De stok en de hond 5 3I|EÏ*Ï - mt Tekening van een lezer I KABINET GEVAAR .8 Commentaar POLITIEK >3 de milcrosant komt DËDAGl riname-debat jzelingen 15- toch een leuke dag stuur 'n brief Vrouw omgekomen bij aanrijding trein TERDAG 8 MAART 1980 BINNENLANP TROUW/KWARTET 5 DA-fractie in de Tweede Kamer Edcze week tegen de mntic-Bol- (1 gestemd De motie spreekt van l op een spoedig herstel van de vratie in Suriname, op verkiezin- Innen afzienbare tijd en eerbiedi- |van de mensenrechten. DA'ers bevonden zich bij het Instemmen in het eenzame gezel- van de CPN. die met de hele Ivan /aken in Suriname nauwe- Iraad weet. maar in elk geval in ■motie een uitdrukking zag van naar een koloniaal verleden. rwoordvoerder Van Zeil was wat lier in zijn woordgebruik, maar lij proefde in die motie een in- ng in de binnenlandse aangele iden van een vrije en souvereine k. Het CDA wil de ontwikke- in Suriname nog even aanzien ch daarom terughoudend opstel- hoewel het nog maar net de is of tegenstemmen tegen een lijke motie overal in het land zal omen als een blijk van terughou- heiclEn trouwens: waar komt die tioudendheid uit voort? Uit wijs- uit angsthazerij, uit kortzichtig- geven: er zullen op dit ogenblik weinig verstandige mensen in rland of Suriname zijn, die zich :n wagen aan duidelijke voorspel- n over wat er allemaal in Surina- ;aat gebeuren. Zoveel is immers twee weken na de staatsgreep luidelijk geworden: er moet daar geïmproviseerd worden bij ge- n een duidelijke lijn en politie- ■rsl besluit van de Iraanse studenten, n. fu al meer dan vier maanden in de attrikaanse ambassade in Teheran noètkeren, om hun gijzelaars over te aan de islamitische revolutio- raad. is een verheugende ontwik- Voor dit besluit is wel heel wat I nodig geweest .van de kant van de jje|se autoriteiten op de studenten, ïwil (J3druk werd noodzakelijk omdat zij v*t.iris-generaal Waldheim van de ecfnigde Naties beloofd hadden dat gel commissie voor het onderzoek 'oo| de wandaden van de sjah de gélaars in ieder geval zou mogen eken. identen hebben steeds geweigerd immissie tot de gijzelaars toe te wanneer het daarbij alleen om iumanitair bezoek zou gaan. Hun it de gijzelaars over te dragen is ennelijke poging de eer aan zich- het'e houden. Hun frustratie over de -di ling van de autoriteiten kwam er duidelijk tot uitdrukking in hun atKvaarde dat zij hun beweegrede- 'e 1 voor de Iraanse adio en televisie en mogen uiteenzetten. du Joverdracht van de Amerikaanse imaten maakt verder duidelijk dat 'aanse autoriteiten bezig zijn de inschap in de samenleving te he- n op de origeregelde elementen, lunnen in ieder geval effectiever iproken worden op hun verant- elijkheden dan de studenten, lee een uiteindelijke vrijlating de gijzelaars vergemakkelijkt kc conceptie bij de initiatiefnemers van de staatsgreep. Boeiend om het gade te slaan, temeer daar verrassingen niet zijn uitgesloten Maar omdat die verrassingen ten goe de öf ten kwade kunnen zijn. kan Nederland juist op grond van de oude relaties niet onbewogen terzij de staan. Over hoeveel landen en over hoeveel interne aangelegenheden heeft de Tweede Kamer zich in het verleden al niet uitgesproken Terecht overigens, want het lot van landen en volken hangt maar al te dikwijls sa men. Voor het CDA is er dan nu echter kennelijk een uitzondering, maar op haar beurt stelt die houding nu toch ook de vraag aan de orde wat in het verleden de waarde is geweest van CDA-uitspraken over mensen rechten e.d. in andere landen. Trouwens, of Nederland dat nu prettig vind of niet en of de CPN of welke andere groep dan ook honderdmaal begint te toeteren over heimwee naar een koloniaal verleden of aanverwante kwalificaties; het feit ligt er nu een maal dat Nederland een zeer bijzonde re band heeft met Suriname en dat duizenden in Suriname en Nederland zelf met verlangen uitkijken naar een principiële plaatsbepaling van Neder land in een nog steeds onzekere toe stand. Daardoor kan een dergelijke uitspraak wis en waarachtig een posi tieve uitwerking hebben. Er zullen heel wat mensen zijn, die het tegenstemmen van de CDA-fractie niet begrijpen. Men kan voor al die niet-begrijpers begrip hebben. Hoewel de overdracht van de gijze laars nu hun vrijlating vereenvoudigt heeft, wil dat nog niet zeggen dat die daarmee ook bespoedigd wordt. Aya tollah Khomeini heeft gezegd en zijn wil is nog steeds wet dat het in april te kiezen parlement over het lot van de Amerikaanse diplomaten zal moeten beslissen. Dat betekent dat het nog gemakkelijk een maand kan duren voordat de gijzelaars weer terug naar huis kunnen. Wellicht kunnen zij de laatste maand van hun gevangenschap in ieder geval in comfortabeler om standigheden doorbrengen. Zowel de gijzeling in Teheran als ook gewapende acties tegen ambassades in andere landen, doen wel de vraag rijzen of er niet een fundamentele herbezinning moet komen op de nale ving van de regels van het internatio naal diplomatiek verkeer. Over deze regels werd al tijdens het Weense Con gres van 1815 overeenstemmine be reikt. Ze zijn een te grote verworven heid om ze door gewapende acties uit de toch al door weinig regels beheerste internationale verhoudingen te laten verdwijnen. Het verdient <aarom aanbeveling dat de onschendbaarheid van diplomatie ke vertegenwoordigingen nog eens na drukkelijk bevestigd wordt, bij voor beeld door de algemene vergadering van de Verenigde Naties, yerder zou den er nadrukkelijk internationale af spraken moeten worden gemaakt over de afhandeling van schendingen van deze diplomatieke rechtsregels. DEN HAAG Het is bijna geruststellend, dat er voor het politieke en maatschappelij ke conflict waar we deze week met onze neus opgedrukt wer den. in ieder geval stokken in alle soorten en maten voorra dig zijn om de hond te slaan. Het is de schuld van de ineenstorten de economie, het onverantwoordelij ke neo-conservatieve gedrag van de vakbeweging, de futloosheid van de werkgevers, de moedeloosheid van het kabinet of in plaatjes uitgedrukt: het ligt aan Kok. Albeda. Van Aar- denne. Den Uyl. Lubbers. Gelieve aan te kruisen wie de meeste ergernis heeft veroorzaakt. In ieder geval hebben de hoofdrolspe lers van dit eigentijdse drama hun best gedaan een flink aantal stokken ter beschikking te stellen. Zo meende Lubbers in volle ernst, dat „Den Uyls voorstellen in ieder geval niet kunnen voorkomen, dat nog veel meer men den op straat zullen komen." Den Uyl op zijn beurt bespeurde in de aanpas singspolitiek van het kabinet ..een teruggang naar de dertiger jaren." Albeda verweet de organisaties bitter „de gehele economische ontwikke ling langs zich heen te hebben laten •gaan," met als gevolg dat „én de werkgevers én het kabinet nu met hun rug tegen de muur zijn komen te staan". Kok veronderstelde dat het kabinet op ontoereikende gronden de prijscompensatie wil aantasten, voor het behoud waarvan de vakbeweging nota bene onder het kabinet-Den Uyl de barricaden op is gegaan Welbeschouwd zijn het echter even- zovele vluchtwegen die hooguit een illustratie vormen van het wederzijd se onbegrip, het volkomen langs el kaar heen praten en de vervreem ding, die deze week als een beangsti gende werkelijkheid hoog lag opge tast. In de eerste minuut van het L - SU. li' door Willem Breedveld Afgelopen dinsdag bereikten de demonstraties van de FNV tegen het loonbeleid van de regering hun hoogtepunt op de Dam in Amsterdam. parlementaire debat stond al vast. dat het maatschappelijk protest bui ten en het politieke gebeuren binnen in geen enkele verhouding tot elkaar stonden De enige bruggenbouwer tussen deze twee werelden, de voor zitter van het CNV, Harm van der Meulen, zat er wat verdwaasd bij. Er klopte volgens hem niets meer van: de regering, de CDA-fractie, de oppo sitie. Wim Kok. allemaal sloegen ze de plank mis. Er was om het met de woorden van de Psalmist te zeggen, kennelijk niemand die goed deed. ook niet tot één toe 'Contractie' Wat ook de verklaring van dit algehe le onbegrip moge zijn. in ieder geval niet het muggezifterige gelijk of on gelijk van de ene partij boven de andere Een mogelijke verklarings grond biedt het woordje „contractie". wat letterlijk vertaald samentrek king betekend In de economie is dit woord opgedoken toen duidelijk werd dat de bomen van de materiële groei niet tot in de hemel konden reiken. Er traden verzadigingsver schijnselen op. grondstoffen en ener gie (olie) werden schaars en duur. Onder die omstandigheden bleek het. alle geldinjecties ten spijt, steeds moeilijker, de economische groei er in te houden. Het harde woord moest er daarom maar uit: de geldstroom diende zich aan deze gewijzigde om standigheden aan te passen, samen te trekken, op straffe van een totale ontwrichting van de economie. Con tractie dus. Wat echter op papier een simpele ingreep lijkt betekent in de maat schappelijke werkelijkheid echter vooral pijn lijden. Het komt er op Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. De „gele tomaat" en de „micro- sant" komen er aan. Hiermee hoopt de Nederlandse glastuin bouw in te spelen op de behoefte bij de Nederlandse consument naar nieuwe produkten. Vooral bij groenten is vaak gebleken dat de consument erg gevoelig is voor een al bekende groente in een nieuw kleurtje. Zo heeft de gele paprika zich in een stijgende populariteit mogen verheugen. (De slagzin ,,'t is rood en groen/ je kan er veel mee doen" kan zo langzamerhand dan ook beter ge wijzigd worden in .,'t is rood. groen en geel/wordt het eigenlijk niet een beetje veel".) De nieuwe gele tomaat is binnen niet al te lange tijd in twee uit voeringen te verwachten: als gladde en als vleestomaat. De eerste microsanten worden vol gende maand verwacht. Deze bloem is een variant op de zeer bekende chrysant. De microsant heeft kortere takken en meer bloemen. De twee nieuwe produkten zijn een uitbreiding van het in de af gelopen jaren al sterk gegroeide assortiment bloemen en groen ten van de Nederlandse glastuin bouw Aan de gele tomaat gingen vooraf: de ijsbergsla (schijnt knapperig te zijn), de courgette (lijkt wat op een komkommer) en al eerder de koolrabi en de Chine se kool. Bij de bloemen konden wij al kennismaken met het gips- kruid en statice (paarsblauw bloemetje). Deze twee produkten worden nu nog voor het grootste gedeelte uit Israël ingevoerd, maar over een paar maanden ver wacht men een sterk toenemende aanvoer van Nederlands gips- kruid Naast het al genoemde argu ment. dat produktievernieuwing voortkomt uit de wensen van de consumenten, kan ook energie besparing een reden zijn. Om de stijgende kosten van vooral aard gas het hoofd te kunnen bieden zijn de Nederlandse tuinders de laatste jaren op grote schaal be gonnen met energiebesparende middelen, bijvoorbeeld het op nieuw gebruiken van warmte en klimaatbeheersing. Gezocht is ook naar produkten die naar ver houding maar weinig energie no dig hebben. De rammenas (fami lie van de radijs) is zo'n produkt. Meegenomen is dan dat dit pro dukt bij de Nederlander goed in de smaak valt. Was de omzet van de rammenas op drie Westlandse groentenveilingen in 1973 nog maar tienduizend gulden, vorig jaar was die omzet gestegen tot bijna twee-en-een-half miljoen. Scheepsbouwer Cornells Verol- me moest te elfder ure verstek laten gaan. Hij had het stralende middelpunt moeten vormen op het feestje dat donderdag was georganiseerd om de verschij ning van Nederlands jongste dag blad. De Dag, te vieren Redac teur Ger Lammens, die als gast heer optrad, moest met spijt mel den dat Verolme door ziekte was geveld. Het plannetje om de be jaarde magnaat in het bezit te stellen van het eerste exemplaar van een door Vader Abraham vol- gezongen plaatje, dat iets met de scheepvaart van doen schijnt te hebben, viel daardoor lelijk in net water Desondanks werd het nog heel genoeglijk in uitgerekend Zand- voorts enige nachtclub, die De Dag als locatie had gekozen. De intimi, die op vertoon van een toegangskaart de schemerige ruimte waren binnengeloodst, werden vergast op een optreden van de zangeres Conny Vrees wijk. nog volslagen onbekend, maar volgens gastheer Lammens minstens even getalenteerd als haar Zweedse broer Cornelis. Als het aan Lammens ligt. staat ook zij binnenkort op de plaat. Behalve op het zangeresje, wer den de gasten onthaald -op met gulle hand geschonken drank en op dummy's van de nieuwe krant, die volgende week zater dag voor het eerst in de kiosken zal liggen „Bedankt dat u zo vrolijk voor de dag komt", stond er op de doosjes van waaruit de passanten in een vreesaanjagend lettertype werd toegebruld dat het „kabinet in gevaar" is. en dat een brand in een discotheek voor een „dans des doods" zorgde De woordspelingen bleken daar mee niet te zijn uitgeput. Op pos ters die de wanden van het eta blissement opvrolijkten, werd ge meld dat lezers van andere dag bladen (NRC Handelsblad. Alge meen Dagblad. De Telegraaf. De Volkskrant, Het Parool) „toch een leuke dag" kunnen hebben. Aan lezers van deze krant, zo blijkt uit voorgaande opsom ming, is De Dag niet besteed. Voor wie toch geïnteresseerd is en ook wel eens een leuke dag wil hebben: het nieuwe dagblad houdt van klare taal (de regering „verdient het om zonder pardon weggestuurd te worden") en ont hullende foto's, een en ander naar het recept van de Engelse bladen Sun en Daily Mirror, die hoofdredacteur P. J. Muller zich ten voorbeeld heeft gesteld. Nieuws waarvan je eventueel wij zer zou kunnen worden, zal in De Dag ontbreken. Het eerste nummer, tachtig pagi na's dik. verschijnt in een oplage van 100.000 exemplaren. Muller zegt te streven naar een oplage van meer dan 500.000 exempla ren. Al die kranten zullen los ver kocht moeten worden, om te be ginnen voornamelijk in de rand stad. Een marktonderzoek heeft Muller niet nodig geacht „Ik weet gewoon dat de behoefte groot is," heeft hij laten weten. De twaalf man sterke redactie is voornamelijk gerecruteerd uit medewerkers van het weekblaad je Weekend, waarvan Muller hoofdredacteur was, nadat hij het seksblad Candy op poten had gezet. Van één lezer is Muller in elk geval al verzekerd. In Zand- voort hing donderdag een geluks telegram van Rob Out. de baas van Veronica „Als je jong bent en je wil wat", zo had Out ge seind. „aarzel je zelfs'niet een dagblad te beginnen Veel succes." In de Sowjet-Unie is weer een lid van een niet-officiële vakbond opgesloten in een speciaal psy chiatrisch ziekenhuis, de zwaar ste vorm van psychiatrische „be handeling". Het gaat om Anatoly Pozdnyakow. Deze arbeider werd op 10 september vorig jaar gear resteerd, zogenaamd wegens straatschenderij, en vervolgens onderworpen aan een psychia trisch onderzoek, waaruit geble ken zou zijn dat hij niet toereken baar voor zijn daden was. Een Moskouse rechtbank veroordeel de hem daarop tot een verbliji voor onbepaalde tijd in een psy chiatrisch ziekenhuis. Volgens Amnesty International wordt hij vastgehouden wegens zijn mede werking aan een niet-officiële vakbond. Amnesty weet nog niet in welk ziekenhuis Anatoly Pozd nyakow zich bevindt. Wel blijven er rapporten bij de organisatie binnenkomen over de slechte be handeling van gewetensgevange nen in psychiatrische ziekenhui zen Zij worden onder meer ge dwongen medicijnen in te nemen die schadelijk zijn en medisch niet verantwoord. Wie iets voor Anatoly Pozdnya kow wil doen, kan een beleefde brief (Engels of Duits» schrijven aan de minister van binnenland se zaken van de Sowjet-Unie. Hij is verantwoordelijk voor de spe ciale psychiatrische ziekenhui zen in zijn land Vraag in de brief om de onmiddellijke vrijlating van Anatoly Pozdnyakow. en druk er uw bezorgheid over uit dat de patiënt kennelijk niet om medische, maar om politieke re denen wordt vastgehouden. Vraag om publikatie of een ande re manier van openbaarmaking van de officiële medische diagno se. Het adres van de minister is N A Shchelekovu - Ogarieva 6 - 103009 Moskva. USSR neer dat op de overheidsuitgaven moet worden bezuinigd en de inko mens een stapje terug zullen moeten Hoe pijnlijk zo'n ingreep echter ook is. van het politieke bedrijf mag wor den verwacht, dat het op twee manie ren leiding geeft aan zo'n operatie. Ten eerste dat het een duidelijk in zicht geeft in de omvang van de nood zakelijke geachte contractie en in de tweede plaats hoe en onder welke voorwaarden de ingreep dient te ge schieden. Het blijkt dan. dat die leiding van meet af aan heeft ontbroken. Lubbers mag deze week in de Kamer wel ferm hebben gesproken, dat van de CDA- fractie „mag worden gevraagd moei lijke beslissingen de dragen", de er kenning van het falende leiderschap sprak uit de daaraan onmiddellijk voorafgaande verzuchting „We staan met de rug tegen de muur" Of anders gezegd: in plaats van het voortouw te nemen, ook waar het moeilijke zaken betreft, was het een en al aanpassen wat de klok sloeg, met de verslechte rende economische omstandigheden als voornaamste verweer In plaats van duidelijke lijnen te trekken bleek het kabinet dezelfde contractie-ver schijnselen te gaan vertonen als zich in de economie voordoen Na het ver trek van Andriessen. die schoon ge noeg bleek te hebben van de voortdu rende twijfel, trok het regeringskamp zich bijna krampachtig samen. Boerenoorlog Het gebeuren roept onwillekeurig beelden op. die doen denken aan de boerenoorlog Onze voortrekkers plachten in uren van gevaar hun huif karren ook in een kring samen te trekken teneinde op deze manier de aanvallen van Engelsen, kaffers enzo voorts af te kunnen slaan Samen trekking is een poging de beschikba re energie te bundelen, maar de prijs die ervoor moet worden betaald is wel dat zij elders wordt onttrokken. Of anders gezegd, de concentratie van het kabinet heeft in de maat schappij een vacuüm doen ontstaan. De consequentie daarvan is dat aller lei andere klachten zich van de vrijge komen ruimte meester maken. Eén daarvan is een langzaam maar zeker op hol slaande FNV en een bitter teleurgesteld CNV. De stakingsacties tegen het kabinet waren al op het randje van wat in een parlementaire democratie mogelijk is. Er zijn gees ten opgeroepen die maar moeilijk hun weg terug zullen kunnen vinden naar de fles. zeker niet nu gebleken is dat het protest bij kabinet en rege ringsfracties geen enkele weerklank heeft gevonden In „normale" tijden worden krachten van deze aard geneutraliseerd in een voortdurende communicatie Ook dan zijn loonmaatregelen weieens on vermijdelijk. maar meestal bestaat er dan wel zoiets als een stilzwijgend akkoord Het kabinet-Den Uyl heeft wat dat betreft drie loonmaatregelen „overleefd", zonder dat de verhou ding met de vakbeweging wezenlijk werd verstoord. Of minister Albeda deze krachttoer ook zal vermogen op te brengen staat nog te bezien. Het is zeker niet uitge sloten. want op de keper beschouwd zijn de materiële verschillen niet bij ster groot. Welbeschouwd gaat het over een half procent of ruim een miljard gulden. Alleen al deze getal len illustreren hoe hachelijk het is onder de huidige omstandigheden het gelijk of het ongelijk in het ene of het andere kamp te zoeken. Klimaat Er is nog geen sprake van een onver antwoordelijke vakbeweging, dan wel van een onbesuisd kabinet. Vast staat wel dat het klimaat op het ogen blik grondig verpest is. De krampach tige samentrekking van het kabinet levert vooralsnog weinig overtuigen; de tafereeltjes op. Zo moet de fractie voorzitter van het CDA, Lubbers, zich van de vreemdste beeldspraak bedie nen om het beleid van zijn fractie te verdedigen. Om goed door de bocht te kunnen gaan. beveelde hij aan pompend te remmen en dat terwijl iedere automobilist weet dat dit nu juist de trefzekerste manier is om juist uit de bocht te vliegen, dan wel zo snel mogelijk tot stilstand te ko men. Noch het een noch het ander zal wel de bedoeling van het CDA zijn. Maar evenzogoed pakt de contractie van het kabinet ook m hetoppositiele kamp averechts uit. Een goed func tionerende democratie bestaat ónder meer bij de gratie van het alternatief Daarvan is onder de huidige omstan digheden ook weinig terechtgeko men. De contractie werkt hoe je het ook bekijkt als een rode lap op een stier. Dc keuze is daarom de contrac tieverschijnselen prijsgeven, op straf fe van het uitbreken van een echte boerenoorlog. We kunnen ons geluk kig prijzen dat er vooralsnog alleen met met losse flodders is geschoten BORNE (ANP) Op de spoorlijn Almelo-Hengelo is gistermorgen de 41-jarige mevrouw H A G. Elzinga- Annink uit Zenderen bij een botsing met twee aan elkaar gekoppelde loco motieven op een met knipperlichten beveiligde overweg om het leven ge komen. Het treinverkeer is door het ongeval bijna een uur lang gestremd ;eweest. MMlIlIl 3da/i en janj<a door Fotzc Pijl won De fontein Bij ons voor de deur ligt een aardig plantsoen met een oude fontein die ik nooit heb zien werken. Voor kinderen net een leuk stukje groen waar ze fietsen en voetballen tussen de perken en soms uit nood hun behoefte doen Dus een opzichter kwam van Publieke Werken die praatte en praatte maar over fatsoen en dat je er hier toch niet veel van kan merken. Hij zou aan het plein wat meer aanzien geven met een machtige straal uit die oude fontein. Een zomer lang zijn ze aan het werk gebleven, het plantsoen leek soms meer op een oefenterrein. Toen hebben ze 't ook nog klaar gekregen. Een machteloos straaltje in de hollandse regen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5