'rouw commentaa op school en toch al werkeloos raken (1) Spraken (2) 'traken (3) (oachim K. 20 maart voor rechter Graat in de keel (1) Graat in de keel (2) Bom in kippenhok Eet Hans vanavond thuis? Onzin Agenda rolstoelvakantie handkus brutaal plaatje (ISDAG 4 MAART 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTE Redactie: Hans Goslinga Bl|dragen: Ferry Mingelen en Bram Pols rwacht vooral niet in deze rubriek de oplossing ?r de spanningen, die de afgelopen dagen zijn itec geroepen door de gebeurtenissen in en rondom gis hoekpand aan de Amsterdamse Vondelstraat, ven n praktische redenen zal er naar onze mening in de fste plaats moeten worden gestreefd naar een :lle deëscalatie. waardoor er gelegenheid komt een •renrtal onzekere punten uit te zoeken, maar vooral nd^k om weer met elkaar aan de praat te komen. Wat betreft kunnen wij ons dus aardig vinden in de tiek. die het dagelijks bestuur van Amsterdam dan met name burgemeester Polak als de eerst NQtantwoordelijke voor de openbare orde volgt idei :éscalatie natuurlijk omwille van de rust en de - ei^tspannen sfeer in de stad. maar toch ook wel om de •rcUhkers zelf. De kraakactie op zichzelf verdient 10 ceuring (daarover straks nog wat meer), maar er is 'hS derzijds geen reden te twijfelen aan de oprechtheid edq ltd erigens (en dat moeten krakers duidelijk weten en )n j zouden zo fair moeten zijn dat onder ogen te zien) els dat gesprek wel de conclusie moeten hebben dat Sp actie nooit het door de krakers gevraagde gevolg i hebben. ing t moet immers aan sociaal bewogen mensen uit te acl|gen zijn, dat het volstrekt immoreel zou zijn als gemeentebestuur ook maar een duimbreed zou •geven aan hun eis, dat er bij het verlaten van het rejhstreden pand voor hen vervangende woonruimte tn beschikking gesteld zal worden? llen bliJL, zou immoreel zijn, want dat zou betekenen dat *oc die een grote mond opzetten en grote stennis in de atl$d maken anderen die in misschien dezelfde ter, narde omstandigheden verkeren straffeloos mo- n passeren. Praktisch gezien zou bovendien het Imeentebestuur weerloos zijn tegenover iedere °r zichzelf opkomende woningzoekende die het ■Helletje van de Vondelstraat nog eens wil herhalen. :t hek is dan van de dam voor een op chantage •ouwde anarchie. •akers beroepen zich er graag op, dat als gevolg van inslotte nog dit. Het is in Amsterdam tot een tbarsting gekomen, maar dat beteken! niet dat het a een specifiek Amsterdams probleem gaat of dat t gemeentebestuur van Amsterdam alleen verant- )ordelijk is. 'et is nog niet eens zo vreselijk lang geleden (het was de dagen van het kabinet-Den Uyl) dat een o«rfinister van volkshuisvesting en parlementsleden irdop met elkaar wat zaten de filosoferen over de ingzaam overwonnen woningnood. Er was nog wel trake van „woonnood" (niet iedereen kon onder male omstandigheden wonen of een woongele- nheid kiezen), maar de grootste kou was dan toch laar mooi van de lucht. onderkend, dat de na de oorlog ingezette •ningverdunning (waardoor de mensen per hoofd bevolking steeds meer woonoppervlakte tot beschikking hadden) zich zou doorzetten en dat pk steeds meer zelfstandigen (jongeren, gescheiden j Jensen en bejaarden) zich zouden melden voor een :ênjgen woongelegenheid. Hoe belangrijk de rol van de ;oa igh- KONINGEN (ANP) Duitser Joa- i K. (63) uit Arnhem, die in 1949 1 verstek is veroordeeld tot twaalf gevangenisstraf, komt op 20 laart opnieuw voor de bijzondere 'kamer van de rechtbank in Gro- Ingen. Daar zal zijn zaak weer wor- i behandeld, aangezien K. bij zijn rrestatie op 28 februari verzet heeft Ingetekend tegen zijn vonnis uit H9, dat nog niet onherroepelijk was e bijzondere strafkamer van de chtbank in Groningen had K. ver- irdeeld omdat hij op 7 Juni 1942 de toen 40-jan ge j. Koorenhol in een café in het Groningse Aduard had doodgeschoten. K. was toen oberge- freiter bij de Duitse wehrmacht. Ver moedelijk al voor het einde van de oorlog is K. naar Duitsland gevlucht, maar hij woonde sinds 1968 in Arn hem. Daar is hij getrouwd met een Nederlandse. K. werd gearresteerd op last van de officier van justitie De Beaufort, die is belast met de opspo ring van oorlogsmisdadigers die in Nederland nog een straf moeten uit- zitten. Verschillende getuigen van de schiet- van de actievoerders, die niet zo gelukkig waren met de excessieve ontwikkelingen van met name de zondag. De krakers zijn niet van alle verantwoorde lijkheid vrij te pleiten (wie zoiets begint, moet niet verbaasd staan als hij ook het rapalje aantrekt; het is daarom verstandig ook deze aspecten van tevoren te overwegen), maar er zit wel iets in de wat ironische opmerking van een kraker, gistermiddag voor de radio-microfoon: „Als het gemeentebestuur met zijn hele apparaat in het verleden heeft bewezen relletjes niet te kunnen voorkomen, wat moeten wij dan doen?" Aan de krakers dan nu de beurt om het gemeentebe stuur (en niet te vergeten de regeerders in Den Haag) te doordringen van de werkelijk nog bestaande nood en goede afspraken te maken, waardoor noch een optreden van krakers, noch dat van politie aanleiding kan worden tot provocatie en nieuwe escalatie. hun acties de ogen van regeerders en bestuurders dan toch maar open gegaan zijn voor de grote woning nood die er nog steeds is. met name voor zelfstandig wonende jongeren of kleine gemeenschappen. Als dat waar is, dan moet e Amsterdamse krakers worden toegegeven dat zij met hun actie van de afgelopen dagen het laatste restje onbekendheid over het bestaan van die problemen bij het Nederlandse volk hebben weggenomen. Je bent haast geneigd te vragen: wat willen ze nu nog meer? Er is geen minister, geen parlementslid, geen burgemeester, geen wethouder en geen raadslid meer in dit land die nog twijfelt, dat er op korte termijn een wet moet komen om het euvel van de langdurige leegstand (omwille van de speculatie) te bestrijden. Wat dat betreft hebben de krakers van de Amster damse Vondelstraat hun doel bereikt. Als zij hun actie nog langer voortzetten, dan wekken zij de indruk dat de actie doel in zichzelf is geworden en er dus reden is om aan de oprechtheid van het uitgangs punt te twijfelen. gemeentebesturen ook is bij de volkshuivesting, zij hebben toch niet het laatste woord. Het rijk aan de ene kant en de woningbouwcorporaties aan de ande re kant zijn minstens zo belangrijk. De gemeenten staan daartussen en kunnen zeker bijsturen, maar ook ervaren dat het met onwillige honden kwaad hazen vangen is. Het is daarom te hopen, dat als de Tweede Kamer dezer dagen de moeilijkheden in Amsterdam be spreekt (en daar is zeker aanleiding toe) dat niet in de boze termen van gezag en herstel van orde zal worden gedaan, maar dat tegelijk ook met de be windslieden van volkshuivesting een weg wordt afge sproken om hoge prioriteit te geven aan de huisves ting voor jongeren in de stedelijke centra. Want hoe snel je het ook doet. het zal nog lang genoeg duren eer er sprake is van enige vaart. Helaas gaat het bij volkshuisvesting om oplossingen, die pas over lange tijd effect hebben; of je nu spreekt over nieuwbouw of over aanpassing van bestaande panden. partij in het café in Aduard zijn nog in leven en worden komende donder dag door de officier van Justitie mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop in Groningen gehoord. De belangrijkste getuige is de 75-jarige paardenhande laar J. Hansen uit Aduard. die in 1942 eigenaar was van het café in Aduard waar de schietpartij plaatsvond. Ook zal de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Groningen donderdag beslissen of K. tot zijn berechting op 20 maart in hechtenis zal blijven. K. bevindt zich nu in het huis van bewa ring in Assen Na Afghanistan, Olympische Spe len, bezuinigingen, ministerscrisis en Suriname lijkt de stormachtige kernwapendiscussie van 1979 al weer eeuwen geleden. Het kernwa penprobleem steekt echter nog steeds als een graat in de keel van het CDA (en van PvdA. D'66 op langere termijn) en dat veroorzaakt van tijd tot tijd enige benauwdheid. Zo ook deze week. De vaste defen siecommissie van de Tweede Ka mer moet donderdag beslissen over een PvdA-voorstel (van oud-defen- sie-mlnister Stemerdink) om naar aanleiding van de ontstane ondui delijkheden een onderzoek in te stellen naar ..de uiteindelijke be sluitvorming binnen de NAVO van december 1979 terzake van de mo dernisering van de middenlange-af- standskernwapens en de wijze waarop de Nederlandse positie in deze is vastgelegd." De PvdA wil hiertoe een bijzondere commissie instellen, die voor april, de volgende NAVO-vergadering over kernwa pens, het onderzoek moet af ronden." De „onstane onduidelijkheden" be treffen de vraag of Nederland, on danks het voorbehoud om pas in 1981 over nieuwe kernwapens op eigen bodem te beslissen, toch al of niet mede-verantwoordelijkheid heeft aanvaard voor algemene pro- duktle en plaatsing van de omstre den 572 nieuwe atoomraketten in West-Europa. De linkse oppositie en de ene regeringspartij, de WD, meenden op grond van het NAVO- communlqué van wel, de andere regeringspartij, het CDA, bestreed dit en het kabinet zelf gaf er de voorkeur aan het de heren zelf maar te laten uitvechten, omdat anders een kabinetscrisis dreigde. In het Kamerdebat en daarna heeft CDA- frachtielelder Lubbers alle heisa ge weten aan de zogenaamd onduide lijke besluitvormingsprocedure in de NAVO en daardoor ook de niet heldere status van het NAVO-com- munlqué. PvdA-Kamerlid Stemerdink heeft Lubbers' klachten nu met plezier aangegrepen. „Ik zelf weet wel hoe het zit, maar als het voor Lubbers allemaal onduidelijk is hoe de NAVO werkt, dan moeten we daar wat aan doen. Dat is ook belangrijk voor toekomstige NAVO-beslui- ten." Hij verheelt niet dat het de PvdA partijpolitiek gezien ook niet slecht uitkomt om nog wat in het. voor het CDA zo onaangenaam rie kende, kernwapenpotje te roeren. Ook de WD is daar niet vies van. De WD heeft er zich zeer aan geër gerd dat het CDA een loopje nam met de NAVO-besluitvorming en heeft er geen bezwaar tegen dat r.og even vastgesteld te zien. Daar ligt ook precies het probleem voor het CDA. Het wordt gevraagd mee te werken aan een onderzoek waarvan als uitkomst te verwach ten valt dat de opstelling van CDA- fractleleider Lubbers in het belang rijke kernwapendebat van decem ber op onwetendheid in het beste geval, of volksverlakkerij (in het slechtste maar meest waarschijnlij ke geval) bleek te berusten Opmerkelijk is dat Lubbers zelf in eerste instantie voor de tv. positief reageerde op Stemerdinks voorstel Achteraf wordt daarover in CDA- kring gezegd: „Hij kon moeilijk an ders, hij kon toch geen onderzoek weigeren naar onduidelijkheden, waarover hijzelf geklaagd had." De reserves in CDA-kring zijn in middels bulten het scherm flink ge groeid. CDA-defensie-woordvoer- der Ton Frinking: „We voelen er weinig voor de discussie van decem ber nog eens over te doen. Ik begrijp ook niet zo goed waarom de PvdA dit doet. Voor ons is het Nederland se voorbehoud een feit en heeft het parlement alle vrijheid om in 1981 al of niet voor de nieuwe atoomwa pens te beslissen. Het zou vervelend zijn als we nu door dit onderzoek die Nederlandse positie alsnog aan tasten. Dat kan de beslissing in 1981 alleen maar moeilijker maken en dat gaat ook de PvdA aan. Zij kan dan wel weer in de regering zitten", aldus Frinking Hij is niet zo onder de indruk van Stemerdinks verweer dat ieder nieuw kabinet politiek een andere koers kan inslaan ten aanzien van de kernwapens. „Theoretisch is dat wel zo. maar in de praktijk ligt dat een stuk moeilijker Hoe het CDA de diepe meningsver schillen in eigen kring over de kern wapens denkt op te lossen, is overi gens onduidelijk. De CDA-partlj- voorzitters hebben naar een be proefd middel gegrepen: een nieuwe discussie op grond van een nieuw rapport van de wetenschappelijke instituten van KVP, AR en CHU. Deze hebben, na veel aarzeling, daarmee ingestemd. De directeur van het AR-instituut, mr A. Oostlander: „Wij zijn er niet voor iedere keer een nieuw rapport uit te brengen als het vorige de mensen niet bevalt. Het rapport- Neuman (dat voor kernwapenmo dernisering pleitte red.) viel dui delijk als een bom in het kippen hok. Maar als we nu een nieuw beleidsrapport moeten maken, moet dat toch op het vorige aanslui ten. Dat rapport-Neuman voldeed aan de eisen die wij stellen: het had voldoende kwaliteit en deed ook een poging christen-democratisch beleid van de grond te krijgen." „In plaats van een nieuw beleids stuk hebben we nu besloten meer een analyse te geven van de ver schillende standpunten ten aanzien van de kernwapens voorzien van al hun gevolgen. We dwingen tot een keus zonder zelf te kiezen Er be staat natuurlijk geen garantie dat we het dan eens worden, dat moet dan maar blijken. Het is in ieder geval beter dan de meningsverschil len toegedekt te houden." aldus mr Oostlander De leden voor de com missie worden nu gezocht, het rap port zal waarschijnlijk voor de zo mer uitkomen. Is het de bedoeling dat het CDA op basis van dit rapport nog voor 11 oktober 1980. de fusiedatum, een duidelijk besluit neemt over de kernwapens? „Daarvan is mij niets bekend." zegt mr Oostlander dreven luxe in het CDA. Zelfs niet voor AR-voorman prof. dr B. Goud zwaard. die regelmatig over de kernwapens schrijft. In een recent boekje van de CDA-kritlsche werk groep „Niet bij brood alleen" verzet Goudzwaard zich op bekende wijze tegen het „steeds maar meer" ge loof in welvaart en veiligheid. Al leen met minder welvaart en con sumptie „naast een scherpe keer in onze uitgaven voor nucleaire bewa pening is een wezenlijk herstel van onze rijksbegroting en van onze economie in het verschiet." aldus Goudzwaard. Er moet dan wel heel wat aan die kernwapens in Nederland worden uitgegeven, zou je denken. Het te gendeel blijkt het geval. Op een begroting van 10.000 miljoen gulden geeft defensie zo'n tien miljoen uit aan atoomwapens. Dat zijn voorna melijk de opslag- en bewakingskos- ten. De wapens zelf betaalt Neder land met. Die blijven Amerikaans eigendom. Tien miljoen om de pro blemen van de totale rijksbegroting van ruim 100.000 miljoen op te los sen? Onzin dus Verdergaande discussie over feiten en gevolgen van bepaalde kernwa penkeuzes is overigens geen over Een Goede Morgen, met Neelie Smit-Kroes Er zullen gisteren rond de klok van zeven heel wat volautomatische wekkerradio's zijn aangefloept met die zwoele boodschap. In het kader van de door de TROS Ier beschik king gestelde zendtijd kon u luiste ren naar een klein uurtje WD Ze deed het keurig Je kon bijna niet horen dat het allemaal van een briefje was Staatssecretaris Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat zei dat ze a! een hele tijd op was Anders ook wel. maar nu nog vroeger Nadat iedereen had gehoord dat ze Kreeft was en ze enkele malen had gezegd dat alles „live" was. begon nen de oranje en blauwe kleuren van de enige echte liberale partij van Nederland pas goed uit de verf te komen. Zo werd Jacqueline Wiegel u al len wel bekend, luisteraars ge beld voor een receptje. Eet Hans vanavond thuis. Jacque line? „Ja. Jacqueline dacht van wel Ze draaide uitsluitend Nederlandse muziek, want waarom zou je het in het buitenland zoeken. Een liedje van Frans Halsema over een losbol en een keurige architect, besloot mevrouw Smit-Kroes met te zeggen dat het alle aanbeveling verdient om gewoon jezelf te zijn ..vindt u ook niet luisteraars0" Verder werd het volk ook nog ge- tracteerd op de tune van Tonv Eyck. waarachter een dameskoortje zweemde: liberaal, vvdééeé. Dat liedje konden we ook horen vóór die hele goeie voetbalwedstrijd van aanstaande woensdag, als de VVD nogmaals bezit neemt van de ether, zei mevrouw Smit. De wakkere staatssecretaris heeft dit buitenkansje van extra zendtijd niet laten liggen. En onwillekeurig klinkt voorman Wiegel van nog geen drie jaar terug dan weer door je heen. Met. de regelmaat van eb en vloed haalde hij fel uit naar de VARA. die de PvdA en haar lijst trekker „zo walgelijk ophemelde En Duisenberg (PvdA) toen „Neem nu eens de WD. Natuurlijk gebeurt dat ophemelen niet openlijk, maar wat denkt u van TROS-Aktua. Hil termann en de steun van de Tele graaf en Elsevier?" We hebben de WD nadien om voor de hand liggende redenen niet meer gehoord Een fractie woordvoerder van de WD over het programma Een Goede Morgen ..Zc heeft geen enkel politiek standpunt naar voren gebracht En wat die verwijzigingen van de WD betreft, iedereen weet toch dat ze lid is van die partij0 Maar ledereen wist drie jaar gele den toch ook dat de VARA en de PvdA wat hadden0 „Ja. maar de grief was toen dat er politieke standpunten de ether In werden getoeterd. In de verkiezin gen waren we daar natuurlijk heel kien op. Maar tegenwoordig hoor ik daar vanuit de partij niet meer zo veel over Maar de TROS dan. Een neutrale omroep, die zo'n uitzending de lucht in laten we maar zeggen - toetert Vond u het niet een beetje erg partij-politiek0 Een woordvoerder ..Nee volstrekt niet nee. En later een andere woordvoerster ..Ja natuurlijk Maar de gastpresen- tatoren mogen het programma he lemaal zelf invullen Een andere po liticus krijgt net zo goed de ruimte Er is nog geen andere politicus in het programma geweest Voor april staat Jan Terlouw op het program ma Van die andere enige echte libc rale partij in Nederland De Tweede Kamer bespreekt van daag en morgen twee uiterst actue le zaken de sergeantencoup in Suri name en de nieuwe bezuinigings maatregelen van het kabinet, waar onder de loonmaatregel. Verder ko men deze week aan de orde de pro blemen rond de illegale gastarbeid (morgen), de overplaatsing van de PTT-directie naar Groningen en het huurprijzenbeleid (overmorgen» PARLE ME NTPARLEMENTAIRPARLEME NT ARIËRSPARLEMENTARISMEP AR LEMENTEN Vóór het laatste trimester dat volgende maand begint komt er geen Zipitaja meer uit. Er is geen geld meer. en in plaats van de laatste centjes over drie dun ne nummertjes uit te smeren, heeft de lesgroep Zipitaja van de School voor de Journalistiek be sloten het geld liever aan één goed dik nummer van deze weke lijkse oefenkrant van de school te besteden. En nu is er geen cent meer voor de laatste weken over. De schuld ligt, zeggen de studen ten, bij minister Pais met zijn bezuinigingen. Daarom hebben ze hem een«open brief geschreven op de voorpagina van de krant, die nu wel ongeveer op 's minis ters bureau zal liggen, want hoe vlug of langzaam dat gaat weet Je in deze woelige dagen maar nooit. „Excellentie", schrijven de acht tien leerlingen en drie begelei ders van de lesgroep. „Voor u ligt het laatste nummer van dit tri mester van Zipitaja, een uitgave van een lesgroep van de School voor de Journalistiek. Deze les groep bood elke drie maanden, onder begeleiding van twee do centen en een amanuensis, een aantal leerlingen van deze oplei ding de gelegenheid de theorie van de journalistiek in praktijk te brengen. Binnen de School voor de Journalistiek was de les groep Zipitaja de enige lesgroep die full-time de gelegenheid gaf praktisch te werken. Was. Want de koek is op. Dank zij uw bezui nigingen op het hoger beroepson derwijs was het voor onze onder wijscommissie niet langer moge lijk zoveel geld beschikbaar te stellen dat wij gedurende het hele trimester kunnen doorgaan met het maken van Zipitaja." Omdat de achttien zich het hele trimester uitsluitend met het ma ken van de krant bezighouden, zijn ze. schrijven ze de minister, dus voor de rest van hun Zlpita- Ja-periode werkloos, en dat geldt ook voor de twee docenten en de drukker, althans voor die dagen dat zij hen begeleiden. „Dat wij, de na dit nummer demissionaire redactieleden, nu een kleine maand zonder onderwijs zitten is een bizarre, onaanvaardbare si tuatie." verklaren ze elders in het nummer. „Het wordt tijd dat het schandalige van de situatie on der ogen gezien, en onder een aantal neuzen gewreven wordt. En daarbij gaat het niet enkele om Zipitaja het hele onderwijs lijdt onder de bezuinigingen. Zi pitaja is daarvan onderdeel en symptoom Uit een uiteenzetting van redac teur Willem Pekelder blijkt dat de drie bladen van de School voor de Journalistiek waarvan Zipitaja verreweg het grootste en vaakst verschijnende is het dit hele studieseizoen samen met elf duizend gulden moesten doen. waarvan elke groep die zich één trimester met zo'n blad bezig houdt. dan natuurlijk maar weer een deel krijgt. „Met een grote redactie enthousiast aan een weekblad werken, dat kan niet op de School voor de Journalis tiek. Daar is te weinig geld voor", concludeert Pekelder. en legde directeur Peter Craghs daarop zijn gevolgtrekking voor. dat hard werken dus gestraft wordt. Dat vond de directeur niet, maar het probleem bleek toch wel ver oorzaakt door een te grote pro- duktle van een te grote groep, hoewel al die mensen het werk officieel als onderdeel van hun studie deden. „Ik vraag me af wat dat voor een school is. waar Je tijdens Je opl-i ding al werkloos bent," schrijft een verontruste moeder van een student in Zipitaja Want altijd maar leren is ook niet leuk Zipitaja wordt ten grave gedra gen. Misschien wat al te xwart gezien, maar vóór de volgende maand zal dit weekblad van de School voor de Journalistiek in elk geval niet meer verschijnen. Wibo (Wlm Boost) die het car toon voor dit laatste nummer tekende, maakte van de begin letters ZIP op de kist. RIP de afkorting van requiescat in pace, rust in vrede. De twee stacaravans die de her vormde gemeenten van Barne- veld en Putten op de camping De Midden-Veluwe in de Harskamp en De Heihaas in Putten hebben laten neerzetten, zijn geen gewo ne. Ze bezitten allebei een ver hoogd toilet, een wastafel waar je met de rolstoel bij kunt. een dou- chestoel. steungrepen bij douche, toilet en boven de bedden, geen drempels, een brede schuifdeur en een heliingbaan naar de in gang. De caravans zijn dan ook aangepast voor rolstoelgebrui kers. die er met zes familieleden of vrienden in kunnen; het kan ook anders, want van de zeven bedden zijn er drie aangepast, zodat er allerlei combinaties mo gelijk zijn Afhankelijk van het seizoen kost een weekje logeren in een van deze speciale caravans 250,- tot 420.-. Folders en in schrijfformulieren zijn voor de Harskamp te krijgen bij de da mes Dekker en Luppes in Barne- veld (tel. 03420-4617, respectieve lijk 4881, na vijf uur), voor Putten kunnen ze aangevraagd worden bij mevrouw Doevendans <03418- 4818) en mevrouw Jagtenberg (03418-4288) aal een 45-toerenplaatJe toege stuurd. waarop te horen is hoe beestachtig het in het park toe gaat. Tussen wat algemene infor matie over dieren en andere at tracties door zijn soms wel wat erg op de achtergrond geraakte geluiden te horen van onder andere apen. olifanten, wolven, papegaaien en ..oerwoudvogels- ratelslang en boa constrictor, be ren en leeuwen Tekst en gelui den worden muzikaal begeleid door een voor deze gelegenheid samengestelde ..Ouwehand band", en het plaatje is verpakt in een hoes met plattegrond, waarop alle dierenverblijven, eet- en ontspanningsmogelijkheden plus de route van de „Monkie- rall" over het terrein zijn aange geven Bezoekers van het park kunnen het plaatje voor een par gulden in een van de winkels ter plaatse kopen Wie er voorlopig niet komt en toch interesse heeft in het plaatje met Informatie („de fijnste dag van 't Jaar" heet het) kan het beste even bellen met het dierenpark (08376-9110) om te ho ren hoe het plaatje te krijgen is maken. Koekoek had geen tijd Bij een tweede poging bleek waarom het Tweede Kamerlid niet wilde praten „Ik doe het niet Studenten zijn altijd onfat soenlijk. Als ik ergens een toe spraak houd. zitten zij aar. de bar bier te drinken. En studenten van de School voor de Journalistiek zijn helemaal brutaal Ik heb er eens een de deur uit moeten stu ren Wat zijn die mensen slecht opgevoed De handkus lijkt weer mode te worden in West-Duitsland Toen een instituut voor opinie-onder zoek in Baden-Württemberg tweeduizend Duitsers van boven de zestien daarover ondervroeg, bleek 45 procent van hen de handkus „een charmante ge woonte" te vinden; voor 37 pro cent hoeft het niet meer en meer vrouwen (52 procent) vinden het leuker dan mannen. Vijfentwin tig Jaar geleden wilde nog bijna de helft van de Duitsers nooit meer naar de handkus terug Ouwehands Dierenpark heeft 17.000 scholen in het hele land samen met ander reclamemater) „Er is nog zoveel voor het volk te doen", was het argument waar mee Boerenleider Hendrik Koe koek de boot afhield, toen een redacteur van Zipitaja (weekblad van de 8chool voor de Journalis tiek) telefonisch probeerde een afspraak voor een interview te

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5