S NV beraadt zich op oycot loonmaatregel ooit meer varen onder een Griek' 'Stop vervuiling zwaveldioxide' ienmergtransplantaties ziekenhuis in Leiden volledige prijscompensatie >r ernstige leukemiepatiënten Sociale dienst van Eindhoven in gebreke - 1 Tweetal verkoopt afgekeurd vlees Adviesraad aan minister Ginjaar ree bevrijde opvarenden van de 'Luxemburg': In Zijn Arhi de °Lammeiëti- het veelgeprezen boek van Cornelius Lambregtse verscheen onlangs in Amerikaanse vertaling ^Recensies spièkgn boekcelen! f ERDAG 15 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze sociaal-economische redactie lUjiTERDAM Voorzitter Jan Schroêr van de Vervoersbonden FNV sluit het niet uit dat de J« straks een door het parlement aanvaarde loontmaatregel naast zich neerlegt en gewoon or de FNV-eisen, de volledige prijscompensatie en de twee procent loonsverhoging, Ijfstaksgewijs gaat onderhandelen. akbondskader in de Rotterdam trens vindt dat de loonmaatregel worden genegeerd en dat de nd up basis van het eigen eisenpak- en iet de werkgevers aan de onder- ilingstalel moet ga£m zitten. De e pl^rv-kaderleden zijn van mening wanneer de havenwerkgevers J de komende CAO-onderhan- in verschuilen achter de loon- >o«fegel, de havens net zo lang plat ara n totdat de werkgevers bakzeil od net itter Schroër is het roerend eens Met e havenwerkers: „Aan de onder- H*,|lingsvrijheid mag niet getornd De vakbeweging moet het ods tot een groot conflict laten i als de loonmaatregel die on- ïdelingsvrijheid torpedeert." /oordvoerder van de FNV zei lnTn ec ter niet te willen specule- ver de vraag wat de FNV gaat wanneer de Kamer de loon- egel slikt. Over dit soort zeer D' Ipiele zaken, buitenparlemen- ur" acties ja of nee, moet de federa al d van de FNV zich nog beraden. deratieraad van de FNV komt 5ai lag bijeen. waj n reactie op de dreigementen et{ e haven-kaderleden stelden de M j werkgevers dat zij zich nietzul- 'sti «rschuilen achter een loonwet. 5W tullen doen wat de wet voor schrijft". Volgens directeur C. Zee-.^Ook gingen toeleveringsbedrijven bregts van de Scheepvaart Vereni ging Zuid, de organisatie van drie honderd havenwerkgevers in Rotter dam, zijn de werkgevers niet erg on der de indruk van de FNV-dreigemen ten. „Ik moet toch aannemen dat de FNV ook niet om de wet heen kan", aldus directeur Zeebregts. Uitbreiding Gisteren zijn, na het bekend worden van de loonmaatregel, de FNV-acties tegen het loonbeleid van de regering verder uitgebreid. In de bouw legden zo'n 1500 bouwvakkers het werk neer. Dit kwam voor in de steden Amster dam. Maastricht, Rotterdam, Arn hem. Assen en Eindhoven. Op andere bouwwerken vonden demonstraties plaats en korte werkonderbrekingen. Een deel van de stakingsacties zal langer dan een dag duren en maan dag worden voortgezet. In het kader van de estafettestakingen zullen maandag op andere bouwplaatsen de acties worden overgenomen. Volgens voorzitter D. van Commenée van de hout- en bouwbond CNV hebben de CNV-bouwvakkers over het algemeen geen last van de stakingen. „Wij doen en zullen ook niet meedoen aan de acties. Ik ben van mening dat een staking in de bouw de werkgelegen heid niet ten goede komt." voor de bouw in Eindhoven, Arkel en Bergambacht gisteren plat. In de in dustriesector gingen de bedrijven Heinz in Eist en de Réparatiewerf Van de Wetering gisteren hun derde stakingsdag in. De produktiemede- werkers van de dropfabriek Gilda, die .sinds donderdag in staking zijn, heb ben gisteren als onderdeel van hun acties enige tijd het kantoor van de loontechnische dienst in Rotterdam bezet gehouden. In Amsterdam werd bij de bedrijven Stork en Marton Air (metaal) gestaakt. In Born sloot Vol- vo-car voor onbeperkte tijd de poor ten. Volgens een woordvoerder van Volvo-car die namens de directie een verklaring uitgaf, was er bij het be drijf nauwelijks sprake van een stop legging van de werkzaamheden. Alle produktieafdelingen, zij het in een wat lager tempo, draaien door. Ruim 900 man, twintig procent van het per soneel, was aldus de woordvoerder „om onbekende redenen afwezig". Overleg onze redacteur wetenschappen (EN Het academisch ziekenhuis in Leiden beschikt ez.) f maandag over de mogelijkheid om kinderen met de jrg igste vorm van leukemie woekering van de witte Icellen te behandelen met beenmergtransplantatie. Unilver heeft gisteren het CAO-over- leg met de Industriebond FNV opge schort. De reden van het schorsen was voor Unilever dat zij niet wil onderhandelen onder de dreiging van actie van de FNV-bond. In een verklaring zegt Unielever groot belang te hechten aan vrije onder handelingen over de arbeidsvoor waarden. Ook nu de ruimte zeer be perkt is door de regeringsplannen, acht zij het noodzakelijk hierover met de vakbeweging goed overleg te voeren, aldus de verklaring. EINDHOVEN De Eindhovense so ciale dienst functioneert niet goed. Dat blijkt uit een organisatie-onder zoek van de gemeente Eindhoven. Zo is de sociale dienst niet in staat om aan een aantal wettelijke verplichtin gen te voldoen. Volgens de wet moet op een aanvrage voor een uitkering binnen vier weken worden gerea geerd. In Eindhoven lukt het maar bij twintig procent van de aanvragen om die op tijd al te handelen. Bij ruim een-derde van de aanvragen duurt het langer dan twee maanden voor ze zijn afgewerkt. Bij verschillende uit keringen is de sociale dienst wettelijk verplicht om regelmatig te controle ren of die uitkeringen nog wel terecht worden verstrekt. In Eindhoven ge beurt die verplichte controle maar in zestig van de honderd gevallen. Ver der is bij het terugvorderen van onte recht gegeven uitkeringen een enor me achterstand ontstaan. Er wordt gesproken over een onduld bare situatie. De onderzoekers con stateren verder dat een aantal stafle den en medewerkers geen goed werk aflevert. Ook vinden de onderzoekers dat het nemen van besluiten door de staf van de sociale dienst veel te lang duurt. Door het grote personeelste kort en de slechte huisvesting is de werkmotivatie van het personeel be neden peil. De onderzoekers stellen daarom voor het personeelsbestand de komende drie Jaar uit te breiden van 201 tot 233 mensen. Ook zou de structuur van de top van de sociale dienst moeten worden veranderd. OO, niet-lymfatische leukemie, an in Nederland ongeveer twin- allen per jaar voorkomen, gold g toe als praktisch ongenees- woekering was slechts tijde- ug te dringen. Dit in tegenstel- it de vaker optredende lymfati- ukemie (ongeveer honderd pa per jaar), waar de modernste eling 65 procent genezingen idese kinderkliniek heeft sinds ervaring met beenmergtrans- ties, vertelt prof. dr L. J. Doo ien begon met patiënten met ingeboren ernstige stoornis van ^^reer tegen infecties. Sinds 1973 |ki ook patiënten behandeld bij 15t beenmerg (waar alle nieuwe JTJelien worden gevormd) niet Ubrerkt. De behandeling van leu- is een zorgvuldig overwogen ide stap in deze ontwikkeling, ogelijkheid om het beenmerg i ietal uit te schakelen en de pa- 1)- nieuwe, gezonde beenmergcel geven, is eerst in Amerika ge- m trd bij leukemiepatiënten voör aai t behandeling met medicijnen deloos had gefaald. De resulta- aarvan omschrijft Dooren als it. maar niet hopeloos". Eén op h patiënten genas. ken. Daarom durft men het in Leiden aan om deze behandeling eerder te geven, op het moment dat de leuke mie met medicijnen tijdelijk is weg gedrukt. en de patiënt in een goede lichamelijke conditie verkeert. De kans op succes zou dan theoretisch aanmerkelijk groter moeten zijn. Of dat inderdaad zo is, zal de komende jaren pas in de praktijk kunnen blijken. Beenmergtransplantatie is een ris kante en belastende ingreep. On danks zorgvuldige selectie van een passende donor meestal een broer of zuster is niet te voorspellen of de toegediende beenmergcellen niet het lichaam van de patiënt zullen bescha digen in plaats van helpen. En de weerstand van de patiënt tegen infec ties moet in eerste instantie worden uitgeschakeld en geleidelijk door het nieuwe beenmerg weer worden opge bouwd. In die periode, die maanden duurt, moet de patiënt steriel worden verpleegd in een bacterievrije plastic tent. Uiteindelijk lukt de transplan tatie in de tot nog toe behandelde gevallen bij iets meer dan de helft van de patiënten. De nieuwe afdeling in Leiden werkt samen met de Nederlandse werk groep leukemie bij kinderen, die de behandeling van alle patiëntjes coör- lee is principieel bewezen dat" dineert. Het Koningin Wilhelmina- nmergtransplantatie k£n wer- fonds verschafte financiële steun. Van een onzer verslaggevers EPSE De rijkspolitie in Gorssel heeft twee inwoners uit Apeldoorn aangehouden, om dat ze bezig waren een partij door een fabrikant in het Lim burgse Maasbracht afgekeurde casselerib, die zij als hondevoer hadden gekocht, voor mense lijk gebruik te verkopen. De mannen plaatsten begin deze week een advertentie waarin zij dierenvoedsel te koop vroegen. Daarop reageer de een fabrikant uit Maas- bracht die met duizend kilo casselerib zat waarmee bij de bereiding iets was misgegaan. Het tweetal haalde de partij dinsdag op en ging het vlees vervolgens voor zes gulden per kilo huis aan huis verkopen in Deventer, Apeldoorn en Epse. De mannen vertelden er niet bij, dat ze het vlees als honde voer hadden gekocht. Daar de prijs abnormaal laag was waar schuwde een inwoonster van Epse de rijkspolitie. Toen kwam de aap uit de mouw. Op het ogenblik wordt onder zocht of het vlees bij menselijk gebruik schadelijk zou zijn voor de gezondheid. De twee mannen hebben kans gezien 250 kilo casselerib aan de vrouw te brengen. Prinses Beatrix heeft gisteren met het luiden van deze scheepsbel de 25e HISWA in het RAI-gebouw te Amsterdam officieel geopend. Van een onzer verslaggever DEN HAAG Het is onaanvaardbaar dat de komende jaren de luchtverontreiniging met zwaveldioxyde de toelaatbare grenzen zal overschrijden. Het kabinet dient snel met concrete maatregelen te komen om de te verwachte toename van de luchtvervuiling terug te dringen. Dit schrijft de raad inzake de luchtverontreiniging in een advies aan minister Ginjaar (volksgezond heid en milieuhygiëne). In het advies gaat de raad in op het zwaveldioxyde- plan dat minister Ginjaar vorig jaar heeft gepubliceerd en dat, door het ontbreken van concrete bestrijdings maatregelen. in de ogen van de raad, een ongewenste afzwakking van het milieubeleid is. De komende jaren zal de luchtveront reiniging toenemen, omdat in steeds grotere mate gebruik zal worden ge maakt van kolen en olie in plaats van het schone aardgas. Bij de verbran ding van olie en steenkool komt zwa veldioxyde vrij, dat schadelijke ge volgen heeft voor ondermeer de men selijke gezondheid, flora en fauna, gebouwen en metalen constructies. Bovendien kan de verontreiniging over grote afstand door de lucht wor den getransporteerd en als verzuurde regen neerslaan. Het was aanvankelijk de bedoeling dat minister Ginjaar met een con creet pakket van maatregelen zou komen om de toenemende luchtver vuiling een halt toe te roepen, maar hij kwam met een kaderplan waarbij iedere drie jaar bestrijdingsplannen dienen te worden opgesteld. De raad betreurt het dat hierdoor vertraging in de bestrijding is ontstaan en meent dat het kabinet spoedig dient te be slissen over concrete maatregelen. Eén van die maatregelen, zo zegt de raad, zou het verder verlagen van de zwavel gehaltes in olie en kolen kun nen zijn. Wanneer geen maatregelen worden getroffen, kan de toelaatbaar geachte jaarlijkse uitworp van zwaveldioxyde twee tot vijf keer worden overtroffen. Die toelaatbare grens is gesteld op 500.000 ton per jaar. Minister Ginjaar acht het onvermijdbaar dat die grens tot 1985 zal worden overschreden. De raad inzake de luchtverontreiniging vindt die overschrijding echter niet aanvaardbaar. Een minderheid van de raad, afkom stig uit de industrie, liet gisteren tij dens de vaststelling van het advies weten evenals minister Ginjaar wel een overschrijding van het plafond van 500.000 ton per jaar te kunnen aanvaarden. De industrie meent dat er nog onvoldoende Inzicht bestaat in de gevolgen van de luchtverontreini ging met zwaveldioxyde en dat daar om de hoogte van het plafond nog niet kan worden vastgesteld. Ook „Mijn vader is bij u verzekerd en dat geldt voor het hele gezin." waarschuwde de industrie, die grote waardering heeft voor het plan van minister Ginjaar, voor een verdere verlaging van de zwavelgehaltes in brandstoffen. <p4een onzer verslaggevers TERDAM Als er één ding vaststaat voor Upalinand Abeysekera tweede stuurman aan boord van het vrachtschip Luxemburg, dan is lat hij nooit meer onder een Griekse kapitein wil varen. Abeysekera is ran de bemanningsleden van in Singapore geregistreerde en door een kse reder in de vaart gehouden „Luxemburg", woensdag door een ale eenheid van de Schiedamse politie bevrijd moest worden uit de toom, waarin hij door officieren van de Griekse rederij was opge- 2 f- bcan( -Mi twa£ Bieden TTJuüng flng ii Sri Lanka geboren zee- verblijft momenteel in Scandia in Rotterdam twaalf andere beman den van het schip. De ig van de Luxem- in staking uit pro lgen de slechte arbeids- len. Nadat zij wei- een verklaring te te- waaruit zou blijken rederij hun geen geld lig was, werden de op- flen opgesloten. ikera heeft elf maan de Luxemburg geva- ijn collega Mahmmed Kareem (33) was ze iden en tien dagen ik aan boord van het Het tweetal gaat vol- week per vliegtuig ««zijn vaderland terug, kan eerst terug na tezoek aan de ambassa- •n zijn land. omdat één te officieren in zijn pas- 1 een verklaring heeft «even waarin kapiteins alle Griekse schepen llMII te gewaarschuwd Ka reem niet aan boord toe te laten. Een gevaarlijk man, aldus de geschreven verkla ring, en bovendien lid van de Internationale Transportar beiders Federatie (ITF). Vol gens de mededeling in het paspoort van de chef-kok zou hij ook de Griekse vlag hebben beledigd. Als slaven z* 1 Abeysekera: „In de elf maan den dat ik aan boord heb gewerkt hebben we haast al les over onze kant lagen gaan. We moesten als slaven werken. De verklaring dat wij afzagen van elke vorde ring was voor ons de druppel die de emmer deed overlo pen. Wij moeten nog 125.000 gulden aan achterstallig loon krijgen. Eenmaal in Rotterdam aangekomen na men we contact op met de ITF met als eindresultaat dat wij door de officieren van de Luxemburg werden opgesloten." Veel lof heeft het tweetal voor de inspanningen die Jo- han Altena van de ITF zich getroost heeft om hen te hel pen. Altena moet de laatste dagen nauwelijks geslapen hebben, aldus de ex-stuur- man van de Luxemburg. Het schip is inmiddels door de ITF aan de Ketting gelegd in afwachting van verdere on derhandelingen met de rederij. Uit verklaringen van chef kok Kareem blijkt dat in ok tober van het vorig jaar ook problemen zijn geweest met de op dat moment aan boord werkende bemanning. Ka reem: „De bemanning be klaagde zich bij mij over het eten en de bevoorrading. De kapitein beloofde steeds nieuwe voorraden maar daar kwam niets van terecht. On derweg naar Vietnam werd Bangkok aangedaan en daar stapen veertien beman ningsleden van boord. Om dat zij nauwelijks gehoor kregen bij de vakorganisatie daar en nadat de kapitein tegenover de autoriteiten valse verklaringen had afge legd. vertrok de Luxemburg Rechts: Upalinand Abeysekera (34), tweede stuurman links: Mahmed Abdul Kareem (33) chef-kok. zonder dat de stakende be manningsleden succes had den. Volgens Kareem is de Luxemburg ook in slechte nautische staat. Een lekkage kon door de aanwezige pom pen niet worden bijgehou den waardoor extra perso neel ingeschakeld moest worden om het binnenstro mende water te hozen. In Co lombo werd nood-reparatie uitgevoerd. De Luxemburg ligt bij de scheepswerf Wilton Feije- noord aan de ketting. Aan boord zijn onder anderen acht speciaal uit Grieken land overgekomen reparatie mensen. De beide ex-opvarenden van de Luxemburg willen in Ne derland zoveel mogelijk fo to's en ander materiaal ver zamelen om in hun thuisland actie te voeren tegen Griek se rederijen. Abeysekera: „Wij willen thuis contacten leggen met vooraanstaande autoriteiten om onze landge noten te waarschuwen tegen dit soort praktijken." Daar na, zo verklaarden beide zeelieden, stappen we weer aan boord van een schip. Maar niet voordat zij er zich van overtuigd hebben onder wiens hoede het vaartuig staat." Een christelijke roman, zoals er de laatste jaren slechts weinige in ons land zijn verschenen. Zowel de voortreffelijke recensies als het grote aantal herdrukken spreken in dat opzicht boekdelen! ..Cornelius Lambregtse is een uit Rilland-Bath afkomstige onderwijzer, die al jarenlang in Amerika woont Deze onbekende auteur is er in geslaagd om het volksdeel, dat landelijk gezien maar 'een klein kuddeke' vormt, op boeien de en vaak aangrijpende wijze te beschrijven Hij vraagt aandacht voor de kring der bevindelijk godsdienstigen. de onvervalst reformatorische christenen die in kleine kerkge nootschappen te zamen komen Lambregtse schrijft met een grote liefde over zijn land van herkomst, soms met een uiterst milde humor, maar altijd vol respect en begrip. Zelden zijn de zieleroerselen van mensen die de oude waarheid zijn toegedaan zo indringend en gaaf beschreven. Lambregtse begrijpt niet alleen alle tobberijen en hemelse verrukkingen van deze stillen in den lande, maar is ook een groot kinderpsycholoog. De manier waarop hij Fransje West rate's kijk op'zijn wereldje tekent getuigt van talent Hetzelfde kan trouwens gezegd worden van de topografische aspecten: het Zeeuwse landschap komt op zeer evocatieve wijze tot leven. Het boek geeft ri.- schets van een "Nederlands binnenhuisje' zoals weinigen dat kennen. Toch is deze roman geen brok folklore Voor het eerst misschien is deze kleine wereld aan zichzelf ontstegen en herkenbaar gemaakt in de gestalte van een eenvoudig, maar o.i. onmiskenbaar kunstwerk De Merwentreek Fransje West rate op het Verdronken Land van Zuid-Bevelund. aquarel van Reint de Jonge „Fransje ia een echte jongen van het Zeeuwse platteland, heel geen wonderkind. Maar wel een jongen waarin God al vroeg een diep besef van Zijn Woord en dienst heeft gedrukt. Hij is altijd bezig met de dingen die niet helemaal van deze aarde zijn. Zijn kinderfantasie neemt dan soms een brede vlucht en hij benauwt moeder bij herhaling met zijn diepzinnige vragen over dood en leven, zodat de eenvoudige vrouw verzucht' wat moet ik daarop nu ant woorden of hoe zak ik dat jongske dat nu toch duidelijk maken De auteur is er a i. uitnemend in geslaagd om af te dalen in het leven van een kind. Dat maakt dit boek »i boeiend en mooi. Kortom, een pracht van een roman, die F. Sc heps in Kerknieuw* Een ontroerend hoek, dat ik met stille aandacht heb gelezen Het is een geheel andere wereld dan bij voorbeeld die van Jan Wolkers. Het is een wereld van stille mensen, die, soms in een ietwat zwaarmoedig geloof, dicht bij de Here leven. Maar met hoeveel liefde en tederheid heeft Lambregtse hen beschreven Dit boek vindt zijn weg." D* L H. Kwast in de Friese Kerkbode -II mag wel weten dit boek heeft me wat gedaan, en het heeft me aan het denken gezet Om meer dan een re den Naast de Groningse Hield, van Oaltje' van Wolf Meestere en de Drentse 'Bartje' van Anne de Vries neemt de Zeeuwse Fransje West rate van Lambregtse beslist een eigen plaats in." Annie Verdelnwn in de Eliaabeth-Bode „De volle blijdschap van het Evangelie des Kruisen voert de boventoon in dit hoek IN ZIJN ARM DE LAMMEREN is geen boek met een christelijk tintje, maar een echt chnstelijk boek'" Nederlands DaghUd De bekende romancriticus Rudolf van Reest schreef over dit hoek: „Wie dit verhaal van Fransje gelezen heeft, vergeet het ventje met meer Wat dat betreft durf ik het op één lijn te stellen met 'Bart je' van Anne de Vries Ik ben blij met dit boek. dat naar mijn overtuiging meer dan een druk beleven zal. Blij om meer dan een reden. Koop het en laat het uw kinderen lezen. Rudolf van Reest heeft gelijk gekregen van "fN ZIJN ARM DE LAMME REN" is inmiddels de achtste druk verschenen' Het boek telt pagina en is fraai gebonden Prijs 21.-. Maak voor uw bestelling gebruik van onderataanrie BON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zooder postzegel) aan UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5 8800 VB FRANEKER Zend rmj via boekhandel ea C Lambregtse IN ZIJN ARM DE LAMMEREN Achtste druk Gebonden 21 Naam- Straat: Postcode:Plaats Bankrek. - al gironummer Doorhalen wat u niet wen6t

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3