ekening van een commentaar UIT VAN AóT4 ^ollTIEKtTUIK pokkenvaccin in cocon weld(loos) (1) ™iweld(loos) (2) -ewKeLE L-ENTEBODEtf Fluiten in het donker (1) Fluiten in het donker (2) Loze praat Vliegen Agenda met pensioen handkus SDAG 11 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5. c ifgelopen twee weken heeft het erop geleken dat plijke geweldpleging een normaal verschijnsel het worden is in het Amsterdamse straatbeeld. >ok zeer de bedoelde voorvallen ook van karakter bie chillen. ze hebben met elkaar gemeen dat men de het recht in eigen hand nemen en daarbij het uik van stokken en staven, van stenen en zelfs wapens niet schuwen, me teks gewelddaden begon elf dagen geleden, toen ers en hun sympathisanten de Mobiele Eenheid erde Amsterdamse politie op de vlucht joegen. Een H« enfeit dat de krakers met trots vervulde en hen nMna in een roes heeft gebracht die veel schade t aangericht. En bij die schade denken we dan ld zozeer aan het plaveisel van de Vondelstraat en eving, maar aan de ondermijning van het besef ^het gebruik van geweld altijd geweld oproept. reactie is in Amsterdam met uitgebleven. Niet w hebben de krakers de stedelijke overheid - daagd tot het gebruik van groter, zij het be- st geweld, maar ook hebben zij op rellen beluste eren een excuus geboden voor vandalisme op fil schaal die tevoren nauwelijks was vertoond fge in adden de krakers nog een doel voor ogen dat wij aaf ien respecteren: strijden tegen de woningnood komen nog even terug op die vrijdagavond ;s a op de Amsterdamse krakers hun veel besproken *or winning op de politie behaalden. Een overwin- ert< 9 wjj betwijfelen dat. ten is zo langzamerhand een min of meer aan- is4 de actievorm. Zolang bepaalde spelregels in acht oürden genomen, kan men het kraken zien als een ïöj 1 va geweldloze weerbaarheid die net binnen de n van het toelaatbare valt. Of krakers tenslotte zin krijgen, moet de rechter beoordelen, maar in gebruik nemen van een lang leegstaande fote is in ieder geval een daad die men een ingzoekende bijna niet kan kwalijk nemen. Iers wordt het wanneer jonge slachtoffers van de ingnood zich wapenen met ijzeren staven en mee de politie te lijf gaan. Het is een koud uje om met rieten schilden gewapende leeftijdge- n die door de overheid worden gestuurd om de te handhaven, met grote brokken steen te >gelen en het ziekenhuis in te helpen. Zolang de ar" npartij de instructie heeft zich te beheersen, is er Ihe 8een moed voor nodig om jonge mensen in ge orm voor fascisten uit te maken. Of om een 'ul< emeester die in oorlogstrijd talloze familieleden t zien afvoeren door de Nazi's, uit te schelden de een aanhanger van de politiestaat. Want ook dat i w< emaal gebeurd in die heroïsche dagen van de a-it lelvrijstaat. „h< nsi en tegen de veroorzakers van dat kwaad, de specu lanten die in ons rechtssysteem helaas nog altijd vrijuit gaan. Die verzachtende omstandigheid be stond niet voor de groep jongeren die tien dagen geleden in de Mozes en Aaronkerk binnendrong om de daar vertoevende illegale gastarbeiders in elkaar te slaan. In dit geval en eveneens bij de acties die rechtse Marokkanen Amicales de afgelopen dagen onderna men was er zonder meer sprake van fascistische geweldpleging. Men mag van geluk spreken dat 'dezelfde Mobiele Eenheid, die een week tevoren zelf was uitgescholden voor fascisten, erin slaagde de Amicales te weren uit het gebouw, waar een demon stratie voor de bevrijdingsbeweging Polisario werd gehouden. Het laatste voorbeeld van massale geweldpleging deed zich zondag voor, toen voetbalsupporters slaags raakten met de hoofdstedelijke politie. In de hier beschreven reeks gebeurtenissen is dit misschien nog de onschuldigste vorm van straatterreur. We nemen tenminste aan dat het dit soort lieden alleen maar gaat om een ordinaire rel. Hoe afkeurenswaardig dat ook is, zulke oprispingen gaan vaak vanzelf over. De volgende dag zitten dit soort jongeren weer braaf op school of in de fabriek. Heeft het zin om dit anderhalve week na dato nog eens op te rakelen, juist nu de gemoederen misschien weer tot bedaren komen? Zeker, want als de voorte kenen niet bedriegen zijn er binnen het krakersleger genoeg radicalen die bij een volgende gelegenheid bereid zijn nog gewelddadiger op te treden. De Molotov-cocktails liggen bij wijze van spreken klaar. Geweld zal geweld oproepen, schreven wij al. Wij verwachten dat tegengeweld van twee kanten: van de politie en van extreem rechtse tegenstanders. Met het optreden van de politie hebben wij minder moeite, zolang het beheerst geweld is en politiek gecontro leerd wordt. Maar als we ergens bang voor zijn dan is het voor allerlei vechtersbazen, die denken dat zij illegale buitenlanders of wanhopige krakers een lesje moeten lezen. Als dat geweld komt opzetten, zijn wij niet ver meer verwijderd van de "jaren dertig, waarin de politiek niet meer in het parlement, maar op straat werd uitgevochten. Ieder weet waartoe dat geleid heeft: tot een echte politiestaat waarin echte fascisten het voor het zeggen hadden. Laten de krakers die zich nu opmaken voor de volgende ronde daarom bedenken dat het gebruik van geweld een heilloze weg is. Zij denken misschien dat zijn hun doel langs deze spectaculaire weg eerder zullen bereiken dan met geweldloze weerbaarheid. Wij vrezen dat het omgekeerde het geval is. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTE Redactie: Hans Goslinga Bijdragen: Ferry Mingelen en Jan Bezemer Dit keer verborg hij zich niet achter zijn slechte talenkennis Premier Van Agt hield zijn omstreden plei dooi voor kernenergie en zee kruis raketten op het ..CDA-congres" in Bonn weliswaar in het Engels, maar twee dagen later stond hij er nog ten volle achter Politici in Den Haag op hun achter ste benen, maar Van Agt verklaarde vrijdagavond op zijn wekelijkse praatje met de pers luchthartig: „Ik zat luidop te denken met de benen op tafel, niet als minister-president maar als CDA-man. Kerncentrales en kernwapens zijn in deze tijden politiek dynamiet. Geen CDA-man die het zal ontken nen, tenzij hij toevallig in het Cats- huis woont. Wat bezielt die Van Agt toch? De politieke waarnemer wierp een nadenkende blik over het Binnen hof en sprak: „Kijk, je kunt als politicus twee dingen doen gas ge ven of afremmen Hij gebaarde naar het ministerie van algemene zaken. „Van Agt," zei hij. „dat is er zo een die gas geeft." Hier keken wij van op De waarne mer grinnikte. „Dat vindt u vreemd? Tsja. er zijn verschillende beelden van hem in omloop Dat van de taaie reptiel, het blok beton met bloemetjes, de stoere Dries die voor de duvel niet bang is. dat is één." „Het tweede beeld is dat van de Hamlet, de twijfelaar: to be or not to be. wel of niet aftreden, wel of niet het bos in. De man die eigenlijk niet van politiek houdt, maar toch tegen wil en dank meedoet." „En dan heb je nog het beeld van de wat inerte, relativerende jurist van de Heilige Landstichting, die zegt dat we in een klein landje leven, op een kleine planeet, in een groot heelal en een stukje gaat fietsen als er geregeerd moet worden De waarnemer begon op en neer te kuieren. „Is Van Agt nou de optel som van die drie beelden? Mis schien. Voor mij zijn er twee tref woorden. waarop zijn optreden is gebaseerd: handig en onzeker. Sluit dat elkaar uit? Ik denk van niet." „Kijk eens naar zijn openbare op tredens, zijn spreekbeurten. Dat doet-ie praktisch uitsluitend voor eigen mensen. Je zult niet gauw meemaken dat hij een uitwedstrijd speelt. In eigen kring voelt hij zich veilig. Op vertrouwd terrein, onder elkaar „En daar komt nog wat bij. Hij is bij zijn eigen mensen populair, onge looflijk populair. Ze dragen hem op handen. En dat weet-ie, zoals hij ook weet welke snaren hij moet beroeren om die populariteit in stand te houden. Het CDA-volk staat bekend om zijn anti-socialisti sche sentimenten. Van Agt speelt daar op In. Dronten, daar rolde het hoofd van Den Uyl binnen de kort ste tijd door de zaal." „Iemand als Aantjes wist dat ook. Die begon zijn speech altijd met trappen naar links. Dat ging er goed in. Maar dan haalde-ie vernietigend uit naar rechts om te eindigen met de conclusie dat je met links beter af was." De waarnemer wees weer met zijn hand naar het gebouw van algeme ne zaken. „Van Agt zal Je nooit tegen de stroom in zien roeien. Loonmatiging prediken, ja. maar al leen omdat het niet anders meer kan, niet vanuit een bepaalde visie Van Agt wil behagen. net als de TROS eigenlijk omdat-ie weet dat de mensen behaagd willen worden." Hier stopte de waarnemer even om een sigaret op te steken. „Ho, ho." zei hij, „ik heb nog meer pijlen op mijn boog. Kijk, interviews wegge ven, doet-ie niet. Journalisten stel len lastige vragen, willen een politi cus uit zijn tent lokken Daar stelt l\ij zich niet aan bloot Uit onzeker heid, maar het is tegelijkertijd wel handig „Ja. op de tv doet-ie het wel. Maar die uitzendingen duren maar kort en de meeste tv-verslaggevers zijn niet in staat een beetje handige politicus af te stoppen. Neem Wie gel. Welke interviewer houdt het tegen dat die man zich rechtstreeks tot het volk richt. Hij doet het steeds weer, recht in de camera kijr ken en zeggen „dat de mensen thuis heel goed begrijpen, dat De waarnemer tipte wat as van zijn sigaret. „Nog een voorbeeld wat Van Agt betreft. Die zeemanstermi nologie. Het begon al aan het begin van de rit, toen hij zei: nu huiver ik niet meer. het wordt goed. we gaan opnieuw op weg. op hoop van zegen. En later taal als: handen uit de mouwen, alle hens aan dek. voor de duvel niet bang." „Waar lijkt dat op? Juist, fluiten in het donker. Onzekerheid. Maar ook weer handig. Want die zeemanstaal gaat er wel in in dit landje. Michiel de Ruyter. Jongens van Jan de Wit. Zilvervloot. Pure romantiek. Daar speelt-ie op in." Hij drukte zijn sigaret uit „Kijk. en iemand die zo opereert, die zijn an tennes zozeer afstelt op zijn pu bliek. heeft eerder de neiging om gas te geven dan om te remmen. Bij het CDA in Hoogeveen. waar hij de FNV-actie buiten de rechtsorde ver klaarde, was dat zo. in Bonn ook weer Plankgas. Je vraagt je af wan neer hij uit de bocht vliegt." De „CDA-politicus" Van Agt sprak in Bonn ook over de omstreden mo dernisering van de kernwapens Een beslissing van Nederland, zou vergemakkelijkt worden, volgens Van Agt, als de Navo ..Zeekruisra ketten" zou hebben Over atoomra ketten op marineschepen heb je minder heisa met allerlei actiegroe pen dan met op het land gestatio neerde projectielen, zo redeneerde hij Het zal wel niet toevallig zijn dat Van Agt dit idee, dat in 1979 door hemzelf en de Navo werd afgewezen nu weer op tafel legt. De CDA-de- fenslewoordvoerder Frinking heeft er namelijk recent opnieuw een pleidooi voor gehouden in de ko mende strijd om het CDA-lijsttrek kerschap stelt Van Agt natuurlijk prijs op goede relaties met de fractie. De vraag is echter of de premier het CDA-pleidooi werkelijk serieus neemt. Niets wijst in die richting Minister Scholten (defensie) schijnt onaangenaam verrast te zijn ge weest. De irritatie van Scholten klinkt duidelijk door in de medede ling van diens woordvoerder: „Ik heb strikte opdracht vragen over de kruisraket direct door te verwijzen naar de heer Van Agt persoonlijk." Ook bij de Navo in Brussel was men „totaal verrast". „Niets wijst erop dat Den Haag de Zee-kruisraket hier wil gaan voorstellen. Ons is meegedeeld dat het meer om een persoonlijke verzuchting van de heer Van Agt over het verleden zou gaan." aldus een betrouwbare bron op het Navo-hoofdkwartier. Kritisch ondervraagd op zijn weke lljkse persconferentie, beriep mr Van Agt zich op de vrijheid van meningsuiting, zoals alle burgers die hebben. Daar heeft de premier zeker recht op. Het voordeel voor een politicus is echter dat hij zijn mening niet alleen mag uiten, maar er ook wat mee kan doen: in beleid omzetten. Is dat niet de bedoeling, dan was het slechts loze praat, en daar waren de CDU-leden in Bonn ook niet voor bijeen gekomen Spreiden doet lijden. Staatssecreta ris Smit-Kroes weet daar van mee te praten. Haar PTT-ambtenaren roeren zich duchtig om te voorko men dat ze naar Groningen moeten verhuizen, ver van het vertrouwde Den Haag Het is een publiek geheim, dat niet alleen de medewerkers maar ook de directie zelf ernstige bezwaren heeft tegen de verhuizing. Daar zijn argu menten voor en één daarvan is het contact tussen de verschillende on derdelen van de dienst. Per Jaar gaat maar een klein deel van de directie naar het noorden, zodat nog in lengte van Jaren een gesple ten dienst gedeeltelijk in Den Haag en gedeeltelijk in Groningen werkt. Staatssecretaris Smit-Kroes heeft daar nu wat op gevonden. Om vlug van Oroningen uit en thuis te zijn, wordt een vliegtuigje voor acht per sonen gehuurd, dat dagelijks van Eelde naar Zestienhoven vliegt en terug. In Rotterdam staat vervol gens een achtpersoonsauto klaar voor vervoer van en naar Den Haag. Doel is tijdswinst voor de PTT- ambtenaren. die in Den Haag moe ten komen vergaderen De vlucht duurt vijftig minuten. Met een auto rit van een half uur. maakt dat een uur en twintig minuten tegenover tweeëneenhalf uur ln de snelste trein. Een proef van drie maanden mag uitwijzen hoe handig dat is Maar veel handiger nog lijkt de ver gadertelefoon waar de PTT mee ad verteert. Vraag aan de PTT: was dat ook niet snel en veel goedkoper? „We gebruiken de vergadertelefoon ook wel, maar soms is het toch prettiger om de mensen erbij te hebben De telefonische vergade ring legt ook zijn beperkingen op. Discussiëren Is moeilijk, omdat Je elkaar niet in de rede mag vallen en de apparatuur laat maar vijftien of twintig personen toe." Een lid van de oppositie dat vorige week de staatssecretaris voorzich tig voorhield dat de trein toch ook een goed vervoermiddel is. en ln het kader van de energiebesparing te verkiezen boven het vliegtuig, kreeg de wind van voren. Vrijheid blijheid ln de keuze van het vervoermiddel en daarbij is het voorstelbaar, dat een Kamerlid dat buiten de spitsu ren reist voor de trein kiest. Voor de PTT-ambtenaren die vaste werktij den hebben ligt die keus minder voor de hand. „U moest eens weten hóéveel tijd de mensen tussen de wielen doorbren gen." aldus de staatssecretaris van het ministerie, dat zelf aan car-pool ing doet en dat in opdracht van de Kamer het openbaar vervoer ster ker dan tot nu toe moet bevorderen De Tweede Kamer stemt deze week over een groot aantal moties over uiteenlopende onderwerpen als fos faten in het water, de spreiding van rijksdiensten en de opslag van radioactief materieel De behande ling van het begrotingshoofdstuk economische zaken wordt afgerond Andere onderwerpen onder andere de positie van de illegale gastarbei ders, het functioneren van de Inlich tingen- en veiligheidsdiensten ln ons land en het huurprijzenbeleld De Eerste Kamer buigt zich over de. begroting Volksgezondheid en Mili euhygiëne. PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTE Verzamel bij een kind tussen een en zeven jaar dat de pokken goed heeft doorstaan de uitgedroogde korstjes van de puisten Als je een ander kind tegen die ziekte wilt vaccineren neem dan een paar van die korstjes en stop ze met een korreltje muscus in de cocon van een zijderups. Die co con stop je bij een jongetje in het linker en bij een meisje in rech- terneusgat. Dat is heel ln het kort de metho de die Chinese geneesheren in de achttiende eeuw toepasten om de gevreesde ziekte te bestrijden De Jezuïet d'Entrecolles schreef er in 1726 een lange brief over uit Peking, waar hij een belangrijke functie had aan het keizerlijke hof. Ook in Europa braken gere geld pokkenepidemieën uit. die zeer veel dodelijke slachtoffers eisten. De ziekte is nu de wereld uit. De in 1798 door de Engelse genees kundige Edward Jenner gepubli ceerde vaccinatiemethode heeft ten slotte tot dit resultaat geleid Het laatste pokkengeval werd twee jaar geleden in Somalië ge constateerd en de Wereldgezond heidsorganisatie heeft twee jaar gewacht, alvorens officieel te ver klaren dat de ziekte niet meer voorkomt Onlangs schreef het ministerie van volksgezondheid aan alle art sen in Nederland, dat ze beter niet meer konden vaccineren, omdat dat meer schade toe brengt dan nuttig effect heek. Pokkenvaccinatie kan namelijk in zeldzame gevallen hersenont steking veroorzaken. Hoeveel slachtoffers de Chinese vaccina- ^tie-methode eiste is niet bekend, maar pater d'Entrecolles ver meldt wel grote sterftekansen. Zijn brief is er een van de vele die de jezuïeten in die tijd naar Euro pa stuurden. Een keuze daaruit is te vinden in het vorig Jaar bij Flammarion in Parijs verschenen boek „Stichtelijke en merkwaar dige brieven van de jezuïeten missionarissen uit China". Natuurlijk ondernamen die pa ters indertijd de gevaarlijke en lange reis naar het verre China niet om de wetenschap te dienen, maar om mensen te bekeren. Dat ze er tijdelijk vaste voet kregen, is niet in het minst te danken aan het feit dat ze bij wijze van public relations hun knapste koppen afstonden aan de keizer Wiskundigen, taalge leerden. natuurkundigen en ook kunstschilders verleenden hun diensten aan het hof Ze kregen een Chinese naam. droegen kle ren van het land, en werden niet zelden tot mandarijn verheven Toen in 1722 keizer K'ang-hi werd opgevolgd door Young- tcheng keerde het getij. De chris tenen werden steeds vaker ver volgd. vooral in de provincie. La ter braken ook in Peking de ver volgingen los, maar de paters aan het hof konden vrij hun gods dienst blijven beoefenen. Het kwam wat de Jezuïeten betreft snel tot een einde na 1773. In dat jaar maakte de paus bekend dat de orde moest wor den opgeheven. De breve van de paus was echter zo geformuleerd, dat de opheffing niet overal op hetzelfde tijdstip hoefde plaats te vinden. Dit heeft er toe geleid dat de orde ln Rusland niet ver dween en toen het klimaat de volgende eeuw beter werd. kreeg de orde weer vaste voet ln andere landen. In China namen de pa ters lazaristen ln 1783 de taak van de Jezuïeten over. Rode Lenin Drie maanden gevangenisstraf plus een boete van 2500 kreeg in de Finse plaats Kotka een 25-jartge huis schilder. omdat hij een stand beeld van Lenin helemaal rood had geverfd Het beeld is een cadeautje van het stadje Tallinn in de Sowjet-staat Estland Het hoofd van de afdeling voorlichting van de Tweede Kamer, Van Mierlo (rechts), heeft een politiek spel ontwor pen, waarmee men in de huiskamer „Binnenhofje" kan spelen. Het spel heet „Fractie" en bergt alle politieke acties, handige foefjes, keuze tussen geweten en partijprogramma in zich. Links op de foto het CDA-Tweede-kamerlid Dijkman. Dat er met het tijdstip van de pensionering geen periode van stil zitten hoeft aan te breken, is maar goed ook Maar zoals de onbekende dichter van het on derstaande vers zijn welverdien de rust ervaart, is wel weer het andere uiterste Ook de MenS- krant (een personeelsblad van Holec) die het vers tegenkwam, heeft de dichter niet kunnen ach terhalen, maar daar is het niet minder aardig om „Ik heb vele lange jaren hard gewerkt, wel als een paard. Ik verdiende een pensioentje en ik heb nog wat gespaard, 'k Woon nu in een heel mooi huurhuisje met een tuin als een plantsoen En nu ga ik heerlijk rusten daar ik niks meer heb te doen „Ik werk door." zei toen mijn vrouwtje. „Ik word nooit ge pensioneerd. en nu ls 't wel recht en billijk dat Je mij nu assisteert." En Ik kan nu koffie zetten en ik was. ik strijk en boen. dek de tafel, was de kopjes. daar ik niks meer heb te doen. En ons allerliefste tuintje dat moest worden uitgebuit. „Doe het zelf!" zei toen m'n vrouwtje, „dat spaart ons een tuinman uit!" En nu sta Ik maar te spitten, ik zaai wortelen en meloen. lk heb blaren op mijn handen. daar lk niks meer heb te doen Als mijn kleinzoons zich vervelen doen ze niets dan kattekwaad „Qa naar opa," zegt hun mam mie. „die weet met zijn tijd geen raad." Ma en oma gaan de stad ln en verteren mijn pens) oen. en ik speel dan Indiaantje daar lk niks meer heb te doen 'k Heb een kippenhok getimmerd en fok kippen met geduld Maar de eieren zijn niet lekker en mijn vrouw zegt „da s Jouw schuld". 's Avonds lees ik nu het boekje „De verzorging van de hoen", tot lk doodvermoeid ln slaap val daar ik niks meer heb te doen Ik ben daghit, lk ben tuinman. wasvrouw, werkster, keuken meid. kippenboer en gouver nante, alles voor de aardig heid. 'k Loop te zweten en te zwoegen met een hoofd als een pioen, raak zowaar nog over spannen daar lk niks meer heb te doen De handkus lijkt weer mode te worden ln West-Duitsland Toen een instituut voor opinie-onder zoek ln Baden-Württemberg tweeduizend Duitsers van boven de zestien daarover ondervroeg, bleek 45 procent van hen de handkus „een charmante ge woonte" te vinden; voor 37 pro- rent hoeft het niet meer en meer vrouwen (52 procent) vinden het leuk dan mannen Vijfentwintig jaar geleden wilde nog bijna de helft van de Duitsers nooit meer naar de handkus terug

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5