eer spaarzin is dringend nodig Intelligent sparen anno1980. Met de Meesrente-rekening. MEV breidt belang Amerika verder uit Verkoop lederen schoenen gedaald ROBECO - I obeco houdt kruit droog Bank Mees Hope nv FORS HOGER 8 h X)bank: ook overheid moet bijdrage leveren Hypotheekrente 12,25 procent Protest bij Volker Stevin Structuuronderzoek nodig Canadian Pacific Investments gaat naar de beurs gere inkomens en dividend te *G 11 MAART 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PR 11-HS 13 ADVERTENTIE onze redactie economie TERDAM Het aanmoedigen van de spaarzin is drin- noodzaak Naast verbetering van de spaarvoorwaarden armogelijkheden door de banken zal de overheid daar- tn wezenlijke bijdrage moeten leveren. Dit merkte ir. P. rdinois, voorzitter van de hoofddirectie van de Centrale bank. op tijdens een persbijeenkomst, waarin de resulta- ver het afgelopen jaar werden toegelicht. et ingang van 1980 van kracht den belastingvrijstelling voor rente-inkomsten na saldering Entelasten is, zo zei hij, nauwe- zodanig aan te merken. Voor ine spaarder, die tevens spaart nte en aflossing van zijn wo- nanciering te voldoen, betekent lis een verslechtering van de regeling van 1978/79. F. Duisenberg, lid van de lirectie, voegde hieraan toe, onzekerheid voor de kleine Ier dient te verdwijnen. De re- dient duidelijk calculeerbare aken te doen. „De mensen moe eer kunnen rekenen." De nu ïen fiscale maatregelen, zo hij eraan toe, betekenen voor ine spaarders geen verbetering. rdinois wees erop. dat de terug- het groeitempo van de bespa- in belangrijke mate moet wor den toegeschreven aan de verminder de inkomensgroei. In vergelijking met voorgaande jaren lijkt dit de besparingen verhoudingsgewijs meer te hebben aangetast dan de bestedin gen, ondanks de (historisch gezien) zeer hoge reële rentevergoeding. Bronnen aangetast Hij was van mening dat, nadat reeds sedert het begin van de jaren zeven tig de nationale spaarquote gaande weg was uitgehold door de sterke daling van de winstgevendheid van de bedrijven en van de overheidsbe- sparingen, nu kennelijk ook de spaar quote van gezinnen onder druk komt. Niet alleen wordt daardoor thans een belangrijke middelenbron van het bankwezen aangetast, ook treft deze ontwikkeling de investeringen en daarmede de bevordering en instand houding van de werkgelegenheid. |onze redactie economie ECHT De verzekeringsmaatschappij AMEV gaat de gen in het buitenland verder uitbreiden. Dit gebeurt en bod via de Amerikaanse dochter AMEV Holdings de aandelen Interfinancial in Atlanta. Onlangs werd in dië het financieringsbedrijf United Dominions ver- persbericht wordt door AMEV ht medegedeeld, dat met de van Interfinancial een ak- is bereikt over de koop van alle flen in dit bedrijf. Met deze actie zal een bedrag zijn ge- 1 van ongeveer 270 miljoen ichter van de onderneming en er van een aanzienlijk pakket len heeft gezegd, zijn aandelen AMEV te zuilen verkopen. Ikele andere belangrijke aari- iders hebben dit besluit i len 1 Ie A ■n.iel Audei Hen. «me rneming heeft overigens nog de goedkeuring nodig van verschil lende Amerikaanse instanties. Interfinancial omvat een groep werk maatschappijen op het gebied van levens- en schadeverzekering, consu- memtenkrediet, leasing en beheer van onroerend goed. Het afgelopen jaar bereikte <eze onderneming een omzet van circa driehonderd miljoen gulden en een winst van een kleine dertig miljoen gulden. Bij het bedrijf werken zo'n veertienhonderd man. De AMEV „doet" in verzekeringen, financiële diensten, projectontwikke ling en handel in Nederland, Europa, de Verenigde Staten, Australië en Nieuw Zeeland. Ir. P. J. Lardinois Ir. Lardinois noemde de gang van zaken bij de Rabo-organisatie in het afgelopen jaar voorspoedig, ook al was de uitbundige groei van vorige jaren er niet meer. In totaal werd voor 18,1 miljard aan nieuwe leningen verstrekt, tegen 18,0 miljard in 1978 en 15,0 miljard in 1977. Voor 1980 verwachtte hij geen stijging van het groeitempo van de kredietvraag. „We kunnen zelfs dit jaar wel eens minder leningen verkopen dan verleden jaar." De geringere groei van de krediet- vraag in 1979 was gedeeltelijk een gevolg van de verminderde behoefte aan woningfinancieringen. Ook de vraag naar bedrijfsflnancierlngen liep echter terug. Van de nieuwe le ningen van vorig jaar was 33 (1978: 29) procent voor agrarische bedrijven, 20 (17) procent voor handel, nijverheid en dienstverlening en 47 (54) procent voor particulieren. In de sector handel, nijverheid en dienstverlening is het investerings tempo onder invloed van de hoge rentestand, energieproblemen en aanwakkerende inflatie duidelijk ge temperd. In de sector particulieren zijn het de hogere rente, de geringe inkomensstijging en ook de voortdu rende onzekerheid over de mate van fiscale aftrekbaarheid van de rente lasten in de toekomst, die een terug val veroorzaken in de kredietvraag voor woningfinancieringen. De spaarmiddelen bij de Rabobank namen in 1979 toe met 4,5 (4,4) mil jard tot 43 (38,6) miljard. Een groei van 12 procent, tegen één van 13 procent in 1978 en één van 14 procent in 1977. Wat de winstgroei aangaat meende ir. Lardinois, dat deze lager zal zijn dan verleden jaar. toêfci de nettowinst uitkwam op ƒ330 (273) miljoen, wat neerkwam op een stij ging van 21 procent. Hij was echter overigens niet somber over de winst ontwikkeling. „Ook als deze met de helft van 1979 zou toenemen, dan nog staat dat het voortbestaan van onze organisatie niet in de weg." Het ba lanstotaal van de Centrale Rabobank steeg met 16 (21) procent tot 86,2 (74,2) miljard. Buitenland Wat de buitenlandse activiteiten van de bank aangaat zag ir. Lardinois een ontwikkeling naar een binnenlandse bank met een duidelijke buitenland se poot. In Zwitserland wordt een belang genomen van Th procent ln de Bank Europ&ischer Genossenschaf- ten, terwijl in de tweede helft van dit jaar eigen vertegenwoordigingen in New York en Frankfort operationeel zullen worden. Momenteel bedraagt de omvang van het buitenlandse be drijf tien procent van het totaal. Het lijkt waarschijnlijk, dat daar in de komende jaren telkens nog wel een procentje bij zal komen. De winstbljdrage van het buitenland se bedrijf aan de totale winst is overi gens belangrijk minder dan tien pro cent. Het is niet de bedoeling van de Rabobank een echte internationale bank te worden. „We willen dicht bij huls blijven," aldus ir. Lardinois, „doch wij moeten deze buitenlandse service wel bieden aan onze leden en cliënten." Ten aanzien van de Postbank neemt de Rabobank nu een wat genuanceer der standpunt in dan in het verleden het geval was. zo merkte ir. Lardinois op, ook al sluit de bank zich in grote lijnen wel aan bij de kritiek van het college van overleg van de Neder landse banken. Zwaar weegt voor de Postbank of een mogelijke Postbank straks gaat werken onder vergelijk bare voorwaarden met die van de andere banken. Dus geen geprivile- geerde positie van een overheidsbe drijf. in park Boswijk kunt u nu een eigen appartement kopen waar u zelfstandig woont en zelf beslist of u van een aantal verzorgingsfaciliteiten gebruik wilt maken. in het appartementencomplex park Boswijk woont u zelfstandig, u profiteert van een bassisservicepakket en daarnaast kunt u de service- faciliteiten naar wens uitbreiden. Thans zi|n er enkele biizonder fraaie appartementen beschikbaar gekomen voor de verkoop. u koopt een 2 persoonsappartement dat in onberispelijke staat aan u wordt afgeleverd reeds vanaf f 127.500,- Park Boswi|k heeft zijn eerste lustrum achter de rug en in de loop der jaren is met alleen de kwaliteit van de dienstverlening maar ook het woon- gerief van het appartementencomplex een begrip geworden. - de gezellige, praktische en veilige appartementen zijn van alle gemakken voorzien, u woont er omgeven door een prachtig park temidden van bossen en polderland - een staf van huishoudelijk en verpleegkundig personeel zorgt voor dag-en nachtservice, terwijl u via vele clubs in contact kunt komen met andere bewoners - naast de basisservice, waarvoor u een maandelijkse vergoeding m rekening wordt gebracht, kunt u tegen kostprijs gebruik maken van het restaurant en de huishoudelijke-en overige facultatieve diensten. Voor geheel vrubluvende informatie: Velling a M.iMa.vdii BV. i K.in".vy,HH p.- 'f, park I l.onbm| telefoon: 03430 - 2841. boswijk dootil^ AMSTERDAM Met ingang van maandag heeft de Algemene Bank Nederland de hypotheekrente met een half procent verhoogd. Dit is ge beurd onder invloed van ontwikkelin gen op de kapitaalmarkt. De nieuwe tarieven luiden als volgt: Hypotheken met rente één jaar vast met gemeentegarantie 12,25 procent (was 11,75 procent): hypotheken met rente één jaar vast zonder gemeente garantie: 12,25 procent (was 11,75 pro cent); hypotheken met rente vijf jaar vast met gemeentegarantie: 11,75 procent (was 11,25 procent) en hypo theken met rente vijf jaar vast zonder gemeentegarantie 12 procent (was 11,50 procent). De hypotheekrente heeft hiermee een ongekende hoogte bereikt. SLIEDRECHT (ANP) De federatie Bouw- en Houtbonden FNV wil van de directie van het aannemingsbe drijf Volker Stevin opheldering over het ontslag van 140 baggeraars. Als oorzaak van dat ontslag heeft de di rectie de teruglopende binnenlandse baggermarkt aangevoerd. Tijdens een protestvergadering van enkele honderden werknemers van Volker Stevin gisteren in Siiedrecht zei districtsbestuurder J. van der Lin den een dergelijke drastische inkrim ping onverteerbaar te vinden. Vol gens hem loopt de baggermarkt in Nederland wel terug, maar is er nogal wat aan de hand tussen opdrachtge vers en aannemers. De gemeente Rot terdam vindt de prijs van Volker Ste vin voor het uitbaggeren van de ha ven bij voorbeeld te hoog en heeft haar contract opgezegd. De federatie zal in het gesprek met de directie overplaatsing van de 140 werknemers binnen het bedrijf be pleiten. Volgens de bouwbond is ont slag niet onvermijdelijk. In de baggerdivlsie van Volker Stevin werken ongeveer duizend mensen. Zeshonderd van hen zijn baggeraars van wie een aantal in het buitenland werkt. De ln het buitenland werkende baggeraars zijn door de directie nog niet op de hoogte gebracht van de ontslagen binnen de baggerdivlsie. De leden van de CNV-bouwbond bij Volker Stevin hebben dinsdag op een vergadering in Rotterdam in een re solutie eveneens een dringend beroep gedaan op de directie om het ontslag van 140 baggeraars te voorkomen. Opnieuw moet worden bekeken wat voor herplaatsingsmogelijkheden er zijn elders in het concern. De CNVers vinden dat Volker Stevin een sociaal beleid voert dat in 1980 niet meer voor mogelijk werd gehouden. Van onze redactie economie WAALWIJK De verkoop van lederen schoenen is het afgelopen jaar teruggelopen. De verkoop van sportschoe nen is daarentegen gestegen. Al met al is het de schoen- winkelier niet beter gegaan, omdat ook in het afgelopen jaar door de Nederlander gemiddeld 3,6 paar schoenen werd gekocht. Dit blijkt uit de toespraak van voorzitter J. J. Haverhals van de Christelijke Bond van Schoenwin keliers in Nederland, gisteren in de jaarvergadering in Waalwijk. Hij noemde het een onbegrijpelij ke zaak dat terwijl „schoenen en voedsel beide tot de eerste le vensbehoeften behoren" het voedsel onder de vier procent btw valt, terwijl op schoenen achttien procent btw wordt geheven. Hij achtte dit niet alleen onbegrijpe lijk vanuit de overheid, maar ook vanuit het gezichtspunt van de consumentenorganisaties, die hiertegen nog nooit hebben gepro testeerd. De heer Haverhals toonde zich be zorgd over de toekomst. In dit verband merkte hij op, dat de her structurering in de branche zich helaas heeft beperkt tot de schoenindustrie en dat de detail handel daarin niet is betrokken. Hij meende, dat ook voor de schoendetallhandel het pure noodzaak is door een structuuron derzoek na te gaan, welke maatre gelen nodig zijn om te komen tot een verbetering van de verkoop. Nogal wat problemen voorzag hij door de in de verte opdoemende 35-urige werkweek. Dit niet alleen in verband met de kosten („de rek is al geruime tijd uit de winstmar ges"), maar ook gezien de perso neelsbezetting. Nu ai. zo voegde hij hieraan toe, moet met part-timers worden ge werkt om de overbrugging van de 40-urige werkweek naar de 52 uur durende winkelopening mogelijk te maken. ADVERTENTIE Het jaarverslag over 1979 is uit: dividend van f 8,- naar f 9,- totaal beleggingsresultaat: 10,8% Zie ook: de belangrijkste aan- en verkopen volledige lijst van beleggingen xemplaar van het erslag ligt klaar. Doe de ulde bon in een open frankeerde envelop. Bellen ok: 010-650711 toestel 157. ^^n: Robeco, Afd.6355, Ant Aan: Robeco, Afd.6355, Antwoordnummer 1957, 3000 VB Rotterdam. Naam: (a.u.b. in blokletters) Woonplaats: DE ROBEOLGROEP: 50 JAAR VERTROUWEN^ Adres: AMSTERDAM (ANP) Canadian Pacific Investments gaat onderhands op de internationale kapitaalmarkt ongeveer 750.000 gewone aandelen plaatsen. De aandelen, die gelijkge rechtigd zullen zijn met de al uit staande gewone aandelen, zullen wor den geplaatst tegen een prijs, die na sluiting van de inschrijving (uiterlijk 19 maart) zal worden vastgesteld in het licht van de dan heersende marktomstandigheden. Samenvallend met de onderhandse plaatsing heeft CPI besloten notering aan te vragen voor haar gewone aan delen aan de effectenbeuizen van Amsterdam en Londen. De aandelen CPI zijn al genoteerd aan de effecten beurzen van Montreal, Toronto en Vancouver. In Amsterdam zullen aandelen CPI worden genoteerd ln de vorm van Continental Depositary Re ceipts (CDR's), die elk tien gewone 'aandelen CPI vertegenwoordigen. De in Montreal gevestigde CPI is één van de grootste ondernemingen van Canada. Zij ontstond in 1962, toen Candian Pacific haar bulten de trans portsector gelegen activiteiten af splitste in een afzonderlijke onderne ming. CPI heeft via een aantal doch termaatschappijen zowel in Canada als daarbuiten omvangrijke belangen op het gebied van olie en gas. mijn- en bosbouw, onroerend goed, hotels en andere activiteiten. Daarnaast houdt CPI een beleggingsportefeuille van belangen in een aantal ter beurze verhandelde aandelen. onze redactie economie RDAM Gezien de onzekere economische situatie, heeft de beleggingsmaatschappij :o (vermogen 4,2 miljard) het afgelopen jaar veel kruit droog gehouden. Ongeveer tien t van het vermogen werd namelijk niet in effecten belegd, maar op kortlopende termijn Bet tegen een aantrekkelijke rente. onz •Jent Eet M 4e ontwikkelingen in het afgele kt laar betreft wordt opgemerkt, •ie beleggers zich ondanks Njk voorspelbare en soms chao- i ontwikkelingen op de mees- «ctenbeurzen rustig hebben ge- te Nergens is sprake geweest P»niek in de vorm van massale Pen van aandelen of grote •talingen. ^leggers in aandelen zijn wel tl overal buitengewoon selectief flc gegaan. Zo vonden de groot- koers (stijgingen plaats op de :?n van Australië en Canada, landen grote rijkdommen be- 'aan grondstoffen en/of olie en lijsontwikkeling van olie en vele mineralen waren in deze landen de belangrijkste trekpleister voor de be leggers. Ook op de meeste andere beurzen waren energieaandelen de belangrijkste attractie. Als gevolg van deze eenzijdige interesse hadden in de desbetreffende aandelen grote koersstijgingen plaats. Inkoop De economische onzekerheid en wel licht de hoge rente op obligaties wa ren er de oorzaak van. dat het aanbod in aandelen Robeco het afgelopen jaar groter was dan de vraag. Zodoen de moest deze beleggingsmaatschap pij een kleine twee miljoen eigen aan delen inkopen. De waarde van de aandelen Robeco steeg het afgelopen jaar van 163 tot 167. Hierbij wordt aangetekend, dat de beurskoers van het aandeel Robe co. steeds Tijwei gelijk is aan de dagelijks berekende intrinsieke waarde. De hoge rente op het kapitaal dat op kortlopende termijn is belegd droeg ertoe bij. dat de netto-winst, ondanks het verminderde aantal uitstaande eigen aandelen, aanzienlijk steeg. Die bedroeg ƒ228 (was ƒ205) miljoen. Hieruit wordt een hoger contact divi dend betaald vam 9 (ƒ8) per aan deel. Daarnaast wordt een onveran derde uitkering in aandelen uit de belastingvrije agioreserve gedaan van 3'/) procent pér aandeel. WK VSJUt&WXVflJi&N MOST SAJI&N6M SMASH Intelligent sparen. Dat is: hoge rente, en toch veel vrijheid. Ruime mogelijkheden om direct over Uw geld te beschikken. Daarom hebben de rekenmeesters van Bank Mees Hope de Meesrente-rekening gecreëerd. Hoge rente. I Het percentage wordt maande- I lijks vooraf vast gesteld. In maart 1980 bedraagt het 8/2%. Een uiterst florissante rente, die éénmaal per jaar wordt bijgeschreven. Hoge vrije opname. U kunt elke maand tot f3.000,-opnemen. In de dure decembermaand zelfs tot f 6.000,-. Dertiende maand? Jawel. Méér geld opnemen? Zoals U wilt. Maar dan geldt een opzegtermijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2% opnamekosten over het bedrag boven de vrije opname. Onroerend goed. Geld nodig voorde aanschaf van onroerend goed? Uw Meesrente rekening is er goed voor. Zonder opzegtermijn, zonder opnamekosten. Loop binnen of bel op. Wij informeren U gaarne persoonlijk over de Meesrente-rekening. Ook over de mogelijkheid om thuis te sparen - gewoon via Uw postgiro- of bankrekening. De Meesrente-rekening. Wjj durven elke vergelijking aan. Alblasscrdam 01859 - 26 05. 23 44 /Amsterdam. Herengracht 020 - 52 72 33 2; 52 73 36 2. Adam Builenvcldcrt 42 98 60 Arnhem 085 -45 55 41/Dcllt 015 14 09 81 Dordrecht 078 -14 10 77Eindhoven 040 - 44 41 55/VGravenhagc 070 -92 40 31 Groningen. Oud»- Boteringcstraat 050 -13 99 22. De Wijcrt 25 07 00/Haarlem 023 -31 59 50/Haren 050 34 5645/Heerlen 045 - 7117 10 Rotterdam. Coolsingel 010 - 63 22 90. Bcijerlandsclaan 19 27 11 s Gravcndijkwal 36 36 O0/Schicdam 010 - 34 02 22 Usqucrt 05950 - 29 09/ Utrecht 030 31 78 24/Vlaardingcn 010-34 02 22/Zaltbommcl 04180 37 52/Zcist 03404 16 204

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13