ist Het zwaard van de overheid rrouw Commentaar V mk POLITIEK geen pokken in harem ORANJE ederland en de PLO ALS ZE SNEL ZIJN KUNNÉU ZE - NOG NET T>E öLyfiP5tHE SPELEN BUNNEN óllfr - A es -H bril foetsie wijk loopt leeg vrouwenbordspel Pastoor in opspraak door vrouw. Luns: het westen heeft een krachtig beleid nodig EN FRIESLAND TERDAG 15 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 m in het Midden-Oosten dreigt te lopen op de besprekingen de status van de door Israël ctte gebieden, en president ter in het perspectief van de erende verkiezingen niet meer nachte is een beslissende door- ik te forceren in de onderhan- ngen, wordt de rol van Europa iet conflict tussen Israël en de d( bische wereld steeds belangrij- Europese bewindslieden bren- met veel publicitair geweld aard gaande 'bezoeken aan bische hoofdsteden en vooral Franse president Valéry Gis- d'Estaing heeft zich de ge- Ite van een Europese sleutelrol ïns zijn reis door het Midden- ten zeer nadrukkelijk laten leunen. nlitraal in de discussie over het Iden-Oosten staan de status en toekomst van de door Israël ette gebieden en de positie van de lijn ligt van de verklaring die de Ierse minister O'Kennedy namens de Negen aflegde, niet het verwijt van onevenwichtigheid kan wor den gemaakt. Met name de toene mende bereidheid van de Europe se landen om de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie officieel als verte genwoordiger van het Palestijnse volk te erkennen roept vraagte kens op. Ondanks de tegemoetkomende houding van Europa tegenover de PLO, die wat Den Haag betreft resulteerde in een ontvangst van dr. Sartawi, komt er nog altijd geen verklaring over de lippen van de Palestijnse leiders dat zij op den duur bereid zullen zijn het be staansrecht van Israël te accepte ren. Toch blijft Europa de PLO steeds verder tegemoet komen. Wil het Europese initiatief werke lijk de vrede in het Midden-Oosten bevorderen, dan moeten toch ook DEN HAAG De onbekommerdheid en nonchalance waarmee het kabinet drie dagen lang serieus heeft gedacht de stakingsacties van de FNV te kunnen breken door eenvoudigweg het parlement buiten spel te zetten, overtreft wel zo ongeveer alle misslagen van de afgelopen maanden. .Palestijnen. Op deze punten aan Palestijnse zijde duidelijker ft zich de afgelopen maanden vredessignalen ten gehore worden "puropa een opmerkelijke ver- gebracht. I€ living voorgedaan. Gingen de ei opese landen tot voor kort uit de in Veiligheidsraadsresolutie geformuleerde veilige en er- de grenzen, waarmee het be- nsrecht van Israël formeel d vastgelegd, en een bevredi- de regeling van het Palestijnse ■htelingenprobleem zo lang- lerhand is Europa tot de ont- king gekomen dat vrede in het Iden-Oosten op basis daarvan bereikbaar is. Britse regering heeft inmiddels gedachte gelanceerd van een "ilormulering van resolutie 242, rbij ook de politieke rechten het Palestijnse volk zouden. iten worden vastgelegd. De ise president heeft het idee $4 ïns zijn reis door het Midden ten verder uitgewerkt door de iciete erkenning van het Pales zelfbeschikkingsrecht en zijn laring dat de Palestijnse Be- lingsorganisatie (PLO) van t Arafat bij het vredesoverleg rokken moet worden. De mees- landen van de Europese :hap hebben zich de af- dagen openlijk, bedekt of •rvoetend bij deze standpun- paling aangesloten. Alleen ter Van der Klaauw leek in nog een slag om de arm te len door te verklaren dat hij wist of de PLO wel alle Pales- n vertegenwoordigt. I uit het oogpunt van de Euro- belangen in de Arabische we- I is de nieuwe opstelling gemak lik te verklaren. De oliecrisis 1973 heeft voelbaar aange- Jid hoe afhankelijk dit wereld- is van de Arabische leveran- Europa is zelfs nog veel |inkelijker dan de Verenigde :en van de welwillendheid van \rabische oliesjeiks. .1 dringt de vraag zich op of de -inderende Europese opstelling, volgens Den Haag volledig in Van de Nederlandse regering moet daarom gevraagd worden dat zij nadrukkelijk de belangen van Is raël in Europees verband blijft onderstrepen. Het bestaansrecht van Israël mag, bij alle kritiek die men op de regering van dat land kan hebben, nooit discutabel wor den. Een poging tot bijsturing van het huidige Europese beleid vanuit Den Haag zou dan ook niet mis staan. Een andere kwestie is hoe die bijsturing moet plaatsvinden. Een. harde pro-Israëlische opstelling zal uitsluitend contra-produktief wer ken. Het bewijst ongetwijfeld na drukkelijk Nederlands trouw aan Israël als Den Haag openlijk op-, komt voor harde garanties voor de veiligheid van de Israëlische staat, mogelijk in de vorm van instem ming met een beperkt aantal ne derzettingen in de bezette gebie den. Maar als een dergelijk stand punt leidt tot een reactie van de Arabische wereld, bij voorbeeld opnieuw in de vorm van een olie boycot, en Nederland daardoor ge dwongen wordt op zijn standpunt terug te komen, dan wordt de geloofwaardigheid van de Neder landse trouw aan Israël veel ster ker aangetast. Mèt erkenning van de noodzaak dat er een bevredigende oplossing moet komen voor het Palestijnse probleem, zal Nederland binnen de Europese Gemeenschap als pleitbezorger van Israël moeten optrederi en de andere acht landen moeten duidelijk maken dat er kenning van de Palestijnse rechten en van de positie van de PLO alleen mogelijk is, als de Palestij- nen zelf bereid zijn daar een duide lijk gebaar naar Israël tegenover te stellen. Het enige dat Albeda ter verdediging van deze misstap kon aanvoeren was een beroep op de noodzaak om zo snel mogelijk zekerheid te verschaf fen. Een „onverwijld" van kracht wordende loonmaatregel leek daar om het meest aangewezen Instru ment. Langer uitstel, door eerst het parlement de gelegenheid te geven over de loonmaatregel te debatteren, zou minder gewenst zijn. Leek, want bij de eerste rimpeling keerde het kabinet terug van de dwa lingen zijns weegs. Het parlement kreeg tien dagen. Op het ministerie van sociale zaken werden van de ene op de andere minuut de stencilmachi nes stilgelegd om de loonmaatregel alsnog te wijzigen. Beter ten halve gekeerd dan ten volle gedwaald. Wat echter blijft hangen is het beeld van een onzorgvuldig opererend kabinet, dat in de ure van gevaar vergeet, dat er ook nog zoiets als een volksverte genwoordiging bestaat. De gevolgen daarvan zouden wel eens verder kun nen reiken dan Albeda's „nou en" ter verdediging van de verrassende om mezwaai van het kabinet. Een consequentie kon wel eens zijn, dat hoezeer het militante „onver wijld" ook de schijn van het tegen deel ademt de overheid het zwaard tevergeefs blijkt te dragen. Het moge liefhebbers van een krachtig over heidsgezag als muziek in de oren heb ben geklonken. Wat hen betreft had de overheid al veel eerder in moeten grijpen, want waren (ondanks de rechterlijke uitspraak van het tegen deel) de stakingsacties niet op ge spannen voet met de rechtsorde? Maar tegenover deze groep staan ech- DriehOCk ter genoeg landgenoten die de sta kingsacties wèl billijken. De botte bijl zou daarom op zijn minst grote spanningen hebben opgeroepen. In teressanter is het bij alle omstreden heid vast te kunnen stellen dat het gemeenschappelijk rechtsgevoel voor wat wel en niet geoorloofd in handen van het parlement is gelegd. door Willem Breedveld In de meeste commentaren klonk wel het geluid door. dat na een parlemen taire uitspraak een voortzetting van de stakingsacties niet langer mag. Het is daarom bijna onbegrijpelijk, dat het kabinet uitgerekend dat sta tion heeft willen overslaan. Paniek Paniek en wellicht ook een zekere misvatting omtrent de rol van de overheid vormen hiervoor de meest voor de hand liggende verklaring. Om met dit laatste te beginnen: wie of wat is eigenlijk de overheid, die vol gens goed calvinistische traditie het zwaard niet tevergeefs behoort te dragen? Het minste wat daarvan kan worden gezegd is dat in ons land de overheid haar gezag met velen deelt. Albeda zelf heeft hiervoor eens het begrip overlegeconomie geïntrodu ceerd. Daarin schetste hij een over heid (regering en parlement), die sa men met de sociale partners (vakbe weging en werkgeversorganisaties) het meest wenselijke sociaal-econo mische beleid vaststelt. Loonmaatre gelen zijn Albeda van nature een gru wel, omdat naar zijn stellige overtui ging een beleid pas effectief kan zijn, wanneer het door genoeg medestan ders wordt gedragen. In de praktijk van alle dag nam dit samenspel zelfs de vorm aan van een ijzeren driehoek, waarin kabinet, vakbeweging en werkgeversorganisa ties in wisselend bondgenootschap met elkaar, de lakens uitdeelden. Het parlement speelde daarin slechts een bescheiden rol. In 1972 bij voorbeeld weigerde de toenmalige minister van sociale zaken Boersma het parlement de toezeggingen te doen, waartoe hij twee weken later in het overleg met werkgevers en werknemers wel be reid bleek te zijn. De IJzeren driehoek bleef zelfs Intact onder het kabinet-Den Uyl, hoewel het zich genoodzaakt zag de ene loon maatregel na de andere te treffen. De verklaring hiervoor is, dat de inhoud van deze maatregelen ondanks alle protest niet zo gek ver afweek van wat de vakbeweging wilde. De werk gevers hadden toen meer reden tot klagen. De conclusie die hieruit kan worden getrokken is, dat zolang er van eni gerlei bondgenootschap sprake is. het kabinet in de rol van overheid zich van het parlement niet zo gek veel behoeft aan te trekken. Onder die omstandigheden is nog voldaan aan de voorwaarden van de overleg economie, hoe gebrekkig soms ook in situaties waarin loonmaatregelen noodzakelijk zijn. Alleen De overlegeconomie schiet echter te kort wanneer aan de ijzeren driehoek het bondgenootschappelijke element ontbreekt. In zo'n geval komt het kabinet alleen te staan. Het kabinet kan dan zijn gezag niet langer delen met het zij de vakbeweging, het zij de werkgeversorganisaties het staat er dan alleen voor. Dat is precies wat er de afgelopen maanden is gebeurd. Albeda heeft (daargelaten door wiens schuld) moe ten vaststellen dat het overleg zowel met de vakbeweging als met de werk geversorganisaties heeft gefaald. Zelfs in die mate heeft gefaald, dat de vakbeweging het bij overheidsingrij pen niet alleen bij verbaal protest zou laten. Onder die omstandigheden is het wel- Tekeningen. bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzi|de vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon i: I Vaccineren tegen pokken was el ders in de wereld al bekend, voor dat het in Europa gebeurde. Deze week schreven wij over de Chine se methode, die al in de achttien de eeuw werd toegepast. Naar aanleiding hiervan schreef de bioloog dr W. J. Maan uit Oegst- geest ons het volgende verhaal, waaruit blijkt dat de Turken ons ook al voor waren. Zoals in Trouw van 11 maart te lezen was. kenden de Chinezen al in de 18de eeuw het inenten tegen pokken. Ze namen het in een cocon door het neusgat in, „als een snuifje tabak", schreef Vol taire, aan wien wat hier volgt is ontleend. De eerste Europese vrouw die haar zoontje inentte tegen de pokken was mevrouw de Wort- ley-Montaignu. Zij en haar man waren ten tijde van de Engelse koning George I (regerend: 1714- 1727) verbonden aan de Engelse ambassade te Constantinopel (nu: Is tan boel). Zij vernam daar dat alle vooraanstaande Turken hun jonge kinderen lieten inen ten tegen de pokken. Het was ook werkelijk opvallend dat, al heer ste er een pokken-epidemie, de kinderen van de pasja's nooit pokken kregen. Die intelligente vrouw kreeg een zoontje en entte hem op de Turk se manier in tegen de pokken. Het jochie groeide voorspoedig op. Weer terug in Londen bericht te zij dit aan de prinses van Wa les. De prinses liet de inentings- proef nemen op vier ter dood veroordeelde misdadigers. Die spaarde zij zo voor de strop en tevens voor de dood door pokken. Het verhaal ging van mond tot mond en zetten in Engeland de wetenschap op het spoor, resulte rend in de vaccinatie-methode van Jenner. Maar waar haalden de pasja's van Constantinopel hun 'pokken- kennis' vandaan? Wel, precies daar vandaan vanwaar ook hun mooiste haremvrouwen kwamen. Want als er een pokken-epidemie uitbrak, dan bleven niet slechts de kinderen van sultan en pasja's gespaard, maar ook hun Circassi- sche haremdames. In Clrkasslë (noord-oost Turkije) woonde een armoedig boeren- volkje, dat alom bekend was door de schoonheid van zijn vrouwen. Die hadden een blanke huid, don ker haar en waren zeer schoon van gelaat en lichaam. Geen wonder dat de meisjes van die volksstam zeer in trek waren als haremschoonheden, waar de hoge heren in Constantinopel. Bagdad en elders, veel geld voor over hadden. De mooiste Circassische meisjes werden dan ook als kind reeds door hun moeders voor die be stemming opgeleid, met lessen in dans en muziek. Maar stel je voor dat zo'n meisje, voordat zij naar het hof zou afreizen, aan de pok ken zou stervan of erdoor ge schonden zou worden, dan was al die moeite voor niets geweest en het arme boerengezin konfluiten naar de centen. Dat gebeurde echter niet want sinds overoude tijden kenden de Circassiërs hun geheim. Ze gaven het jonge kind een ondiep sneetje in de huid en smeerden daar een beetje vocht in dat afkomstig was van een bijna uitgewerkt pokken-puistje van een ander kind. (Zie: Voltaire, Sur l'insertion de la petite vérole., Lettres Angaises (1734). heruitgave: J. J. Pauvert, 1964). De gouden jeugd van Zuid-Korea op de stoep van een middelbare school in Seoel kijkt reikhalzend uit naar corres pondentievrienden en -vriendinnen, aan het andere eind van Eurazië. Hun onderwijzeres schrijft: „Ik denk dat dit soort van directe communicatie tussen vrienden van dezelfde leeftijd er toe kan bijdragen dat we iets van eikaars land leren." Ze oppert ook de mogelijkheid dat verzamelaars via die weg hun spullen kunnen ruilen, en dat correspondentie goed voor de praktijk van het Engels is. Wie wil kan schrijven naar Innsook Kang, CPO Box 3834, Seoul, Korea. Een bril bril blijkt aantrekkings kracht uit te oefenen op een van de zeeleeuwen van Artis. Een be zoeker merkte dat zijn bril was beslagen en om het dier beter te kunnen bekijken nam hij hem van zijn neus om hem schoon te maken. Op hetzelfde ogenblik nam vriend zeeleeuw een forse sprong, pikte hem met zijn bek uit de handen van de bezoeker en begon het ding omhoog te gooien en weer op te vangen. Het speel goed bleef niet lang heel. Het gezichtsvermogen van de argelo ze bezoeker was nog voldoende om tijdens de sprong van de lu dieke zeeleeuw duidelijk waar te nemen, dat het kakement van het dier voor nog wel andere din gen geschikt is dan het we grissen van een speeltje. Een wijk waar 2100 mensen wo nen op een regenachtige avond binnen korte tijd leeg krijgen, is een zeldzame prestatie. De bewo ners van „De Hoeven" in Beunln- gen vertrokken richting dorps huls, dat was ingericht als op vangcentrum, nadat een geluids wagen had meegedeeld dat er op de nabijgelegen rijksweg een om gevallen chloorwagen op sprin gen stond. Het was geen grap, maar wel een evacuatieoefening, en de bewo ners wisten dat die op komst was. Burgemeester Lurvink is erg enthousiast over die medewer king. want zo'n oefening was vol gens hem hard nodig. Het dorp ligt namelijk nogal gevaarlijk: in de gemeente ligt een kruising van twee rijkswegen waar dagelijks veel tankauto's passeren. Op de nabijgelegen Waal varen dage lijks schippers met vaak gevaar lijke stoffen aan boord. Ten slot te ligt er aan de overkant van de rivier de kerncentrale Dode- waard. De gemeente Borsele stelt aan alle vrouwengroeperingen in deze gemeente gratis een vrouwen bordspel ter beschikking. Het is ontworpen door de twintigjarige Coby Traas, studente aan de so ciale academie in Breda. Het spel bestaat uit een flink stevig kar tonnen bord en een lijst met vra gen. voornamelijk over uiterlijk, de relatie tot het gezin, de rol in de samenleving, enzovoort. Een soort ganzebord, waarop men met pionnen steeds een of meer vakjes kan opschuiven, en waar aan ook dobbelstenen te pas ko men. De eigenlijke bedoeling van het spel is dat er een discussie op gang komt als een van de speel sters volgens de anderen een vraag niet helemaal eerlijk be antwoordt. minister Albeda haast ondenkbaar, dat het kabinet het zonder zijn vergeten helft, name lijk de volksvertegenwoordiging zou kunnen stellen. Dat dit toch gebeurd is kan alleen maar uit een zekere paniek worden verklaard. Het kabi net moet ongetwijfeld hebben ge dacht. dat de procedure van parle mentaire goedkeuring een escalatie van de acties tot gevolg zou hebben. Het draaiboek voor zulke acties was ook niet moeilijk te raden. Kok zou ongetwijfeld de acties opvoeren tot het moment waarop het parlement zich over de loonmaatregel uit- spreekt. En dat zal ook gebeuren nu het kabinet de loonmaatregel toch eerst ter parlementaire goedkeuring heeft voorgelegd. Het „onverwijld" ingrijpen zou echter een nog grotere escalatie tot gevolg hebben gehad. Het zou om maar iets te noemen de vakbeweging makkelijk in staat hebben gesteld om door te .taken, al was het alleen om dat het rechtsgevoel van velen zou zijn aangetast, die in een parlemen taire uitspraak de bezegeling zien van het overheidsingrijpen. En juist zo'n uitspraak zou dan hebben ontbroken. DUIVEN (ANP) Binnen de parochie St Remlglus in het Gelderse Duiven zijn moeilijk heden ontstaan rond de pas toor. die sinds enige tijd een „bevriende vrouwelijke rela tie" onderdak verschaft in de pastorie. Het kerkbetuur is op gestapt, omdat de pastoor wei gert deze woonsituatie te wij zigen. Pastoor Van Wijnbergen be schouwt dit als een privézaak. Volgens hem heeft kardinaal Willebrands toestemming ge geven een deel van de pastorie aan de betrokken vrouw te ver huren, mits hij het celibaat in acht zou nemen. De pastoor heeft enige tijd geleden zijn parochianen op de hoogte ge bracht. RIJSWIJK (ANP) „Het westen heeft op dit moment een eensgezind en krachtig beleid nodig. De onderlin ge verhoudingen en het consultatie proces. dat aan diepte heeft verloren, moeten worden verbeterd. Ook is er te veel gesold met het begrip solidari teit. Alleen een westerse eenheid kan een dramatische keerpunt in de oost west-verhoudingen nog voorkomen". Dit betoogde gistermiddag secreta ris-generaal van de NAVO Luns op een bijeenkomst van de Nederlands- Belgisch-Luxemburgse vereniging in Rijswijk. Volgens Luns hebben de oost-west-betrekkingen na de inval van de SowjetrUnie in Afghanistan een dieptepunt bereikt. Zijns inziens hebben de Russen al in oktober vorig jaar collectief en weloverwogen het besluit genomen tot deze inval. „Daarmee is voor het westen een dui delijke grens van het aanvaardbare overschreden", zei Luns. TNO onderzoekt hoger rendement elektriciteitscentrale Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Het ministerie van economische zaken heeft TNO op dracht gegeven de mogelijkheid te bestuderen om met een zogenaamd kalium voorschakelsysteem het ren dement van elektriciteitscentrales belangrijk hoger te maken. In de bestaande centrales wordt wa ter verdampt tot stoom, waarmee een turbine wordt aangedreven. In het te onderzoeken systeem wordt, bij een hogere temperatuur, vloeibaar kall- ummetaal verdampt, waarna deze damp een turbine aandrijft. De damp wordt weer vloeibaar gemaakt in een condensator, die op zijn beurt water tot stoom verdampt, waarmee dan een tweede turbine wordt aange dreven. De combinatie moet het rendement van een elektriciteitscentrale van veertig procent kunnen opvoeren tot vijftig. De studieopdracht wordt uit gevoerd door de projectgroep kerne nergie van TNO. Die heeft op een verwant terrein belangrijke ervaring verzameld in het ontwikkelingswerk voor de snelle kweekreactor. Daarin wordt voor de warmte-overdracht vloeibaar natrium gebruikt, een me taal dat nauw verwant is met kalium. ADVERTENTIE 14,90 door H. Algra en A. J. Wijnsma. Een boek voor allen die het koning schap, koningin Juliana en Friesland ter harte gaan. Verschi|nt 1 sle week april 96 pag met meer dan 100 loto s. Ook in de boekhandel Reservering is nu al mogelijk door over schrijving ven 14.90 per boek op giro rekening 392.14.00 tn.v. Uitgeverij Frlesch Degbied te Leeuwerden onder vermelding vsn de lettere OF/ TA Het boek wordt u dan direct bij verschij ning kosteloos toegezonden door Fftze Pijl mm. Angst Ik ben gelukkig niet meer bang. Ik heb mijn angsten overwonnen. Met psychotherapie ben ik begonnen, dat duurde niet zo heel erg lang, toen kwam de sensitivity in zwang. Ik putte kracht uit nieuwe bronnen, merkte hoe ik zat ingesponnen. Nu heb ik mezelf pas echt in bedwang. Ik kan gewoon de krant weer lezen. Zo'n lezing in Duitsland van Van Agt, dat kostte me vroeger een slapeloze nacht. Ik heb geleerd niet meer bang te wezen. Bewapeningswedloop en Glimmerveen, daar helpen ze me ook nog wel doorheen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5