Bezetters Bogota hebben 'nog maanden de tijd' Confrontatie Israël en VS onvermijdelijk Op papier heeft een Russin 't uitstekend rO [ijnrp-ip] ICNVm Portugal. Voorjaarsbeum, 'WinkglW •SAMEN; OP DE GOEDE WEG Biedt verrassend veel. En veel verrassends. tfERDAG 8 MAART 1980 BUrTENLAND TROUW/KWARTET 27 door Herman Amelink De bezetters van de Ameri kaanse ambassade in Tehe ran lijken navolging te krij gen. Leden van een Colombi aanse guerrillabeweging houden nu al meer dan een week ongeveer veertig diplo maten, onder wie veertien ambassadeurs, in gijzeling in de ambassade van de Do minicaanse Republiek in de Colombiaanse hoofdstad Bogota. Toch zijn de ver schillen tussen Teheran en Bogota groter dan de over eenkomsten. Gaat het bij de actie in Teheran om een doel dat logisch in het verleng de ligt van de politiek van de daar zetelende regering en kunnen de bezettende studenten rekenen op een beperkte samenwerking met de autoriteiten, in Colombia is de actie rechtstreeks gericht tegen het be leid van de regering. Buiten de di recte aanhangers van de groepering waartoe de overvallers behoren, be staat er maar weinig sympathie voor. De overval op de ambassade van de Dominicaanse Republiek is uitge voerd door leden van de Beweging van de negentiende april, kortweg aangeduid als M-19. Dertig aanhan gers van deze beweging waren in de buurt van de ambassade aan het sporten, totdat zij op een algespro ken moment uit hun sporttassen wapens te voorschijn haalden, het gebouw bestormden en er zich na een kort vuurgevecht meester van maakten. it De bezetters waarschuwden de au toriteiten de inmiddels gearriveerde politie en militairen buiten het zicht van de ambassade terug te trekken, omdat er anders slachtoffers zou den vallen onder de gijzelaars. Ver der maakten zij hun eisen bekend in ruil waarvoor de gijzelaars zouden worden vrijgelaten: publikatie van een verklaring, een losgeld van hon derd miljoen gulden, vrijlating van 311 met name genoemde politieke gevangenen en een vrijgeleide naar het buitenland. Rojas Pinilla Het is niet de eerste keer dat M-19 op spectaculaire wijze van zich doet spreken. De beweging werd opge richt naar aanleiding van een ver meende verkiezingsfraude bij de presidentsverkiezingen die op 19 april 1970 in Colombia werden ge houden. Behalve de traditioneel twee machtigste partijen, de libera len en de conservatieven, nam aan die verkiezingen ook de linkse ver kiezingscoalitie AN APO deel. Als kandidaat had zij generaal Bias Ro jas Pinilla naar voren geschoven, die Colombia bestuurde van 1953 tot 1957, direct na een langdurige burgeroorlog. Een deel van de aan hang van Rojas Pinilla scheidde zich na de verkiezingen af van de AN APO en richtte de Beweging van de negentiende april op om de ver meende verkiezingsfraude te wreken. In de eerste periode van haar be staan bracht de beweging tal van ontvoeringen op haar n?am. Rijke industriëlen of vakbondsleiders die met „het kapitaal" heulden, waren hun leven niet meer zeker. Door de repressie van de kant van de rege ring en de militairen leek de bewe ging dood te bloeden tot ze zich opeens met een uiterst spectaculai re actie begin januari vorig jaar volledig rehabiliteerde. M-19 slaag de erin vijfduizend geweren en pis tolen buit te maken in een militaire opslagplaats, die ze was binnenge drongen door een vijfenzeventig meter lange gang te graven. Militairen De regering reageerde uiterst fel. President Turbay gaf de militairen opdracht alles in het werk te stellen de wapens terug te vinden en de daders gevangen te nemen. De acti viteiten van de militairen hebben echter niet alleen geleid tot de ar restatie van enkele honderden link se activisten, maar ook tot een groeiende greep van de militairen op het land. Steeds luider wordt de klacht dat de feitelijke macht niet langer in handen is van president Julio Cesar Turbay Ayala, maar in die van de minister van defensie, generaal Luis Carlos Camacho. Steeds meer Colombianen vrezen een ontwikkeling vergelijkbaar met die van Uruguay, waar president Juan Maria Bordaberry in 1973 het parlement ontbond om drie jaar la ter zelf door de steeds machtiger wordende militairen aan de kant teworden gezet. Ook daar kwam de toenemende macht van het leger voort uit een campagne tegen guer rillastrijders, in het Uruguayaanse geval de Tupamaros. De Colombiaanse autoriteiten heb ben er na de arrestatie van meer dan driehonderd aanhangers en sympathisanten van M-19 geduren de het afgelopen jaar geen gras over laten groeien. Sedert november vindt in de gevangenis La Picota in Bogota met de noodzakelijke tus senpozen een monsterproces plaats tegen deze mensen. De autoriteiten verwachtten dat dit proces, dat voor een krijgsraad wordt gehou den. ongeveer een jaar zou gaan duren. Om te laten zien dat hij president van een democratisch ge regeerd land is. verklaarde presi dent Turbay vorig jaar tijdens zijn bezoek aan Europa, dat buitenland se waarnemers dit proces zouden kunnen bijwonen. Maar toen het zover was. weigerde de president van de rechtbank, kolonel Martin Prieto. vertegenwoordigers van Amnesty International toe te laten. Midden-Amerika De actie van M-19 in de ambassade van de Dominicaanse Republiek heeft tot doel de driehonderd ge vangenen die in dit monsterproces terechtstaan vrij te krijgen. De ac tie maakt duidelijk dat de Colombi aanse autoriteiten er bepaald nog niet in geslaagd zijn het verzet uit te roeien. Het is buiten kijf dat de gijzeling niet zozeer geïnspireerd is door de gijzeling van Amerikaanse diplo maten in Teheran, als wel door de acties die de afgelopen maanden gevoerd zijn in ambassades in Nica ragua. El Salvador. Guatemala en Mexico. Daarbij hebben de overval lers niet altijd zonder succes geope reerd. Zo leidde een actie van sandi nisten in de regeringsgebouwen in de Nicaraguaanse hoofdstad Mana gua uiteindelijk tot de val van dic tator Somoza. Maar een soortgelij ke actie in de Spaanse ambassade in Guatemala-Stad liep op een bloedbad uit, waarbij bijna zestig mensen om het leven kwamen. Het is niet aan te nemen dat de Colom biaanse autoriteiten het op de Gua- temalaanse oplossing willen laten aankomen, al zullen ze tijdens de besprekingen die nu met de bezet ters aan de gang zijn trachten de politieke schade van eventuele con cessies voor Colombia tot een mini mum te beperken. De bezetters van hun kant hebben al laten weten dat zij desnoods maanden de tijd hebben. Armoede De discussie spitst zich nu in eerste instantie toe op de vreedzame af wikkeling van de gijzeling en op de manier waarop dergelijke acties kunnen worden voorkomen. De ver houdingen tussen landen worden wel erg problematisch als de regels die daarvoor sedert het Weense Congres van 1815 gelden door feite lijke geweldspleging tot een vodje papier worden. Pleidooien voor maatregelen die deze regels op nieuw inhoud kunnen geven zijn daarom uiterst zinvol. Aan de andere kant kan alleen een wezenlijke verbetering in de sociale verhoudingen dit soort acties voor komen. In Colombia nemen de soci ale tegenstellingen nog steeds toe. Zelfs volgens de officiële cijfers leeft 75 procent van de bevolking onder het bestaansminimum, ter wijl een kwart van de gezinnen on der de hongergrens zit. Zolang aan dergelijke verhoudingen niets ver andert, blijft er een vruchtbare voe dingsbodem voor geweld. Een van de gijzelaars, de Ame rikaanse ambassadeur Diego Asencio, ziet vanachter een raam in het bezette ambassade gebouw toe als enkele vrouwe lijke gijzelaars worden vrijge laten. Sedertdien is er al weer een week verlopen. s te laan* Christelijk Nul lonual Vakverbond door James Dorsey JERUZALEM De opgestoken hand van de Amerikaanse VN-ambassadeur Donald McHenry bij de veroordeling van het Israëlische nederzettingenbeleid vorige week zaterdag in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hield voor de Israëliërs een zwaard van Damocles vast. De confrontatie tussen Washington en Jeruzalem lijkt onvermijdelijk. Hoewel Israël nog niet weet wanneer het die confrontatie moet aangaan, kan McHenry's stemgedrag niet zon der gevolgen blijven: Zelfs in het Is raëlische kabinet staat het beleid ten aanzien van de nederzettingen in de bezette gebieden nu ter discussie. De Israëliërs hebben er overduidelijk moeite mee de Amerikaanse verkla ring te aanvaarden dat de Verenigde Staten zich bij de stemming in de Verenigde Naties hebben „vergist". Zij zien Carters verontschuldiging als een stelselmatige poging Israël in de hoek te duwen. Tijdens de zitting van het Israëlische kabinet afgelopen dinsdag sprak mi nister van binnenlandse zaken Jozef Burg het vermoeden uit dat de Veilig heidsraadresolutie zelfs door de Ver enigde Staten was ontworpen. Burg wees erop dat de gebruikte taal wel heel dicht stond bij de uitlatingen van Carters speciale ambassadeur Sol Linowitz tijdens de autonomiebe- sprekingen vorige week in het Sche- veningse Kurhaus. Het heeft Israël vooral verontrust dat Amerika zowel in Scheveningen als tijdens het debat in de Veiligheids raad onderstreepte dat Jeruzalem deel van het bezette gebied is. De Israëliërs vrezen dat president Carter op deze manier poogt althans de stil zwijgende steun van Saoedi-Arabië te verwerven voor het huidige vredes proces in het Midden-Oosten. Wan neer Israël erin zou toestemmen de Palestijnse bewoners van Oost-Jeru zalem te laten meestemmen voor een Palestijnse raad, dan zou dit inhou den dat het voor Amerikaanse druk vatbaar is. Over Jeruzalem valt met Israël echter niet te praten. Herhaaldelijk heeft premier Begin laten weten dat de huidige hoofdstad „de eeuwige hoofdstad van Israël is". De discussie over de veroordeling van het beleid met betrekking tot de ne derzettingen in de Veiligheidsraad lijkt een nieuwe impuls te hebben gegeven aan de binnenlandse discus sie in Israël. Tijdens het kabinetsbe raad zei minister van defensie Ezer Weizman dat Joodse nederzettingen in de bezette gebieden voor de veilig heid van het land niet nodig zijn. Wel achtte hij de nederzettingen van be lang als gerechtvaardigde uitdruk king van het zionistische ideaal. Evenals vice-remler Simcha Ehrlich beschouwt Weizman de stemming in de Veiligheidsraad als een teken aan de wand. Hij meent dat het zo niet door kan gaan. „We zorgen ervoor dat door Henk Wolzak Cijfers spreken de waarheid. Maar aan de hand van die zelfde cijfers kan de waar heid ook worden verdraaid. De cijfers die de Sowjet-Unie publiceert over de situatie van de vrouw zijn indruk wekkend. Het Nederlandse Vrouwen-actiecomité voor Vervroegd Pensioen nam ze dan ook triomfantelijk over. Er is een hetze tegen Rus land gaande", schreef het co mité onlangs in een bulletin, „maar laten we eens een voorbeeld nemen aan hun onberispelijke sociale voor zieningen voor vrouwen, die let wel al uit 1928 date ren. Mannen worden in de Sowjet-Unie gepensioneerd met zestig, vrouwen met vijf envijftig jaar. In de zware industrie, die veel van de ar beiders vraagt, ligt de pensi oengerechtigde leeftijd zelfs nog vijf jaar lager. Waar blijft Nederland nu?" Ongetwijfeld is de situatie in Neder land voor verbetering vatbaar. Maar is de Sowjet-Unie dan het Juiste voorbeeld? De cijfers verdie nen een toelichting. Het Sowjetpensioen is niet te verge lijken met de aow in ons land. waar op iedereen op een goed moment recht heeft, onafhankelijk van zijn voorgeschiedenis. In de Sowjet- Unie hangt de ouderdomsuitkering af van de tijd die men heeft ge werkt. Een man moet 25 jaar heb ben gewerkt om zijn volle pensioen te krijgen, een vrouw 20. (In de zware industrie ligt dat op 20 res pectievelijk 15 jaar.) De tijd die men heeft doorgebracht in de inrichtingen voor de zoge naamde verbeteringsarbeid een soort concentratiekampen met een regime dat varieert in gestrengheid telt helemaal niet mee. Iemand die gevangen heeft gezeten (en men schat dat aantal op een procent) heeft dus minder kans om een volle dig pensioen te halen. Nodig Het pensioen kan nooit meer zijn dan tachtig procent van het inko men. Dat klinkt heel redelijk, maar de inkomens zijn wel heel laag. Het standaardinkomen bedraagt bij voorbeeld honderd vijf tig roebel, maar velen verdienen minder. Van dit bedrag kan een gezin van man, vrouw en kind niet rondkomen. Vol gens het Wetenschappelijk Insti tuut voor Arbeidsresearch kan een mens van vijftig roebel per maand leven, maar dat is dan wel een be staan op de rand van de armoede. De gehuwde vrouw werkt uit ambi tie en belangstelling ik zal het allemaal niet ontkennen maar ook omdat het nodig is. Doch terug naar de pensioenen. Het is inderdaad een voortreffelijk idee om een vrouw gelegenheid te geven zich op haar 55ste terug te trekken, alleen is het pensioen in de Sowjet- Unie niet van dien aard dat ze zich dat ook werkelijk veroorloven kan. Het is eerder een toeslag die haar in staat stelt het wat kalmer aan te doen. Wie blijft werken in een tak van bedrijf waar een groot tekort aan werkkrachten bestaat, krijgt naast het loon zelfs zijn volledige pensioen uitbetaald, en dat bete kent dan een aardige salarisverho ging. Er zijn in de Sowjet-Unie drieën veertig miljoen mensen die op grond van ouderdom of arbeidson geschiktheid een pensioen krijgen uitbetaald. Dat kost de staat twin tig miljard roebel per jaar en dit betekent dat men gemiddeld nog geen veertig roebel per maand ont- yangt. Op bezoek bij een gepensio neerde vernam ik dat hij het hoogst mogelijke pensioen ontvangt: hon derdtwintig roebel per maand. Zijn vrouw krijgt zestig roebel. Samen hebben ze een redelijk bestaan, maar als hij sterft, houdt zijn pensi oen op, want het is een arbeidsuit- kering voor ieder persoonlijk. Ontelbare vrouwen noemen zich „pensionjerka" en moeten van veer tig roebel per maand rondkomen. Is het een wonder dat je in de gardero bes van hotels, musea en theaters vaak wordt bediend door oudere mannen en vrouwen die zo gedwon gen hun pensioen aanvullen? Voorbeeld Er bestaan ook veel lagere pensioe nen. Invaliden die bij hun familie wonen, krijgen zestien roebel per maand. Dat zijn dan de sociale voorzieningen waar wij een voor beeld aan moeten nemen. Als het geheel niet berustte op opzettelijke misleiding, zou het bijna komisch zijn. Maar misschien is er iemand die toch vertrouwen heeft in de wel stand van een gezin waar honderd vijftig roebel per maand binnen komt. Immers, een Sowjetwerker hoeft geen bijdrage te betalen voor de sociale voorzieningen die bij drage is al afgetrokken voor hij zijn loon ontvangt In nummer 6 van De Jonge Commu nist jaargang 1968 stelde professor L. Bljachman vast dat van iedere roebel die een werker oplevert, 55 kopeken aan loon wordt uitbetaald en 45 kopeken wordt afgehouden ten algemenen bate. Verder zijn on derwijs en medische hulp vrij, de huren zijn laag (nooit meer dan vijf procent van het inkomen), het openbaar vervoer kost Je maximaal twee dubbeltjes en voor 12 roebel per maand breng je Je kind naar het kinderdagverblijf waar het dan nog een warme maaltijd op de koop toe krijgt. En er is. zegt men, geen sprake van werkloosheid en inflatie. Wel echter van plotseling stijgende prijzen en eeuwigdurende schaarste In 1977 werden de goedkope taxi's bij voor beeld plotseling twee keer zo duur. Koffie was een tijd niet te krijgen. Werken in de fabriek uit ambitie en belangstelling. Maar ook uit bittere noodzaak? en toen hij weer op de markt ver scheen, kostte hij 18 roebel per kilo, terwijl je voor een busje met 1 ons oploskoffie 6 roebel neertelt. Brood is nog altijd goedkoop, al moet een gepensioneerde die één roebel per dag te verteren heeft, zelfs die uitgave in het oog houden. In de staatswinkels koop Je room boter heel voordelig voor 2 roebel, maar dan smaakt hij wel naar mar garine. Op de kolchozmarkt waar de kolchozbewoners de produkten van hun eigen kleine bedrijfjes aan bieden, is hij beter, maar dan betaal Je ook 7 roebel per kilo. In Moskou kosten appels een roebel veertig, maar buiten Moskou is er geen ap pel te vinden, en eieren en vlees heeft men al lang van het menu geschrapt. Flat De huisvesting is verder een van de grote problemen in de Sowjet-Unie. Jonge mensen die gaan trouwen, blijven vaak. voorlopig gescheiden, ieder bij de eigen ouders wonen. Een gezamenlijke kamer bij ouders of schoonouders is al een weelde en er gaan nog wel enkele jaren over heen voor ze eindelijk een eigen flat toegewezen krijgen. Alleenstaan den komen natuurlijk nooit voor een flat in aanmerking, hoogstens kunnen ze. als ze door bepaalde omstandigheden alleen achterblij ven. het huis waar ze woonden be houden. Maar als er meer kamers zijn hebben ze wel de zekerheid dat ze inwoning zullen krijgen. Communale woningen zijn nog al tijd schering en inslag. Het bete kent dat je een drie- of vierkamer- flat met twee. drie. soms zelfs vier gezinnen deelt. Keuken, sanitair en telefoon gemeenschappelijk, en het woord privacy ken je alleen van horen zeggen. De toewijzing van woonruimte gaat per vierkante meter. Een gezin be staande uit een moeder, een echt paar en een kind woonde in een zaal van een kamer en had de ruimte met meubels in een soort vertrekjes verdeeld. Maar uiteindelijk sliep het jongetje van vier toch in dezelf de kamer waar zijn ouders hun vrienden ontvingen en zijn oma ziek op bed lag. En ze waren nog geluk kig, want voor hetzelfde geld was het een kleine kamer geweest. Dan had de metrage niet geklopt, maar er klopt wel meer niet. Ter kennisgeving van het Vrouwen- Akiiecomité Vervroegd Pensioen: vrouwen met vervroegd pensioen in de Sowjet-Unie krijgen wel vroeg pensioen, maar ze werken gewoon door, omdat ze van hun pensioen niet rond kunnen komen. En ze wo nen in bij kinderen of andere fami lieleden. omdat ze als woningzoe kenden nauwelijks bestaan. Van be jaardenflats of andere voorzienin gen voor oudere mensen heeft men daarginds nog nooit gehoord. Te huizen voor bejaarden zijn zeld zaam. Wie niet werkzaam is In een bedrijf, deelt niet mee in de voordelen die soms voor de werkers worden geor ganiseerd: extra levensmiddelen of een mogelijkheid om een moeilijk te krijgen kledingstuk aan te schaffen. En verder moet men geregeld de straat op om te kijken of er ergens iets te koop is appelen, groente, een enkele keer sinaasappelen. Maar op papier zie Je dat niet Daar staan alleen cijfers die westerse mensen soms met bewondering ver vullen. ledereen ons zat wordt WIJ verkwis ten onze tijd aan marginale zaken als Hebron en Elon Moreh. En dat kan tot in het oneindige duren". Carter Volgens vele Israëliërs is 1980 het laatste Jaar waarin Israël ng een rede lijke bewegingsvrijheid tegenover de Verenigde Staten heeft. Daarna zit Carter als hij herkozen wordt in zijn tweede ambtstermijn en hoeft hij zich geen zorgen te maken over her verkiezing. Zijn aandacht zal er dan op gericht zijn de geschiedenis in te gaan als een groot staatsman. „Wan neer Carter het zich veroorlooft om zich nu al als zodanig te gedragen, wat moeten we dan van hem ver wachten wanneer hij eenmaal is her kozen," vraagt Ehrlich zich af. De vice-premier gelooft dat Israël reke ning moet houden met een „groeien de sympathie in de wereld voor de PLO". Daarom moet Israël geen be sluiten nemen die kritiek uitlokken. Nu de confrontatie met de Verenigde Staten voor de deur staat, dreigt de regering-Begin steeds meer in haar Innerlijke tegenstellingen verstrikt te raken. De druk van rechts om niet voor buitenlandse pressie te zwichten en daarom verder te gaan met de vestiging van Joodse nederzettingen op de westelijke Jordaanoever wordt steeds groter. Een permanente Jood se aanwezigheid in Hebron een kwes tie waarover de regering nog steeds geen besluit heeft genomen lijkt na de veroordeling door de Veiligheids raad onvermijdelijk, want Israël laat zich niet door Washington dicteren wat zijn nationaal belang is en wat niet. Tegelijkertijd bergt het vestigen van Joodse gezinnen in de stadskern van Hebron voor het eerst grote gevaren in zich. Israël vindt de Palestijnse eis „naar onze eigen huizen in Jaffa en Haifa terug te mogen keren" onaan vaardbaar. omdat dit het Joodse ka rakter van de staat in gevaar zou brengen Maar nu eist de regering- Begin wel hetzelfde recht op voor de Joden met betrokking tot Hebron. Hoe maak Je een eerlijk onderscheid tussen de Palestijnen uit Jaffa en de Joden uit Hebron? ADVERTENTIE Lissabon va. 735.- Madeira v.a. 880.- Algarve v.a. 670.- Inlichtingen bij uw reisbureau. UW AIR PORTUGAL Portugees Nat Verkeersbureau Keizersgracht 534 1017 EK AMSTERDAM tel 020-22 00 97 ADVERTENTIE ®zo 9 t/m do 13 maart/beatrixgebouw WH»»—. gebruiksgoederen 1 va^eursvooretala9e"enwinkelinrit zo 9 t/m 13 maart/irenehal DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG I ma10t/mdcrl3maar1/beatr1xgebouw openingstijden: zo 9 maart 10-18 uur overige dagen 9-18 uur vakbeurs voor etalage- en winkelinrichting openingstijden: zo 9 maart 10-18 uur overige dagen 9-18 uur beurs voor relatiegeschenken, reklame- en toegiftartikelen, premiums openingstijden: dagelijks vsn 9-18 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 27