Ambtenaren Haagse sociale dienst eisen grote personeelsuitbreiding Woningzoekenden winnen strijd tegen Haaswijk Zoetermeer heeiÜ het moeilijk met eigen ideeë •c Van der Luit Binnenstad van Den Haag gaat open voor stadsverwarming Wethouder krijgt dinsdag petitie aangeboden Laatste hand aan Haags politiebureau RET loopt snel achterstand in Maandenlang opgebroken straten KORT Kroon wijst bezwaren nieuwbouw Oegstgeest af Van Agt zegt het Noorden bedrijven toe er Begrafenissen-Crematies ZATERDAG 15 MAART 1980 REGIO DEN HAAG van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ambtena ren van de Gemeentelijke So ciale dienst in Den Haag eisen dat hun dienst met onmiddel lijke ingang wordt uitgebreid met 63 man. Zij vinden dat het werk door veel te weinig mensen moet worden uitge voerd. Na een demonstratieve tocht vanaf het Malieveld zul len circa 150 personeelsleden a.s. dinsdag op het stadhuis een petitie aanbieden aan wethouder Du Chatinier, waarin hun eisen zijn vervat. BIJ de sociale dienst In Den Haag werken momenteel ongeveer 430 ambtenaren. Er bestaat al jarenlang getouwtrek met het college van b. en w over personeelsuitbreiding. Vorig jaar vroeg de directie om een uitbrei ding van 130 man. B. en w antwoord den met de toezegging van tien extra personeelsleden per 1 Januari en nog eens 10 per 1 Juli van dit jaar De directie ging daarmee akkoord onder de toezegging dat een speciale commissie de ..case-load" (verdeel sleutel) zou bezien, die door de ge meente gehanteerd wordt bij de toe wijzing van personeel. Bij de sociale dienst is die case-load één fuli-time- medewerker per 100 k 130 cliënten. De commissie moet voor 1 Juli advies uitbrengen, maar haalt dit tijdstip volgens het personeel niet. De ambte naren van de sociale dienst zijn het wachten beu en eisen een onmiddel lijke personeelsuitbreiding met 63 medewerkers, als voorschot op nog eens 110 man extra op een later tijd stip. Volgens een woordvoerder staan de personeelsleden onder te grote druk en schaadt dit ook de belangen van de cliënten. De „case-load" is in de grote gemeenten, met de extra moei lijkheden die de oude binnensteden met zich mee brengen, onredelijk, vindt het personeel. In kleinere ste den, waar het werk minder gecompli ceerd is. ligt de verdeelsleutel vaak op 70 80 cliënten per medewerker. Het personeel wijst op de aparte hulpverlening, die de sociale dienst nog biedt aan groepen als minderjari gen. woonwagenbewoners, drugvers laafden en vooral de laatste tijd aan Illegale buitenlandse arbeiders die in moeilijkheden zijn geraakt. Daarbij komt. aldus de woordvoer der. dat de eisen hoog liggen. De toon van werken moet zorgvuldigheid en respect voor de cliënt uitademen; de werkers moeten meer aandacht aan het publiek besteden. Dat zijn ook de uitgangspunten van B en W die zich er min of meer op voorstaat. Met de huidige personeelsbezetting is een en ander niet haalbaar, aldus het actievoerende personeel, dat wijst op het grote verloop en ziekteverzuim bij de dienst. Er bestaat vooral een tekort aan administratief en beslis send personeel en aan bijstandwer kers. De ambtenaren bij de sociale dienst vinden dat hun directie reeds al het mogelijke heeft geprobeerd meer mankracht los te krijgen, maar dat de pogingen gefaald hebben. Mocht aan de eisen op korte termijn niet worden tegemoet gekomen, dan overweegt men hardere acties Er zal overleg gevoerd worden met de sociale dien sten in andere grote steden, die met hetzelfde probleem kampen. De gemeentepolitie van Den Haag betrekt over niet al te lange tijd het nieuwe hoofdbureau aan de Burge meester Patijnlaan. De nieuwbouw is vastgebouwd aan het bestaande hoofdbureau, dat gewoon blijft staan. Onder het gebouw is een grote commandoruimte voor ramp- en cri sissituaties aangelegd. Het nieuwe gebouw wordt medio mei in gebruik genomen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse vervoersmaatschappij RET verwacht dat de achterstand In het personeels bestand vrij snel zal zijn ingelopen. Momenteel heeft de RET ruim 150 sollicitaties in behandeling, waarvan het merendeel voor de functie van trambestuurder of buschauffeur. De RET kreeg vorig Jaar Juli toestem ming van het ministerie van verkeer en waterstaat om het rijdend perso neel met 137 man uit te breiden. Het bleek aanvankelijk moeilijk aan nieuw personeel te komen. Daarom besloot het vervoersbedrijf de wer vingscampagnes uit te breiden. Niet zonder succes, want In de afgelopen maanden kreeg de RET enkele hon derden reacties te verwerken. Volgens de directie komen nog dage lijks aanvragen binnen voor Informa tie naar de functie van chauffeur. Het bureau werving en selectie van de RET heeft een extra telefoonlijn aan gelegd en is bovendien meerdere avonden per week open. Polisario-bijeenkomst DEN HAAO Het Polisario-comité organiseert vandaag een manifesta tie in het gebouw Amlcltla aan het Westelnde in Den Haag Het comité wil hiermee steun betuigen aan de bevrijdingsbeweging die strijdt voor een vrij 8paans Sahara De bijeen komst begint om 2 uur 'a middags. De vorige manifestatie ten gunste van Pollsarto die vorige week zater dag werd gehouden In Paradiso in Amsterdam, werd met geweld ver stoord door Marokkanen, die naar aller waarscïüjnlijkheid lid zijn van de Amicaies. een organisatie die landgenoten in het buitenland In de gaten moet houden, en onder het mom van een culturele vereniging georganiseerd zijn. Eerder deden zich moeilijkheden voor bij een filmavond over Pollsarto In Lelden De Haagse politie deelde vraagd mee dat er geen bijzondere voorbereidingen waren getroffen, maar dat de manifestatie wel „de volledige aandacht" heeft Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De binnenstad van Den Haag zal tot in de nazomer van dit jaar getekend zijn door opgebroken straten. Dwars door het centrum moeten buizen worden aangelegd voor de stadsverwarming. Het wegdek van onder meer de Grote Marktstraat zal daarvoor de helr zomer open moeten. De stadsverwarmingsbuizen moe ten worden aangelegd tussen de wijk Korten bos waar al zo'n verwar- mingsnet ligt) en de achter het Cen traal Station gelegen nieuwbouwwijk Bezuldenhout-west. Verschillende grote kantoren en andere complexen, zoals het Binnenhof en de nieuwe Koninklijke Bibliotheek, worden op de door de elektriciteitscentrale ge voede stadsverwarming aangesloten. WANDELING - De afdeling Lei den van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie organiseert mor gen in de „Leidse Hout" een ongeveer l'/j uur durende wandeling onder lei ding van natuurgidsen. Beginpunt: Houtlaan. bij Hertekamp. Aanvang: 14 uur. Het openbreken van de straat begint volgende week op de Kalvermarkt, tussen het Spui en de Nieuwe Haven. Zowel het autoverkeer als het open- baEir vervoer kunnen bovendien op ernstige belemmering rekenen wan neer over een week of zeven het kruis punt Spui-Grote Marktstraat-Kalver markt open gaat. Het drukke Haagse koopcentrum de Grote Marktstraat ondervindt vanaf het begin van de zomer tot zeker in september overlast van de werk zaamheden. Het werk daar kan zelfs nog een maand of twee langer duren als wordt besloten de straat niet voor alle autoverkeer af te sluiten, maar verkeer In één richting toe te staan. De sleuven die voor stadsverwar mingsbuizen gegraven moeten wor den blijven over het algemeen langer open liggen dan het geval is bij voor beeld met de aanleg van telefoonka bels of gasbuizen De buizen, waar door heet water komt te stromen, dienen namelijk voor het weer dicht gooien van de grond te worden voor verwarmd. De warmtebron voor het stadsver- warmingsnet is de elektriciteitscen trale van Den Haag. Bij het opwek ken van elektriciteit gaat gewoonlijk veel energie verloren in vorm van overtollige warmte. Heet geworden koelwater kan worden geloosd op de grachten, maar ook nuttig worden besteed voor een stadsverwarmings systeem. Het net van warmwaterbui zen dat door een paar stadswijken wordt aangelegd en waarop woning complexen en kantoorgebouwen kunnen worden aangesloten is een beetje te vergelijken met een centrale verwarming. Naast de overtollige warmte van de elektriciteitsfabriek wordt er overigens ook warmte ge bruikt die wordt geleverd door de vuilverbrandingsinstallatie. Chemisch hondentoilet HAZERSWOUDE Het probleem van het hondenvuil wordt In de toe komst in Hazerswoude bestreden met de plaatsing van chemische afvalem mers ln de platsoenen. Het voorstel om de hondentoiletten op strategi sche plaatsen te zetten komt van de heer H. Gerritse, secretaris van de commissie openbare werken en mili euhygiëne. Burgemeester en wethou ders van Hazerswoude staan welwil lend tegenover het voorstel en laten nu de dienst gemeentewerken uitzoe ken of de suggestie wel uitvoerbaar is. CONCERT De Haagse Kunst kring houdt morgen een koffiecon cert in de gehoorzaal. Denneweg 64 in Den Haag. Het betreft een program- marond de Haagse componist Jaap Geraerds. Aanvang: 20.15 uur. Leden Pulchri Studio 1 huisgenoot toe gang gratis, niet leden ƒ6.- CJP en 65+ ƒ4.50. BU A O na a e lg door HANS SONDERS OEGSTGEEST De duizenden mensen die al jaren lang in de Leidse regio een wonin t. o zoeken, zullen deze week verlicht gereageerd hebben op het bericht dat nieuwbouwwij Haaswijk in Oegstgeest eindelijk verwezenlijkt kan gaan worden. De Kroon hee: J namelijk de tot in hoogste instantie doorgezette bezwaarschriften tegen deze meu^^ii bouw in de Morsebel-polder afgewezen. En daarmee lijkt aan de lijdens weg die aan het ontstaan van deze hoognodige nieuwbouw vooraf ging een einde gekomen en kan er eindelijk voor een nieuwe woon wijk in Oegstgeest gebouwd wor den. Al vanaf 1963 is de gemeente Oegstgeest bezig aan de plannen voor de verwezenlijking van deze nieuwe wijk in de braakliggende polder ten noorden van dorpskern en het Oegstgeester Kanaal. Maar Provinciale Staten keurde het in 1974 door de gemeenteraad aan vaarde ontwerp een jaar later af. Te weinig woningen in de sociale sector was het steekhoudende ar gument van het provinciaal be stuur tegen de bouwplannen toen. Nadat de gemeente hierop de soci ale- en vrije sectorwoningen op de voorgestelde zeventig-dertig pro centuele verdeling had gebracht, kon de provincie in 1977 de plan nen wel aanvaarden. De milieu werkgroep Oegstgeest echter, die zich al eerder fel tegen Haaswijk had gekant, stak nu echt van wal in haar strijd tegen de bouwplan nen. Daarnaast waren ook de be woners van de evenwijdig aan het kanaal lopende Kennedylaan ver ontrust over toekomstige verkeersoverlast en een in de pol der werkzame tuinder was be vreesd voor de normale voortzet ting van zijn bedrijf na de reali- serng van Haaswijk. Trillingen Ook dienden enige bewoners van een pal naast de toegansbrug over het kanaal naar deze wijk gelegen bejaardenflat bezwaarschriften tegen deze brug in. De trillingen als gevolg van heiwerkzaamheden voor die brug zou de bewuste flat kunnen aantasten en de bewoners financiële schade doen lijden. Ge- allarmeerd door vertraging in de woningbouw verenigden zich hier op in 1978 enkele honderder wo ningzoekenden die al jaren hun hoop op Haaswijk hadden gercht. Als actiegroep pro-Haaswijk dien den zij een petitie in bij het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland met het verzoek alles te doen op dat de wijk snel gerealiseerd zou kunnen worden. De hoop van deze woningzoeken de voorstanders van Haaswijk. was vooral gericht op het door gaan van de voorbereidende werk zaamheden, in het bijzonder de aanleg van de toegangsbrug. Aan- gezien deze voor de helft op een al bestaand bestemmingsplan staat ingetekend, gaf de provincie, zélf sterk voorstander van Haawijk, vorig jaar toestemming deze al vast aan te leggen. Verdere goed keuring van het totale bestem mingsplan Haaswijk moest wach ten op afhandeling door de Kroon van de ingediende bezwaar schriften De bezwaren van de milieuwerk groep Oegstgeest. die zich onder deel noemt van de landelijke ver enging voor milieudefensie, waren vooral van planologische aard. De werkgroep vindt dat alle nog aan wezige groen in de Randstad groen moet blijven en verder is zij niet overtuigd van de grote ningnood. Die werd namelijk gens haar nooit bevredigend getoond en mocht die behoeft o c toch zijn, dan zouj daaraan d renovatie van binnensteden wel voldaan kunnen worden, dus de groep. Drijfveer D iror cat it e >T 1 verl ïl ji utn eeli l F Veranderende woningbehoefte ho( gevolg van kleinere gezinnen, eerder zelfstandig willen gaan^ nen van opgroeiende jonge n sen en het gering aanbod voo merbewoners erkent de groep als woningnood. Tevens ven» zij de Oegstgeester middens tel, de drijfveer voor de nieuwboui zijn en voorzag zij onoplosl verkeersproblemen als gevolg Haaswijk. Dat door de telk f doorgezette bezwaarschriften de behandeling daarvan tijd lies en daardoor rentekosten hogere bouwkosten nu doorde toekomstige bewoners moet 1 den opgebracht, acht de w e groep ondergeschikt aan haai zichten en idealen. nei Het onrustbarend groeiende 'lui van woningzoekenden scheen jn niet de millieubeschermers rtc meer relativering aan te sp< mn De Kroon heeft nu met het a zen van deze bezwaarschrift rust en hoop aan cie woning r£ kenden gegeven en misschien-g vens een aanzet tot een wat qhte lijker indamming van de m lijkheid om met het indienen t bezwaarschriften het rechtm belang te kunnen schaden DEN HAAG Als alles mee zit zullen er dit jaar al twee nieuwe instrumen tenfabrieken verrijzen in het noorden des lands. De noordelijke ontwikke lingsmaatschappij (NOM) krijgt ex tra financiële armslag om het totale project van maximaal tien fabrieken van de grond te krijgen. Premier Van Agt zei dat gisteren op zijn wekelijkse persconferentie na urenlange bespre kingen tussen het kabinet en een delegatie van de noordelijke provin cies. De financiële middelen van de NOM. waarin bedrijfsleven en overheid sa menwerken. worden met 200 miljoen gulden verhoogd. Het kabinet zou ook een bescheiden bedrag uittrek ken voor de werving van kleine en middelgrote bedrijven. Van Agt kon gisteren op zijn persconferentie nog geen uitgebreide mededelingen doen. omdat er met man en macht gewerkt werd aan een communiqué over de besprekingen. Als belangrijkste uit komst van het beraad met het Noor den noemde Van Agt „de invulling van concrete bedragen". d at Ider tf Van een on2er verslaggevers ZOETERMEER Het lijkt erop dat het gemeenteb van Zoetermeer het er erg moeilijk mee heeft het idee vis eigen stadsontwikkelingsambtenaren hard te maken, da doortrekking van de sprinterspoorlijn naar de zo gew uitbreidingswijk in Noord mogelijk is. In een brief aan het Zoetermeerse college van b. en w maakten de Ne derlandse Spoorwegen deze week duidelijk dat de capaciteit van de rails in Den Haag volstrekt onvol doende Is om meer treinen uit Zoeter meer te verwerken. De NS conclude ren hieruit dat een toegevoegde trein dienst Zoetermeer-Noord/Den Haag niet mogelijk is. tenzij een zeer dure en moeilijk in te passen uit breiding van de railinfrastructuur in Den Haag tot stand wordt gebracht. de NS erop dat de kosten toegevoegde Zoetermeerse dienst 3 miljoen gulden meer bedragen, dan Zoetermeer hi kend. Je Nederlandse Spoorwegen vervangen dit weekeinde de verouderde spoorbrug over het Galgewater in Leiden. Gisterrn is een immense kraan geïnstalleerd om het karwei te klaren. De oude stalen brug is ao geconstrueerd dat in de toekomst een verdubbeling van de rails van de spoorlijn Leiden-Alphen mogelijk is. Deie verdubbeling hebben de NS al jaren op hun wensenlijst je. In verband met de werkzaamheden aan bet Galgewater is het treinverkeer tussen het Centraal Station en het station Laiumebschans in Leiden vanavond vanaf 18-25 uur gestremd. Het vervoer naar Lammenschans wordt overgenomen met bussen. Ook het autoverkeer heeft rekening te houden met omleidingen. Rouwkamers tc Leiden en Wassenaa' Transporten in binnen- en buitenland Leiden. Willem de Zwijgeruwn Postbus 432. 230fi AK Leiden, telefoon 071-14 26 U' Wavtenaar. Pe!jierweg 127. telefoon 01751-1 24 36 Katwijk. Ja- To..mustraat 20. telefoon 0171H - 7 56 75 Hyaanttaraet 7. telefoon 01717 - 59 85 Een ingrijpen van de raadsleden Van Kokswijk (D'66) en Snel (PvdA) was donderdagavond nodig om te voorko men dat wethouder Nagtegaal de NS- brief afdeed met de mededeling „voor kennisgeving aangenomen" Van de wethouder van stadsontwikkeling wordt in de eerstvolgende raadsver gadering een weerwoord op de brief verwacht. Centraal Station vol De onvoldoende railcapaciteit voor een extra Zoetermeerse trein zit bij het Haagse Centraal Station en bij de sporen vlakbij dit station. Tijdens de spits is het station vol; er zijn dan geen sporen meer beschikbaar Meer sprinters op het stuk rails, waar de Zoetermeerlijn samenvalt met de Hofpleinspoorweg, zouden bovendien geen ruimte meer overlaten om mate rieel naar de NS-werkplaats in Leid- schendam te rijden. Tenslotte wijzen dei Wethouder Nagtegaal doet in t ste reactie de NS-argumenten de opmerking „waar geen w TC geen weg". Hij doelt daarmee c felle tegenstand van de spoo n, tegen de noordelijke uitbri plannen van Zoetermeer. De er' gen het provinciebestuur, dat. meer wegens de veel betere ting per trein, aandringt op d||® van een zuidelijke wij. Verder wil Nagtegaal „nog eei het rijk gaan praten" over de it e|t heden de sprinter naar Noord-I Jj"e meer door trekken. De wethou [J zich beslist niet zo hard opstell Ubl er eerst zekerheid over het op Va vervoer in Noord moet zijn. vo de huizenbouw daar begon» worden J® rei Het provinciale statenlid A (PvdA) vindt het idee de spni door te trekken niet meer d papieren lokmiddel om tegi ders van de uitbreidingsplan Zoetermeer Noord te paaien gemakkelijker dan een lijntje plankaart te trekken", aldii drioli. wiens fractie het hard haar vereet tegen woningbi 01 Noord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6