lit brieven van lezers ervaren groepsleider X' paedo-fherapeufisch instituut mannelijke of vrouwelijke medewerker j)RSUSLEID(ST)ERS Markerwaardpolder: kolder of niet? Jongenshuis „Hoen derloo" Prot. Chr. Stichting Tehuizen en Dagverblijven voor Geestelijk gehandicapten te Ommen "DE DANTE" EEN GROEPSLEIDER (MNL.) diaconessenhuis arnhem e.e.g.-laborant(e) eerste operatle-asslstent(e) A RICHARD HOOGLAND A STICHTING UTRECHT* PARTTIME AKTIVITEITEN- BEGELEIDER MA/ IDAG 15 MAART 1980 TROUWKWARTET 31 re rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op tn deze krant gelezen efiten. artikelen en commentaren, en met voor open brieven, gedichten, oepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gencht te den) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas met corresponde- Bneven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver meld telt r de VARA (2) touw" van dinsdag 11 maart V de heer A. J. Klei wat „humo- b" over het feit dat Dr. A. van [euvel, secretaris-generaal van ïervormde Kerk is voorgedra- voorzitter van de VARA. Maar kelijkheid moet 't ons als her- len tot diepe droefheid stern- lat Dr. Van den Heuvel „waar- rordt gekeurd in aanmerking te bui- voor het voorzitterschap van met oge Moegabe RA. Er zijn maar twee moge den. dat dit kan gebeuren. Of pS. RA moet zich zo aangetrokken tot het Evangelie, dat ze een dominee wil hebben of Van den is zo ver van het Evangelie ierd geraakt dat de VARA oed kan gebruiken in haar om leid. Ik vrees dat het laatste 't i. Niemand kan ons toch wijs dat de VARA om een echte ee verlegen zit. Dus een domi- het Evangelie der verzoening idigt. Verzoening dan genomen )else zin. Daarom ben ik niet bedroefd dat onze Kerk zo'n iris-generaal heeft. Nee. het be- me ook om Dr. Van den Heu- hij zo ver ls afgedwaald van rangelie der Schriften. Mocht »t benoemd worden bij de dan is 't toch wel noodzakelijk opstapt als secretaris van onze Zo'n dienaar des Woords ont- Koning der Kerk, Jezus Chris- ontsiert de kerk. Laat er bij >ed zijn dat God de Heere hem van de dwaling zijns weegs. Joh. Verwelius In Zimbabwe/Rhodesië is de zwarte bevolking net zo lang vernederd, ver trapt en uitgebuit, totdat de mensen het niet meer namen, totdat zij bereid waren grote offers te brengen voor een menswaardige toekomst. Het was de gewapende strijd die het vinden van een oplossing nodig maakte, het was de gewapende strijd die leidde tot de besprekingen in Londen, het was de gewapende strijd die de bevol king bewust maakte van haar kracht, die Mugabe en Nkomo een zware stem gaven bij de onderhandelingen, en die tenslotte de stembusoverwin ning tot gevolg had. Wij, westerse, moderne mensen zijn zo dom te den ken dat de gang van zaken in de wereld met geld en goede woorden georganiseerd kan worden. Het wordt hoog tijd dat we gaan beseffen dat échte vooruitgang betaald wordt met offers: van geld. goed. aanzien, eer. positie, desnoods het leven. Mugabe en zijn aanhangers riskeerden alles wat zij bezaten. Velen van hen, en velen die solidair met hen waren, ook in landen als Mozambique en Zam bia, sneuvelden voor de goede zaak waarvoor zij stonden. De slachtoffers betaalden de prijs voor de toekomst van de volkeren in Zuideüjk-Afrika. Voetbalrellen Naar aanleiding van de voetbalwed strijd AJax-Feyenoord van 9 maart is het triest, te moeten vaststellen, dat behalve de rellen ook mensen zijn geïntimideerd. Een groot aantal fac toren ligt hieraan ten grondslag. Mijns inziens draagt de NOS-sport- verslaggeving van de laatste tijd bij aan wat er is gebeurd. Te vaak heeft Studio Sport voetbalwedstrijden met Ajax laten zien (de NOS bevestigde dat 9 maart nog eens duidelijk: om dat het verslag van Ajax-Feyenoord werd afgelast, was er in het geheel geen voetbal op televisie), en andere clubs hoog op de ranglijst, of clubs die met enthousiasme meedraaien in de competitie, komen onvoldoende aan bod. Wanneer Studio Sport bo vendien beslissingen van scheids rechters in diskrediet brengt (welles, nietes, gele kaart enz.), tv-beelden blijft herhalen van bepaalde roerige supporters groepen en blijft schimp scheuten op een kleine supporters- aanhang van een bepaalde club bij haar thuiswedstrijden, geeft dit al te gemakkelijk aanleiding voor een agressieve houding bij supporters. Meer tact bij de NOS kan preventief werken. Amstelhoek Joh. Bos Buskes (2) Haarlem Elias Voet de VARA (3) wens dr. Van den Heuvel veel toe. Als je christen genoemd den, wordt er veel van Je ge- Dan moet je getuigen en pro- en leesbare brief van Christus Dat is vast erg moeilijk. Want jooqln gaat rond als een briesende £lu wens ik dr. Van den Heuvel trkte toe. Met Christus in uw zult u met Gods hulp voor de een zegen zijn. an Garderen-Van de Heijden .r.p-trugdringing van het autoge- het ook dringend nodig dat ■gen geschapen worden voor gheid van de burgerij zodat vooral 's avonds maar ook zonder kans op aanran- op andere wijze geterroriseerd en zich met of zonder gebruik- van openbaar vervoer kan tsen. Jammer dat het artikel ;in Kroon witte plekken ver- Giscard en PLO (3) Maar: Wat de P.L.O. ook probeert, wat Giscard d'Estaing ook probeert, wat Kreisky ook probeert, wat wie dan ook probeert, Gods voorzegde plan met Israël en de wereld wordt toch uitgevoerd! Dus: De toename van de druk op Israël, gepaard gaan de met de toename van de algemene en algehele wanorde in de wereld, verzekert mij van het allerbelangrijk ste feit in de geschiedenis van de mensheid, namelijk dat de Messias Jezus en Zijn komst aanstaande zijn. De zaken die in de Bijbel worden voorzegd, bij monde van Gods profe ten. krijgen in deze tijd hun beslag. Het herstel (staatkundiglnaatschap- peüjk en geestelijk) van Israël is lang geleden voorzegd. Deuteronomium 28 v.v.// Jeremia 25 vers 11// Jesaja 44 vers 28 en 45:1,4. Ezechiël 38 en 39// Mattheus 24.// Zacharia 12-14. De apostel Johannes kreeg van Gods wege, grote rampen te zien, die in die tijd, volgens menselijke maatstaven, niet mogelijk waren. God maakt in Zijn Woord duidelijk, dat de mens zelf alles in het werk zal stellen, om zijn eigen vernietiging te bewerkstel ligen. En voor het eerst (en het laatst) is de mensheid in staat om die zelf vernietiging te doen plaatsvinden. Denk eens aan het effect, dat een kernexplosie heeft, op de levende ma terie. Op bladgroen en eiwtitten (cel weefsel) (Zacharia 14:12) (Openbaring 6). L. A. van Oosterhout Sassenheim P. A. Meijer Is ds. Buskes in 1926 wèl of niet geschorst? Verliet hij wèl of niet ..zon der geschorst te zijn. eigener bewe ging de gereformeerde kerken"? Als gewoonlijk ligt de waarheid in het midden en is beide gedeeltelijk waar. De juiste toedracht kunt U vinden in „Een Handjevol Verkenners" van ds. G. F. W. Herngreen: Ds. Buskes. toen 26 jaar, was de tweede predikant, die buiten de Gereformeerde Kerken ge raakte nog voor er van een H.V. (Her steld Verband) sprake was. Hij was net twee Jaar predikant in zijn eerste gemeente Oosterend (Texel) toen hij de Asser verklaring over de afzetting van dr. Geelkerken van de kansel moest voorlezen. Eerlijkheidshalve deelde hij daarbij mee, dat hij zich persoonlijk met de Asser besluiten niet kon verenigen. Op de eerstvol gende vergadering van de classis Alk maar stond de val al klaar. Alle predi kanten moesten verklaren, dat zij zonder reserve met de Asser besluiten instemden. Buskes kon toen alleen maar nee zeggen en hij werd buiten de kerkeraad om voor drie weken geschorst. Enkele dagen later, op 3 mei, beriep Amsterdam-Zuid buiten verband hem als tweede predikant naast dr. Geelkerken. Buskes wendde zich tot het classicale moderamen en legde dat kort geformuleerd zijn op vattingen voor met de vraag of hij daarmee in de Gereformeerde Ker ken kon blijven: in dat geval zou hij voor Amsterdam-Zuid bedanken. Het antwoord luidde afwijzend. Buskes nam toen het beroep aan en preekte al op 18 mei nog binnen de drie schor- singsweken afscheid van Texel. De Alkmaarse inquisiteurs konden op 19 mei alleen nog maar constateren, dat hun prooi was gevlogen; plechtiger gezegd, „dat ds. Buskes door deze daad zich uit het verband der Gere formeerde Kerken had losgemaakt". Hengelo P. Verdam Wim Kok (2) Wim Kok zou eens een tijdje bij prof. Stevens in de leer moeten gaan. Dan zou hij zijn loyale medewerking mis schien nog eens aan het kabinet-Van Agt gaan verlenen, bij hun moeizame pogingen om onze economie van de ondergang te redden. Daar zou hij il psychologisch centrum voor kinder- en jeugdtherapie Binnen één van de leefgroepen is er op korte termijn plaats voor een met volledige dagtaak. Er wordt gewerkt in teamverband; de werktijden zijn onregelmatig. De eerste twee jaren zijn beroeps vormend. Er wordt veel aandacht besteed aan begeleiding en vorming. VEREIST: een positieve taakopvatting goede gezondheid kollegialiteit een opleiding in de pedagogische richting, b.v. N XX, K O. Ped. Akad. of Soc. Akad. Wij richten ons tot neurotische kinderen met goéde intelligentie. Warme menselijkheid, gedegen kennis, kreativiteit en sport zijn bij ons belangrijk. Zo ook een positief-christelijke levensinstelling. Sollicitaties aan de psycholoog-direkteur, Kerkstraat v 95. Postbus 292. 6500 AG NIJMEGEN. rormingscentrum van de BEIDERS GEMEENSCHAP DER PODBROOKERS 1 voor haar vormingscentrum in internaatsverband (nabij Drachten) kature bestaat uit het leiden an kursussen voor groepen uit het bedrijfsleven irnemingsraden, vakbeweginj, pensioen in zicht) en de gezondheidszorg, schijnlijk een kombinatie van de genoemde groepen. 6, G. der Woodbrookers staat in een religieus-socialistiese traditie, eft een onafhankelijke positie in de socialistiese beweging, een kandidaat(e) wordt daarom verwacht dat zij/hij een socialistiese kchappijbeschouwing heeft en aktieve belangstelling voor levensbeschouwe- T1 ra9en 'het geven van kursussen is een kursusleid(st)er aktief betrokken bij de beleids- |e ontwikkeling van het centrum en het kursuswerk. en kandidaat(e) wordt gevraagd: o. of universitaire opleiding voorkeur ervaring in het vormingswerk of het werken met één der genoemde epen. "tussen f2750,-en /4800,- p./mnd. (afhankelijk van leeftijd en ervaring) 0earbeidsvoorwaarden volgens CAO welzijnswerk. ■taties binnen 14 dagen richten aan: Woodbrookers, Boerestreek 24. 9211 TV KORTEHEMMBN. zijn leden dan ook een grotere dienst mee bewijzen, dan met het kleinzieli ge en egoïstische dwarsliggen en on rust stoken van nu. Als de vele bedrij ven, die nu moeten sluiten, omdat ze door de hoge loonkosten niet meer kunnen exporteren, door enige mati ging in de loonkosten, weer in een betere concurrentiepositie zouden komen, zou dit de werkgelegenheid alleen maar bevorderen. Maar Kok schijnt nog meer werkelozen om zich heen te willen hebben. Vinkeveen C. van Veen Krakers (9) Rellen in Amsterdam. Oorzaak: wo ningtekort. En dit na een periode van woningbouw welke in aantal nooit geëvenaard is. tenminste landelijk. Ook Amsterdam is niet vergeten. En dit bij een stilstand in de groei der bevolking Meer dan een miljoen nieuwe huizen gebouwd en tiendui zenden gerenoveerd. Het bouwbeleid van de verschillende regeringen is goed tot zeer goed te noemen. Wat is dan wel de oorzaak? Het in de jaren vijftig geven van recht op studie voor iedere Nederlander. Deze intellectue le kweek deed de vraag naar kamer ruimte absurd toenemen, maar ook een krapte op de arbeidsmarkt ont staan. Het werk dat de ten onrechte aan het arbeidsproces onttrokken studerenden zouden kunnen of moes ten doen, werd met liefde en toewij ding door uit het buitenland inge voerde mensen gedaan. Vanzelfspre kend hadden deze mensen ook graag een dak boven hun hoofd. Doordat ze hoofdzakelijk op de grote steden ge concentreerd hun werk vinden, heeft •Amsterdam een portie gehad. Het van God gegeven huwelijk werd on dergraven. Vanzelfsprekend vragen gescheiden gezinnen meer woonruim te. Mede door de eerste en tweede oorzaak groeide een vroegrijpe jeugd op met alle gevolgen van dien. Pubers werden tot meerderjarige gebombar deerd. Vanaf, ik meen, 14 jaar werd of wordt het recht geëist „zich te vesti gen waar het zich goeddunkt". Deze is te vinden in de Algemene bij standswet welke op 1 Januari 1969 van kracht werd. Oud-minister Rool- vink zei mij dat deze wet „elke Neder lander het recht op levensonderhoud geeft". De vraag naar woonruimte, ontstaan door de vier genoemde oor zaken, heeft het speculeren met hui zen. en speciaal onbewoonde, heel rendabel gemaakt. Dit had elke rege ring aan het eind der Jaren zestig en zeker in het begin een redelijke tijd beperkte, had reeds jaren van kracht moeten zijn. Dan had men ook een vuist kunnen maken tegen het absur de, zogenaamde kraken. CONCLU SIE: Dit is één van de symptomen van de ondergang van ons Neder lands Staatsbestel. Altijd zijn er in ons land al een paar kleine of wat grotere groepen geweest welke anar chistische of revolutionaire ideeën hadden. Maar deze werden in toom gehouden en beteugeld in hoofdzaak door de christelijke partijen, met als kern de anti-revolutionairen. Helaas heeft de kern de zijde van de tegen partij gekozen en heeft daardoor de tegenkrachten ontzenuwt. „Wie God verlaat heeft smart op smart te vre zen". (Psalm 32 vers 16). Rotterdam W. A. van der Meer Marokkanen Wat verschrikkelijk wat er gebeurd is met de buitenlanders in de Mozes en A&ronkerk. Kan dit zomaar onge straft gebeuren? Zijn er geen Kamer leden die zich hiervoor willen inzet ten? Deze mensen zijn doodsbang dat ze nog een keer in elkaar geslagen worden. Ik hoop dat er nu vlug een oplossing voor deze mensen wordt gevonden. Leidschendam M. de Vries-Van Butselaar door Haro Hielkema DELFT Moeten de tegenstanders tegen de aanleg van de Markerwaard de bewijzen leveren dat Inpoldering niet moet plaatsvinden? Of is het aan de voorstanders van het omvangrijke project aan te geven waarom de plannen uitgevoerd dienen te worden? Met andere woorden: bij wie ligt de bewijslast? In de discussies over het al of niet inpolderen van het Markermeer be gint deze vraag langzamerhand een van de kernpunten te worden. Ook gisteren op het symposium van stu denten aan de Delftse Technische Hogeschool. Weliswaar droeg het symposium de titel „Markerwaard belicht: open of dicht", toch kwam het er in de redevoeringen steeds op B 613 n O neer: bewijs dan maar eens dat de Markerwaard er wél/niet moet komen. natuur- en landschapbeschermers, al dus De Wit. er heel anders over, en hij hoopte maar dat de milieubescher mers van nu maar op dat spoor zou den terugkeren en constructief zou den meedenken „over de grote kan sen die aan inpoldering van de Mar kerwaard verbonden zijn". .Voor Jan Terlouw (fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer) is het bij voorbeeld duidelijk dat de voorstan ders van de Markerwaard niet vol doende aantonen dat een „onver vangbaar natuurgebied als het IJssel- meer" opgeofferd moet worden, ter wijl het niet nodig is. In zijn ogen is het IJsselmeer onvervangbaar en mag er aan de unieke belevingswaar de van het gebied niet getornd worden. Roel de Wit (commissaris van de ko ningin in Noord-Holland) daarente gen is van mening dat inpoldering van de Markerwaard unieke moge lijkheden biedt om in het centrum van ons land te komen tot de ontwik keling van nieuwe natuur- en recrea tiegebieden en tot het scheppen van mogelijkheden voor de werkgelegen heid (onder meer door een tweede nationale luchthaven) en verstedelij king. Het ontgaat De Wit dan ook „volkomen waarom de huidige mili eubeschermers zo'n afkeer tegen de aanleg van de Markerwaard hebben". In het begin van de jaren '60 dachten Ir. D. h Frieling (hoofd van het pro jectbureau Al me re) somde op dat de Markerwaard van groot belang is voor de landbouw (ruimte voor elders weggesaneerde boeren) en voor de woonsituatie in de grote steden. Hij wees op de vertraging in de stadsve rnieuwing. die een toename van de woningnood veroorzaakt. „Het ver tragen van de bebouwing van de Pur- mer of het tegenhouden van een spoorlijn door de Keverdijksepolder bij Weesp hebben wel hun prijs." al dus Frieling. die meende dat de Am sterdamse kraakacties en de onlus ten daar omheen van de laatste we ken daarvan de rekening zijn. een kwalificatie die hem niet door iede reen in dank werd afgenomen. Ir. P. H. Koekebakker (wetenschap pelijk medewerker aan de TH in Delft) vond dat de rijksoverheid er altijd alleen maar van uitgegaan is dat de Markerwaard moest worden ingepolderd en dat nooit systema tisch genoeg is onderzocht wat het niet inpolderen van het Markermeer voor gevolgen heeft. „Er zijn zoveel onzekerheden over de bestemmingen van de polder, dat het een politieke beslissing ls geworden die niet alleen maar op grond van een vergelijking tussen kosten en baten kan worden genomen." Henri Goverde (voorzitter van de Ver eniging tot behoud van het IJssel meer) wierp de voorstanders van in poldering voor de voeten dat de be wijslast voor Inpoldering bij hen ligt. „omdat zij de bestaande situatie wil len veranderen". Behoud Volgens Goverde is nog nooit de noodzaak van de Markerwaard aan getoond, maar zijn alleen maar moge lijkheden \)or de invulling aangedra gen. Hij pleitte voor het behoud van de eigen waarde van het gebied, die in de huidige situatie onvoldoende wordt ingezien. „Daarom moet er snel een zo democratisch mogelijk geko zen bestuur over het hele IJsselmeer- gebied komen, waarin niet alleen de verschillende bestuurslagen zijn ver tegenwoordigd. maar ook de talrijke belangengroeperingen en doelgroe pen." Goverde vroeg twee jaar de tijd om een interdepartementale commis sie het alternatief van een natte Mar kerwaard te laten onderzoeken. Commissaris van de koningin De Wit is er vast van overtuigd dat de rege ring nog voor de zomervakantie een positief besluit over de inpoldering van de Markerwaard zal nemen. Het feit dat het met de aanleg zo traag verloopt, is volgens hem veroorzaakt doordat „iedereen in Nederland tot het laatste grammetje zijn gelijk wil halen en voor bijna elke zaak blijft procederen tot de Kroon toe". hoenderloo Het orthopedagogisch vakinternaat voor moeilijk opvoedbare jongens te Hoenderloo (Gld) vraagt wegens a.s. vertrek van enkele mnl. mede werkers gegadigden voor de tunktie van Indien de opleiding M.B.O.-i.w. of H.B.O.-i.w. nog niet is afgesloten, krijgt men gelegenheid de part time opleiding aan één der Sociale Academies in de omgeving af te ronden, overeenkomstig de regeling van de C.A.O.-Welzijnswerk. Onze medewerkers zoeken wij onder hen, die een positief christelijke levensopvatting hebben. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de direktie van het Jongens huis Hoenderloo, Doorgangshuis 7, 7351 BG Hoenderloo. De vraagt voor haar dagverblijf voor ouderen Minimum leeftijd: 25 jaar. In het bezit van diplom MBO-iw en/of VSID-DVO. Inlichtingen: tel. 05291-2637 (Ton Langeler) Sollicitaties binnen 14 dagen te richten aan het Bestuur der Stichting Postbus 46, 7730 AA OMMEN: 4 Het Diaconessenhuis Arnhem is een ziekenhuis met een kapaciteit van 400 bedden, waarin alle specialismen (met uitzondering van hart en neurochirurgie) worden uitgeoefend. Op de funktie-afdeling voor E.E.G.-onderzoek ontstaat binnenkort een mogelijkheid tot plaatsing van een die in het bezit is van het A- en B-diploma of die opgeleid wil wor den voor het B-diploma. Enige ervaring met elektromyografie en Doppler onderzoekingen strekt tot aanbeveling. Nadere Informeties worden gaarne verstrekt door mejuffrouw A. Strijbis, hoofd E.E.G.-efdeling, tel. 085-430800, toestel 303. Sollicitaties kunt u richten aan de afdeling personeelszaken. G.A. van Nispenstraat 37 - 6814 JA Arnhem PRINSES IRENE ZIEKENHUIS ALMELO Op de operatie-afdeling van ons ziekenhuis die 4 opera tiekamers omvat ontstaat binnenkort de vakature van (waarnemend hoofd) Kandidaten dienen in het bezit te zijn van het diploma operatie-assistent, bij voorkeur met zowel de differentiatie instrumenteren/assisteren als de differentiatie anaesthesie. Voorts strekt de stafopleiding tot aanbeveling: zij die deze opleiding niet bezitten, dienen bereid te zijn deze te volgen. Tevens wordt verwacht dat kandidaten beschikken over leidinggevende capaciteiten en goede contactuele eigen schappen. Het salaris zal liggen tussen 2772 en 3304,14 bruto per maand (schaal 1e verpleegkundigen A); de CAO voor het Ziekenhuiswezen is van toepassing Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de heer R. C. Hermans, hoofd verplegingsdienst, of bij de heer C Debisarun. hoofd operatie-afdeling, telefoon 05490-49911. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afdeling personeelszaken, t.a.v. de heer G. T. Schoonebeek, Boerhaavelaan 1, Almelo. Verpleeg- en reaktiveringscentrum "Tamarinde'' zoekt een voor 16 uur per week van dinsdagmiddag t/m vrijdagmiddag. Van hem/haar verwachten wij: goed kunnen samenwerken in het huidige team, hierin ook zelfstandig kunnen funktloneren; zijn/haar taak zal voornamelijk bestaan uit het begeleiden van extra aandacht behoeftige bewoners/patiénten. Bij het team, bestaande uit vier personen, zijn telefonisch Inlichtingen te verkrijgen, tel.: 030-611211, toestel 234. "Tamarinde" is een modern telefonisch verpleeg- en reakti veringscentrum van 122 bedden voor somatisch zieken. Sollicitaties te richten aan de direktie van "Tamarinde", dhr. R.J. van Essen. Neckardreef 6.3582 CN Utrecht. uitgaande van Gereformeerde en Ctiristeli|Ke Gereformeerde herken

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 31