eemt afstand tot IKV •jlKRONINGSSERIEi. Uit brieven van lezers maanden cel voor plegen ontucht Nederlandse Gelegenheidsmunten Ter gelegenheid van de officiële Inhuldiging van Koningin Beatrix op 30 april 1980 te Amsterdam. Bestelt hierbij: Bestelmogelijkheden Bestelbon ITERDAG 8 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 een onzer redacteuren NTEREN De gerefor- erde synode zit omhoog t het Interkerkelijk Vre- beraad (IKV). Dit bleek delijk, tenzij donderdag lang heen en weer praten voorstel van de Kamper >gleraar dr. J. Plomp be lt haar relatie tot het IKV Ier te bestuderen en des- ds te wijzigen. Vlaardingse predikant dr. H. J. wenhoven. die lid is van het da ks bestuur van de synode, beti- het voorstel als een vorm van voueren van het IKV ook al ver- rde prof. Plomp dat zijn voorstel n maar zakelijk bedoel was. Het esberaad is een orgaan van ne- kerken. De synode benoemt de lormeerde leden in het IKV. ■naast bestaat er een deputaat- voor de begeleiding van de ormeerde IKV-leden. Uitspra- doet het IKV op eigen verant- delijkheid maar namens de ker en deze kunnen zich desgewenst van uitspraken distantiëren of overnemen. Het is allemaal wat rikkeld en uit brieven die de de ontvangt blijkt wel dat de leden het nogal eens niet snap- Ook onder de synodeleden be er onzekerheid. Zo bleek het ds. D. H. Borgers uit Den Ham bekend te zijn dat de gerefor- rde IKV-leden door de synode len benoemd. irdt nu dus door een te benoe- Lcommissie keurig uitgezocht en heeft de synode zich weer uitstel gekocht alvorens zij in- eer de gereformeerden zich verder buigen over het IKV. In elk geval is duidelijk dat de gere formeerde synode een beetje omhoog zit met het IKV. Hierin weerspiegelt de synode waarschijnlijk veel plaat selijke kerken, want deze hebben ver stek laten gaan bij het collecteren voor het IKV. Van de voor 1979 be loofde 15.655 is nu nog maar vijfdui zend gulden binnen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover ol over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas met corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schriiver vermeld. Aversie Prof. dr J. Plomp houdelijk op de uitdaging die het IKV voor haar vormt zal ingaan. Van de synodeleden stemden 36 voor en 31 tegen het voorstel van prof. Plomp. Maar voor dat het zover kwam, wor stelde de vergadering zich door een langdurig palaver. Dat had niet gehoeven, want prof. Plomp kwam al aan het begin van het IKV-debat met zijn voorstel. Vervol gens stelde ds Borgers voor dat de gereformeerde IKV-leden in het ver volg voor persoonlijke rekening daar in zitting zouden nemen en dat er ook een begeleiding aangeboden zou wor den aan de met het IKV- concurreren de groepen zoals „Bijbel en Vredes vraagstukken" en de mensen achter de alternatieve vredeskrant Shalom. Na Plomps voorstel te hebben ge hoord liet Borgers zijn voorstel vallen en schaarde zich achter de Kamper hoogleraar. Blijkbaar vatte ook ds Borgers het voorstel-Plomp op als EN (ANP) De Techtbank in heeft gisteren de 24-jarige han- M. J. uit Gramsbergen veroor- tot twaalf weken gevangenis waarvan zes voorwaardelijk een proeftijd van twee jaar. De I werd veroordeeld wegens het rmalen plegen' van ontucht met |4-jarig meisje in de door de man gedreven groentehal in Hoogeveen. De bij hem in dienst zijnde bezorger, de 19-jarige H. W„ eveneens uit Gramsbergen, die had meegedaan, werd veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ds D. H. Borgers een motie van wantrouwen tegen het IKV. Geen actiegroep Een van de deputaten voor begelei ding van de gereformeerde leden van het IKV, dr J. J. Verdonk uit Bussum bestreed de indruk die gewekt was, dat het IKV alleen maar uit een groep wilde jongelui bestaat. „Het IKV is geen actiegroepje", zei Verdonk, „maar is samengesteld uit vaak zeer. gerespecteerde ouderen." Ook Ver donk was opgevallen dat het IKV een teken van tegenspraak is. Hij pleitte echter voor een inhoudelijke discus sie over de standpunten die het IKV inneemt. Het gereformeerde IKV-lid drs. H. Gerritsma, een polemoloog uit Groningen, deed daar een ernstige poging toe. maar hij werd noch door de vrienden noch door de tegenstan ders van het IKV daarin gevolgd. Gerritsma verklaarde een deel van de agressie tegen het IKV uit het feit dat het beraad de mensen voor een keus plaatst, soms wel eens wat al te stellig uit de hoek komt en omdat er bij het IKV intussen zoveel kennis is opge stapeld dat de mensen het niet kun nen bijbenen. „Houd moed" if maanden cel voor brandstichting JEN (ANP) De rechtbank in m heeft gisteren de 23-jarige K. lit Hoogeveen veroordeeld tot vijf len gevangenisstraf en twaalf toden ontzegging van de rijbe- Iheid. Van de gevangenisstraf Daarnaast was de man tweemaal wee maanden voorwaardelijk aangehouden wegens autorijden on- jen proeftijd van twee jaar. der invloed van alcohol. De man had in Hoiiandscheveld een bungalow in brand gestoken uit wrok tegen mensen die zich een dergelijke tweede woning kunnen veroorloven. Hoe de Alkmaarse ds D. C. Firet de woordvoerder van de synodale com missie, die het standpunt voor de synode inzake het IKV moest voorbe reiden, zich ook voor het IKV inzette, het mocht niet baten. Tenslotte riep hij de synode nog op moed te houden met het IKV door te gaan, maar toen prof. Plomp zijn voorstel ontdeed van de kritische opkerkingen over het IKV en nogmaals verzekerde dat hij niet bedoelde zich uit te spreken voor of tegen het IKV, volgde men hem. In april kan men op de zaak terugko men, maar ds Firet stelde in het voor uitzicht dat het ook wel eens oktober, dus na de vredesweek, kan worden Mogelijk heeft het gebrek aan geest drift voor het IKV te maken met een veel bredere reserve onder de gerefor meerden tegenover de behandeling van politieke en maatschappelijke vragen door een kerkelijke vergade ring als een synode nu eenmaal is. Ouderling mr. H. J. Bruins Slot uit Hummelo gaf dit synodale onbeha gen donderdagochtend vorm. toen hij in een motie voorstelde dat de synode zou laten uitzoeken wat nu eigenlijk de grenzen zijn die je moet stellen aan het synodale spreken. Het ging in de synode om het oorlogsvraagstuk en Bruins Slot zei te twijfelen of de kwestie van de bewapening wel een kerkelijke zaak is en volgens de kerk orde dus op de synodetafel thuis hoort. Bruins Slot wist slechts 26 vóórstemmen te verwerven, maar dat een zo aardige echt gereformeerde man met z'n voorstel omt is zeker niet zonder betekenis. Het is trouwens opmerkelijk dat zul ke reserves vooral opkomen bij poli tieke en maatschappelijke kwesties die te maken hebben met verande ring. In de ochtendvergadering sprak de synode over het instituut van de legerpredikant en van de vrijstelling voor militaire dienst voor dominees. Onrust Onder de gereformeerden die be roepsmilitair zijn bestaat onrust over de koers van de synode ten aanzien van de bewapening. De uitspraak van de vorige synode, die zich aansloot bij de brief van de raad van kerken tegen de neutronenbom is bij veel gerefor meerde beroepsmilitairen in het ver keerde keelgat geschoten. De oud marineman kapitein-luitenant ter zee W. Sizoo zei dat de N-bom-uitspraak bij hem niet bevrijdend was overge komen. Hij vermoedde dat enkele ge reformeerde beroepsmilitairen over wegen uit dienst te gaan, maar dat een veelvoud erover piekert de kerk te verlaten, omdat de uitspraak hun te rauw op het lijf gevallen is. Sizoo verweet de synode ondeskundigheid en dat zij aan de militairen de zwarte piet toespeelt, alsof zij als enigen verantwoordelijk zijn voor de wapen ontwikkeling. Op dat punt sprak ge- neraal-majoor M. H. von Meyenfeldt Sizoo tegen. „De bakker op de hoek is even verantwoordelijk als de mili tair", zei hij. Beatrix dubbel Beatrix/ Juliana Juliana Deze unieke kroningsserie zal verschijnen in brons, sterlingzilver en 14-karaats goud met een diameter van 38,74 mm. De gelegenheidsmunten zijn uitgevoerd in prooflike-conditie, d.w.z. matglanzend laag-reliëf tegen een spiegelglans achtergrond. Ze zullen zowel afzonderlijk als in serieverband verkrijgbaar zijn. Monumunt staat bij insiders en verzamelaars bekend om zijn goede, uiterst waardevolle series. De onderstaande specificaties edelmetalen zijn een bewijs van de hoge kwaliteit van deze unieke Kroningsserie. Specificatie edelmetalen: sterlingzilver gehalte 925/00 - 14-karaats goud gehalte 585/00. Bij elke aflevering wordt een garantiecertificaat gevoegd met een opgave van de maximale aantallen en een specificatie van de gebruikte edelmetalen. Bestelcode (zie afbeel dingen) Metaal Maximale aantallen per munt Fijn gewicht zilver/goud Prijzen in Ne derland incl. 18% BTW 1. 2 of 3 1, 2 of 3 1, 2 of 3 serie serie brons zilver goud brons zilver 10.000 5.000 1.000 24 gr. 21 gr. 20.- 150.- 1500,- 60,- 450.- Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon S v p aankruisen aan welke wijze van betaling u de voorkeur geeft O Ondergetekende heeft, om zeker te zijn van de reservering, het totaal verschuldigde bedrag inmiddels overgemaakt op girorekening 3981195 t.n.v, Monumunt. Eist (gld) onder gelijktijdige Inzending van de bestelbon. O Ondergetekende heeft nog niets betaald en is ervan op de hoogte dat acceptatie van de bestelling afhankelijk is van de hoeveelheid inschrijvingen binnen de aangegeven maxima. Zodra hij/zij de door Monumunt toegezonden acceptgirokaart, dan wel betaal verzoek, welke als reserveringsbewijs geldt, heeft ontvangen wordt het verschuldigde bij vooruitbetaling overgemaakt Aantal Bestelcode Metaal Stuksprijs Totaalbedrag Bi] bestellingen beneden /60,- verzendkosten 4.25 Totaal Aflevering vindt zo spoedig mogelijk nS 15/4/1980 plaats in volgorde van binnenkomst der betalingen Datum:Handtekening: In open enveloppe als drukwerk te verzenden aan: Monumunt, Rijksweg-Zuid 2-4, Postbus 23. 6660 AA Eist Oude Sunderklaas De overgang van de Juliaanse naar de Gregoriaanse kalender zal inder daad veel verwarring in de oude tij den hebben gegeven, zoals u schrijft („Dichtbij en verder, 29 februari). Het is echter niet aannemlijk dat dit ook gespeeld zou hebben bij de ..Ouwe Sunderklaasviering zoals wij die op Texel kennen. Het St-Nicolaasfeest valt op 5 december, „Ouwe Sunder klaas" op 12 december, dus een week later. Het verschil tussen de Juliaan se en Gregoriaanse was elf dagen, wat zou betekenen dat ons feest op 16 december zou vallen. In de katholieke kerk werd het feest van St. Nicolaas zo hoog aangesla gen, dat het vroeger gevierd werd met een octaaf, dat wil zeggen een feest, dat acht dagen duurde. Op de achtste dag vond de sluiting van het feest plaats, wat met enige plechtigheid gepaard ging. Het Tesselse Ouwe Sunderklaasfeest is een herinnering aan de sluiting van zo'n octaaf. St. Nicolaas bleef een week lang op Tes- sel. Daarna ging hij weer naar Spanje en als de kinderen in die week niet erg lief geweest waren, nam hij alles, wat hij gebracht had. weer mee. De kinde ren zorgden er daarom voor dat ze op 12 december al hun lekkers op had den en de cadeautjes stopten ze vaak weg. Den Burg Gelein Jansen Ziekenpastor Bisschop Simonis wil een gehuwde priester niet aanstellen als pastoraal werker in een Woerdens ziekenhuis. Ik waardeer het dat een bisschop de pauselijke richtlijnen serieus neemt, maar hij heeft óók alles te maken met de katholieken in zijn eigen regio! Het zou een ideale zaak zijn, wanneer ten allen tijde de ziekenhuispastor ook de ziekenzalving kan toedienen aan de patiënt die hij in heel het ziekteproces heeft begeleid. Voor een gehuwde ziekenpastor ligt dat Jam mer genoeg nog moeilijk in de huidi ge kerkelijke wetgeving. Moet zo'n gehuwde pastor daarom van de func tie van ziekenhuispastor worden uit gesloten? Vele ongehuwde pastores zullen het met mij toejuichen dat de juiste man op de Juiste plaats komt. Voor de ziekenzalving lijkt mij dit een redelijk hanteerbare oplossing: laat de ziekenpastor, gehuwd of onge huwd, het verdere ritueel van de zie kenzalving voltrekken in nauwe sa menwerking met de ongehuwde plaatselijke pastor, die dan de eigen lijke zalving verricht. Juist wanneer de plaatselijke pastor het hele ritueel meemaakt, meebeleeft, erin meedoet, hoeft het niet als vreemd ervaren te worden, wanneer hfj de eigenlijke zal ving verricht; de zieke kan zich tevre den voelen, dat de gehuwde zieken pastor, die hem in het hele ziektepro ces heeft begeleid, hem nu ook terzij de staat bij de viering van het zieken- sacrament. Wil een bisschop deze re delijk-haalbare oplossing niet. dan heeft hij andere bezwaren tegen de persoon van de sollicitant (maar laat hij die dan eerlijk uitspreken), ofwel hij is in beginsel gekant tegen het functioneren van gehuwde priesters (dat mag hij best persoonlijk vinden, maar als bisschop moet hij daarover heenstappen). Santpoort-noord Chr. J. Wüst Schepping/evolutie (2) Uit de reacties op het EO-programma „Het onstaan van de wereld" is het wel duidelijk dat een belangrijk on derwerp werd aangesneden. Eén ding is zeker, de evolutieleer ontmoet te genstand. niet alleen op grond van de Bijbel, maar ook op grond van weten: schappelijk onderzoek in vele landen. Jammer is voor de meeste belangstel lenden dat het onderwerp moeilijk is (behalve in de Bijbel). De kern van de zaak is: de juiste ouderdom van ge vonden stenen met afdrukken van toen levende planten en dieren, en in de tweede plaats: hoe het leven zou zijn ontstaan! Om nu de discussie te verdiepen zou het volgende te over wegen zijn: wanneer wij geloven dat God de aarde heeft geschapen, en dat die God dus almachtig is, dan is het zeer wel denkbaar dat voor onze schepping, andere scheppingen heb ben bestaan! Zoals er nog zullen vol gen: 2 Petrus 3 vers 13: wij verwach ten echter een (naar zijn belofte) nieu we hemel, en een nieuwe aarde. Ook: Jesaja 65 vers 17 - 66 vers 22, Openba ringen: 22 vers 1. Overigens verdient het mijns inziens alle aanbeveling en steun, wanneer de ..evolutie-leer" wordt getoetst. Het zal niet de eerste keer zijn dat wij op menselijk werk moeten terugkomen. Nieuwegein H. Korthorst Randschrift Misschien ben ik er naast, maar voor zover ik me uit mijn schooltijd herin ner, was dat randschrift God zij met ons helemaal niet omdat we zo vroom waren. Eenvoudig om te voor komen «at er zilver afgeschrapt werd. Een soort veiligheidsmaatregel als het ware. Arnhem J. J. Steenbergen-Huiser Voorkeur Met Albeda en De Koning zie ik De Ruiter ais verreweg de sympathiek ste figuur in ons huidige kabinet. Maar ditmaal ben ik het toch grondig met hem oneens. Is het werkelijk zo vreemd, zou ik hem willen vragen, dat brede lagen van de CDA-kiezers een samenwerking met de PvdA verre verkiezen boven een met de WD. Misschien mag ik even persoonlijk worden. 1Geen kiezer van confessio nele partijen zijnde ben ik destijds „bekeerd" door de z.g. Bergrede van Aantjes. 2. Bij de vorige Kamerver kiezingen werd ik zeer aangesproken door de slogan: „Zet meer christen democraten naast Den Uyl." Maar wat moet ik nu met een kabinet waar zo'n Wiegel in zit, die als oppositie leider ook de toenmalige CDA-be- wlndslieden zo genadeloos onder vuur nam? En zou ik voorkeur moe ten geven aan een man als Pais, schrijver gedurende vele Jaren van een ook ten aanzien van christen democraten harteloze kille rubriek? lik weet zeker te spreken uit naam van velen, die zich geschokt voelen omdat er een niet te verwaarlozen aantal parlementariërs en bewinds lieden zijn, die zich in de huidige samenwerking met de WD als vissen in het water voelen. Men treft hen vooral aan onder leden van CHU en KVP. Alle sympathie voor minister De Ruiter en zijn geestverwanten ten spijt weet ik nog niet hoe ik dit maal mijn stem moet uitbrengen. Zeker niet met dat enthousiasme dat ik in 1977 kon opbrengen. Maastricht J. J. Beckers Blindenonderwijs Prof. dr. I. A. Diepenhorst gaat met dit artikel in Trouw van 29 febr. jl. in op het boekje „Met het oog op hun toekomst", geschreven door drs. J. N. Broeders. Ik krijg de indruk dat Die penhorst ouders die beide werken en in het bijzonder ouders die een visu eel gehinderd kind hebben en beide werken, als opvoeders, discrimineert. Ik neem aan dat onder „ze werken beiden" verstaan moet worden dat beiden betaalde arbeid verrichten. Dit is een veel voorkomend verschijn sel in de maatschappij van nu. Als hij dat een ongewenste zaak vindt, dan kan hij wellicht binnen de Instituten het verantwoordelijkheidsgevoel van gehuwden en ongehuwden toetsen. Ik heb geen verschil in opvoedings mentaliteit tussen gehuwden en on gehuwden kunnen ervaren bij de wer kers op de instituten en daarbuiten. Wel tussen Jong en niet meer zo jong. Ouders van blinde en slechtziende kinderen zouden vaak moeilijk func tioneren. Zij worden bij voorbeeld dikwijls verteerd door het verlangen er voor hun nog jonge kind te willen zijn en door de behoefte optimaal mee te werken binnen de zorg voor de kinderen. Participeren is binnen scholen, internaten, ziekenhuizen e.d. geen eenvoudige zaak. Het groeien naar het aanvaarden van volwassen ouderschap is een erg zware taak. Hulp is daarbij welkom, bevoogding niet. Ouders is het om visie te doen. zelfs, zelfs wanneer ons oog niet ziet. Waalre J. Verhei jke-de Gruijter ouder van een visueel gehinderd kind Pakistan De tekst en in het bijzonder de kop van het artikel „Hulp van wereldraad niet nodig in Pakistan" in uw krant van 20 februari wekt de indruk dat de wereldraad ongevoelig is voor de vluchtelingensituatie in Pakistan. Dat is onjuist. Ik trachtte aan de heer Schipper duidelijk te maken dat het Pakistaanse Inter-Aid Committee prachtig werk doet en dat de wereld raad, in plaats van een eigen beroep op de kerken te doen. steun geeft aan dit comité en directe giften aan dit comité aanmoedigt. Ik moet ook de indruk wegnemen dat de Pakistaanse kerken graag willen dat hun werk opvalt. Het tegenovergestelde is het geval. Zij doen hun uiterste best. hun werk uit te breiden zonder daarbij de indruk te wekken dat zij proselyten willen maken. Geneve Carl F. Nielsen refugee service World Council of Churches Van Abbe Museum Het zeer deskundig interpreterend en formulerend verslag, ons door Cees Straus gegeven van de tentoonstel ling in het Van Abbe Museum van de fotograaf Jan Dibbets bevatte bij wijze van verademing, wat mij be treft de in elk geval begrijpelijke woorden „Spielerei", „foefje" en „pre tentieus." Dit geeft mij de moed, de gemeente Eindhoven, al ben ik dan maar een leek, het verwijt te maken, dat zij aan een voor een happy few bestemde tentoonstelling plus een onzegbaar kinderachtige verzame ling verzinsels van de Italiaan Gio vanni Anselmo niet ten onrechte als „arte povera" gekwalificeerd de gehele ruimte van het museum voor vrij lange tijd meende te moeten opofferen. De argeloze bezoeker met mijn 65pluskaart leer ik nog vrij wat musea kennen ziet zodoende totaal niets van het eigen bezit. Dat kan toch de bedoeling nooit geweest zijn? Lochem J. van Leeuwen Raketten en geweten (3) Het beeld, dat de heer W. J. P. Mar- quart Scholtz in Trouw-Kwartet van 29 februari over de Sowjet-Unie ont vouwt is één kant van het menselijk handelen, gezien in de geijkte weste lijke belichting Als men in zijn brief de woorden NAVO voor Warschau pact en 8owjet-Unie voor Amerika verwisselt, hebben we de geijkte oos terse belichting. De uitslag van de analyse is dus voor beide partijen dezelfde. Daaruit kan men zien. dat de mensen van oost en west, beiden, worden gedreven door dezelfde moti veringen en handelingen op het mill- talr-economisch-strategisch- en poli tiek wereldplatform. Er rest maar één alternatief: daarin verandering bren gen. voordat er onherstelbare onge lukken gebeuren en dat is de kernwa penen de wereld uit. te beginnen bij Nederland. Bijzondere scholen (2) Met stijgende verbazing heb ik de nonsens gelezen die het CD A-kamer lid drs. W. Deetman uitkraamt in het artikel over de positie van het bijzon der onderwijs. Om misverstanden te voorkomen, ik heb mijn kinderen QP christelijke scholen zitten '!én heb niets tegen het christelijk onderwijs, hoewel het christelijk onderwijs voor mij ook geen vanzelfsprekendheid is. Natuurlijk heeft Deetman gelijk als hij stelt dat er ouders zijn die. oq- danks hun onkerkelijkheid, kinderen naar een christelijke school stuïef1 om ideële redenen. Zoals er trouwens ook kerkelijk christenen zijn die hun kinderen juist naar een openbare school sturen! Natuurlijk heeft Deet man gelijk als hij zegt dat ouders een bepaald verwachtingspatroon he"b- ben van de identiteit van een school. Sterker, de ouders bepalen mede de identiteit! Maar wat heeft Deetman dan tegen wat Mertens (D'66) wil? Ik lees in Trouw: „Wat Mertens wil is dat bij de planning van nieuwe scholen een enquête wordt gehouden onder de ouders om na te gaan wat voor school ze willen." Wat is daar nu op tegen? Immers alle buitenkerkelijke^ die hun kinderen naar een christelij ke school willen sturen, kunnen dit juist in die enquête, toch kenbaar maken! En als er dat veel zijn. heeft dat toch zijn invloed. Dan kunnen die ouders toch in vrijheid zelf kiezen. Maar Deetman gunt die ouders hun vrije keuze niet. Waarschijnlijk om dat hij in zijn hart wel weet. dat het verhoudingsgewijs weinig ouders zijn die als buitenkerkelijke kiezen voor christelijk onderwijs (en omgekeerd!) Het kan verkeren. Honderd jaar gele den werd er door christenen voor dé vrijheid van onderwijs gestreden en nu belet drs. Deetman wel zijn hou ding in wezen de vrijheid van onder wijs voor andersdenkenden De machtspositie, met moeite bevoch ten, kan en mag niet worden prijsge geven. Maar pas op, wie zijn leven wil behouden zal het verliezen! Wie zijn scholen zal willen behouden (op Onei genlijke wijze) zal ze kwijtraken, Be ter minder en goede christelijke scho len dan veel vage en halfbakken christelijke scholen. Borne B. H. Kraaijenbrink Krakers (7) Begrijpen is één zaak. rechtvaardigen een andere. Als men, zoals enkele reacties, slechts tot de mijns inziens weinig Intelligente conclusie weet te geraken, dat het hier gaat om door vakbond en PvdA opgestookte, terro ristische intellectuelen, dan is men met betrekking tot de woningnood vooral onder Jongeren zo blind als een mol met oogkleppen Het speciale van onze democratie is dat men zo vaak tegen woningnood kan proteste ren als men wil. maar dat er toch niets gebeurt. Wat is de werkelijke inhoud van onze democratie, als zij te enen male niet in staat blijkt te vol doen aan twee van de meest funda mentele mensenrechten, namelijk het recht op werken en het recht op wonen? Boven Amsterdam hangt niet slechts de brandlucht van aange stoken barricaden, maar ook de walm van leegstand door horizontale ver koop, verkortting, huisbazenwoeker en speculatie. Utrecht Pieter de Rijk IKV en kerk Na het leven van het artikel in Trouw van 3 maart van de hand van Aldert Schipper heb ik geen enkele behoefte meer met mensen van het IKV in discussie te gaan. en wel om de dood eenvoudige reden, dat hun arrogantie geen grenzen kent. Zij verabsoluteren zich met hun mening zozeer, dat h$t de spuigaten uitloopt. Zij stellen, dat er geen alternatief is dan wat het IKV als oplossing van het vredesvraag stuk aanreikt. Zo komt men er toe te stellen, dat de plaatselijke gemeente niet meer mag kiezen tussen wat het IKV en bijvoorbeeld wat de Shalom- krant beweert. In dit kader zijn de woorden van Faber te citeren: ..Je moet de plaatselijke gemeente niet laten kiezen, dan haal je een verkeerd conflict in huis". Op deze basis wil het IKV de gereformeerde synode res pectievelijk de hervormde synode een uitspraak geheel ten gunste van de zienswijze van het IKV ontlokkeij. Ik hoop. dat de synodein) zo wijs is (zijn) een dergelijke uitspraak niet të doen. wilden) zij niet de dictatuur van een groepering respectievelijk bewe ging in het kerkelijk huis halen. In de kerk is alleen de vrijheid van het Woord Gods en dat maakt de ge meente vrij en houdt haar vrij tot de goede belijdenis. Die vrijheid nodigt ons om eens na te gaan wat shalofn vrede) in het OT en NT betekent. Dan zal blijken dat dit „begrip" meer in houdt dan de tegenstelling oorloge vrede. Haamstede H. Smit$ FNV-actie (2) De FNV pikt het niet. Maar de sta kingsacties bij het openbaar vervoer liegen er niet om de ENV pikt wel de zwakken in de samenleving op vcr- voersgebied, namelijk de bejaarden en de Jongeren, die op grond van hun leeftijd en daarmee verbonden orq standigheden op openbaar vervoer zijn aangewezen en ook diegeneij. wier Inkomen niet toelaat een auU» erop na te houden. Over de ruggej) van die zwakken heen probeert d« FNV haar doel te bereiken, dat dofl heiligt voor de FNV kennelijk de mict delen Een dat hiermee in genen delf het gebruik van het openbaar worctt bevorderd, zal ook duidelijk zijn. - Als de FNV door acties in de ver-, voerssector had willen duidelijk ma ken. dat het haar ernst was met het; opkomen voor de zwakkeren in de- samenleving. dan had zij er beter aangedaan om de sterkeren te hinde ren. Dat had zij bij voorbeeld kunneh doen door van de steden, waarin zit nu het openbaar vervoer lamlegderj. de toegang voor automobilisten te blokkeren De vraag rijst, of de FNV. als het echt onvermijdelijk wordt om ook bij df lagere inkomens met een min-lijn gi»- noegen te nemen, niet in de eerstf plaats zolang mogelijk de meerder heid van haaR leden, namelijk de werkenden zal traenten „veilig te stellen" en de AOW'ers. de WAO'ers en de WW'ers zal laten vallen als een baksteen Zwanenburg Ir. A. H. J. van Tol

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11