Van staatsgreep ot revolutie Nieuwe kijk op de wereld ERDAG 6 MAART 1980 TROUW/KWARTET 25 «BUITENLAND» Wij kennen geen communisme, geen socialisme geen liberalisme of conservativisme. Wij kennen lechts Surinamisme". Sergeant Mijnals zinspeelt met deze uiterst vage omschrijving van de jekomstige koers van het land op de nationalistische gevoelens van de Surinamers. Het zijn ezelfde woorden die legercommandant Thomas Borge na de geslaagde revolutie in Nicaragua ebruikte om de term sandinisme nader aan te duiden. Gestimuleerd door het succes van hun actie roberen de sergeants van de staatsgreep nu ook een revolutie te maken. or Wim Jansen |e greep naar de macht van een mdvol militairen bewijst weer :ns dat Suriname geen Latijns- merikaans land is. Bij welke in de vele staatsgrepen in dit erelddeel is het vertoond dat zo weinig bloed vloeide, dat er i weinig protesten uit de bevol- ng kwamen, dat het staats- >ofd met rust werd gelaten en oral dat de plegers van de lup zich zoveel moeite getroost- n te beloven dat zij de grondwet illen eerbiedigen? Ook vertoont machtswisseling geen gelijke- s met de in Bolivia onder de ineraals zo populaire paleisre- ilutie, waarbij de ene generaal e ander afzet, zonder dat het >lk daarvan iets merkt. st „Surinamisme" is blijkbaar geba- erd op een tot nu toe onbekend type aatsgreep. waarbij het verrassingsele- ent ook voor de plegers van de coup een langrijke rol speelt. Want als de onder- ficieren in de vroege ochtend van maan- g 25 februari de Membre Bcekoekazer- bestormen, komt dat hoofdzakelijk »ort uit een uit de hand gelopen vak- ndsconflict en de brute behandeling n hun familieleden door de militaire ilitie. Ze willen een daad stellen, zonder ch af te vragen wat er daarna moet (beuren. Premier Arron had hun alle ans gegeven tot overleg door ze buiten de izemepoort té sluiten, s eenmaal tot de staatsgreep is beslo- h. is het een fluitje van een cent. Slechts i paar man bewaken de kazerne en door staking van de bond van penitentiaire ibtenaren ligt de sleutelbos van de ge- ngenis voor het grijpen. In een mum n tijd kunnen de gevangen genomen geants zich voegen bij de opstande- n hebben ze nog vier uur de tijd om te rleggen hoe het andere bolwerk van sagshandhavers in te nemen. Een paar loten van een kanonneerboot op de ame rivier zijn voldoende om het litie-apparaat uit te schakelen. De ^^larte rookwolken uit het brandend ^Ajofdbureau van politie stellen gelijk de olking van Paramaribo op de hoogte. militairen geven kort daarna een libe- verklaring uit, waarin een ieder de .•antie krijgt dat zijn bezittingen of de- m *cratische rechten niet zullen worden igetast. Zij beloven orde op zaken te pv rilen en een einde te maken aan de ^stuurlij ke wanorde die twee regeringen on hebben geschapen a| bevolking, die de buik vol had van een Mende overheid, reageert instemmend of Ankachtend. Ook dit is blijkbaar een mee- lier voor de onderofficieren, gezien de fok die de militaire raad later betuigt (j, n de Surinamers voor het achterwege Ijven van demonstraties of andere te- 1* ^tacties egh mlustgevoelens kir in te haken op bestaande onlustge- elens, vooral ten aanzien van de crimi- Uteit. verstevigen de militairen hun hhang. In zo'n kleine gemeenschap an pit iedere diefstal van een handtas en' rfo| Jere messteek in een apart bericht in de - Tint, vaak met een verontrustende toe- feging van de redactie over de stijgende Isdaad in de stad. jardoor is een beeld ontstaan van een tr onveilige stad. waar je constant de nd op de portemonnaie moet houden. QOf 1 bewoners van Paramaribo begroeten t publiekelijk afranselen van opgepakte iven en verkrachters dan ook met in- n jmming dan t Nederlanders bestempelen als schen- l W; g van de mensenrechten, is voor hen ts anders dan de voortzetting van de K taande manier van opvoeding. De este opgepakte jongens zijn grootge- cht met de klappen van de leren riem vader, en ook op de scholen is het nog nuikelljk dat de meester of de juffrouw rietje hanteert om afwijkend gedrag te rigeren. Eindelijk durft nu iemand het deze harde hand ook te gebruiken en de straat-misdadigers. Bovendien Iken de demonstratieve pakken slaag >r de camera goed te werken: op de rdekte markt aan de Waterkant ko- bij voorbeeld aanzienlijk minder chten binnen over berovingen dan irheen. militairen kondigen meer van die po- istische maatregelen aan. Ze zeggen onderzoek in te zullen stellen naar de stig achterblijvende woningbouw en falen van het waterleidingbedrijf, za- waarvoor de Surinamers zeer gevoelig Hoe gevoelig illustreert een geestellj- die veel in de arme wijken werkt: „Voor nu afgelaste verkiezingen stond Lachmon duidelijk als winnaar te boek. Maar als Arron op het laatste moment voor elkaar had gekregen dat er weer overal normaal water uit de kraan zou stromen, zou hij zeker als winnaar uit de bus zijn gekomen" Op tijd- Het beste wordt de straffe aanpak van het ambtenarenapparaat ontvangen. Het heeft altijd al gestoken dat 45.000 ambte naren niet in staat zijn een samenleving van 350.000 zelen te besturen. De Nationa le Militaire Raad. een college van negen leiders van de staatsgreep, beveelt dat de ambtenaren allemaal op hun werk moeten verschijnen. Het wordt zelfs nodig geacht de ambtenaren over de radio er aan te herinneren wat de werktijden zijn: Het vermoeden bestaat dat een deel van de ambtenaren te weinig of zelfs helemaal nooit op het werk verschijnt. De eerste dag na het bevel zit het verkeer in Paramaribo in de vroege ochtend inder daad muurvast door het verhoogde aantal kantoorgangers. Later op de dag wordt trots gemeld dat nu blijkt dat zestienhon derd mensen niet bestaande functies ver vullen en daar ook salaris voor ontvangen. Een topfunctionaris van het ministerie van binnenlandse zaken vindt dat aantal overdreven, hij schat het zelf eerder op vijfhonderd. Functies, die in de loop van de jaren zijn gecreëerd om stemmers aan de beloofde baantjes te helpen. Er zijn niet eens stoelen genoeg voor alle opgeko men ambtenaren. De avondklok wordt minder enthousiast ontvangen, vooral door de horeca, de bios copen en de dames die in de Watermolen straat hun beroep uitoefenen. Maar. oor deelt men, de positieve kant ervan is dat de mannen nu eindelijk hun vrouw weer eens zien. En natuurlijk worden er vrolijke opmerkingen gemaakt over een geboorte golf in december. Een foute voorspelling, zegt een al jaren in Suriname wonende Hollander. Er zullen wel meer wettige kin deren geboren worden, maar daar staat een daling van het aantal buitenechtelijke kinderen tegenover Erkenning Intussen sleutelt de militaire raad aan de buitenlandse erkenning. Een moeilijke zaak, want een staatsgreep blijft een staatsgreep, ook al was de lokale uitwer king van het democratie-model een puin hoop. De voortzetting van de Nederlandse ontwikkelingshulp is uiteraard een be langrijk steuntje in de rug. „De Neder landse regering kan natuurlijk niet tegen over het parlement verkopen ons te erken nen. Maar voortzetting van de hulp is een feitelijke erkenning en daar zijn wij heel blij mee", aldus een bron dicht bij de militaire raad. Die bron suggereert ook dat er tijdens het weekeinde na de staatsgreep al contact was met vertegenwoordigers van de Ne derlandse regering. Hij weigert er echter verder op in te gaan. Opvallend is wel dat de militairen de volgende dag in een gesprek met president Ferrier een aanzienlijk gematigder hou ding innemen dan daarvoor. Voor het weekeinde verklaarde sergeant Mijnals nog dat het leger niet van plan was de macht uit handen te geven. In een com muniqué na het gesprek met de president is de tot nu toe onduidelijke constructie van de burgerraad verdwenen. En is er weer sprake van een regering, die op de kortst mogelijke termijn het land zal gaan regeren. Het zijn in ieder geval termen die Toen vertrokken ze, omdat Nederland meer te bieden leek te hebben dan Suriname. Nu, zegt de Nationale Militaire Raad, zijn in ieder geval de jongeren onder de geëmigreerde Surinamers thuis nodig om te werken aan „het herstel van de natie". Maar op het vliegveld Zanderij is nog niet te merken dat velen gehoor geven. (oio Willem Diepraai een erkenning van het bewind vergemak kelijken. Grondwet De militairen leggen ook meer de nadruk op de grondwettelijke kant van de staats greep. Ze zijn zo verstandig geweest het paleis van de president niet te bezetten en hem de kans te laten zich volledig neu traal op te stellen Nu premier Arron, die zich na bemiddeling van bis schop Zlchem bij de kazerne heeft ge meld, formeel zijn ontslag aanbiedt, kan de president opdracht geven de nieuwe regering te formeren. En dan is de machts wisseling niet langer in strijd met de grondwet, zo redeneren de militairen Het wordt de buitenlandse regeringen echter wel moeilijk gemaakt als de dag na het bezoek van de president sergeant Mij nals andermaal verklaart dat het leger de macht zal blijven uitoefenen, en niet de te vormen regering. Ook op het binnenlands vlak wordt het nu wat moeilijker. De Surinamers hebben Bruma als formateur geslikt, hoewel men nog voelt dat hij vroeger nauwelijks beter was dan leden van de verdreven regering van Arron. Ze wachten op de resultaten van Bruma's pogingen die een vrijwel onmogelijke taak heeft meegekregen. Hij moet politiek onbelaste figuren zien te vinden met grote technische gaven. Maar om de schijn van een „creools onderonsje" te vermijden moet hij ook rekening hou den met de diverse ethnische groeperin gen. En dan zit je al gauw weer op het politieke vlak door Nico Kussendrager Eind 1977 gaf Willy Brandt aan alle leden van „zijn" Noord-Zuid- commissie een wereld kaart. Op andere kaar ten. aldus Brandt, is Eu ropa het centrum van de wereld, maar deze kaart benadrukt dat deel van de aarde waar tweederde van de we reldbevolking woont (de ontwikkelingslanden) De kaart die de vroegere bondskanselier toen uitdeel de, staat nu op de omslag van het rapport over ontwikke lingsvraagstukken. dat de commissie-Brandt onlangs uitbracht Hij is ontworpen door de Westduitser dr. Arno Peters, die in Bremen woont In een gesprek met de krant International Herald Tribune zegt Peters dat bestaande we reldkaarten Europa onevenre dig groot afbeelden, en de om vang van Zuid-Amerika en Afrika onderschatten. „Ik zat op een dag in mijn studeerka mer en keek naar de grote kaart op de muur. Ik besefte ineens dat deze kaart, die overal ter wereld wordt ge bruikt, eenvoudigweg niet de wereld weergeeft waarin wij leven". Dat is al eeuwen het geval. In de Middeleeuwen zijn kaarten gemaakt met Jeruzalem in het midden, en het Paradijs aan de bovenkant. De Chine zen tekenden kaarten rond hun Rijk van het Midden, ter wijl de Grieken Delfi in het centrum van de wereld plaat sten. Omstreeks 1500 gaat men de aarde anders bekijken, onder meer omdat de ontdekkings reizen de kennis vergrootten In de Nederlanden, een van de belangrijkste handelscentra, ontwierp cartograaf Mercator, die in Leuven werkte, een we reldkaart. die tot op de dag van vandaag wordt gebruikt en waaraan dr Arno Peters zich kennelijk zo stoort Sinaasappel Alle wereldkaarten geven een vertekend beeld. De aardbol kan niet zonder vervormingen op papier worden overge bracht. Pel een sinaasappel, probeer van de stukjes een aaneengesloten plat vlak te maken en u weet waarom Punten van de wereldbol wor den bij het maken van een kaart geprojecteerd op het platte vlak. vandaar dat wordt gesproken van de Mer- cator-projectie en van de Pe ters-projectie. Op welke ma nier een projectie ook wordt gemaakt, vervormingen blij- Wie tracht het oppervlak van een bol weer te geven in het platte vlak, faalt per definitie. Maar er zijn gradaties in falen. Hoe betrouwbaar is ons wereldbeeld als we uitgaan van kaarten waarop Europa twee keer zo groot is afgebeeld als Latijns-Amerika, terwijl het in werkelijkheid half zo groot is? De Westduitser Arno Peters hanteerde een andere projectie en de Noord-Zuid-commissie van Willy Brandt nam die graag over. van Mercator, en hoe dichter het bij de polen komt hoe gro ter het wordt. Zuid-Amerika. Afrika en Zuid-Azlê (de derde wereld) krompen, terwijl de ontwikkelde landen onevenre dig groot werden afgebeeld Afrika met 30 miljoen vier kante kilometer wordt bijna half zo klein getekend als de Sowjet-Unie. met een opper vlakte van 22 miljoen vierkan te kilometer Europa lijkt op de Mercator-kaart twee keer zo groot als Zuid-Amerika. maar is in werkelijkheid half zo klein. Waarheid Aan die vertekening heeft dr. Arno Peters wat gedaan. Een toelichting bij het rapport van de commissie-Brandt noemt nadrukkelijk de meer waar heidsgetrouwe weergave van het landoppervlak. De afwij kingen die op iedere wereld kaart voorkomen de sinaas appel zijn zo veel mogelijk ..weggewerkt" bij de polen en bij de evenaar De omvang van de dicht bevolkte delen van de aarde daarentegen, staan in een goede verhou ding tot elkaar „Deze projec tie betekent het afstappen van het bestaande Euro-cen trische geografische en cultu rele beeld van de wereld", al dus Brandt Dr Peters is het daarmee van harte eens. Hij prijst Mercator en zijn kaart, maar zegt daar onmiddellijk bij dat in de tijd van de Leuvense cartograaf Australië en Antarctica nog onbekend waren en grote de len van Afrika en Zuid-Ameri ka nog nauwelijks ontdekt. „Daarom werd Europa gete kend in het centrum van de kaart Het wordt echter tijd dat wij Europeanen tot het besef komen dat wij slechts een klein hoekje van de we reld bewonen ven optreden, of in de afstan den op de kaart, of in de vorm van de werelddelen, of beide De Mercator-kaart bijvoor beeld is prima op zee te ge bruiken. omdat de afstanden werkbaar zijn weergegeven Dat ging echter ten koste van de weergave van de grootte van de landen. Hoe dichter bij de evenaar een land ligt. hoe kleiner het lijkt op de kaart Inmiddels zijn de meeste Surinamers wel te tot de conclusie gekomen dat Bruma niet het brein is achter de staatsgreep, voor zover daar ooit een brein achter gezeten heeft. Mensen die Bruma kennen, zeggen dat hij alleen dingen onderneemt die honderd procent kans van slagen heb ben. ZIJ wijzen erop dat hij niet vanaf het begin, maar pas twee dagen na de staats gTeep een rol speelde. Bovendien blijkt dat hij geen functie in de regering krijgt De militairen leggen een sterk accent op de veronderstelde nationalistische gevoe lens van de bevolking Niet alleen het hijsen van de vlag en het zingen van het volkslied op de scholen, maar ook de voortdurende oproep om mee te helpen aan het „herstel van onze natie" moeten het idee aanwakkeren van één volk zijn Uit gesprekken met aankomende passa giers op het vliegveld Zanderij blijkt ech ter dat vrijwel niemand zich nog door deze oproep heeft laten lelden De term „heropvoeding" valt steeds va ker. Langzaam beginnen de militairen de taal te bezigen van de revolutie. Ze zeggen te werken aan een „mentaliteitsverande ring" van de bevolking De radiozenders, de televisie en de drie dagbladen laten zich hiervoor al dan niet vrijwillig gebruiken Een leerling verklikt aan het leger dat zijn onderwijzeres zich negatief over de staats greep uitlaat. Prompt verschijnen er twee militairen die verhaal komen halen. Het blijkt dat de onderwijzeres naar aanlei ding van de lijfelijke bestraffing van mis dadigers aan de leerlingen verteld heeft dat ook gevangenen mensenrechten heb ben. Ze gaat vrijuit. Een hoofdonderwijzer van een lagere school zegt dat het voor hem moeilijk is de staatsgreep uit te leggen. Hij heeft de kinderen altijd geleerd dat de staatsgre pen in de andere Zuldamerikaanse landen het werk zijn van dictators, die het volk onderdrukken en uitzuigen Maar hij zal waarschijnlijk snel hulp krijgen van de overheid. De militairen hebben de talloze voorlichters van de ministeries weg geefbaantjes bij uitstek bij elkaar geroe pen. Zij zullen na reorganisatie zorg moe ten dragen voor de voorlichting en zullen moeten werken aan de gewenste ..mentali teitsverandering Sterren Er zijn meer aanwijzingen dat men poogt van de staatsgreep een revolutie te ma ken. De leden van de militaire raad heb ben de sterren en strepen van hun unifor men gehaald, om aan te geven dat zij gelijk zijn aan de soldaten Men spreekt over de „heroïsche strijd die de jeugd van Suriname heeft geleverd En men wijst erop dat het geen staatsgreep van het leger was. maar een staatsgreep van het volk. ..waarvan wij de smeerput vorm den" En sergeant Neede zei dat de om wenteling nodig was om te strijden tegen sociale onwaardigheid Als kinderen sterven van de honger, is dat netzo erg als wanneer ze sterven door de kogel" Hij was wel zo eerlijk er aan toe te voegen dat er in Suriname geen kind door gebrek aan voedsel sterft Het is allemaal taai die erg veel lijkt op die van de revolutionairen in Nigaragua Maar dat wil nog niet zeggen dat de Sur naamse revolutie op de sandinlstische lijkt. Het sandinisme had de steun van het volk op het moment van de omwenteling Het Surinanisme bestond op het moment van de machtswisseling nog met. en krijgt heel misschien pas achteraf de steun van de bevolking

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25