Die matrozenkraag kwam ook terug op zijn bloeses. Simpele vormen, die het lichaam volgen en géén bombarie bij Frank Govers. Nieuw voor deze ontwerper is de „dubbele jurk". Dat is een Jurk die van voren open staat maar over een rok heen aangetrokken wordt. Frank is nooit vulgair en hij maakt van een vrouw ook nooit een seks-object. Hij gebruikte wollen stoffen uit Nederland, ook batik en katoen is uit Nederland afkomstig. Zijden stoffen uit Italië en kant uit Zürich. Dat wil zeggen onder andere. Allemaal even mooi. Wat Frank ook heel goed kan is eventjes spelen met pailletten. Hij maakt er mozaïken van voor een stralende avondjapon. Het einde van zijn show was wat verdrietig, tenminste voor degene, die het grote verdriet van Frank Govers kent. Graag had hij voor de nieuwe koningin Beatrix de inhuldigingsjapon of zoals hij het noemt de bruidsjapon willen ontwerpen. Het zat er niet in. De japon die hij toonde was vorstelijk in een grijsblauwe kleur dat was het einde van de show. Prinses Beatrix heeft haar Japon besteld bij Theresia couture in de P.C. Hooftstraat. Ook Max Heymans, één van onze Nederlandse top-couturlers hield een modeshow. Maar de zaal was uitverkocht en voor Trouw was geen plekje meer beschikbaar. Zodoende kan ik er ook niets over vertellen. Maar zo toonden dan eensgezind Nederlands grote couturiers deze week achter elkaar hun topshows. Klokkende cirkelrokken. Eu bv Volt SSJumze rechtbankverslaggever JliTERDAM Het in omloop brengen van heroïne in ons Jïveroorzaakt zowel een golf van criminaliteit als een 4„ii!ag op de volksgezondheid. Met deze stelling werd dins- ;jwS,liddag voor de Rotterdamse rechtbank een eis tot acht •^"„•.gevangenisstraf met aftrek gemotiveerd tegen de 27- bMniji Durkut H. die er van wordt verdacht de leiding gehad te bij invoer van een hoeveelheid heroine van anderhal- 1.1: jo eisen. 1?' "*rdïoor hem voor zestig duizend I gekochte partij werd door een -f. ingehuurde koerier Erzal D. i dienst „hulpje" Mustafa M. m 16 december vanuit Wuppert- ar Rotterdam vervoerd, ifé aan de Rotterdamse Croos- weg waarvan Durkut de eige- ras werd door de recherche al tijd in de gaten gehouden: september was er al toestem- rerzocht tot afluisteren van de n van het café, waardoor ver- tide gesprekken op band zijn legd. Uit deze gesprekken Irolgens officier van Justitie mr. Vurzer, dat Durkut en zijn 22- broer Mecit zich geruimte tijd hebben gehouden met groot- Be handel in heroïne. Mecit werd een gevangenis- eëist van drie jaar met aftrek, in Mustafa hoorden respectie- twee en één jaar met aftrek Tegelijk met deze verdachten stond de 34-jarige Celal E. terecht, evenals de overigen uit Turkije afkomstig. Hij had de heroïne aan Durkut ver kocht, die op zijn beurt door hem in Frankfurt voor 40 duizend Duitse Mark was betrokken van een zekere Mohammed R. Hoewel de rechtbank zich enigszins sceptisch toonde ten aanzien van zijn bewering, dat hij nooit eerder met de drughandel in aanraking is geweest, viel Celal een lichtere eis ten deel dan Durkut: vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. Met uitzondering van Mecit bekenden de verdachten hun aandeel in de feiten. De raadslieden wezen de rechtbank op verschillende zwakheden in de be wijsvoering, en bepleitten op diverse punten vrijspraak voor hun cliënten. De Amsterdamse advokaat mr. I. de Vos bracht het optreden van de poli tie tijdens het vooronderzoek ter sprake. KAATSHEUVEL (ANP) De ANWB is in tegenstelling tot eerdere berichten wél bereid het vignet voor het gebruik van Belgische autowegen, als dat tenminste wordt ingevoerd, te gaan verkopen. Dat zei drs. D. Engelen, directeur toerisme van de ANWB, gistermorgen in Kaatsheuvel Hij sprak in de Eftellng op een symposium over nabuur-toerisme. Uit het oogpunt van verkeers veiligheid en om te voorkomen dat er aan de grens files komen te staan hebben we hiertoe be sloten, aldus drs. Engelen. Vol gens hem zal de Belgische rege ring echter terugkomen van de dwaalwegen die nu zijn inge slagen, en zal het vignet nooit worden ingevoerd. In België is er veel verzet tegen de tolkos- ten, omdat het geld niet ge bruik wordt om de wegen te verbeteren, maar om de schat kist te spekken. De directeur van de Vlaamse toeristenbond K. de Meulen- meester noemde de eventuele invoering van het vignet psy chologisch fout. „Ik ben bang dat veel buitenlandse toeristen onze autowegen zullen vermij den en daardoor helemaal niet naar België zullen komen. In Frankrijk denkt men er Juist aan om de tol op de grote auto wegen geleidelijk aan af te gaan schaffen. Ik begrijp van de Belgische plannen dan ook niets." Van Rooijen tegen Christelijke werkgevers: Van onze sociaal economische redactie ROTTERDAM Het kabinet moet voor de rijksbegroting 1981 opnieuw forse bezuinigingen doorvoeren, en wel voor 4,5 miljard gulden. Daar staat tegenover dat het aardgas per jaar de eerstkomende Jaren 5,5 miljard gulden extra opbrengt. Deze extra Inkomsten treden in het jaar 1981 echter nog maar gedeeltelijk op. Deze rekensom maakte het CDA-Ka- merlld Van Rooijen gisteren in een toespraak voor het NCW (christelijke werkgevers) in Rotterdam. Het Ka merlid is er faliekant tegen om de „formidabele extra gasbaten" te ge bruiken om nieuwe bezuinigingen te vermijden. De gasbel raakt op, en de gasbaten zijn dus slechts tijdelijk. Ze zijn „een soort verdovend middel" dat slechts tijdelijk de noodzakelijke economische sanering kan doen uit stellen. Kernvraag is volgens Van Rooijen of Nederland op langere ter mijn economisch even gezond weet te blijven als Duitsland, „of dat wij langzaam afglijden naar de econo misch zwakkere landen om ons heen". De extra gas miljard en moeten daar om volgens Van Rooijen worden aan gewend voor verkleining van het fi nancieringstekort van de overheid, voor versterking van de economische structuur en voor belastingverlaging. Bij dat laatste denkt Van Rooijen met name aan de gasprijs voor klein verbruik. Volgens de contracten zou die op 1 Januari omhoog moeten met zeven cent per kubieke meter. Het Kamerlid bepleitte een versnelde aanpassing van de gasprijs aan de olieprijzen, bij voorbeeld een prijs verhoging van 17 procent. Alleen al deze prijssprong voor kleinverbruik zou de overheid 2.5 miljard gulden extra in het laatje brengen. Dat be drag zou dan volledig moeten worden besteed voor belastingverlaging. Het Kamerlid vindt dat in 1981 de afremming die de loonmaatregel heeft veroorzaakt niet mag worden ingehaald. „Inhaal zou de regering dwingen tot een langere periode van loonlngrijpen dan tot 31 december 1980", zei hij. Van Rooijen denkt hier over anders dan minister Albeda, die in een vraaggesprek met Trouw van gisteren stelde, dat werkgevers en vakbeweging vanaf 1 Januari volgend Jaar zelfs weer de verantwoordelijk heid voor de lonen zullen moeten dragen. JOHANNESBURG (AFP, Reuter) Bij een ongeluk in de Zuidafrlkaanse goudmijn van Vaal Reefs zijn 23 men sen om het leven gekomen. Een kabel van de lift die de mijnwerkers in de schacht moest brengen brak waar door de lift ongeveer 1500 meter naar beneden stortte. De 20 zwarte en 3 blanke mijnwerkers in de lift kwa men om het leven. Negen redding teams zijn naar de plaats van het ongeluk gestuurd. Er was echter geen hoop op overlevenden meer. De mijn van Vaal Reefs, die op onge veer 200 kilometer afstand van Jo hannesburg ligt, is de belangrijkste goudmijn van de wereld. Er werken ongeveer 40.000 mijnwerkers in de mijn die eigendom is van een Engels- Amerikaanse maatschappij. In 1978 kwamen in dezelfde mijn 102 mensen om het leven bij een brand. Vorig Jaar kwamen 500 mijnwerkers om het le ven bij verschillende ongelukken in Zuidafrlkaanse mijnen. DORDRECHT Na een nachtelijke speurtocht in de Voorstraathaven te Dordrecht heeft de politie de 29-Jarl- ge Hongaar J. T. gearresteerd. HIJ had ingebroken in de met de achter zijde aan de haven gelegen Juwelier Tonlno. Nadat de alarminstallatie in werking was getreden heeft de man zich langs de regenpijp het water in laten zakken om te ontkomen. Met een bootje van de brandweer 'heeft de politie de haven afgezocht, tot zij T. doornat en tot op het bot verkleumd in een nis aantrof. ine en onzer verslaggevers EM Zo'n 250.000 tnde orchideeën zullen tot en met 7 april in de il te Arnhem een oog- idend schouwspel ople- De orchideeën-ten- lling draagt een inter- aal karakter. Aan de leeën-expositie, de ;te ooit in Nederland ge- zullen kwekers uit jnden deelnemen: Neder- België, West-Duitsland, ijk, Japan en Indone- |at een wereldberoemde op dit gebied heeft. ifestatle wordt georganiseerd ing van het 105-jarig bestaan Arnhemse afdeling van de ijke Nederlandse Maatschap- Tuinbouw en Plantkunde, waarbij samengewerkt wordt met de Kring Arnhem van de Nederlandse Orchideeën Vereniging. Aan „Orchidee '80", zoals de tentoon stelling heet, zullen zowel beroeps als amateurkwekers medewerken. De amateurkwekers zijn in hoofdzaak af komstig uit Nederland en Indonesië. Uit Indonesië komt liefst een gezel schap van vijftig kwekers naar de expositie. Mogelijk is daar ook me vrouw Soeharto bij. die een schitte rende orchideeëncollectie bezit. Orchideeën groeien bijna in de hele wereld. Op het moment zijn meer dan 37.000 soorten bekend. En nog steeds komen er door kruising nieuwe bij. Het aantal hobbyisten op dit terrein blijft toenemen. Alleen al in de regio Arnhem zijn er meer dan vijfhonderd, maar voor heel Nederland is het aan tal amateur-orchideeënkwekers daar uiteraard een veelvoud van. Voor deze manifestatie is de Rijnhal door de Arnhemse architect A. J. van der Vet herschapen in een glooiend landschap met heuvels, rotspartijen, beken en een centraal gelegen vijver. De verdere inrichting gebeurt door een groot aantal medewerkers onder leiding van hoofdarrangeur Wlm Ha zelaar uit Zwolle. Het geheel wordt aangevuld met bo tanische tuinen, waarvoor onder meer Blijdorp Rotterdam tekent, en een eiland vol tropische vogels die afkomstig zijn van Burger's Dieren park Arnhem, Vla een dia-presenta tie, beschikbaar gesteld door het edu catief centrum Jochemhof te Steijl (Limburg) wordt Informatie gegeven over het kweken van orchideeën door amateurs. In een van de voorlich tingsstands wordt de historische ont wikkeling in beeid gebracht van de oude conventionele methoden voor het kweken tot en met het nieuwste kweeksysteem. meris temen ge naamd, dat als het ware reageerbuis- orchideeën oplevert. De Phaleonopsis, een tropische or chidee. „Orchidee '80" is open vanaf woens dag 2 april 's middags om twaalf uur tot en met tweede paasdag 7 april 's avonds tien uur. Een internationaal samengestelde Jury zal de inzendin gen keuren. HAARLEM (ANP) Het ochtend blad „De Dag", dat 15 maart voor het eerst verscheen, komt niet meer uit. De onderhandelingen met een Neder lands bedrijf, dat bereid zou zijn drie ton te steken in het project nodig om het voortbestaan van „De Dag" te garanderen zijn gisteravond op niets uitgelopen Dat deelde uitgever Rob Muller desgevraagd mee. Volgens Muller bestaan er geen plan nen om „De Dag" op enigerlei andere wijze voort te zetten. Bij de redactie bestonden donderdagmiddag nog plannen om eventueel een zaterdags editie van „De Dag" te verzorgen. „Het avontuur is definitief afgelo pen", aldus Rob Muller. Op de vraag wat er nu met de onge veer twintig redacteuren gaat gebeu ren. antwoordde hij, dat zij schade loos zullen worden gesteld Dat wil zeggen, aldus Muller, dat zij betaald krijgen voor hetgeen zij hebben gedaan. De Welstandscommissie vergadert od donder dag 3 april 1980 om 13 30 uur. kamer 102 in het gebouw van Bouw- en Woningtoezicht, Maurits- kade 9 (bereikbaar met de tramlijnen 7 en 8 en buslijnen 4.5 en 22). De agenda vermeldt: Gelegenheid tot gebruik maken van spreekrecht. Notulen vergadering d d 27 maart 1980 Verbouwing van Denneweg 56 tot filmhuis. Kantorenbouw aan de Bezuidenhoutseweg nrs. 3 t/m 9. en verdere plannen voor de percelen: Gevers Deynootplein 30. Noordeinde 44-46/ Mo lenstraat 4-14. Nobelst raat 1A-1B, Lange Voor hout 48. Tournooiveld bij nr 1Koninginnegracht 93-96, Andries Bickerweg 1B, Binckhorstlaan na bij nr. 170, Junostraat 16, Frederikstraat 947, Lange Poten 1Fuchsiastraat 51Koperwerl hoek De Werf, Elspeetstraat 15, Lijnbaan 76 t/m 194/ Blekerslaan 15 t/m 23B, Laan van Meerdervoort 1151 t/m 1165. Han Stijkelplein 7 De ontwerpen liggen ter inzage bij de secretaris (Mauntskade 9. kamer 109) van maandag t/m woensdag van 10.00 tot 12.00 uur. Spreekrecht De behandeling van de bouwplannen geschiedt niet in het openbaar Wanneer U echter iets wilt zeggen naar aanleiding van een van de onder werpen bestaat hiervoor gelegenheid in het openbare gedeelte van de vergadering, tussen 13.30 en 14 00 uur U kunt zich daarvoor opge ven tol uiterlijk donderdag 3 april 1980. 10 30 uur. bij de secretaris, tel 469590. toestel 217. b g g. toestel 145. onder vermelding van Uw naam en instelling namens welke U spreekt. Uw adres en het agendapunt Het aantal personen dat hier van gebruik kan maken bedraagt maximaal 6 De spreektijd bedraagt maximaal 5 minuten

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11